CHRISTELIJK LADY ISABELLA Begrafenis past in kader van het bijbelse denken Nog geen betere prijsvorming voor de vrachten ■li Een woord voor vandaag Kanttekening Eindhoven herdacht de reformator van Genève Chefarine 4 East Lynne Baptisten-voorgangers schrijven Motieven vóór crematie weinig doorslaggevend de aan voor lijkverbranding en waarom zijn anderen verdedigers van de begrafenisDeze vragen heb ben de laatste tijd velen in de Baptisten gemeenten bezig ge- honden. De voorgangers J. Brandsma, uit Heerenveen, en Ph Linde man, uit Sneek, hebben in het officieel orgaan „De Christen" de onderscheiden standpunten uiteengezet. Zij komen tot de slotsom, dat begrafenis de voor keur verdient, omdat de Bijbel in taal en symboliek bij de han deling wan de begrafenis aan sluit. Evenwel zien zij geen grond om het gebruik der cre matie te veroordelen. een oeroude n wijze van dodenbezorging, al dus schrijven deze voorgangers. Tal van heidense volkeren ver brandden reeds lang voor onze jaartelling hun doden. De godde lijke ziel was anders ingesloten in het minderwaardige lichaam en het reinigende vuur bevorderde de opstijging der verloste ziel. Israël begroef zijn doden, welke gewoon te door de eerste christenen werd overgenomen. 'De catacomben be wijzen dat duidelijk. In ons land doet de lijkverbran ding ongeveer 1000 jaar voor Christus zijn intrede, maar met de komst van het Christendom krijgt de gewoonte van het begra ven langzamerhand de overhand. Karei de Grote verbiedt in 785 het cremeren der gestorvenen. Weinig aanhang TN de eerste helft van de vorigè A eeuw wordt de gedachte van crematie opnieuw levend. In Ne derland wordt in 1874 de eerste vereniging voor lijkverbranding opgericht. Nu zijn er 160 000 men sen lid van twee van dergelijke erenigingen Toch is de crema tiegedachte in ons land niet zo bijzonder sterk verbreid. In 1957 werd 3 percent van het aantal ge storvenen gecremeerd. Volgens een opinie-onderzoek in 1952 zou den er één miljoen voorstanders zijn. De voorstanders vinden cre matie goedkoper en hygiënischer. Sommigen vinden crematie een protest tegen verouderde en over wonnen godsdienstige voorstellin gen. maar dat negatieve, uitda gende motief speelt practisch bij niemand een rol. se kamp heeft men over het alge meen geen bezwaar, ofschoon men het natuurlijker vindt het lichaam aan de aarde toe te vertrouwen. In het orthodoxe kamp daarente gen neemt men een afwijzende houding aan, omdat Jezus Chris tus begraven werd en het lichaam op de jongste dag niet voor God zou kunnen verschijnen: ..Het is van veel betekenis, dat Jezus be graven is en moest worden. Daar uit mag worden afgeleid, dat het begraven de van God gewilde be zorging der doden is", aldus Prof. Dr. F. W. Grosheide in 1950. Maar de latere chrlstelljk-gere- formeerde Prof. G. Wisse, een overtuigd tegenstander van de crematie-gedachte, gaf reeds In 1914 ala zijn mening te kennen, ..dat niemand argumentatie moet ontlenen aan het geloof ln de we deropstanding der doden op deze manier, als zou verbranden de we deropstanding beletten"! Wat de bijbel zegt formeert het li chaam. De Schepper van alle din gen heeft de mens ..goed" ge maakt Zelfs na de dood was er voor Israël verbondenheid van li chaam en ziel. ofschoon Israël er niet systematisch over heeft nage dacht Maar men zag het zo, dat de doden in hec graf leefden. Het is dan tenslotte het gebeente, de li- chaamsstruetuur. dat het lichaam vertegenwoordigt. Gelijk gezegd, werden in Israël de doden begraven. Zii werden veelal in hun gewone kleding be graven (1 Sam. 28 14, Ezech. 32 271 en dan in de meeste geval len niet afzonderlijk, maar in een familiegraf (Gen. 49 29-33; verg. 1 Kon 13 22). De begrafenis vond gewoonlijk plaats op de dag van het overlijden, hetgeen mei betrekking tot een gehangene voor geschreven was (Deut. 21:22, 23). Ook in het Nieuwe Testament vin den wij de begrafenis als de male wijze "*"w g dodenbezorging. Het lijk werd eerst gewassen (Hand. 9 37), vervolgens in doe ken gewonden (Matth. 27 59. Joh. 11 44), soms met specerijen gezalfd (Mare. 14 8, Joh 19 39) en tenslotte begraven in een spelonk of een opening in de rots wand (Luc. 23 53). Wel is de (lijk)verbranding on der Israël niet geheel onbekend geweest: Tamar, de ontuchtige zou worden verbrand (Gen. 38 24; verg. Lev. 20 14), en Achan. de Judeeër. heeft dat lot moeten ondergaan (Joz. 7 25). Soms ook werden de lijken verbrand om verminking door de vijand te voor komen en onmogelijk te maken, zoals in het geval van Saul en zijn zonen (1 Sam. 31 11-13). Onder normale omstandigheden schijnt het verbranden der doden evenwel te worden opgevat als een smade lijke daad (Amos 2 1, 2). Israël en. vele eeuwen later, de christe lijke kerk hebben dan ook het be graven van de gestorvenen gezien als de gewone wijze van dodenbe zorging. Niet veroordelen Er ia naar onze mening geen grond om het gebruik der cre matie te veroordelen. Wat er ook r et de lichamelijke kant van ons mens-zijn gebeurt na onze dood. wij zullen voor God verschijnen, en we zullen een nieuw lichaam ontvangen in de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Overigens lijken ons de verschil lende motieven vóór crematie niet zo heel erg van doorslaggevende aard. Hei komt ons voor dat de uiteindelijke keus tussen begrafe nis of crematie voor een overwe gend groot deel bepaald wordt door allerpersoonlijkste gevoelsno- ties; de één huivert bij de gedach te dat het lichaam van de geliefde langzaam verteert in de groeve, de ander huivert bij de voorstel ling van de snelle verkoling en verassing in de hete oven. Zuiver redelijk, ontbloot van alle diepere zin en symboliek, koel weten schappelijk is de crematie een ui termate grote versnelling van het proces, dat zich bij begraving over veel langere tijd uitspreidt. HAT niemand de ander oordele vanwege zijn keus.. Het kan waardevol en edel zijn, om zich in zijn uiteindelijke keus te la ten richten door het verlangen van de gemeenschap waarvan men deel uitmaakt, indien die gemeenschap nog niet in staat is om ruimte te geven aan de enkeling die een andere hande ling verkiest dan de gemeen schap gewoon is. Persoonlijk geven wij na vele overwegingen de voorkeur aan de begrafenis. De doorslag geeft voor ons de overweging dat de Bijbel in taal en symboliek aansluit bij de handeling der begrafenis. We denken aan de zaaiing van het vergankelijke en de opstanding van het onvergankelijke lichaam, aan de opening der graven, aan de bezinning over en doordenking van de doop als begrafenis en op standing. Bovendien hebben we toch een innerlijk verzet tegen wat we in de crematie zien als het ver-aesthetiseren van het toch oerwezenlijk huiveringwekkende van de dood. Wij zien ergens een relatie tussen de zogenaamde ont mythologisering en de crematië: wat aanstotelijk is en niet ratio neel genoeg moet „vertaald" wor den. Ons spreekt de begrafenis nog een eigen taal In het hele kader van het bijbelse denken, terwijl we in de crematie nog geen taal kunnen beluisteren. Prot. Chr. Sehippersbond 40 jaar Actie tegen stelsel van eigen en bijzonder vervoer DE HEER F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer heeft in de vandaag in Amsterdam gehouden algemene vergadering van de 40 jaar bestaande Protestants Christelijke Sehippersbond de tegenwoordige problemen van de Nederlandse binnenvloot de revue laten passeren. Alleen bij een volkomen solidair zyn van de Neder landse binnenschippers in georganiseerd verband, zo zei de bonds voorzitter, kunnen wij aan al deze problemen het hoofd bieden. In zijn met grote aandacht aange hoord boeiend referaat „Na veertig jaar" noemde de heer Van de Wete ring de volgende gevaren op, die de Nederlandse schippers bedreigen: heid in de vi contracten oi doen varen. de beurslijst te 1 Het wegvervoer is in .opmars In de jaren 1955 tot 1957 daalde het aandeel van de binnenvloot in het interlocale binnenlandse be roepsvervoer van 29,5 tot 28,7 pet. Het aandeel van de spoorwegen daalde van 15,9 tot 13.9 pet., terwijl het vervoer per vrachtauto steeg van 56,3 tot 61,1 pet. o De Duitse binnenvloot is met 800.000 ton toegenomen. De Nederlandse binnenvloot is echter door fiscale maatregelen, onvoldoende tarieven en allerlei internationale concurren- tiemethoden ver achtergebleven. Westduitse havens te laten lopen. Op deze wijze kan aan de Rijnvaart een groot deel van haar bedrijvig heid worden ontnomen. A De Belgische regering heeft aan- gekondigd, dat de Rijnvaartpre mies worden verhoogd, e De bestedingsbeperking, vooral met betrekking tot het vervoer van zand en grind, maar ook op ander gebied is zeer hard op de particu liere binnenvaart neergekomen. De Overheid heeft het vraagstuk van de werkgelegenheid nauwlet tend gade geslagen, maar de vraag kan gesteld worden of de regering diezelfde bezorgdheid heeft gehad voor de binnenschipperij. zijde van 'net departement nog geen tegemoetkoming getoond met be trekking tot het basistarief. ZONDAGSRUST Over de zondagsrust zei de heer Van de Wetering nog. dat de afwezigheid de wettelijke zondagsrust een van restanten van de achterlijkheid var binnenschipperij is. Zowel in het n; naai als in het grensoverschrijdend keer is het jagen en haasten op de wate ren op zondag een d aasheid. Bovendien is uit het gezichtspunt van onze bond de zondag de dag des Heren. Waarom moeten alle winkeliers wel hun zaken op zondag sluiten en mogen de schippers 's zondags naar hartelust varen?, zo vroeg de heer Van de Wetering nog. In het begin van zyn rede herdacht e heer Van lie Wetering de oprichter an de bond, Jacob Drijfhout. H(j gaf ge stalte aan de Chr. Sehippersbond, omdal hü oprecht meende, dat heel het lever onder t'e wet en genade Gods staat. Nu r i veertig jaar, zo zei de heer Van de Wetering, moeten wij ons af vragen of wij ons wel heel dicht naast de oprichters plaatsen en of de ont wikkeling van onze Bond wel in over eenstemming is geweest met hun be doeling. En met erkenning van veel zwakheid mogen we zeggen, dat ook latere besturen tot vandaag toe ge poogd hebben de grondslag, die uit gaat van het Woord van God, en het doel van de Bond te verwezenlijken, zo besloot de heer Van de Wetering. Advertentie «11» mooier 1 m NEVEDA Voor 2'wikkels I krijgt u 6 leuke borduurkaartjes Als de Israëlieten in Richteren bidden, worden zij verhoord. God zegt: „Juda zal optrekken. Ik geef het land in zijn hand." (1:3). Maar deze belofte gaat niet in vervulling, want in vers 19b lezen we: „maar hij (Juda) was niet in staat de bewoners van de vlakte te verdrijven." Had God zijn belofte niet gehouden? Ook in het Nieuwe Testament vinden wij beloften. God zegt: „Kom tot mij en ik zal u rust geven." Maar ook u zegt misschien „Ik ben tot God gegaan, maar toch heb ik geen rust gevonden. Soms leef ik een poosje op de bergtop, maar dan val ik weer omlaag en kom midden in de strijd en onrust terecht." Met kerstmis zongen we: „Gods belofte wordt eeuwig vervuld." Is het dan toch een leugen? Neen. God houdt ons niet voor de gek. Maar God vervult zijn belofte door ons, niet ondanks ons. Juda moest naar beneden, de strijdwagen aanvallen om de vervulling te be leven, maar Juda was bang. Ongeloof snoert de hemel toe. Kon God zijn belofte aan u misschien ook niet vervullen, omdat u de volgende stap in geloof moest doen? Waar wij weifelen blijft de belofte onvervuld. TEGEN LIBERAAL DIRIGISME Neveda,- Rokln 118, Amsterdam Beroeninffswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: P. J. F. Lamens te Kamerik; te 's-Graveland: F. H. J. Bik te Doorwerth-Heelsum. Aangenomen naar Dubbeldam: (2e pred.pl.) J. v. d. Velden te Rotterdam- Feijenoord. Bedankt voor Ommen: A. J. de Jong te Scheveningen. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg (vac. J. H. de Boer) Jac. Boonstra te Zwaagwesteinde CHRISTELIJKE C.EREF. KERKEN Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel: F. Bakker te Huizen (N.H.) en C. den Hertog te IJmuiden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sint Annaland: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. QVER de jongste verkiezingsrede deze wijze een onbekende „men" te hulp moet worden geroepen om eigen wankele mening te schragen. Dat is voor een politiek betoog toch een wel erg zwakke en smalle basis. Prof. Zijlstra voor een brede basis de vraag is voorgelegd: en de heer Bruins Slot ertegen? Ons óók genoeg van?" Het dunkt, dat de situatie geheel anders ligt. Beide heren hebben, vermoeden prof. Oud („geen steun een kabinet met socialisten") heb ben we het onze reeds gezegd. De kiezer zelf zal zich herinneren, dat hem van de kant van de V.V.D. al eens m „Hebt ge bleek toen achteraf, dat de V.V.D. zelf helemaal niet genoeg van had; wij, heel wat meer gemeen dan het aanwijzing, hoe de politiek 1 liberale blad tracht te suggereren. In deze partij door opportunisme bij de eerste plaats hebben Onzerzijds hebben uitkomen, dat de kiezer tevens doen In de ,weede »'aats straks dat de wijze van kabinetsfor- op dit itoment alsnog verstandig matle ook ditmaal beslissend bepaald zal worden door de uitslag der ver kiezingen. doet, zich niet al tezeer over te ge ven aan bespiegelingen omtrent wat er na de verkiezingen zou kunnen gebeuren. Er is immers v( ogenblik reeds werk genoeg winkel. Waarom zal het straks gaan? Om een Het heeft niet de minste zin, zich thans reeds politiek vast te leggen, hetzij op een brede basis hetzij op een smalle. Ware het anders, dan zouden de verkiezingen wel achter wege kunnen blijven. Prof. Dankbaar over Calvijn Calvijn, één van de grootste geesten uit de wereldhistorie (Van een onzer verslaggevers) Eindhoven heeft de priimeur van de Calvijnherdenkingen, dde dit de evenredige j jaar in stromen de Nederlandse kerkelijke wereld zullen overspoelen, vrachtverdeling Iedereen die aan gen interkerkelijk comité heeft een drietal lezingen over de refor- 1 het jaarlijks v Griep? Chefarine„4" doet wonderen! middelen eigen vervoer. GEEN VUISTEN De heer Van de Wetering maakte in zijn rede grote bezwaren tegen de 'me thode. die de Overheid volgt om een betere prijsvorming van de vracht te bereiken. Maar, waarschuwde de spreker. vuisT •ten op tafel, grote woorden, stakings acties en andere brute middelen meer, die men in spmmige beurskringen nog wel eens hoort aanprijzen, zijn niet alleen ondeugdelijke middelen uit een verouderd arsenaal, maar zij dienen het rustig overleg en de goede samen werking en het wederzijds vertrouwen tussen alle belangstellende partijen piet. En de heer Van de Wetering vervolg de: Jk wil niemand onkundig laten van m[jn gevoelen, dat de onrust en sta- was goede belangstelling voor de eerste samenkomst, die werd ge houden in de gereformeerde Imma- nuëlkerk. Speciaal de jongeren wa ren uitstekend vertegenwoordigd. Eni ge hervormde predikanten hadden hun catechisaties stilgezet om -de jeugd gelegenheid te geven deze her denkingssamenkomst niet te missen. J. H. Smit Sibinga, hervormd predikant te Eindhoven, sprak als voorzitter van de commissie van ■kei Ijk belrouwbei helpen elkaar en doen wonderenl kihgsactiê op de Rotterdamse Beurs mijn instemming niet heeft, omdat zul ke daden niet alleen de tegenpartij prik kelen en het georganiseerd overleg belemmeren, maar ook omdat de Overheid hier niet onverschillig te genover kan staan." Naar aanleiding van de toenemende concurrentie van het bijzonder en eigen vervoer heeft het hoofdbestuur van Ned. Prot. Christelijke Schippersbon-d enquête onder de leden gehouden. Uit deze enquête bleek, dat niet minder dan 86 procent met het voorstel tot trans portovername instemden. Het bestuur streeft namelijk met de Stichting Parti culiere Binnenvaart naar vervoerszeker- Elk labiel Chelarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baal brachten. De vier middelen tezamen werken n&g beier en helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. rf prof. dr. W. F. Dankbaar te Groningen het woord. In de volgende weken zullen de hoogleraren Berkouwer uit Amsterdam en Haitjema uit Groningen de reformatorische christenen te Eindhoven voor lichten. Advertentie 20 STUKS 75 CT 115 M..r kon majoor Thorn ook niet vertellen. w wis- ten daar In de herberg ook niet meer dan de naam. „Zoudt u hem herkennen, ala u hem weer zag. Vr.°DatCgeioof Hfc'weL Hij had zoiets eigenaardigs in zijn gezicht, dat men niet licht vergeet. Carlyle vroeg zijn gast tenslotte, te willen t_t'n. «mdMtrvit prffpn? trof. r mevrouw West Lynne. Zo trouwde Car lyle opnieuw en was er opnieuw een vrouw des hui zes op East Lynne. HOOFDSTUK 7 Lady Isabella waa gouvernante bij de familie Croabv. een van die Engelsen die zich liever niet in Engeland laten zien, maar die het J~ wal Wei naar de zin hebben. Ze Het treinongeluk bezorgde haar van door ANN LUDLOW Het bleek dat de familie Carlyle een gouvernante nodig h.ad voor de kinderen, iemand die ook Frans kende Ze hadden mevrouw Latimer zelfs gevraagd eens voor hen rond te kijken naar iemand die eer betrekking in die geest op East Lynne zou wilton aanvaarden. Door Afy werd mevrouv opmerkzaam gemaakt. Latimer op juffrouw Vi- i de vatfte erg veranderd - n groot litteken vu wat "kreupel géworden En verder hebben berouw en verdriet haar sporen op haar gezicht na gelaten. Ook lispelt ze wat, vanwege een paar tan den die ze is kwijtgeraakt Ze verbergt haar haar. dat bijna wit geworden is. onder een soort muts Op die manier tracht ze zelf haar verandering nog groter te maken en overdag draagt ze meestal ook nog een blauwe bril en een volle. Wie zou haar overigens herkennen? Er was niet veel meer over van ae schitterende Lady Isabella Zelfs Carlyle zou haar met herkend hebben. En toch zag ze er nog goed uit. zacht en vriendelijk «ras ze en de mensen verwonderden zich er over dat een zo jonge vrouw al grijs haar had. Ze was nu twee jaar bij de Crosby's. Ze had ver teld dat ze Engelse was. maar weduwe van een Fransman ze moest toch een aannemelijk ver haal vertellen, als ze naar haar verleden vroegen Referenties kon ze niet geven, maar ze aller genegenheid en ze kon er komen „Ze hebben op dit ogenblik geloof ik geen gou vernante meer. De vor.ge is weg. Zoudt u er voor voelen, met ons mee te gaan en gouvernante op East Lynne te worden? U lijkt me wel geschikt". Mevrouw Latimer vroeg het nadat ze Isabella in haar kamer had laten komen. Lady Isabella was er door Afy een beetje op voor bereid. alhoewel ze er in de verste verte niet aan gedacht had. dat zij voor die betrekking m aanmer king zou komen. Ze wist niet wat ze zeggen moest. te veel om direct alle consequentie als liet Helena iw». b—-• - - - ker wat de gouvernante tc wachten stond. Ze ren in een bekende Duitse badplaats en het gevaar Engelsen te treffen die Lady Isabella gekend had den werd groter. Op zekeren dag verscheen Afy Hallijohn met eer, zekere mevrouw Latimer. Een pijnlijk moment werd het voor de gouvernante juffrouw Vine, toen Afy bij haar op de tuinbank kwam zitten. Niette min hoorde ze op die manier iets over haar kinde ren die zo schandelijk door hun moeder verlaten waren. Toen de kwelling te groot werd. wendde ze hoofdpijn voor en trok zich terug in haar kamer Afy had zo juist verteld dat mijnheer Carlyle her trouwd was met Barbara Hare. „Ik hoop dat ik u helpen kan", z.i mevrouw Cros by tegen mevrouw Latimer. ,.U (dit was gericht tot juffrouw Vine) hebt ons uitstekend voldaan en ik zou het fijn vinden als u weer een goede betrekking krijgt, nu wij voor Helena geen gouvernante meer nodig hebben. Het lijkt me een gelegenheid zoals er zich maar weinig voordoen. De Carlyle's staan uitstekend bekend". „Zal ik mijnheer Carlyle schrijven, dat u ervoor voelt?" hernam mevrouw Latimer. Lady Isabella dwong zich met geweld tot een waken uit haar toestand, zodat haar gedachten helder genoeg werden om de vraag te kunnen be grijpen en beantwoorden. „Misschien zoudt U zo vriendelijk willen zijn om me tot morgen tijd te la ten. om de zaak te overwegen? Eigenlijk was ik niet van plan geweest om een betrekking in Enge land aan te nemen." (Wordt vervolgd.) keuze tussen socialisten en liberalen' Pro{ 0ud jiJn klezm Prof. Oud laat het voorkomen alsof het zo is. Wie tegen de socialisten is. behoort, meent hij, o'p hem te stem men. Voor ons besef klinkt het nog altijd wat overmoedig en wat wei nig overtuigend uit de mond van de man die zelf mee de socialistische partij op de been heeft geholpen. „Wat is het voor een figuur", zo vraagt „Het (liberale) Vaderland' keus; deze oud-socialist schijnt het schrikbeeld van het socialisme niet te kunnen ontberen. Voor de omvang van zijn politiek wapenarsenaal kan dit niet pleiten. Vandaar de wat sim pele tegenstelling socialisme of libe ralisme. „Het (liberale) Vaderland" acht de yraag mogelijk, of het niet wat zach- ter gezegd had kunnen worden dan „dat „men" bijv. van deA.R. «trilde de heer 0nd deed wij vrezen niet, want juist in de schijnbare kracht van deze tegenstelling ligt haar zwakheid. Het gaat niet maar socialisme of liberalisme. De lijsttrekker prof. Zijlstra i ponent van de brede 1 2 op de A.R.-lijst, de heer Bruins Slot, is daar tegen?" Indien wij op deze vraag moesten kiezer zal verstandig doen, zich deze antwoorden, zouden wij voorop wil- keuze niet te laten opdringen; tegen- len stellen, dat het in elk geval al over dit liberale dirigisme sta hij op een vreemde figuur is, wanneer op zijn vrijheid. HET DUITSE PROBJ EEM j^U Mikoyan naar de Sowjetunie B nog niet i: teruggekeerd en het stof, dat hii plotseling in de Verenigde Staten heeft doen overhelt, opwaaien, weer is neergedwarreld, Meer voelen wij breekt de tijd aan van nieuw diplo matiek contact over de Bcrlijnse die nieuwe kansen ziet voor de Duitse kwestie en het probleem der Duitse hereniging door middel van beper- hereniging. Op 27 hun bevoegdheden sers over en kunnen lijkheden ontstaan. Het ultimatieve datum, zoals uit verkla ringen van de afgelopen weken is ge king van de bewapening in Midden- dragen de Russen al Europa. Maar zelfs op dit terrein be- 1 de Oostduit- vinden zich voetangels en klemmen, ernstige moei- die een voorzichtige benadering wel geen noodzakelijk maken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de westelijke mogendheden West- Zolang de Verenigde Staten zich niet spreken. Gevreesd moet echter i duidelijk hebben uitgesproken Oostduitse regiem z tot hereniging voorbereiding een kort openingswoord Hij vestigde er de aandacht op, dat hier van heiligen- of heldenver ering geen sprake was. Wie dat zou denken, behv>eft betere confrontatie met Calvijn. Neemt men zijn werken ter hand, dan wordt men er door de hervormer zelf toe gedrongen verder te zijn persoon. Deze studie van Calvijn behoort eigenlijk door elk reformatorisch christen ter hand te worden geno men. De denkkracht van Calvijn is ongelooflijk, en zijn gedachtenwe- reld te schetsen in drie lezingen acht te ds. Smit Sibinga aari de karige kant. Toch zou dit minimum vol doende kunnen zijn om nader tot Cal vijn te komen en misverstanden om trent hem, door onkunde veroorzaakt, weg te nemen. Prof. Dankbaar, die als schrijver over Calvijn an als voorzitter Ned. oecumenische raad gevraagd was te spreken over Calvijn en eenheid der kerken, hield daarna rede. De hooggeleerde spreker gaf eerst een overzicht van Calvijns leven, waarna hij een paar vaak gehoor de misverstanden trachtte recht te zetten. Calvijn was geen despoot in Genève. Dat kon ook niet, want hij had in die stad lang niet zoveel te zeggen men vermoedt. De strenge maat regelen, die men op zijn naam schrijft, zijn niet van Calvijn maai werden toegepast als uitvloeisel van het door Karei V ingevoerde straf recht. Bovendien ondervond Calvijn sterke tegenstand van de libertijnen, die in Genève veel te zeggen hadden. Dat neemt niet weg, dat de zaak- Servet een schaduw werpt over Cal vijns arbeid te Genève. Op dit punt valt er bij hem een gebrek aan zicht in de geestelijke waarde van het geloof te bespeuren. Hij zag toen niet in, dat men de gewetens niet dwingen kan. Het is de eer van humanistische stromingen, dat zij hiervoor beter begrip hadden. Die kans heeft de re formatie zich laten ontgaan Vandaar dat het gebeuren met Servet, hoezeer ook te begrijpen in het kader tijd, de schandvlek der Geneefse re formatie blijft. Dit alles neemt niet weg, dat Cal vijn toch zeer ruimhartig dacht over andere kerken. Terwille van de een heid der kerken heeft hij duizenden der grootste geesten uit de wereld- brieven geschreven, maakte hij rei--historie. Een kennismaking met hem zen en nam hij deel aan godsdienst- j is altijd verrijkend. men om de herenigingskansen te be den, dat een dergelijk gesprek, strandt kwestie zullen volgen, houdt de worden ondergebracht, stroom van geruchten aan. Ze weet Beperking van de bewapening in Newsweek zelfs te melden, dat men Midden-Europa blijft dan over als in Washington een confederatie tus- enige middel om althans voorlopig de sen West- en Oost-Duitsland over- gevaarlijke spanning in dit deel van weegt, hetgeen erkenning van het de wereld weg te nemen. Op dit ge bied kunnen de westelijke mogend- WeWe meenen, dat deze veronderstel- heden niet tegenvoorstellen komen, ling waarschijnlijk het gevolg van wellicht gebaseerd op de plannen, dat vrije verkiezingen niet de enige Of zij het Duitse probleem dichter oplossing zullen brengen, Duitsland te komen. Maar dit behoeft blijft echter een groot vraagteken. Weer Britse vertaling van Nieuwe Testament Over een jaar zal (weer) een verta ling van het Nieuwe Tastament in het Engels verschijnen. De vertaling in hedendaags Engels werd samenge steld door een groep geleerden uit Ox ford en Cambridge. Verscheidene grote protestantse kerkgenootschappen hebben hun goedkeuring aan het ontwerp-verta- ling gehecht. Geleerden zijn nog met het Oude Tes tament bezig, maar omdat dit bijbel- deel veel langer is dan het N'euwe Tes tament, zal met de publikatie nog wel enige tijd gemoeid zijn. De gezamenlijke uitgevers van deze bijbel-uitgave, de Oxford University Press en de Cambridge University Press, hebben zich ten doel gesteld „volmaakt boek" het licht te doen z gesprekken. Calvijn heeft er onder geleden dat Lut' er en Zwingli uit eengingen. Hij achtte het verschil van opvatting niet fundamenteel ge noeg om een scheiding te rechtvaar digen. Dat gold natuurlijk wel ten op zichte van Rome. De roomse mis vond hij lijnrecht in strijd met het geopenbaarde Woord van God. Maar ook met de kerk van Rome wenste Calvijn niet alle banden door te snijden. „Rome heeft altijd nog de goede doop", zei hij. Aan Theol. Hoogeschool Prof. dr. Den Hartogh werd gehuldigd (Van een onzer verslaggevers) Ter gelegenheid van het 25-jarig hoogleraarschap van prof. dr. G. M. den Hartogh, verbonden aan de Theologische Hoogeschool der Gere formeerde Kerken in Nederland in Kampen, werd gisteravond een hul digingsbijeenkomst gehouden. Hartelijke woorden, waaruit grote waardering voor de jubilaris als mens, wetenschapsman en dienaar der kerken sprak, werden gesproken door de pre sident-curator der Hoogeschool, ds. P. D. Kuiper, de rector, prof. dr. H. N. Ridderbos, en de praetor van de senaat van het corps Fides Quaerit Intellec- tum, de heer A. Dekker. Ds. Kuiper bood de jubilaris een door Roelof Koning geschilderd portret aan. In een toespraak, die soms geestig, soms ernstig getuigde van oprechte waardering, schetste de spreker prof. Den Hartogh als een man, die zijn taak vervulde met een warm toegewijd hart en in sterke verbondenheid aan de kerken en de school der kerken. In zijn ziekte zocht hij zijn troost bij Hem die alleen ware troost geeft. Professor Ridderbos tekende de jubi laris als een figuur, die gestuwd door de kracht van de reformatorische ople ving in de vorige eeuw die hij door en door kent de band van de theo logie aan de geschiedenis bewaart en doet functioneren. Hij bood twee histo rische atlassen aan. Praetor Dekker verraste in een zeer geestige toespraak de hoogleraar met een foto van Kampen's IJsselfront na mens de studenten, en met een benoe ming tot ere-lid namens het corps Fide* Quaerit Intellectum. De jubilaris dankte de sprekers met een gevoelig, persoonlijk woord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2