BESTEDINGS- fEEfiKtNÖ Loterijcommissie wil duidelijke regels Liberale en socialistische kritiek op Ged. Staten Voorlopig eind aan massa-executies M' Teleurgesteld de ruimte iu Anti-rev. minderheid is tegen sportprijsvragen Minderheidsregering van agrariërs in Finland WOENSDAG 11 JANUARI 1959 Prov. Staten over het plan Wilsveen Ge jongleer met cijfers in verschillende nota's IN VRIJ SCHERPE BEWOORDINGEN hebben enkele statenleden gistermiddag het Znidhollandse college van Ged. Staten gekritiseerd over de door het dagelijks bestnur der provincie aan de regering uitgebrachte nota inzake de oplossing het ruimte-probleem van de Haagse agglomeratie. Zoals bekend waren Ged. Staten in deze nota tot de conclusie gekomen, dat er geen nieuwe stad in de polder Wilsveen gebouwd zal moeten worden, maar dat men de bestaande gemeenten zal moeten uitbreiden om de groeiende bevolking uit de Haagse agglomeratie op te vangen. Wanneer er sprake zou zijn van de bouw van een nieuwe stad, zo meenden Ged. Staten, dan zou nog de voorkeur*gegeven dienen te worden aan een verwezenlijking van het plan-Reijens (gemeente Pijnacker). Vooral d r. W. Steigenga was niet mals in zijn kritiek, waarbij hij in deze zaak een weinig vast belijnd be leid van Ged. Staten meende te moeten constateren. De socialistische spreker be gon met zijn misnoegen, uit te sprekei over het feit, dat Ged. Staten hun not; wel aan de dagbladen ter publicatie had den afgegeven, maar dat de leden vfen de Provinciale Staten geheel buiten dezi zaak waren gehouden en in de kranten het advies van Ged. Staten hadden ten lezen. Met d r. Steigenga w; heer F. L. v. d. L e e u w (lib.) vei derd, dat Ged. Staten de provinciale missie voor de ruimtelijke ordening niet hadden geraadpleegd. „Deze zaak is toch minstens zo belangrijk als vele streekpl; nen en daarvoor wordt deze commis wel ingeschakeld", aldus d r. Steige.. g a. Het Rotterdamse statenlid toonde zich voorts verwonderd over het feit, dat Ged Staten zich ten aanzien van de bevol kingsprognoses voor Leiden, Delft ei Haag hadden gedistancieerd van de cijfers uit het rapport van de Commissie Wes ten des Lands. In deze commissie zatèn ook vertegenwoordigers van het pro' ciaal bestuur en in deze functie hebben zij de prognose-cijfers van de comr nooit aangevallen. Nu Ged. Staten met cijfers voor hun advies voor de regering moeten komen, leggen die zelfde mi geheel ander materiaal op tafel, z toogde de P.v.d.A.-woordvoerder hieraan nog toevoegde, dat Ged. Staten in hun recreatie-nota en verleden week hun industrialisatie-nota geheel andere cijfers noemen dan in het afwijzend ad vies over de kwestie-Wilsveen. Gejongleer „Zullen Ged. Staten hun recreatie-nota veranderen en het door hen aangewezen recreatie-gebied in Zuid-Holland verklei nen?, zo vroeg dr. Steigenga, waarn het dagelijks bestuur „gejongleer" met cijfers over de woningbezetting in Den Haag verweet. Aan het einde van zijn met tal van cijfers en feiten geïllustreerd betoog gaf dr. Steigenga toe, dat hij be paald geen tegenstander van een de centralisatie van Den Haag is, alhoe wel hij in de praktijk hiervan een hart hoofd had. Hij geloofde, dat men zo spoedig mogelijk een nieuwe stad zal moeten bouwen. De heer Van der Leeuw (lib.) had toen hij het advies van Ged. Staten het plan Wilsveen en de recreatie-nota vergeleek, ook al een zwenking van het dagelijks bestuur der provincie geconsta teerd. Hij zag in een verwezenlijking van het plan Wilsveen de beste oplossing, omdat een uitbreiding van de bestaande middel grote gemeenten het nadeel van het pen- Ds. F. W. G. Verheul vandaag 30 jaar Ds. F. W. G. Verheul te Gouda, Her vorm emeritus-predikant, viert vandaag zijD 80e verjaardag. Ds. Verheul werd op 14 januari 1879 Mi. Cornells geboren. Hij werd op 26 a 1907 te Jukwerd in het predikambt bevestigd en diende vervolgens de ge meenten van Zeerijp en Delfzijl en van maart 1920 tot aan zijn emeritaat in sep tember die van Gouda. Na zijn emeritaat heeft hij als geeste lijk verzorger in het gemeenteziekenhuis te 's-Gravenhage gewerkt. Ds. Verheul is ridder in de (Jrde van delen voor hen, die in Den Haag werken, zou meebrengen. Met de heer Van der Leeuw (lib.) wees de heer Van Praag (comm.) op de dringend nood zakelijke stadssanering van Den Haag. mede in verband met het nog steeds groeiende verkeersvraagstuk. De liberale spreker geloofde niet in een z.g. tweede schrijftafel in het oosten van het land. Verplaatsing van regeringsbu reaus achtte hij te kostbaar. Slechts in zeer beperkte mate zouden overheids diensten, zoals b.v. de Giro, naar het ten kunnen worden overgeplaatst, doch dit betekent geen oplossing voor de Haag se agglomeratie, die inmiddels in een noodtoestand is komen te verkeren. Nu de regering zich in een nota aan de Twee de Kamer voor Wilsveen had uitgespro ken, vertrouwde de heer Van Leeuw, dat Ged. Staten bij de uitvoe ring van dit plan ook hun volle mede werking zullen verlenen. Liberale verdeeldheid Voordat de heer Van der Leeuw zijn pleidooi voor Wilsveen had gehouden, was mr. J. Wil le e n s (lib.) met de mededeling ge komen, dat in de V.V.D.-fractie ver schillend over deze zaak wordt ge dacht. Een uitbreiding van de be staande middelgrote gemeenten achtte hij financieel minder moeilijk dan de stichting van een nieuwe stad. Bovendien achtte hij de toe komst van een nieuw te stichten stad nog vrij onzeker. In de morgenuren had de voor zitter der A.R.-fractie, de heer J. Wilschut zijn waardering over de advies-nota van Ged. Staten uitge sproken, die hij als een deskundig stuk werk kwalificeerde. Vandaag zouden Ged. Staten ant woorden. Nu eindelijk een uniforme vlag Om een einde te maken aan de veelhe: van kleurnuanceringen bij de Nederland se vlag. heeft de hoofdcommissie v normalisatie in Nederland twee n gepubliceerd, die de kleuren vai nationale vlag vastleggen. Deze normen zijn opgesteld in overleg met de Kon. landmacht, marine, scheidene departementen en enige grote scheepvaartmaatschappijen en in sam werking met het vezelinstituut TNO Delft. Hiermede is het doel een unif me vlag dat reeds jaren voor de tweede wereldoorlog werd nagestreefd, bereikt. Suritiames vlag De officiële Surinaamse vlao zal i zien als de Nederlandse vlag me ovaal wapen in het midden. In het ovaal is links een scheepje afgebeeld, rechts palmboom en in het midden een den sterretje als zinnebeelden van leden, toekomst en welvaart. In het partijen verwerkt zijn, zoals groen, o je, geel en blauw. Het scheepje is zeilboot uit de koloniale tijd en bekend het Surinaamse wapen en de post zegels. Ontwerper is de bekende schrij- Albert Helman (pseudoniem naamse oud-minister L. Lichtveld). Castro doodt 150 mensen rovershoofdman heeft gedragen en zonder dat iets bekend is i H een proces 150 Cubanen heeft laten doodschieten zal (na een ge sprek met de voorlopige president, Urrutia) voorlopig geen verdere exe cuties uitvoeren. Een woordvoerder Goed verdiend aan „bijverdienste" Het is de Rotterdamse recherche geble ken, dat de handelsonderneming Liberty, die aan de Oostzeedijk te Rotterdam ge vestigd zou zijn, en eind vorig jaar door middel van advertenties in de dagbladen bijverdiensten heeft aangeboden, in geheel niet bestaat. Reflectanten op deze advertenties den thuis bezocht namens de handelson derneming, en moesten dan een borgsom van f 250,— storten. Het werk dat i moest verrichten zou thuis bezorgd v den. Toen men er echter niets meer hoorde, hebben enkele mensen zich de politie gewend. Deze heeft de zaak nog In onderzoek, maar er zouden reeds enkele irrestaties verricht zijn. Generaal Delgado, de bedreigde oppo sitieleider in Portugal, heeft het gevraag de politieke asiel in de Braziliaanse bassade te Lissabon gekregen. Opperhoofd Witte Vogel hiedt Mïkojan zijn excuses aan „Moderne wilden in Michigan ACHTER het IJzeren Gordijn schijnt men veel belangstelling te hebben voor Mikojans reis door de Verenigde Staten. De communis tische bladen schrijven enthousiast over de besprekingen die de Rus sische vice-president voert en over de felle betogingen van de Hon gaarse vluchtelingen wordt weinig geschreven. Gisteren was Mikojan voor de zoveelste keer het mikpunt van deze demonstran ten. Hl] kwam op zijn rondreis in New York aan. Een grote politiemacht wa« op de been om hem te beschermen te gen de menigte die bij het vliegveld bad postgevat met spandoeken, waar op leuzen als „Mikojan, moordenaar' stonden. Overigens neemt de antipathie tegen de Russische leider af. Witte Vogel, het opperhoofd van een Indianenstam Id Michigan, heeft zelfs zijn excuses aan geboden voor de manier waarop Miko jan wordt bejegend. Hij schreef „Aan gezien u een bezoek hebt gebracht aan het voormalige Indiaanse gebied Mi chigan, moet ik u mijn excuus maken voor de wijze waarop sommigen van de moderne wilden zich jegens u beb- i een gedragen". Het aantal dreigementen tijdens Mikojans omzwervingen door de Verenigde Sta ten is zo langzamerhand ontelbaar. Gis teren kregen leden van de veiligheids dienst de schrik van hun leven, toen een gemoedelijk heertje, dat met het zelfde vliegtuig redsde als de Rus, ver telde dat in zijn bagage twee ontste kingsapparaten voor bommen zaten. De man was met de (ongevaarlijke) onV stekingsbuizen voor zijn firma op reis naar een Amerikaans regeringsarse- naai in New Jersey. De koffer werd nauwkeurig onderzocht en de mao moest zweren dat de apparaten onge vaarlijk waren. Mikojans commentaar: een goede mop. De Nederlandse sopraanzange res Erna Spoorenberg heeft tij dens een Ned. muziekweek in Stockholm aldaar de rol van Violetta uit Verdi's „La Travia- ta" gezongen en gespeeld bij de Zweedse Opera. Tijdens de pau ze werd Erna Spoorenberg (rechts) voorgesteld aan Koning Gustaaf Adolf en Koningin Louise, die de gehele voorstel ling in de Kon. loge bijwoonden. Voor haar vertolking heeft Erna Spoorenberg enorm veel succes g ihad, zowel bij het publiek als in de Zweedse pers. Grootkruis voor Ierse president De president van de Ierse republiek, Sean O'Kelly, heeft gisteren het Groot kruis van de Huisorde van Oranje vangen. De Nederlandse ambassadeu: Ierland, dr. P. A. Kasteel, heeft de derscheiding in naam van de Koningin uitgereikt. De heer O'Kelly is de eerste Ier aan ie deze onderscheiding is toegekend Hij ontving het Grootkruis uit erkente lijkheid voor de diensten die hij aan de koninklijke familie heeft bewezen. In zijn dankbetuiging heeft de Ierse president verklaard dat de onderschei ding door de Ieren wordt aanvaard als „de uitdrukking van de achting die ko ningin Juliana de Ierse natie toedraagt." JHR. H. BEELAERTS TER AARDE BESTELD Op de Zutphense begraafplaats is van daag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van jhr. H Beelaerts Blokland, die dezer dagen op zeve jange leeftijd is overleden. Hij was e jaren secretaris van het hoofdbestuur het Nederlandsche Roode Kruis Daarvoor was hij in diplomatieke dienst. Ook is hij nog burgemeester van Stad- en van Ambt-Vollenhove geweest. van de regering in Havanna deelde mee dat, wanneer meer aanhangers van Batista zullen worden terecht gesteld, pers, radio, televisie en film de gelegenheid zullen krijgen om het volledige proces, tot de executie toe, te volgen. Een lijst van alle beschul digden zou aan de pers worden over handigd. Dit besluit ls genomen na felle kritiek van vele kanten, vooral in de Ameri kaanse pers, waarvoor de heer Castro zeer gevoelig is. Indertijd werd zijn op treden in de Amerikaanse pers algemeen geromantiseerd. Nu deed Castro gisteren echter aanval op deze bladen. „Zij vallen or felle toon aan wegens dc terechtstellin gen. Waarom hebben zij het regime Batista niet aangevallen toen daaronder massa-executies plaatshadden?" Volgens Castro waren de terechtstellingen nood zakelijk om het land te zuiveren. Castro deelde mee dat binnenkort groot openbaar proces in het centrale park van Havanna zal beginnen tegen en aantal „Batistanen". Hij noemde cij- ers van de moordpartijen onder Batista: inde provincie Oriënte werden eens Cubanen tegelijkertijd doodgeschoten an Havanna grenzende Mariano negentig in één nacht. Ten slotte sprak Castro de hoop uit dat de Amerikaanse militaire missie in Ha- spoedig mogelijk zou vertrek ken, tenzij president Urrutia dit niet zoi wensen. (Het leger van Batista werd ge adviseerd door Amerikaanse deskundi gen). „Wij willen geen militaire missie op Cuba die het leger van Batista heeft op geleid om de rebellen te verslaan nu misschien spioneert", aldus de rebel lenleider. Geen modeshow bij filmpremière De Britse douane heeft zes Nederlandse mannequins verboden haar kostbare modecreaties vanavond te dragen bij de wereldpremière van de Arthur Rank film „Operation Amsterdam", die in het Lon- dense Leicester Square theater wordt ge geven. De zes mannequins zijn speciaal door Arthur Rank naar Londen gehaald om de première op te luisteren, douaniers vonden dat de modescheppingen niet zonder Invoerrechten het land in mochten om op een avondje (zoals zij de première betitelden) gedragen te worden Wel mochten de creaties gisteravond op een modeshow in Grosvenor House-hotel getoond worden, omdat de Jurken daar voor als modellen worden beschouwd. Onderzoek gelast naar ruilverkaveling Ade De officier van justitie te Den Haag heeft een onderzoek gelast naar de grond- overdrachten, die kort voor de in Roe- lofa rends veen gehouden stemming het ruilverkavelingsproject Ade. tot stand kwamen. Een adjudant van de rijks recherche, de rijkspolitie ter plaatse rechercheur van de 6ectie landbouw de economische inspectie dienst zijn met het onderzoek belast Zoals bekend zijn de tegenstanders van de ruilverkaveling van mening, dat hei ntal niet ter stemming opgekomen stem gerechtigden en ook het aantal voorstem- door de grondoverdrachten ver groot. dat een meerderheid van stemmen verkaveling werd verkregen. Voort« worden enige persoonlijke geval- bed rei ging en onderdrukzetting onderzocht. ET TIMMERMAN Boerge L Jensen uit Kopenhagen gaat best, hebben we gehoord. Zijn verloving is verbroken en, zo heeft hij verklaard. „ik zie geen toekomst meer". Om alle moeilijkheden te ontlopen heeft hij zich nu aange meld voor een plaats in de ei bemande Sowjet-raket. „Waarom zou ik het niet eens in de ruimte gaan proberen, nu het er naar ziet, dat er voor mij op aarde niets meer verandert?", heeft Boerge Jen sen uitgeroepen. Hij heeft zich jus laten inschrij ven als ruimte reiziger en het Kremlin heeft hij een brief ont vangen, onderte- kend door pre mier Chroesjtsjef. waarin hem wordt medegedeeld, dat hij op de staat, maar dat Sowjet-burgers de voorrang zullen genieten op de eer ste ruimteschepen van de Sowjet- linie. ..Ik vroeg 200.000 kronen voor de reis, heeft Jensen verteld, maar hij zei niet of dit bedrag hem al is uitbetaald. Verder kunnen we u nog mede delen. dat vrouwen beter bestand zijn tegen de ongemakken, verbon den aan een tocht in de ruimte, dan mannen. Proeven van de medische dienst van de Amerikaanse lucht macht hebben dat aangetoond. Vrouwen hielden het langer uit in de cabine, waarin omstandigheden heersten als bij een ruimtetocht, dan mannen. Een man kon er slechts 42 uur in verblijven, maar een vrouw hield het vijf dagen uit. En zij moest de proefcabine verlaten om dat haar voedselvoorraad was uit geput. Dodelijke val. In Ressen onder Bemmel bij Nijmegen is de 15-jarige G. van Delft bij het afwerpen van hooi, uit de vijf hoge zolder op de deel gevallen Toen men de jongeman vond, bleek hij reeds te zijn overleden. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Binnen grenzen van het aanvaardbare TNE COMMISSIE-LOTERIJWEZEN, op 3 maart 1958 geïnstalleerd, is blijkens haar zojuist verschenen rapport aan de minister van justitie a.i. unaniem van oordeel, dat wijziging van de loterijwet geboden is en in deze zin, dat de verbodsbepalingen ingevolge deze wet stringenter moe ten worden gemaakt. Twee leden van deze commissie staan op het stand punt, dat hiermede moet worden volstaan, maar de overige leden de meerderheid zijn van mening, dat het kwaad van dreigende excessen niet alleen kan worden gekeerd door slechts de bestaande verboden te verscherpen, maar dat de taak van de overheid op dit punt verder gaat. den tegen de nu eenmaal bestaande speel- issie ls een n de loterij- n uitvoerige ran de com- Bij het rapport der comi wetsontwerp tot wijziging v gevoegd, voorzien van e toelichting. De meerderheid missie zegt ojn., c gebeurt dan het opnemen van strengere verbodsbepalingen in de wet, de kans bestaat op meer bedekte, on wettige, moeilijker te controleren en daardoor gevaarlijker praktijken. Daarbij moet ook worden gedacht aan hetgeen het buitenland legaal wordt geboden. )e commissie-meerderheid heeft zich t de sportprijsvraag betreft speciaal laten leiden door de overtuiging, dat, juiste reglementering, dit soort prijs vragen naar aard en omvang de grenzen het aanvaardbare niet te buiten be hoeven te gaan. De noodzakelijke waar borgen dienen te blijven binnen het ka de loterijwet. De ook voor de prijsvragen in het algemeen, dus niet al- r de voetbalpool gekozen geling brengt mee, dat de Inzetten O' wegend ten goede behoren te komen doelstellingen van algemeen nut. Voorts zullen de aan de toestemming te verbinden voorwaarden de voetbalpool betreft, ten dele in de wet zelf moeten worden neergelegd moeten garanderen, dat do Inzetten beperkt blijven tot bedragen, welke erantwoorde besteding van het ïnko- van volksgroepen met geringe draagkracht, niet in gevaar brengen. Uitgangspunten Uitgangspunten van de commissie voor het ontwerpen van de wetswijziging wa- dat door eenvoudig te hanteren wet telijke voorschriften rechtszekerheid ordt verkregen en dat excessen doel treffend worden bestreden, zo, dat men blijft binnen de grenzen van hetgeen oog ls spel betiteld kan worden, voor de een oogpunt van zedelijke be oordeling ethisch indifferent spel, voor de ander toch te tolereren als het ge ringere kwaad in vergelijking tot het grotere kwaad, dat bij strenger optre- Wat de voorgestelde bepalingen zelf betreft komt de meerderheid der missie tot de volgende punten: j Een inzet van een gulden per prijs vraag lijkt voldoende beperking te geven, dat het spelen in een sport prijsvraag niet ontaardt in een so ciaal kwaad en een bedreiging van de welstand van bepaalde personen. Om te voorkomen, dat een deelnemer langs verschillende wegen twee of meer keren tot het maximale bedrag kan meedoen, is registratie van de deelnemers nodig. Dit betekent dat slechts hij of zij kan deelnemen, die zich tegen inleg van een bepaald be drag per jaar heeft laten registre ren. De inleggelden moeten worden gebruikt voor het bestrijden van de onkosten en de vorming van een reservefonds. 2 Ook het stellen van een leeftijdsgrens vloeit voort uit de gedachte, dat het toelaten van sportprijsvragen niet tot een gevaar voor de geestelijke volks gezondheid mag leiden. Het ontwerp noemt als grens de leeftijd van 18 jaren. Eén instelling 3 Aan slechts een Instelling zal een vergunning worden verleend. Dit maakt de mogelijkheid van deugde lijke controle groter en Overheids- vertegenwoordiging in het bestuur der instelling mogelijk. Welke instel ling de vergisis» *r krijgen is niet vooruit te zeggen. -c«ji zal wor den toegekend aan «gen van instellingen, werk»**» oj, het ge bied van sport en fe-namelijke op voeding. Deze worden m het ontwerp met name genoemd. Uiteraard zullen ook andere inatellingen op een deel van de opbrengsten der prijsvragen aanspraak kunnen maken. Hoe de verdeling zal zijn, kan moeilijk door de wetgever worden uitgemaakt. Het is beter af te wachten wat het over leg tussen de verschillende instellin gen oplevert. De bevoegdheid tot 't geven van toe stemming van sportprijsvragen komt uitsluitend toe aan de ministers van justitie en van O. K. en W. gezamen lijk. B. en W. van een gemeente zijn dus niet bevoegd. Het ligt in dé bedoeling te bepalen, dat slechts een prijsvraag per week mag worden gehouden. Deze zal ver bonden zijn aan de wekelijkse sport wedstrijden, waarbij men niet alleen aan voetbalwedstrijden behoeft te Er is voorts een maximum voor de uit te keren prijzen bepaald, o.l. 1 f 50.000. De commissie was op dit punt niet eenstemmig, maar in het alge meen vond men, dat het vooruitzicht van een dergelijk bedrag geen onge zonde prikkel betekent en anderzijds niet het redelijk welslagen van de beoogde kanalisatie tegengaat. Minderheid Dc minderheid In de stond uit de heren dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot en prof. dr. H. N. Ridderbos. Zij zeggen in hun minderheidsrapport van oordeel te zijn, dat de wet de sport prijsvragen niet behoort toe te laten. On danks de beperkingen, die het ontwerp der commissie daaraan wil geven, gaat het een miljoenenzaak worden. Dat is ook de bedoeling ervan. Dat betekent, dat week in week uit aan de gezinsbud getten gelden worden onttrokken, die be ter anders hadden kunnen worden be steed. De overheid behoort een regeling als de voorgestelde niet voor haar reke ning te nemen. „Wij zien in deze prijs vragen een bedreiging van de zedelijke en geestelijke welstand van ons volk", aldus deze minderheid. heeft geduurd is gisteravond Finlands twintigste naoorlogse kabi net tot stand gekomen. De nieuwe premier is professor V. J. Sukse- lainen, die een kabinet formeerde dat vrijwel alleen uit leden van de Agrarische partij bestaat. Alleen vice-premier en minister van bui tenlandse zaken Torngren behoort tot de (socialistische) Zweedse volks partij. In politieke kringen meent men dal de nieuwe regering een goede kans heeft om de grote interne moeilijkheden tot een oplossing te brengen en dat zij vermoede lijk ook in staat zal zijn, draaglijks ver houding tot d« §owjetuaie tot stand te brengen. De nieuwe premier deelde In een radiorede mee dat zijn regering zich zal concentreren op twee problemen: de bui tenlandse betrekkingen en de bestrijding van dc toenemende werkloosheid. De enige niet-agrarische minister heeft als „particulier" in het kabinet zitting. Zijn partij heeft namelijk enige tijd gele den te kennen gegeven, dat zij partijleden niet zal toestaan in een dergelijke minder heidsregering van agrariërs zitting te nemen. In het parlement heeft de Agrarische partij 48 van de tweehonderd zetels De vorige regering een coalitie van vijf partijen onder leiding van de sociaal democraat Fagerholm trad op vier december af. nadat de ministers van de Agrarische partij zich uit het kabinet had den teruggetrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5