HOBIN HOOD mm Vrouwtje Paraplu en de Wonderlucifers Op zoek naar de „verschrikkelijke Sneeuwman" ei ZONDAGSBLAD ZATERDAG 17 JANUARI 1959 VOO* M Jgi DOOR THEA BECKMAN (Verroif). kin. ..Een tovenaar... een vréémde tovenaar, zeg ji Maar dat wil ik niet. ik wil de enige blijven, die dit land boze streken uithaalt! Zeg op. waar ki ik die indringer vinden?" ,,In de Hoofdstad." zuchtte Jaapje. ,,,Daar woont hij in een groot huis met wel twintig bedienden. Chamjo heet hij." „Hm... Ik zal er eens een kijkje gaan nemen. Die vreemde snoeshaan duld ik niet in mijn land, die zal ik verdrijven." ..Wilt u mij niet eerst van mijn betovering be- vrijden?"' vroeg Prins Naald-en-Draad (Jaapji ..Neen, dat heeft geen haast. Ik wil eerst die vreemde tovenaar wegjagen. Wat denkt hij wel"" ,,Het zal u niet meevallen," zei prins Naald-e Draad (Jaapje), alsof hij heel bezorgd was. „Cham jo heeft zoveel bedienden en ze zijn allemaal zwaar gewapend, met zwaarden en pistolen. Zij zullen hem tegen iedereen beschermen." ..Poeh. bedienden heb ik ook. Ik heem wat dacht je?" smaalde de tovenaar. Toen Jaapje dat hoorde, had hij wel kunnen jui chen. Maar in plaats daarvan wrong hij verdrietig de handen. „En ik dan?" jammerde hij. „Jij? O. jou sluit ik op in de schuur tot ik te- koning der vogelvrijverklaarden Er bestaat in de Engelse folklore geen persoon, waarover meer naar het westen staat nog een eik uit verhalen de ronde doen dan over Robin Hood en zijn „Merry Men", *f£bine Hood's*Larder"ag(de provisi™ die bijna achthonderd jaar geleden in de groene heuvels en dalen kast van Robin Hood). van het Sherwood Woud, in de omgeving van de stad Nottingham, woud^aankw'am^ro^hij^aar* nog vele1 zwierven. Ballades over episoden uit het leven van deze vogelvrij verklaarde zijn door de eeuwen heen van vader op zoon overge dragen. Zij verhalen van Little John, de reus van 2.25 lengte die zijn krachten kon meten met die van twee ossen; van Maid Marian, Robin's vrouw; van Friar Tuck, de gemakzuchtige, maar vrome priester; van Alan Adair, de minnestreel; en natuurlijk van de intri gant, de Sherif van Nottingham. Maar wie was Robin Hood? En wanneer leefde hij? andere voortvluchtigen aan. Een aantal van hen waren beroepsrovers, en an deren waren ontsnapte Angelsaksische slaven van Normandische edellieden. Het merendeel van hen was echter, evenals Robin, vogelvrij verklaard we gens hun verzet tegen de heerschappij van Prins John en zijn volgelingen. Als een ontwikkeld man en landeige naar en ook vanwege zjn grote be drevenheid met pijl en boog en het zwaard werd Robin spoedig tot lei der van al deze mensen gekozen. Hij was het ook, die de Angelsaksische tra dities in stand wist te houden tegen de Normandische opperheersers en hij was de vijand van rijke geestelijken, ofschoon hij zelf een vroom man Deze vragen kunnen niet met zeker- op de markt opgehangen, als waar heid worden beantwoord, aangezien schuwing voor anderen de oude legenden soms nogal verward Maar naarmate de heerschappij van zijn, maar algemeen nemen historici 'ohn strenger werd, groeide ook de aan dat hij boer en landeigenaar was aanhankelijkheid van het volk voor van Goddethorne en dat hij in het jaar hun werkelijke koning en in het ge- 1160 werd geboren. Hij stond toen be- heim werdAi er gezanten naar het kend als Robin of Robert van Locks- Heilige Land gezonden om Richard in ley, daar hij het grootste deel van te lichten over het verraad van zijn zijn jeugd doorbracht op het landgoed broer. van een oom. die boer was op een rijke Robin of Locksley. was een trouwe pachthoeve bij Locksley Chase. aanhanger van Richard en hij was Er is weinig bekend over de jonge sterk tegen de tirannie van Prins jaren van Robin, behalve dat hij toen John. Tegen zo'n man zag de boeren- jacb de wetten ontdoken, reeds zeer bedreven was in het han- bevolking met eerbied op. Robin hield teren van de pijl en boog en van het zijn gevoelens niet verborgen. De she- zwaard. Volgens de legenden heeft er ri" nooit een boogschutter geleefd, die de vs pijl met zo'n snelheid en bedrevenheid volg was dat toen Robin op kon afschieten als hij. na een bezoek gebracht te hebben het landgoed De Merry Men Zo begon het verhaal van de ban neling Robin Hood en zijn „Merry Men" en van hun leven in het Sher wood Woud, waar zij met een glim- Ikom. En als blijkt, dat je dit hele verhaal hebt ogen... knaapje dan zwaait verander ik je in een hond Vajaapjedrilde (nu écht) en knikte. De tovenaar klapte in de handen en riep; bus!" Even later verscheen de dikke koetsier met de zwarte baard. „Breng mijn koets naar buiten, span de paarden in en sluit dit prinsje of kleermakertje of wat het is. goed op in de schuur. Geef hem een kruik wa ter en een grote homp brood, want we zullen wel enige dagen uitblijven. Roep verder al mijn bedien den bijeen en zeg, dat ze zich gereed maken. We gaan naar de Hoofdstad, een gevreesde en machti ge tegenstander verdrijven!" De bevelen van de boze tovenaar werden stipt uitgevoerd Een half uur later rolde de koets de slotpoort uit. gevolgd door twaalf bedienden te paard. Jaapje zat opgesloten in de schuur en deed zich te goed aan het water en de homp brood. Want veel te eten had hij niet gehad sedert hij er op uittrok om de prinses te bevrijden. „Ziezo", zei Jaapje. toe de laatste kruimel brood in zijn maag was verdwenen. „En nu aan het werk. De tovenaar en al zijn bedienden zijn vertrokken en komen de eerste dagen niet terug. Ik heb vrij Hij verliet de schuur op dezelfde wijze als de eerste maal, door het venster. Toen sloop hij weer naar het houten deurtje aan de achterzijde van het kasteel. Hij probeerde de klink. Tot zijn verbazing week de deur meteen. Hij was niet op slot. Had de tovenaar zo'n haast gehad om te vertrekken, dat hij vergeten was alle deuren goed te sluiten?" (Volgende week verder) Op Locksley ontmoette Robin, hij was toen nog geen twintig jaar. voor de eerste maal Marian, de dochter van Lord Fitzwater. De twee werden op het eerste gezicht op elkaar verliefd maar een boer kon toen niet ver wachten ooit met de dochter van een edelman te kunnen trouwen. Deze fei ten brengen een romantisch tintje aan hun hereniging enkele jaren later, in het Sherwood Woud. Naar de verhalen te oordelen schijnt Robin de eerste dertig ji ley. hij Koninklijk woud Het Sherwood woud lukkig te zijn geweest als hoer. hij gen veej groter dan tegenwoordig. Het de rest jaagde veel en was zeer koningsge- besloeg zind. In 1187 toen Robin 27 jaar was. 41.000 ha i werd Richard I hij wordt ook wel Nottingham oppervlakte van ongeveer in de rivier de Trent, tot East Bridge de herten van de koning te nuttigen. Hij moest echter na afloop van het di ner zijn volle beurs overhandigen als betaling. De sheriff van Nottingham bood een grote beloning aan voor degene, die dood of levend, zou vangen. de Angelsaksische boeren stonden als één man achter de banneling, want van het geld dat hij van zjn rijke slachtoffers afnam, konden zij hun ho ge belasting betalen. Hoe lang al deze mensen in het woud bleven is niet bekend, maar het wordt alom aangenomen dat velen van hen dit die da- leven zo goed beviel, dat zij er voor hun leven bleven. schuldigd één van de herten koning te hebben gedood en dat hij in oo het openbaar op de markt van Ponte- Robin dood of levend, fract vogelvrij was verklaard. De mannen van de Sheriff wachtten hem op om hem te arresteren, daarom keerde Robin op zijn schreden terug en vluchtte hij het Sherwood woud in. Richard Leeuwenhart genoemd ko- Worksop tot East Retford. Het was ning. Hij begon onmiddellijk plannen een koninklijk woud, speciaal gereser te maken voor zijn derde kruistocht veerd als jachtterein voor de koning naar het Heilige Land. Hij verliet En- j)e boeren die het land bewerkten aar geland drie jaar later, met zijn trouw- de rancj van het woud waren onder ste ridders en hij liet zijn jongere worpen aan de strenge wetten broer, prins John, op de troon van En- Normandiërs en zij werden gedwon- geland achter. gen 0m lijdelijk toe te zien hoe hun Nu er zo veel trouwe en koningsge- oogst door de herten en wilde zwijnen zinde mannen het land uit waren, za- die uit het bos kwamen volkomen wer- gen John en zijn aanhang van landro- den vernietigd. De enige straf die er vende Normandische ridders en gees- stond op het doden van telijken hun kans schoon om hun tiran- beest was de doodstraf, nieke heerschappij over de Angelsak- Tegenwoordig kan men nog enkele sische gemeenschap te gaan uitoefe- van de grote eiken uit de tijd van nen. Normandische soldaten werden op Robin Hood vinden, omgeven door in hoge regerings- en kerkelijke posten latere jaren geplante bomen. Over de- aangesteld, op de voorwaarde dat een ze grote eiken schreef Washington Ir- zeker percentage van het land en het ving in 1835 „als vermolmde torens geld dat zij aan het volk konden ont- staan zij daar. nobel futselen het eigendom zou worden van in hun verval". Prins John De stam van een van de eiken Boeren die niet in staat waren om de „Major Oak", bij Edwinstone hun hoge belastingen te betalen die, heeft een omtrek hun Normandische opperheren opleg- is gedeeltelijk hol den, werden dikwijls in het openbaar mensen in staan. Ongeveer een mijl Robin Hood is zijn gehele leven een banneling gebleven. In 1247, toen hij de leeftijd van 87 jaar had bereikt, voel de hij de dood naderen en reisde hij naar het nonnenklooster van Kirklees, waar een bloedverwante van hem prio rin was. Zij ontving hem hartelijk, maar beraamde, met Sir Roger of Don- de caster, plannen om hem te vermoorden. p een dag. sneed zij. toen hij sliep, n slagader in zijn arm door. Toen hij besefte dat hij verraden is. riep Robin de trouwe Little John 1 liet hem zijn pijl en boog bren- koninklijk gen. Ofschoon hij reeds zeer verzwakt door bloedverlies schoot hij toch i een pijl af naar bui- Hij stierf nog dezelfde dag. en werd kort daarna begraven op de plaats waar zijn laatste pijl was neergeko men, bijna een halve mijl van het schilderachtig klooster af. De grote steen die Little John op het graf van Robin plaatste ligt er nog als een blijvende herinnering aan de 10.5 meter. Hij banneling, die de rijken beroofde om kunnen 12 de armen te helpen. Ook het klooster hij stierf staat er nog. rigMMtiaiyi Beste neven en nichten. Wat een oplossingen stuurden jullie me deze week. De puzzel was wel leuk hè? En niet zo erg moeilijk ook. De oplossing zal ik jullie eens gauw vertellen. 1. hoort by C., 2. by D., 3. bij F., 4. by A.. 5. by B., 6. by E. De meeste neven en nichten hadden de oplos sing goed. De zusjes Corrie en Ineke Steenks hebben de hoofdprijs gewonnen samen, de troost prijzen zijn voor Anneke Zuidam, Jaap Tol en Elsje Verb ruggen. Gefeliciteerd alle vier. het ziekenhuis Nelie Stein. Wat had jij jc brief mooi versierd met de te keningen. Jan en Lydi Spee schreven eenmaal de oplossing. Schrijven jullie eens meer? Van Rietje Struyck kreeg ik een hele tijd geleden een brief Schrijven Hans en Jan Slteur mij ook weer eens? Piet en Sjaak Stok schre- tweemaal de oplossing. Breskens Jaap Heel wat jongens en meisjes schreven me deze week dat ze zo'n plezier hebben gehad met de sneeuw. Vooral de neven en nichten die in een dorp wonen, hebben fijn met de slee gespeeld en grote sneeuw poppen gemaakt. In de stad is de sneeuw altijd weer gauw weg. dat komt natuurlijk omdat er daar veel verkeer is. Een neef schreef me dat hij veel liever schaatst dan I Hartelijk bedankt sneeuwballen gooit. Nu wie weet, kaart van de boot gaat het nog wel vriezen ook van En dan ga ik nu gauw beginnen met jullie briefjes Marianne Opstel- ten schreef me gelukkig weer. Nu mijn verjaardag is nog ver weg hoor Marianne, in oktober pas. Plet Ottlnk schreef alleen de oplos sing. Dat spel van jou, waar je vijf kaarten voor hebt gekregen Rob- by den Ouden, ken ik niet. Is het moeilijk? Teuntjc den Otter heeft een mooie pop gewonnen, hoe heb Je haar genoemd Teuntje? Fijn zeg! Jij zit dus pas op le knapen- vereniging Teunis den Otter. Zijn er veel jongens lid van? Neeltjc den Otter heeft met Kerstfeest een mooi boek gekregen van de Zondagsschool. De kaart heb ik ontvangen, harte lijk bedankt. Hier heb ik een brief van een Jongen of een meis je uit Zoetérmeer Er staat geen naam in de brief. Lyda van Oosterhout is een nieuwelinge. Plet Pols schreef ook de oplossing. In welke klas zit Jij? Cor van Prooljen schreef me een gezellige brief. Weet Je al wat je gaat wor den als je van school komt? Adrle van Poppel en Rlta Postma zijn twee nieuwelingen. Jullie hebt met een heel stel in de sneeuw gespeeld zeg Anneliesje Rij ken! Schrijf je volgende keer weer eens meer Janny Resoort? Tobl Ringeling stuurde mij ook de oplossing weer Nog hartelijk be dankt voor je kaart Rlkkie Rosen- brand! Mar Ja van Schothorst ik vond Jouw brief toch nog heel mooi geschreven- hoor. ondanks het feit dat je op bed hebt geschreven Ben je nog ziek? Jouw vader zal wel veel te vertellen hebben als h thuiskomt van zijn wereldreis Johi ny Schultlnk. Als we Robinson Crusne ineens zouden vertellen. 1 vooruit zoals jij wil. Claas Schol ten. zou de spanning eruit zijn. Misschien komt er wel weer gauw een kruiswoordpuzzel in de krant Jopie Schouten. Heb Jij Mieke al gezien, of woont ze ver bij Jul lie vandaan Rietje Schelling? Wat ben jij laat naar bed gegaan 1 ja nuari Marjo Schravesande. Ger- rle v. d. Spek kan al heel goed melken. Jij helpt je vader dus fijn Gerrie! Hartelijk bedankt voor Jouw oplossing Bertle Stoel. Er komen zeker wel veel vogels brood wegnemen uit het vogelhuisje Han- nle Smit»? Gaat Annemieke me voortaan ook schrijven"' Henk Slersema heeft zich niet verveeld in de vakantie. Heb je het boek Gerda? Jullie hadden allebei een mooi rapport! Plm v. d. Wel schreef alleen de oplossing Bep- ple de Winter heeft een fijne vakan tie gehad. En nu maar weer hard werken voor het paasrapport he Beppie? Fijn van die 2V4 punt zeg!. Esdra van Wageningen schreef dat haar broertje ziek is. Jij leest hem zeker zo nu en dan wel wat voor Esdra? Wim van der Windt schreef een brief over de rapporten van hem en zijn zusje. Harry Westhoeve schreef ook weer, heb je al geschaatst Harry? En staat de sneeuwpop er nog Henny van Wees? Van Atle Westra heb ik nog een brief van 14 december, dat is al weer een tijdje geleden. Schrijf je me weer als je aan de beurt bent? Willy Zaalberg is in de vacantie naar haar oma en opa geweest en ook een dag naar haar tante in Oegstgeest. Heel hartelijk bedankt vooor je fotootje Emmy Zuyderduyn. Natuurlijk bewaar ik al die foto's, ik heb er al wel over de honderd van alle neven en nichten, leuk hè? Je gaat nu zeker weer op de fiets naar school Willie Zeeuw? Heb je je rapport nu al gekregen Anneke de Zoete Anneke Zuidam schreef m - me al in-december. Teunie van Marjoke van Tuyl maakte de Zee is een nieuwelinge. Jon- Hartelijk bedLnkt Freddie "en «ens en meisjes dit is het einde voor Maarten Treurniet stuurden mij ook deze week. Volgende keer zijn de vorige maand de oplossing, schrij- lettters AG. weer aan de beurt, jullie weer als jc aan de beurt kig da< thuis bent" Jullie krijgi huis Teunie de Vlaam! Marjoleen Vermelj schreef alleen de oplossing deze keer. Sjanie Verschoor is het al weer helemaal gewend op school, het valt ook best mee Sja- thuisblijven kun je toch niet, blijf je maar dom van. Leuk dat je me toch een brief schreef AU Voorwinden, al had je het koud. Jullie hebt dus pas de oliebollen gegeten Ada van Vliet. Wat zullen jullie een plezier hebben gehad met z'n vijven in dc sneeuw. Cobl Vliegenthart schreef een gezellige brief over de sneeuwpret. Marrie VerwelJ schreef een gezellige brief over de 12H-jarige bruiloft van haar ouders Jij had de oplos sing goed Wim Verkalk. Jij hebt een mooi cadeautje gekregen van de Zondagsschool Adrie van Vuuren. Kees VerwelJ is van een auto afgevallen, gelukkig dat aUes nog goed afliep Kees. Jij had prach tige cijfers op je rapport Lenle Ver- nee. Coble en Rietje Vo» schre ven dat moeder jarig is geweest donderdag. Wat hebben jullie haar gegeven? 27 oktober is de datum Cobie en Rietje. Lies van Vel len schreef over de sneeuwpret bij de school Nellie v. d. Vliet, wat had jij de oplossing keurig ver zorgd' Hartelijk bedankt hoor. Hoe gaat het met het schrift? Ada van Vuuren heeft van de dijk af gesleed. Corrie Verkade schreef dat ze ziek was, niet zo heel erg gelukkig, -r Vlergever inge- *r, brr.. dat zal me even koud zijn geweest Jaap! Jij had veel woorden gevonden vo rige keer Bettle Verheul. Jul lie vinden het natuurlijk allemaal fijn dat pappa nu thuis is Rudy de Vrle». Misschien schrijven Cobie. Nelllie en Joke me later ook wel Marianne Veltman. Jij had me een gezcllhge brief geschreven zeg. Riekje Veltman schreef over haar kleine zusje Joke. Jullie spelen de verschillende spelletjes die je met St Nicolaas kreeg zeker wel vaak? Nu sta je dan bij dc nieuwelingen Tonnlc Vermeulen, je letter was net aan de beurt geweest toen je schreef, daarom duurde het zo lang. Vorige keer kwam jullie brief te laat Marga en Gerda Verwijs, don derdags pas. Schrijf je me eens wat je hebt gekregen voor je verjaardag Dag alllemaal, tot de volgende week, TANTE JOS Spekkie en Blekkie zijn op één van hun vele avon turen al eens op zoek geweest naar de „verschrikke lijke sneeuwman". Maar geleerden en avonturiers doen dit in werkelijkheid al vele jaren. Zij zoeken in de bergen en kloven van Centraal Azië naar de „mi go", zoals de inheemse stammen dit wezen noemen. Nu schijnen een Duitse missionaris en een Italiaanse fotograaf er ieder voor zich in geslaagd te zijn een foto van zo'n „mi go" te maken. Zij hebben die plaat ech ter nog niet gepubliceerd. En Russische ontdekkers zijn eveneens aan het zoeken naar het legendarische Himalaya- wezen. Nog altijd heeft men geen officiële zekerheid, hoe nu zo'n „mi go" er uit ziet. Het zou zich op twee benen voortbewegen, geheel met bruin of roodbruin haar bedekt zijn en iets weg hebben van een mensaap. Hij zou zowel dierlijk als plantaardig voedsel eten en zo zijn er nog tal van veronderstellingen. Maar de „verschrikkelijke sneeuw man" laat zich nog altijd niet vangen.. Als hij werke lijk bestaat.... In grote spanning had Robinson op het strand gestaan en gekeken, wat Vrydag daar op dat schip allemaal uitvoerde. Tot zijn verbazing had hij even later gezien, hoe Vrijdag haastig overboord was ge sprongen, enkele seconden daarna gevolgd door een hond. Het duurde nog even, voor dat de inboorling het strand had bereikt en daar sprong ook de hond geestdriftig om zijn nieuwe vrienden heen. Vrijdag bleef uitgeput in het zand liggen, maar toen Robinson eindelijk had gehoord, wat er aan de hond was, begonnen ze snel een het tweetal nog e inkele g>ng 1 de 1 dat Met kloppend hi touwladder. Voor het e was hü aan boord van volgde voorzichtig. Het was de grote bok, die overboord gejaagd had, op weg naar het schip op een zandbank lag. beklom Robinson de Het vrouwtje op de tekening is aan 't brei en, dat zien jullie wel. Maar wat zal ze moeten zoeken in de wir-war van draden om de juiste bol wol te vinden! Hel pen jullie haar een beet je? Oplossingen instu- sturen voor dinsdag 20 januari. Vijf keei No. 511 (idem) Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Vrede rustlaan 176, Den Haag. Een verrassende openingscombinatie In het kortgeleden beëindigde toernooi om het damkampioenschap van Zuid- Holland verraste H. J. v. d. Wouden uit Gouda zijn tegenstander, de Rotterdamse kampioen J. Bastemeyer, reeds in het begin van de partij met een fraaie dam- combinatie. Het idee van de slagzet is niet geheel nieuw. De combinatie kan zich zelfs in een vroeger stadium van de partij voordoen. Maar de ontleding ls zo verborgen en zo weinig bekend, dat het ons nuttig voorkomt deze hier een plaatsje te geven De partij verliep als volgt: 1. 33—29. 20—25; 2. 32—28, 18—22; 3 39—33, 14—20; 4. 44—39. 20—24; 5. I 29x20. 25x14; 6. 38—32, 1520; 7. 42—38. 10—15; 8. 47—42. 5—10 9. 50—44, 20—25; 10. 31—26, 12—18; 11. 37—31, 7—12; 12. 41—571—7; 13. 46—41. 14—20; 14. 32—27, j 9—14; 15. 37—32? Na deze voor de hand liggende zet maakt zwart dam door 1525—30! 16. 35x24, 19x30; 17. 34x25, 16—21; 18. 27x16. 18—23; 19. 28x19, 14x23; 20. 25x5, 22—28; 21. 33x22. 17x46; 22. 46x28, 46x5 Vanuit de opening kan een soortge lijke slagzet ook via de volgende zetten- raeks ingeleid worden. 1. 31—26, 20—25; 2. 37—31, 14—20; 3. 41—37, 10—14; 4. 46—41, 5—10; 5. 33—29, 19—23; 6. 39—33, 14—20? en nu voert wit de combinatie uit door 2621 enz. Nieuwe opgaven De Haagse problemist Pranger weet in zijn constructies steeds een verrassend element te brengen. Hoewel zijn beide volgende geestesprodukten o.i. niet al te moeilijk zijn. ontbreekt ook nu de gees tige J. Pranger, Den Haag. Zwart; 1, 6/9, 13, 23/26, I Wit: 22. 27, 32/34, 37, 3 47, 48. Deze opgaven tellen voor de ladder wedstrijd. Oplossingen in te zenden binnen 3 weken na plaatsing. Rectificatie stand ladderwedstrijd In de stand van de ladderwedstrijd, die we in de vorige rubriek publiceerde» uebben we enkele deelnemers een aan tal punten te weinig toegekend. De he ren J. Hakemulder en T. Ouwerkerk noteerden we voor 33 punten. Dit moet zijn 34. Verder moet de score van J. M. F. Masurel vaa 16 op 20 gebracht wor den en van J. Witt van 3 op 5. Horizontaal: 1. zijde van het voorhoofd; 5. scheepstros; 9. in vonken uiteenspattende vuurpijl; 13. opgegeven werk; 15. optelling; 16. venster; 17. oude lengtemaat: 19. openbare wandeltuin; 21. getroffen; 22. dam langs een water; 23. water in Utrecht; 25. in de grond gegraven gang, om de belegerde vesting er door te naderen; 28. onbep. voornaamw.; 29. taaie aardsoort; 31. vermoeid; 32. nakroost; 33. meisjesnaam; 34. metalen haak; 36. eetgerei; 38. kraam; 40. bolvormig iets; 42. vernis; 43. eet men van; 45. boom; 47. schor; 49. republiek in Z. Amerika; 50. afkorting van bery- lium; 51. vuurspuwende berg op Sicilië; 52. gelijkenis; 53. grote kamer; 54. muzieknoot; 55. hooghartig; 57. meisjesnaam; 59. voorzetsel; 60. hemel lichaam; 61. hoofddeksel; 63. afstammeling; 65. puntje; 66. stof, veel gebruikt in gasmaskers; 68. zwak; 70. boog in de bouwkunde; 71. nacht gewaad; 72. grond, die bij een hoeve behoort; 74. bakt men brood van; 76. latwerk; 77. koopman; 80. kan men op schrijven; 81. rund; 82. tijding; 83. inwendig lichaamsdeel; 85. oude inhoudsmaat (afk.); 86. tweehoevig zoogdier; 87. boom; 89. rivier in Nederland; 91. ijverig; 92. onderrichten; 93. helder. Verticaal: 1. stengel; 2. atmosfeer (afk 3. bekend dier; 4. langwerpig blok hout; 6. spil van een wiel; 7. gewelfde overkapping (bouwkunde); 8. emeritus (afk.); 9. vogel; 10. vaartuig; 11. lengtemaat (afk.); 12. omgang van een toren; 14. gebogen; 16. vreemd; 18. oningewijde; 20. bekend gewas; 21. spoorrichel; 22. graafschap in Engeland; 24. kenteken; 26. streek op de grens van N. Brab. en Limb.; 27. soort van kraai; 28. korf; 30. dapper, strijdbaar; 33. hoofdstad van Palestina; 35. als 31 hor.; 37. klaproos; 38. kever; 39. ten dele; 41. specerij; 43. verhindering: 44. gezamenlijk verteer; 46. gebod; 48. iemand die treitert; 49. vlies, vel: 50. bezweringsformule; 56. boom; 58. keurig; 60. stuk hout; 61. oud gewicht; 62. gem. in Gelder land; 64. kleur; 65. een soort van gebakje; 66. interval van negen tonen; hoepel; 70. verhevenheid als teken van waardig- m; 75 inhoudsmaat; 77. inwendig lichaamsdeel; 78. j-., i het gehemelte; 82. puntig voorwerp: J" jp. afkorting van 67. vervoermiddel; heid: 71. deel: 73. wild zwijn; 79. achterste deel 1 84. gebrek in gegoten ijzer; 86. uitroep; 87. lidwoord; I welaan. WÊHE333Mw» Horizontaal: 1 Aalsmeer; 7. voortaan; 14. sterk; 16. ivoor; 17. ei; 19. ark; 20. dra; 22. ent; 23. no; 24. reu; 26. keerkring; 29. zot; 30. ris; 32. ree; 33. mes; 34. heg; 36. lak; 38. renet; 40. bes: 42. Aa; 44. nol; 46. fen; 47. Rijn; 48. pa; 49. aard; 50. Ob; 51 do: 52. gaas: 53. nn; 54. aas: 56. les; 58. kas; 60. N.S.; 61. gas; 62. deler; 64. fel; 66. dal; 67. man; 68. ram; 70. lom; 72. pad; 73. Rotterdam; 76. kot; 78. R.K.; 79. eed: 80. ere; 81. ren; 83. la: 84. onder: 86. Sneek; 88. eindelijk; 89. neerslag. Verticaal: 1. aker; 2. L.S.; 3. sta; 4. merk; 5. erker; 6. E.K.; 8. oJ.; 9. ovens: 10. rong: 11. tot; 12. ar; 13. noot; 15. ork; 18. Ier; 20. dreef; 21. armen; 23. nog; 25. uil; 27. eer; 28. iet; 29. zes: 31. sandaal; 34. hengsel; 35. maand; 37. Ko; 39. netel; 40. bij; 41. lasso; 43. aan; 45. los; 47. rok; 48. Pan; 55. as; 56. Lente; 57. serre; 59. af; 61. Gad; 62. dat; 63. rad; 65. lok; 66. dak; 67. model; 69. Marne; 71. mol; 72. pree; 73. rede; 74. era; 75. meer; 77. tang; 79. end; 82. nes; 84. on- 85. rij; 86. Se; 87. kl. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag ö.s. op ons bureau ver wacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven In de linkerbo venhoek vermelden: „Puzzelop lossing" Er zijn drie prijzen: een van 5.— en '-wee van 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16