CHRISTELIJK LADY ISABELLA Wat moeten we doen met onverschillige leden? Conferentie Groep Niemöller met oostelijke kerken In Hongarije: 'n Werkzaam leven in dienst van kerk en wetenschap Kan breuk in Soembanese kerken worden hersteld? East Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening r Ds. F. L. Bos over verbond en kerk JN de „Kerkbode" van de ge reformeerde kerk van VIaar dingen schrijft d*. F. L. Bos een serie korte artikelen waarin hij vooral aandacht wijdt aan de randkerkehjken, de doopl'den die onverschillig zijn gewerden Hij spreekt o.a. over tucht, over de taak van de levende gemeen te om. hun mensen te helpen en m dit verband stelde hij ook de vraag „Wat doen we met onver schillige (doop)leden?" Waarin hy schrijft over de verhouding verbond en kerk. Mevrouw, mag ik even binnen komen? Ik zou graag een ogen blikje met u willen praten. Och dominee, daar zie ik helemaal geen heil in. Ik voel niets meer voor de kerk. Maar u bent toch nog altijd lid van de kerk. En nu kom ik u als uw predikant weer een* opzoeken om met n over de Here Jezua te praten, 'k Zou de moeite maar 6paren. dominee, 't Interesseert me niet. Een gesprekje in die geest kun je als gereformeerd predikant meermalen meemaken. Het loopt dikwijls binnen vijf minyten dood. omdat je nergens op kunt appel leren. Wat dan? Een kerkelijke tucht-proceaure. die de betrokke- Er zijn klem- er, die zich in dezen geen problemen maken. Men wil die onverschilligen er rustig bij laten. Zoveel mogelijk vermanen. Maar voor de rest: zij behoren er ook nog bij. Waarbij? Bij het ver bond. goed. Maar ook bij de kerk? Metterdaad: „de verbondskring is zeer wijd. Op de pinksterdag zei Petrus tot het ongelovige en ..verkeerde geslacht" der Joden: voor u is de belofte en voor uw kinderen Ondanks hun „boos heden" bleven dat „kinderen des verbonds", voor wie gold: God heeft in de eerste plaats voor u Zijn Knecht doen opstaan en Hem tot u gezonden om u te zegenen Ja, dat oude volk behoort er nog bij Want de genadegaven en de roeping van God zijn onberouwe- lijk. En dat geldt voor heel de een maal gekerstende wereld. Ook de nazaten van hen. die eertijds als wilde loten tussen de takken van de heilige olijfboom zijn ge- ent. God toch getrouw t dat al die mensen ook tot de kerk behoren. De kerk gaat wel uit van het verbond. Van het be gin af bestaat de kerk ook in de nieuw-testamentische bedoeling uit huisgezinnen en worden de kinde ren in de kerk geboren. Ook valt het niet te ontkennen, dat onder het oude testament niet tussen zichtbare kerk en ver bondskring te onderscheiden valt. Israël als geheel bleef Gods volk, ook als het merendeel in afgode rij en onverschilligheid was weg gezonken. De profeten riepen daarover wel Gods oordeel uit, maar krachtens de solidariteit en saamhorigheid van heel het volk gold dit voor allen. De rest die zich bekeerde, kwam niet afzon derlijk te staan. Maar dat wordt in het nieuwe testament anders. In hetzelfde waarin de apostel Paulus het perspectief der eeuwen van het verbond ontdekt, spreekt hij ten aanzien van het zich tegen het Evangelie verhardende Israël duidelijk uit. dat zij. de natuurlij ke takken, nu van de heilige olijf boom zijn weggebroken om hun ongeloof. Voorts waarschuwt hij degenen die stèèn door het ge loof: let op de goedertierenheid Gods en Zijn gestrengheid; over de gevallenen gestrengheid, maar over u goedertierenheid Gods. in dien gij bij de goedertierenheid blijft: Anders zult ook gij wegge kapt worden. Het verbond gaat wel door. De onaantastbaarheid van Gods trouw in de lijn der geslachten blijft onverkort gehandhaafd. Dat kan na verloop van hele genera ties nog de grootste verrassingen geven. Maar het wezen van Gods kerk wordt op grond van Gods ver kiezend welbehagen mede door persoonlijke geloofsovergave aan Jezus Christus bepaalt.. En dit komt tot z'n schriftuurlijke ult- drnkking, waar in de natuurlijke lijn der geslachten de geestelijke samenleving wordt gehandhaafd door uitsluiting van degenen die zich kennelijk als ongelovigen Uit ons niet HET LIGT voor de hand. dat zulke geheel afkerige bonde lingen zelf het contact met de kerk verbreken. Zo deden het de Joden, die weigerden zich door het Evangelie te laten gezeggen. Zo gebeurt het nog altijd, waar en wanneer het kerklidmaatschap het kruis van moeite en vervolging met zich brengt. Zij zijn uit ons uitgegaan zegt de apostel Jo hannes madr zij waren uit ons niet; want indien zij uit ons ge weest waren, zouden ze bij ons gebleven zijn; maar aan hèn moest openbaar worden, dat niet allen uit ons zijn. Dit heengaan komt tegenwoor dig onder ons vaak niet zo duide lijk uit. Er zijn puur onverschil lige bondelingen, die zelf officieel de band niet verbreken. Meerma len is dit enkel onwellevendheid, die de moeite niet neemt, een briefje te schrijven. Soms ook vindt men het behoren bij een kerk toch nog netjes staan. Het kost immers ook niets. In werkelijkheid echter zijn zul ke onverschillige bondelingen weg gebroken om hun ongeloof. En waar dit duidelijk Is. zal de kerk. afgedacht van wat de betrokkene doet. van haar kant de breuk moeten constateren: het is geble ken. dat zij niet uit ons zijn- Maar evangelisatie houdt hier, krachtens het verbond, een bijzon- Christelijke vredesconferentie voorbereid ven een speciale conferentie door de Wereldraad te laten beleggen waarin de atoombewapening De vertegenwoordigers van ker- ken achter het ijzeren gordijn, jr i iVJSSÏÏien" die de conferentie van Nyborg be- TTLOCLCTL Esproken zouden moeten worden, zochten, zijn niet onmiddellijk naar huis terug gegaan. Zij be- Staat steunen zochten een weekend-conferentie Stddt SteWieil in Frankfurt, die tot thema had „Conferentie om een betere ver- (Van een onzer redacteuren) standhouding tussen Oost en West echter te bevorderen'-. Van achter het ijzeren 'gordijn waren o.a. prof. Soucek uit Praag, prof. Parisski uit Leningrad en aartsbisschop Kiïvit aanwezig, die ook in Ny borg zeer op de voorgrond traden. De westelijke kerkelijke leiders be hoorden allen tot de Niemöller- groep, die zeer pacifistisch is inge steld, en de westelijke politiek vijandelijk gezind is. In Nyborg schijnen de westelijke lei ders de touwtjes strak genoeg in handen te hebben gehad om niet in politiek vaar water verzeild te raken. Deze conferentie Van Nelle bestellen I De Presbyteriaanse wereldraad zal van 26 juli tot 6 augustus in Sao Paolo (Brazilië) bijeenkomen. Aanvankelijk zou de zitting van deze raad worden j gehouden in Campinas, ook In Brazi- j llë, maar het grote aantal bezoekers maakt grotere accommodatie nodig. Voor het eerst sedert 350 jaar is in j Oostenrijk een Doopsgezinde gemeen te geïnstitueerd Linz. i eigenlijk een vervolg op de •redesconferentie van kerkelijke leiders in oostelijk Europa, die vorig jaar te Praag werd gehouden. In de officiële slotconclusie wordt gezegd; Wij zijn blij en Gode dankbaar, dat we eensgezind en broederlijk deze confe rentie konden houden en naar elkaar konden luisteren ook als het ging om waarheden, die ons pijnlijk troffen en wij zo de kerkelijke en nationale problemen konden bespreken. Wij weten dat we pioniers zijn in een ontwikkeling die tot een blijvende vrede zal leiden en wij tot een goed samenleven zullen komen van volke ren die door schuld en misverstanden uiteengereten zijn. In de volgende zin nen proberen we onze besprekingen samen te vatten: 1. Wij geloven dat politiek en menselijk gezien het verkeerd is om midden Europa atomair te bewapenen. 2. Wij zijn eveneens van mening dat de krachten in het atoom, cfie de groei ende mensheid zo ten zegen kunnen zijn, in geen geval en in geen land voor vernietiging mogen worden gebruikt wel in de stad Zilveren jubileum prof. dr. G. M. den Hartogh De Kamper hoogleraar dr. G. M. den Hartogh hoopt zaterdag a.s. zijn zilveren ambtsjubileum aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken te gedenken. In besloten .kring zal dit jubileum maandagavond worden gevierd. Gevoelens van dankbaar heid overheersen in de kring van senaat, docenten en studenten van de hogeschool, dankbaarheid vooral jegens de Heer der Kerk, die de bescheiden geleerde een kwart eeuw heeft willen sparen. Als docent in het kerkrecht heeft de thans jubilerende hoogleraar steeds vol op in het kerkelijk leven gestaan. In de loop dei jaren heeft hij de kerken met duizenden adviezen gediend. Ontelbare rapporten heeft hij uitgebracht, zowel voor de synodes als voor de plaatselijke kerken. In het kerkrecht als zodanig is de laatste kwart eeuw weinig verande ring gekomen, maar wèl is het kerkelijk leven opvallende wijzigingen gaan ver tonen. De evangelisatie is meer en meer een zaak van de kerken geworden, de zending wordt met veel intensiteit ge dreven en het maatschappelijk werk is tak i ker- Om gezondheidsredenen Is de president van de Hongaarse protestantse kerk. bisschop Albert Bereckiy. die onlangs 65 Jaar werd, afgetreden. Zijn Cun-tle wordt voorlopig vervuld door bisschop Elemer Gyory. van het Opperdonau- distrlct. De synode zal binnenkort een opvolger kiezen. Van Nelle bestellen I Adv Politieke belangstelling De betrekkingen met de overheid zijn door deze ontwikkeling wat hechter ge worden. in tegenstelling tot vroeger toen het contact heel wat geringer was. Professor Den Hartogh is wel eens beducht dat de zelfstandigheid van de kerk daardoor te veel in het gedrang zal kor n en hij meent dar ook, dat deze materie in de eerstkomende tijd regelmatig aan de orde zal komen. Tja. die verhc iding tot d- overheid zal altijd wel aitueel blijven. De pre dikanten echter hebben, naar de in druk van de hoogl raar. tegenwoordig minder belangstelling voor de politiek, voo-al de jongeren, die soms wat septic, h kunnen zijn. De politiek heeft wél zijn belangstel ling gehad, al heeft hij dan nooit geheel in de politiek willen gaan. Voordat prof. Den Hartogh als predikant in zijn eer ste (en tevens laatste) gemeente, Ha- zerswoude. werd bevestigd, heeft hij twee jaar bij de dr. A. Kuyperstichting gewerkt. Hij verrichtte daar o.m. histo risch onderzoek, maar zijn werkkring bracht hem ook in directe aanraking met de staatkunde-van-het-moment. Hij heeft verscheidene malen dr. H. Colijn vergezeld op zijn reizen naar Duitsland. Frankrijk en Zwitserland voor het Vol- kenbondswerk. Naar Kampen Tóch kon de staatkunde hem niet blij vend boeien: een aanbieding om secre taris van dr. Colijn te worden sloeg hij af. De theologische studie eiste intussen zijn werkkracht op in zijn avonduren. In 1928 deed hij zijn candidaatsexamen en in maart 1929 werd mr. G. M. den Hartogh predicant, net als zijn vader. In Hazerswoude kreeg hij beroepen naai Sneek. Den Haag en Kampen, maar drie maal werd het „bedankt". Toch zou hij in Kampen het grootste deel zijn leven doorbrengen, want de synode van Middelburg benoemde hem in 1933 tot hoogleraar in de vacature van prof. dr. H. Bouwman. Op 17 januari 1934 aanvaardde dr. Den Hartogh openlijk zijn ambt als hoogleraar iri de algeme ne en v lerlandse kerkgeschiedenis. Pa- tristisch Latijn en kerkrecht. Lange j; ren' van studeren en colleges geven volg den. jaren waarop de thans jubilerende hoogleraar in dankbaarheid terugziet. Als kinderen van God en daarom als broeders mogen we de scheiding tus sen Oost en West, tussen rechtvaar digen en onrechtvaardigen, tussen uitverkoren en niet uitverkoren ge lovigen en goddelozen niet erkennen. Wij willen met allen samenwerken die de koude oorlog willen afschaffen, omdat we m de overwinning van de verzoening geloven. Wij willen het vriend-vijand denken afschaffen en het als verouderd uit het spreken en handelen van de politici verbannen 4. We" zijn dankbaar voor de eerste schreden op deze gemeenschappelijke weg. die in Liselund, op de conferen tie van Praag en Nyborg in deze richting genomen zijn en willen op deze weg verder .gaan. In deze conferentie zyn tevens de plannen besproken om in Praag een tweede vredesconferentie te beleggen 16—19 april, die georganiseerd zal worden door de oecumenische raad van Tsjechoslowakye. -Men wil daar met meer mensen samenkomen dan de vorige keer en kennelijk hopen de oostelijke leiders vertegenwoordigers uit het wes ten te trekken. De kerken werden opgeroepen om 6 augustus (de dag van Hiroshima) tot „een dag van oekering" te maken. Te vens werd bekend gemaakt, dat de ker ken van Tsjecholowakïje er naar stre- Vanuit Boedapest ontvingen we een bericht dat ook van belang kan blijken te zijn in de ontwikkeling van de ver houding tussen Oost en West. De plaats vervangende voorzitter van het Hon gaarse bureau voor kerkelijke aangele genheden, lm re Miklós, heeft op één van de laatste samenkomsten van de classis Donau der Gereformeerde Ker ken de „steun van de kerken bij de op bouw van het socialisme (lees commu nisme)" geëist. Hij zei te weten, dat alle predikanten in de eerste plaats verkondigers van het geloof zijn. Hij hield het echter voor absoluut noodzakelijk dat de kerk met de staat politiek samen werkt. Een po- litiéke strijd binnen de kerk tegen de „groeiende vijandelijke conservatieve reactie" was een vereiste. V oorzichtig In het laatste jaar hebben de oostelijke leiders meer en meer contact gezocht met het westen. Dit is alleen maar ver blijdend. De Nederlandse vertegenwoor digers die van Nyborg terug keerden, waren zeer verheugd over dit con tact. omdat zij het gevoel hadden ook kerkelijke leiders te hebben ontmoet, die niet alleen de staat maar ook de kerk vertegenwoordigen. Wel verklaar de dr. C. L. Patijn op een persconfe rentie vorige week naar aanleiding van de vredesconferentie te Praag, dat de oostelijke leiders niet inzagen dat zij met dergelijke resoluties het commu nisme uiteindelijk steunen inplaats van de vrede dienen. In het licht van deze twee berichten, zullen we evenwel de vraag onder ogen moeten zien, of de politici van Oost-Europa hun kerken misschien meer vrijheid geven voor contact met het westen, omdat zü menen te kun nen profiteren van de groeiende stro ming in Duitsland en elders die een „derde weg" wil bewandelen. Een groot aantal westelijke leiders zijn zeer paci fistisch ingesteld of hebben zich zc sterk tegen de atoombewapening ge keerd dat zij aan alle mogelijke confe renties deelnemen waar resoluties v den aangenomen die een politieke houd hebben. Volgens velen ondermij nen zij de kracht van het westen. Het lijkt on« niet wenselijk dat w< oostelijke leiders contact met de ker ken aan deze kant van het ijzeren gor dijn weigeren. Maar onze kerkelyke leiders zullen zeer voorzichtig te werk moeten gaan. Het is helemaal niet on mogelijk gezien deze twee berichten, dat de communistische leiders de ker ken in hun gebieden met of zonder hun medeweten misbruiken om eigen1 politiek na te streven. Van Nelle bestellen Adv Synode te Spakenburg Hel. s zijn zwakke gezondheid heeft Veelzijdig publicist Talrijke geschriften, adviezen en arti kelen heeft hij gepubliceerd. Tezamen met de honderden preken (in Meniger lei Genade en Wet en Getuigenis), zijn boeken De tucht over doopleden, In de lijn der Afscheiding, het Chr. Geref. Se minarie te Amsterdam. De kracht van het Calvinisme, De Afscheiding en de Theologische Hogeschool zou er een boe kenplank mee gevuld kunnen worden. Als .ocent in de vaderlandse kerkge schiedenis der 19e eeuw verzorgde hij mede de uitgave van de Archiefstukken der Afscheiding. Hij verzorgde de opzet en eindredactie van Schrift en Historie, het gedenkboek dat verscheen ter gele genheid van het 50-jario bestaan van de A.R. partij. Zijn publicistische arbeid in vele bladen (o.m. Geref. Weekblad, De Bazuin. Belijden en Beleven. Bezinning. A.R. Staatkunde) is bijzonder omvang rijk. AANSTUREN OP HERENIGING De generale synode van de vrij gemaakte Gereformeerde kerken Is voortgegaan met de behandeling van stukken, die betrekking hebben op de schorsing en afzetting van ds. S. J- P- Goossens, voorheen missionair predi kant van Zwolle. Nadat zij eerst ander halve dag in comité-generaal had ver gaderd, stelde de synode woensdag middag haar deuren weer open Inmiddels bleek de praeses, ds. J. van Bruggen te Assen, door ziekte verhin derd te zijn de zittingen te leiden. Ds. J. A. Vink te Amersfoort, assessor, ver- ring hem als praeses. Door de verkie zing van ds. P. K. Keizer te Groningen tot secundus-assessor completeerde men het moderamen weer. Als afgevaardigde van Drente werd ds. Van Bruggen ver vangen door zyn ambtgenoot ds. H. Bou- ma te Assen. De zaak, waarmee de synode zich nu bezig hield, betrof de verhouding van de synode ten opzichte van de twee groepen kerken op Soemba. In oktober 1952 is op Soemba een 110 Carlyle was al bij hem en nam hem mee naar de zitkamer „Goeden morgen, mijnheer Hare! Wat bent u vroeg op pad. En dat in die sneeuw' Wat is er aan de hand? Het schijnt nogal erg te zijn!" Mijnheer Hare danste van zijn ene been op zyn andere, als een kat op hete kolen. „Nogal erg Het zou jou eens moeten gebeuren en dat met zo'n zoon! Waarom bemoeien de mensen zich niet met hun eigen zaken en laten mij met rust^ Voor^myn (Psrt hadden ze hem r ellende niet!" „Maar wat is er dan gebeurd? Carlyle. „Dit!" zei mijnheer Hare. „Kijk En hij smeet een brief op tafel. De post bracht hem zo even Het is de moeite waard!" Carlyle nam de brief op en las hem. Hij heette te zijn van een „vriend" van mijnheer Hare. -| j- stond in, dat zijn „misdadige zoon" Wcst-Lynne was aangekomen. dagen zou aankom om te zorgen dat h„ - daan ging omdat hij anders „in zijn nek gepakt i worden „De brief is anoniem!" zei Carlyle. „Ja. natuurlijk'" stampvoette Hare. „De enige aandacht die ik ooit aan anonieme brie ven zou schenken, is dat ik ze in het vuur wierp, als ik u was." Carlyle keek verontwaardigd, zijn on derlip gekruld. „Maar wie hééft 'm geschreven?" barstte mijn heer Hare uit. En i s Dick in West-Lynne? D a t is de vraag." „Wat denkt u. zou het waarschijnlijk zijn dat Dick naar West-Lynne komt? Z »1 ik u eens precies zeggen wat Ik er van vind"" „HU is gek' Om zijn eigen dood zo tegemoet te lo pen. in We-.t Lynne! Ik zou hem in xUn nekvel kun nen pakken en hem zelf vasthouden. „Ik zal u vertellen wat Ik dat u zich deze dingen zelf aandoet!' opgehangen, dan had ik al die vroeg mijnheer arschijnlijk in |L. dc loop dezer mijnheer kreeg de raad gauw mogelijk van doer ANN LUDLOW lijk i plan bent, want dan kijkt niemand u i scheuring ontstaan. Ds. Goossens was in Nederland en tijdens zijn afwezigheid heeft de synode van de kerken op Oost- Soemba de goeroe-indjil L. Kondamara te Maoe Maroe afgezet als ouderling van de kerk te Kananggar. (Maoe Maroe was een soort wijkgemeente van Ka nanggar; ouderling Kondamara vervul de diensten als goeroe in deze wijkge meente.) Naderhand heeft ds. D. Vreugdenhil an -Zwolle in opdracht van de zendende kerk. Soemba bezocht. Ds. Goossens inmiddels afgezet. Het bleek, dat scheidene Soembanese kerken zich ach ter ds. Goossens stelden. Andere ker ken waaronder de „wijkgemeente" Maoe Maroe schaarden zich achter de kerk van Zwolle. Deze kerken had den echter geen enkele predikant. Ds. Vreugdenhil heeft er aan meegewerkt om de kring Maoe Maroe tot kerk te institueren. De afgezette ouderling Kon damara is door hem tot predikant be vestigd. Verschillen Daarmee was de scheuring op Oost- Soemba vergroot, want de andere ker ken. die ds. Goossens als predikant ble- zien, wensten de kerk te Maoe Ma- ;n haar predikant niet te erkennen. Ook in Nederland kwamen bezwaren te gen de handelwijze van de kerk van Zwolle, daar men meende, dat Zwolle hierover eerst ruggespraak met de dere kerken hier te lande had moeten houden. Een andere opvatting is, dat ds. Vreugdenhil ter veiligstelling van hel zendingswerk zijner kerk moeilijk an ders had kunnen doen. Over deze zaak is in de synode var Spakenburg de discussie nog gaandt daar zij wil aansturen op hereniging var beide kerken op Soemba. Van Nelle bestellen Adv i denk. Dc „Mezelf aandoen?" Rechter Hare barstte opnieuw los „Ik?" Heb ik Halijohn vermoord? Ben ik ge vlucht voor de gerechtigheid? Zit ik verborgen. Joost mag weten, waar? Loop ik zo maar eens. vermomd als arbeider naar mijn geboortedorp om mijn vader lastig te vallen? Schrijf ik soms anonieme brieven en breng ik ze mezelf? Kletskoek, Carlyle." Carlyle ha3 tenslotte nog wel enige invloed op hem. en zo werd hij langzamerhand wat bedaard, de heer Hare. „Hij mag hier dan komen of niet komen", besloot hij. „Ik zal het politiebureau waarschuwen en zeggen dat ze een oogje in het zeil moeten houden." „Dat doet u niet, mynheer Hare'" Carlyle sprak bijna opgewonden. „Er is niet veel kans dat Richard werkelijk naar West Lynne komt. Maar als hij het deed, zou zijn eigen vader dan meteen zijn onder gang bewerken? Iedereen hier in de omgeving zou er schande van spreken. Ja, mijnheer Hare, vast en zeker' Als andere mensen u dat niet durven zeggen, ik wèl. U hebt destijds gezworen dat u Richard zoudt overleveren aan het gerecht, als hij ooit op uw pad kwam. Maar natuurlijk heeft niemand ooit geloofd dat u hzt werkelijk zoudt doen. U kunt meteen wel af scheid van al uw vrienden nemen, als u het werke- „Maar ik doe het toch!" „Ja, en bovendien hebt u geen eed gedaan, dat u zomaar naar het politiebureau zoudt lopen, op grond van een anoniem vodje papier. Onzin, mijn heer Hare." Mijnheer Hare bromde wat, het was niet te ver staan of het instemming was of niet. „Hebt u de brief aan mevrouw Hare laten zien? Of er over gesproken?" zei Carlyle. „Ik niet, ik heb mezelf er de tijd niet voor ge gund. Ik was naar het hek gelopen om te zien hoe hoog de sneeuw lag op de weg. en toen kwam de postbode. Ik las het geval, terwijl ik daar nog stond. Ik ging mijn jas en mijn paraplu halen om meteen naar u toe te gaan. Mijn vrouw vroeg waar ik zo gauw naar toe moest, maar ik heb het haar niet gezegd." „Ik ben werkelijk blij, dat ik dat hoor", zei Car lyle. „Zulke berichten zijn gevaarlijk voor het ge stel van uw vrouw. Laat er niets van blijken tegen over haar, als ik u een goede raad mag geven. U weet zelf hoeveel ze al heeft moeten doormaken." „Voor een deel is dat haar eigen schuld Waar- De aartsbisschop van Canterbury, dr. om zet ze die snertjongen niet uit haar hoofd IGeoffrey Fisher heeft de provinciale syno- „Als ze dat kon. Maar dat gaat tegen de men se van Canterbury dinsdag meegedeeld, Üjke natuur in. En er is nog iets. waar u misschien de leiding van de Zweedse staats- - i uitleve - - - - Zo schrijft Paulus het in zijn brief aan de Galaten: „Want wie Christus Jezus toebehoren hebben het vlees met zijn harts tochten en begeerten gekruisigd." En het is juist een uitspraak als deze die zo menigeen tot tobben brengt. Want wie durft mét volle overtuiging te zeggen dat hij los is gekomen van die „vleselijke hartstochten en begeerten"? Niemand immers! Betekent het dan ook dat niemand met volle overtuiging kan zeggen dat hij Jezus Christus toebehoort? Maak het u toch niet onnodig moeilijk. Uw Heiland is met op de wereld geko men om rechtvaardigen maar om zondaars tot bekering te brengen. Tot bekering tot een ommekeer in hun leven. Die zondaar blijft daarmee zondaar. Iedere dag weer zal hij strui kelen, zal hij ten prooi vallen aan die hartstochten en begeer ten. Maar ook: iedere keer weer zal hij opnieuw zijn ogen opslaan naar de hemel en om vergeving bidden. En iedere dag weer zal hij opnieuw het gevecht aanbinden tegen al die fouten in zijn leven. Omdat hij toebehoort aan Jezus Christus. Die wetenschap sterkt hem in de dagelijkse strijd. En dat geloof brengt de christen de overwinning: eens zal hij voor God staan en mogen ingaan in de eeuwige heerlijkheid. Niet omdat hij nooit gestruikeld is maar omdat hij geloofd heeft in Jezus Christus! Aartsbisschop van Canterbury tegen vromv in het ambt LINKS AF OF RECHTS GAAT VOOR TAE SOCIALISTEN hebben het In de verkiezingsstrijd niet gemak kelijk, en de onzekere gemoedsge steldheid waarin zij verkeren laat zich nauwelijks verhullen. Voor hun actie hebben ze een mannetje inge schakeld, dat zich aandient onder de naam „Piet-pak-an", maar aan gevoelens van onbehagen hebben ze zelf het een en ander aan te pak ken. Een van de zonderlinge uitlatingen waartoe ze in hun zorgelijke toe stand komen is die welke partij voorzitter Evert Vermeer dezer da gen. deed; als leus kondigde hij aan: „Tegen een rechtse regering, links af". Er valt over deze leus het een en ander te zeggen, en wij achten ons niet geroepen ons daar van te onthouden. Daar is dan in de eerste plaats het feit dat de socialistische partijvoor zitter blijkbaar „een rechtse rege ring" (hij bedoelt waarschijnlijk: een rechts kabinet) in het verschiet ziet. Zelf hebben wij doen uitkomen dat elke speculatie over het toekom stig kabinet voorbarig, en reeds daarom onjuist, is. We toeven nog niet in hef stadium van de kabinetsformatie. Wie naar dit stadium verlangen, kunnen we mogelijk troosten met het uitspre ken van de veronderstelling dat dat stadium, eenmaal aangebroken, ook ditmaal wel eens veel tijd in be slag kan nemen. Te minder reden om er zich nu reeds in te verdie pen. In het stadium waarin de politieke partijen zich thans wèl bevinden, namelijk dat van de voorbereiding der verkiezingen, ligt er een andere taak: namelijk om van eigen over tuiging te laten blijken en om ande ren voor die overtuiging te winnen. Is het goed, dan heeft men het met deze taak zo druk, dat men aan spe culaties over het toekomstige kabinet zelfs niet toekomt. Wij menen wel te begrijpen welke overweging de socialistische partij voorzitter deze leus heeft ingegeven. Hij heeft, in de omstandigheden waarin hij verkeert, behoefte aan een schrikbeeld. Als zulk een schrik beeld moet dan dienen de mogelijk heid van een rechts kabinet, waar tegenover hij dan een zwenking naar links bepleit. Gevreesd moet worden dat de heer Vermeer met de aankondiging van zijn leus zijn partij geen dienst heeft bewezen. Wij zouden allereerst kunnen stellen, dat de begrippen „rechts" en „links" in de loop van de tijd nogal wat verschuiving en wisseling hebben ondergaan. Voor al de politieke constellatie in ons naburige landen, als Engeland en Frankrijk, geeft daarvan merk waardige voorbeelden te zien: van „linkse" partijen die aanvankelijk- conservatieve gedachten gingen aan hangen, en van „rechtse" partijen, die zich plotseling nogal links gin gen gedragen. Men mag hierin al een aanwijzing zien, dat de onderscheiding „rechts" en „links" in wezen weinig gefun deerd is en slechts in betrekkelijke mate in staat is om hout te snij den. Zij is ook in de Nederlandse politiek wel gebezigd, maar diezelf de Nederlandse politiek kent ande re onderscheidingen, en tegelijk be tere. Aan die andere en betere on derscheidingen gaat de leus van de heer Vermeer voorbij. Ook voor zijn eigen partij echter is de heer Vermeer met zijn leus wei nig gelukkig geweest. Want hij mo ge dan „een rechtse regering" als een schrikbeeld hebben bedoeld, wij hebben zo het gevoel dat voor ve len die bij vorige gelegenheden nog op een socialistische lijst hebben ge stemd het „links af" een nog be langrijk groter schrikbeeld is. Dat is nu juist het laatste wat ze met hun sympathie voor de socia listische partij hebben bedoeld. Zij zullen van oordeel zijn, dat, als er dan toch gewerkt moet worden met de begrippen „rechts" en „links", boven het „links af" nog altijd de voorkeur gegeven behoort te wor den aan het „rechts gaat voor". BIJ EEN GROOTS GEBAAR nog niet aan hebt gedacht U wilt i het gerecht, zegt u Maar weet u wel. dat J"zi^h"uiuÓ"r)k" «g'etTh«"Zwee<£e""bï: u tegelijkertijd uw vrouw kwijt raaktsjuit om vrouwen toe te laten tot de „Kletskoek zei de rechter. i kansel. „U zult zien. dat het waarheid is. Even zeker als Hij "schreef de brief in november van Richard voor de bijl gaat, hetzij door uw toedoen het vorige iaar, doch hij kon de inhoud of niet. kunt u uw vrouw wel opgeven, als hij gear n]e( bekend maken, omdat de brief per- resteerd wordt." [soonlijk en vertrouwelijk was geschre- Mijnheer nam de brief, die nog voor hem op tafel ven Hij wilde echter toch kennis geven lag en stak hem weer in de envelop. „Het hand van het feit, dat hij bezwaren had ge schrift kent u zeker niet?" maakt tegen de beslissing van de Zweedse „Ik heb het nog nooit gezien, voor zover ik weet .kerk waarmee de Anglicaanse Kerk sinds Gaat u direct naar huis?" 'oktober 1954 een zeer nauw contact (Wordt vervolgd) onderhoudt. i brief heeft geschreven j^E Algerijnse kwestie staat weer in het middelpunt van de belang stelling. Terwijl in Parijs achter de schermen politieke maatregelen wer den voorbereid om een definitieve oplossing voor dit ernstige probleem te zoeken, werd de strijd voortgezet. De strijdkrachten, die zich niet meer met politieke zaken mochten inlaten, kregen opdracht, het verzet te bre ken. Maar aan de andere kant maak te De Gaulle een groots gebaar naar de Algerijnen, door op grote schaal amnestie te verlenen. Op deze wijze tracht hij de mohammedaanse be volking duidelijk te maken, wat zijn bedoelingen zijn. De tegenregering van Algerijnen, die te Cairo verblijft, geeft reeds blijk, te beseffen, dat ze er heter aan doet met president De Gaulle aan de con ferentietafel te gaan zitten. Zij heeft reeds laten weten, dat zij niet af wijzend staat tegenover onderhande lingen met Parijs. Welke waarde in dit verband moet worden toegekend aan de bemidde lingspogingen, welke de Italiaanse premier Fanfani in Cairo heeft ge daan, kan moeilijk worden gezegd. Het spreekt vanzelf, dat zowel de Franse als de Italiaanse regering ontkend hebben, dat de heer Fan fani heeft bemiddeld. Dit neemt echter niet weg, dat hij wel degelijk de Algerijnse kwestie heeft besproken, niet alleen met de vertegenwoordigers van de tegen regering in Cairo, maar ook met pre sident Nasser van de Egyptisch-Sy- rische Arabische republiek. Gisteren bracht Fanfani opnieuw een bezoek aan president De Gaulle. De beste graadmeter voor nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van Al gerije is altijd de reactie van de Europese bevolking in dat gebied. Zij ziet in de amnestieverlening een verloochening van de strijd, die de militairen in de afgelopen jaren heb ben gevoerd en roept op tot verzet tegen de regering van Michel Debré. Men vermijdt angstvallig de naam De Gaulle tenoemen, maar het is duidelijk, dat niet de premier, maar de president verantwoordelijk is voor de jongste stappen. Het ziet er naar uit, dat er in de ko mende weken ten aanzien van Alge rije dingen gaan gebeuren, die be slissend zullen zijn, niet alleen voor de bevolking van dit door strijd ver scheurde Noordafrikaanse gebied, maar ook voor Frankrijk, dat thans onder president De Gaulle aan een nieuwe periode in zijn historie is be gonnen. Reroeninsrswerk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: De classis der Gereformeerde Kerken heeft in haar gisteren gehouden vergadering besloten ds P. B Lengbeek te ontslaan uit de bediening van zijn ambt bij de Geref. Kerk te Eestrum. met dien verstande dat hy het recht op de eer van de uit oefening van het ambt van dienaar des Woords bij de Geref. Kerken in Neder land behoudt. Dit impliceert dat ds. Lengbeek beroepbaar is. Van Nelle bestellen Pacifistisch predikant naar gevangenis De anglicaanse predikant Michael Scott, wiens foto enige dagen geleden op kranten prijkte. sitdown"staking GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Beroepen te Fergus-Guelph (Ontario, Can. Ref. Ch.) P. Kingma te Noord- bergum: te Houwerzijl A. I. Krijten- burg te Zaamslag. GEREF. GEM. IN NED. aüe voorpagina'! omdat hij zich v: |had verzet tegen de aanleg vi__. ketbasis in Engeland, werd veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. De straf was voorwaardelijk mits hij zich een jaar lang niet aan een dergelijke hande ling zou schuldig maken. Ds. Scott heeft echter gevangenis gekozen. Deze pacifis tische predikant wil blijkbaar liever „zitten" om straks op de raketbasis weer te kunnen zitten, want hij wil zijn protestactie voortzetten. HER EN DER kt voor Schiedam, H. Ligtenberg De synode van de Anglicaanse kerk van rdam. Nieuw Zeeland heeft besloten de eer- I ste stappen te doen om te komen tot een samensmelting met andere ker- Van Nelle bestellen 1 Adv.1 ken van dat land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2