Nieuwe president Spoorwegen kan geen garantie geven Achter moderne opvoeding moet een goed gezin staan Bouw van halteplaats Leiden-zuid is ook nog onzeker In cle Schouwburg brulden de mannen als duiven J. C. Stafleu veertig jaar bij de Roto NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 15 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden Donderdag Gebouw Toonkunst Rapenburg, 8 uur: auditie d' Oprechte Amateur Leiderdorp, gebouw Irene. 8 uur: dr. N. J. Hommes voor G. J. C. over „de vrouw in de kerk." VrUdag Prytaneum, 8 uur K. en O.-cursus handwerken Wijkgebouw Levendaal. 8 uur: leden vergadering afd. Leiden C.H.U., spr. mi nister G. Ph. Helders OEGSTGEEST: He Witte Huis, 8 uur: C.H.U., spr.: drs. D F v. d. Mei. Levens verzekeringsbank. Rapenburg 8. 8 uur: mr. A. F. Leemans voor de Viro over Amerika; 7.30 u. ledenvergadering. Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Ons Grunnegerlaand. gevarieerd programma Apotheken De avond- en nachtdienst wordt waar genomen door de Zuiderapotheek, Lam- menschansweg 4, telef. 23553. De apo theek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274. is doorlopend geopend. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd Op dinsdag en vrijdag Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mineralogisch Garenmarkt 1 b: elke dag geopend tot 12 en van 2 tot 4 uur. Graveeteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum: elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend van 2 tot 5 rur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 to 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Tunnelbouw Lamme nschansweg dit jaar Archeologisch instituut. Rapenburg 26: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74: elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uu Academiegebouw. Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur. behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken Eerste Binnenvestg^acht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal. Oude Singel 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2: elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10 tot 5 uur. Inlichtingenkantoor V.V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 t tvens donderdag van 4 tot 5. zaterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6-30 tot 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe je in de kou?"; educatieve tentoonstel ling over het leven van de Eskimo's. Ge opend tot en met 1 maart. Geen toneel van D.O.S. De uitvoering van de toneelvereniging ).O.S.. morgenavond in de Schouwburg, ;aat niet door. Te zijner tijd zal een lieuwe datum worden bekendgemaakt. (Van een onzer redacteuren) T^EN mededeling van de nieuwe president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, die hij gistermiddag deed op een in het hoofdgebouw van de Spoorwegen te Utrecht gehouden kennismakingsperscon ferentie, moet de verwachting dat het tunnelplan Leiden- Lammenschansweg nu wel spoedig tot uitvoering zal komen, wel de bodem inslaan. De president kon geen enkele garantie voor een vergelijking van deze plannen op korte termijn geven. Ir. Lohmann heeft op deze persconfe rentie een verslag gegeven van „De Ned. Spoorwegen in 1958" en de sluier wegge nomen, die de zomerdienstregeling voor 1959 en een aantal in uitvoering komen de projecten nog verborg. Bij zija op somming van de laatste viel het ons al direct op, dat Leiden niet aan bod kwam. En toen ir. Lohmann een desbetreffende vraag onzerzijds beantwoordde, bleek dat geen vergissing te zijn. Grotere maten De presidennt beaamde, dat een paar jaar geleden inderdaad overeenstemming werd bereikt over een tunnelplan Leiden— Lammen6chansweg tussen het rijk, de spoorwegen en de gemeente Leiden. (Zijn wij wel ingelicht, dan beliep dit project een bedrag van 1.2 miljoen gulden redactie N.L.C.). Maar de berekeningen belken later aan de bescheiden kant te zijn en de gemeente Leiden stelde er prijs op, de maten van de tunnel te ver anderen. In een perspublikatie, d.d. maart 1954, wordt gesproken over twee tunnelkokere, maar later kwam de wens aar voren er vier van te maken.. De Spoorwegen hebben toen dienover eenkomstig wijzigingen in de plannen aangebracht, waardoor het kostenpeil vanzelfsprekend beduidend hoger kwam te liggen. „Dat viel ons wel zwaar op de maag", bekende ir. Lohmann. een onderhoud met de burgemeester Leiden is toen overeengekomen, mogelijke bezuinigingen in ernstige over weging te nemen. ,Wij moeten nu", aldus de heer Lohmann, „opnieuw beginnen om de kosten te berekenen en, uitgaande van de vaste rijksbijdrage, een ver deling van die kosten vast te stellen. Na deze berekening stellen wij ons voor, opnieuw met de burgemeester te gaan praten. Wij durven niet te zeggen, dat wij nog dit jaar met de uitvoering van het Leidse plan be ginnen, ofschoon er nog wel een kans is. Een contract is echter nog niet getekend" Acceptabele dekking een persoonlijk onderhoud dat wij na de persconferentie nog met de president hadden, stelde deze. dat het er dus om een acceptabele dekking te vinden de hogere kosten. (Aangenomen kan worden, dat met de uitvoering van het plan zoals het zich in dit stadium heeft ontwikkeld een paar miljoen gulden ge moeid zal zijn redactie N.L.C.). „Wij hebben voor Leiden een bepaald bedrag uitgetrokken en het zou econo misch niet verantwoord zijn, de nu ver eiste meerdere kosten te bagatelliseren zonder meer tot uitvoering over w gaan." Halteplaats moet renderen Men zal zich herinneren, dat het de be doeling was, op de tunnel een halteplaats bouwen. Het zuiden en westen van Leiden heb ben zich zo uitgebreid en staat nog een zodanige expansie te wachten, dat een halteplaats aan de lijn Leiden—Utrecht langzamerhand als een noodzakelijke tegemoetkomendheid van de zijde der Spoorwegen wordt beschouwd. De bp- doeling is het aanvankelijk bepaald ge weest. In de perspublikatie van maart 1954 wordt zelfs meegedeeld, dat een architect was opgedragen een ontwerp voor een eenvoudig haltegebouwtje te maken en dat het overeenkomst zou ver tonen met de halteplaats te Arnhem voor de richting Velp. Ir. Lohmann kon ons gistermiddag ook op dit punt niet geruststellen. Het is nog niet zeker, dat dit ge bouwtje (dat de kosten, naar wij van andere zijde hoorden, nog wel met enkele tonnen zou vermeerderen) er gelijktijdig komt met de tunnel en het verhogen van de spoorbaan. „Als de Spoorwegen daar toch hun materialen hebben, is het dan niet weueHJker, de halteplaats er bij te nemen in plaats van de bouw uit te stellen?" De heer Lohmann kon deze vraag niet bevestigend beantwoorden. Hij zei, dat de Spoorwegen er veel meer aan hebben, te weten, of door deze halteplaats het reizigersaantal vol doende wordt opgevoerd. „Halteplaat sen kunnen wc overal wel maken. Hoeveel zou Amsterdam bijv. er niet kunnen gebruiken. Maar staat het rendement in redelijke verhouding tot de uitgaven? Als onze economische dienst meent, een aanvaardbare op brengst te mogen verwachten, dan is tot de bouw van zo'n halteplaats niet moeilijk te besluiten." Geen optimisme De conclusie is dus, dat men er beter aan doet zich door het voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad (dat aan staande maandagmiddag in behandeling komt) niet tot optimisme te laten ver leiden. Dat voorstel behelst namelijk het aangaan van een geldlening ten bedrage van 1.535.000, waarvan 600.000 wordt i de malle toestand bij de overgang Zoeterwoudseweg toch eens een eind komen? Een provi sorische oplossing zou in overweging worden genomen, maar er gebeurt nog steeds niets. Als er van tunnel bouw dit jaar werkelijk niets komt, verdraagt een tijdelijke voorziening in deze beschamende situatie geen uit stel meer. Waarom stelt de raad geen èisen op dit punt? Foto N. van der Horst opgeslorpt door de te dempen Uiterste gracht en 935.000 door de tunnel onder de spoorbaan LeidenWoerden. Wij vernamen, dat het bedrag van omstreeks twee miljoen gulden alleen slaat op de spoorbaan- en tunnelwerken en dus niet eveneens op de bouw van de halteplaats, die dus nog eens enkele tonnen zou vergen (vooral de „zand- post" zou aanmerkelijk hoger worden). Het aandeel van Leiden bedraagt dus 935.000. Ir. Lohmann vertrouwde ons toe, dat hij dat wel mooi vindt. Maar wij heb ben reden om aan te nemen, dat het nog niet gedichte gat in de financiering een bedrag van een slordige vier ton vertegenwoordigt (uitgaande van de vaste bijdrage van het rijk en het aan deel van de N.S.). Wat nonchalant Deze mededelingen dreigen de burger de moed te ontnemen. Het schijnt in strijd te zijn met een gezonde journalistieke opvatting, maar wij zouden haast wensen, dat de verant woordelijke mensen de pers eerst dan gegevens over de omvangrijke plannen verschaften, als deze vaste vorm hebben gekregen. Er is niet tegen, dat de krant haar le zerskring inlicht over wat aan de rij ping van een plan voorafgaat, maar soms krijgen wij het gevoel, dat men wat nonchalant met zijn inlichtingen aan pers en anderen omspringt. Deze N.S.- plannen zijn daarvan een voorbeeld. In 1954 liet men van N.S.-zijde publi ceren, dat Leiden, als de gemeente maar „ja" zou zeggen, binnen drie maanden al iets van de uitvoering der complete plannen te zien zou krijgen. Vier jaar later (eerste helft 1958) deelt de wet houder van openbare werken in een openbare raadsvergadering mee, d vóór het eind van het jaar aan de Lai menschansweg zou worden begonnen. I zou de gemeente al niet eerder een het provisorische) oplossing tot stai brengen van het acute vraagstuk Zo», terwoudseweg? Tegenover dergelijke verklaringen doen de mededelingen van ir. Loh mann wat onwezenlijk aan. Al is de mogelijkheid nog niet gehéél uit gesloten, dat dit jaar een begin met het werk wordt gemaakt, een solide grond om dat te verwachten of nog maar te hópen kan de hoogste N.S.- autoriteit vele maanden nadat de wethouder zijn positieve mededeling in de raadsvergadering deed nog niet geven. Hier lijkt ons elk vrucht dragend samenspel ver te zoeken. Een gevolg van een en ander is, d opvallende publikaties over spectaculaire plannen (wij denken ook aan de bebou wing van het Stationsplein!) van hun waarde worden beroofd. Erger nog: dat de burgerij het vertrouwen verliest in wat haar van bevoegde zijde door mid del van de pers wordt opgediendinge zonden stukken in een ander Leids blad en onze eigen krant laten daaraan geen twijfel bestaan. Het heeft geen enkele zin, plannen te doen lanceren om voort varend te schijnen. Wij zijn intussen benieuwd, hoe de raad maandag op deze ontwikkeling zal reageren en of een voorlopige voorzie ning in de malle verkeerstoestand bij de spoorwegovergang Zoeterwoudseweg (waar bovendien de meeste weggebrui kers de verkeersborden volslagen ne geren) alsnog in ernstige overweging zal worden genomen als de tunnelwer ken werkelijk tot 1960 (of nog later?) worden uitgesteld. Geen SchiphoLlijn Ir. Lohmann deelde ons ook iets mee over de „Schiphol-lijn" van Den Haag via Leiden en de Haarlemmermeer naar Amsterdam. Voor deze lijn is indertijd op de nieuwe spoorbaan in Leiden plaats gemaakt aan de kant van het academisch ziekenhuis (buitenzijde). Van aanleg zal voorlopig niets komen; aantal jaren geleden is hij berekend ongeveer driehonderd-miljoen gulden, welk bedrag nu driemaal zo hoog zou •orden (omstreeks een miljard dus). Bijsonder Kerketverk Willem Berkhemer komt declameren De commissie Bijzonder Kcrkewerk van de Leidse Hervormde Gemeente heeft voor de komende programma's van haar lon- dagmorgen hij eenkomst en in het Luxor- theater enkele algemeen bekende figuren »agd, o.a. Wllem Berkhemer, Prof. dr. A. A. van Ruler, Goos Kamphuis en Porf. dr. H. Kraemer. De eerste bijeenkomst, a.s. zondagmor gen half elf, verdient bijzondere aandacht door het optreden van Willem Berkhemer. de Nederlandse woordkunstenaar, die grote bekendheid heeft verkregen door zijn voordracht van Bijbelfragmenten. Hoezeer deze kunstenaar met zijn so bere maar veelzeggende en indrukwek kende voordracht wordt gewaardeerd blijkt uit het feit dat hij mocht optreden de Koninklijke familie, alsmede voor kunstkringen en volksuniversiteiten In de grote steden, terwijl hij ook herhaaldelijk regeringsopdracht ontving om in het buitenland Engels sprekenden zijn Bijbel- •ertolking te brengen. Het is dan ook niet overdreven, wan- leer de commissie voor bijzonder Kerke- verk de Luxor-bezoekers van zondagmor- ;en een exclusief programma in het vooruitzicht stelt. eer een succes voor Haagsche Comedie TF7AT MEN van de schrijfster Lesley Storm ook wil zeggen en welke bezwaren men ook heeft, twee dingen staan vast. Zij kent het publiek en het toneel. Wat het publiek betreft, zij weet wat het verlangt en hoe ver zij gaan kan, ofschoon zij in „Roar as a dove" (Brullen als een duif) soms bedenkelijk dicht het niet-meer-leuke nadert. Het is de verdienste van de leden van de Haagsche Comedie, en met name van Elisabeth Andersen, dat alles vrijwel binnen de perken wordt gehouden. Daarbij moet men natuurlijk bedenken, dat de schrijfster niet de bedoeling heeft gehad om een stuk te schrijven, waarvan wij de tekst serieus moeten nemen. Het is als ontspanning bedoeld en als zodanig gebracht. Daar hebben wij dan het tweede. Zij schrijft een uitstekend speelbaar stuk met vlotte dialoog, waar men iets van kan maken. De titel is ontleend aan Shakespeare's stuk Midsummernightsdream. waarin hij die de rol van Leeuw zal spelen zegt. dat hij zal brullen als een Huif. Welnu, de mannen in dit stuk brullen als dui ven; zij hebben een grote mond maar een klein hart ten opzichte van hun Op het Schotse landgoed wordt niet alleen het meningsverschil tussen de Schot Lord Dimgavel en zijn vrouw Em ma uitgevochten, maar ook de tegenstel lingen aussen het verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten komen aan het licht, want Emma is een Amerikaanse en roept de hulp in van paps en mams. Haastig vliegen die te hulp. Maar >oh, wat kunnen goedbedoelde raad gevingen verkeerd uitpakken. Wanneer einde lijk. na zes doch ters gekregen, er wordt geboren, dan is alles voor el- Onder regie van Ce es Laseur is een vlotte opvouring gegeven. Elisabeth Andersen noemden wij reeds. Kitty Kluppel als de moeder van Emma vonden wij minder geslaagd als oudere dame. Zij bleef tus- oud en jong inhangen. Een uitstekend gespeelde rol was Brinkman, als het dochtertje Jane, en van Jules Croiset als Barnard de erfgenaam. Het was maar eer klein rolletje, maar hij speelde het mei veel kleur. Cees Laseur, de gemoedelijke Ameri kaan, die niet tegen zijn vrouw is opge- en, was gezellig en speelde de rol gevoelig en met veel begrip voor de mogelijkheden en ook de moeilijkheden, die dat meebrengt. Hij deed het uit stekend. Frans van der Lingen, de echtgenoot, en Gijsbert Tersteeg als oom Edward speelden hun rol goed, maar zeer ge bonden aan het schema, waarin zo'n rol wordt opgezet. Ook met deze opvoering voor K. O. hebben de Hagenaars veel succes ge oogst. waarvan het applaus waarmee speelsters en spelers dank werd ge bracht, het bewijs was. A. C. Rou< Gratis stand voor Leidse firma De publikaties over het optreden va het kartel voor metaalverpakkingcn i Nederland tegen het Leidse bedrijf de firma Strappings, hebben een voor deze a verrassende reactie veroorzaakt, st vele sympathiebetuigingen kwan aanbieding uit Breda om op de tex tielbeurs Devotcx, die halt februari ii de Ahoyhallen te Rotterdam wordt gc houden, gratis een stand in te richten is nog niet bekend, of de firma dezi aanbieding zal accepteren. In ons bericht van maandagavond ipraken wij van CIHAN als •en semie-overheidsorgaan, dat com ciële tentoonstellingen controleert; dit et juist. De CIHAN is een oi afdeling van het lichaam, dat in Neder land de buitenlandse handel activeert; afdeling verzorgt tentoonstellingen een buitenlands karakter in Neder land en tentoonstellingen met een derlands karakter in het buitenland. Vola Leiden zap; film De Vereniging van oud-leerlingen ambachtsschool te Leiden hield gis teravond in de kleine zaal van de ge hoorzaal een bijeenkomst, waarin films erden vertoond over de T.T.-raci Assen in 1957 en een reis door Afrika. De verzorging was in handen van de Caltex. Gesproken werd over het onderwerp „Atoomenergie". Vereniging voor pedagogiek Leiden T~\E VERENIGING voor Pedagogiek, afdeling Leiden, had voor haar -L' eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar ds. H. Faber, wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit alhier, uitgenodigd. Ds. Faber hield een causerie over „De moderne opvoeding heeft ook een goede zijde". Er zijn veel klachten over de moderne jeugd. Men slaat de moderne op voeding meestal niet hoog aan. Bij nadere bestudering blijken de moeilijk heden van de kinderen echter vaak de moeilijkheden van de ouders te zijn. De mensen uit het bedrijfsleven hebben de klacht, dat de jeugd geen ver antwoordelijkheidsgevoel kent. Zij weet van vele rechten, maar heeft weinig gevoel voor plicht. De jeugdleiders vinden de jeugd ongrijpbaar; zij doet wel mee, maar niet enthousiast. Het zijn kinderen zonder verleden, zij brengen niets mee en zij hebben ook geen idee van de toekomst. Een van de jongeren drukte dit uit door te zeggen: „Wij staan maar een beetje te rijpen". De hoogleraren zeggen, dat de jeugd slechts onderlegd is; het middelbaar on derwijs heeft niets gedaan. Ten slotte is de klacht over de jeugdcriminaliteit. De jeugd speelt op een rauwe wijze isdadigertje. Men zegt, dat het genees middel is te vinden in een strenge ouder- etse opvoeding. Het probleem van de opvoeding ligt dus in het verschil tussen hardhandig ouderwets grootbrengen of opvoeding in vrijheid. Opvoeden is, volgens ds. Faber, de jonge mens zover brengen, dat hij bij zijn meerderjarig worden op eigen benen kan staan. Dit moet men bereiken door in de jon gere jaren dressuur toe te passen om de kinderen goede gewoonten te leren en hen bij het ouder worden in vrijheid het goede proberen te laten doen. In de mo derne opvoeding gaat het erom de stap de vrijheid niet op het eenentwintigste jaar plotseling te laten doen (zoals het vroeger het geval was), maar om hun ge leidelijk meer vrijheid en verantwoorde lijkheid te geven, waardoor zij naar de zelfstandigheid toegroeien. Agressie De tegenwoordige opvoeding streeft er naar van het kind uit te gaan en dat op een juiste manier in te laten groeien in de wereld van de ouders. De moeilijk heden bij een vrijere opvoeding springen duidelijk naar voren door de agressie, die in de kinderen aanwezig is. Door de vrij heid, die zij krijgen, leven zij de negatieve gevoelens uit. maat in het leven. De moderne opvoe ding wordt hierdoor een stuk moeilijker. In dit opzicht hebben wij ook onze tijd niet mee. In de eenvoudige wereld van omstreeks 1900 zou dit niet moeilijk zijn, maar nu ligt alles veel gecompliceerder. Ideaalvorming In de grote steden zijn er te weinig uit laatkleppen om de jeugd haar negatieve gevoelens te laten uitleven. Op het ge bied van de ideaalvorming schieten de opvoeders erg tekort. Men heeft als ouders geen tijd meer om met de kinde ren die gesprekken te voeren waar zij levenswijsheid uit opdoen. Er wordt te veel langs elkaar heen geleefd. De regelmaat ontbreekt in het dagelijks leven te vaak en er zijn te veel dingen, die onrustig werken. En toch heeft de moderne opvoeding goede kanten, wanneer aehter de kinde ren gezinnen staan, waarin men verstan dig is door de jeugd liefde te geven en het aandurft om in vrijheid hun kind-zijn te laten beleven. Door het bedanken van de dames Van Alphen en Bosman en de heer De Jonge was het bestuur reeds aangevuld met me juffrouw Goedman, terwijl gisteravond als nieuwe bestuursleden toetraden mejuf frouw mr. De Winter van de Raad van Kinderbescherming en de heer De Vries, onderwijzer bij het Hervormd onderwijs. Met ingang van 1 januari 1959 is een jeugdlidmaatschap tegen zeer gereduceer- de prijs ingesteld voor ij. onderwij- tuderenden, die geen hebben. Ook loekeo «Ij beu een IM-M.ig.n inkomen hebben'. De heer J. C. Stafleu, oudste directeur van de Ned. Rotogravure te Leiden, hoopt op donderdag 29 januari te herdenken, dat hij veertig jaar geleden aan deze diepdruk-onderneming werd verbonden. Aangezien de Ned. Rotogravure in 1958 haar 45-jarig bestaan heeft herdacht, volgt hieruit, dal de heer Stafleu kort na de oprichting in dienst van de N,V. is ge komen. De oprichter van hel bedrijl. ue heer A. W. Frentzen, heeft hem destijds uitgekozen en de toenmalige directeur, de heer L. Levisson, aanvaardde hem on middellijk als een van zijn naaste mede werkers. In de loop van deze veertig jaren is het bedrijf, dat met ongeveer tien men sen begon, uitgegroeid tot een onderne ming, waarin bij de afdeling vellendruk cn de afd. rotatiedrukkerij tezamen met de administratie ruim vierhonderd men sen werkzaam zijn. De heer Stafleu, die nog vóór zijn in dienst treden bij de Roto een opleiding in de uitgeverij van de N.V. A. W. Sijt- hoff te Leiden ontving, heeft de liefde tot het vak steeds behouden. Reed* ten tijde van de heer Levisson bewoog de N.R.M. zich op het terrein van de uit» gave van verscheidene tijdschriften, maar vooral na de oorlog is mede dank zij het krachtige initiatief van de jubilaris eén bloeiende afdeling „uitgeverij" ontstaan. De heer Stafleu zag zijn werken in 1938 beloond met de benneming tot adjunct- directeur cn eind 1940 volgde zijn benoe ming tot directeur. Hij heeft ook veel bemoeienis gehad met het voorbereiden en totstandbrengen van vele en belang rijke exportopdrachten, die over de ge hele wereld verspreid, ook heden ten dage nog. voornamelijk als kwaliteits- produkt worden uitgevoerd. De heer Stafleu is lid van het bestuur van de sectie rasterdiepdruk in da Fede ratie van werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, lid van de centrale commissie voor het Boekdrukkers, cn Raaterdiepdrukbedrijf, lid van de onder- handclingscommissie voor de C.A.O. in de grafische bedrijven en lid van het bestuur •an de Stichting Grafisoh Exportcen- Ter gelegenheid van dit jubileum zal heer Stafleu op donderdag 29 januari m 4 uur tot half 8 in „De Beukenhof" recipiëren. Zie vervolg êladanieutc* Op pagina 4 Dijkgraaf en hoogheemreden van Rijnland maken bekend, dat door de ver tegenwoordigers der gemeentebesturen van Haarlemmermeer en Aalsmeer op 13 januari tot hoofdingeland-plaatsvervan ger van Rijnland 1» benoemd mr. G. C. van der Willigen te Haarlemmermeer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3