ïlieuiue £dJtsrije (flïmrnnl Lichte atoomgenerator voor kunstmanen K.L.M ,-ers kamperen in de sneeuw van Alaska Revolutie op gebied van energie-ontwikkeling V.V.D. niet in kabinet met socialisten Prinses Margriet kreeg taart van Haags meisje Mikojan Rapacki stelt voor plan uit te breiden In liet westen blijven de schaatsen in het vet Vliegramp in Argentinië ZATERDAG 17 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 87. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2A5 per maand; 0 59 per week ADVERTENTIES, 020 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Negenendertigste jaargang no. 11466 CHRISTELIJKEAT IONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantsastlch Is tthfbltotn niyn bert ia ttgfjenspoef De wereld 25 jaar geleden Zie pagina 7 Opzienbarende Amerikaanse vinding TNESKUNDIGEN van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie -L-' zijn erin geslaagd een kleine atoommotor te fabriceren voor het opwekken van elektriciteit. De motor zal worden toegepast bij kunst manen en komt in de plaats van de batterijen, die tot nu toe de instru menten van energie hebben voorzien. Door de grote doelmatigheid, het geringe gewicht en de lange duur van de energieopwekking betekent de nieuwe generator een revolutie op het gebied van de energieontwikkeling. Het apparaat weegt slechts 2200 gram. De nuttige capaciteit is even groot als die van een aantal batterijen met een gezamenlijk gewicht van 700 kg. De generator had de Atlas-raket die de vorige maand is gelanceerd, zeker voor een jaar van elektriciteit kunnen voorzien, terwijl de batterijen, die nu mee de lucht zijn ingegaan, een gewicht hadden van tien kilo en slechts achttien dagen hebben gewerkt. De deskundigen zijn bovendien van mening, dat het gewicht van de generator zeker nog met 1000 gram kan worden verminderd Hei; apparaat wordt van brand stof voorzien door polonium 210, een isotoop dat te duur is om produktie op grote schaal mogelijk te maken. Maar het is zeker dat dit isotoop weldra door een veel goedkoper zal worden vervangen. De werkings duur van de generator wordt dan bovendien aanzienlijk verlengd. De atoommotor die de deskundigen op een persconferentie toonden, heeft bij di ingebruikneming een vermogen van vij watt. Na 138 dagen is het vermogen nog 2Vz watt. Na tweemaal deze periode, dus ongeveer negen maanden, levert de gene rator nog \Vz watt. In theorie blijft de motor altijd stroom opwekken, maar op de lange duur heeft dit geen enkele prak tische betekenis meer. EISENHOWER een voorsprongetje in de mtevaart? „Krokodilmannen" vermoorden weer zestien mensen In de Belgische Kongo waar de po- tle te Leopoldstad giisteren met vuur wapens in de hand weer een eind moest maken aan een felle demonstratie tegen de arrestatie van Abako-leiders is een nieuwe zaak van Krokodilmannen aan het Hcht gekomen. Deze zaak heeft betrek king op zestien moorden, waarvan er twaalf door één man zijn gepleegd. Dit speelde zich af in de omgeving van Ponthderstad, waar in november dertien zogenaamde „Krokodilmannen" werden gearresteerd wegens moord en mensen eter ij. Dezen bekenden minstens dertig misdaden. Bij de nieuwe moordpartij nam de politie 150 kilo van een „toverstof" iri beslag die iemand volgens de inlanders bovennatuurlijke machten kan schenken, zoals snel groeien en in staat zijn om veel mensen te eten. Niet méér maatregelen tegen werkloosheid (Van onze parlementsredactie) Het ligt niet in het voornemen van de regering om ter bestrijding van de in december jl. toegenomen werkloosheid indere maatregelen te nemen dan reeds beraamd. Dit schrijft de minister van sociale zaken a.i., prof. Beel, in ant woord op schriftelijke vragen van het, Tweede-Kamerlid De Groot. produktie op grotere schaal, bestaat de mogelijkheid het apparaat voor 200 dollar te leveren. De deskundigen verklaarden in ant woord op vragen, dat de Sowjetunie waarschijnlijk ook een lichtgewicht-gene rator heeft ontwikkeld. De Russen zijn echter vermoedelijk van een ander prin cipe uitgegaan. Regen in Brazilië In de door droogte geteisterde Brazi liaanse staat Ceata, waar zoals gemeld vierhonderd kinderen zijn gestorven door de vreselijke droogte die maanden voort duurde, is volgens radio-berichten die in Rio de Janeiro werden opgevangen, eindelijk regen gevallen. De afgelopen weken zijn duizenden boeren plunderend naar de steden ge trokken om te trachten zich en hun ge zinnen daar in het leven te houden. De regering was niet in staat volledig in de vraag naar levensmiddelen te voor- ATLAS NIET OP DOEL De proef die de Amerikaanse luchtmacht donderdagavond heeft genomen met eei Atlas-raket blijkt achteraf toch te ziji mislukt. Het projectiel legde nog geen driehonderd kilometer af. Winter in de wereld. Ver weg? Dichtbij? Wij zouden u best kun nen wijsmaken dat de bovenste foto in de Canadese wouden is genomen. Maar het is de Amers- foortse Straatweg op 16 jan. 1959. Hieronder wèl een foto uit Amerika. Een tanker is bijna bedolven onder ijsschotsen in de Chesapeake Baai aan de oost kust der Ver. Staten. In een storm was het schip aan de grond gelopen, en het is letter lijk in de greep van de winter. Kleinl Een belangrijk voordeel van de nieu we atoommotor is, dat bewegende de len ontbreken. Dit komt het praktisch nut zeer ten goede. De afmetingen zijn bijzonder klein. Het cilindervormige instrument heeft een hoogte van veer tien em. en een doorsnee van tien cm De nieuwe vinding kan ook worden gebruikt om ruimtevaartprojectielen in de juiste koers te houden. De vervaardiging van het proefmodel heeft 15.000 dollar gekost, afgezien van de brandstof. Wanneer men overgaat tot Noodrantsoenen bevallen goed ERGENS in de barre sneeuwwoes- tenij van Alaska kon men dezer dagen een vreemd tafereeltje waar- Met bivakmutsen op en gehuld in enorme Poolpakken scharrelden daar op sneeuwschoenen acht mannen en vrouw door de rulle sne rónd. Niet ver van hen vandaan stond een opgeblazen ronde rubber boot, die met een geïmproviseerd dak als onderkomen voor het negental dienst deed. Boven een vuurtje hing een pot snt die omgezet werd in water en de ther mometer die boven de tent ning, een temperatuur van ruim dertig graden Celsius onder nul aan De mensen zo enthousiast in deze koude omgeving „kampeerden" vormden samen de bem; ning van een DC-7c van de K.L.M die geregeld over de Noordpool naar Tokio vliegt. Onder leiding van de beroemde Pool- Drser Allen Innes Taylor ondergingen zij :u speciale wintertraining, die beqogt De V.V.D. zal in geen geval deelnemen aan een regering, waarin socialisten zit ting hebben, zo heeft prof. mr. P. J. Oud gisteren verklaard. Hij wees in dit verband *p de slechte ervaringen, die de V.V.D. met deelnemen aan de brede-basisregering tan 1948-1952 heeft opgedaan. Wij hebben daaruit niet de conclusie getrokken, aldus de fractievoorzitter van de liberalen, dat samenwerking tussen P.v.d.A. en V.VJ). tot de onmogelijkheden behoort, maar wel dat er een behoorlijk tegenwicht moest zijn. Prof. Oud, die op de Gelderse boerendag in Arnhem sprak zei er niet zeker van te zijn, welke situatie na de aanstaande verkiezingen zal ontstaan wat betreft de samenwerking tussen socialisten en katholieken. De leider van de V.VJ). zei niet te weten welke houding de CJLU. en de A.R.P. zouden aannemen. Zijn twijfel over de houding van de A.R.P. was vooral gegroeid nu prof Zyistra die prof Oud als exponent van die •nti-revolutionairen, die tot samenwerking met de socialisten geneigd zijn, be- iwde lijstaanvoerder van die partij is geworden. 'i> volledig vertrouwd te maken met de oeilijke omstandigheden in het hoge Noorden, als onverhoopt eens een nood landing zou moeten worden gemaakt op ijs\elden of in een sneeuwlandschap. Begin januari al is gezagvoerder Bos man met zijn bemanning en stewardess Puck Rijpstra in Anchorage aangekomen Zij waren de eersten, die de training on dergingen en sindsdien zijn al weer vele arceren hen gevolgd. De hele maand ja nuari nog duurt deze ijzige cursus, die volgens gezagvoerder Bosman buitenge woon nuttig is. Niet alleen weet elk be manningslid nu wat hem te doen staat noodgevallen, maar ook bevordert dit samenzijn onder moeilijke omstandighe den de goede onderlinge verstandhouding alcus de heer Bosman, die gisteren weei met zijn toestel op Schiphol landde. Over de noodrantsoenen, die zij tijdens het sneeuwbivak als voedsel gebruikten, was hij opperbest te spreken. Ze zijn door een Nederlandse rirma gemaakt en zo goed van samenstelling, dat de Ameri kaanse luchtmacht in Alaska ernaar heeft geïnformeerd en blijkbaar van plan is deze ook te nemen, aldus de heer Dos- Margrietjes voor jarig petekind (Van een onzer verslaggevers) UEN PRACHTIGE verjaardags- L-t taart, geschonken door de Ne derlandse Redersvereniging, is van middag door het Prinses Margriet fonds aangeboden aan prinses Mar griet, die maandag zestien jaar lordt. Het was het Haagse veertienjarige meis- p Lucy Hoekscma, evenals de Prinses buiten het vaderland geboren, die met moeder, mevrouw J. C. Hoeksema— Opsthelten (wier man tijdens oorlogshan delingen invalide werd), naar Soestdijk getrokken om de taart, een grammo foonplaat met pianomuziek en een bos prachtige Margrietjes aan de Prinses te overhandigen namens het Prinses Mar griet Fonds, de instelling die de belan- van oorlogsslachtoffers der Neder landse koopvaardij en hun nagelaten be trekkingen behartigd. De secretaris van het comité Den Haag van het Margriet- fonds, J. J. Wagner, was van de aanbie ding getuige. Zoals bekend is prinses Margriet, die i 1943 te Ottawa werd geboren, het pete- kind van de Nederlandse koopvaardij, evenals van president Roosevelt, konin gin Mary van Engeland en van de Graaf van Athlone. Zij werd op 29 juni 1943 gedoopt in de Presbyterian church of St Andrew te Ottawa. Prins Bernhard zal het komende weekeinde in Oosterbeek vertoeven om een bijeenkomst te leiden van het Steer- ling-committee der Bilderbergconferen- ties, uitgebreid met enkele daartoe uit genodigde personen. Prinses Irene is vandaag in Utrecht aangekomen uit Val d'Isère, waar zij heeft deelgenomen aan de Nederland se skikampioenschappen. De Prinses zou aanvankelijk gaan vliegen vanuit Genève. maar zag daarvan af wegens de onzekere weersomstandigheden. Voordat de Prin ses uit Val d'Isère vertrok, heeft zij op het bureau van de plaatselijke vereni ging voor vreemdelingenverkeer haar dank betuigd voor de medewerking en beloofd stellig nog eens naar dit winter sportoord te zullen terugkomen. Het Tweede-Kamerlid jhr. mr. M. Van der Goes van Naters heeft de minister van buitenlandse zaken schriftelijk gevraagd of hij bereid is om, alvorens een agrément van de door de Sowjetunie voorgestelde nieuwe diplomatieke vertegenwoordiger te bevorderen, contact op te nemen met de vaste commissie voor buitenlande zaken uit de Tweede Kamer. Oude suggesties in nieuwe vorm TAE RUSSISCHE vice-premier, Anastas Mikojan, heeft gisteren in Washington verklaard, dat zijn land niet aileen het plan-Ra pa cki steunt, maar ook voor terugtrekking van buitenlandse troepen tot op kilometer ter weerszijden van Elbe is. Zelfs zou Rusland bereid zijn, aldus Mikojan, deze grens even tueel nog te verruimen. Mikojan, die tijdens een lunch met dc Amerikaanse senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen sprak, deed ver der een uit drie punten bestaand voor stel om de geschillen tussen Oost en West over Berlijn te regelen. Vdfgentf'-senator' WillHim Pul bright be- behelst het plan: Mijngang stort in - vijf doden Vijf personen zijn om het leven geko men bij een ongeluk in een ijzermijn te Roncourt bij Metz in Oost-Frankrijk. Twaalf mijnwerkers werden gewond, drie worden nog vermist. Het ongeluk gebeurde toen een oude mijngang in- De omgeving van de mijn werd door de instorting opgeschrikt. Men dacht aanvankelijk aan een aardbeving. In di wegen bij Roncourt ontstonden op ver schillende plaatsen brede scheuren. stakincTdreigt in amerikaanse olie-industrie In de Amerikaanse olie-industrie dreigt een grote staking uit te breken Sinclair Oil Company de bond van arbei ders in dc olie-industrie, de chemische industrie en de atoomindustrie i verhoging van vijf procent heeft aange boden voor de arbeiders van de maat schappij. De Sinclair Oil Company onderhandelt nu al elf maanden met de bond loongeschil. De voorgestelde verhoging komt neer op 13,5 dollarcent per wijl de bond een verhoging var heeft geëist. Wordt voor vannacht twaalf uur geen overeenstemming bereikt, dan zal de bond een staking tegen de schappij uitschrijven, die waarschijnlijk stakingen op grote schaal in de gehele Amerikaanse olie-tndustne ten gevolge zal hebben. RUSLAND WAARSCHUWT PERZlë OPNIEUW Rusland heeft gisteren opnieuw ge- aarschuwd, dat het voor Perzië zeer gevaarlijk zou zijn als het een militaire ?enkomst met de Verenigde Staten sloot. Aldus wordt meegedeeld door hel Russische perbureau Tass. waarschuwing was vervat in een memorandum dat de Russische ambas- ïr in Teheran aan de Perzische re gering heeft overhandigd. Nu Amerikaanse vliegtuigen De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Subandrio, heeft ei*te- net de Amerikaanse ambassadeur te Djakarta een onderhoud gehad over de lankoop van Amerikaanse vliegtuigen. Hij verklaarde na afloop geen „fundamentele kwesties" maar slechts technische vraag stukken te hebben besproken, waarbij ook de aanzienlijk verbeterde Indoneslsch- Amerikaanm betrekkingen ter sprake trekking van alle buitenlandse troe pen uit Duitsland; 2. een verzoek aan de Verenigde Naties, om mee te werken aan het garanderen van de vrijheid van West-Berlijn 3. de instelling van een permanente in ternationale commissie voor Weather- lijnse aangelegenheden. Diplomatieke waarnemers vatten Miko- jans suggestie voor verdergaande terug trekking dan volgens het plan van Ra packi echter niet te ernstig op. Het is niet nieuw en al eens eerder door het Westen verworpen, daar het zou betekenen dat de Amerikanen zich in feite tot over de Atlantische Oceaan zouden moeten terug trekken en de Russen tot aan dc eigen grens. Toch vond men. dat zijn bereidheid tot praten over de belangrijke geschilpunten wel op enige toenaderingen mogelijk op een wijziging van het Russisch standpunt Senator Humphrey, de man die onlangs tijdens zijn bezoek aan Moskou acht uur lang met Chroesjtsjef heeft gesproken en die in Amerika als een kenner van Duit se kwesties bekend staat, zei dat Miko- jans woorden van enige soepelheid ge tuigden. Over de twee gesprekken, die Mikojan gisteren met Dulles heeft gehad, is niets bekend. De beide staatslieden hielden een „uitwisseling van gedachten over vraag stukken van bijzonder belang voor de twee landen", maar na afloop wilde Miko jan niets over het besprokene loslaten. Ook vice-president Nixon en functionaris sen van het State Department namen deel aan het tweede gesprek, dat 's avonds aan een „werkdincr" in een exclusieve club werd gehouden. Mikojan zou vandaag president Eisen hower ontmoeten. Melk wordt niet duurder De melk wordt niet duurder. In tegenstelling tot anders luidende be richten heeft de minister van econo mische zaken besloten geen prijsver hoging voor de consumptiemelk toe le staan. De toegestane verhoging van de slijtersmarge zal door een subsi dieverhoging worden opgevangen. Als het gevraagde advies van de SE R. is uitgebra.-ht zal een nadere beslis sing worden genomen. Naar schatting kost dc nieuwe maat regel de schatkist ƒ2 miljoen. Prijsindexcijfer is in \58 met drie punten gestegen De kosten van het levensonderhoud zijn In 1958 met drie punten gestegen. Het prijsindexcijfer staat thans op 117. Dit cij fer werd al bereikt op 15 december, ter wijl een maand tevoren, op 15 november het levensonderhoud nog een punt goed koper waa (indexcijfer 116). Deze stijging aan het eind van het jaar is vrijwel uitsluitend een gevolg van de gestegen prijzen voor aardappelen, groen ten en fruit. Het indexcijfer voor de groep „voeding" waaronder deze artike len vallen, steeg dan ook van 117 tot 119. Vror al deze cijfers is als uitgangspunt hc- jaar 1951 genomen met als indexcij fer 100. Twee noodlandingen Omstreeks vier uur gistermiddag heeft een op Ypenburg gestationeerde Piper cub van de luchtmacht een zogenaamde voorzorgslanding gemaakt op het wel land van de heer Van Vliet te Waddinx- veen. De piJloot maakte de landing, omdat er snel een dikke mist uit het westen kwam opzetten. Deze toestelletjes hebben namelijk geen radio aan boord, zodat ze zonder zicht niet kunnen lan den. Het weliand waar het toestel werd neergezet is nogal drassig, maar het toestel 's geheel onbeschadigd gebleven De piloot kreeg geen letsel. Een Amerikaanse helikopter, die op Soesterberg is gestationeerd, maakte eveneens gisteren een noodlanding, on geveer 6 km buiten Eindhoven. Vlieger en vliegtuig mankeerden niet*. Fidefl Castro, de Cubaanse rebellen leider, heeft gisteren tot honderden ar beiders, die zich voor het presidentiële paleis in Havanna hadden verzameld, ge legd dat niet meer dan 450 oorlogsmis dadigers zullen worden terechtgesteld De arbeiders hielden voor het palels een betoging uit protest togen de buitenlandse kritiek op de terechtstellingen. (Van onze weerkundige medewerker) /ANZE OMGEVING is de gehele week op de rand van de winter blijven liggen. Er kwamen enkele nachten lichte tot matige vorst voor en ove temperaturen om het vriespunt. Inmiddels dringt uit het westen zachtere lucht naar ons land door met als gevolg dat er in de afgelopen nacht nauwelijks vorst meer voorkwam. De temperatuur stijgt hier in het westen overdag een paar graadjes hoger en de koude lucht, waarin het in de afgelopen nacht in het noordoosten nog acht gra den vroor, wordt langzaam terug gedreven. Dit betekent dat In het westen van Ne derland de schaatsen in het uct mocter blijven in tegenstelling met het noorden, waar al enkele dagen druk is geschaatst. Een vliegtuig van de ArgentUnse lucht vaartmaatschappij Austria! Is gisteravond 47 passagiers en v(jf bemanningsleden boord in zee gestort, 150 meter van drukke badplaats Mar del Plata. Slechts vier passagiers hebben zich zwem- lend kunnen redden. iet toestel, een C-46, verongelukte In i hevige storm, toen het zich gerced- iakte voor dc landing op het vliegveld by Mar del Plata. I)ezc badplaats ligt 375 kilometer ten zuidwesten van Buenos Aire*. Op het strand boorde men een hevige ontploffing. In het licht van schynwerpers men de staart van het vliegtuig boven ater uitsteken. Reddingboten en klk- imannen haastten zich naar de plaats het ongelnk, maar werden In hun werk gehinderd door het stormweer. De nieuwe Franse Nationale Vergade ring heeft gistermiddag met 453 tegen 56 stemmen bij 23 onthoudingen het re geringsprogramma van premier Debré goedgekeurd. Een storingsfront kan morgen ook enige regen brengen. Het is niet met zekerheid te zeggen of de koude lucht zich geheel naar Duits land zal laten verdrijven, maar hier in het westen zal het sterker dooi gaan worden. Dooi op komst (Opgemaakt zaterdagochtend 11.16 uur) Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk mist Later ook regen, voorafgegaan door sneeuw en IJzel. Geleideiyk oplopen van temperatuur, maar in het binnenland aan vankelijk nog overwegend vorst. Matige, tijdelijk krach tige wind tussen zuid en zuidwest. (Gel dig tot zondagavond). ZON EN MAAN Zondag: zoa op 8.40. onder 17.02 uur. Maan op 12-30, onder 2.34 uur. Maandag: zon op 8.39, onder 17.03 uur. Maan op 13.02, onder 3.34 uur. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur B-.rdeau» Urenoble Nice Beriyn Madrid Mal lom Alglera t onbew is?" bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1