Jlicuiuo £ciftsrl)e (fcmranl Leger staat gereed Argentinië in Dr. H. W. Tilanus weer eerste op Kamerlijst C.H.U. Bouw tunnel gaat door Algemene staking tegen bewind van Frondizi Veertig mille zoek bij PTT Twee vriendjes door ijs gezakt Mogelijke conferentie van ministers over Duitse problemen Pliilil ili, is bouwt mee aan Ha wk-pro j ectielen Mr. H. K. J. Beernink verwierf de tweede plaats MAANDAG 19 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11467 CHRISTELIJKE ATIOX AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stuntvastlcfi is ahrblruen tnyn bert in IcQljtnspotf Zie paf!. 3 Nieuwe actie van peronisten TN ARGENTINIË zijn alle militaire verloven ingetrokken ■k geleden afgezwaaide lichting-1937 weer onder de wapenen i de kort e wapenen geroepen. De oorzaak van deze drastische maatregelen is het uitbreken van een algemem staking, georganiseerd door de aanhangers van ex-president Perón. Deze staking, die gericht is tegen de bezuinigingsmaatregelen van de regering, valt samen met het vertrek van president Frondizi voor een officieel be zoek aan de Verenigde Staten. De regering heeft inmiddels de staking on wettig verklaard. Het gehele weekeinde is het erg on rustig geweest in de hoofdstad Bue nos Aires. Zaterdag slaagde een dui zendtal politiemannen en grenswach ters erin, na gevechten die uren duurden en een hevig bombardement met traangasbommen, de nationale vleesconservenfabriek te bezetten en de 5000 perónistische arbeiders te verjagen. De arbeiders waren er aanvankelijk in geslaagd de politie buiten de fabriek te houden. Als tankversperring deed een grote kudde vee dienst, die de stakers op het binnenplein van de fabriek hadden bijeen gedreven. Na de bezetting van de fabriek sloeg het verzet over naar de buitenwijken van de stad, waar veel peronisten wonen. Er ontstonden hevige vechtpartijen met de politie. De stakers bestormden vier bureaus van de regeringspartij van pre sident Frondizi. Het vijfde bureau werd in brand gestoken. De stakers eisen annulering van het bezuinigingsprogramma en een verhoging van het maandloon met tachtig gulden. De gevolgen van de staking worden Een zending bankbiljetten met een aangegeven waarde van veertigdui zend gulden, is sinds vrijdagavond verdwenen. Het geld (veertig biljet ten van duizend gulden, waarvan de nummers bekend zijn) verliet vrijdag het hoofdkantoor van de Amster- damsche Bank, met als bestemming het bijkantoor van deze instelling in Delft. Toen het geld niet arriveerde, werd het hoofdkantoor op de hoogte gesteld, dat navraag deed bij de P.T.T., waar op dat moment de vermissing nog niet was ontdekt. Direct informeerde men bij an dere P.T.T.-kantoren omdat de mogelijk heid niet uitgesloten scheen, dat de zen ding in een verkeerde zak was terecht gekomen. Nergens bleek het geld echter ontvangen te zijn, zodat de postale re cherche thans andere mogelijkheden on derzoekt. Het is niet uitgesloten, dat onderweg de envelop is ontvreemd. In verband hier mee zijn verschillende functionarissen der posterijen ondervraagd, tot nu toe zonder resultaat. Alle Nederlandse post- en grenskanto- ren. benevens de politie, zijn gewaar- Weerdienst K.N.A.t. De tweede helft van deze week zal de KNAC ten behoeve van de weggebrui kers met een wegen-informatiedienst be ginnen. Deze dienst zal telefonisch informaties geven over de toestand van de weg. over weersgesteldheden en weersverwachtin gen in Nederland en andere Westeuro- pese landen. Alle weggebruikers zullen een beroep op deze dienst kunnen doen. Atlas. De Amerikaanse Atlas-raket, die op achttien december is gelanceerd, zal vermoedelijk woensdag in de dampkring terugkomen en verbranden, zo meent het laboratorium van de marine in Washing- reeds in het land gevoeld. Men vreest, dat de voedselvoorziening in de grote steden in gevaar zal komen. De aardolie-industrie, de metaalfa- brieken, openbare vervoermiddelen, bakkerijen en andere vitale bedrij ven liggen volkomen stil. Zaterdagmiddag zijn in Bergen twee kinderen van zes en zeven jaar door het ijs gezakt en verdronken. De jongens, de zesjarige H. P. M. Roozenboom en de zevenjarige J. Schaaper, gingen in de Ber gertrekvaart op een ijskorst van nauwe lijks twee centimeter staan en verdwenen onder dé losbrekende schotsen. Een paar vriendjes op de walkant waarschuwden voorbijgangers, die onmiddellijk ir water stapten. De drenkelingetje6 werden al heel gauw boven water gehaald. Een dokter was vrijwel direct aanwezig, maar zijn pogingen kunstmatige ademhaling toe te passen hadden helaas geen resultaat meer. De jongens bleken reeds te zijn ver. dronken. Militair met stengun doodgeschoten Zaterdag is in de buurt van IJmuiden een tragisch ongeluk gebeurd, dat het leven kostte aan de 20-jarige G. Th. var Baal, een militair behorend tot het regi ment Van Heutsz. Hij kwam met enkele andere militairen terug van een patrouille. Bij het nachtverblijf gekomen, werden de wapens ontladen. Waarschijnlijk door foute beweging, ging plotseling een tool-mitrailleur af. Het schot trof Van Baal en het slachtoffer overleed korte tijd later aan de wond. De militair die het 6chot loste kreeg een shock en is in het militair hospitaal opgenomen. Hij is nog niet verhoord. Mikojan ontmoette Eisenhower DE MOGELIJKHEID bestaat dat over niet te lange tijd een ge sprek tussen ministers van buiten landse zaken uit Oost en West zal worden gehouden over de kwestie- Duitsland. Dit is duidelijk geworden na het bezoek, dat de Russische vice- premier Anastas Mikojan zaterdag het Witte Huis heeft gebracht president Eisenhower. Eisenhower heeft Mikojan verder te verstaan gegeven, dat het Westen voorlopig nog niets voor een topcon ferentie voelt. Ook heeft de Presi dent vastgehouden aan het stand punt, dat de Verenigde Staten en de westelijke geallieerden hun rechten als bezettende en beschermende mo gendheden in Berlijn blijven hand haven. Tijdens het gesprek, dat een uur en 45 inuten duurde en waarbij ook minister Dulles aanwezig was. zijn verder de ont wapening. de uitbreiding van de handel ;n vrijere uitwisseling van pereonen. n de V.S. en Rusland ter sprake ge- Hoewel beide partijen klaarblijkelijk geheel vasthouden aan hun bekende standpunten, waren Dulles en Mikojan het toch met elkaar eens, dat de gedach- tenwisseling nuttig ls geweest. Mikojan heeft onder meer herhaaldelijk verklaard, dat het Kremlin 27 mei als datum voor ntruiming van Berlijn, niet als een ultimatum beschouwt. 1 zei hij, dat Chroetsjtsjef vastbe sloten is op die datum de bevoegd heden van de Sovjetunie in Oo6t-Berlijn BINNEN niet al te lange tüd zal Philips waarschijnlijk delen van het speciaal voor de luchtverdediging bestemde Hawk-projcctiel gaan produceren. Het geleide Projectiel, een Amerikaanse vinding, zal worden vervaardigd in samenwerking met een aantal buitenlandse bedrijven. Deze zijn de Atëliers de Construction Electrique de Charleroi ln België, Telefunken in West-Duitsland, Sinmeccanlca In Italië en Thompson Houstor in Frankrijk. Het hoofdkwartier van de NAVO heeft gisteren in Parijs bekend gemaakt, dat industriëlen uit deze vijf landen de voorwaarden, waar onder de projectielen in Europa zouden kunnen worden vervaardigd, reeds hebben bestudeerd Dc mogelijkheid bestaat dat het Franse bedrijf „binnen het kader van de geprojecteerde industriële organisaties", speciale opdracht zal krijgen tot coördinatie 1MB de produktie. Het onderhoud tus« president en Mi-kojai als het hoogtepunt van de Russische vi V.S. Het i de Amerikaanse wordt beschouwd n de vakantiereis -premier door de il, dat een vooraanstaande Russische leider zoek aan het Witte Huis bracht, sinds Molotof kort na het einde van de tweede wereldoorlog als minister van buiten landse zaken naar Washington kwam. Morgen, drie dagen eerder dan oor spronkelijk zijn bedoeling was. gaat Mi kojan weer naar Moskou terug. Hij heeft zijn voorgenomen bezoek aan Flo- dida afgelast. Aangenomen wordt, dat hij IS er één plein letterlijke of overdrachte lijke zin, zo vaak gewag ge maakt wordt als het Haagse Binnenhof? Het is ook honderd duizend maal gefotografeerd. Toch is deze opname uniek, omdat slechts zelden een pers fotograaf de gelegenheid krijgt, bovenop de Ridderzaal te klim men en van dat letterlijk en figuurlijk hoge punt de camera te richten. Over de vleugels van de Raad van State (links), de Hoge Raad van Adel (rechts) en de Eerste Kamer (om de hoek) heen: de Haagse binnenstad. Het Buitenhof, de toren van de Grote Kerk en meer naar rechts het complex van het G.E.B., de r.k. kerk aan de Elandstraat en de Plaats. Singapore buiten beslissing over land in gsrechten De minister van vervoer van Singa pore, Thomas, heeft vandaag verklaard dat de verantwoordelijkheid voor de be perking van het aantal vluchten van de KLM naar Singapore uitsluitend berust bij de Britse regering. Het betrof hier een kwestie die verband hield met de buitenlandse betrekkingen en deze val len buiten de jurisdictie van de plaatse lijke regering, aldus Thomas. Hij voegde hieraan toe, dat de regering an Singapore wel door Engeland ge- tadpleegd was over deze zaak. Thomas weigerde commentaar te geven op de berichten dat zijn regering niet erg in genomen zou zijn met deze Britse stap. (Van een onzer verslaggevers) TT ND ER grote belangstelling zijn zaterdag de zeven groepsvergaderingen Vs gehouden, waarin de afgevaardigden van de Christelijk-Historische kiesverenigingen hun stem konden uitbrengen voor de samenstelling van de kandidatenlijst voor de komende Kamerverkiezingen. Resultaat hiervan was, dat dr. H. W. Tilanus, met een geringe voorsprong op mr. H. K. J. Beernink, weer bovenaan de lijst is gesteld. Vergeleken bij 1956 hebben zich onder de zittende leden nogal enige verschuivingen voorgedaan. Zij hebben echter allen een verkiesbare plaats behouden. Minister Helders en uniesecretaris mr. Van Gelder staan als 15 en 16 geklasseerd. De scherpe kop van Foster Dul les is het meest markante van deze volgens-traditie-lachende conferentiefoto. Op de achter grond links de Amerikaanse am bassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson en naast hem de Sow- jet-ambassadeur in Washington, Menshikov. Het systeem, dat binnen de C.H.U. ordt toegepast bij de kandidaatstelling, schenkt een grote kans op verrassingen ordt namelijk gewerkt met het pun ter,stelsel en de kiesverenigingen zijn vol- n vrij om die personen op de lijst te plaatsen, welke zij daarvoor in aar king willen doen komen. Het hoofdbestuur van de unie geeft daarbij nimmer eei taal advies. Hooguit worden, zoals enkele namen genoemd. Dit heeft O' gens ditmaal niet het gevolg gehad, dat i verwacht werd. Want bij handha- van het huidige zetelaantal, s de bedoelde personen niet in direct kiesbare positie. was dit jaar een keuze uit een gros- :an 244 personen. Bij de selectie ^B_n duidelijk gebleken, hoezeer d gionale overwegingen doorslaggevend Zoals tc verwachten was, werd de 74- jarige dr. II. W. Tilanus weer lijstaan- oerder. Dat ls, als we het goed hebben, oor de vijfde maal in successie Hij werd daarbij op de voet gevolgd door zijn op volger als unievoorzitter, de Rijswijkse gemeentesecretaris mr. H. K. J. Beer nink, die ook in de C.H. Tweede Kamei fractie een belangrijke rol speelt. In de groep Zuid- en Noordholland stond deze zelfs bovenaan. De combinatie van Lim burg, Brabant cn Zeeland zette het Ka merlid C. F. van der Peijl uit Goes de kop. gevolgd door dr. Tilanus In Noordholland werd het Amsterdamse Ka merlid F. II. van de Wetering tweede, mr. Beernink en nog v«jor dr. Tilaus Aangezien de heer J. de Ruiter, die van- it Friesland in de Tweede Kamer kwam, aar Zuid-Holland was verhuisd, had Fuesland medewerking gevraagd vooi ïieuwe kandidaat, gedeputeerde H M Gerbrandy uit Nijland. In zijn eigen e vermoeid 16 om zijn reis voort te Zevenenveertig vooraanstaande West- duitse professoren en een aantal stu denten, hebben er bij dc Verenigde Naties op aangedrongen te trachten dc Duitse eenmaking te bewerkstelligen en de Europese veiligheid te organi seren. De huidige bedreiging van West-Berlijn en de Russische voor stellen voor een vredesverdrag, die de verdeling van Duitsland consoli deren, aldus de verklaring, maken de tijd rijp voor een nieuwe benadering van het Duitse vraagstuk. Pijnloze operatie met een onzichtbaar atoommes Zweedse chirurgen hebben met succes de eerste pijnloze hersen-operaties ver richt met een Amerikaans „atoommes". Een 55-jarige man, die aan ernstige zwaar moedigheid leed. is hiervan genezen nadat een gedeelte van zijn hersenvulling was weggenomen zonder dat zijn schedel was gelicht. De scalpel en alle andere gebruikelijke ontleed instrumenten werden vervangen door een onzichtbaar atoommes in de vorm van protonenbestraling. (Een proton is een positief geladen deeltje van een atoomkern). De operatic werd enige tijd geleden ver richt door een groep geneesheren en kerngeleerden in het Gustaaf Werner- instituut voor kernchemie te Upsali maar zij werd niet eerder openbaar ge maakt. De groep chirurgen werkte onder leiding van de Zweedse Nobelprijswin naar prof. The Svedberg, de belangrijk ste kerngeleerde van het land. Tijdens de operatie hebben de proto- nenstralen de hersenen van de patiënt ln 18 verschillende richtingen doorkruist, aldus verklaarde prof. Bror Rexed van de univereitcit van Upsala, een van de zes chirurgen die aan de operatie deel- De protonenstralen werden op het zieke weefsel gericht. Ten slotte werd een stuk hersenvlies van drie millimeter dikte en een oppervlak van 10 bij zes millimeter door de bestraling vernietigd, aldus de geneesheren. Bij de operatie werd geen druppel bloed verspild en er werd geen enkele Injectie in huid of been verricht 'groep kwam deze op de tweede plaats te staan en door de steun van andere gebie den kwam hij zo op de dertiende plaats. Zijn opvolger is de heer J. T. Mellema uit Nieuw-Scheemda, lid van de Groning ss staten. Voor hem was de aandacht ge vraagd, omdat het Groningse kamerlid Tj. Krol uit Haren zich niet kiesbaar had gesteld. Ook dit verlangen werd gehonoreerd met een goede plaats. In Drenthe heeft men sterk geijverd vcor dr. J. W. Beerekamp, Herv. predi kant te Hoogeveen. De gecombineerde greep Groningen—Drenthe kende hem de tweede plaats toe en ook Gelderland Overijssel lieten zich niet onbetuigd. Met de heer W. Veldsink uit Ommen, die door Overijssel sterk was aanbevolen, komt hij waarschijnlijk nog op de lande lijke lijst, die voor de nummer 1 tot 20 de zelfde namen zal bevatten. Van 21—30 heeft iedere groep eigen kandidaten. Hoger en lager Vergelijkt men de uitslag van deze stemming met die van 1956. dan vallen enkele opmerkelijke verschuivingen op. die soms bepaald verrassend zijn. Dit laat ste is bijvoorbeeld het geval met de uit stekende zesde plaats van drs. D. F. der Mei te Rijswijk. Als jongste lid d«» fractie behield hij de steun vai C.H.J.G. Kon hij dc vorige maal pas door het bedanken van drie kandidaten zijn in trede doen in de Kamer, nu zal hij zijn plaats zeker kunnen behouden. Dr. J. J. R. Schmal uit Voorburg die vorig jaar aftrad als gedeputeerde Zuid-Holland, stond in '56 nog op de de plaats, doch komt nu op numm Daarentegen is de heer C. J. van Mas- tr.gt uit Zeist, vice-voorzitter van het C N.V., van zijn elfde plaats opgeklom men tot de vierde. Ondanks het ontbre ken van de Friese steun, behield de heer J de Ruiter zijn twaalfde plaats wordt daarbij gevolgd door de heren Ger brandy en Mellema, zodat het onbere kenbare puntenstelsel drie agrarische tegenwoordigers achter elkaar heeft ge- iteld. Mr. G. Ph. Helders, de minister van zaken overzee, staat op de vijftiende plaats, mr. J. W. van Gelder, die mr. Beernink opvolgde als secretaris van de heeft nog geen direct verliesbare plaats gekregen. De lijst nister van Zaiken Overzee; 16. mr. J. W. van Gelder, 6eoretaris der C.H. Unie, Nieuwer^Amstel; 17. mej. mr. A. E. Haars, lid Prov. Staten te Breukelen; 18. drs. J. W. van Hulst te Amsterdam, lid Eerste Kamer; 19. W. Veldsink. hoofd Chr Land bouwschool te Ommen; 20. dr. J. W. Bee rekamp, Ned. Herv. predikant te Hoo geveen. De staartlijst voor Zuid-Hofland ziel er als volgt uit: 21. ds. A. Oliomans, Herv. predikant te Dordrecht; 22. drs. Joh. Boers, medewerker Unioburcau, 's-Gra- venzande; 23. ir. P. Boersma te Rotter dam, lid Prov. Staten; 24. S. H van Ey- bergen te Katwijk aan Zee, lid Prov. Sta ten; 25. mr. dr. F. J. Krop, econoom t« Rotterdam; 26. drs. D. Schouten, dir. Chr. HBS te Waalwijk; 27. W. Scholten. in specteur Rijks Belastingen tc Den Haag; 28. dr. Ir. G. KluMenbeng, fysicus te Apel doorn; 29. mr. W. F. Lichtenauer, lid Eerste Kamer, Rotterdam; 30. ir. A. van den Beng te Beried Lankhorst leklt pacifisten De Paeiflstisch-60clal1stische partij zal bij de verkiezingen met vier verschillen de kandidatenlijsten uitkomen: een voor Groningen, Friesland, Drenthe en Over ijssel, een voor Utrecht, Gelderland. Noordbrabant en Limburg, een voor Noordholland en een voor Zuid-Holland en Zeeland. Lijsttrekker voor het gehele land, be halve in de provincie Noordholland is de heer H. J. Lankhorst te Amsterdam. In Noordholland zal als lijsttrekker funge ren d-s. H. v. d. Veen te Westzaan. Voor alle kieskringen staat dr. O. Noordenbos twee op dc lijst. VRIJ ZACHT De Bilt verwacht tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige, en tijdelijk krach tige tot harde wind tussen zuid en zuiwest. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 20 januari: zon op 8.38 uur, onder 17.05 uur. Maan op 13.40 uur, onder Op 24 januari volle i HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De lijst ziet er nu als volgt uit: 1. dr. H. W. Tilanus; 2. mr. H. K. J. Bcernank; 3. F. H. van de Wetering; 4. C. J. van Mastrigt; 5. Jtovr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen; 6. drs. D. F. van der Mey; 7. H. Kikkert; 8. M. R. H. Calmeyer; 9. C. F. van der Peyl; 10. dr. I. N. Th. Diepenhorst; 11. dr. J. J R. Schmal; 12. J. da Ruiter; IS. H. M. Ger brandy uit Nijland. lid Gedep Staten, 14 Mellema, landbouwer te Nieuw Scheemda; 18. mr. G. Ph. Helders, ml- Bruasel Luxemb PartJ» Bordeaux Ur» noble Nice Berlijn r!S windstil NNW ZZW

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1