CHRISTELIJK LADY ISABELLA Waarom missie werkt op Protestants terrein Spakenburgse synode na tien weken vergaderen beëindigd Oostenrijkse jeugd laat fel protest horen Wij maken geen tweede tocht naar Chatham Easi Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Ontwikkeling Nieutv-Guinea laat zich niet afremmen Geen Protestantse Papoea's in bestuur ALS wij het roomse weekblad De Ltaie mogen geloven, ts „de zending op Nieuw-Guinea op baar retour. De zelfstandig- wording van de Evangelisch Christelijke Kerk, die niet op kan tegen de vanuit het moeder land sterk gesteunde corporaties van missie en de Amerikaanse zending zijn hiervan de oorzaak. De zending kan niet meekomen in de snelle ontwikkeling van Nieuw-Guinea, maar de missie staat in de voorste linie." Van daar dat de zending zo geïrri teerd is over de opening van een roomse school in Hollandia. In het weekblad Hervormd Neder land gaan de zendingspredikan ten ds. I. Kijne en dr. G. P. H. Locher in op deze opmerkingen. TN HET JAAR 1912 bepaalde het Nederlandse Gouvernement, dat de Missie alleen ten Zuiden en de Zending alleen ten Noorden van een op 4* 30" ZB. evenwijdig met de evenaar door Nieuw-Guinea ge trokken lijn mocht werken. In 1928 wiste de regering deze schei dingslijn echter uit. Terstond stel de de Zending aan de Missie voor-om deze z.g. dubbele zending door een onderlinge afspraak te voorkomen. De Missie weigerde (op een conferentie te Ambon in 1928i. Wij denken nu eenmaal an ders over Rome. dan Rome over ons. In 1935 begonnen naast de Missionarissen van het Heilig Hart in het Zuiden, de Franciscanen in het Noorden en Westen met hun werk. daarmede dit gedeelte van de Missie van de missionarissen van het Heilig Hart overnemen de Vooral na 1945 stuurde deze Missie veel paters uit en ontplooi de zij een grote activiteit. Strategisch Het moment was strategisch goed gekozen. Het zendingswerk was door de Japanse bezetting zwaar getroffen. Herstel van het bestaande werk met zijn verschei dene honderden gemeenten en meer dan 100.000 stelen moest prioriteit hebben. Heropening van sommige scholen en evangelisatie- posten kon «el/s niet terstond plaatshebben. Bovendien werd een direct na de bevrijding Ingediend voorstel om de opleiding van gu- heropenen door het Gou- a/gewezen. hield, stond aan de Franciscanen naar verhouding veel meer dorps scholen toe dan aan de zending. Dit geschiedde o.m. in de Vogel kop, waar de zending haar vóór de oorlog begonnen werk niet kon afronden. Voorts openden de Fran ciscanen in Sorong een school met internaat, welke door vele protes tantse kinderen bezocht werd. Zo maakte de Missie gebruik van de tijdens de oorlog aan de Zending toegebrachte slagen. Spoedig herstel Intussen had de Zending zich zo snel hersteld, dat zij reeds na en kele Jaren de initiatieven kon ne men voor de opbouw van het on derwijs aan Papoea's dat boven de dorpsschool uitgaat. Zij reorgani seerde de school te Joka tot een normale vervolgschool. hervatte in 1948 de opleiding van onderwijzers, begon in datzelfde Jaar met de opleiding van bestuursambtenaren, omdat het gouvernement daarvoor nog niet gereed was, opende in de volgende jaren de eerste techni sche school, de eerste en tot 1959 helaas enige primaire mid delbard school enz. Papoea's niet bij kon houden, zijn oorzaak in het lage peil van het onderwijs der roomse dorps scholen Met een beroep op de achterlijkheid der Papoea's in Zuid Nieuw-Guinna wist de Missie nl. van 1925 tot de korpst der Japan ners in 1942 het Gouvernement te bewegen de voorwaarden voor subsidiëring van dorpsscholen voor haar scholen in Zuid Nieuw-Guinea buiten werking te stellen. De oprichting van boven het dorpsonderwdjs uitgaande scholen werd daardoor zeer moeilijk. Ter wijl in het Noorden elk Jaar vele geschikte jongelui geen plaats op de vervolgscholen konden en kun nen vinden, kost het de Missie in het Zuiden nog steeds moeite om uit haar dorpsscholen een voldoen de aantal geschikte leerlingen voor haar vervolgscholen te krijgen. Vrees bij missie conclu I snelle ont wikkeling van Nieuw-Guinea zal het bestuur vnl. in handen van protestantse Papoea's komen. De Missie, vooral de Franciscaanse, heeft hierover haar zorgen. Om dit te voorkomen is zij zelfs bezig de ontwikkeling van Nieuw-Guinea tegen te houden. Dit werd onlangs duidelijk toen Monseigneur Dr. StaVerman met alle r.k leden van de Raad voor Volksopvoeding stemden tegen een resolutie waar in gevraagd werd om de opneming van Papoea's in het bestuur van Nieuw-Guinea krachtig te bevor deren door de opleiding voor be stuursfuncties uit te breiden. GISTERAVOND heeft de gene rale synode van de vrijge maakte gereformeerde kerken haar slotzitting gehouden te Spaken burg. Van 1 september af is zij met tussenpozen tien weken bijeen geweest. De praeses, ds. J. A. Vink Weer deputaten voor de psalmberijming te Amersfoort, noemde het een andere dingen gelet zou hebben dan synode met twee jaartalten. Hij op het welzijn der kerken. taten was, dat men in de berijming het belangrijke element uit de open baring des Heren, dat gelegen is in de naam JHWH heeft verwijderd. Thans bleek de synode van oordeel, dat deze verwijdering niet opzettelijk is geschied. Desondanks blijft het te (Van een onzer verslaggevers) betreuren, dat niet getracht werd dit element in de berijming tot uitdruk king te brengen. achtte dit geen schande voor een synode. Immers, ook Dordrecht (16181619) prijkt daarmee. Ds. Vink constateerde, dat er hard gewerkt is In hechte, broederlijke vriendschap. Het samenbindende ele ment werd ten zeerste bevorderd door de eigenlijke praeses, ds. J. van Brug gen te Assen, die de laatste week door ziekte verstek moest laten gaan. De synode wil de uitkomsten, neergelegd in de besluiten, die zij nam, niet volmaakt zien. Nochtans heeft zij gewerkt in het geloof, dat er om Christus' wil een arbeid van mensen kan zijn, die niet ijdel is in de Here. Er waren op deze synode veel appèl zaken. Vooral de zaak-Goossens nam tijd in beslag. De synode heeft daarin haar machteloosheid beleden. „Krach tens haar beroep op de Here, mag de synode nu echter ook een beroep doen op de mensen wier welzijn de synode heeft bezocht", zei ds. Vink. Advertentie Men heeft deze synode ook wel ae ..veto-synode" genoemd, omdat zij zo vaak neen moest zeggen. Ds. Vink merkte daartegen op, dat dit neenzeggen niet uit negativisme ge schiedde, maar met de bedoeling om de kerken der reformatie te la ten in de vrijheid om de Here naar zijn Woord alleen te dienen en alzo het kostbare erfgoed der reforma tie te bewaren. „LOS PERSONEEL" Uit naam van de synode heeft ds. P. K. Keizer als secundus-assessor de praeses dank gezegd voor zijn leiding in de laatste moeilijke week. Prof. H, J. Schilder voegde daaraan een dankwoord van de prae-advise- rende leden toe. Hij betitelde dezen als het „los personeel" der synode en deed zijn speech vergezeld gaan van een interessante uiteenzetting be treffende het prae-adviseurschap. Prof. Schilder was de enige hoogle raar, die geregeld ter synode ver scheen. De laatste zitting werd ook bijgewoond door de nieuwbenoemde hoogleraar ds. J. Kamphuis. Ten aanzien van de daarna bespro ken hoogleraarsbenoeming door de synode verklaarde ds. Vink le begrij- tjc A t ATOTrtïTTklIlVr- pen, dat deze benoeming reacties op- A jALlViDCilllJiVIJLi>Lr TANDPASTA wekte Maar weI keek de synode Op haar laatste vergaderdag heeft mvarn «win vreemd op, toen zij hoorde hoe som- de synode opnieuw de stukken inzake I \A Cl mige mensen in hun oordeel over de de psalmberijming ter hand geno- nF béste an niat duur r.,h« or -rr. i> bedo,elin8'in van de synode gingen men. Ds. P. K. Keizer te Groningen DE BESTE en niet duur.Tub. 95-70-45 ct spreken, waarb,j de synode dan op I gewaagde daarbij van een lijdensweg. De synode weet eigenlijk niet wat zij moet doen. Ten opzichte van het psalter-Hasper geaarzeld tussen ja en nee. Werd deze berijming aanvankelijk onaan vaardbaar geacht (blijkens het rap port van de hiervoor aangewezen de putaten) de synode meende thans het psalter-Hasper niet te moeten afwij- ■n, maar het althans te betrekken in ;n nader onderzoek. t Het grootste bezwaar van de depu- Communistisch festival te Wenen Twaalf Oostenrijkse jeugdorganisa ties hebben fel protest aangetekend tegen het plan om dit jaar Ln Wenen een communistisch jeucdfestival te doen houden. Het jaarlijkse zg. we reld jeugd- cn studentenfestival werd tot dusver gehouden ln landen, die tot het communistische blok behoren. In een memorandum, dat op grote schaal werd verspreid, heeft de werk gemeenschap Junges Leben. waarin de ze twaalf Oostenrijkse organisaties zijn verenigd, zijn bezwaren uiteengezet. Voor de voorbereidende conferentie, die in maart 1958 te Stockholm werd gehouden, waren alleen organisaties uit communistische landen genodigd. Ook duidelijk communistische organisaties uit andere landen waren vertegenwoor digd. Het voorbereidende eomité weigert zaken aan de orde te stellen zoals de gemeenschappelijke overtuiging t.a.v. de vrijheidsstrijd van de Hongaarse De opbrengit van de 80st •an de Unie ..Een School «li Advertentie STAATSEXAMEN,HBS De kortst, en voordeligste opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Interfacultaire voordrachten aan dc V.U. Ook dit jaar zullen aan de Vrgé Uni versiteit weer interfacultaire voordrach ten worden gehouden bestemd voor studenten van alle faculteiten en wel van 1620 febr. Het onderwerp zal zijn: Het bewijs van de wetenschap. Wltmarium Wolv.gn Meppel Nl.nw Amsterdam I 154 825,32 143 397,5' 1 108.25 398.30 1.015.50 308,50 739.25 658.40 490.75 131,- 815,30 jeugd, het recht van de jeugd in alle Het jeugd- en studentenfestival Is e communistisch propaganda-instrumei aldus Junges Leben. dat gaarne in stemming met haar streven ontvangt aan haar adres: Assmayergasse 5—7 Wenen. Mocht het festival tóch in Wenen wor den gehouden, dan wil Junges Leben de deelnemers trachten te doordringen van de ware aard van deze communistische manifestatie. Ook de werkgemeenschap van de Duitse evangelische jeugd heeft gepro testeerd tegen deze plannen. Predikanten gingen emigreren In de loop van de laatste jaren zijn énkele tientallen predikanten geëmi greerd. Naar Canada vertrokken 39 pre dikanten uit de Gereformeerde en Chris telijke Gereformeerde Kerken, 14 uit de vrijgemaakte Geref. Kerken en 5 uit de Ned. Herv. .Ke"rk. Naar Australië ver trokken 15 predikanten van dc Gerefor meerde Kernen, 2 ven dc vrijgemaakte Gereformeerde Kerken en 13 van de Ned. Herv Kerk. Naar Nieuw Zeeland 4 ge reformeerde cn 5 hervormde predikanten. Naar Zuid-Afrika twee vrijgemaakt gereformeerde en een hervormde predi kant Naar Brazilië twee gereformeerde en een vrijgemaakt gereformeerde. Naar Argentinië drie gereformeerde predikan ten. Van de Unie van Baptistengemeenten gingen twee predikanten met emigranten In elk geval meende de synode, dat de bezwaren, door het rapport deputaten tegen de psalmberijming- Hasper aangevoerd, niet van die aard zijn, dat men deze berijming beslist als onaanvaardbaar moet aanmerken. DEPUTATEN Do discussies eindigden met het be. sluit om wederom deputaten voor het onderzoek naar een nieuwe psalmbe rijming te benoemen. Het zijn: ds. J. J. Verleur te Lisse, ds. J. J. de Vries te Bergenthelm, ds. E. Teunis te Monster, ds. J. Smelik te Gronin gen en de heren P. van Dijke te Bre da. P. A. Hekstra te Rotterdam, J. P. Lettinga te Kampen en D. W. L. MHo te Nunspeet. Aan deze deputaten wordt opgedra gen: a. Adres te zijn voor alle eventueel in de kerken okomende voorstellen tot verbetering van de berijming-1949, als mede kennis te nemen van ander teriaal, dienstig tot het verkrijgen een latere psalmberijming, alsmede zodanige vooorstellen en materiaal te verzamelen en te beoordelen: b. In het bijzonder het psalter-1949 eventueel andere concepten voor i nieuwe berijming te vergelijken met de statenberijming, vooral naat maatstaf welke de beste en rr bruikbare weergave biedt van de berijmdé psalmen der Heilige Schrift ten gebruike van de eredienst: c. Zonodig met de Stichting Geestelijke Liederen zonder enige verplichting overleg te plegen over alle door de putaten eventueel gewenst geachte verberingen; d. Aan de eerstkomende generale syno de uit te brengen; Zo mogelijk uiterlijk 1 oktober 1960 aan de kerken conclusies voor te leg gen en voorstelllen te doen. Men besloot aan de christelijke gere formeerde kerken kennis te geven van dit besluit. De volgende generale synode van de vrijgemaakte kerken zal tn april 1961 te Assen bijeengeroepen worden. Adve^entie Advertentie K.L.M. in Europees parlement I 168.374.34 155.789,56 I piano's orgels VjrJT "raag* brochure BODEGRAVEN Telefoon 01726 2188 „Maar praat nog eens met Uw Macmillan .Ondanks dé nationale verontwaardi ging in Holland hoeft u uw kanon nen niet in stelling te brengen langs de oevers van de Theems om een tweede Nederlandse excursie naar Chattam af te weren. Ik wil u echter graag vragen vandaag om morgen uw minister-president eens te ver zoeken of hij misschien zijn onge lukkige beslissing kan herzien." 112 Barbara verzonk weer in gedachten. Ze was baasd over wat Richard zei Toen hoorden ze j selinc een kinderstem in de kamer daarnaast. bara liep er gauw heen. Het was de klei Ar- binnen gekomen ...i blad met borden en scho ven in'dc hand en kon hem niet tegenhouden Wat een zware jongen!" zei ze, toen ze hem oppakte en naar de kinderkamer terug bracht. Hij lachte. ..Dat zegt Wilson ook. als ze mij op neemt". zei hu Daarop gaf Barbara door. dat juf frouw Carlyle niet tn staat was. mensen op haar kamer te hebben en dat memand ook niet van de kinderen, binnen mocht komen. „Ze kan dat geloop niet hebben", zei ze Die avond ging Richard Hare weer weg- Barbara en hij namen hartroerend afscheid. Carlyle liet hem weer door dezelfde deur uit. waardoor hij was binnen gekomen. Barbara bleef nog een tijdje zttten met Joyce Het gesprek kwtm natuurlijk op de dader. Joyce wa< er van overtuigd, dat Richard het niet had gedaan ..Ik dacht, dat ik hem gevonden had!" aei Barbara openhartig. ,.Je mag het geruit weten, maar tk dacht, dat bet Francis Levlson was Barbara ging naar beneden. ..Ik moet naar huis zei ze tegen Carlyle „Het is half acht en mama zal ongerust worden „Zoals Je wilt. Barbara." „Maar kan ik niet lopen? Ik wil je pony s eigen lijk niet weer door de sneeuw laten lopen." Carlyle lachte: Wie zouden de storm erger voe ler, dê pony's of jij?" Maar toen Barbara buiten kwam zag ze. dat het niet de ponywagen wai. maar het rijtuig, dat voor haar stond te wachten Ze keek Carlyle vragend van door ANN LUDLOW .'.Ja. ik geloof wel. dat ik dat maar moest doen", zei hij glimlachend „Dén kan ik zien, of er nietK met het rijtuig gebeurt." Barbara trok zich terug in de hoek van het rij tuig en schreide zachtjes Ze dacht aan haar broer en dat ze hem misschien nooit meer zou zien. En hij voelde alles zo diep: hij kon niet tegen de hardheden des levens op. Carlyle had het pal in de gaten, toen ze al bijna bij de Grove waren Hij leunde voorover eD nam haar hand in de zijne „Je moet niet al te droevig zijn, Barbara. Mis schien komen er binnenkort wel vrolijke dagen voor Richard „Jullie kunnen wel terug gaan", zei hij tegen de bedienden. „Ik loop straks." „O riep Barbara uit „Je bent van plan van avond bij ons te blijven' Dat zal mama leuk vin den!" Barbar* had evenwel buiten de waard gerekend Mevrouw Hare waa naar bed gegaan en kon zich dus niet verheugen in het bezoek van Carlyle. En mijnheer Hare was uitgegaan. Barbara ging haar kamer nog even binnen, maar ze sliep al. Zo moest ze Carlyle alleen bezig houden. Ze stonden samen voor de grote penantspiegel voor het sprankelende vuur. Barbara dacht aan alles wat er die dag gebeurd was en wat Carlyle dacht zou men niet zo gemakkelijk kunnen zegj Zijn ogen waren op Barbara gericht. Ze zei geen van beiden een woord. Tot Barbara voelde, dat zijn ogen op haar gericht waren en ze keek naar hem op. „Wil je met me trouwen, Barbara?" Hij zei het heel eenvoudig, op een toon, alsof hij vroeg: zal ik je een stoel geven, Barbara? Maar wat een verandering kwam er in haar gezicht. Wat een plotselinge vreugde. Ze bloosde diép. Toen trok het bloed weg uit haar wangen. Ze schudde haar hoofd. „Maar het ls wel heel vriendelijk van Je om het te vragen", voegde ze er „Wat voor bezwaar is er, Barbara?" Ze blooade weer en zweeg. Carlyle sloeg zijn arm om haar heen en boog zich. zodat zijn gezicht op dezelfde hoogte was als het hare. „Fluister het mc maar toe. Barbara". Ze barstte uit in tranen. „Is het omdat ik eerst met een ander ben „Nee. neen! Ik denk nog aan die avond je kunt het niet hebben vergeten. Ik had nooit gedacht, dat ik mezelf zo zou verraden Maar om wat ik je toen zei, had je me nu niet moeten vragen." „Barbara!" Ze keek naar hem op, het klonk zo pijnlijk. „Weet je. dat lk van Je houd? Dat er niemand ter wereld Is. waarmee ik zou willen trouwen dan met jou? Nee. Barbara, nu het geluk zo dicht bij ons is, mogen we het niet terzijde werpen voor een wissewasje Ze schreide zachter en leunde op zijn arm. Ge luk'' zou het geluk voor Je betekenen?" „Een groot en diep geluk!" fluisterde hij. (Wordt vervolgd) Met deze ironische woorden brak de Nederlandse afgevaardigde in het Europese parlement te Straatsburg, de heer A. E. M. Duinstee, nog eens een lans voor de K.L.M. en maakte hij de Britse gedelegeerde duidelijk wat 'de weigering van Macmillan onze luchtvaartmaatschappij twee landingen per week in Singapore toe te staan, voor de Nederlanders betekende. „De publieke opinie in mijn land ten zeerste geschokt en in de pers vielen zelfs anti-Engelse uitlatingen waar te nemen. De kwestie is namelijkdat de Neder lander altijd erg trots is geweest op zijn „Vliegende Hollander". De K.L.M. Is in Nederland zo mogelijk nog populairder dan het nationale voetbalelftal en een oneerlijke aan val op onze luchtvaartmaatschappij spreekt, op dezelfde wijze tot onze nationale gevoelens als een oneer lijk doelpunt in een internationale voetbalwedstrijd." „Het is mijn mening", zei de heer Duynstee, „dat deze plotselinge wei gering van de zijde van Macmillan zelf niet redelijk was." Conferentie van Geref. maatschappelijk werk De Geref. stichting voor maatschap pelijk werk belegt woensdag 4 februari a.s. een conferentie in het Groothan delsgebouw te Rotterdam. Dr. C. San ders. directeur van de Rijks psychologi sche dienst te Den Haag, spreekt over „Het kind in de veranderende maat schappij". Ds. H. U. Buitink, directeur van De Jelburg te Baarn. spreekt in de middag over „Kinderen steken hun hand uit." Tenslotte spreekt mr. A. J. Hagen, 2e Voorzitter van de raad voor Kinderbescherming, over „Beukelaars", voor „gebeukte kinderen". HER EN DER Prof. dr. A. H. R. E. Paap te Kaapstad. zal binnenkort een studie doen ver schijnen over „Nomina Sacra", een onderzoek naar heilige naamwoorden en hun typische afkortingen. Prof. Paap betrok bjj zijn onderzoek papyri uit de eerste vjif eeuwen onzer jaartelling Een groot deel van dit materiaal Is In de laatste decennia i gevonden. Het boek Richtèren begint met een gebed en eindigt met een burgeroorlog, twee feiten die wij moeilijk kunnen rijmen. Toch liggen ze in eikaars verlengde. „Gij bidt wel, maar gij ontvangt niet, omdat gij verkeerd bidt," schrijft Jacobus. Hebt u het gebed in Richteren 1:1 al eens goed gelezen Wie bidden het Mensen die de opdracht hebben het land van vijandelijke machten te zuiveren. In hun gebed vragen zij naar de bekende weg, want God had de marsorders al lang gegeven. Het deed er niet toé wie voorop ging, als ze maar allemaal gingen. God eiste gehoorzaamheid. De Israëlieten zochten echter een voorbeeld. Hun gebed was verkapt ongeloof. Ze wilden zien of de eerste aanvaller wel succes had en dan pas in zijn voetspoor volgen. Hebt u uw eigen gebed wel eens geplaatst in het licht van Gods opdracht Bidden helpt toch niet," zegt u. Was uw gebed misschien een poging om de consequenties van geloofsgehoor zaamheid te ontlopen. Het gelovig gebed vermag veel. Het ■ongelovig gebed gooit de deuren van de hel open. PROF. OUD OP VERKIEZINGSPAD fjOK professor Oud is nu op het ver- kiezingspad. Hij heeft zich al uit gesproken tegen deelneming van zijn partij aan een kabinet waarin tevens socialisten zitten. Zijn oordeel lijkt gezaghebbend: hij zou kunnen we ten wat men aan de socialisten heeft; is hij niet een dergenen geweest die de Partij van de Arbeid hebben op gericht? Het is mogelijk dat de heer Oud zich niet verkijkt op het wezen van het socialisme. Waarop hij zich wel ver kijkt, is op de Invloed, de sterk slin kende invloed, die de socialisten in het kabinet zijn gaan' uitoefenen. Wederom namelijk debiteert prof. Oud de bewering, dat in de laatste kabinetten de ministers uit de pro testantse partijen fungeerden als gevelversiering. Het is de bekende bijna schreven we: de „oude" vertekening van de werkelijkheid. Waaraan was het socialistische onbe hagen dat tenslotte tot de kabi netscrisis heeft geleid anders te wijten dan juist aan de omstandig heid dat de andere regeringspartners bepaald geen gevelversiering waren, maar de socialistische invloed streng binnen het democratische kader wis ten te houden? De redevoeringen van prof. Oud op het verkiezingspad bevatten voor namelijk bespiegelingen over wat er straks na de verkiezingen zou kun nen gebeuren. De heer Oud is al ge ducht aan het formeren. Heel wat minder uitvoerig Is de liberale spre ker echter over hetgeen zijn partij KENTERING IN CAIRO aan positieve gedachten naar voren heeft te brengen. Toch zou men dit, zo dunkt ons, als kiezer toch gaarne weten. In het parlement gepolst naar de sociaal- economische opvattingen van de li berale partij, bleek men daar te staan met de mond vol tanden: voor een zo gemakkelijk spreker als prof. Oud Stellig een pijnlijke situatie. Zijn enige wijsheid ls voorlopig: houdt de socialisten uit de regering. Men kan dit een respectabele mening vinden, maar als dit de enige richt lijn moet zijn voor de bepaling van een standpunt, komt het ons toch wel heel negatief voor. Sinds vele jaren hebben de liberalen juist in het negativisme uitgeblon ken. Doch wanneer thans reeds de invloed der socialisten krachtig is ingeperkt, zozeer dat de socialisten hun ministers uit het kabinet heb ben teruggeroepen, dan is dat geen resultaat van het negatief ingestelde liberalisme, maar van het positieve dat anderen tegenover het socialis me hebben gesteld. Wij zijn men kan het weten op het socialisme niet gebrand. Wij zijn het evenmin op het liberalisme, waar aan onze levensbeschouwing zo haar herinneringen heeft; in onze dagen is het negatief van instelling, doch toen het positief was, was het al evenmin om over te juichen. Gelukkig intussen worden we in ons 'land niet geplaatst voor een keuze tussen socialisme of liberalisme. Er zijn andere mogelijkheden en be tere. "pEN zwaluw brengt nog geen zo mer en het financiële akkoord, dat thans tussen Engeland en Egyp te is gesloten, betekent nog niet, dat er een verbetering is gekomen in de betrekkingen met de Verenig de Arabische republiek van Nasser. Dit neemt niet weg, dat er opnieuw een stap in de goede richting werd gedaan en dat de voorwaarden voor een voorzichtige toenadering nu aan wezig zijn. Het komt er nu op aan, een goed gebruik te maken van de 'nieuwe mogelijkheden, welke zich voordoen. Er is de laatste tijd een kentering waar te nemen in Cairo. De relaties met de Sowjetunie zijn niet zo har telijk meer, als in de afgelopen ja ren het geval is geweest. Nasser is tot de ontdekking geko men, dat de pessimisten gelijk had den, toen zij beweerden, dat de Rus sen hem slechts steunden om hun eigen belangen te kunnen dienen. Ondanks het feit, dat de Sowjetunie hem in staat zal stellen, een begin te maken met de bouw van de As- soeandam, heeft hij zich fel tegen het communisme als Ideologie en tegen de aanhangers er van in de Arabische landen gekeerd. Voordat Nasser hiertoe overging, hadden de Russen zich reeds in de gehele Arabische wereld tegen hem gekeerd. In vrijwel elk land, waar de aanhangers van het eenheidsstre- ven van Nasser naar het overnemen van de macht streefden, steunden de communisten de groeperingen, die zich hiertegen verzetten. Ook in Afrika zijn krachten aan het werk, die een halt willen toeroepen aan de expansiezucht van Nasser's Verenigde Arabische republiek. In Tunesië zet president Bourguiba hem de voet dwars. En in het mid den en westen van het Afrikaanse continent zijn ontwikkelingen aan de gang, die tegengesteld zijn aan de belangen van Nasser. Nasser heeft dus reden, zich wat al leen gelaten en niet geheel op zijn gemak te gevoelen. Het financiële akkoord tussen Engeland en Egypte heeft een zakelijke kant. Maar onder de gegeven omstandigheden kan het de weg openen naar een nieuw con tact wellicht voornamelijk ook van zakelijke aard tussen de Ver enigde Arabische republiek en de landen van het Westen. Beroepi n gs1werk NED. HERV. KERK Beroepen te RIJssen (3e pred.pl.) T. Langerak te Vinkeveen; te Thornburg M. W. J. Geursen te Melbourne (Australië) voorheen te Leiden. GEREF KERKEN Tweetal te Middelburg (vac. J. H. de Boer) Jac- Boonstra te Zwaagwesteinde en P. L. Smilde te Nieuwleusen. Beroepen te Vancouver (vac. dr. A. H. Oussoren) R. Groenenboer te Acton (Ontario, Canada! voorheen te Weesp. Aangenomen naar Assen (vac. G. P. Hartvelt) K. A. Firet te Rotterdam- Overschie; naar Woodstock (Ontario, Canada) W Feenstra te Haney (Brits Columbia, Canada» voorheen te Dokkum. Bedankt voor Beverwijk (2e pred.pl H. B. Weyland te Nieuwer Amstel-Noord; voor Roden: J. P. Kakes te Makkum. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zaandam J. Goudzwaard te Rozenburg. Geslaagd: Aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagde cum laude voor het kand. examen de heer A. P. van Dijk te Groningen. Ds. Van den Meene in ons land Na een afwezigheid van zeven jaar is in ons land gearriveerd dr. J. W. van den Meene, predikant van de Nederland se gemeente in dc Presbyterian Church Brisbane (Queensland.) Australië Australië emigreerde diende dr. Van den Meene de Hervorm de gemeente van Utrecht. Hij zal hier te lande besprekingen Wat verwacht jeugdwerk van de gemeenten Op 20 januari a.s zal op uitnodiging van de Almelose Jeugdraad de 11e Na tionale Jeugdwerkconferentie worden gehouden, waar mgr. dr. A. C. Ramse- laar uit Apeldoorn en prof. dr. W. Ban ning uit Driebergen zullen spreken over „Het Jeugdleven en de gemeente". Deze conferentie worcu in samenwerking met de Nederlandse Jeugd Gemeenschap ge organiseerd. Men zal speciaal nagaan wat het jeugdwerk verwacht van de gemeenten t.a.v. het scheppen van goede mogelijkheden voor het jeugdleven in Het bewaakte huis Toen dezer dagen in de Her vormde gemeente van Amers foort een nieuwe koster in func tie trad, werd hem toegezongen „Gij, die 'snachts zijn huis be waakt." Diezelfde nacht werd ingebroken in de Bergkerk en een insluiper zag kans om de collectebussen mee te nemen. Er zat -een paar honderd gul den in. Drankbestrijders jubileren De nationale commissie tegen het al coholisme, het lichaam waarin de drankbestrijdersorganisaties van alle richtingen zijn verenigd, viert op zater dag 14 februari te Utrecht zijn gouden jubileum. Aan de NCA, die de bijnaam Het blauwe parlement" verkreeg, heb- oolnmisEie, kanten, die bereid zijn een beroep Australië te overwegen en voordrachten houden over het kerkelijk en maat schappelijk leven van de Nederlandse emigranten in Queensland. Op 17 maart gaat dr. Van den Meene met de „Si- bajak" als geestelijk verzorger naar Australië terug. ONDERWIJSBENOEMÏNGEN Benoemd tot hoofd: aan de Chr. na», school te Hank (N.Br.) m.i.v. 1 aug. J. Beusekom, voorheen hoofd van de v.g.l.o.-school te Opheusden; aan de Chr. lagere tuinbouwschool te Ulthui- zérmedum de heer A. Doornheim te De Lier. Wierenga, oud-geneeshecr-directeur de gemeentelijke geneeskundige dienst te Utrecht en de burgemeester van Miasti"J£b(' Jhr- Michiels van Kessenich. De NCA zal op 14 februari in het ge- rr?UWtX°OT kunsten en wetenschappen te Utrecht een herdenkingssamenkomst houden waarin als sprekers zullen op treden de heren dr. W. Drees. oud-mi- nister-president, prof. dr. P. J. Roscam Abbing. hoogleraar in de theologie te Groningen. Paul de Vries, secretaris van het NW, pater De Reijs uit Bel- gie en Archer Tonque. secretaris van de wereldbond tegen het alcoholisme. Na de herdenkingssamenkomst zal het bestuur recipiëren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2