Belangrijkste ontwikkeling reeds achter de rug Gepensioneerden en forensen compenseren vertrek van groot aantal Noordwijkers Vernieuwde Hervormde kerk vrijdagavond in gebruik Er is geen enkele reden tot defaitisme NIEUWE LETPSCHE COURANT 6 DINSDAG 20 JANUARI 1959 Over de toekomst van Noordwijk IN DE LAATSTE TWEE artikelen over de bloemenbadplaats Noordwijk zullen wij trachten aan de hand van het E.T.I.-rapport een antwoord te geven op de vraag, hoe de bloemenbadplaats Noordwijk zich in de naaste toekomst zal ontwikkelen. Het Noordwijkse badbedrijf kenmerkt zich door een eigen min of meer exclusief karakter. Handhaving daarvan in de toe komst lijkt geboden, om de gevarieerde structuur van de Nederlandse Noordzcehadplaatsen geen geweld aan te doen. Gegeven de toenemende aantrekkingskracht van het buitenland voor de Nederlandse toeristen zal Noordwijk het ook in de toekomst voor een belangrijk deel van de vreem delingen moeten hebben. Indien men erin slaagt te komen tot een vollediger bezetting in het voorseizoen, zoals bijvoorbeeld door het organiseren van congressen en andere evenementen, zal het waarschijnlijk mogelijk zijn de loglescapaciteit nog enige uitbreiding te doen ondergaan. Op de werkge legenheid zal dit overigens slechts een bescheiden invloed hebben. Een uitbreiding vsn de bloembollen teelt zal nog plaats hebben door Inge bruikneming van de gronden In het Lungeveld, waar ongeveer honderd hec- t» re bollengrond beschikbaar komt. Op ri.f Invloed hiervan zal een volgende keer nog nader worden Ingegaan. In de be staande bedrijven moet worden gerekend on een lichte teruggang in de werkge legenheid en wel als gevolg van voort schrijdende mechanisatie en Invoering van arbeidsbesparende werkmethoden, het vraagstuk van een tijdige atvloeilng van kwekerszoons verdient daarbij alle aandacht. Nijverheid Voor de nijverheid mag op een beschei den expansie worden gerekend, evenals di' in het verleden het geval was. Om te voorkomen, dat bedrijvan op. stede- h»uwkundig ongewenste plaatsen worden gevestigd, is het gewenst een bescheiden industrieterrein te realiseren. Een opper vlakte van ongeveer drie hectare, waar- ou op den duur vierhonderd 'ot vijfhon- d( rd personen een bestaan kunnen vin den, kan als voldoende worden geken- nitrkt. Dit terrein ware te projecteren in Noordwijk Binnen, om een minder gunstige invloed op het badbedrijf te voorkomen. Aangezien een deel van de d>.ar te vestigen bedrijven van een am- brehtelijk karakter zal zijn, is een goede ligging ten opzichte van de bebouwde k<>m noodzakelijk. Voor de detailhandel Is een uitbrei ding van het aantal veatiglngen voor alsnog niet gewenst. Bij een verder gaande groei van de gemeente moet echter de vraag onder ogen worden gezien, of de nieuwe woongebieden nog op redelijke wijze door de be staande winkelcentra kunnen worden bediend. Voorzover dit niet het ge val is, sullen één of meer kleine, se cundaire winkelcentra moeten wor den geprojecteerd. Uit hetgeen uit de analyse van de voornaamste bestaansmiddelen naar voren is gekomen, valt af te leiden, Flitsend Noordwijk Huzarenstunt van pol itieniobilof oon Toen dg zepeltjga in het post kantoor oon de Voorgtroot tooren gekocht, wat de fiett verdwenen en een teieurpeeteide Noordwijker rende naar de politie om tc mel den, dat rtyn transportmiddelen door die/stal aan banden waren gelegd. Nu heeft de Noordwijkte politie een poed-ioerkende mobilofoon- Injtallotlt en wie aan dit btjvoepc- Itfkr naamwoord zou mogen twij felen, was gistermiddag in de pc- lepenhcid te constateren hoe mis plaatst z\/n wantrouwen ie pcwcest. Want het politiebureau riep de wapens met mobilofoon op en binnen het uur, kwam het selntfe: Flets gevonden dief in arrest. Een ran de poli tie wapens had op de Rijneburperwep een 28-farige Lei denaar In het bezit oan de gestolen flets aangetroffen. Om alle misverstand te voor komen: Wfj hebben nooit pehoord ran iemand, die twijfelde aan de doeltreffendheid van de mobilo foon in Noordwjfk. dat een spectaculaire groei daarvan in de toekomst niet valt te verwach ten. Landbouw en badbedrijf hebben hun ontwikkeling reeds grotendeels achter de rug. Voor de nijverheid biedt de gemeente niet een dusdanige vestigingsplaats, dat een sterke in dustrialisatie in tje lijn der verwach tingen ligt. Niettemin is een geleide lijke en bescheiden uitbreiding var de bestaansmiddelen zeer zeker mo gelijk. Indien wij ons uitsluitend baseren oj e te verwachten expansie van de be- ranimiddelen. dan zou hieruit slechts rn zeer bescheiden bevolkingsaanwas esulteren. Ofachoon het wel heel moei- jk is hierover tot een kwantitatieve conclusie te komen, lijkt het gerecht- rdlgd deze bevolkingsaanwas te stel- op 2800 tot 3000 personen In de eerst- nende twintig jaar. Een berekening i de natuurlijke aanwas, waarbi. leen wordt uitgegaan van het te vechten verachil tussen geboorte trrfte, komt uit op een groei met t-v. 5500 personen in dezelfde periode. Het •richil tussen beide uitkomsten kan zes inziens worden overbrugd door de tbrelding van de woonfunctie, zowel r> aanzien van de oorspronkelijke be- liking als van de stedelijke forensen. Dg woonfunctie ten behoeve van de eigen bevolking betreft diegenen, die hun bestaan vinden elders i streek (in hoofdzaak in de industrie) en er de voorkeur aan geven ti Noordwijk te blijven wonen. Het on derzoek in de andere gemeenten van de bollenstreek wijst erop, dat een zeker forensisme binnen de streek als normaal moet worden beschouwd. Uiteraard mag men niet verwachten, dat op deze wijze het gehele bevol kingsoverschot kan worden gebon den. In het verleden bleek, ondanks de snelle expansie van de bestaans mogelijkheden, regelmatig dertig procent van de beroepsbevolking Noordwijk metterwoon te verlaten waartegenover een iets grotere stroom uan vestigingen stond. Bij meer beperkte uitbreiding van de plaatselijke werkgelegenheid zal het aantal dergenen die zich elders vesti gen, naar alle waarschijnlijkheid aanmerkelijk groter zijn. Woon functie Het vertrekoverschot dat h eruit nsulteren. kan echter ook in de toe- kunst. althans gedeeltelijk, worden op geheven door de vestiging van stedelijk! f< >ensen en eventueel gepensioneerden, vtor welke categonén Noordwijk Zee thans reeds een woonfunctie vervult A1« gevolg van de omstandigheid dat de mogelijkheden voor aantrekkelHke gebieden elders In westelijk Nederland niet groot meer zijn, Is het zelfs niet denkbaar, dat voor Noordwijk in dit op zicht een belangrijke functie is wegge legd. Wel echter dient daarbij ta worden opgemerkt, dat de gemeente deze functii eeist goed tal kunnen vervullen, wan nrer de verbindingen met de grote centn van de Randstad een belangrijke verbe t«rlng hebben ondergaan. Het laai ziel avnsien, dat dit nog geruime tijd za Een uitspraak over de t* verwach ten bevolkingsaanwas van Noord wijk valit moeilijk te geven, daar in dit opzicht veel zal afhangen van de mate, waarin de woonfunctie van de gemeente tot ontwikkeling wordt ge bracht. In het verleden werd de be volkingsgroei van Noordwijk, behal- door de natuurlijke aanwas, mede veroorzaakt door aanzienlijke vesti gingsoverschotten. De gang van za ken in de laatste jaren wijkt niet van dit algemene beeld af. Met uitzorfde- ring van de periode 19501954 heeft het vestigingsoverschot zich op een hoog niveau gehandhaafd. Het geboorte overschot vertoont echter na een top in de jaren 1950 1954 thans weer een dalende lijn, een in Nederland algemeen verschijnsel. n geeteld oor een goed ruimte lijk beleid, zou men voor Noordwijk als volgt kort kunnen samenvatten. Er dient voor beide kernen te worden ge- •treefd naar een 'harmonische uitbreiding, die de goede bollengronden zoveel moge- gemoeid laat. Het ontwerp-uibbrei- dingsplan voldoet voor een belangrijk deel aan deze eis. De uitbreiding van Noordwijk aan Zee is geheel geprojecteerd In het duingebied. Het gevaar dat hier dreigt, la, dat deze woonkern te zeer een langgerekte structuur krijgt. Om deze re den is het wenselijk de uitbreidingsplan- en ln de zuidduinen beperkt te houden. In het ontwerp-uitbreidingsplan Is uitgegaan van 'n uitbreiding met twin tig hectare. Gezien het bijzondere ka rakter van deze villawijk sal de be bouwingsdichtheid zeer gering zijn. Het aantal te bouwen villa's kan op ongeveer twintig worden gesteld. Aan de noordzijde van Noordwijk aan Zee biedt het zogenaamde Vuurtorenplan ruimte voor 95 woningen. Ten noorden hiervan kan een terrein van olrea aeht hectare worden bestemd voor vll- labouw. De capaciteit daarvan be draagt ongeveer 100 woningen. Meer naar het oosten kan aanslui tend aan de bestaande bebouwing nog een groot gebied voor woning bouw worden ontsloten. Uitgaande van een woningdichtheid van 30 wo ningen per hectare kan hier ruimte worden gevonden voor ongeveer 1060 woningen. De totale capaciteit van het uitbreidingsplan voor Noord wijk aan Zee bedraagt derhalve on geveer 1250 woningen. De uitbreiding van Noordwijk aan Zee is geheel geprojecteerd in het duingebied. Het gevaar dat hier dreigt, is dat deze woonkern te zeer een langge rekte structuur krijgt. Om deze reden is het wenselijk de uit breidingsmogelijkheden in de zuidduinen beperkt te houden. In het ontwerp-uitbreidings plan ia uitgegaan van een uit breiding met twintig hectare. Gezien het bijzondere karakter van deze villawijk zal de be bouwingsdichtheid zeer gering zijn. Het aantal te bouwen vil la's kan op ongeveer 20 worden gesteld. Met zijn prachtige wandelwe gen, zijn strand en zijn duinen is Noordwijk aan Zee een ide aal woonoord. Thans reeds ver vult de bloemenbadplaats een woonfunctie voor stedelijke forensen en gepensioneerden, een functie, die in de toekomst wellicht belangrijk kan wor den uitgebreid. De foto toont het grand-hotel Huis ter Duin, waar vaak belangrijke congres sen worden gehouden, de midget-golfbaan waarop men zich genoeglijk kan vermaken met golfspel-in-het-klein, en de Grent, 's zomers één van de drukste toegangswegen naar zee, 's winters een ideale baan voor sleetje rijden. Prieken noemen de Noordwijkers dat. Broeierij draait op volle toeren TAE BOLLENBROEIERIJ draait op volle toeren en in Rijnsburg veranderen nu dagelijks duizenden bossen tulpen van eigenaar, om het over de narcissen, de hyacinten en het bijgoed nog maar niet te hebben. De exporteurs hadden echter heel wat nodig en dat hield de prijzen op een redelijk niveau. Het waren voor al Zwitserland en België die veel af namen. Engeland was ook op de markt voor lichtere kwaliteiten in verband met de invoerrechten per kilo. Vrijdag was or geen export en toen zakten de prijzen wat in. Maandag waren ze echter weer op het oude peil. Voor tul-pen als John Gay, Edith Eddy, Top- score, Demeter, White Sail, White Impe rator en Paul Richter hadden de hande laren prijzen over, die lagen tussen de 1.40 en 1,60 per boe. Yellow Gem, Van der Eerden, Lustige Witwe en Sulphur Triumph noteerden tussen 1,30 en 1,45 per bos. Hildegarda Superba, Krelages Triumph en dergelijke noteerden tussen 1 en 1,10 als het beste kwaliteit was. Sabaros. Sulphur Cloid en Preludium lagen in dezelfde koers. Na rassen brachten redelijke prijzen op: gele trompetten als Carlton. Magnificence, Golden Harvest en dergelijke vonden ko pers voor 0,90 en 1 per bos lextra beste Golden Harvest maakte zelfs nog 1.20). terwijl l'Innocence van de hand ging voor 0,90, Paperwhltes voor 1. The First voor 0.70 en California voor 0,70 en 0,80 per bos. De blauwe Iris Wedgewood braoht 2,90 per bos op, blauwe druifjea 0,40 tot 0.50 per bosje, gele krokussen 7 per 100. blauwe kro kussen 9 per 100 en wat de hyacinten aangaat: de zwaarste partijen van alle handelosoorten deden van 35 tot loms 40 per 100 stuks. Studie van Noordwijk Het Economisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland heeft in samenwerking met het Landbouw-economisch insti tuut, het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland en het architectenbureau Kui per, Gouwetor en De Ranitz, een studie gemaakt van de so ciaal-economische structuur en de stedebouwkundige proble- mën van de gemeente Noord wijk. de bloemenbadvlaats, die wel de parel aan de Noordzee kust wordt genoemd. In een aantal artikelen, waarvan hier bij het vijfde, geven wij op be knopte wijze de belangrijkste gedachten en gegevens uit het rapport weer. NOORDWIJK Vlotte vergadering postzegelvrienden De postzegelverzamelaars, verzameld in de Noordwijkse vereniging van postzegel verzamelaars, hielden gisteravond in Flora hun jaarvergadering onder leiding r H. Heruer. Deze deelde ede, dat de vereniging mede het i verenigingen om tot een groter onderling te komen. In zijn jaarverslag ver telde secretaris J. Vink, dat de vereni ging 55 leden heeft ingeschreven en dat de jeugdafdeling onder leiding van de heren A. G. Schoordijk en J. G. Onderwater een bloeiend bestaan leidt. De penning meester kon een klein batig saldo en een eldei De best ng bracht hei heren H. Heruer, J. Vink, J. G. Onder water, J. C. van der Voort en B. Cramer; omdat de heer J. de Mooij niet meer te rugkeert in het bestuur, werd in zijn plaats benoemd de heer A. G. Schoordijk GEMEENSCHAPSZIN IN ABBENES (Van een onzer redacteuren.) TTERVORMD Abbenes, kerkelijk ressorterend onder de Hervormde Ge- meente Nieuw-VennepAbbenes (waarin het met de buurtschap Hille- gommerdijk wijk II vormt) weet wat gemeenschapszin betekent! De ge restaureerde kerk, die vrijdagavond officieel weer in gebruik wordt geno men, is daar een tastbaar bewijs van; slechts tachtig gezinnen hebben met elkaar ongeveer 22.000 bijeengebracht om het leeuwenaandeel van die restauratie te kunnen bekostigen. Ds. H. Brons is uiteraard best te vreden over deze eensgezinde vrijgevigheid van zijn Gemeenteleden. Ouderling-kerkvoogd J. van 't Riet was de stimulerende kracht bij de financiële Twee Jaar geleden werd begonnen een kwartjesinzameling. Ieder lid boven de 16 jaar offerde wekelijks een kwartje voor de restauratie; op deze wijze werd 9000 bijeen gebracht Eén rondgang langs de Gemeenteleden bracht daarna nog eens 13.000 in het laatje, zodat van de totale restauratiekosten, die ongeveer 32.000 belopen, nog „slechts" ten hoogste 10.000 ongedekt is gebleven. Waarschijnlijk wordt hiervoor een lening uitgeschreven, misschien ook al weer on der de Gemeenteleden. Het daterende kerkgebouw Vrijdagavond wordt de Her vormde kerk te Abbenes, waar van het interieur grondig is vernieuwd en verbeterd, weer in gebruik genomen. Vooral zij, die het oude, haveloze interieur hebben gekend, zullen met één oogopslag zien, dat de restau ratie zeer grondig is aangepakt. Op het moment, dat de foto werd gemaakt, moesten de kokoslopers en -matten nog worden gelegd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar het artikeltje elders in dit blad. Foto N. van der Horst Zijn wij onderontwikkeld Gehuwde vrouw werkt hoofdzakelijk voor haar gezin DE ORGANISATIE voor de Europese Economische Samenwerking heeft onlangs Nederland in een studie bestempeld als onderontwikkeld land. Dit deed zij omdat het bruto-nationale produkt per hoofd der bevol king zeer laag is. Nederland komt namelijk achter het Verenigd Konink rijk, Frankrijk, België, Noorwegen, Denemarken en West-Duitsland en heeft alleen een voorsprong op Italië, dat als hekkesluiter fungeert. De Nederlandse Industrie, het orgaan van het Verbond van Nederlandse Werk gevers, bestrijdt deze uitspraak en be roept zich daarbij op een berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit heeft namelijk het bruto nationale produkt niet gedeeld door de totale be volking, maar gedeeld door het totaal aantal personen, dat actief in een beroep bezig is. Dit omvat namelijk in Neder land slechts 38 procent der bevolking tegen 50 pet in Duitsland. In Nederland zijn namelijk veel meer jeugdige en oude re personen Van nog meer belang is het verschijnsel, dat in Nederland slechts 20 procent van de vrouwen in het produktie- proces werkzaam is tegen 35 in Duitsland Ook in Engeland, Denemarken en Frank rijk is dit percentage aanzienlijk groter. werkzaam is, doch werkzaam is in het gezin. Hierdoor is de beschikbare hoe veelheid goederen en diensten per hoofd der bevolking in Nederland geringer, doch de vrouwen leveren door zich ge heel te wijden aan gezin en opvoeding, een aandeel van onstoffelijk karakter in de nationale welvaart. Houdt men hier mede rekening dan staan wij op één lijn met België, Noorwegen en Engeland, Nederland kan de toets der kritiek doorstaan wat gemiddelde produktivi- telt betreft. Waar is echter dat wij per hoofd min der kunnen vertereir of investeren. Wij moeten dus met minder beschikbare mid delen onze internationale positie hand haven, ons produktieapparaat uitbreiden om werkgelegenheid te verschaffen onze groeiende bevolking, terwijl andere landen over grotere investeringsmogelijk heden beschikken. Wij zullen dus een re- •f groter deel van ons bruto nationaal dus de lei»s. Werker Doch wij mogen niet door een defaitisme, dat berust op verkeerde bewerking van de cijfers, ons ver trouwen in eigen kunnen niet ver liezen. Herstel bij Simplex vak 1 september 1958 tot midden januari 1959 50 pet. hoger dan een jaar tevoren, die van bromfietsen 70 pet, doch hierbij was 30 35 pet. oude bromfietsen, die zonder winst werden verkocht. Het bank saldo werd hierdoor ontlast. Het boek jaar 1957/58 was veel slechter dan men had begroot en dan men ooit had mee gemaakt. Er moeten minder rijwielen worden gemaakt dan was voorzien en waarvoor men een groot bedrag aan ont slagkosten had geraamd. Had men dit tij dig geweten, dan had men uitvoerorders kunnen aannemen. Het bestuur had be zwaren tegen een klein dividend uit de dividendreserve, daar dit de bankschuld zou vergroten. De heer J. C. K. Koenders werd herbenoemd en de heer W. O. A. Bilger, directeur van de Riva, benoemd H tot commissaris. Dor Heye, enig kind van de bekende dr. J. P, Heye en M. M. Heye-van Voorst, legde de eerste steen) was een grondige restauratie overigens wel nabij. Koster (tevens raadslid) J. Tammes weet daar over mee te praten. Dagelijks kon hij van muren en plafond afgebrokkelde stukjes gips en andere ongerechtigheden oprui- Hct gehele gebouw gaf van binnen een verwaarloosde en haveloze Indruk, ter wijl de banken een verre van gemakke lijke zitplaats boden, vooral omdat ze door de steeds verzakkende (plavuizen) v vaak ook nog voorover helden. Vanuit een meer hoge dan mooie kansel in de predikant Iedere zondag op al dat fraais neerkijken. Kachel verdween Nu is dat allemaal heel anders gewor den en het eens zo vervallen en ondoel matige interieur is veranderd in een pret tig en vriendelijk dorpskerkje met 200 comfortabele zitplaatsen van russen leuningen voorzien en beklede klapstoei- banken, die men kon overnemen van een Kerk in Breda. (Deze moest bij een onder auspiciën van Monumentenzorg ui voerde restauratie de pas twee j-aar in gebruik zijnde banken verwijderen). Door het aanbrengen van een litur gisch centrum kwam de kansel twee treden lager te staan. Het veel te hoge en afgebrokkelde plafond werd ver vangen door een lager, uit gebogen latten gemaakt, houten plafond. De doorgeroeste frames van de ramen werden vervangen door frames van sierbeton, waarin nu de uit kathe draalglas gesneden ramen zijn gevat. De verzakte stenen vloer is veranderd in een eenvoudige (ondenheide) hou ten vloer. Ook de muren ondergingen een grondige verbetering. Alles (ook de kansel) werd in lichte tinten ge schilderd. De eens in het midden van het ge bouw staande kolenkachel is vervan gen door een met olie gestookte cen trale (voet) verwarming. Om met de entree te eindigen: vroeger stond men direct in de kerk (tegen foei lelijke, hooggerugde banken aan te kijken) bij het binnenkomen; nu komt men eerst in een keurig garde- robepo-rtaal voordat men de eigen lijke kerk binnengaat. Al met al is het zo gul door de Her vormden vain Abbenes geschonken geld goed besteed en ongetwijfeld zal het van a.s. zondag af voor hen iedere week een extra blijde kerkgang worden. NOORDWIJK Sohietnieuwa De wisselmedailles van de schietver eniging Blijft voor 't Land werden behaald door: 1ste klasse, H. van 't Wout 46 pun ten; 2de klasse, P. de Groot 46 p.; 3de klasse, C. Boon 47 p.; met KSO. 1ste klasse, P. Ravensbergen 46 p.; 2de klasse A. Boot 55. Agenda Hedenavond in De Zeeleeuw spreekt het hoofdbestuurslid van de Chr. Bouwbe- drijfsbond J. van der Ley voor de afde ling Noordwijk van deze bond. Tulpen en narcissen in Hillegom TN DE KEURINGSZAAL van Tres long te Hillegom de bollenkwe- kers hadden gisteren in Hillegom de tenten opgeslagen, omdat 't Krelage- huis in Haarlem in verband met de Winterflora niet beschikbaar was prijkten gisteren heel wat tulpen en narcissen. In de narcissensector was echter niet veel nieuws te zien. Mer- cato en Walt Disney hebben we reeds de nodige keren genoemd. De zaai ling, ontstaan uit een kruising van Mount Hood x Beersheba van J. H. Rijkelijkhuizen te Hillegom, vonden we niet zo denderend. Ook de kort- kronige Edna Earl van Gebrs. Van Saase, De Zilk, maakte nu niet zo'n verbluffende indruk. Een aardige cupnarcis leek ons de grootkronige Milk and Cream van P. van Deursen Zn, Sassenheim. Bij de tulpen viel ons sterk op de mooie gele sport uit Krelage's Triumph van Gebr. Eggink, Voorschoten, die onder de naam Krelage's Gold naar voren werd gebracht. Wanneer deze sport ook bij het rijper worden de fraaie gele kleur be houdt, dan is het ongetwijfeld een tulp met toekomst. L, van Hensbergen, Noordw.hout, bracht een nieuwe enkele vroege gele tulp onder de naam Yellow Top naar voren. Een zeer verdienstelijke aanwinst. Eldorado is de rode geel gerande sport uit de beken de Victorine max. Een beste tulp, die werd ingezonden door J. Uittenbogaard Zn. Ie Oegstgeest. Red Glow is een mooi dub bel rood tulpje van C. A. van Paridor, Noordw.hout, maar bijzonder fraai von- de dubbele rode Arie Alkemade Memory van C. P. Alkemade, Noordwijk: -rachtig rood en voldubbel van bloem. Enkele beste nieuwe tulpen zagen we an de (a. C. Colijn Zn-., Voorhout, namelijk de stevige lilarose darwin Anne ire, een roodachtige aanwinst, ontstaan Demeter x Zwanenburg, en de merk waardig gevormde oudrose zaailing met geaderde rand. n Buggenum, Hillegom, etaleerde nieuwe rode tulp, die we nog wel terugzien, Jac. Tol, St. Pancras, een lichter rood gekleurde sport uit Most de dubbele rode Carlton zagen we racheidene inzenders en een crème- port uit Pax van Hottema Zn., Beetgum, die ook een rode, geel gerand# uit Olga naar voren bracht. Van W. Moolenaar Zn,, Sassenheim, noteer- slotte beste kwaliteit van da bekende Hollandse Iris Wedgwood en da kerder getinde sport onder de naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 6