Leidse universiteit eerde vandaag president-curator Belangwekkende beschouwing Nederlands burgemeestersambt Overweldigende uitvoering in Leiden van Ver dis Requiem Succes schept mogelijkheid voor Holland Festival (OEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 21 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden Woensdag Kerkzaal acad. ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauze bijeenkomst. Stadsgehoorzaal, 3 uur: erepromotie dr. J. E. baron De Vos van Steen wijk. Ambachtsschool7.30 uur: K. en O—cur sus over kleine reparaties. Turk, 8 uur: ledenvergadering Tuinbouw en Plantkunde. Chr. Geref. kerk. 8 uur: interkerkelijke I bijeenkomst, spr. oud-burg. Warnaar, Waddinxveen en ds. Maris, Bloemendaal. Het gulden Vlies, 10-30 tot 12 uur: afd. Leiden Ned. Ver. Huisvrouwen, koffieuur. Museum Volkenkunde, 8 uur: de heer A. J. Drewes over „Ethiopië". Rijksmuseum geologie (Garenmarkt), 8 uur: film over het paard. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Leids Pol i ti e-m uzi ekgezelsch ap. OEGSTGEEST: Endegeest, 7 uur: film avond Sancta Lucia. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering- Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest, solist Hans Richter Haaser, piano- Schouwburg, 8 uur: Rott. Toneel met Mercadet voor K. en O. Gebouw Levendaal 1, 8 uur: textial- dhow van de commissie voor huishoude lijke en gezinsvoorlichtihg. Baptistenkerk, 8 uur: contactcommissie evangelisatie. Spr. ds. C. van der Weele, zang van Hervormd kerkkoor van War- Vrüdag Schouwburg. 8 uur: Mercadet door Rott. Toneel voor K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Leids Politie-muziekgezelschap. Groot Auditorium, 4 uur: inauguratie prof. dr. T. Smits- Den Burcht. 7.45 uur: Leidse bond volks tuinders. lezingen en films. Den Burcht. 8 uur: muziekavond Ned. Chr. Beambtenbond. Rehoboth, 8 uur: afd. Leiden Christen- vrouwenbond, de heer J. Eggink over kin deren uit achtergebleven gebieden. Lutherse kerk. 8 uur: Gemeente-avond, ds. W. J. Sijthoff over „Bethesda". LEIDERDORP: dorpshuis, 8 uur: Her vormde lekespelgroep met Sjaloom. Zondag: Geref jeugdhuis, Breestraat, 8 uur: A. A Leenhouts over „De ontwikkeling I van de staat Israël in de volheid va tijd". Marekerk, 7 uur: bijzondere kerk- I dienst, dr. P. L. Schoonheim over het requiem van Verdi. Van de universiteit Maandag 26 jan.: prof. dr. E. W. Hofstee in sociologische faculteit over „De sociaal- agrarische structuur in Nederland", in de collegezaal van het instituut om 8 uur. Vrijdag 30 jan.: inauguratie prof. dr. R. F. Beerling. Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door apotheek Boekwijt, Bree- S straat 74, telef. 20552, en in Oegstgeest is de apotheek Wilhelminapark 8, telef 26274, doorlopend geopend. Films Casino (7 en 9.15 uur): De man, die te- i veel wist J Lido (2.30, T en 9.15 uur): En altijd lokt de vrouw. Luxor (2.30, T en 9.15 uur): The Brava dos. Rex: (2.30, 7.15 en 9.15 uur)Drums across the river. Donderdag: Hotel onder ver denking. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn beste vijand. Mnsea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van hall 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag: van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag teopond van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Graveeteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum: elke dag te bezichtigen tossen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 rur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 4 u Archeologisch instituut. Rapenburg 26- elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74: elke dag algemene studiezaal en uitleen- afdeling geopend van half 10 tot half 6, op taterdag tot 5 uur. Academiegebouw, Rapenburg 73: Elke <*ag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 6.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Instituut voor culturele anthropologic *n sociologie van niet-westerse volken ïkrste Binnenvestg^acht 33a: elke dag «eopend van 9 tot 12 30 en van 2 tot 5.30 our, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal. Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 our. Pllgrimfathers-huisje, Boisotkade'2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 6 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat elke dag geopend ••terdag tot 1 uur. Baron De Vos van Steenwijk ere-doctor Tj^AIR PLAY, zorgvuldigheid, zuiverheid van oogmerk, A evenwichtigheid, rechtszekerheid, eer, trouw, be sluitvaardigheid en daadkracht noemde prof. mr. C. H. F. Polak de kwaliteiten, die dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk in zijn leven en arbeid hebben gesierd en hem daardoor tot een eminent bestuurder hebben ge stempeld. Prof. Polak sprak deze woorden vanmiddag uit in de Leidse Stadsgehoorzaal, ale ere-promotor van de president-curator der Rijksuniversiteit te Leiden, wegens diens uitzonderlijke verdiensten op bestuurs- Hjk gebied. De Stadsgehoorzaal, die sfeervol met pal men was versierd, was vrijwel tot de laatste plaats be- Na een kort openingswoord van de rector magnificus der universiteit, prof. dr. H. J. Lam, sprak prof. Polak als promotor zijn rede uit, waarin hij de motieven kenbaar maakte, die de senaat hebben bewogen aan de heer De Vos van Steenwijk het ere-docto- raat in de rechten te verlenen. „Zo iemand", aldius zei prof. Polak, „dan soheen u voorbestemd voor een loop baan bij het openbaar bestuur. Wie in d< vaderlandse kronieken bladert, komt tel kens weer onder de bestuurders van ge west en stad iemand van uw geslacht tegen. Reeds de Unie van Utrecht draagt mede de handtekening van een De Vos van Steenwijk: uw bet-overgrootvader was een tijdlang een vertrouwd raadsman van Stadhouder Willem V; maar ook ren twee dragers van uw naam li< zelfs voorzitter van de Nationale Verga dering, welke op 1 maar 1796 voor eerst bijeenkwam. Afivijkende studie Zeven leden van uw geslacht promo veerden in de vorige eeuw aan deze uni versiteit tot doctor in de rechtsgeleerd heid; uw vader was wethouder van Zwolle en lid van het college van Gedeputeerde Staten van Overijssel. U week echter af van de familietraditie en koos ziich haer een studie, waaruit uw sterke neiging tot de wetenschap wel duidelijk bleek". Spr. schetste hierna hoe de heer De Vos van Steenwijk promoveerde tot doctor in de wis- en sterrenkunde en zich vervolgens wierp op de studie der klassieke letteren. Hierna volgde het leraarsambt aan het Nederlands lyceum in Den Haag, een leidende functie b(j het „Institut international de coopération intellectuele" te Parijs en het secretariaat van het Nationaal Crisiscomité. Vervolgens begon de periode, waarin Vos-Kalf-Lam Een bijzondere, speelse noot in de waardige maar ook vaak geestige rede van prof. Polak: „Uw graad van doctor'in de wis- en sterrékunde verwierf u tijdens het rectoraat van Kalff. Uw tweede, meneer De Vos, ontvangt gij tijdens dat van Lam. Zo hierin enige symbo liek mocht zijn verscholen, is zij mij ontgaanDe senaat heeft niet beoogd u op te wek ken tot hernieuwde toetsing van de aan uw proefschrift toegevoegde stelling, dat het zeer wel mogelijk is een bruik bare definitie van het toeval te geven." promovendus zijm bijzondere kwaliteiten als bestuurder kon demonstreren: burge meester van Zwolle, daarna van Haarlem en na een onderduikperiode in de oorlog commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, voorzitter van de Commis sie van Herstel en president-curator der Leidse universiteit. „De beide hoge functies, die u met uw vlugge geest en grote werkkracht negen jaar lang voortreffelijk wist te combi neren, hebben veel gemeen. Anders dan de burgemeester is de commissaris der Koningin naar de bedoeling van de wet gever in de eerste plaats rijksambtenaar. Doordat hem ook stemrecht in het college van Gedeputeerde Staten is gegeven, is hij echter volgens Opperbeim enigermate een Janus met twee aangezichten gewor den. De positie van het college van cura toren ener rijksuniversiteit is naar het oordeel van de daartoe bij uitstek be voegde De Ranitz eveneens „enigszins tweeslachtig", enerzijds is het rijksorgaan, anderzijds hoeder van de belangen der universiteit. Beide door U beklede ambten zijn in de praktijk in dezelfde richting geëvolueerd. De commissaris der Konin gin is in de eerste plaats man van de pro vincie, de presjdent-curator mai universiteit geworden. Een goed tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag vaD 1 tot 5.30 uur: vrijdag 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. zaterdae ven 10 tot 530 uur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 530 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wai doe je ln de kou?"; educatieve tentoonstel ling over het leven van de Eskimo'a. Ge opend tot en met 1 maart. saris komt voortdurend op voor de be langen van zijn provincie, een goed pre sident-curator voor die van zijn univer siteit; zij doen dit ook bij en zo nodig, tegenover het centrale gezag. Tot deze ge wichtige verandering in het karakter van beide ambten hebt u belangrijk bijgedra gen". Initiatieven zet. Behalve het gehele Curatorium der universiteit, waren zeer vele hoogleraren, gehuld in hun waardige toga's aanwezig, benevens talrijke lectoren, docenten en privaat-docenten, leden van de wetenschappelijke staf, afgevaardigden van studentenorganisaties, vertegen woordigers van het gemeentebestuur van Leiden, tal rijke autoriteiten op bestuurlijk gebied uit alle delen van het land, die op directe of indirecte wijze in relatie met de ere-promovendus staan of hebben gestaan, en voorts een grote schare van belangstellenden uit vele geledingen van het maatschappelijk, wetenschappelijk en culturele leven. uw haviksoog voor wat werkelijk belang rijk is, uw vindingrijkheid en construc tief vermogen. Een groot idealist zijt ge stellig, maar het tegendeel van een dro- woord en daad laat ge u leiden door uw scherpe waarneming, zorgvul dige studie en op veelsoortige ervaring berustende kennis van de werkelijkheid. Tot het ongewone aan u behoort juist deze door uw sterrenkundige vorming ont wikkelde, sindsdien zorgvuldig aange kweekte en tot deel van uw persoonlijk heid geworden eigenschap om maatschap pij en openbaar bestuur te bekijken, de vragen, waarvoor zij u stellen, te oordelen alsof u, die zo midden in de menleving staat, geen deel ervan PROF. MR. C. H. F. POLAK ere-promoter et te danken is dat rijk, pro vincie en de gemeenten Amsterdam Haarlem het prachtige natuurreservaat de Kennemerduinen stichtten. De Rand stad Holland zal mede hierdoor het nage slacht nog iets meer dan slaap- en werk ruimte bieden. Voorts memoreerde prof. Polak de be langrijke arbeid, die de heer De Vos Steenwijk heeft verricht als voorzitter de commissie van advies inzake binding Noordzeekanaal, als voorzitter van de commissie inzake territoriale decentralisatie en als voorzitter van d< Hollandse Maatschappij van Wetenschap pen. „Al deze functies hebben u niet verhinderd uw tijd en krachten te vens te geven aan de belangen der universiteit", aldus spr., die hierna een kort overzicht gaf van de groei der universiteit na de oorlog, waar bij hij er o.a. op wees dat het aantal van rijkswege aangestelde hooglera ren en lectoren steeg van 103 in 1946 tot 192 thans. Voorts werden 7 nieu we of vernieuwde gebouwen in ge bruik genomen, waaronder het on volprezen Gravensteen. „Maar", aldus prof. Polak, „hoe benau wend groot is de lijst van onvervulde wen- Dat wij een plechtigheid als deze niet onder eigen dak kunnen houden, is jam mer; veel erger is wat u eens noemde de ruimtenood van mensen, dieren, planten en delfstoffen aan de universiteit. Onaf gebroken ijvert gij tot opheffing daarvan, iet telkens weer verrassende kennis zaken geeft gij de leiding bij de st moeilijke taak om bij zovele drin gende wensen de volgorde van verwezen lijking te bepalen. Ook het bestuurspatroon van de univer siteit is gewijzigd; er is een innige samen werking ontstaan tussen curatoren en senaatsbestuur. De bestuurskracht van de universiteit, noodzakelijke vereiste voor grotere zelfstandigheid, is hierdoor aan- ienlijk versterkt. En het ambt van pre sident-curator heeft zich ontwikkeld ih de richting, die Huizinga reeds in 1922 heeft aangewezen en is uitgegroeid tot hij noemde: een werkzaamheid van het fijnste geestelijke gehalte. Curatoren en speciaal hun voorzitter, staan hier niet meer buiten de universiteit, maar in de universitaire gemeenschap. Wel zeer komt dit tot uiting in uw intensieve deelneming aan het werk van de Stichting Pro Clvt- tate. Voor Consilium en dagelijks bestuur zijt ge, naar ik zelf moch wijze raadsman en vaderlijke vriend, die met welbewuste terughoudendheid alle ruimte laat voor eigen oordeel en eigen werkzaamheid. Waar ge maar kunt sterkt ge de gevoelens van saamhorig heid en bevordert ge de eenheid in deze universiteit, die bij haar snelle groei door de steeds grotere specialisatie in wetenschapsbeoefening gevaar loopt uit een te vallen in een aantal hogere vak scholen." Kwaliteiten Prof. Polak somde hierna de kwalitei ten op, die 'n goed bestuurder dient zitten en die alle aanwezig zijn bij de jonge ere-doctor. In dit verband zei hij o.m.-. „In uw bestuur toch is een harmo nie van het schone en goede, de Griekse definitie van het edele. Dat u zulk een grote invloed verwierf komt echter, naar ik meen, bovenal door uw typisch weten schappelijke aanpak van de problemen, Prof. Polak wees vervolgens op de juridische kwaliteiten van de heer De Vos van Steenwijk, die eens een voor dracht in het Consilium hield over de taak van het college van curatoren. Na afloop van het betoog merkte een student op: „Men kan wel horen dat de spreker een jurist is." „Deze student had gelijk," aldus spr. „Gij waart reeds lang jurist. Deze plech tigheid is de formele erkenning en beves tiging van uw bijzondere bedrevenheid in de rechtsgeleerdheid. Sterrenkundige en jurist. Ware er geen leeftijdsgrens, u zou de aangewezen man zijn om het gloednieuwe vak van ruimterecht te do- Nadat prof. Polak vervolgens de tradi tionele formule voor uitreiking van een eredoctoraat had uitgesproken, besloot hij zijn rede met de gelukwensen van de senaat aan de jonge doctor, diens echt genote en aan de aanwezige familieleden Antwoord De heer De Vos van Steenwijk, hierna het woord nemend, vertolkte zijn gevoe lens op twee manieren: „Sublimi feriam sidera vertice" (mijn opgeheven hoofd reikt tot de sterren" en huislijker: „I am as pleased as Punch". Hierna hield hij, volgens traditie bij een dergelijke plechtigheid, een rede, waarin hij enkele gedachten uitte op het gebied dat de Senaat in zijn considerans heeft vermeld: de praktijk van de be stuurskunde. Uit de twee belangrijke functies op be stuurlijk gebied, namelijk die van bur gemeester en commissaris der Koningin, die hem overvloedig stof verschaffen voor een dergelijke beschouwing, koos hij de eerste, omdat de andere, moge ze nog zo hoog geplaatst zijn in de ambtelijke hië rarchie, toch altijd die van een zuivere ambtenaar blijft. Oppenheim zegt hier over, dat een commissaris der Koningin een ambt bekleedt en tevens ambtnaar is, doch dat de burgemeester een ambt bekleedt en tevens bestuurder is. Spreker schilderde hierna het burge meestersambt, zoals wij dat hier te lande kennen en dat belangrijk afwijkt var DR. J. E. BARON DE VOS VAN STEENR IJK tweemaal doctor in Frankrijk, Engeland en zelfs België, zowel wat betreft de benoeming als i feitelijke taak van bevoegdheden. Doch ook bestaat er verschil tussen een burge gemeente. „Daarom zei minister Ruys de Beerenbrouck, toen ik bij hem solli citeerde: „In een kleine gemeente kan ik u niet gebruiken, in een grote zal het misschien gaan". Hij had de moed die ik achteraf bewonder Iskar Aribo virtuoos leider HET LEIDSE TOONKUNSTKOOR, dat reeds jaren onder de begaafde ■AA leiding van Iskar Aribo staat en ons al menige belangrijke oratorium uitvoering schonk, heeft gisteravond een uitvoering van Verdi's Requiem gegeven, die verdient in de berinnering te worden bewaard en die stellig tot de hoogtepunten van het Leidse muziekseizoen zal behoren. Dit Requiem, geschreven bij de Manzoni-herdenking in 1874, betekende tijds, na dergelijke pogingen van Liszt en Berlioz, een definitieve vernieu wing van de rooms-katholieke kerkmuziek uit de ban der Palestrina-navol ging. Grote bezwaren heeft men er steeds tegenin gebracht: zowel de mid delen (groot koor, symfonie-orkest en vocale solisten) als de stijl zouden veel te teveel ontleend zijn aan de romantische Italiaanse opera en het werk zou derhalve onkerkelijk, ja ongodsdienstig zijn. Thans kunnen we dit toch niet meer voelen. Zeker, de stijl is uiterst drama tisch en subjectief, voor de kerk is het werk wellicht niet geschikt, doch dat de middelen voor die tijd modern w: verhindert geenszins dat deze muziek doorleefd, zeer echt en aangrijpend is. Ten slotte is de tekst van het „Dies op zichzelf al uiterst bewogen en modern componist kan niet veel anders doen dan deze bewogenheid te ondergaan en in klanken uit te drukken. Ten slotte heeft ook Bach veel vormen zijn cantates, passionen e.d. aan de toenmalige opera ontleend al zijn we ons dat niet meer bewust. Verdi's Requiem stelt zeer hoge eisen aan alle uitvoerenden; de koor partijen verlopen steeds tussen grote uitersten, het prkest is vaak zeer zelfstandig, terwijl dan nog de so listen, die allen over grote dramati sche hoedanigheden moeten beschik ken, hun partij door het geheel heen Men had de solisten in het algemeen gelukkig gekozen: Erna Spoorenberg, sopraan, verving Gré Brouwenstijn, die plotseling ziek was geworden, Annie Delorie zong de mezzosopraanpartij, Char les Holland en Guus Hoekman vertolkten resp. de tenor- en de baspartijen. Het Noordhollands Philharroonisch Orkest zorgde voor de instrumentale begeleiding. Dat deze uitvoering over het geheel zulk een hoog peil bereikte en op alle aan wezigen een zo diepe indruk maakte, wa: wel allereerst te danken aan de bezie lende en uiterst muzikale leiding vat Aribo, die in dit werk volledig in zijn element was. Het koor verwezenlijkte, een korte periode var inzingen, de zw partijen voorbeeldig met inachtneming de vele dynamische en agogische Vooral het „Dies irae" met zijn talrijke onderdelen, en het „Libera me" zullen we niet licht vergeten. Het „Sanctus" werd de pauze herhaald om de onderbreking onopvallend mogelijk te maken. Overi- is behoort dit „Sanctus" niet tot de meest geïnspireerde delen Jammer dat het orkest voorname lijk uit routine speelde, waarbij die routine niet steeds heel groot scheen, zo in de cello-solo van het „Domine Jesu", terwijl de trompetten in het „Dies irae" ook niet zo heel indruk wekkend klonken. Dank zij de vaste greep echter, die de dirigent steeds op de uitvoering behield, bleef de eenheid bijna steeds gehandhaafd. Uiteraard is bij een werk als dit de kwaliteit der solisten van het grootste gewicht voor het slagen der uitvoering. In de eerste plaats dient hier hulde ge bracht te worden aan de mezzo-sopraan Annie Delorie, wier grootse interpretaties de gehele avond onze bijzondere geest drift opwekten. Niet alleen is haar vocale techniek volkomen gaaf, haar volume op- allend groot (zij behoeft zich nergens te forceren om koor en orkest te domi neren), doch haar dramatische voordracht dictie zijn grandioos en vrij van elke aanstellerij. We mogen in ons land zeker trots zijn op een dergelijk talent en het in ere houden. Erna Spoorenberg had trouwens ook uitstekende momenten, mede gezien de korte tijd van voorbereiding; wel viel haar zekerheid iets terug in het „Tremens faetus sum". Het door beide dames Drachtig gezongen,, Agnus Del" behoorde tot de hoogtepunten van de Charles Holland heeft een fraai orgaan, zijn voordracht is sympa thiek en zuiver van expressie vooral in de solisten-ensembles; slechts in de hoge tonen forceert hij zich wat. Jammer dat de bas Guus Hoekman, die toch over een buitengewoon mooi materiaal beschikt, zijn timbre zo voortdurend donker bijkleurt en vaak traag intoneert. Stellig had hij goede momenten in het „Dies irae". Deze uitvoering had vele toehoorders getrokken. Dat zij in stijgende geestdrift het Requiem hebben meebeleefd, bewees wel het overweldigende applaus, dat volgde op de ontroerende slot-passage het „Libera me", waar deze bede om bevrijding pianissimo nog eenmaal wordt gestameld. Gezien het grote succes van deze avond zou het misschien eens in overweging genomen kunnen worden, ter afwisseling met Bachs „Hohe Mesne" dit "s zomers tijdens het Holland Festival op het programma te plaatsen. Men heeft immers bewezen dat de moge lijkheden tot een uitvoering op festival- rezig zijn! Dr. J. van der Veen. om aan H.M. ter benoeming tot bur gemeester van Zwolle voor te dragen een doctor in de wis- en sterrenkun de. die zijn praktische ervaring in VHMO en in een Volkerenbondsbu reau had opgedaan. Hij stelde meer vertrouwen in de man die voor u staat dan een vriend, die mij bij die gelegenheid schreef: „Wat gebeurt er als een astronoom burgemeester wordt? Dan helpt hij zijn gemeente naar de maan"." Taak Spr. schetste vervolgens de kwaliteiten, die een burgemeester dient te bezitten, en merkte hierbij op, dat het o.m. van be lang is zich te laten voorlichten omtrent de mensen, die men moet toespreken. Noch als burgemeester noch als commis saris der Koningin heeft spr. een toe spraak door een ander laten opstellen, omdat hij dit beschouwt als een tekort schieten in een plicht, die tevens een Hij stoiid vervolgens stil bij de talloze discussies, die hij heeft moeten leiden in het college van G.S. en B. en W.. bij de taak van de jurist in gemeenteraadsver gaderingen en het zoeken van bijverdiens ten van een burgemeester binnen en bui ten zijn gemeente. In dit verband zei hij: „Zoekt hij het in bijverdiensten buiten zijn gemeente, dan is de burgemeester veel op stap. wat hem geen goed doet. Gebruikt hij zijn vrije tijd alleen voor ontspanning, dan verliest hij de capaciteit om /link te werken, en dit wreekt zich als hij Het is mede daarom dat ik een tegen- - stander ben van de microgemeente, die door vele kamerleden en sommige com missarissen der koningin met een zeke re vertedering wordt bezien, evenals sommige moeders, die eigenlijk het liefst zouden zien dat hun kleuter nooit groter werd." Aantrekkelijk Ten aanzien van de combinatie burge meester-kamerlid was de heer De Vos van Steenwijk van oordcel dat deze com binatie voor de gemeente zeer aantrekke lijk is. De vlotte entree die een kamerlid nu eenmaal bij de minister heeft, geeft zulk een burgemeester de gelegenheid de belangen van zijn gemeente sneller en met meer nadruk onder de aandacht van de regering te brengen dan een collega die slechts één onder de duizend andere (Zie vervolg pagina 7) Zie vervolg stadsnieuws op pagina 7 Het Leidse Toonkunstkoor gaf gisteravond een uitvoering van het Requiem van Verdi. Dat deze uitvoering over het geheel zulk een hoog peil bereikte en op alle aanwezigen een zo diepe indruk maakte, was wel aller eerst te danken aan de bezie lende leiding van de heer Aribo, die in dit werk volledig in zijn element was. Fotto N- van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3