Sneeuwval vogels in brengt tal van verlegenheid Afgesloten grond belet het zoeken naar voedsel Foto-opruiming Macmillan Politie Noordwijk rolt inbrekersbende op ita Nova*" Leiden nog steeds kerngezonde vereniging OPRUIMING Z.W. Valkenburg heeft plan voor 61 woningen MEI-WE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 14 JANUARI 1959 Overhaaste vlucht ivreed verstoord Doesbrug Hoogmade Gesprek Debré- wederom ingestort l^INDELIJK is dan de winter toch gekomen en wel met veel sneeuw en wind. Zware sneeuwval en sneeuwstormen hebben tal van vogels in grote verlegenheid gebracht. Het is niet in de eerste plaats de temperatuur, die op de vogels zo'n nadelige invloed heeft. De afgelopen dagen zijn de temperaturen slechts om het vriespunt geweest met 's nachts lichte vorst. Wat de vogels wèl danig hindert, is de natte sneeuw, die de grond op vele plaatsen hermetisch afsluit. De rietvelden sloegen neer en werden met een dikke laag sneeuw bedekt, bomen en struiken werden door het gewicht van de natte sneeuw op de grond gedrukt. Ja, eigenlijk hadden wij deze sneeuv wel kunnen voorspellen. De duizenden pestvogels, die zich volgens de tal rijke berichten die wij uit zuid-Zweden en midden-Zweden ontvingen, in Scandinavië ophielden, werden eind december in een steeds groeiend aantal in ons land waargenomen in tuinen en parken, in de struiken met bessen van cotoneaster, Gelderse roos, hulst, meidoorn en op de rozebottels. Zij waren de sneeuw vooruit gevlucht. tussen boomspleten en dergelijke Tal van vogelsoorten kwamen met het zachte weer aardig de winter door. En des 4« verder wij in het jaar kwamen, des te rmnder werd de dTang zich voor he koude weer naar warmer oorden te be geven Vandaar dat nog grote troepen kieviten, goudpluvieren en ook wulpen blauwe reigers en vele andere soorten in ons land huisden- Zelfs de watersnip pen, houtsnippen en waterrallen vonden in ons land nog een tafeltje-dekje. Bij dc plotseling ingetreden verandering de li ate dagen hebben wij grote troepen kievi ten, leeuweriken, koperwieken, kram: vogels en'vinken over zien trekken nas het zuiden. AFGELOPEN Plotseling was het ook afgelopen mi de zang van grote lijster, heggemus, wir terkoning en zelfs merel, die wij evenals het koeren van de houtduiven nog regeld konden horen. De overhaaste vlucht van vele vogels werd door de sneeuwstormen van z dagavond en -nacht wreed verstoord. Nog diezelfde avond werden bij ons tal vogels gebracht, die door een ontijdige landing op de omnogelijkAte pi»; werden aangetroffen en daarbij nog vaak op het licht afkwamen van etalages, r buizen en straatlantaarns. De waterral en houtsnip waren daar goede voorbeelden van. Beide vogels, di> voedsel op de grond zoeken en nu door de sneeuw in grote moeilijkheden warer komen. Het waren dus Juist de soorten die hun voedsel op de grond zoeken, di er het slechtst aan toe waren. Mezen e spechten bijvoorbeeld worden veel mee door IJzel gehandicapt, doordat zij hun DONDERDAC. 15 |AN. AANVANC 9 UUR als nooit tevoren Foto Ciné Jan Wolfslao Breestraat 123 Haarl.straat 102 Noordeinde 30 BENTHUIZEN Spreekbeurt pref. Gemeente hoopt zster- 7 uur student C. Wisse WOVRRVGGE Slippende auto: bestuurster ernstig gewond Op de Herenweg even voor de split sing bij Rijnsaterwoude slipte dinsdag morgen een volkswagen, waarbij de be stuurster, een 40-jarige dame uit Amstel veen, ernstig gewond raakte. Volgens ooggetuigen «lipte de wagen, die in He richting Alphen reed, en vloog hij door de heg over het fietspad tegen een boom Het slachtoffer liep zware inwendige kneuzingen en een gebroken rechter- onderarm op. Zij werd naar het acade misch ziekenhuis te Leiden vervoerd; de zwaarbeschadigde auto is naar Al phen gesleept. Veewagen in de sloot Op de parallelweg naast de verbin dingsweg van rijksweg 4A onder Rijp- wetering slipte dinsdagmorgen een met varkens geladen veewagen op weg naar de Leidse veemarkt. De auto geraakte in een sloot, maar kantelde niet. De be stuurder. de heer C. Anker, kwam met de schrik vrij, de lichtbeschadigde auto moest per kraanwagen worden wegge- Indruk te krUgci kan men in de nieuw lijk duizenden vogel het interesseerde om situatie by deze rwa Het werd een hele expeditie, 's Morgens vertrokken wij in alle vroegte een witte wereld tegemoet, af en toe niets meer ziende dan óén grote witte sneeuwstorm of opstuivende sneeuw. Wegen waren nauwelijks meer te onderscheiden. Het onaangeroerde sneeuwlandschap, zelfs op de hoofdwegen, deed ons toch sneller op schieten dan wanneer de sneeuw platgere den zou zijn Verraderlijke stukken be zorgden ons glijpartijen en sneeuwstor men beletten ons soms door te rijden. MEERKOETEN Na Harderwijk lag daar de Knaraijk als één grote verlatenheid voor ons. In het roetzwarte water zwommen troepen van honderden meerkoeten, die zich soms met zijn alle op de dijk begaven en weinig vrees voor de auto hadden, die zich een weg door de sneeuw baande- Onderweg hadden wij al grote troepen koperwieken, kramsvogels en veldleeuweriken zuidwaarts zien snellen. Hier in de kleihe wilgjes langs de dijk hielden zich duizenden spreeuwen op, maar ook kramsvogels en koperwieken, af en toe opvliegend zoekend naar een plekje waar nog wat te vinden was. Troepjes veld leeuweriken bleven langs de weg en soms zelfs op de weg zitten om door middel van het graven van kleine gaatjes in de sneeuw bij de grond te komen. Aan de ene zijde van de dijk grote concentraties kleine zwanen, meerkoeten, tafel- en kuifeenden. grote zaagbokken en nonnetjes, aan de andere kant het hier en daar haast droogvallende land van de nieuwe polder Oost-Flevoland met grote troepen vogels zoals kieviten, wul pen, duizenden kolganzen maar ook vele brandganzen, honderden late watersnippen, vele kemphaantjes, waaronder zelfs nog enkele tureluur- tjes (vermoedelijk de IJslandse vorm) en wat bonte strandlopers. Zij alle zaten armzalig in kleine plasjes, waarin do natte verwaterde sneeuw hard was geworden. Alleen de ganzen probeer den .plekken met de poten open te krabben, om zodoende nog wat voedsel te kunnen vinden. Leeuweriken stoffeerden onze lange weg. Voor de eendon in het open water waren de voedselmoellijkheden gelukkig minder nijpend. Die komen pae als de vorst Een duidelijke verandering was ei komen in de grote concentraties vogels, die wij vóór de vorstperiode (eind decern ber) daar voor het laatst observeerden GANZEN Voorzichtig rijdend over de dikbe- sneeuwde Knardijk observeerden wi] de vogels, die zo plotseling door de winte: waren overvallen. Later op de dag wer den de sneeuwbuien minder en kwam di zon zelfs even om een hoekje kijken. Wat een prachtige tafereeltjes kreeg men toen met het licht in de rug bij de kleine be sneeuwde plasjes tussen het bruine ver dorde riet te rien. Tot op veertig meter konden wij de anders zo waakzame ei schuwe brandganzen en kolganzen be naderen, zodat wij zelfs de kleur van d< ogen konden zien en ouden en jongei gemakkelijk van elkaar konden onder scheiden. Ook de tocht terug ging langzaam, wee door een ongerepte witte sneeuwlaag, di onze sporen geheel had uitgewist. De vogels in tuin en park kunnen op het ogenblik weer volop worden gevoerd, om de winterellende een beetje te verzachten. Behalve met klein gesneden brood, kunnen wij ook met kaaskorstjes, zaad, vetbollen, zonnepitten, tarwe, kokosnoten en apenotenslingers voeren. De eerste die wij gewoonlijk zien verschijnen in stadstuin en park, zijn de huis mussen, spreeuwen, merels en soms ook de mezen. Zorgt er steeds voor, dat de vogels op de voerplaats vrij tzicht hebben naar alle kanten. Bij het geringste onraad kunnen zij dan op de vleugels gaan. Katten bijvoor beeld hebben het nog wel eens op deze voerplaatsen begrepen. Maakt vooral de voerplaats een stukje bo ven de grond en geeft bij strenge vorst geen water, omdat er kans be staat dat bij baden het water aan de '.ren bevriest. Indien u regelmatig op dezelfde tijden voert, zult u zien, dat de vo gels op den duur al op u zitten te wachten. Zorgt ervoor geen brood en etensresten op straat te gooien. Meer dan eens werden meeuwen daardoor het slachtoffer van het ver keer. Zorgt er ook voor geen grote brokken of. overdadig te voeren, zo dat de vogels niet alles opeten. Dat lokt alleen maar ratten. Jaap Taapken. Januari 1959. Voor de tweede maal in nog geen jaar tijd is de Doesbrut; te Hoogmade heden morgen om kwart over elf in elkaar ge zakt. De eerste maal geschiedde dit in de afgelopen zomer; dc voorzieningen die daarop zijn gevolgd hebben weinig effect gehad gezien de ravage van hedenmorgen Daar de weg Woubrugge—Leiderdorp waarin de brug een schakel vi; intensief verkeer kent, is brug de afgelopen maanden sluir ind ge- r gew Hedenmorgen bevond zich gelukkig geen verkeer op de brug toen net gevaar te ineen zeeg.omdat de ineenstorting ge schiedde bij het neerlaten van de brug- k'ap nadat een schip doorgang was ver leend hierbij brak een der kettingen, waardoor de stellage het neervallend ge vaarte niet meer kon houden Het ver keer voor deze weg is te Leiderdorp en Woubrugge stopgezet. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Anna Cornelia Maria dr v: A M Schuur en A C M van Velzen; Ericus zn v; G Uljé en P Streefland; Theodora Petronella Maria dr v: T P van der Ploeg en H. W. A. Koelewijn; Frens zn v: J Waninge en A J Koetsier Frederik Willem zn v; W F Beij en J B Breedeveld; Johanna dr v; W H A Hockx en J Heijmans; Gerardus Jacobus Joris zn v: C P van Veen en P M C Zandbergen; Helena Johanna dr v J Kanbier en S L Plantfeber; Johnny Franciscus Cornells zn v C K Molenaar en C Speel- Overleden: G Brugman 63 jr man; M Pardon 86 jr weduwe v: W Laurier; H van Kooten 63 jr eohtgen v J Holle man; C E van 't Hooft 80 jr vrouw; A Delfos 76 jr man; P J J Horsman 78 jr man. fel, Academische examens LEIDEN. 13 Januari Geslaagd heer H P Nootet H O Prade te Oegstgeest en F Chamalaun te Leiden; voor het kand i 'is- en natuurkunde; de heer L Mee Inauguratie van prof. P. Smits Vrijdag 23 januari om vier uur 's mid dags zal professor dr. P. Smits in het groot auditorium van de universiteit ti Leiden inaugureren als buitengewooi hoogleraar in de faculteit der Godgeleerd heid door het uitspreken van een rede. Michel Debré, de nieuwe premiei Frankrijk, heeft zijn Britse collega millan laten weten dat hij bereid volgende maand in een persoonlijk ge sprek de Brits-Franse geschilpunten I spreken. Met het oog op vele spoedeisen de binnenlandse aangelegenheden kan de bijeenkomst niet eerder plaatshebben, al dus de Franse premier. Bezwaren tegen parallellisatie Het hoofdbedrijfschap Ambacht heeft thans het advies gepubliceerd, dat het heeft uitgebracht aan de commissie vesti gingsregelingen van de SE R. over he on tw erp - v estigi ngsb esluit 1 ev ensmi dd e- lenbedrijf. Hierin wijst men op de be zwaren, die men heeft tegen het voor nemen het vlees bij het assortiment var het levensm-iddelenbedrijf te voegen. Ten aanzien van het brood acht men sprake van onevenredig nadelige gevolgen het bakkersbedrijf. De conclusie van advies luidt, dat het bestuur de parallelli- satievoorstellen van het ontwerp voor vlees en brood niet. resp. niet m de voor gestelde vorm voor definitieve vaststel ling in aanmerking zou willen laten komen. Advertentie Na volhardend speurwerk (Van een onzer verslaggevers) rVE NOORDWÏJKSF. RECHERCHE heeft een goede slag geslagen. Bij haar onderzoek naar de in de nacht van donderdag op vrijdag ge pleegde inbraken in twee Noordwijkse kantoren (modelwasserij Thijswijk en firma Van der Haak is zij op een inbrekersbende gestuit, die bekend heeft behalve bij de firma Van der Haak verscheidene andere diefstallen te hebben gepleegd, zowel in Noordwijk zelf als in tal van plaatsen in de omtrek. denkzij de vlotte medewerking Het betreft drie Noordwijkers vai en 17 jaar en een 23-jarige Noordwijkse heler, die konden worden gearresteerd, De coöperatieve vereniging voor kunst matige Inseminatie Vita Nova te Lelden die op 12 november jl. 10 Jaar bestond, hield vanochtend in de foyer van de stads gehoorzaal de algemeene Jaarvergadering De voonitter. de heer J. Ryiaarsdam merkte in i(|n openingswoord op. dat het te betreuren Is, dat de coöperatieve ge dachte In dfie streek nog niet die belang stelling heeft, die ze waard Is. Dat voor de vereniging Vita Nova de coöperatieve vorm Is gekozen, blijkt een juist besluit te tUn geweest. De vereniging staat er De secretaris, dc heer J. C. van der Geest, zei In zijn jaarverslag over het tiende boekjaar, lopend van 1 november 1957 tot 31 oktober 1958, dat het ledental dat btj de oprichting 100 bedroeg, Is ge stegen (ot 883 Er werden in het afgelopen Jaar 15618 inseminaties verricht tegen 896 m het eerste verenigingsjaar. Het totale drachtigheidspercentage bedroeg het afge lopen jaar 93,3 procent, wat een daling van slechts 0.3 procent ten opzichte van het wel bijzonder gunstige vorige boekjaar betekent Ook financieel staat de vereni ging er zeer gunstig voor; dit werd nog eens onderstreept door de heer B. Staal, accountant. He-t inleggeld werd vastgesteld op f 4 per koe en de voorschotheffing van f 10 per koe werd voor 1959 gehandhaafd. Tol slot gaf de dierenarts, de heer P- F. J Jansen, een technisch verslag. De heer J. P. Rotteveel te Llsse werd herkozen als bestuuralld, als lid van de aankoopcommissie zwartblaar werd de heer J. Rijlaarsdam te Alphen aan den Rijn herkoten en als lid van de aankoop commissie zwartbont de heer H. S, Kroft te Alphen aan den Rijn. bevolking De politie kreeg namelijk de beschikking over vele signalementen van personen, die in de nacht van de inbraak bij Van der Haak in de buurt van de Van Speyckstraat zijn gesignaleerd en na veel passen en meten, kon men ten slotte de hand leggen op de jeugdige verdachten, die vrij spoedig bekenden. Daarbij kwamen een groot aantal inbra ken aan het licht, waarvan sommige zelfs aan de politie nog niet bekend waren. Al leen de inbraak bij wasserij Thijswijk wordt ontkend. Het ontvreemde geld ruim 700 is op een tientje na achter haald. Vandaag zijn de arrestanten voor de officier van justitie geleid. Onderlinge competitie Daniël Noteboom De uitslagen van de onderlinge compe titie van Daniël Noteboom luiden: Groep A: J- Schoenmaker-G. C. Mariano 10; A. de Boer-C. de Putter 10; Groep B. W van Rooyen-J. v. d. Bos 01; H. Meyers- H. Meyer afgebr.; J. Sleeboom-F. Hoek 0—1; G. Marijt-W. van Rooyen 1—0 De standen zijn thans: Groep A: l. J Turk 8 uit 8; 2. J. J. Bizot 7»i—9; 3. ds R. C. de Lange 7"ó—10; 4. P. Bedijn 7—9 oep B; 1 G. Marijt 8 uit 7; 2- F. Hoek 6—9; 3. J. Sleeboom 5ti—6; 4. L. W. Turk 6-7. Dia-avond Philatelica In De Zeeleeuw vergaderden gister avond de afdeling Noordwijk van Phila telica, onder leiding van de heer W. Beukers. Deze rapporteerde over laatstgehouden contactavond van verenigingen uit de omtrek. Voorts werd meegedeeld, dat op 16 januari de jeugdclub Jong Philatelica de eerste jaarvergadering zal houden in Lido. Hierna werd een aantal dia's vertoond, afkomstig van het Nederlands Philate- listisch centrum. Deze droegen tot titel „Jan van Riebeeck en de postgeschiede nis van de Kaap". De toelichting was van de hand van de heer J. C. Schater uit Amsterdam. De dia's gaven een interessant beeld van de pioniersarbeid door onze voor ouders verricht en van het eerste begin Vervolgens kwamen de gebruikelijke punten als verloting en veiling aan de orde. Enkele fraaie kavels gingen voor schappelijke prijzen van de hand. Bij de rondvraag kwamen onder meer de wenselijkheid te sprake, de vergade ringen op een andere avond te stellen. Blijft voor 't land De wisselmedailles met buks werden gewonnen door A. van Egmond, 42 pun ten, eerste klas; J. Vink, 46 punten, twee de klas; P. J. van der Ploeg, 48 punten.) derde klas. Met K.S.O. door P. Ravens- bergen, 60 punten, eerste klas; A. Boot, Morgen start onze (zonder weerga) met tientallen VL'LPENKOOPJES „AURORA" 70.— nu 29.50 ..UNION" 45.— nu 19.50 „CLIPPER" 29.75 nu 19.50 „UNION" 7.50 nu 4.98 VULPENKLINIEK 5.90 nu 3.98 allen 1 iaar garantie en met 14 krts gouden pennen 2 kl. BALLPOINT 11.90 nu 5.98 Critcriumstifthcudcr nu 1.99 Skrebba hechtmachine - 8.75 nu 3.99 verder fotoalbums - Ballpoints - bloks schrijfmappen postpapier VULPENKLINIEK (C. WOLFSLAG) BREESTRAAT 145 Helft bevolking minderjarig ISTERAVOND kwam de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen In zijn nieuwjaarsrede merkte de burgemeester onder meer op, dat di groei van de bevolking zich in 1958 heeft voortgezet. Door 47 geboortei tegenover zeven overlijdens deed zich een verschuiving in de leeftijdsop bouw voor, zodat thans de helft van de inwoners minderjarig is. Er zijn het afgelopen jaar 20 woningen gereedgekomen: 13 aan 't Boonrak, 2 aai de Broekweg, 1 aan de Marinus Poststraat en 4 aan 't Marktveld. He bouwprogramma voor 1959 luidt: 43 premie woningen aan de Marinus Post straat, 10 aan de Hoofdstraat-Boonrak, 8 aan de Hoofdstraat. In totaal du; 61 woningen. Of dit aantal in het kader van het bouwdistrict kan worder gerealiseerd, staat nog te bezien. Zeker is echter, dat premie-verlening voor 43 woningen in de loop van deze maand mag worden verwacht. Mer hoopt, dat de huizen nog dit jaar zullen kunnen worden bewoond. Andere urgente punten zijn de bouw an het dorpshuis, de riolering en de bouw van een raadhuis. Het thans in ge bruik zijnde raadhuis is in alle opzich ten ondoelmatig en te gering van capa- Het oudste aanwezige raadslid, de heer Anth. van den Berg, beantwoordde na mens de raad de voorzitter en wenste hem wederkerig Gods rijke zegen toe voor zijn omvangrijke arbeid. Het bestuur van de Stichting had een aanvrage ingediend om gelden voor ont wikkelingsmateriaal. Een bedrag van 1256,19 werd goedgekeurd. In verband met de grote vlucht, die het gebruik van oliehaarden en -kachels de laatste jaren heeft genomen, waren de directeur-generaal van openbare orde en veiligheid richtlijnen ontvangen de wijze, waarop brandbare vloei stoffen mogen worden opgeslagen. In een randpreventieverordening zijn al deze oorschriften neergelegd. Uit de bespreking kwam vast te staan, dat de verordening ook geldt voor de opslagplaatsen, die zich bevinden in of ibij broeikassen. Het is gewenst, dat de bezitters van dergelijke inrichtingen ich goed op de hoogte stellen van de raagwijdte der bepalingen. De voorzit- »r deelde mee, dat er binnenkort aan 11e ingezetenen een formulier zal wor den verstrekt, waarin men opgave moet Hoen'van mogelijke opslagplaatsen en de igging daarvan. Kaart In de gang van het raadhuis bevindt ch een 18de eeuwse kaart van de ge- eente Valkenburg. Deze kaart hoognodig worden gerestaureerd, kosten zijn door de rijksinspecteur roerende monumenten geraamd op 700 900. Het Pnns-Bernhardfonds heeft besloten in deze kosten bij te dragei door de toekenning van een subsidie var 250. De voorzitter wilde graag de me ning van de raad horen over de beschik baarstelling van het ontbrekende bedraj uit de gemeentekas. De heer Van den Berg vond het een interessante kaart. Bovendien meende hij, dat men bij de beoorde ling van een dergelijke uitgave de zaak niet alleen van de financiële kant moet bezien. Het historisch be zit moeten wij bewaren en daarom gelooide hij, dat de restauratiekos ten alleszins te rechtvaardigen zijn. De heer Jac. van der Meij onder steunde deze gedachte, waarna de heer Th. van der Meij eraan her innerde, dat de raad indertijd ook alles in het werk heeft gesteld de erkenning te verkrijg envan hogere autoriteiten inzake een eigen wapen. Hij vond de kosten van restauratie wel hoog. maar steunde het voorstel toch volledig, omdat wij dit aan het historische verleden verschuldigd zijn. Met algemene stemmen werd de res tauratie van de kaart goedgekeurd. Een gewijzigde destructieverordening lokte geen bespreking uit. Het bijzonder gewoon lager onderwijs zal over 1959 een vergoeding ontvangen van ƒ40 per Rondvraag Jaarvergadering in Vliethof Oranjevereniging te Rijnsburg wenst „kwestie Verhave" nu als afgedaan te beschouwen rPELKENJARE trekken velen in Rijnsburg naar de jaarvergadering van de Oranjevereniging om te horen, wat in het afgelopen jaar is gepresteerd, wat de plannen zijn voor de toekomst en vooral welke moei lijkheden er zijn geweest. De vergadering die gisteravond in Vliethof werd gehouden, maakte daarop geen uitzondering. Er werden weer veel oude koeien uit de sloot gehaald, waaronder uiteraard ook „de kwestie Verhave", een door gevoeligheid beheerst geschilpunt over de verdeling der bestuursfuncties. Dank zij de strakke leiding van de voorzitter, de heer D. Heemskerk, ontaardde de discussie ditmaal niet in onoverbrugbare meningsverschillen en dat is de grote winst van deze bijeenkomst geweest. De voorzitter, de heer Heemskerk, riep in zijn openingswoord speciaal burge meester Koomans een welkom toe. Het jaarverslag van penningmeester C. Via nen meldde een batig saldo van 659,20. De kascommissie, bestaande uit de heer J Noort, S. Kralt en G. v. d. Ven, vond d? bescheiden in orde. De secretaris, de heer J. Hoogstraten, bracht verslag uit over het dertiende ver- gingsjaar. Bij de opsomming der di- rse festiviteiten noemde hij het grote :ces van de wielerwedstrijd in de Zee heldenbuurt. De secretaris dankte het gemeentebe- uur, de politie, de gymnastiekvereni- ng D.W.S., de muziekvereniging „Wil flmina", de buurtverenigingen en de hoolhoofden voor de in het afgelopen ar verleende piedevverking Jammer as het, dat de traditionele zaaghulde op eerste dag der Oranjefeesten dit jaar .tbrak. Een teleurstelling was ook, dat n puzzelrit en een taptoe geen doorgang konden vinden door gebrek aan belang stelling. Men zal trachten deze plannen iil jaar wel te realiseren. Het aantal leden bedraagt 909, hetgeen e weinig moet worden genoemd. Het be duur der O.V. weet zich gaarne gedragen door de gehele Rijnsburgse bevolking en ïcretaris hoopte dan ook, dat iedere Rijnsburger boven de 18 jaar zich spoedig :al opgeven. Bij de bestuursverkiezing werden her- cozen de heren A. Grimbergen, H. de Mc-oy en A. do Mooy, terwijl in de plaats de niet-herkiesbare heren Heemskerk, J. Verhave en L. van Tilburg werden ge- czen de heren B. Kralt, P. van Klaveren M. van Delft. Het bestuur deelde mede. dit jaar weer in plan te zijn een kinderfeest op 30 april en twee dagen oranjefeest in de szomer te organiseren. Hierover zal met verenigingen en instanties nader over- worden gepleegd. Een verzoek om de lampionnen-optocht ditmaal zonder gebruikmaking van auto's regelen zal worden overwogen, terwijl 'organisatie van een groots opgezette ;itoe eveneens in de plannen zal worden Fa. C. VERDUYN - RIJNSBURG RUIMT OP Zie onze winkel OUD HOLL. HUISKAMER van 1295,— voor 995— NOTEN HUISKAMER van 895— voor 595,— ZWAAR COTH. BANKSTEL van 595— voor 425,— ENKELE KARPETTEN VOOR ZEER LACE PRIJS COUPONS VLOERBEDEKKINC en CORDIJNSTOF HAARDFAUTEUILS. enx. enx. Onze opruiming begint a.s. vrijdag 9 uur De heer W. Prins bepleitte de dames leden sterker bij het O.V.-werk te interes seten door opneming van een vrouw het bestuur. Ook dit zal worden bezien. Op verzoek van de vergadering moti veerde de heer Joh. Verhave zijn besluit tot het aftreden als bestuurslid. Na uitvoerige discussie werd op voorstel de voorzitter besloten deze kwestie definitief als afgedaan te beschouwen. De voorzitter dankte de aftredende bestuurs leden voor het ten behoeve van de ver eniging gedane werk. Schaken om bekers Voor de N.Z.H.-wisselbeker won A. Henring de partij tegen J. Sehoneveld en plaatste rich daardoor met vier punten udt vier wedstrijden bovenaan. Het iaat rich voorts aanzien, dat zijn partij tegen M. J. Goudriaan in remisez al eindigen, hetgeen de darde remise voor Goudriaan zal worden. In de strijd om de Binnendijk-beker kwam D. Sehoneveld weer een stap voor uit door in de afgebroken partij tegen N. de Vreugd met behoorlijke winstkansen te eindigen; H. van Westen won van O. Slingerland en zowel Jac. van Noort als G. Slingerland behaalde uit twee partijen één punt. P. Heemskerk gaf ziioh gewon nen tegen N. de Vreugd en L. J. Gou driaan won van H. Binnendijk. IJselijk feest Vandaag en morgen (15 januari) zal de ijsclub Rijnsburg het vierde lus trumfeest vieren. De eerste avond is be stemd voor de leden boven de zeventien jaar, die ten noorden van de Vliet wonen; de tweede voor hen, die ten zuiden van de Vliet wonen. De avonden worden in Vliethof gehouden, beginnen acht uur en het feest zal worden voorafgegaan door •n huishoudelijke vergadering. Aagje, huishoudster van de generaal Gisteravond heeft de heer J. Oosterwel- der het verhaal Aagje, de huishoudst» van de generaal, voorgedragen Hij deed ai' in de grote zaal van het Hervormde jeugdhuis, die geheel gevuld was met leden van de afdeling van de Christen- ouwenbond. Het vergaal gaa" over een bejaarde huishoudster, die een achthon derd jaar oude vaas van een gepensio neerde door jicht geplaagde generaal in gruzelementen laat vallen. Zij wordt met ontslag bedreigd, maar door het ingrijpen drie studenten komt alles op de spreekwoordelijke pootjes terecht. rdragen van de heer Oosterwel- eer suggestief. „Je zag het voox je ogen gebeuren" In haar openingswoord herdacht de presidente, mevrouw De Heyer, die on langs is overleden. De driedaagse tocht heeft plaats op 23, 24 en 25 juni. In de rondvraag stelde de heer Van den Berg voor aan de N.Z.H.V.M. een verzoek te richten d ehalte bij de pas torie voor de bussen komende uit de richting Leiden, iets te verplaatsen in de richting Leiden. De tegenwoordige halte is te dicht bij de bocht in de Hoofd straat en ontneemt aan aohteroprijdende chauffeurs alle uitzicht. De directie van de N.Z.H.V.M. zal van de situatie op de hoogte worden gebracht. De heer Jac. van der Meij wilde bij de „Krom" aan de binnenzijde van de bocht markeerplaatjes zien aangebracht. De heer Th. van der Meij informeerde naar de woningbouw. De voorzitter zei, dat er waarschijnlijk binnen zeer korte tijd met de huizen aan de Poststraat kan worden begonnen Wat betreft de huizen c-p de hoek van 't Boonrak zijn er moei lijkheden over de tekening. De heer Van der Meij klaagde ook over een te lage waterstand in de weteringen. Daar over zal worden gecorrespondeerd met het hoogheemraadschap Rijnland Loop der bevolking Het aantal inwoners van Valkenburg, dat op 1 januari 1958 1740 bedroeg, werd in het afgelopen jaar door geboorte uit gebreid met 47 en door vestiging met 98 personen; door overlijden en vertrek naar elders verminderde het aantal res pectievelijk met 51 en 49 zodat het aan tal inwoners per 1 januari jl, 1785 be- Spreekbeurt Donderdag 's avonds acht uur hoopt voor de Hervormde evangelisatie in zaal De Vries ds. Hovius van Dordrecht te spre- Burgerlijke stand Geboren: Johanna Jacoba, d. v. J. A. Haasbroek en J. van Delft. Mej. Schut inspectrice nijverheidsonderwijs Mejuffrouw M. W. Schut te Zetten is benoemd tot inspectrice va>n het nijver- idsonderwijs in vaste dienst bij het ministerie van O. K. en W. Mej. Schut is 29 december 1904 te Door- wertfh (Old.) geboren. In 1924 behaalde rij het einddiploma gymnasium A, ver kreeg in 1929 akte VII met pedagogisch getuigschrift en werd in datzelfde jaar benoemd tot lerares aan de ohr. nijver heidsschool te Delft Enkele jaren later werd zij benoemd tot lerares aam de dhr. industrie- en huishoudschool te Rotter dam, waar zij tevens de functie van adjunct-directrice kreeg en ging in 1939 de Christina Hermineschool, de chr. landbouw- en huishoudschool te Zetten, ■aar zij directrice werd. Restauratie van Oude Kerk is in gevaar De restauratie aan de noordelijke zij beuk van de Oude Kerk te Amsterdam :r.l spoedig moeten worden stopgezet, als he' departement niet spoedig een beslis- eemt over de ingediende aanvraag i extra-subsidie voor dit omvangrij- Aan de herstelwerkzaamheden zijn ,nds 1954 ruim een miljoen gulden be steed, aanvankelijk was per jaar drie ton beschikbaar als subsidie van rijk, pro gemeente. Sedert 1957 is dit teruggebracht tot 140.000. Om de werk zaamheden van de vakmensen op een eco- ntmisch verantwoord peil te handhaven echter, heeft men in een bepaald tempo doorgewerkt, waardoor in kortere tijd vorderingen zijn gemaakt dan bij de sub sidieverlening was voorzien. De voor dit jaar verleende subsidie zal in mei waar schijnlijk al zijn verbruikt, met als ge volg een dreigende stopzetting van het Het derde crematorium in Nederland komt te staan in Groningen op de be graafplaats „Het Selwerderhof". Op de hoek bij de Paddepoelderweg komt een modern crematorium dat wordt gebouwd door de crematoriumvereniging Nederland. Waarschijnlijk zal dit nieuwe crematorium in 1960 gereed zijn. Het werd ontworpen door de Waj architect A. H. Wegerif

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 4