Mikojans vliegtuig maakt noodlanding |licuuie £cil»sr()c (fmirattl Duitse legerdepots in Nederland? Gevaar voor lawines en overstromingen GEEN KWESTIE VAN SABOTAGE Dulles: „Hopelijk hebt u iets van ons geleerd" Brandt zal Mikojans ster doen verbleken Veebless (jooilwill Geen geld voor raketten op kruisers WOENSDAG 21 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, i Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0 20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 111-69 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantaastlcfi is ahebltofn triyn hert ia tcytjcnspoct Eredoctoraat president-curator zie pagina 3 en 7 „Wij rijn sterk en de Verenigde Staten rijn sterk. De mensen pro beren uit te zoeken wie het sterkst is. Zij komen er niet achter. De so cialistische samenleving in ons land zal zich ontwikkelen, of de Ameri kanen dat leuk vinden of niet. En of wij dat nu willen of niet ook het Amerikaanse kapitalisme is nog steeds sterk." In zijn auto, op weg van Wash ington naar het vliegveld in New York, verklaarde een optimistische Mikojan dit aan een journalist van A.P. Hij vertrok naar Moskou, op timistisch, met veel nieuwe erva ringen en met de overtuiging dat een nieuwe oorlog in de nabije toe komst onwaarschijnlijk is. Wat hij zoal in de Verenigde Staten van plan is geweest? „Precies wat nu allemaal achter de rug is." heeft het vliegtuig van de Skandinavische luchtvaartmaatschappij S.A.S., waarmee de Russische vice-premier Mikojan naar Moskou zou terugreizen, vannacht omstreeks twee uur Nederlandse tijd een nood landing gemaakt op het vliegveld van Argentia op New Foundland. De Dc-7, die behalve Mikojan en zijn delegatie van vijf man nog 42 passa giers vervoerde, landde correct op twee motoren. De S.A.S. heeft onmid dellijk een ander toestel uit Kopenhagen naar New Foundland een groot eiland aan de Canadese oostkust gezonden. Mikojan en zijn medereizi gers hebben echter een oponthoud van ongeveer een dag. Inplaats van vanochtend zullen zij morgenochtend in Kopenhagen aankomen. Na de herhaalde bedreigingen die zijn geuit tegen de Russische vice- premier, dacht men aanvankelijk aan sabotage, doch na een uitvoerig derzoek bleek hiervan geen sprake te zijn. Het toestel en de bagage de passagiers waren voor het vertrek terdege onderzocht. Het vliegtuig bevond zich boven het gebied van Gander toen zich de eerste moeilijkheden voordeden. De piloot maakte er melding van bij de desbetref fende instanties en besloot een noodlan ding te maken. De motor die in brand geraakte, kon snel worden geblust. J17 MIKOJAN is teruggereisd, maakt de Amerikaanse zaken wereld zich op om de felste tegen- stander van de Sowjetplannen i Berlijn een even indrukwekkende ontvangst te bereiden als zij de Rus sische vice-premier heeft gedaan. AViliy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, wordt 7 februari in New York verwacht. Het doel van 2ijn reis naar de Verenigde Staten, neutralisering van het propagandis tische succes dat Mikojans spectacu laire vakantiereis" heeft gehad. De zakenlieden zullen op een grootse receptie in New York de (mogelijk ge vormde) indruk wegnemen, dat zij be reid zijn Berlijn te verkwanselen voor handel met de communisten. De ont vangst wordt grotendeels voorbereid door het researchinstituut van Amerika, waar hij 30.000 concerns zijn aangesloten. De <lirecteur van het instituut, Leo Cherne. ,Wij Hopen dat de receptie alles zal overtreffen, wat de Amerikaans* zaken lieden voor Mikojan hebben gedaan". Brandt zal slechts kort in New York verblijven en daarna doorreizen naar Washington, om de Berlijnse crisis met functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken te bespreken. Onder andere wordt hij ontvangen door presi dent Eisenhower en minister Dulles Braadt maakt vervolgens een rondreis door de Verenigde Staten en zal bij zijn terugkeer in New York de gast zijn van lijn collega, Robert Wagner Toch verbetering Inmiddels begint de pers in de V.S. naar de mening over te hellen, dat 'iet bezoek van de Russische vice- premier toch een verbetering van de betrekkingen met Rusland kan be tekenen. Het bekende Amerikaanse weekblad Newsweek schreef: „De verklaringen van het Witte Huis en van minister Dulles zijn slechts een facade voor een op komst *U«ide historische wijziging in het Amerikaanse standpunt ten aanzien van Duitsland. Amerikaanse func tionarissen overwegen confederatie van Oost- en West-Duitsland en het overbrengen van de Westduitse hoofdstad naar Wcst-Berlijn, als mid del om de grootste impasse uit de koude oorlog te doorbreken". Newsweek schrijft bovendien over volgende ontwikkelingen: „De Amerikanen wensen een confe rentie op hoog niveau met Rusland. Dit gesprek moet in het voorjaar in Duitsland worden gehouden. De Westduitse bondskanselier, Adenauer. Is verteld, dat West-Duitsland in dc rtrflg voor Berlijn en voor een ver enigd en op het Westen georiën teerd Duitsland, de frontlinie moet betrekken. Ook is geadviseerd tot er kenning van het Oostduitse bewind door West-Duitsland". Het weekblad noemt deze voor spelde wijziging in de Amerikaanse politiek een gevolg van het feit dat zowel Rusland als de V.S. zoeken naar een uitweg uit de Berlijnse im passe. „Zowel Rusland als de Ver enigde Staten weten dat, indien zij voet bij stuk houden, dit tot oorlog zou kunnen leiden en geen van beide partijen wil dit. Senembah handhaaft rechten De N V. Senembahmij. handhaaft on verkort haar rechten op de produkten van haar ondernemingen ondanks Indonesiës maatregelen met inbegrip van confiscatie en nationalisatie, daar deze door hun dis criminerend karakter noch in overeen stemming zijn met het internationale, noch met het Indonesische recht. Elke verkoop van haar tabak door anderen dan Senembah zal als verkoop door on bevoegden worden beschouwd. Zij be houdt zich tegenover alle kopers alle rechten voor en zal tegen hen rechtsmaat regelen treffen. Mikojan bij zijn vertrek uit New York verklaard, zeer tevreden te zijn over zijn bezoek aan de Verenigde Staten Dit bezoek, zo zei hij, heeft tot doel gehad, de internationale betrekkingen te ver beteren. Op een vraag of werkelijk enige verbetering in de betrekkingen valt te bespeuren, antwoordde hij: dit is nu nog niet te zeggen. Even tevoren had Mikojan van minis ter Dulles een telegram ontvangen, waar in deze hem bij zün vertrek uit de V S verzocht tegenover het Russische volk uiting te geven aan de oprechte went van de Amerikanen om in vriendschap met de Russen te leven. „Wij hopen, dat u premier Chroestjsjef kunt melden, begrip te hebben gekregen voor de opvattingen van ons volk," al dus het telegram. Voorts deelde Dulles mee dat meer bezoeken en uitwisselin gen naar de mening van president Eisen hower tot beter onderling begrip kunnen „De President Ï6 er zich van bewust, dat u werkt onder een stelsel van staats- kapHaliame. 'Hij hoopt dat het voor u nuttig is geweest, de vooruitgang van ons volk te constateren onder het stelsel van individueel kapitalisme. Wij zijn er zeker van dat u deze ervaring interessant hebt gevonden," zo besloot Dulles zijn afscheidsgroet aan Mikojan. Omstreeks 1600 huizen stc onder water in de omgeving van Parijs ten gevolge van de abnormaal hoge waterstand van de Seine. Sneeuw en regen hebben het water hoog opge stuwd, zowel in de stad zelf als de voorsteden. Deze lucht foto is genomen in Villeneuve Saint Georges. Devaluatie in Cliili De Chileense regering heeft de peso opnieuw gedevalueerd door de waarde in de vrije wisselhandel tussen de ban ken te verlagen. De koers van de dollar is maandagavond bepaald op 1004 kopen en 1006 verkopen (op 9 december 991-993) Een peso komt dus ongeveer op 0,38 een» Welingelichte kringen geloven, dat de regering voort zal gaan met devalueren tot er één enkele volkomen vrije wissel koers tot stand is gekomen. Japan aan de spits in scheepsbouw Japan en West-Dyit^JAnd hebben in 1958 de meeste schepen gebouwd en Engeland staat op de derde plaats, aldus Lloyd» Eind december waren op de wereld, be halve de Sowjetunie en rood China, 1445 zeeschepen in aanbouw met totaal 10 mil joen ton of 202.945 minder dan aan hel einde van het derde kwartaal. Er worden op het ogenblik tussen Nederlandse en Westduitse leger- autoriteiten onderhandelingen ge- voerd'over het aanleggen van Duitse legerdepots in Nederland en omge keerd. Een en ander hangt samen met de verdere integratie van de NAVO-strijdkrachten, waarvan de uitrusting nog niet geheel is gestan daardiseerd. Van Duitse zijde zou zijn voorgesteld dat de Duitse depots in Nederland met Duitse militairen worden bemand Duitse goudhandel wordt vrij Te Bonn is volgens A.F.P. bekendge maakt, dat de Westduitse minister van economische zaken en handed in goud zal vrijlaten. Men kan dan zonder beperking goud kopen voor invoer tegen betaling in iedere valuta. Voorts zullen de invoer van en handel in goud binnen de bondsrepu bliek vrij zijn. De volle inwisselbaarheid van de Duitse mark zal dan nagenoeg voltooid zijn. Men overweegt ook de laatste beperkin gen op kapitaalverkeer af te schaffen Deze hebben betrekking op aanvaarding van buitenlandse kredieten, welke binnen vijf jaar aflosbaar zijn. Men bestudee: echter eerst de ontwikkeling van deviezen en de kapitaalmarkt. In het zendergebouw te Lopik is gisteren een portret onthuld van de minister van staat, prof. mr. P. S. Gerbrandy, de afgetreden voorzitter van de Nozema N.V., de Nationale omroep.zend-maat- schappij. Prof. Gerbrandy is af getreden als voorzitter van de Radioraad en moest dus volgens de statuten ook aftreden als pre sident van de Nozema. Met dit portret heeft men zijn voortref felijk werk in deze functie willen eren. Op de foto van links naar rechts de jonge prof. dr. S. Ger brandy, ir. J. D. H. van der Toorn, directeur-generaal van de P.T.T. en mevrouw Gerbrandy- Sikkel. Het is nog niet bekend wat het Neder landse standpunt hierover is. Enige dagen geleden werd bekendge maakt, dat een akkoord over wederzijdse vestiging van militaire depots tussen West-Duitsland en Denemarken is geslo ten. De Deense regering heeft daarbij niet toegestaan, dat op de in Denemar ken te vestigen depots Duits personeel zou worden gestationeerd. Ter voorkoming van misverstand zij erop gewezen, dat het gaat om materiaal- depots. De daarbij te stationeren man schappen zijn kleine onderhoudsecn- Auto te water: 2 man verdronken Gisteravond is een vrachtauto van de Hoogezand-Sappemeer-expres bij Wester broek in het Winschoterdiep terecht ge komen. De twee inzittenden, de 45-jarige B. Vrieling pn de 70-jarige J. Groenendijk uit Sappemccr, kwamen om het leven. Vermoedelijk was het rechtervoorwiel losgeraakt. De auto begon naar recht* te zwenken en reed via de berm en de se cundaire weg het water in. Zeevaartschool wegens griep gesloten (Van een onzer redacteuren) De zeevaartschool in Den Helder ls gis teren gesloten, nadat zevenentwintig griepgevallen onder de leerlingen waren geconstateerd. Goed Ingepakt zijn de patiënten naar huis gebracht. Men ver wacht over enkele dagen de school weer te kunnen openen. Tot nu toe is er verder nergens van een massaal optredende griep gebleken. De in Helder geconstateerde griep draagt een goedaardig karakter In Australië: 50 doden door hitte FELLE WINDEN, striemende re gen en stijgende temperaturen hebben het grootste deel van Europa gisteren uit de vorstperiode gelicht, maar zij brengen de dreiging mee van overstromingen en lawines. Al leen in Noorwegen en Zweden is het nog zeer koud, na acht dagen zware sneeuwval en scherpe pool- wirtden. Het regengebied met zijn mildere t breidt Italië tot Denemarken. In zuidoost-Frankrijk richtte de stormwind grote schade aan. Tien me sen werden daar gewond, van wie vii zeer ernstig. Alle schepen in het Engel Kanaal hebben zo gauw mogelijk een vt lige haven gezocht. De Föhn, een warme wind, strijkt ovt Oostenrijk, waardoor het gevaar voor 1 s toeneemt. In Zuid-Slavië schijnt de maar op de weg kan men er niet genieten. De wegen zijn versperd een dikke sneeuwlaag. In Rome is het zacht weer, in Parijs eveneens. Het snel gestegen water in de Seine daalt TFeer kouder land moesten vanmorgen kwaVt voor acht alle loodsdiensten x den gestaakt, doch in de loop van de dag hervatten zij het werk. De stormdepressie ■ikkelde boven het Engelse Kanaal, trok in de afgelopen nacht langs kust naar het noorden. Vandaar dat langs de Zeeuwse en de Zuidhollandse jst enige tijd een zware zuidwester storm oedde Er kwamen windstoten voor van negentig tot honderd kilometer per uur. in de loop van de dag af. Morgenochtend kan echter een nieuwe ndepressïe ons land bereiken. Hier- door gaat de wind morgen van zuidoost oost draaien. Als deze nieuwe de- ie ten zuiden van ons land passeert, zal de wind verder naar noordoost krim- »n en koudere lucht aanvoeren. Mocht de kern echter boven de Noord- e ten westen van ons land voorbijgaan, in kan dit tegen morgenavond opnieu' stormweer betekenen. Koude lucht uit het poolgebied dringt geleidelijk bovi Schotland naar het zuiden door. Het lijkt schrijft onze weerkundige mede werker niet onwaarschijnlijk dat wan r tegen het einde van de week di •mdepressies zijn uitgeraasd, koudere lucht via Schotland ons land zal bereiken Het mag dan voorlopig nog zacht blijven, wordt een daling van de tem- ïet guurder weer waarschijn lijk. Australië rwijl Nederland zich dus kan x bereiden op kouder weer, gaat Australië gebukt onder een ondraaglijke hitte. De temperatuur van meer dan 38 graden Cel en de aanhoudende droogte zijn zaak geworden van een nationale ramp. Rechtstreeks door de hitte zijn 31 men- ■n om het leven gekomen, in de zieken- jizen zijn op verschillende plaatsen baby s door de hitte overleden. Geschat wordt dat ongeveer vijftig mensen het dachtoffer van 't hete weer zijn geworden, terwijl een groot aantal In Melbourne 62 is overleden aan de gevolgen van hitte en droogte. Grote opwinding heerst in geheel Aus tralië over het feit dat men in vrijwel elk ziekenhuis kampt met een gebrek aan luchtverversingsmiddelen Vanmorgen werd gemeld dat de hitte Koffie goedkoper Met ingang van vandaag zjjn de koffie prijzen verlaagd. Over het algemeen be tekent de prijsdaling een verlaging van 6. 14 of 20 cent per pakje van 250 gram. Deze lagere prijzen zfjn tot stand geko men door een prijsdaling op de wereld- Castro aanklager in groot proces te Havanna? In de rechtszaal van de x-esting La Ca bana te Havanna, waar alle gevangenen uit de Cubaanse hoofdstad en omgeving zich bevinden, begint morgenmiddag om txvee uur acht uur 's avonds Neder landse tijd een groot openbaar proces tegen een aantal aanhangers van ex-pre sident Batista. Rebellenleider Fidel Castro, die jurist is, zal mogelijk in enkele ge vallen als openbaar aanklager optreden. De minister van landbouw In de tijde lijke Cubaanse regering, majoar Sori Ma rin, heeft dit gisteren meegedeeld in een gesprek voor de televisie. Op de eerste dag van het proces zullen drie van de belangrijkste gearresteerde „batistanen" terechtstaan. Een van hen wordt beschul digd van moord op 26 Oubanen. In La Cabana, berekend op 150 gevan genen, wachten nog 561 aanhangers van Batista op berechting. In Santiago, op zuid-Cuba. zijn 38 batistanen ter dood veroordeeld. Dertien arrestanten werden op vrije voeten gesteld. In Parijs wordt uit betrouwbare bron vernomen dat Batista asiel heeft ge vraagd in Frankrijk. Het hericht is ech- tfr niet officieel bevestigd. Frankrijk is altijd een toevluchtsoord voor ban nelingen geweest en president De Gaulle bewaarl goede herinneringen aan Ba tista. die indertijd als een van de eer sten De Gaulle erkende als hoofd van de „Vrije Fransen"! De hoela hoeprage leeft nog voort in de kunst van het sneeuwpop- bouwen. Zo staat deze bevallige sneeuwdame ergens in Zwitser- land. Het lijkt er overigens op, dat niet alleen deze pop, maar ook de hoepelrage als sneeuw voor de zon zal verdwijnen. (Over hoela hoep zie ook Belicht Bericht op pagina 5.) BINNENVERINGBED SCHUIMRUBBERBED (Van parlementsredactie) Minister Staf heerft van de ontwerp- marinebegroting voor 1959 een bedrag van f 1.500.000 verwijderd, dat was aan gevraagd voor voorbereidende werkzaam heden, verbonden aan het inbouxven van installaties voor geleide projectielen aan boord van de Nederlandse kruisers. Een voorlopige raming van de met dit pro ject gemoeide en voor Nederlandse re kening komende kosten beliep f 20 000 000 per 9chip Op dit moment aldus minister Suf in een nota aan de Tweede Kamer, is van Amerikaanse zijde nog geen defi nitief aanbod ontvangen voor de levering van installaties en projectielen. Het komt de minister voor, dat thans bezwaarlijk een uitspraak van dc volksvertegenwoor diging over deze zaak kan worden ge vraagd. De betrokken begrotingspost wordt daarom teruggetrokken. Zoals be kend moeten de beide Kamers der Sta- ten-Generaal de oorlogsbegroting nog behandelen. voor revisie van de Nep tune-vlieg tulgen van de Koninklijke Marine. Bij het op stellen ven de begroting is er vanuit gegaan, dat in de loop van 1960 de Nep tunes zouden worden vervangen door vliegtuigen van het type S 2 F. Het laat nicta echter aanzien, dat deze vervanging later dan aanvankelijk werd geraamd zal plaats vinden. Daarom zal het revlaiepro- gram van de Neptunes moeten worden herzien en zullen enkele grote, voor 1959 niet geraamde reparaties ten bedrage van ongeveer f 1500 000 moeten worden uit- ige regen De Bilt verwacht tot mor genavond: Half lot zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Over- wegend krachtige zuidwes telijke wind. VrU zacht weer. (Opgemaakt om 11.15 uur) ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur hl

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1