forensisme in Zee Sterke groei Noord wijl' van s. aan Bloemenbadplaats in trek als welgelegen woongemeente Grond aangekocht voor aanleg sportterrein NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 DONPEROAG IS JANUARI 1959 Woningtekort nog steeds aanzienlijk AT DE VOLKSHUISVESTING betreft, is Noordwijk Binnen in de loop der jaren in een vrij gelijkmatig tempo gegroeid. In Noordwijk aan Zee daarentegen dateert de expansie van na 1900. Ongetwijfeld is hier een sterke samenhang met het badbedrijf, alsook voor wat de laatste jaren aangaat met de aantrekkelijkheid van Noordwijk aan Zee voor stedelijke forensen. Deze verschillen in groeitempo tussen beide delen van de ge meente komen eveneens tot uitdrukking in de ouderdom van de woningen. In Noordwijk Binnen is 41 procent van de woningen ouder dan 50 jaar, it Noordwijk aan Zee slechts 21 procent. Ook op andere wijze komt het ver schil in karakter tussen beide delen van de gemeente duidelijk naar voren. Blijkens de gegevens van de woningtelling van 1956 is in Noordwijk aan Zee ruim de helft van de woningen eigendom van de bewoners, in Noord wijk Binnen slechts een derde gedeelte. De woningtelling van 1947 wees voorts uit, dat de woningen in Noordwijk aan Zee gemiddeld groter zijn en een hogere huurwaarde hebben dan die in Noordwijk Binnen. Niet alleen echter ten aanzien van de woonverblijven, maar ook ten aanzien van de be volking zijn duidelijke verschillen aanwijsbaar. Wij zullen nog schrijven over het ver schil in godsdienstige structuur. De wo ningtelling van 1956 wijst daarenboven uit, dat in Noordwijk Binnen de gémid- delde grootte van de huishoudens van twee of meer personen aanmerkelijk ho ger ligt dan in Noordwijk aan Zee. n lijk 4.75 tegen 4.0 personen. Ook de stand blijkt te verschillen. In Noordwijk aan Zee had in 1956 26 procent van de hoofden van huishoudens een inkomen boven de 6000, in Noordwijk Binnen 15 procent. Samenwonen Een belangrijk aspect van de volks huisvesting betreft de mate. waarin sa menwoningen voorkomen. Het aantal huis houdingen van twee of meer die bij an deren inwonen, is in het recente verleden niet gedaald In 1947 bedroeg dit namelijk 320. in 1956 321. Ten aanzien van laatst genoemd jaar is bekend, dat 264 gevallen van inwoning betrekking hadden op de woningnood en dus eerlang zullen moeten worden opgeheven. Daarnaast bleken nog 39 alleenstaanden, die bij anderen Inwo nen, aan een eigen woning de voorkeur te geven, zodat de wopingnood ten op zichte van de eigen bevolking kan wor den gesteld op ongeveer driehonderd ge vallen. Ondanks het feit, dat tussen 1947 en 1956 de woningvoorraad steeg van 2600 tot ruim 3100 is dus de woningnood in Noordwijk niet verminderd. Ten aanzien van de kwaliteit van de woningen kan worden opgemerkt, dat deze in het algemeen zeker niet ongunstig is. Door de snelle expansie van de gemeente is een -groot deel van de woningen van betrekkelijk recente datum, vooral in Noordwijk aan Zee. Het aantal woningen, dat voor sanering in aanmerking komt, bedraagt óngeveer tweehonderd. Inwonertal In de loop van ruim 75 jaar. namelijk van 1 januari 1880 tot 1 januari 1958, is het bevolkingstal van Noordwijk gestegen van 3697 tot 18.185 personen. Deze toene ming tot bijna het vijfvoudige was wel haast tweemaal zo groot als in geheel Nederland, maar iets minder dan in de gehele bollenstreek. De bevolkingsgroei is niet gelijkmatig geweest. Het keerpunt blijkt voor Noordwijk in het begin van deze eeuw te liggen. Daarvoor week het tempo slechts weinig af van dat van ge heel Nederland en was het aanzienlijk la ger dan het streekgemiddelde. Na 1905 zien wij in Noordwijk echter een aanmerkelijke versnelling van de be volkingsaanwas. elders echter een terug gang. Deze verschillen zijn niet in het be volkingsoverschot terug te vinden. Zowel gedurende de eerste periode als de twee de bedroeg dit gemiddelde 19 per 1000 in woners per jaar tegen ongeveer 14 per 1000 in Nederland. Na 1930 is het verschil tussen Nederland en Noordwijk minder groot. Voor de periode 19301955 bedraagt het geboorteoverschot voor Noordwijk ge middeld 14 4, voor Nederland gemiddeld 13.4 per 1000 inwoners. De versnelling in de bevolkingsgroei ging dus gepaard aan een eerst gelijkblijvend en later teruglo pend geboorte-overschot De correctie wordt gevormd door het vestigingsover schot. Tot 1910 was dit nog negatief, daarna echter positief, dat wil zeggen, dat zich meer personen in Noordwijk vestigden dan er vertrokken. In de cijfers is een weerspiegeling te zien van de economische ontwik keling van de streek. Tot in het begin van deze eeuw ondergingen de be- etaansbronnen slechts een beperkte uitbreiding. Nadien echter namen de bloembollenteelt en het badbedrijf een grote vlucht, zodat een aanzien- Zowel de geboortecijfers als de sterfte cijfers hebben in de loop van de tijd aanmerkelijke daling ondergaan, wa; uileindelijk die van de geboortecijfers het grootst is gebleken. Overigens worden beide grootheden beïnvloed door de aan wezigheid van een talrijke gestichtsbevol king, die niet bijdraagt tot de voortplan ting. waardoor het geboortecijfer lager uitkomt. Voorts is de sterfte onder de ge stichtsbevolking relatief hoog. hetgeen het sterftecijfer nadelig beïnvloedt. Voor het geboorteniveau kunnen wij deze storende invloed uitschake len, zij het dan, dat wij dan genoe gen moeten nemen met gemiddelden over vrij lange perioden, namelijk 1909-1920. 1920-1930 en 1930-1947. Het aantal geboorten blijkt in dit tijdvak te zijn teruggelopen van 254 tot 176 per 1000 gehuwde vrouwen per jaar. tegen respectievelijk 215 tot 155 voor geheel Nederland. De terug gang is dus in Noordwijk iets groter geweest dan in het gehele land, zij het, dat het geboorteniveau in deze gemeente nog aanzienlijk hoger ligt dan het landsgemiddelde. lijke toeneming kon optreden van het getal dergenen, die in de gemeente hun bestaan vinden. Bovendien moet hierbij worden gerekend met de ves tiging van twee psychiatrische in richtingen, die tot een zekere bevol kingsaanwas leiden. Daling Analyse een analyse van vestigingen en ver trekken over een groot aantal jaren tus sen 1880 en 1940, waarbij is gelet op werk kring, herkomst of bestemming en leef tijd van de migranten, ontstaat het vol gende beeld. Tot omstreeks 1930 is de mi gratie gericht op Noordwijk in sterke mate bepaald door de expansie vai voor deze gemeente typerende bestaans- bronnen, namelijk de landbouw en badbedrijf. Ten aanzien van de agrarische sector en de sector handel en verkeei valt regelmatig een vestigingsoverschot te constateren. Aanvankelijk overweegt bij de vestigingen het aantaL alleenstaanden bij de vertrekken het aantal gezinnen, Studie van Xoordivijk Het Economisch-technologisch instituut voor Zuid-Holland heeft in samenwerking met het Landbouw-economisch insti tuut, het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland en het architectenbureau Kui per, Gouwetor en De Ranitz, een studie gemaakt van de so ciaal-economische structuur en de stedebouwkundige proble men van de gemeente Noord wijk, de bloemenbadplaats, die wel de parel aan de Noordzee kust wordt genoemd. In een aantal artikelen, waarvan hier bij het vierde, geven wij op be knopte wijze de belangrijkste gedachten en gegevens uit het rapport weer. Tal van mensen uit binnen- en buitenland hebben na de oor log Noordwijk als woonplaats gekozen. En dat is ook eigen lijk g.een wonder. Want niet alleenin het voorjaar en 's zomers is het prettig toeven in het zeedorp, maar ook in de gure jaargetijden. Strandwan delingen zijn steeds opnieuw boeiendof het nu mooi of lelijk weer is, 's morgens vroeg of 's nachts. De foto is genomen op een avondwandeling, toen er ruw weer op til was. doch na 1900 zijn belde stromen wat dit betreft met elkaar in evenwicht. Na 1930 wordt het dan optredende ves tigingsoverschot voor een belangrijk ge deelte bepaald door personen, die de ge meente (met name Noordwijk aan Zee) als woonplaats kiezen, zonder evenwel hun werkkring op deze gemeente te ngew In 1947 en 1956 is een onderzoek in gesteld naar het forensisme. In 1947 gold dit de gehele beroepsbevolking, in 1956 uitsluitend gezinshoofden. Be perken wij ons tot de gezinshoofden, waarvoor vergelijkbare cijfers zijn op te stellen, dan kan in de eerste plaats een belangrijke toeneming van het forensisme worden geconstateerd. Het aantal van hen die in Noordwijk wo nen, maar elders hun werk hebben, steeg van 451 tot 834. Daarentegen bleef het aantal personen dat in Noordwijk werkt, maar elders woon achtig is, vrijwel gelijk, namelijk 277 in 1947 en 270 in 1956. Het saldo aan woonforensen onderging derhalve een toeneming van 164 tot 564. De sterkste toeneming zien wij bij de- meerd. In Noordwijk aan Zee daaren tegen is slechts ruim één-derde van de bevolking rooms-katholiek en vrijwel een zelfde aantal hervormd. De gereformeer den zijn hier eveneens sterker vertegen woordigd. namelijk met achttien procent. Opvallend is, dat in Noordwijk Binnen slechts 3.5 procent van het inwonertal niet tot een kerkgenootschap behoort tegen 8.41 procent in Noordwijk aan Zee. Christen-vrouwen over Novib Gisteravond hield de afdeling Noord wijk aan Zee van de Ned. Christen- Vrouwenbond onder voorzitterschap van mevrouw D. HoogstratenVan der Haak een goed bezochte ledenvergadering, waar de heer De Vries uit Den Haag over het doel en werk van de Novib sprak. De heer De Vries zette uiteen, dat door de verbetering der communicatiemidde len de nood der zogenaamde achter gebleven gebieden dicht bij de technisch vooruitstrevende westerse volkeren is ge komen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat men behoefte heeft gekregen aan het lenen van hulp. Op alle gebied zijn, vooral na de oorlog, hulp en voorlichting gebo den, maar men is tot de ontdekking ge komen, dat het welvaarts- en ontwikke lingspeil tussen de westerse en niet- terse wereld een zodanig verschil geeft, dat veel geld en veel tijd nodig zulen zijn om de verhoudingen recht te trekken. Voor het verzamelen van dit geld is onder meer de Novib op gericht en deze maand zal in Noordwijk x>r deze stichting worden gecollecteerd. Toneel voor ziekenhuis Woensdag 21 januari wordt in Lido toneelavond gehouden, verzorgd door spelers van de Dr. Mr. Willem van Berghstichting. De baten zijn bestemd de nieuwbouw van het Diaconessen- huis te Leiden. HAZERSWOUDE NCRV-ontspamiingsavond In het gymnastieklokaal der christelijke school hield de N.C.R(adio)V. een goed bezochte ontspanningsavond. Medewei king verleenden het ensemble Wessel Dekker, Bert van 't Hof, Jan Groeneveld, Jaap Mijderwijk en de xylofonist Wim de Goei. Ds. Chr. van der Leeden opende Bert van 't Hof gaf twee Italiaanse lied- s, waarna Jan Groeneveld als visvrouw de lachers spontaan op zijn hand kreeg. "':-aaar van het onder leiding van Henk Massen gespeelde spel „Wat u n weet een ander" werden. 1 me Slegtenhorst en de heer M. Jansen; evr. Van Veen en de heer Drexhage; 3 evr. Pels en ds. Van der Leeden. Na de pauze volgde een afwisselend programma, waarvan het eerste punt zonder in de smaak viel. Dit betrof schets, waarin gegevens over de gemeeri- Hazerswoude en de bevolking opgenomen. Bazaar voor wfjkgebouw Morgenavond half acht wordt in de zaal Timmermans een bazaar geopend, van de baten bestemd zijn voor het stichten van een wijkgebouw. De bazaai zal ook zaterdag geopend zijn en wel var half 3 tot zes uur en van 7 tot 11 uur. Lezing afgelast De winterlezing, die ds. Bouman uit Katwijk aan Zee hedenavond zou hoi den, is door omstandigheden afgelast. Doesbrug te Hoogmade defect BENTHUIZEN N.A.S. bezag het jaar Gisteravond hield Na Arbeid Sport in café Van Staalduinen onder voorzitter schap van de heer A. van Noorf de jaar vergadering. Naar uit het jaarverslag van de M. Zoals we al meldden, is gisterochtend de Doesbrug te Hoogmade zodanig ontwricht, dat het wegverkeer en het scheepvaartverkeer volledig werden geblokkeerd. De in 1926 gebouwde (gemeentelijke) brug werd in 1955 verbreed ten behoeve van 't scheep vaartverkeer voor de aanleg van rijksweg 4a. Op 8 mei 1956 (en dus niet In 1958 zoals we gisteren be richtten) brak een bout, waardoor de balans van de brug op dezelfde wijze als gisteren werd ontwricht. Nadat gisteren en vandaag buspassagiers, fietsers en voetgangers met een pontje moesten worden overgezet, hoopte men vandaag klaar te komen met een tijdelijke voorziening; Waar na de brug weer voorzichtig kan worden bereden. Naar schatting zal het vier tot zes weken duren voor dat zü weer de oude is. Waarschijn lijk moet een geheel nieuwe balans worden gemaakt in de Grofsmederij te Leiden. In de komende weken zal het verkeer ten behoeve van de werkzaamheden mogelijk enkele ke ren een paar dagen geheel zijn gestremd. (Foto N. van der Horst) NIF.UWVEEN Geref. vrouwenvereniging De Geref. vrouwenvereniging hield gisteravond onder leiding van de presi dente, mevr. C. SnelKlein, haar ze vende jaarvergadering. Na de jaarver slagen van secretaresse en penningmèes- teresse hield mej. N. van Wijgerden een inleiding tot het onderwerp „De navol ging van Christus". Hierop volgde een bespreking. Na de pauze leverden verscheidene le den een bijdrage. Voorts werd een ge meenschappelijk spel gedaan. Auto onder trein, Gistermiddag ls op de overweg met halve ^„-(afsluitbomen in de Urkhovenseweg in het stadsdeel Tongelre te Eindhoven, de auto van de 52-jarige heer J. Jeuken, onder wijzer aan een ulo-school, gegrepen door de personentrein, die enige minuten tevo ren van het station Eindhoven naar Venlo was vertrokken. De heer Jeuken was op slag dood. De trein had twintig minuten vertraging. Noort-van der Heijden, bleek, bereikte de vereniging het afgelopen jaar een ledental van 150. Ook uit het jaarver slag van de penningmeesteresse, mevr. H. J Groen-Verhoeff. bleek de welvaart der vereniging: een batig saldo van f71,95. De heren A. van Noort en E. Ver- weij werden in het bestuur herkozen; de vacature van de heer J. de Ruiter werd opgevuld door de heer J. Hartman. In principe werd besloten, op tweede pinksterdag deel te nemen aan de kring wedstrijden te Woerden. LEIMUIDEN Kapsucces De heer J. van Veen behaalde deze week op de nationale kapwedstrijden, georganiseerd door de verenigde techni sche clubs van het kappersbedrijf. in de afdeling dameskappen moderne dagcoif fure, de eerste prij6 met 177 punten. Raad van WOU BRUGGE bijeen De GEMEENTERAAD van Woubrugge vergaderde gisteravond onder leiding van burgemeester J. C. van Wageningen. Deze herdacht in zijn openingswoord het overlijden van burgemeester De Herder van Koudekerk aan den Rijn. Vervolgens hield de voorzitter een nieuwjaars rede. Het aantal inwoners steeg met 8 tot 3016. Belangrijke gemeentelijke mijlpalen waren in het afgelopen jaar de opening van een nieuwe bij- bijzondere kleuterschool en van een speeltuin alsmede de aanstelling van een gezinsverzorgster. De burgemeester merkte op, dat de plannen van de provinciale planologen lang niet stroken met de wensen van het ge meentebestuur. De heer Den Hertog beantwoordde als oudste raadslid de rede. Bij de ingekomen stukken was brief van de heer P. C. Beers (KVP), die bedankte als raadslid. Het is nog bekend, wie hem zal opvolgen. De burgemeester deelde mede, dat de Doesbrug te Hoogmade, nadat hope lijk nog vandaag een tijdelijke voorzie ning zal zijn getroffen, binnenkort zal worden verwijderd voor een algehele reparatie. Bij de vaststelling van de destructie verordening kwam de heer Bank op voor de belangen van de veehouders, die voorbij rijksweg 4a wonen en daardoor moeilijk naar Alphen kunnen komen. De raad besloot medewerking te ver lenen aan het bestuur van de Chr.-Nat. school voor de bouw van een vijfde schoollokaal. Een verzoek om een vijfde leerkracht te mogen benoemen is al in gewilligd. Spreektijd! B. en W. adviseerden andermaal het gemeentelijke weiland langs de Kerkweg voor drie jaar toe te wijzen aan de heji D. Hoogendoorn. Nadat de heer Bank had gevraagd of de aanvraag var vereniging van volkstuinders hiermee definitief zou worden afgewezen, besloot men dit punt in een besloten zitting der te bespreken. De raad was enthousiast over het stel van B. en W. tot aankoop var ha weiland, waarop Lz.t. ter realisering Alphen aan den Rijn Feestavond Alphense Ruiters In dc bovenzaal van „Avifauna" is gis teren de jaarlijkse ruiteravond gehouden an de landelijke rijvereniging „Al phense Ruiters". Het mag dan zó zijn, dat het getal actieve beoefenaars van de itersport til onze gemeente niet zo geweldig groot is, de feestavonden trek ken steeds zeer grote belangstelling. t is inderdaad zoals voorzitter M Ripping het in zijn welkomstwoord zei. het gehele platteland van Zuid-Holland n een deel van Noordholland zijn steeds ertegenwoordigd. Het risico van moeilijke gladde binnenwegen had raag voor over gehad om het feest e wonen. De heer Ripping verwel komde speciaal burgemeester en mevr. Bruins Slot. Hij releveerde'met voldoe ning dat de belangstelling voor de lan delijke rijverenigingen toeneemt en kon de verzekering geven, dat het paard op Hoewel de meeste badgasten tegenwoordig per personenauto of reisbus naar Noordwijk ko men, heeft de blauwe tram het in het seizoen druk genoeg. Op de spitsuren 's winters is het echter mogelijk nog erger. De stroom van forensen en vooral van scholieren heeft zo'n om vang aangenomen, dat bijvoor beeld 's morgens om half acht en 's avonds om half zes de men sen zich werkelijk in de wagons moeten proppen. De tramforen sen vragen zich af, hoe het zal gaan, wanneer in 1963 de goede, oude blauwe door bussen wordt vervangen. genen, die werkzaam zijn in Leiden, 's-Gravenhage, Amsterdam (in totaal bij na 150 personen) en bij diegenen die werkzaam zijn in meer dan één gemeen te (vertegenwoordigers bijvoorbeeld), na melijk van 48 tot 228 personen. Ten aan- len van de omliggende gemeenten zijn •einig wijzigingen opgetreden. Slechts et aantal personen, dat een bestaan vindt in het sterk geïndustrialiseerde Sassenheim, blijkt een toeneming van enige betekenis te hebben ondergaan Uit het bovenstaande valt af te leiden, dat de toeneming van het forensisme vooral een gevolg is van een invloed van stedelijke forensen en veel minder van andere oriëntatie van de oorspronke lijke bevolking. Godsdienst Ten aanzien van de godsdienstige struc- ïur van Noordwijk moet een onderscheid orden gemaakt tussen Noordwijk Bin- en en Noordwijk aan Zee. In eerstge noemd deel van de gemeente vormen de roomvkatholieken twee-derde deel van de bevolking. Voorts is hier twintig pro cent hervormd en acht procent gcrefor-, Muziek en toneel in NOORDWIJK Beschaafd programma van het fanfarekorps Excelsior HET R.K. FANFAREKORPS EXCELSIOR (Noordwijk) gaf zijn gev uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden in het Royal theater. Nadat de Defileermars (J. P. Laro), uitgevoerd in samenwerking met de krijgshaftige tamboers en majorettes, was verklonken, leidde voorzitter G. Warmenhoven de avond in met de gebruikelijke terugblik en uiteen zetting van de stand van zaken. Excelsior, in de superieure afdeling uit komend, verwierf op het concours in Roelofarendsveen een eerste prijs met de Vijf Epigrammen van Gerard Boedijn. De heer Warmenhoven uitte zijn dankbaarheid voor de vriendschap en de ijver van „onze eminente directeur" L. van den Hoef, met woorden en sigaren. Het programma, deze keer kennelijk ingericht met de bedoeling, de Excel- sior-vnenden een uur van beschaafde ontspanning te bezorgen, vermeldde de namen van enkele ouderwetse, toch nog wel gezellige werken (Banditenstreiche van Suppé, de wals Verschmahte Liebe van Lincke en Die Post im Walde), Fin- landia van Sibelius en een compositie van onze eigen tijd, de reeds genoemde Epigrammen van Boedijn. De geroutineerde schrijver van blaai muziek heeft in deze stukken, die vei schillende dieren pogen te karakterise ren, wel aardige vondsten verwerkelijkt. Volks- en kinderliedjes, door elkaar ge vlochten, maken met uitbeeldende rit mische figuren hier en daar humoristi sche effecten. Maar men moet zich dan maar niet herinneren, hoe Saint Saëns, Moes- sorgsky en Poulenc zulke opgaven op losten. Bij de gedachte daaraan lijken deze epigrammen goedbedoelde, maar niet treffende tekeningen. Alleen Het Kalf, in mindere mate ook Het Paard, doen het wel. Daar wint de écht Neder landse humor het pleit. Over 't geheel heeft het korps blijken van voldoende speelvaardigheid De afwerking liet echter niet zelden te wensen over, vooral bij Suppé Lincke. Boedijns karakterstukken slaag den zeker het best. Enkele muzikanten (sopraansaxofoons en een enkele trom pet) toonden zich vaak niet erg tref zeker. Maar de bekwame dirigent wist de wagen toch steeds in het goede spoor te houden. Na de pauze gaf het toneelstuk Ra- palje over de vloer veel vermaak. Joh. van Wolfswinkel Nul vergeten In het gisteren geplaatste bericht over de door de Noordwljkse politie opgerolde inbrekersbende heeft de zetter een 0 la ten uitvallen. Het gestolen bedrag, dat op een tientje na ls achterhaald, is niet f 700. maar ruim f 7000. de boerderij nog steeds een belangrijke plaats heeft. Voor wat de Alphense rui ters betreft verzocht de voorzitter met name de ouders, de jongelui toch het genot van het lidmaatschap te gunnen en er zich niet af te maken met de ver klaring: wij deden dat vroeger ook niet. Als het april is, beginnen de oefenavon den weer, nl. op woensdag en vrijdag op het terrein aan de Verlengde Aarkade Hierna ging de leiding over aan Ro land Wagter, die zelf als conférencier en sneltekenaar optrad; hij had medewer king van Herman Theunissen als pianist en als bespeler van het wonderorgeltje, Roland Wagter jr., parodist, Corrie Brok ken en Jans van Schaik, zangeressen, het geestige duo The two Mounties en een acrobaat, die inderdaad recht heeft op de naam slangenmens. Het programma viel over het algemeen wel in de smaak en de stemming was goed. Damclub HDC heeft zicli goed hersteld had men niet over gebrek aan belang stelling te klagen. De heer M. de Groot, die dc avond opende, hoopte, dat die belangstelling niet uitsluitend het feest programma gold, maar dat hieruit tocb ook sprak medeleven met de Hoornse damclub. Want steun heeft men toch steeds nodig. De voorzitter zei, dat H.D.C. een wat moeilijk jaar achter de rug heeft. Het scheen zelfs enige tijd, dat men met slechts één tiental in de competitie zou kunnen spelen. Maar vooral door de Ijver van het lid P. H. Spek. die vervoerspro blemen oploste, werd dit gevaar afge wend en uitgerekend het tweede tiental is nog kampioen geworden ook. it eerste tiental deed het eveneen* knap en zal op de derde, misschien de :weede plaats, eindigen. Onder hen, die de heer De Groot speciaal verwelkomde, was de bejaarde ere-voorzitter, de heer E. Megchelse. Hierna trad op Charles Aerts' radio ensemble met Radioterie. Het waren be kende namen- Jan Staats, accordeonist Frans van Dusschoten als imitator; An- de Reuver, zang; Bueno de Mes- quita, parodist, en als conférencier Kostja an Katwijk Met elkaar hebben de ar esten het talrijke publiek een prettig) zond bezorgd Rooms-katholieke school Gistermorgen heeft de officiële openl.ig plhats gehad van een achtklassige rooms- kstholiewe lagere school aan de Van Nes- t. Zes lokalen zullen direct in ge bruik worden genomen voor het gewoon lager onderwijs, met als hoofd de heet an Gils en twee lokalen voor kleutei- derwijs, hoofdleidster mej. Boere. De bijeenkomst, die onder leiding stood sr- de heer A F Reijssenaar* werd ook rgewoönd door burgemeester Z Bruin: S'ot. de gemeentesecretaris en de Inapei- voor het L.O, in de Rijnstreek, de heer L, Schipper. van het uitbreidingsplan een sportterrein kan worden aangelegd. Zonder veel dis cussie ging men akkoord met de aan koop. waarmee f 27.000 is gemoeid. De heer Schraverus sprak de hoop uit, dat het met de aanleg net zo vlot zal gaan als met de aankoop. Een voorstel om de spreektijd per raadslid te beperken tot 10 minuten per spreekbeurt of ten hoogste tweemaal over hetzelfde onderwerp, werd ver- De oogst van de straat Gevonden: boodschappentas, kfnder- bretels, dolkmes, twee muntbiljetten, halskettinkje, rijwielgereedschap, dames- rijwiel, sleutel. Verloren: fietspomp, kinderwantjes, kaart, kinderbijslag, horloge, portemon- Weggelopen: zwarte hond. Inlichtingen bij de postcommandant van de rijkspolitie. TER AAR Ontzilting een feit Het water in de Bloklandse en Korter- aarse polder, dat een veel te hoog zout- percentage bezat, is naar de voorzitter van de polder ons meedeelde, weer ge- h<-el vrij van zout en kan dus weer zonder kans op nadelige gevolgen door de tuin ders worden gebruikt voor het spuiten in hun kassen. Het water is opnieuw op verscheidene plaatsen onderzocht en in orde bevonden. Het ontziltingsproces voor het polderbestuur zonder kosten ver lopen door een drukke bemaling. Het vele regenwater dat de poldersloten in decem ber hebben vergaard, is direct afgevoerd door het gemaal, waarmee tevens het zcut de poldersloten heeft verlaten. De onderhandelingen met ds zuivelfa briek De Producent over een definitieve regeling van afvoer van het spoelwater uit de fabriek zijn nog niet geëindigd. Naar Hamar Het bestuur van de Ter Aarse ijsclub heeft ernstige plannen in verband met de prestaties van onze plaatsgenoot Kees Jan Kroon op de schaats, met een reisbus of in groepsverband met de trein naar Hamar te gaan, om daar de Europese kampioenschappen bij te wonen. Jaarvergadering Helpt Elkaar Onder presidium van voorzitter A. Hij dra kwam de onderlinge broeiglasverze- kering Helpt Elkaar ln Jaarvergadering bijeen. De voorzitter vertelde, dat het verzekerd kapitaal eind 1958 de twee mil joen gulden is gepasseerd. Er wordt een algemene reserve ingesteld, naast het waarborgfonds, omdat dit voordelen biedt bij het afsluiten van herverzekeringscon tracten. De premie voor vaste kassen is verlaagd van 10 tot 6 gulden per duizend gulden verzekerd kapitaal. De vereniging zal de glashandel stop zetten. maar de reactie van de glashan del nauwkeurig controleren. Het afgelopen jaar waren er 151 scha degevallen. met een totaalbedrag van f 5.621 74. waarvan f 5.059.56 was herver zekerd. Aan premie ls f 16.822.85 ontvan gen en voor de herverzekering werd f 11.118.79 betaald. De aftredende bestuursleden. A. Hijdra, J. Egberts en P- van der Ster, werden herkozen. LISSE Vanavond 8 uur in De Witte Zwaan voor de Ned. Christen-Vrouwenbond me juffrouw Nieuwland over Palestina. Vanavond 8 uur in Het Baken: CHU- vergadering. Vanavond half 8: Oud-Geref. Gemeen te leesdlenst Vanavond 8 uur ln Contact: evangell- satiebljeenkomst. Sprekers de heren J. Noort en 't Voort. Vrijdag half 8 zal ds. Chr. van Dam te Rotterdam voorgaan in de Geref. Ge meente. Vrijdag 8 uur ln de kerkekamer: de Jonge Kerk. waar vicaris Van Herwaar den zal spreken over ds. Talma. Collecte-resultaat De donatieactie voor het fonds Draagt elkanders Lasten heeft in 1958 in "t dorp Llsse f 490.50 en aan de Lisserdljk f 111 opgebracht. NOORDWIJK Promoties bij de politie Bij het korps gemeentepoli»'e alhier is de heer H. Th. van Deursen bevorderd tot adjudant, De heer A. L. Doornhcim werd bevorderd tot brigadier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9