Aantal vissers wordt nog voortdurend kleiner Grote balansopruiming A. MEIRINK Balans Opruiming CULTURELE AVOND MET ZANG, FLUIT- EN PIANOSPEL Oranjevereniging Katwijk-Zee bezag geslaagd jaar Flinke haringvangsten in de Ierse Zee KLM dit jaar 31 maal per week naar New York DONDERDAGMORGEN 9 UUR NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 WOENSDAG 14 JANUARI 19S9 Katwijk levert 29 pet. van de vissers Vakbekwaamheid jeugdigen de laatste jaren iets beter OPVALLEND IS, dat het aantal vissers op de logger- en trawlervloot tussen de 25 en 49 jaar voortdurend afneemt, hetzij door overgang naar andere beroepen, hetzij door monstering op de steeds groter wordende kottervloot. Het verlies in deze groep wordt zeker niet gedekt door het grotere aandeel van de arbeidsbezetting, dat voor de groep „tot 25 jaar" kan worden gemeld. De jonge vissers tellen namelijk slechts een klein aantal gediplomeerden. Zij hebben een veel geringere vakbekwaamheid. Dezelfde tendenzen, die men waarneemt voor de totale vlootbemanning, zijn ook terug te vinden bij de'bemanningen van Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen. Hier valt nog op te merken, dat de bemanning van de Katwijkse schepen gemiddeld „jonger" is dan die van Scheveningse en Vlaardingse loggers. Met toestemming van het Centraal bureau voor de statistiek (CBS) ontlenen wij verder aan de maandstatistiek de visserij, dat voor de IJmuidense sche pen steeds gold, dat de oudere beman ningsleden het grootste percentage van de bemanning uitmaakten.^In de laafete jaren kwam hierin een ommekeer, danig, dat het aantal jongeren steeg de leeftijdsklasse „ouder dan 40 jaar" verminderde. Overigens is duidelijk waarneem baar, dat het aantal -gemonsterde vissers steeds kleiner wordt. Ter wijl dit aantal in 1948 3932 beliep, werden er in 1958 nog slechts 2703 vissers geteld. Deze teruggang is onder meer te wijten aap het in ge bruik nemen van sterk gewijzigde typen vissersschepen. Behalve de vroeger algemeen gebruikte drijfnet- loggers heeft men nu een aantal grote trawlschepen, die een driemaal zo grote viscapaciteit hebben als de oude drijfnetloggers. De verminde ring van het aantal drïifnetschepen, waarbij overigens de totale aanvoer van haring vrijwel gelijk blijft, KATWIJK De brandweer in 1958 Uit het overzicht van de commandant van de vrijwillige brandweer blijkt, dat dn het afgelopen jaar 31 maal is uitge rukt. tegen 20 maal in 1957. Gespecifi ceerd was dit (6) schoorsteenbrand. (15) begin van brand, (8) kleine brand. (1) middelbrand en (1) hulpverlening. De schade van de branden waarbij men be trokken was, wordt op 57.965 geraamd. In 1957 was dit 12.500. In 1958 werden 47 oefeningen gehouden, in 1957 48. Een maal oefende men in B B -verband en eenmaal werd aan een B.B.-wedstrijd, meegedaan. KATWIJK AAN ZEE Voordrachtavond Morgenavond half acht organiseert de jeugdwerkcommissie een tweetal ontspan ningsbijeenkomsten in Irene. Om half acht draagt Jan B. Oosterwelder voor de jeugd voor en om half negen voor volwaseenen Verkiezing notabel Tot notabel van de Hervormde gemeen te zijn gekozen de heren G van Diggele en D. Schuitemaker. Morgenavond half acht spreekt ds. H Rijksen te Vlaardingen in de Gerefor meerde Gemeente aan de Remise9traat. Morgenavond kwart voor acht zal ds. Offeringa in de Oranjezaal van het Jeugd huis aan de wijkgemeente Noord-West vertellen over zijn ervaringen op het hospitaalkerkschip De Hoop. Vlss •ollei De extra collecte ten bate van de Zee- mansraad, De Hoop en Dieppe heeft f 1.610,70 opgebracht. r 2.55 en 15.13 v VOORSCHOTEN De agenda voor de vergadering van de Geref. mannenvereniging. die donder dagmiddag wordt gehouden, is gewijzigd. De heer A. Verstraten zal een inleiding houden over het onderwerp „Wie is God?" Niet alleen leden, maar Mc be langstellenden hebben toegang. brengt automatisch een verminde ring van het aantal gemonsterden met zich Verandering In -het winterseizoen was het eertiids gewoonte- vele drijfnetloggen gen en de bemanning af te De laatste jaren is hierin veranderine gekomen, daar de exploitatie van sche pen met zwaardere motoren het mogelijk maakte gedurende het gehele jaar blijven vissen. Voorzover de loggers de drijfnetvii rij slechts gedurende enige maanden uitoefenden werden voor de trawlvisserij overbodige bemanningsleden afgemon sterd. Daarnaast oefenen de nieuwe gro te motorlocaers het gehele jaar door de trawlvisserij uit en blijft de bemanning vrijwel ongewijzied. Vroeger wérden vooral de jonge krach ten afgemonsterd en behield men de oudere en ervaren zeelieden. Nu houd» men meer zeelieden gedurende het ge hele jaar aan en zijn er ook meer lom?» vissers op de schepen. Zo blijkt, dat in 1948 ongeveer 40% van de in het zomerseizoen gemonster den in de winter kon blijven doorvissen. trwijl in 1958 ruim 54% in het winter- Mzoen gehandhaafd bleef. Van het totaal aantal bemanningsleden woonde in 1958 ruim 53% in Schevenin gen Cs-Gravenhage), in Katwijk bijna 29°o, in IJmuiden 4.2% en in Vlaardingen Te Scheveningen en Katwijk woont ngeveer 82 procent van de opvaren- ichem Dipte vakbekwaamheid wordt de behaalde diploma's, zoals die op de monsterrollen worden vermeld LlSSE T. en P. nam afscheid van leraar Kriiger Op hartelijke wijze heeft de Vereni ging van oud-leerlingen van de middel bare tuinbouwschool te Lisse Theorie Praktijk gisteravond aan het einde een goed bezochte ledenvergadering de heer F. W. Kriiger, onder-directeur deze school, gehuldigd bij diens ver trek als leraar. Dc heer Krüger, die de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt, leverde gisteravond nog een kost bare bijdrage door een boeiende lezing houden over de mechanisatie in de tuinbouw en speciaal in de bloembollen cultuur. Na deze verhandeling, waarbij spe ciaal werd ingegaan op de sociale en economische aspecten van een voort schrijdende mechanisatie, nam de voor- r van de oud-leerlingen vereniging, de heer C. A. Gehrels. het woord. Hij bood de heer Krüger uit dank voor diens inleiding een vaas met inscriptie Voorts werd de scheidende leraar erelid benoemd en deze „erepromo tie" ging gepaard met het aanbieden van m kostbare collectie postzegels. In een geestig dankwoord toonde de heer Krüger zich opgelucht, dat men het geschenk-initiatief niet had geput zijn tweede hobby timmeren daar dit van het rusthuis, waarin hij en zijn echtgenote hun levensavond hopen te hebben, een nogal rumoerig tehuis had kunnen maken. Evangelisatiekring Vanavond acht uur wordt in De witte Zwaan een bijeenkomst gehouden van de Evangelisatiekring. Elk jaar opnieuw bereiden de vissers zich voor op de haring- jacht. Hun aantal wordt echter voortdurend kleiner. De oor zaken: overgang naar andere beroepen, monstering op de steeds groter wordende kotter vloot, aanbouw van schepen met grotere vangstcapaciteiten. J Het percentace vakbekwame zeelieden is in het zomerseizoen lager dan in het winterseizoen, hetgeen verband houdt met het feit, dat 's winters alleen de bekwaamste vissers worden vastgehou den en de overigen, meest de jongeren, afmonsteren. Het gemiddelde percentage gediplomeerden in de zomer van 1958 was ruim 43 en in het winterseizoen 1958 Een laag percentage gediplomeer den wordt nog steeds gevonden bij de jeugdklassen, hoewel daarin de laatste jaren een sterke verbetering is te bespeuren. Het onderwijs heeft blijkbaar goede resultaten kunnen boeken. Met betrekking tot de groe pen schippers en stuurlieden kan worden opgemerkt, dat te Vlaar dingen en te IJmuiden een groot aantal ouderen voorkomt, terwijl te Katwijk en te Scheveningen de leef tijdsverhoudingen gunstiger liggen. Voorts blijkt, dat op de schepen met het geringste machinevermogen de meest jeugdige bemanning wordt aangetroffen; daarentegen treft men op de schepen met het grootste machinevermogen de oud ste bemanningen aan. Deze verhoudingen zijn begrijpelijk, aangezien de loggers met 80—119 en 120—239 pk motorvermo gen in vele gevallen vrijwel alleen de haringdrijfnetvisserij uitoefenen. Op deze schepen zijn in verband met de werkzaamheden veel jongeren nodig. DONDERDAG BEBINT ONZE GROTE Vele koopjes Restanten Balatum, vitrage, overgordljnstof karpetten enz. enz. Woninginrichting J. Buis Cr Zn SLUISWEG 25 - KATWI)K AAN ZEE - TELEFOON 2964 Kamermuziek in Katwijk aan Zee DE GEREFORMEERDE jeugdwerkcommissie, die in Katwijk aan Zee culturele avonden organiseert, verdient alle lof voor de gelukkige ini tiatieven en de in acht genomen verscheidenheid, die de belangstelling levend houdt. Deze keer waren het de sopraan Lize Schoo, de pianist Jan van der Meer en de fluitist Koos Verheul, die de aandacht van de muziek liefhebbers vroegen. Daar hun aantal niet zo groot was, waren we gaarne geneigd te wegen, in plaats van te tellen. De kunstenaars hadden, na vooraf te hebben geëxperimenteerd, aan de kerk boven de zaal van Irene de voor keur gegeven. Wij waren bij hun onderzoek niet aanwezig en konden dus ook niet vergelijken. Wel staat het voor ons vast, dat kamermuziek niet in een grote kerkruimte thuishoort. Het resultaat was, dat vele nuances ver loren gingen en in snelle figuren de tonen vaak ineenvloeiden. Dit gold voor de stem en de instrumenten in vrijwel gelijke mate. uitbundige vreugde musicerende engel, terwijl Van der Meer bij het refrein Rex gloriae de zangeres bijviel. Dat werd een sohoon besluit. Ds. Pijlman sprak een sympathiek dankwoord en eindigde met gebed. JOH. VAN WOLFSWINKEL. Doordat onze aanwezigheid gedurende het eerste deel van het concert in Noord- wijkerhout werd verlangd, konden wij alleen na de pauze van de verrichtingen der drie kunstenaars getuigen zijn. Hun programma was met zorg en smaak ge kozen en het stelde nergens te hoge eisen aan het begrips- en uithoudingsvermogen. Lize Schoo gaf. dankzij haar ontwik kelde techniek en sterk expressieve, in telligente voordracht, fraaie vertolkingen van Schubert-, Schumann- en Hugo Wolf- liederen. Naar onze mening moesten Wolfs Blfenlied en Schumann's echt-' romantische Mondnacht, qua zegging en sfeer-weergave, het hoogst worden ge waardeerd. Koos Verheul, In zijn dagelijks leven onder meer tweede fluitist van het Resi dentie-Orkest, betoonde zich een virtuoos speler, die zijn kostbare instrument een rijk getimbreerde klank deed spre ken. De toon, altijd bekoorlijk, maar ti vens wat oppervlakkig, gaf blijk van ee niet zeer gevoelige embouchure. In dc sierlijke, luchtig-spcelse ara besken van Faure's Fantalsle, opus 79, was het fluitspel waarlijk overrompe lend van sprankelende bijna uitda gende schoonheid. Ook met de mooie, optimistisch blijde Sonate van de BUckeburger Bach (Johann Chrlstoph Friedrich), een vergevorderd over- gangsprodukt tussen twee stijlen, toonde Verheul zich een onbezorgde klankcharmeur zonder expressivl- teits-problemen. Van der Meer, een uitermate bekwaam speler, hield zich ook meestal aa: oppervlakte. De (gewone) piano die hij ter beschikking had, gaf hem trouwens niet zoveel kans het anders te doen. Hij sloot zich doorgaans op bevredigende wijze bij de partners aan. hier en daar echter wel met een wat grove.qfw^rking Lize Schoo besloot met Jezus' Bloem hof (mei Pijpers verstilde begeleiding) het vervoerende Nu laet ons allen Gode loven (Van der Horst). Koos Verheul beeldde daarbij door zijn fluit een Een bevredigend aantal van de 780 leden, die de Oranjevereniging Katwijk aan Zee momenteel telt, was gisteravond in Casa Cara aan wezig op de jaarvergadering, die onder leiding van voorzitter J. Minnee een vlot en vruchtdragend verloop had. In een kort overzicht memoreerde de voorzitter de activiteiten van het afgelopen jaar, die aanleiding to4 grote tevredenheid kunnen zijn. Hij toonde zich dankbaar voor de van vele zijden ondervonden medewerking en was van mening, dat het ledental nog wel voor uitbreiding vatbaar is. Hij vertelde, dat van bepaalde zijde de opmerking wordt gemaakt, dat in verscheidene buurten niets van de fees ten wordt gemerkt. De heer Minnee was van mening, dat door de uitgebreid heid van de gemeente het concentreren de feestelijkheid in de dorpskern de enig aanvaardbare oplossing is. Uit het jaarverslag van secretaris J. an Rijn bleek een grote bestuursactivi- ^iit en penningmeester G. Haasnoot ver telde, dat de feestviering het afgelopen ƒ4.800 heeft gekost, hetgeen tekort van ƒ84 had opgeleverd. Bij de bestuursverkiezing werden her benoemd de heren Chr. Verplancke, KI "aasnoot en B. Star. IVoorts werd bekendgemaakt, dat een speciale commissie het bedrijfsvoetbal op het Koninginnefeest gaat regelen, dat volgend jaar de Oranjevereniging feestelijk 50-jarig jubileum zal vie- en dat er een ledenwerfactie zal worden gehouden. Uit de vergadering •erd erop aangedrongen dit jaar spe ciale aandacht te wijden aan het organi- i van een kinderoptocht, waarvóór contact met scholen wenselijk wordt ge acht. Mr. J. van der Plas maakte tijdens de rondvraag propaganda voor de in Kat wijk gevoerde actie om te komen Tulpen en narcissen op de wekelijkse keuring OECSTGEEST C.H. kiesvereniging Vrijdagavond 8 uur spreekt drs. D. van der Meij, ldd van de Tweede Kami in Het wit/te Huis voor de cJh. kiesvc eniging. Christen-vrouwenbond Maandagavond 8 uur vergadert in Irei de plaatselijke afdeling van de Christen vrouwenbond. Op deze eerste vergadering •59 zal mej. majoor mr. W. Folmer spreken over het Leger des Heils. Visserij golfjes T~\E TRAWLERS en loggers meldden uit de Ierse Zee goed weer en uit- U stekende haringvangsten. Zij gaven dagvangsten door van 50 tot 100 kantjes haring. De haring begint dus eindelijk te komen in de Ierse wate ren, hetgeen wel bewezen wordt door het feit, dat er dinsdag in Schevenin gen 3000 kisten haring werden aangevoerd. Om de Noord was het weer tussen 58 en 60 graden noorderbreedte goed. De vangsten waren daarmee helaas niet in overeenstemming. De schepen moesten het doen met dag vangsten van 80 tot 120 manden schelvis, wijting en koolvis. De Curasao IJm. 99 gaf een trek doqr van 20 manden vis. De Herman IJm. 2 moest twee trekken doen voor 30 manden. De Beatrice IJm. 72 deed een trek van 30 manden gul en kabeljauw. De Job Gouda IJm. 99 meldde een trek van 20 manden schelvis. De kustloggers die bij de Pittboei visten, gaven on gunstig weer door, windkracht 7. De vangsten waren echter niet eens zó slecht, wanneer men het weer in aanmerking neemt: 60 tot 100 kilo tong en 5 tot 10 manden schol per etmaal. Drie trawlers en twee kustloggers zorg den dinsdag voor een totale aanvoer van 1565 kisten verse vis. Er waren 330 kisten schelvis, 336 kisten wijting, 170 kisten gul kabeljauw, 120 kisten koolvis, 420 kisten verse haring uit de Ierse Zee, 35 kisten makrèel, 60 kisten schol, 35 kisten -sen. 55 stijve kabeljauwen en 1000 kilo tong. De Toronto IJM 97 (van 3 januari) >rgde voor 170 schelvis, 20 haring, 25 akreel, 205 wijting, 70 gul en kabel jauw, 35 koolvis, 15 diversen en 30 stijve kabeljauwen. De Allan Water (JM 34 2 januari) zorgde voor 160 schel- 10 makreel. 130 wijting, 135 gul en kabeljauw, 85 koolvis en 25 diversen, en de Nestor KW 101 (van 29 december) n aan de markt met 400 haring uit de Ierse Zee. De kustloggers zorgden on dermeer voor de tong. En vandaag? Voor de woensdagmarkt wordt gere kend op de komst va nde trawler Emma IJM 15 met 85 wijUng, 70 schelvis, 40 kabeljauw en gul, 670 kleine koolvis. 15 hanng, 10 makreel en 20 diversen (to taal 910 kisten verse vis). Voorts lost de Thorina IJM 33 een vangst van 125 wij ting, 135 schelvis, 50 gul en kabeljauw. 40 koolvis, 5 haring, 25 makreel, 10 di- Oudste boten Oudste boten zijn thans. Claesjc RO 46. Emma Wilhelmina KW 135. KW 99. KW 82 Stadt Enchuysen, KW 153 Francina en SCH 27 van 2 januari; Ane Ouwehand KW 122 en VL 7 Ada van 3 januari; Pol derman IJM 20. Amsterdam IJM 28. Ariadne IJM 18. Wiron 2, Golfstroom KW 4, KW 81, SCH 171 Cornells Vrolijk en SCH 117 Onderneming van 5 januari Honderd gulden voor schelvis Er zijn gisteren in IJmuiden record- prijzen genoteerd voor talrijke vissoor ten. Kisten grote schelvis noteerden zelfs f 94 tot f 104, hetgeen neerkomt op meei dan f 2 per kilo. De grote regels kabel jauw (per regel tien kabeljauwen) gin gen voor de export weg voor de hoge prijs van f165 tot f214. Voor kisten grote kabeljauw werd f232 tot f244 per 125 kilo betaald. De wijting deed f36 tot f42 per kist van 50 kilo. Een forse haai von de Toronto IJM 97 bracht het tot f242 Tien grote vleten gingen naar het buiten land voor f 180. Bij deze bijzonder hoge prijzen staken de op zichzelf ook hoge prijzen voor makree) en hanng. respec tievelijk f33 tot f35 en f32 tot (27 per kist van 50 kilo, wat magertjes af.... De liefhebbers van tulpen en nar cissen konden maandag in de keu ringszaal hun hart ophalen. Er was beste kwaliteit tentoongesteld, ter wijl er ook enkele uitstekende nieu wigheden waren te bezichtigen. Zo zagen we van Piet Nijssen en Zn. te Santpoort de sterke nieuwe triumphtulp Sir Edmund Hilary, een nieuwe tulp met duidelijk Copland-bioed en sterke donker lila bloemen met „zilveren" rand. Ant Nijssen en Zn. uit dezelfde plaats liet de dubbele Atlantic City. rood met gele rand, de rode Stockholm en de gele Monte Carlo zien. Diorama is een fraaie rode tulp van Hoek en Vos. 's-Gravenzande. Van Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, Hille- gom, noteerden we de prima witte Sm Star, van P. A. Damen, Voorhout, de teressante parkiet uit Scarlet Cardinal van G. van Steyn en Zn, Voorhout, de sterke lila zaailing Adela. Aan verlopin- gen geen gebrek. J. Uittenbogaard en Zn. Oegstgeest. eta leerde een rode, geelgerande sport uit Vic- torine max en een rode, geelgerande sport uit Piquant werd naar voren gebracht door F. Duin, Lutjebroek, en P. en K. Mantel, Bovenkarspel. Voor deze tulpen zullen de broeiers meer dan gewone be langstelling hebben. Sterk de aandacht trok de goudgele sport met oranjegele rand uit Apricot Beauty van C. v. d. Vlugt, Santpoort. Een zeer aparte tulpl Bij de narcissen was ook een beste nieuwigheid: de gele trompet Gol den Rambler van Rijnveld Zn, Hillegom; niet te lang van steel, rijkbloeiend en goed van kleur en vorm. Deze zaailing is ontstaan uit een kruising van Unsurpassable en Phyllis Miller. Heel mooi van kwali teit was de vrolijk getinte cupnarcis Walt Disney, die T. Vos Zn, Sas- senheim. ten tonele voerde. In de drukste maanden van het zomer eizoen zal de K.L.M. eenendertig maal er week een verbinding tussen Amster dam en New York onderhouden. De laatste jaren zijn de transatlantische vluchten van de K.L.M. steeds talrijker geworden. In 1957 bedroeg het aantal vluchten naar New York per week vier entwintig, het vorig jaar steeg dit tot achtentwintig en van juli tot september zullen het dus wekelijks eenendertig vluchten worden, die worden uitgevoerd in beide richtingen. Van dit aantal zullen veertien verbin dingen door Super Constellations met de goedkope klasse inrichting worden gevlo- ?n en de andere met de DC-7c. In het getal van eenendertig vluchten ook een zogenaamde dagverhinding be grepen. Voor dc eerste maal zal een toe stel van de K L M. in de ochtenduren van Schiphol vertrekken en met daglicht over de Oceaan naar New York vliegen. Ver der wordt verwacht, dat de K.L.M. dit r nog een belangrijk aantal charter- vrachtvluchten naar New York en terug zal vliegen. Dutch Master van verscheidene inzenders, de gele trompet King Albert, die ook door enige kwekers was ingestuurd, heel mooie kwaliteit van de gele trompet Joseph Mac Leod, terwijl N. Berbee, Lisse, de bekende Mercato toonde, Gebrs. Bergman. Sassenheim, de mooie grootkronige Yel low Sun en Gebrs. Penning, Noordw.hout, de imposante trompet Jules Verne. het aanschaffen van een carillon voor de Oude Kerk. De heer Van der Plas was van mening, dat dit ook van be lang is voor de Oranjevereniging, daar het carillon een speciale klank zal kun nen geven aan bijzondere herdenkingv dagen. Hij stelde voor, te pogen namens de Oranjevereniging tot het schenken van een carillonklok te komen. VOORHOUT Burgerlijke stand Geboren: Anthonia W. M., dr van A C. van Kampen en C. Houtenbos; Leo nard u S"* JM.. zn van W. P. de Groot en W. M. van Wetten; Rudolf H. M„ zn van J. H. van Beek en A. M. Mens; Anna N. M., dr van H. G. Philipsen en M. G. J. Heuthorst; Elisabeth C-, dr van A. D. J. J. de Groot en M. M. Tetteroo; Wil helmina J. M., dr van E. J. Zeestraten en W. J. Th. Hermans. Getrouwd: C. W. Smeltlnk. 32 jr, Noordwijk en M. P. Zuidhoek. 29 jr; J. van Engelen, 30 jr, Schoonhoven en A. G. Godijn. 22 jr; L. P. v. d. Krogt, 24 jr, Leidschendam en M. P. van Steijn, 23 jr; F. A. van Kesteren, 27 jr, Sassenheim en B. P. C. Allard, 24 jr; H. W. Wittenaar. 44 jr, Noordwijkerhout en C. M. Rence, 43 jaar. LEIDERDORP Land voor ijsbaan onder water eiland aan de Mauritssingel langs de Gisteravond heeft de gemeente het rijksweg 4a voor een ijsbaan onder wa ter laten lopen. Zoals bekend, zal de Exploitatie zijn bij de ijssport- vereniging. Het land heeft een breedte van 115 en n lengte van 210 meter. Er staat der* tig centimeter water op. Alle lange- en korte-baanwedstnjden kunnen er op ge speeld wórden. De oppervlakte van het water is 90 min N.A.P., tussen Rijn- en polderpeil. waardoor men het land „auto matisch" vol en leeg kan laten lopen. Verwacht wordt, dat als er vorst komt. Leiderdorp over een prima baan zal be schikken. Internationaal haringonderzoek De Duitsers zijn gisteren van IJmuiden uit gestart (Van een onzer verslaggevers) l^EN VAN DE MODERNSTE visserij-onderzoekvaartuigen van West- Europa, de Anton Dohrn uit Bremershaven, heeft gisteren van IJmui den uit zee gekozen, om het aandeel van West-Duitsland te leveren in het grootscheepse haringonderzoek programma, dat door Engeland, Nederland en West-Duitsland is opgesteld. De meer dan tweeenzestig meter lange en slanke onderzoekingstrawler Anton Dohrn liep eergisteren IJmuiden bin nen. De biologen van het schip hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt een bezoek te brengen aan het Rijksinstituut voor visserijonder- zoek, waarmee zij nauw samenwerken. Twee Nederlandse visserij-biologen hebben gisteren de uitgebreide proeven met larven van haringen aan boord van de Anton Dohrn bijgewoond. Het onderzoek is gericht op het vaststellen van de groei van haringlarven in de zuidelijke Noordzee in een later stadium. schip heeft onder leiding van dr. Kotthaus een reis van zesenveertig dagen naar de oostkust van Groen land gemaakt. Op deze lange speur tocht werd een rijke visgrond voor roodbaars ontdekt, die thans de naam Anton Dohrnbank draagt. Deze reis is één van de avontuurlijkste geweest voor de veelal zesenveertig kop pen tellende bemanning zesentwintig opvarenden en twintig wetenschapsmen sen. Men ontmoette ondermeer een ij** berg, zeshonderd meter lang en tachtig meter hoog. Een ontmoeting, die «onder gevolgen verliep De Anton Dohrn kan een drijvend la boratorium worden genoemd Het is een trawler met een „shelterdek". Het dek waarop de bemanning werkt, is over dekt. De kuil van het trawlnet wordt door ronde openingen in het shelterdek op het eigenlijk werkdek gelegd. De- bemanning kan haar werk dus verrich ten zonder door overkomend zeewater te worden belaagd. De Anton Dohrn is geschikt voor het sevaren van alle visgronden Het schip neet 950 brt, heeft een lengte van 62 30 neter over alles (tussen de loodlijnen 'an 84 meter), een breedte van 20 25 me- er en een holte van 6.42 meter Het vordt voortgestuwd door een expansia- uigermachine, die 850 pk kan ontwik kelen. Het heeft een waterpijpketel en de produktie van stoom gebruikt olie. De Nederlandse en Engelse onderzoe kers hebben in december 1958 soortge lijke proeven met haringlarven genomen in het Engelse Kanaal. Het doel onderzoek is onder meer gericht op het vaststellen van de hoeveelheid jonge h; ring op de paaiplaatsen in de zuidelijke Noordzee. De onderzoekers proberen de haring te volgen op haar trek uit het Kanaalgebied langs de Nederlandse kust de Duitse Bocht. In het gebied de Duitse Bocht wordt sedert een aai *r veel van deze zeer jonge ba ring door Deense en Duitse vissers ge- ingen voor industriedoeleinden. Met de Anton Dohrn wil men nu dui trachten een indruk te krijgen van d< hoeveelheid haringlarven, die zich lang: de Nederlandse kust in de richting var de Duitse Bocht verplaatst. De Anton Dohrn zal na het nemen van de p de met een planktonnet gevangen haringlarven niet meer m IJmuiden te rugkeren. De twee Nederlandse biologen, die het reisje meemaken, zullen aan boord van de IJmuidense loodsboot worden afgezet Roodbaarsontdckker De Anton Dohrn, die in 1954 op de Mützelfeldwerf in Cuxhaven in opdracht van de Westduitse regering werd gebouwd, heeft op het gebied van het visserij-onderzoek reeds een grote vermaardheid gekregen. Het Hier noemen wij U maar enkele koopjes Er zijn er vele! WILTON KARPETTEN 2 x 3 m van f 195.voor f 139.50 SMYRNA TAFELKLEDEN van f 99 50 en f 79.50 voor f 58.50 Ongeveer 1000 meter coupons cretonne en damast voorf 2.50 p mtr. Ongeveer 100 coupons loper Bouclé en Moquette. 50% korting! Enz. enz. SLUISWEG 86 KATWIJK AAN ZEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 9