Hadden R'dam te nazi s t recht bombarderen? Autozorgen en -voorzorgen in de wintermaanden GEEN KOERSWIJZIGING IN AMERIKAANSE POLITIEK Kernfusieonderzoek komt in Nederland op gang 7 DONDERDAG IS JANTARI 1959 MERKWAARDIG ARTIKEL IN MILITAIR TIJDSCHRIFT 'T> (Van onze militaire medewerker) TN „DE MILITAIRE SPECTATOR", een militair maandblad „waarin op genomen de officiële mededelingen van het ministerie van oorlog", een tijdschrift dus met een min of meer officiële status, is een artikel ver schenen over het bombardement van Rotterdam in de meidagen van 1940 en de inhoud is wel van zo'n ontstellende aard, dat men zich van verbazing de ogen uitwrijft en zich afvraagt hoe het mogelijk is, dat het is gepubli ceerd. Want in dit artikel n.l. schaart de gepensioneerde luitenant-kolonel van het voormalige Koninklijk Ned.-Indische Leger H. C. Bajetto zich on voorwaardelijk achter dr. Hans-Adolf Jacobsen, een Duits scribent, die in het begin van vorig jaar in een Duits militair tijdschrift de Nazi-gene raals trachtte schoon te wassèn van de verwoesting, die zij in de oorlogs dagen in Rotterdam hebben aangericht. tuigen bommen afwierpen op het Noor delijk stadsgebied, o.m. Hillegersberg. Om 13.20 uur meldde deze post het begin een systematisch bombardement op de stadswijken in het centrum door 9 Hein- kelmachines. De toesetllen vlogen 6lechts enkele honderden meters hoog. De daar op volgende vliegtuigformaties wierpen ineens hun bommen af in de wijken in het centrum. Het bombardement droeg zeer duidelijk het karakter van wat mer later in de oorlog een tapijt- of opper vlakte-bombardement noemde. Omdat zij niet op militaire objecten waren gericht, kwamen vrijwel geen militairen tenge- Rotterdam beslist „open stad" Destijds hebben wij tegen het artikel van dr. Jacobsen uitvoerig stelling ge nomen en o.m. betoogd, dat de schuld voor het bombardement van Rotterdam geheel voor rekening komt van de Duitse bevel hebbers. De officiële stukken hebben dat aangetoond. De heer Bajerio echter schijnt het met deze officiële stukken niet eens te zijn. Hij vindt het daarnaast nodig „deze nooit geheel opgehelderde zaak ook in een Nederlands tijdschrift weer eens voor het voetlicht te brengen". En hij doet dit in een artikel van vijf pagina's en twee foto'6, dii het Rotterdamse Hof plein en omgeving voor en na het bom bardement laten zien. CONCLUSIES 1. Het bombardement van Rotterdam was een geoorloofde oorlogshandeling: Rot terdam immers was geen open doch een x verdedigde stad. 2. Het bombardement had een strikt mili tair doel, logisch volgende uit de opera tionele situatie op dat ogenblik. Indien de Duitsers een terrcuraanval hadden beoogd, dan zouden zy de buitenwijken van de stad hebben gebombardeerd met groter effect op de burgerbevolking i en minder risico voor de eigen troepen. 3. De pogingen van Duitse zUde om het bombardement, door de overgave van de stad, te vermyden zUn mislukt door: a. de ongelukkige wyze waarop het ultimatum werd gesteld b. aarzeling en pogingen om tyd te winnen aan Nederlandse zyde c. tekortschieten van de Duitse verbin dingen (radio en lichtkogels) op beslis sende momenten. TECHNISCHE FOUTEN De Nazi-generaals hebben dus. volgens dè schrijver in „De Militaire Spectator", weliswaar fouten gemaakt, maar deze wa. ren ui talud tend van technische aard. Zij hadden nil. alleen maar hun ultimatum „op ongelukkige wijze" gesteld en ook hun verbindingen werkten niet goed. Maar afgezien van deze technische onvolkomen heden, waren zy in hun volste recht. Tegenover de onschuld van de Duitse Nazi-generaals staat volgens „De Mili taire Spectator" de schuld van de Ne derlandse legerleiding, die geaarzeld zou hebben en pogingen zou hebben gedaan tyd te winnen. De slotconclusie, die „De Militaire Spectator" niet vermeldt, maar die iedere lezer met gezond verstand wel moet trekken is. dat Rotterdam gespaard zou zyn gebleven indien de Nederlandse legerleiding in 1940 minder had geaarzeld en geen pogingen had ondernomen tyd te winnen en sneller, nl. op de eerste Duitse aanmaning, had gecapituleerd. Deze voorstelling van zaken is kortweg gezegd niet meer dan een complex van verdraaiingen en bewijst een dusdanig gebrek aan feitelijke kennis, dat men er versteld van staat. Indien men de punten van de conclusie aan een nadere beschou wing onderwerpt, dan springt duidelijk het volgende naar voren: Ad pnt 1. Rotterdam was op 10 mei 1940 een totaal onverdedigde stadHet vliegveld Waalhaven lag buiten de stad. In de stad waren wel Mariniers ge legerd en enige opleidingseenheden van land- en luchtmacht, maar er wa ren geen verdedigingsstellingen. De Duitsers landden bij verrassing op Waalhaven en met watervliegtuigen op de Maas. Zij bezetten onverwacht en zonder tegenstand de Maasbruggen Eerst na deze overval namen de Ne derlanders tegenmaatregelen. Uit deze tegenmaatregelen het recht te ontlenen tot vernietiging van de 6tad staat gelijk met het vanzelfsprekend yinden, dat een dief, die inbreekt, een ledier, die hem in de weg komt, neerschiet. NIET TE SCHEIDEN De Duitse overval op Rotterdam op 10 mei 1940 en het Duitse bombardement op de stad op 14 mei zijn niet van elkander te scheiden. Dezelfde Nazi-generaals, die een verraderlijke luchtlanding begonnen, hebben op 14 mei een allesvernietigend bombardement bevolen. Zowel het een als het ander was volkomen in strijd met artikel 25 van de Haagse Conventie en dus een oorlogsmisdaad! Ad pnt 2. Aan het bombardement op 14 mei 1940 kan tn geen enkel op zicht een strikt militair doel worden toegekend. Integendeel. Het bombar dement droeg juist in alle opzichten het karakter van een terreur-aanvgl Bij het nastreven van een strikt mili tair doel had men zich immers beperkt tot het bombarderen van de Neder landse troepen, die zich inmiddels langs de Rechter Maasoever hadden opgesteld en tot aanvallen op Nederlandse ar tillerie in het Kralingse Bos. In plaats daarvan werd begonnen met het werpen van bommen op de buiten wijken, o.m. Hillegersberg en vervolgens werden de wijken in het centrum syste matisch met bommen bestrooid. Een ont kenning van deze gang van zaken, zoals ln „De Militaire Spectator" geschiedt, is niet mogelijk omdat de authentieke berichten van de Luchtwachtpost Rotterdam, die over het bombardement handelen, be waard zijn gebleven. Om 13.05 en 13.16 uur berichtte de Lucht wachtpost Rotterdam, dat drie vlieg- volge van de bommen om het leven. Bijna alle slachtoffers vielen onder de burger bevolking. GEEN AARZELING Ad pnt 3b. Aan Nederlandse zijde is geen sprake geweest van aarzeling oj van pogingen tot het winnen van tijd. De enige opdracht, die de opperbevel hebber aan de commandant van Rot terdam had gegeven nadat de Duit sers de stad hadden overvallen, luidde: „hardnekkige verdediging" en aan deze opdracht is voldaan tot het ogenblik: waarop een verdere verdediging niet meer mogelijk was als gevolg van het bombardement. Het mislukken van de Duitse pogingen het bombardement af te gelasten toen het de Nazi-generaal6 bleek, dat een Neder landse capitulatie tot de mogelijkheden behoorde, behoeft geen verwondering te wekken. Want dë bombardementsvlieg tuigen stonden niet onder bevel van de Nazi-generaal, die zich op de Linker Maasoever bevond. Deze generaal had als enige communicatie-middel om met de vliegtuigen in direct contact te treden een lichtpistool en daarmee heeft hij, toen hij het bombardement wilde afgelasten, slechts gedeeltelijk succes gehad: de meeste vliegtuigen hebben zijn seinen niet gezien als gevolg van de rook en gingen rustig door met het bombarderen. De bombardementsvliegtuigen, die hel centrum van Rotterdam vernietigden, ontvingen hun bevelen van hogere Duitse bevelhebbers. Van alle belangryke beve len moest het hoofdkwartier van de Duit se luchtmacht onmiddellijk in kennis wor den gesteld. Want de opperbevelhebber van de Duitse luchtmacht wa6 bij deze bevelen de man, die het laatste woord had. En deze man was de pompeuze maar schalk Goering. BEGRIJPELIJK In het licht van dit feit en in dat van de gang van zaken, zoals wij die hier in het kort schilderden, is het begrijpelijk, dat Goering na de oorlog ten slotte ver antwoordelijk werd gesteld voor de tegen het oorlogsrecht indruisende terreuraanval op Rotterdam. Voor deze aanval en voor andere wandaden heeft hij ten slotte de doodstraf tegen zich horen eisen voor het tribunaal der geallieerden te Neurenberg De oorlogsmisdadiger onttrok zich aan de voltrekking van zijn vonnis door het van vergif. Zijn vonnis en de waarop zijn veroordeling be rustte, zijn uiteraard opgelegd in de Het is te hopen, dat „De Militaire Spec tator" zyn medewerker zal verzoeken ook eens in de archieven te gaan neuzen. Mis schien doet hy dan geheel nieuwe ontdek kingen. Ontdekkingen over de talrqke ge vallen, waarin de Nazi's in de oorlog de internationale rechtsorde hebben geschon den. Ontdekkingen, die het duideiyk ma ken waarom de gehele beschaafde wereld ten slotte zich aangordde tot de stryd om het veelkoppige monster van het Nazi- militarisme te verslaan en de doodsteek toe te brengen. Rotterdam werd in 1940 niet voor niets verwoest. Rotterdam werd een alarmkreet voor de vrye wereld om op te staan en de stryd aan te binden voor vrijheid cn gerechtigheid. Uit de vernietiging werd een nieuwe vrede en een nieuwe stad geboren. Laat daarmee de geschiedenis van het bombardement worden begraven. „De Militaire Spectator" heeft met het opnemen van het artikel van de heer Bajetto niemand een dienst bewezen. Karei Doorman snelde een treiler te hulp Het vliegdekschip Karei Doorman heeft gisteravond aan de Engelse zuid kust dc koers gewijzigd om de Franse treiler Jean Charles Frangoise te hulp te snellen, die bij Startpoint in zinkende positie verkeerde. De schipper had ge seind dat zijn schip lek was en dat hij onmiddellijk hulp nodig had. De Karei Doorman kon evenwel later haar oude koers weer opzoeken, omdat de treiler liet weten dat het lek voorlopig gestopt was en het SOS werd ingetrokken. Prins Fr. Hendrik uit isolement te Montreal Hert Nederlandse vrachtschip Prins Fre- derik Hendrik is tezamen met elf andere oceanaschepen van Montreal, waar zy een maand lang in het ijs hebben vast gezeten, voorafgegaan door twee ijs- brekers op weg naar Quebec. De schepen varen slechts langzaam, om dat de St. Lawrence nog vol ijs is. Zij zijn gisteravond Trois-Rivieres gepas- De kolonel der koninklijke marechaus see R. G. Lemstra is met ingang van 1 november 1958 belast met de taak van administrateur van de grensbewaking bij de hoofdafdeling vreemdelingenzaken en grensbewaking van het ministerie van justitie. Hij is tevens aangewezen als hoofd van de sectie grensbewaking van deze hoofdafdeling. Dr. J. J. Goslinga gaat naar Bennekoin De bekende oud-zendeling-arts van d Gereformeerde Zendingsbond, dr. J. J. Goslinga, is met ingang van 1 juli be noemd tot geneesheer-directeur van het Prot. Chr Streekziekenhuis te Bennekom. Dr. Goslinga, een zoon van wijlen ds. Goslinga te Utrecht, is van 1934 tot 1957 in dienst geweest van de Geref. Zendings bond, waar hij werkzaam was aan het zen- dingsziekenhuis te Rante Pao ln de Torad- ialanden. Bijna onafgebroken is de 58-jarige arts ruim 20 jaar in Indonesië geweest. Zün taak te Rante Pao wordt thans voortgezet door de artsen mejuf frouw Van Riessen en F. C. de Waal- Na zijn repatriëring is dr. Goslinga werkzaam geweest al chirurg aan het Rode Kruisziekenhuds te Beverwijk. Hij is ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Na Dulles' verklaring "TiE VERENIGDE STATEN blijven streven naar hereniging van Duitsland door middel van vrije ver kiezingen. De speciale adviseur van bondskanselier Adenauer, Herbert Ditmann, die in allerijl naar Wash ington was gevlogen, kreeg deze ge ruststellende verklaring pas gister avond van minister van buitenlandse Foster Dulles te horen. Even tevoren had Lincoln White buitenlandse zaken alle onzekerheid weggenomen door mee te delen, dat het Amerikaanse standpunt niet is gewijzigd en dat de Duitse hereniging het beste kan worden bereikt door middel vrije verkiezingen. De verklaring van minister Dulles, dat deze methode niet de enige is on hereniging tot stand te brengen is wel noch door Dulles, noch door White en ook niet door Eisenhower herroepen. Alleen heeft de perschef van buitenland se zaken er de nadruk op gelegd, dat de opzienbarende verklaring van min Dulles in geen geval in verband moet worden gezien met de laatste Russische voorstellen. Uit de mededelingen van White kon worden opgemaakt dat de Amerikaanse politiek beslist niet is gewijzigd, i dat Washington wel ruimte wil schep pen voor onderhandelingen met Vooral in Ronn heeft men zich onge rust gemaakt over de zogenaamde „koerswijziging" van de Amerikaan! buitenlandse politiek. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse ken stak in wanhoop zijn handen ln de lucht, toen de journalisten hem met vra gen bestookten en zei„Ik weet toch niet wat er in het hoofd van minister Dulles omgaat."^ Irt de loop van de dag hoopte ieder een gisteren dat president Eisen hower aan de lunch van de Nationale persclub opheldering zou geven. Maar de Amerikaanse president nam alle onzekerheid niet weg. Hij ver klaarde bereid te zijn, Rusland ga ranties te verschaffen tegen een eventueel herlevend Duits mdlita- n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 an 90 ct alléén bij Apothekars an Drogktan De prompte reactie van radio-Moskou op deze verklaring was. dat Rusland geen behoefte aan dergelijke garanties had omdat het zijn eigen boontjes wel kon doppen. Eisenhower had duideiyk gemaakt, dat Amerika beslist geen on beperkte bewapening van Duitsland wenst en dat Duitsland economisch en politiek geheel met de Westeuropese landen moet worden vervlochten. Volgens Eisenhower kon het bezoek van Mikojan het best worden gebruikt om er achter te komen wat de Russen nu precies willen. Zijn de bedoelingen van Moskou nu werkelijk eerlijk en vreedzaam. De Amerikaanse president zei graag meer van dergelijke bezoeken te zien. Op den duur zou men immers beter begrip voor elkaar kunnen krijgen en zouden vreedzame onderhandelingen mogelijk zijn. Commentaar Pittige cocktail Een bijzonder vrijmoedig gemixte, maai smakelijke en pittige cocktail ran radio- flitsen vit het verre en het nabije ver leden vormden het klankbeeld, dat de N.R.U. gisteravond ter gelegenheid van het driemiljoenste geregistreerde luister- punt in Nederland, uitzond. Juist dit alles door elkqar weergaven van histori sche momenten het opnieuw oproepen van verklonken stemmen, herinneringen aan vrolijke en ernstige evenementen uit een tijdsbestek van 36 jaar bood een sprekend en kleurrijk beeld van de plaats, die dc radio in het dagelijks leven Maar tevens maakte het indruk door de blijvende waarden van vele cn veel soortige uitzendingen die vastgelegd zijn Zo hoorden we nog eens onvergetelijke stemmen die van dr Coign, van de heel jonge Prinsesjes in Ottawa en van pro minenten op velerlei gebied. Dit alles afgewisseld door muziek en vrolijkheid van voor de oorlog en wat meer culturele gebeurtenissen na de bevrijding. Medewerkers van alle omroepen heb- ben aan dit representatieve programma het hunne bijgedragen en de samensteller Nederland heeft nu drie miljoen geregistreerde radioluisteraars. De heer H. Siehers uit Den Haag maakte het getal vol en mocht daarom hartelijke gelukwensen in ontvangst nemen van mr. A. B. Roosjen, de tweede voor zitter van de Nederlandse Radio Unie. Deze kon ook een fraaie radio-grammofoon-combinatie aanbieden. Bert Radersma, heeft alle eer van zijn werk, ook al was door de veelheid van indrukken, die dc talrijke beelden in de herinnering opriepen, het luisteren naar 70 minuten hoogste actie wel vermoeiend. Met dit programma ln zjjn geheel, dat een heel stuk bewogen volksleven in boeiend beeld brengt, bezit de N R U. weer een goed stuk documentatie, dat zfjn waarde houdt. Vooraf kregen we de reportage te horen die 's middags werd gemaakt ten huize van de familie Siebcrs in Den Haag en een korte toespraak van de staats secretaris van O. K en W. mr Hoppencr, die gul was met welgemeende compli menten aan radio-medewerkers en P.T.T.- employés, die respectievelijk voor goed opgebouwde programma's gewaardeerde presentatie en een welvoorzien zend apparatuur zorgen. Het registreren van het driemiljoenste luisterpunt, aldus mr. Höppener, is een belangrijk feit, dat klaar en duidelijk aantoont hoe grote plaats dc radio inneemt in ons volksleven en hoe zeer de programma's boeien, al kan er altijd nog naar beter worden gestreefd. Journalistencabaret ontstemd over AVRO Het Amsterdamse journalistencabaret is ernstig ontstemd jogens de AVRO. Het heeft een schriftelijk protest gericht aan de programmaileiding, waarin wordt ge klaagd dat de omroep zonder voorafgaand overleg heeft geschrapt in de teksten van het programma „Pers-vers", dat dinsdag avond in de rubriek „Gastenevond" werd uitgezonden. De opnamen van de in overleg met de progremmaleiding uitgekozen teksten ge schiedden zaterdagmiddag j.l. en bij de uitzending bleek dat bepaalde zinnen uit de band waren geknipt. „Hierdoor is aan het karakter van ons programma op onbehoorlijke wijze ge weld aangedaan", aldus het protest. De drie miljoen werd zeer snel bereikt Het Researchwerk in Jutphaas ons land is een gecoördineerd begin gemaakt met het kernfusieonderzoek Dit onderzoek wordt verricht door de rkgcmeenschap voor onderzoek naai thermonucleaire reacties van de F.O.M (Van onze verkeersredacteur T\E lijd breekt nu toch wel aan, dat de auto mobilist rekening moet gaan houden met de moei lijkheden, welke de win ter gemeenlijk met zich grengt. Vorst, sneeuw, ijzel en mist vereisen de uiterste waakzaamheid, terwijl de auto speciale voorzorgs maatregelen vraagt. De ANWB waarschuwt er voor er zorg voor te dragen, dat de lak, het chroom en de onderkant van de wagen niet te veel te liiden hebben van vocht en sneeuw. Zet de lak daarom goed in de was, smeer de bumpers en wat dies meer zij in met zuur vrije vaseline en laat de onderbouw van een zoge naamde undercoat voor zien. Verf de binnenzijde van de wieldoppen. Ge bruik winter- of multigra- de-olie in carter en cardan. Dunnere olie in de ver snellingsbak zal ook hei starten gemakkelijker ma ken, omdat de startmotor de tandraderen dan niet door een stroop-achtige brei behoeft te trekken. Vul niet alleen de radia tor met anti-vries. maar gebruik ook hel speciaal voor dit doel gemaakte an ti-vries in het tankje van de ruitensproeiers. Een goed werkende ruiten sproeier is geen luxe, maar dringende noodzaak. Vooral 's winters zijn perfekt functionerende niitenwissers onmisbaar en het is daarom gewenst 's avonds een stukje kar ton tussen ruit en wissers te leggen. Vriezen ze des ondanks toch vast, dan is het misschien 't beste de zwengeltjes voorzichtig met warm water te ont- vuil en zorg er vooral voor, dat de accupolen niet ge oxideerd zijn, want dit laatste is meestal de oor zaak van een „slechte start". Rijd met een dichte rol- hoes tot de motor warm is. Blijkt dat de temperatuur constant beneden normaal blijft, overleg dan eens met een deskundige, of hel wenselijk en mogelijk is op normale spanning had gestaan. Juist 's winters is het zaak de uitlaat van de auto op lekken te controleren. Het gevaar is niet denk beeldig, dat men, behage- lijk met gesloten ramen rijdend, het slachtoffer wordt van koolmonoxide vergiftiging. Zet 's avonds de auto niet op de handrem. Het dooien en ze daarna goed af te drogen. Een bevroren portierslot kan geopend worden door hel sleuteltje le verwar men. Overigens schijnt het beter te zijn de sloten, voordat het vriest, in te spuiten met grafiet. Bij lage temperaturen ontwikkelt de accu minder vermogen. Schakel daar om vóór de start alle elek trische accessoires uit Vervang tijdig de oude bougies, houdt kabelaan sluitingen van bobine en verdeler vrij van vel en een zogenaamde winter- Ihermnstaat aan te bren gen, of, van een vicrbladige autoventilator, twee bla den tijdelijk te verwijde- Ontelbare automobilis ten verkeren nog in de veronderstelling, dat zach te banden hel slipgevaar verminderen. Hel tegendeel is echter waar. Bij een te zachte band wordt het mid dengedeelte ran het loop- vlak naar binnen gedrukt, waardoor de band de „greep op de weg" sneller verliest dan kan gebeuren, dal de ka bels vastvriezen, wat de automobilist meestal pas na enkele honderden me ters ruikt, omdat het „los- zetten" zich heeft beperkt tot de hefboom. Leg liever een steen voor een der wie len, als het gebruik van een handrem op een lichte helling bijvoorbeeld noodzakelijk is. Uitspraken gewenst! Talrijk zijn reeds de pro- cessen-verbaal. welke heb ben geregend op de hoof den van automobilisten, die verzuimd hadden hun wagens van „scherpe, uit stekende. onnodige en ver wondende" uitsteeksels te ontdoen. In Rotterdam sprak men, vijf dagen na dc inwerkingtreding van het nieuwe besluit. van ..enkele honderden": in Den Haag en Amsterdam slak de politie haar teleur stelling over de bekend heid met deze per 1 ja nuari van kracht geworden uitbreiding van hét We genverkeersreglement niet onder stoelen of banken. Alhoewel over 't alge meen dc bepalingen van de Rijksdienst voor het Weg verkeer worden aangehou den, blijkt over de inter pretatie van deze regels nogal wat misverstand te bestaan. Verschillende automobi listen beklagen zich er namelijk over, dat ze in bijvoorbeeld Rotterdam een verbaal aan de broek kregen, terwijl ze. na aan houding in Den Haag en Amsterdam, hadden kun nen doorrijden. Uitspraken in dezen zijn dan ook dringend gewenst. Men zal, ook op dit betrek kelijk kleine gebied, een jurisprudentie dienen te krijgen, die onaangenaam heden als de onderhavige buitensluit. en staat onder wetenschappelijke leiding van dr. C. M. Braams. Het voornaamste wetenschappelijke researchwerk ge schiedt in een laboratorium in Jutphaas. Deze mededelingen zün gedaan door prof. dr. H. Brinkman, hoogleraar in de experimentele natuurkunde aan d Rijksuniversiteit te Groningen en ondei voorzitter van de Stichting voor Funda menteel. Onderzoek der Materie. Ook ln Amsterdam, Arnhem en Utrecht zijn kleine werkgroepen gevormd, die zullen deelnemen aan het onderzoek, dat zuiver wetenschappelüke aard is. Niet temin houdt men wel de mogelijke toe passing van kernfusie voor de indus triële energieproduktie voor ogen. Het onderzoek in Jutphaas, dat lopig van bescheiden omvang zal zün, vraagt specialisten, die met een open oog voor wat men in het buitenland op dit gebied verricht de principes vai het kernfusieproces nader zullen ondei zoeken om zo mogelijk een Nederlandse bijdrage te leveren tot het beheersei van dit proces. Het uiteindelijke doel van het onderzoek is deuteriumgas op extreem hoge temperatuur te brengen Bij de zeer hoge temperatuur kunnen de met elkaar botsende atoomkernen versmelten waarbij energie vrijkomt. De Z.W.O. zal dit belangrijke onder zoek, dat zeer vele jaren in beslag zal nemen, financieren. Munitie niet oorzaak van schade (Van parlementsredactie) Het vHegtuig, dat op 2 Januari Jl. te neergestort op een terrein binnen de ge meente Zeist, had de gebruikclüke hoe veelheid munitie aan boord Hoewel het tot ontbranding komen van deze mu het reddingswerk kan hetoben bemoeilijkt, heeft dit Reen invloed gehad op de schade, die is ontstaan als gevolg van het neer storten van het vliegtuig. De door de slachtoffers opgelopen verwondingen ren uitsluitend het gevolg van het brand raken van de meegevoerde en verspreidende vliegtuigbrandstof Dit heeft de minister van defensie. C Staf. meegedeeld ln antwoord schriftelijke vragen van het Eerste- Kamertid Polak (comm.). De miniater onderkent de gevaarsfactor, die nu maal is verbonden aan het overvliegen van dichtbevolkte centra. Voor zover dit voor het starten en landen niet nood zakelijk is. worden deze centra dan ook gemeden. Met het oog op de vereiste pa raatheid kan de minister echter mede op grond van de ln NAVO-verbaod ge maakte afspraken gevechtsvliegtuigen niet onbewapend doen overvliegen. egistreerde radlo-ont- ngtoestellen, dat gisteren de drie mil joen bereikte, is in de laatste twee we ken zeer snel gestegen, Want blijkens een mededeling van dc PTT bedroeg het aantal op 1 januari nog 2.489.642 tegen 2.480.551 op 1 december jl. Het aantal aangegeven televisietoestellen steeg min der snel: het was eergisteren 401.385 te gen 391.036 op 1 januari en 374.738 op 1 december IJ. Op 1 januari waren er 507.726 aange- slotenen op het draadomroepnet tegen 508.829 op 1 december jl. Dit aantal verminderde dus met 1100. BsvrtScf vanavond Donderdagavond, dus bij <fb NCRV amusement, dat om 8 uur begint cn tussen veel vrolijke grammofoonplaten het huls- kamerspel „Wie, wat, waar?" bevat. Om 10.10 uur bespeelt Dirk Jansz. Zwart het orgel van de Oude kerk te Amsterdam. U hoort composities van Stam, Vogel, Van Noordt en anderen. Over Hilversum I biedt de AVRO op namen van een concert door het Gelders Orkest, geleid door Jan Out, dat het Con certo grosso no 20 in F van Hëndel speelt en het pianoconcert (voor de linkerhand) van Ravel. Solist: Daniël Wayenberg. Om 8.45 uur het hoorspel „De rechter en de gouverneur" van Albert van Hoeck. vanavond De NCRV verzorgt vanavond het tele visieprogramma, als het NTS-Joumaal is afgelopen. Eerst, om 8 20 uur, dc maande lijkse kunstrubriek. Om 8.45 zingt Chanah Milner Joodse liederen en om 9 05 uur be gint weer een uitzending van „Scherzo". Proeramma voor morgen VRIJDAG IS JANUARI 1959 I. 402 m. 746 ge/». VARA: 9 10 Gram 9 35 Wnterst 9 40 Schoolradio VPRO 10 00 Schoolradio VARA: 10 20 V d huisvrouw 11 00 Hobo cn plano 11 20 V d kleuters 1135 Gevar irniz AVRO 12 00 Instr trio 12 20 Regerlngsultz" Landbouw- rubriek De boer van Nooltfedarht 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 Sport en prognose 12.50 Pianospel 13 00 Nws 13 15 Meded en gram 13 25 Lichte mui 13 55 Koersen 14 00 Koorzang 14 10 Boekbcspt 30 Gram 14 50 Gevai Muziek revue 16 30 V Jeugd 17 30 Hawaiian VARA: 16 01 d zieken 17 00 V d i mui 17 55 Act raus 16 25 Lichte mu* de I. caus 19 00 V d je-igu uriu jazzmuz VPRO: 19 30 Het plat teland. nu caus 10 45 VPRO-rrw* 20 00 Nws 20 05 Doorgaand verkeer, toespraak 20 20 Boekbev.i ?0 25 Tonclkron 20 35 De cirkel gang dor rbroken. caus 20 45 Voordracht VARA: 2100 Villa SldorUa. hoorspel 2120 eekoverz VPRO 2 auserieën VARA: ergolljkrnderwtjs, n 11 45 Klankbeeld te 22 25 Buitmlai 40 Zorg om de me vrouw 10 15 Gram Gram 1130 Progr 12 00 Sopraan i-n n houwmeded 12 33 af 20 00 Gram 20 30 i.__ Gram 21 30 Kunstrubriek 2: 50 C.m Nws 2315 Muz csu» 23 45— 24 00 G GRAMMOFOONPLAT» NIMIOCR V H-r 10 10 Gltaar- 19 55 Op de man 21 15 Vrijdag 16 januari 1959 van 18—30 uur- Glaooroo Puccini ..La Bohème" opera In 4 bedrijven op tekst van Giuseppe Glaco.s en Lulgl Illlea naar ..Vlc de Bohème" van Henry Murger Plaats cn tijd van handc- Parijs omstreeks 1830 Rolverdeling: f. dichter. Jusat BJOrlIng. tenor; Mar- •rhllder. Robert Merrill, bariton; Schaunard. musicus. John Rear don. ban- Collin philoaool Giorgio Tozzi ba»; ït en Alclndoro. Fernando Corona, ba»; sopraan: PsrpIgnoL mtui. uouane beambte. Tho- barlton. Sergeant. George Musette. Luctne Amarn William Nahr. Monte. bariton Verder RCA Vlet heat ra and Chorus The Columbus Bo choir. Dirigent: Sir Thomas Beccham

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 7