In 1960 de dertiende volkstelling Voorbereidingen al volop aan de gang Meer dan honderdduizend tellers gaan op pad Winterflorashow van bolgewassengeopend Zwijndrechtenaar maakte een hall miljoen zoek Fantastische verhalen gingen er bij velen in als koek RDTER5EPT In een jaar 100.000 ton groenten doorgedraaid Reddingsactie voor hondje De Eendragt overleefde De Ruyter 14 jaar GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL TN I960 zullen ongeveer 100.000 ambtenaren en vrijwilligers erop uittrek- ken om formulieren uit te reiken en later weer op te halen en even tueel te helpen bij de invulling ervan waarop de namen van alle mensen in Nederland genoteerd moeten worden .voorzien van een groot aantal ge gevens over de dragers en draagsters van die namen. Volgend jaar zal na melijk de dertiende volkstelling in ons land worden gehouden. Welke datum zal worden aangehouden, is momenteel nog niet bekend. Is dat dezelfde als bij de vorige telling, dan zal een „momentopname" worden gemaakt van de situatie te middernacht van 31 mei op 1 juni. Op deze wijze hoopt men een overzicht te krijgen van alle personen, die op dat ogenblik in ons land hun werkelijke woonplaats hebben of hier tijdelijk aanwezig zijn. M EN is op het ogenblik al druk bezig tiende volkstelling. Dat geschiedt door Centraal Bureau voor de Statistiek Den Haag, Bat ook de verkregen gege vens zal verwerken. Het spreekt vs zelf, dat een volkstelling een enon hoeveelheid werk meebrengt. Men di ke alleen maar aan de vaststelling v de lijst van gegevens, waarnaar m bij de telling een onderzoek wenst in te stellen; aan het juist en bondig for muleren van de vragen, zodat geen misverstanden kunnen rijzen; aar indeling van de formulieren cn drukken ervan; aan het aantrekken van de ambtenaren en de vrijwilligers, die zich huis aan huis zullen vervoegen aan de toewijzing van deze krachten van de wijken of gedeelten van steden en dorpen; aan het opzetten van apparaat, dat de verkregen gegevens zb snel mogelijk dient te verwerken, Kostbaar Men moet over dat alles niet gering denken. Bij de volkstelling van IS de twaalfde maakte men gebruik vhn bijna 100.000 ambtenaren en willigers, die zich huis aan buis voegden. De vrijwilligers waren hoofd zakelijk uit de kring van de onderwij zers gerecruteerd. Al deze mensen brachten 15 miljoen formulieren rond. Zij deden bet gratis, wat echter niet wegneemt, dat de telling toch nog f 1.750.000 kostte. Ons land had toen ruim 9,5 miljoen inwoners. Als men weet, dat dit aantal op het ogenblik de 11 miljoen reeds aanmerkelijk heeft overschreden en dat het rondbrengen van de formulieren moeilijk gemechaniseerd kan worden, dan is het duidelijk, dat in 1960 een uitgebreid leger van tellers nodig zal zijn en dat als gevolg van de gestegen! prijzen de telling een aanzienlijk be drag zal kosten. In 1947 kreeg het Centraal Bureau voor de Statistiek ongeveer 150 miljoen antwoorden te verwerken. Uiteraard zal dat aantal in 1960 aanmerkelijk groter zijn, als men tenminste per ge telde persoon weer minstens evenvee) gegevens verlangt. Het doel Een volkstelling heeft in de e plaats ten doel betrouwbare gegi te verzamelen omtrent het totale tal inwoners. Van elke individuele Ne derlander worden bijzonderheden ge vraagd omtrent geslacht, familienaam, voornamen, dag, maand en jaar van geboorte, plaats van geboorte, nationa liteit, burgerlijke staat, beroep, kerke lijke gezindte, enz. Bovendien kan volkstelling inzicht verschaffen in omvang van de samenwoning, in het vermoedelijke verloop van de bevol king, in de typering van de gemeen ten, b.v. naar landbouw- en industrie- en werkgemeenten, landelijk en een de verschuivingen inomische structuur nateriaal op. In 1947 waren globale resultaten al bekend maanden. De volledige resultaten vóór eind 1949 ter tafel. De ge- verzameling documentatiebladen Enorme groei De bevolking van Nederland is sinds 1830, het jaar, waarin de ge regelde volkstellingen ongeveer om de tien jaar begonnen, sterk in aantal toegenomen- Dit zijn de 1830 2.613.487 1840 2.860.559 1849 3.056.879 1859 3.309.128 1869: 3.579.529 1879: 4.012.693 1889: 4.511.415 1899: 5.104.137 1909 5.858.175 inwoners 1920: 6.865.314 inwoners 1930 7.935.565 inwoners In honderd jaar groeide de be volking in Nederland dus met 5.322.078 inwoners. Daarna is het bijzonder hard gegaan. In 1940 had ons land ruim 8.834.000 inwoners; half oktober 1949 overschreed het zielental de 10 miljoen en op het ogenblik bedraagt het ongeveer 11.200.000. In de laatste dertig jaar is het inwonertal dus gestegen met ongeveer 3.300.000, tegen een stij ging met 5.322.000 in de daaraan voorafgaande eeuw. gemeenten met c< stedelijk karakter in de sociale en e< Volkstellingen leven Woningnood schrijft, als artikel bij schillende Wcsteuropcsc landen, o.m.: De beste resultaten bij de bestrijding van „volksvijand nummer I", de woning nood, tonen België en West-Duttsland. Wij mogen dit niet uitsluitend toeschrij ven aan het gevolgde beleid, maar het is toch wel uitermate duidelijk, dat de door die landen gevoerde politiek van zo snel mogelijke liquidatie van de huurbescher- ming en verstandige maatregelen om particulier kapitaal te interesseren by de woningbouw een zeer gunstig resultaat heeft opgeleverd. Noch België, noch West-Duitsland zit thans met het on oplosbare probleem politiek en sociaal geen afdoende maatregelen te kunnen nemen tegen een steeds stijgende belas ting der openbare financiën tengevolge van het onverantwoordelijk lang hand haven van te lage huren. Daardoor wordt het ook psychologisch steeds moeilijker ons volk weer bp te brengen, dat het voor zijn wonen minstens één zevende van zijn nationaal inkomen moet be steden. Wy 2pn er nog altijd niet in geslaagd de woningnood door een reële huurpolitiek te verminderen. Integen deel, deze dreigt hoe langer hoe meer een etterende plek te worden. Op sociaal gebied, op financieel terrein, ja zij dreigt Mlfs ons politieke leven te vergiftigen. betrekking hebbend op deze volkstel- omvattc niet minder dan 50.000 bladzijden. Men kon zeer vele en be langwekkende conclusies trekken, in ■lei opzicht, hijv .wat betreft regio- verschillen in bevolkings- en so ciale en economische opbouw. Waardevol Het verkregen materiaal dient in de eerste plaats om daaraan de bevolkings registers, die door bijboeking en schrijving alleen een administratieve telling mogelijk maken, te toetsen voorts als basismateriaal voor het be palen van b.v. de woningpolitiek en het bouwprogram, van de onderwijspolitiek, de opleiding van onderwijzend perso neel en de bouw van scholen, de in- dustrialisatiepolitiek en de opneming van jeugdige arbeidskrachten in het produktieproces. Ook het verzekerings wezen en de wetenschap maken een dankbaar gebruik van de resultaten van een volkstelling. In ons land is sinds 1830 geregeld on- volkstel- geveer om de tien jaar ling gehouden. Bij de wet van 1879 werd dit zelfs voorgeschreve heeft ze sindsdien gehouden in de ja ren, die op een 9 eindigden, het laatst in 1909. Daarna kwam men tot inter nationale afspraken. Er werd naar ge streefd de volkstellingen in de verschil lende landen in een zelfde jaar te hou den, teneinde onderlinge vergelijkingen mogelijk te maken. Men gaf de keur aan de jaren, die op een diggn. Dat had in ons land tot gevolg, dat de wet van 1879 bij een wet van 26 april 1918 gewijzigd werd In deze ook hier de tellingen voortaan zouden geschieden in de jaren, die eindigen op 0. In 1920 en 1930 zijn zij normaal doorgegaan. twaalfde telling kon in 1940 niet doorgaan als gevolg van de oorlogstoe stand: zij werd pas in 1947 gehouden. Men achtte het niet nodig in 1950 al weer te gaan tellen. Uiteraard is het in 19J7 verzamelde materiaal goed deel verouderd. Huishoudraad is verontrust over afbetalingswet De Nederlandse Huishoudraad heeft ir m nota aan de Tweede Kamer over hei .etsontwerp op het afbetahngsstelsel, vandaag zijn ernstige verontrusting uit gesproken over de geringe aandacht die inziens in het wetsontwerp wordt ge schonden aan de sociale kant afbetalingsvraagstuk. De Nederlandse Huishoudraad bepleit i dit verband onder meer, d •et zelf de verplichting tot een betaling van ten minste twin- procent zal worden opgenomen de verklaring van de nietigheid ernietigbaarheid van een afbetalings- in strijd met de bepalingen de wet is gesloten (het wetsontwerp sluit nietigheid of vernietigbaarheid uit). De raad wenst verder nog: verbod van ooncéssie, verbod van colportage met op itbetaling te verkrijgen goederen, verbod ran verkoop op afbetaling van diensten :n goederen met een korte levensduur, ien verplichte registratie van de wanbe talers en de mogelijkheid tot een wettelijk rrplichte registratie van alle afbetalings- ereenkomsten. De raad acht het noodzakelijk dat in de immissie, die gehoord zal moeten wor den alvorens de voordrachten voor minis- riële maatregelen inzake de afbetaling orden vastgesteld, vertegenwoordigers m het bedrijfsleven en behartigers van insumentenbelangen numeriek gelijk aan wezig zullen zijn. ZATERDAG 7 JANUARI 1959 luchtje In Krelagehuis te Haarlem (Van onze speciale verslaggever) TN HET KRELAGEHUIS te Haar- lem is gisteren de traditionele „Winterflora" geopend: de eens in de tien jaar georganiseerde winter tentoonstelling van voornamelijk bolgewassen. Tot 25 januari a.s. zal een opper vlakte van liefst veertienhonderd vier kante meter met vroeg getrokken voorjaarsbloemen zijn beplant, welke van krachtige tulpen en forse Ama- •llis-soorten tot tere hyacinten er geurige fresia's variëren. De organi satie. die de expositie draagt, is di Koninklijke Algemeene Vereeniging oor Bloembollencultuur te Haarlem, aarvan de Koningin beschermv De Algemeene Vereeniging heeft de traditie gevestigd eens in de vijf jaar een bijzondere tentoonstelling voo: het voetlicht te komen. Zij doet dit d< ene keer met een binnen-expositie als d< „Winterflora 1959"; de andere keer me een buiten-expositie in het Park Groe- nendaal te Heemstede. Het hoofdbestuui heeft bekend gemaakt plannen te bera- len om vaker dan eens in de tien jaar net een wintertentoonstelling te komen, -mdat een bloemententoonstelling in de winter voor alle kwekers een gfoot eve- VIER JAAR GEËIST WEGENS OPLICHTING VERDACHT van oplichtingen tot een bedrag van een half miljoen gul den, heeft gisteren voor de Dordtse rechtbank terecht gestaan de 29-jarige Zwijndrechtse meubelhandelaar J. B. K. De officier van justitie eiste tegen hem vier jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis (tien maanden). De verdediger, mr. H. van de Heuvel, conclu deerde echter tot vrijspraak. De uitspraak in deze zaak volgt op 20 jan. die als ijscovenler begonnen was. breidde indertijd in een ontzagwek kend tempo zijn meubelhandel Plotseling was K. verdwenen en onderzoek bleek met hem een half iljoen zoek te zijn. De meubelhan delaar vluchtte over te grens, maa liet gezonde gebaur: voor mond- en keelontsmetting MEER AANVOER, MINDER OPBRENGST r in de regel leiden goede oogsten niet tot commercieel goede resulta- ten. De goede oogst aan tuinbouwge- ;en heeft in 1958 dalende prijzen ten gevolge gehad en een aanzienlijke doordraai. In totaal werd ongeveer 100.000 ton groenten vernietigd of het gunstigste geval voor een klein deel bestemd voor veevoeder. Dit had mede tot gevolg, dat in dit goede oogstjaar de veilingomzetten vergele ken bij 1957 daalden met 30 miljoen tot 540 miljoen. De heer D. J. A. M Arcken de voorzitter van het produktschap voor groenten en fruit deed gisteren mededeling hiervan ge durende de eerste openbare vergade ring van het produktschap in het we jaar. er deze verlaagde omzetten behoeft dc Nederlandse tuinbouw zich echter niet ongerust te maken, omdat de vraag tuinbouwprodukten niet ingekrom pen is al schoot deze vraag dan te kort een goede afzet van de overvloedige oogst van vorig Jaar. Met de afzet van vers fruit was het >rig jaar niet beter. De totale uitvoer bedroeg 90.000 ton tegen 87.000 in 1957. ZETHAMETAn.V. OUO IJZER Duizendste. Gisteren is het duizendste schip de Nieuwe Waterweg binnengeko- Het was het ms. Rijnhaven, dat n van Casablanca geladen met stuk goed. In 1958 kwam op 17 januari het Herta als duizendste binnen. Deze grotere export aan vers fruit bracht echter bijna 20 miljoen minder op. n l(jk 54 miljoen tegen 73 miljoen in 1957. Opmerkelijk was de grote import gedroogde zuidvruchten. Zo werd in 1958 voor 3700 ton aan gedroogde pruimen gevoerd tegen 2000 ton in 1957. Hoe belangrijk voor de Nederlandse tuinbouw de Europese, Economische Ge meenschap gaat worden illustreerde de heer Van Arcken aan de hand vai exportcijfers over het vorige jaar. Van de totale verse groentenexport van bijna 500.000 ton ging er een kleine 300.000 ton naar de landen van de E.E.G., 174.000 ton naar de overige O.E.E.S.-landen ei rest naar andere landet. Voor het i fruit waren deze exportcijfers resp. 77.000 ton (naar de E.E.G.), 10.000 ton (overige O.E.E.S.-landen) en naar de rest nog 3000 ton. Meer vrijheid Dat de tuinbouw een sterke voorstan der is van een vrijer handelsverkeer on derstreepte de heer Van Arcken nog eens te verklaren, dat een op te richten Vrijhandelszone, waarin behalve de E.E.G.-landen ook Engeland en nog vijf Europese landen zouden moeten worden samengebracht, voor de tuinbouw van het grootste belang is. Ernstige schade vreest namelijk van een aaneensluiting van genoemde niet-E.E.G.-landen, wanneer deze zich economisch tegenover de E.E.G zouden stellen. Deze landen zijn namelijk belangrijke afzetmarkten voor onze tuin- bouwp rodukten. De E.E.G. zal voor de Nederlandse tuin der lang niet altijd zo welkom zijn,, voor al niét voor druiventelers. Dit jaar zul len onze druiven tengevolge van de Euro- markt weer eens sirds lange tijd de con currentie ondervinden van de Italianen de Franse tafeldruif. Wellicht zullen structurele hervormingen nodig zijn en zal een gesprek met de overheid nuttig rijn. MILJOENEN Zweedse die renliefhebbers hebben negen dagen lang, via radio en te levisie. met spanning de verrichtingen gevolgd van een aantal mannen, die alle moeite deden een hondje te redden. Dit hondje was met zijn baas op de vossenjacht gegaan en toen het een vossenhol was ingekropen, stort te het hol plotseling in. Zijn baas alarmeerde ogenblikkelijk een red dingsploeg. Veertig ton rots blokken zouden verwijderd moe ten worden om het hondje te redden, doch zon der bedenkingen werd met dit ontzaglijk zware karwei begonnen Twaalf man werkten negen dagen lang met pneumatische boren, slechts met een kort oponthoud toen gie rende sneeuwstormen en nijpende kou het werken onmogelijk maak ten. De Zweedse radio en televisie ga ven elk uur berichten over de vor deringen van het bevrijdingswerk Eindelijk was het zo ver. dat het hol vrijkwam. Vrolijk blaffend en kwispelend met zijn staart sprong het hondje in de armen van zijn baas. Zweden haalde verlicht adem Toen skiede de baas met het dier naar het dichtstbijzijnde dorp, 13 kilometer van de plaats, waar het in de grond verdween. „Het is een dure operafie geweest," vertelde hij later, „maar ik ben blij. dat ik mijn hond heb kunnen red den." kwam enkele weken later weer boven water. Hij meldde zich bij de Zwijn- rechtse politie. Hij had toen nog een gulden en vijftien cent op zak.... Gemakshalve had de officier van jus titie hem slechts twee gevallen van op lichting en tweemaal valsheid in geschrif te ten laste gelegd. In 1958 zou hij de heren C. de Kwant en J. H. A. Ooster broek in Rotterdam verleid hebben hem f 27.540 te lenen, om de levering achthonderdvijftig salonkasten te finan cieren. Als bewijsstuk legde hij een tele gram over. dat naar later bleek door hem aan zichzelf was verzonden. In het tweede geval had hij weer een Rotterdammer te grazen genomen, dit maal de heer B. Koster, die er vooi f 90.000 inliep. Ook deze keer had hij ver teld meubelen te moeten leveren, terwijl hem op dat moment het geld ervoor ont brak. Wat de valsheid in geschrifte betreft, had de officier K. ten laste gelegd, dat hij in 1957 een rekening had vervalst om een kasoverschot weg te werken en dat hij een valse kwitantie had vervaardigd K. gaf de oplichtingen toe, maar de valsheid in geschrifte ontkende hij. Woekerrente Ter verontschuldiging van zijn gedrag, voerde K. aan in handen van woekeraars te zijn gevallen, waardoor hij hpt eni met het andere had moeten stoppen. Al spoedig was hij daar zo aan gewend, dat hij bedragen onder de halve ton niet i de moeite waard had gevonden. In het eerste geval had hij f 27.000 geleend, nu een schuldbekentenis van f 27.540 moei tekenen. In het andere geval h3d schriftelijk moeten verklaren f 95.400 hebben geleend, zodat hij over één dag f 5400 rente had moeten betalen. Volgens K. waren zijn verhalen zo i zichtig geweest, dat niemand ze waar had genomen. Hij had ze echter maar opgehangen om voor de vorn dekt te zijn. Een enkele maal had hem facturen gevraagd, die hij gemakke lijk had kunnen laten zien. daar hij die (ten name van een meubelfabriek) zelf had laten drukken. Daarmee kon geen nadeel ontstaan, zo vond hij. Integendeel, de fiscus had er van geprofiteerd, omdat in zijn boekhouding had opgenomen r belasting over had betaald. Veertig procent vertelde, dat hij reeds in 1955 begon- was met op onredelijke voorwaarden 'e lenen. Hij leende toen zes mille tegen veertig procent. Toen hij merkte, Goedkope vlag voor Haagse Hof De intergouvernementele raadgevende organisatie te Londen heeft in beginsel op izoek van Liberia besloten het Inter- tionaal Gerechtshof in Den Haag advies verzoeken over de vraag of de omvang der koopvaardijvloot van een land moet worden afgemeten naar de werkelijke ton nage die het land bezit of naar de ton nage, die in dat land is geregistreerd. dat het bergaf met hem zou gaan, trok hij naar een advocaat, die hem nog verder in de put hielp door hem drie ton te De officier van justitie hield een kort requisitoir. De zaak was voor hem vol komen duidelijk. De hoge rentes had K. zelf voorgesteld, zodat hij daar nu niet over moet klagen. Bij zijn oplichtingen had hij zich niet beperkt tot grote finan ciers, maar ook kleine beleggers bedro gen. Het zaken- en personenregister in het proces-verbaal van 212 pagina's ver meldt maar liefst 84 namen. Mr. Van dc Heuvel vond dat de geld schieters duidelijk hadden kunnen mer ken, dat K. zich aan vreemde manipula ties te buiten ging, zodat er zijns inziens niet van oplichting kon worden gespro ken. De zaak der vervalste facturen kon hij evenmin strafbaar vinden, omdat fac turen geen bewijsbestemming hebben, terwijl bovendien uit het tonen geen nadeel kon ontstaan. Spijtig vond de ver dediger het, dat er grote mannen achter dc schermen blijven en vrijuit gaan. Hij meende dat vrijspraak, maar zeker ont slag van rechtsvervolging, zal moeten mcenlijk koude maand januari geplaatst. Er bestaat voor de kwekers namelijk geen moeilijker tijdvak om gebroeide bol gewassen in goede bloeikwaliteit naar voren te brengen dan juist nu. Voor de deelnemers betekent de tentoonstelling daarom een ware opgave. En als men het oor bij insiders te luisteren legt. dan kan worden vastgesteld, dat de resulta ten de verwachtingen ver overtroffen hebben. Het is nog niet zo heel lang geleden, dat het korte rode tulpje, dat tijdens de Kerstdagen op tafel kwam, pas vele we ken later gevolgd werd door soorten met een dermate lange steel, dat ze ge schikt waren om als afgesneden bloem verkocht te worden. Waar komt nu die prachtige rijkdom van langstetige tulpen vandaan, die de komende dagen op de „Winterflora" te Haarlem te pronken staan. Volgens dc voorzitter van dc Tentoon stellingscommissie, de heer C. Eggink Jzn, moet als bekend worden veronder steld, dat vele kruisingen van langste- lige Darwintulpen met de kleine rode en andere vroege tulpen het broeisortt- ment van de kwekers reeds sinds jaren hebben uitgebreid. Door we'enschappelijk onderzoek in het laboratorium te Lisse is komen vast te staan, dat de meeste bloembollen zeer gevoelig voor bepaalde temperatu ren zijn. In de praktijk was bijvoorbeeld gebleken, dat een bol, geplant in Zwe den en daarna in de kas in bloei getrok ken. veel vroeger „uit" was dan een precies gelijke bol. geplant in Washing ton en daar ook geforceerd. Tevens was bekend, dat een warme zomer en een koele herfst afnemers in staat stelden heel veel soorten vroeger in bloei te trekken dan een koel voorjaar en een warme herfst. In Lisse, aldus nog steeds de heer Eggink, kwam men zodoende op het idee te gaan onderzoeken hoe warm en hoe koud het dan wel moet zijn om een zo gunstig mogelijk resultaat te bereiken. Met de aldus verkregen temperaturen ging men met dc bollen experimenteren. Al spoedig werd echter duidelijk, dat als gevolg van de vele kruisingen, het soort heel anders reageerde dan het andere soort, waardoor geen formules konden worden afgegeven. bridiseurs en proefstations zorgen rassingen. Elke keer weer wordt de na- op andere wijze „geholpen" in het boeiende spel om onze bollen zo vroeg mogelijk in bloei te brengen. Dit is dan ook de betekenis van de „Winterflora 1959", die tulpen en narcis sen en vele andere voorjaarsbloemen tegen de achtergrond van sneeuw, ijzel orst brengt. Iedereen, die van Gods natuur houdt, moet haar eigenlijk gaan en. ook al vraagt dit misschien koude lie jury van de Winterflora heeft de volgende inzendingen met een bijzondere prijs bekroond: de medaille van de Ko ningin en prins Bernhard verwierf Van den Hoek's broeiproevenbedrijven te Oude Niedorp; de medaille van het ge meentebestuur van Haarlem kreeg G. B. de Vroomen en Zonen te Sassenheim; de legpenning van de gemeente Heem stede was voor G. C. van Meeuwen en Zonen N.V. te Heemstede; de medaille de gemeente Enkhuizen voor W en an Haaster te Breezand en H„ S. en an Haaster te De Zilk; dc bloemen- van de vereniging De Narcis voor Warnaar en Co. te Sassenheim, 19 cent per rol Italiano, dc heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Italiaanse markies vergiste zich (Van redacteuren) markies Cargallo. Instituut, dat zich bezighoudt met het zoeken naar archeo logische voorwerpen op dc bodem van d» Middellandse Zee, heeft, naar hjj dezei dagen verklaarde, in de buurt van Syra cuse het wrak van een schip ontdekt, er nu meent hij dat dit het wrak Is van d« oorlogsbodem waarmee admiraal Micblel Adriaans*, dc Ruyter ..by z(Jn laatste slag onderging." Indien de markies zo heeft uitgedrukt, dan vergist hij zich wel deerlijk. Want De Ruyter is geen*, zins ondergegaan. overleed aan de gevolgen van een e verwonding. Hij stond op het zon nedek van zijn schip toen een kogel „hel meerder gedeelte van zijn kervoet wegnam" Hoewel or In het be gin nog hoop was op genezing, bleek spoe dig, dat de admiraal de kwetsuren mei overleven. Op 29 april 1676 blies ht de laatste adem uit „ln de baal van Sira- of Syracusa, binnen zijn scheep* fijn als u iels in huis hebt! Binnen zijn scheepsboord, dat wil zeg gen, op het schip, van waar hij het com mando over zijn scheepsmacht voerda. En dit schip was de Eondragt. Op de Een- dragt werd zijn stoffelijk overschot naar het vaderland gebracht nadat het .met sterke kruiden was gebalsemd Het .-hip kwam op 5 februari 1677 voor Rotterdam. Het werd daarna onder handen genomen en geheel hersteld van de zware averij, die het in de slag had opgelopen. Toen dit was gebeurd, werd het weer aan de vloot toegevoegd, cn voer het weer uit. Ongeveer tien jaren heeft het nog dienst gedaan. Eerst in 1690 verdween het van dc lijst van Nederlandse oorlogsbodems. Markies Cargallo moet zich dus wel sterk vergissen. Over dc begrafenis van dc Ingewanden van de Ruyter geeft Gerard Brandt een uitvoerig verslag. Met de autoriteiten van Syracuse ontstonden moeilijkheden om dat de ingewanden, als gedeelte van het lichaam niet in gewijde aarde mochten worden gelegd Zij werden ..ter narde ge bracht ter plaats daar men den Kapiiein Noirot had begraven: die was op een klei ne heuvel, ongeveer honderd schreden van de stad. in de baal gelegen, en rond om van de zee omringt}. Daar werden de ingewanden op den eersten dag van Mei, omtrent den avond, met een groot en droe vig gevolg van Bevelhebbers, Kapiteinen. Kommandeur* en anderen, ter aarde besteld Zijn gebalsemd lichaam werd n loode kiai gelegd en m de kajuit gezet".

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5