Jiicutuc £cütsrt)c (iTouranl t Willy Brandt roept op tot vastberadenheid Sowjet-„oplossing" werkt echte oplossing tegen Mikojan maakt voor zijn vertrek de balans op Vraag 0111 loonsverhoging voor g.s.w.-werknemers Amerikaan vond meisje van de foto na maanden in Israël Zeer begaafde magnetiseuse, zegt rapport Tweede Tall Boyin Sorpe-meer gevonden DINSDAG 20 JANUARI 1959 BUREAUS Steenstraat 87 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0 59 per week. ADVERTENTIES; 020 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58986 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi is ahfbleocn uiyn hert ia teaticnspoct" Negenendertigste jaargang no. nwo TIJDEN lieten sporen no Zie pog. 4 LBelofte niet alleen voor Berlijn van belang W71LLY BRANDT, de burgemeester van West-Berlijn, heeft in een ge- passioneerde rede de parlementariërs uit de vijftien landen van de Raad van Europa en over hun hoofden heen de gehele westelijke wereld opgeroepen tot eenheid en vastberadenheid. De burgemeester sprak gis termiddag in Straatsburg de raadgevende vergadering toe, toen de kwestie- Berlijn aan de orde kwam. De voornaamste punten uit Brandts betoog: Het Westen heeft de ruim twee mil joen Westberlijners beloofd dat het hen niet in de steek zal laten. Inlossing „an Hlo hnlnft belofte is niet alleen bepalend voor de waarde van de westelijke be lofte ten aanzien van Berlijn, doch voor alle beloften van de vrije wereld aan mensen wier vrijheid gevaar loopt. Berlijn, de gespleten hoofdstad van een verdeeld Duitsland, is niet de oor- laak van de spanning, doch het gevolg van de verdeeldheid in de wereld. De Berlijnse kwestie kan alleen worden op gelost in het wijdere verband van het Duitse vraagstuk en het probleem van de Europese veiligheid. De Russische beschuldiging dat West- Berljjn vluchtelingen lokt. houdt geen steek. Die mensen komen naar het vrije stadsdeel om aan de druk van het Oost- duitse regime te ontkomen- Daarvoor is niet West-Berlljn maar het Oostduitse bewind zelf verantwoordelijk. 9 De Russen hebben de Berlijnse crisis kunstmatig uitgelokt met hun ultima tieve voorstellen, om daarna die crisis te kunnen gebruiken als argument dat West-Berlljn een gevaar voor de vrede Eenheid Voordat burgemeester Brandt, als de autoriteit die het nauwst bij de Berlijnse kwestie is betrokken, het woord voerde, bad de Westdurtse minister van buiten landse zaken, von Brentano al met na- Een foto van de hersenoperatie die Zweedse geleerden in de plaats Upsala uitvoerden met een „atoommes". Zoals gemeld werd bij die operatie een deel van het hersenvlies van een patiënt weg gehaald met een protonenstraal, onzichtbaar, pijnloos, zonder ver doving en zonder bloed. Aapjes per KLM naar Nederland Morgen vertrekt een DC-6AA van de KLM uit Singapore naar Nederland met een last van 2600 aapjes aan boord, die afkomstig zijn uit dc rimboe van Malakka. Drie oppassers maken de reis naar Schip hol mee. Een deel van de 2600 apen is be stemd voor een handelaar in Tilburg, die ze aan wetenschappelijke instituten (kan ker en polio) levert, het andere deel gaat naar Amsterdam, eveneens voor research werk. Om een autoped Een surveillerende politieagent onf delete gisteravond laat in de hal vat een winkel in de binnenstad van Hen gelo een twaalfjarige jongen, die ver telde van zijn vader opdracht te hebbei gekregen de nacht vóór de winkeldeu door te brengen om vanmorgen als eer •te aan de uitverkoop te kunnen deel nemen. Doel van deze nachtwake wa het bemachtigen van een autoped vai 15.95 en een schemerlamp van 0.95. De agent vond het toch wel wat te bardat de jongen de nacht in de kou moest doorbrengen en fietste naar diens ouder lijke woning. De ouders bleken evenwel naar een feestje te zijn. Toen ze tegen middernacht thuis kwamen en de agent op zijn beurt voor hun deur aantroffen, vas de echtgenoot slechts met moeite te overreden om de plaats van zijn zoon in te nemen. Vanmorgen vroeg stond de Jongen overigen* weer op zijn post. Hij •tapte inderdaad als eerste de winkel binnen en nam autoped en lamp in triomf moo naar huis. t de Russen zullen hun pli wijzigen als zij zien dat de vrije wereld onwankelbaar en ondeelbaar is." De Russische oplossing voor de Ber- jnse kwestie aldus von Brentanu >u de Duitse hereniging nog moeilijker maken (Moskou wil van West-Berlijn, zoals bekend, een vrije stad maken). „Het door de Russen voorgestelde vredesvi drag is onaanvaardbaar. Er is geen vrede mogelijk zonder vrijheid en geen vrijheid zonder veiligheid. De Russische voorstel len onthouden de Duitsers het zelf beschikkingsrecht en het recht om zich te sluiten bij gelijkgezinde landen. Het ontwerp wil van geheel Duitsland een neutraal, weerloos land maken", aldus nister von Brentano. Over het bezoek van Mikojan aan de Verenigde Staten zei burgemeester Brandt, dat dit ogenschijnlijk een ontspanning heeft gebracht, doch dat in feite alleen maar een mildere toon wordt aangeslagen. „De scherpe kantjes aan het ultimatum van no vember zijn bijgeschaafd, maar Miko- jans uitlatingen geven geen houvast voor de verwachting dat nu ook de Sowjet-voorstellen als zodanig zullen worden gewijzigd." Met voldoening constateerde Brandt dat de datum in mei waarop het Russische ultimatum afloopt, niet met een extra merk op de westelijke agenda is aange geven. Voor dit jaar hebben vele Interna tionale organisaties congressen in West- Berlijn voorbereid, meer dan tevoren en geen daarvan ls afgezegd. Plichten In de ochtendvergadering, vooi eigenlijke bespreking van de Berlijnse crisis, had de Britse onderminister Lands- downe, toen hij het verslag van hel mi té van ministers indiende, al verklaard dat het Westen eensgezind is. De Sowjet- unie mag haar betrekkingen niet eenzijdig opzeggen en de V.S., Engeland cn Frank rijk moeten hun rechten en plichten ten aanzien van Berlijn volledig handhaven. De Belgische christendemocraat Struije diende een resolutie van de politieke missie in, die 't westelijk standpunt goed keurt en de wenselijkheid uitspreekt var een gesprek over het gehele Duitse vraag stuk. De besprekingen hierover zijn van daag voortgezet. Vijftien koopvaardijschepen hebben meer dan een maand vastgezeten in het ijs van de St. Laurensrivier, maar nu zijn ze uit hun isolement verlost: de zwaarste ijsbreker waarover Canada beschikt, de „d'lber- ville", heeft de ijslaag (op som mige plaatsen acht tot tien me ter) gebroken en een vaargeul vrijgemaakt. Op de foto ziet men de Prins Frederïk Hendrik uit Rotterdam eindelijk op weg naar open water. Meisje vermist. Uit Hendrik Ido Am- baobt is sinds gistermorgen de 12-jarige Cornelia J. Snijder verdwenen. Een geluk wordt gevreesd. Alle buschauffeurs van Buenos Aires onder de tmpenen De Argentijnse regering heeft van daag alle arbeiders bij de vervoers bedrijven van Buenos Aires opgeroe pen in militaire dienst, om zodoende de gemeentelijke vervoersbedrijven draaiende te houden. Tot deze maatregel werd besloten op een geheime bijeenkomst tussen de plaats vervangende president, José Maria Guido, de minister van binnenlandse Ike ging te ver, Truman gelukkig verdwenen, Strauss gevaarlijk AN AST AS MIKOJAN, de Russi sche vice-premier, heeft giste- Washington het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ervan beschuldigd, de koude oorlog voort te zetten door te weigeren, om de beperkingen op de Russisch- Amerikaanse handel te verwijderen. Mikojan zei dit na een gesprek van bijna twee uur met Douglas Dillon, de onderminister van buitenlandse zaken, die is belast met de leiding de buitenlandse economische politiek. Mikojan verklaarde dat hij bij de be spreking met Ameriaanse industriëlen de bereidheid heeft gemerkt om op schaal met de Russen handel te drijven. Het ministerie van buitenland- :aken staat het plaatsen van grote orders in de V.S. echter in de weg, zo hij. Ver- n zijn vakantiereis door di ie Staten heeft de Russische vice- lier gebruik gemaakt om een cam pagne te voeren voor uitbreiding van de handel. Moskou wenst meer goede ren uit de V.S. te betrekken. Tezelfder tijd heeft hij geen enkele bereidheid van de kant van het Kremlin getoond, tot enige concessies in de voortdurende crisis inzake Berlijn. Vandaag is de 63-jarige Rus per vlieg tuig vertrokken naar Moskou. Hij heeft zeventien dagen door de V.S. gereisd Hij leverde gisteren tijdens zijn laatste gesprek met de pers ook kritiek op president Eisenhower, die de Russen ervan heeft beschuldigd, internationale overeenkomsten te behandelen als vod jes papier. „Dit is een ontoelaatbare verklaring", aldus Mikojan. Over oud-president Truman zei hij „Onder zijn bestuur zijn de Amerikaans —Russische betrekkingen slechter ge worden. Daarom is het goed dat hij niet meer aan het bewind is". In West-Duitsland zijn volgens Miko jan „wraaklustigen" aan het bewind die een gevaar opleveren voor de we reldvrede. Zo'n „gevaarmens" is mi nister van defensie Strauss. De Russi sche leider sprak de vrees uit dat Duitsland, wanneer het zich zal hebben bewapend, de grenzen met Polen en Tsjechoslowakije met geweld zal cor- Dat zoveel Oostduitsers overlopen naar het We«'»n, vindt volgens Miko jan zijn oorzaak in het feit dat de le vensstandaard in Oost-Duitsland enige tijd lager is geweest dan die in West- Duitsland. Dit is te verklaren omdat „de westelijke mogendheden Rusland er van hebben weerhouden, herstelbeta lingen te krijgen uit de westelijke zone Op drie vragen vermeed Mikojan ant woord te geven. 1. Zal een bezoek van Chroesjtsjef aan de V.S. nut hebben? Antwoord: dat is moeilijk te zeggen omdat Chroesjtsjef voor zijn vakantie een ander land kan uitzoeken dan de Verenigde Staten. 2. Is de leider van de Chinese com munisten. Mao Tse-Toeng, de leidende marxistische theoreticus? Antwoord: hij is altijd een goed theoreticus geweest. 3 Heeft Rusland atoomvliegtuigen? Antwoordjournalisten moeten mij niet om militaire inlichtingen vragen, omdat ik dit ook niet heb gedaan tijdens mijn bezoek zaken, ALfredo Vitolo en de leiding de strijdkrachten- Door dit mobilisatiebevel kunnen arbei ders in de vervoersbedrijven, die zich niet op hun werk melden, voor een krijgsraad worden gedaagd. De algemene staking die in het land van kracht is, schijnt inmiddels aan kracht in te boeten. Naar verluidt zouden d< kantoorbedienden vandaag het werk hervatten, terwijl de buschauffeurs var particuliere transportmaatschappij en a' voor het mobilisatiebevel hadden beslo ten aan het werk te gaan. De mobilisatie-order voor de transport arbeiders was de enige noodmaatregel die werd getroffen. De verwachte bilisatie van alle stakende, bij vak den aangesloten arbeiders en het buiten de wet stellen van de communistische en perónistisehe politieke partijen kwam Enige vordering in Genève De Verenigde Staten en Engeland heb ben Rusland gisteren laten weten, dat zij niet langer vasthouden aan hun els, dat het voortduren van een verdrag ovei stopzetten van kernproeven moet worden gekoppeld aan vorderingen op het ge bied van de ontwapening. Zij blijven echter van mening, dat het verdrag alleen van kracht kan blijven zolang 'n internationaal inspectiesysteem op doelmatige wijze functioneert. De mededelingen werden gedaan in Genève. waar de drie mogendheden over een verbod van kernproeven confereren. In Westelijke kringen werd er verder op gewezen, dat een verbod 6teeds voor jaar geldig moet zijn. De Russen we een blijvend verbod. Het ziet er intussen niet naar uit dat het afgebroken gesprek over het voorkomen van onverhoedse aanvallen spoedig zal worden hervat. Frankrijk heeft gistei het Russische verzoek daartoe verworpen en voorgesteld, eerst grondig de rappo1 van de deskundigen te bestuderen, al vorens de kwestie van het heropenen dei besprekingen tussen de vier betrokken regeringen op te nemen. BRIEF VAN VAKCENTRALES en het NW hebben in een ge zamenlijke brief aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid ad interim verzocht de lonen van de werknemers, die vallen onder de ge meentelijke sociale werkvoorzie ningsregeling (g.s.w.), te verhogen. In 1957 werd een soortgelijk verzoek afgewezen met het oog op de beste dingsbeperking en de financiële toe stand van de schatkist. De drie vakcentrales zijn van mening dat de werkloosheid de afgelopen jarer belangrijk is toegenomen en dat daar om het aantal werknemers, dat in aan merking komt voor tewerkstelling op g.s.w.-projecten belangrijk ls toegeno men. Men merkt verder op. dat de verschillen in de weeklonen van onge- geschoolde arbeiders in de vrije beroepen enerzijds en die van g.s.w.-arbeiders derzijds, belangrijk zijn toegenomen. De vakcentrales achten het daarom nood zakelijk, dat de lonen van de g arbeiders worden gecorrigeerd. Als ba sis voor de nieuwe loonregeling wordt gedacht aan de richtlijnen, die ten zien van de belondng van ongeschoolde arbeiders door het college van rijksbe middelaars worden gehanteerd. De vak centrales vragen tenslotte aandacht vooi art. 39 lid 2 van de sociale voorzie ningsregeling. Dit artikel bepaalt, dat op de inkomsten van de werknemer, in dien hij kostwinner is, een deel var de eventueel uit arbeid verkregen In komsten van andere huisgenoten in min dering kan worden gebracht De vak centrales zijn van mening, dat het tot tot nu toe geldende percentage niet ln overeenstemming is met de gewijzigde maatschappelijke omstandigheden. (Medio 1958 waren er 19 590 personen werkzaam in g.s.w.-verband. Op het over eenkomstig tijdstip in 1957 waren het er 15.070 en weer een jaar eerder 12.760 Pers zal Cubaans proces bij wonen Het proces tegen een aantal voorma lige medewerkers van Batista, de ver jaagde Cubaanse dictator, dat gisteren zou beginnen, is uitgesteld tot woensdag of donderdag. De pers en enkele Ameri kaanse Congresleden zijn uitgenodigd, het proces bij te wonen. De Amerikaanse senator Wayne Morse heeft deze uitnodiging inmiddels van de hand gewezen en er bij Fidel Castro die met een zware griep in bed ligt op aangedrongen, waarnemers van de Verenigde Naties op Cuba toe te laten Geldigheid visa. De geldigheidsduur van de in het buitenland afgegeven derlandse visa ls gebracht op 90 dagen Het transitvisum is vervallenhouders mogen niet langer in Nederland verblij ven dan noodzakelijk is. TV7ACHT dit meisje op mij in Israël?". Het was de Ameri kaanse jurist Mike Walder, die vier maanden geleden op een regenach tige septembermorgen deze vraag in een Amsterdams reisbureau stelde. In zijn hand hield hij een folder over Israël met een prachtige kleurenfoto van een Israëlisch meisje. Uit verveling was hij het reisbureau binnengelopen. Practisch alle landen van West-Europa had hij bezocht, tijdens een vakantiereis, die zijn vader hem aanbood na zijn promotie aan de universiteit van Tulane. Maar nu, terwijl hij stond te wachten op een boot, die hem door Am sterdamse grachten zou rondvaren, vlo gen zijn gedachten naar het verre Israël Nog dezelfde dag nam Mike een besluit en ging naar Israël; Het leek een onbe gonnen werk. Honderden keren per dag liet hij de foto zien; „Kent u dit meisje?" Eindelijk na twee maanden had hij suc ces. Een schamel gekleed Jongetje in Tel Aviv kende haar. Voor het eerst hoorde Mike haar naam. Nurith Pilzer. negentien jaar. Maar wat nog belangrijker was, het Jongetje, even arm als vriendelijk, wist ook het adres van Nurith Maar helaas, de oudere van Nurith ble ken niet zo enthousiast ale Mike. Toch speelde hij het klaar op een zondag een afspraak met het meisje te maken. Nog dezelfde week sprak hij met haar vader en moeder en zij stemden ten slotte toe. „Vrijdags verloofden we ons, zeven we ken later waren wij getrouwd", zo vertel de Mlke gisteravond ln een hotel ln Lon den, waar hij met zijn bruid was aange komen om over een paar dagen naar New York te vliegen. „Het heeft moeite gekost om haar te krijgen, maar het wat die moeite dan ook waard", zei Mlke met een gelukkige blik naar zijn vrouw. Meer dan de helft, namelijk 10.480, wa ren in een sociale werkplaats geplaatst, terwijl de rest in de openlucht bezig was met de aanleg van fietspaden, speelvel den enz. Onder de gj.w.-arbeiders waren 650 herstelde t.b.c.-patiënten, 453 blinden slechtzienden en 13.480 met een licha melijke of geestelijke belemmering. Het aantal in uitvoering zijnde werk- objecten liep van 900 tot 1100 op, het ital sociale werkplaatsen van 161 176. In Zuid-Holland (uitgezonderd de grote steden) waren er 199S mensen in sociale werkplaats werkzaam en 301 op buitenobjecten. In Den Haag waren deze cijfers resp. 718 en 852 en in Rotterdam 240 en 201. Zuid-Holland telde 22 werk plaatsen en bovendien 6 in Den Haag en 2 in Rotterdam). In hoger heroep Mevrouw T. BruringKop, de magne- iseuse over wie wij onlangs uitvoerig schreven zal donderdagmorgen 22 januari voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam in hoger beroep terechtstaan. Mevrouw Bruring zal worden verde digd door mr. W. Beernink, advocaat en procureur te Dordrecht, lid van de „com missie voor onderzoek naar paranormale begaafdheid". Deze commissie, waarin juristen, art sen, predikanten, r.k. geestelijken en hoog leraren zitting hebben, heeft een onder- zoek naar de praktijken van de Rotter damse magnetiseuse ingesteld en is tot de conclusie gekomen, dat zij buitenge woon begaafd is en voor vele honderden patiënten een zegen is geweest. Een ge documenteerd rapport over dit ondei» zoek zal aan de rechtbank worden voor» gelegd. De commissie (voorzitter mr. A. van Doominck, notaris en advocaat te Epe) werd opgericht om de toenemende toe passing van de zg. paranormale genees kunst in Nederland in goede banen te leiden door het uitoefenen van toezicht en controle op de praktijken van zg. pa- lanormale genezers. De commissie telt dertig leden, onder wie dr. G. F. Meerburg, oud-geneesheer directeur van het Tesselschade Zieken huis te Amsterdam, dr. K. H. E. de Jong, privaatdocent in de wijsbegeerte en parapsychologie en dr. H. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer. Koningin naar lezing van Sir Vivian Fuchs De Koningin zal de voordracht, die Sir Vivian Fuchs op donderdag 22 januari houdt voor het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap in de grote zaal van het Consertgebouw te Amster dam, bijwonen. Sir Vivian Fuchs, de be kende bergbeklimmer en poolvorser, zal zijn voordracht over „The crossing of the Antarctic" illustreren met een film en met kleurendia's. Jarige Prinses was in de huiselijke kring Prinses Margriet heeft haar verjaardag gisteravond in huiselijke kring gevierd. Zij is overdag naar school geweest. (Van onze correspondent.) BONN. dinsdagochtend. UET SORPE-STUWBEKKEN bij Langscheid in de deelstaat Noord rij nland-Westf alen heeft giste ren weer een verrassing opgeleverd. Vlak bij de plaats waar nog geen maand geleden een zware „tall-boy" bom uit de laatste wereldoorlog werd gevonden, is gisteren nog een exem plaar van hetzelfde kaliber (een goede twee ton dynamiet) ontdekt. De mensen, die ln de buurt van fc meer wonen en op 15 oktober 1944 het grote bombardement van de R A.F. mee maakten, hebben dus gelijk gekregen. Zij vertelden ons, toen we in het begin van het jaar aan de stuwdam stonden en toekeken bij de demontage va bom, dat er nog zo'n helse machine op de bodem van het meer moest gen. Opnieuw heeft Mitzke, de chef-demon- teur van Noordrljnland-Westfalen. aardig karweitje op te knappen. Deze keer speelt hij het vermoedelijk wel S.E.R. vergadert (Van een onzer redacteuren) De sociale commissie van de Sociaal- economische raad is gereed gekomen voorontwerp over de eventuele op trekking van de loongrens voor dc werk loosheids- en wachtgeldverzekering Deze •ens bedraagt thans 6900. De commissie is het niet eens gewor- m over de optrekking; zodat er ook :n minderheids-ontwerp is. Dc SE R il in zijn vergadering van 13 februari t een uitspraak moeten komen, wa; en de minister van sociale zaken Ivies kan uitbrengen. Het advies ii dertijd gevraagd door staatssecretaris dr. A. A. van Rhijn. Behoudens de r.k. werkgeversorganisa- e, zijn de werkgeversbonden niet gepor teerd voor een optrekking, daar zij op het standpunt dat de hogere functiona rissen over het algemeen niet voor een 'erkloosheidsverzekering voelen. De -erkloosheid onder deze groep is uiterst gering De werknemersbonden daarentegen wij- in erop dat de werkloosheid, als ze bij hoger personeel voorkomt, meestal van lange duur is, zodat er wel degelijk een noodzaak bestaat dit risico te dekken. Marie Koenen, de bekende schrijf heeft gisteren in haar woning te Houthem (Valkenburg) van de commis- der Koningin in Limburg de ere penning van de provincie Limburg ont- klaar zonder de hulp van R.A.F.-vlie- ger James Waters. Mitzke kent nu het ontstekingsmechanisme van de bom en het ls dus aan te nemen, dat hij het ding zonder meer kan demonteren. Zo geeft het Sorpe-meer langzamerhand al zijn schatten prijs. Gisteren werd behalve de „tall-boy" nog een andere bom van Britse makelij ontdekt, even eens afkomstig uit de laatste oorlog. De vissen ln het steeds ondieper wor dende bekken krijgen het langzamer hand benauwd. Tientallen mensen zijn bezig het waterwild zo veel mogelijk ln te rekenen. De volwassen exemplaren worden ver kocht De kleintjes mogen met vakantie naar een grote vijver. Als over enige tijd deireparattes aan de stuwdam zijn verricht en het meer weer is volge lopen, worden ze naar hun oude om geving teruggebracht Z.Westelijke wind De Bilt verwacht tot mor genavond Vrij zacht weer, met enkele buien en hier en daar ook lijdelijke opklaringen. Mati ge tot krachtige zuidweste lijke wind. (Opgemaakt om 11J5 uur). Woensdag 21 jan.: Zon op 8.37 uur, onder 17.06 uur; Maan op 14.25 uur, onder Op 24 januari volle maan. HET WEER CV EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1