CHRISTELIJK LADY ISABELLA Het gaat 0111 meer dan een compromis Ondanks verschil van «optiek» toch onderling contact Een woord voor vandaag Kanttekening Het oosten aanvaardt het kruis Easi Lynne Verbond van Chr. Werkgevers Uit de vakpers Naar aanleiding van de „in teressante beschouwingen over het karakter van de so ciaal-economische politiek", die prof. Verrijn Stuart, voorzitter van de Sociaal- Economische Raad. gaf in De Werkgever, orgaan van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers in Nederland, dat deze beschouwing theoretisch- economisch bezien juist mo ge zijn, wat de praktijk van het sociaal-economische, poli tieke bestel in ons land be treft, acht het verbond deze uiteenzetting geen volledige kenschetsing en acht het een aanvulling noodzakelijk. Prof. Verrijn Stuart heeft het beleid van de Sociaal-Economi sche Raad geschetst als een zo genaamde georiënteerde economie vrije en de geleide economie en waarvoor het compromis karakte ristiek is. De fundamentele tegen stellingen blijven bestaan. De Werkgever tekent hierbij aan. dat voor de organisaties van werkgevers en werknemers de medewerking aan de verwezen lijking van de evenwichtspolitiek met andere dan alleen monetaire middelen, geen kwestie is van compromis, doch van een bewust medewerkefi en medeverantwoor delijkheid dragen. En wel mede- sche politiek, die gericht is op het nationale belang en daardoor me de op het belang van de eigen groep. Het „beginsel" ian de georiën teerde economie la in Nederland niet los te denken van de begin selen van samenwerking en ver antwoordelijkheid. die de voe dingsbodem vormen van een ont wikkeling, waarvan de Sociaal- Economische Raad één der VTUch- ten is. Het voeren van een even wichtspolitiek, (de praktijk in an dere landen toont het aan), Is niet of nauwelijks te realiseren zonder de medewerking van de maat schappelijke groeperingen. Het gaat dus om meer dan een com promis, sldus de Werkgever; het gaat tegelijk om een economlsch- politiek uitgangspunt; het uit gangspunt van de verantwoorde lijke maatschappij, dat naarmate de Internationale bindingen groei en. om handhaving en zonodig verdediging VTaagt. Loonsverbetering De Gids, het orgaan van het C.N.V., vraagt in zijn eerste nummer in 1959, be halve voor het 50-jarig be staan van het verbond, dat dit jaar gevierd zal worden, nog eens bijzondere aandacht voor de actuele sociaal-eco nomische problematiek. Zich afvragend of 1959 inderdaad ecu lichte verbetering zal brengen, gaat de redactie er even van uit. dat de moge lijkheid er inderdaad zal zijn, dat de werknemers een ver betering in hun positie zul len krijgen. Verwacht wordt een stijging van het nationaal inkomen met ongeveer 3 pet. Van deze 3 pet. zou in de eer- ate plaats de in 1957 in het leven geroepen huurbijslag verwerkt moeten worden in de c a o.-lonen van de volwassen mannelijke werknemers. Vooral voor de werk nemers op het platteland zal dan met het oog op de gemeente- clasalficatie een stuk oud zeer worden weggenomen. Hiervoor zal ongeveer 1 pet. inkomensstijging nodig zijn Voor een verhoging van enkele premies voor de sociale verzeke ring wordt Vi pet. uitgetrokken. De nog resterende lVi pet. zouden vla een algemene loonron- de de werknemers ten goede moe ten komen. Per bedrijfstak zal be zien moeten worden, of de econo mische vooruitgang zodanig is, dat de werknemer daarin kan meede len en hoe dat moet geschieden. Er wordt van uitgegaan, dat in 1959 geen huurronde zal plaats vinden. De afschaffing van de consumen tensubsidie op melk zal ook niet buiten beschouwing kunnen blijven maar eerst moet precies nagegaan worden hoe groot die consumen tensubsidie in werkelijkheid is en in welk tempo deze afgeschaft moet worden. Gezin shuurbij slag Olds nog eens uitvoerig in op het onderdeel huren. Erkend wordt, dat een huurverhoging voor de oude woningen de woningvoorraad effectlever zal doen benutten. Te vens zal dan echter ook de hoog te van de huur moeten worden afgestemd op het gerief dat de woning biedt. Een bepaalde inde ling zal dan ook onontbeerlijk zijn. De gemeentelijke diensten zouden hier belangrijk werk kunnen ver richten. Mede om deze reden Is het C.N.V, voorstander van een zogenaamde gedifferentieerde huurverhoging, waarbij rekening wordt gehouden met de stand van de woning, de ouderdom, de in houd en vooral het woongenot. Een gezlnshuurbijslag ter com pensatie van een eventuele nieu we huurverhoging wijst de heer Roolvink echter af. wanneer be doeld wordt deze compensatie per geval precies gelijk te maken aan de werkelijke huurverhoging.- De werkgevers zouden er dan alle be lang bij hebben dat hun arbei ders in zeer ouae, kleine, weinig woongerlef biedende en daardoor egalisatiefonds, waaruit de bijslag zou moeten worden betaald, wordt eveneens minder aanvaardbaar geacht, ook al vanwege de admi nistratieve rompslomp. De huurcompensatie van 1957 lipt nop zwaar op de maag. Niet zo zeer vanwege de bedragen als wel door het systeem. Een bijslagregeling is alleen aanvaardbaar in nood- omstandigheden. Een werk nemer dient uit zijn rechts geldig inkomen zijn woning- huur te kunnen betalen. An ders komen we ook nooit van het gemeenteclassificatie- vraagstuk af, aldus de heer Roolvink. Het hele loonge bouw zou een ondoorzichtige doolhof worden van loon, kinderbü'slap, tariefverdienste, merit-rating, huurgezinsbij- slag, melktoeslag, en misschien nog koffie- en theetoeslag en tabak- en sigarentoeslag. Een stuk toekomstige welvaarts vergroting zal besteed moeten worden aan de woningen. Dit is voor velen al een m9eüijk te ver teren brok. maar het zal in de toekomst toch echt moeilijk an ders kunnen. Maar de resultaten van de produktiviteltsstijging zul len ook niet geheel in de woning sector behoeven te verdwijnen. (Bij de huurcompensatie in 1957 ging het voor de loontrekkenden om een huurverhoging van 160 miljoen. De compensatie bedroeg 265 miljoen en voor de verreke ning van deze toeslag in de c a.o.- lonen zal hier nog eens 190 mil joen bijkomen.) Conferentie Europese kerken beëindigd Europese Over twee jaar lp meeste wordt Nyborg herhaald De conferentie van kerken is beëindigd en de meeste deelnemers, waaronder dr. A. A. Koolhaas en dr. E. Emmen, praeses en secretaris van de Hervormde sy node, en dr. V. L. Patijn, zijn er ze ker van dat de ontmoeting in Ny borg een succes is geworden. De meer dan 100 vertegenwoordigers van kerken voor en achter het ij ze- grote biudschap ^terug^op de ontmoeting ren gordijn hebben elkaar kun- (Van een onzer redacteuren) nen leren kennen en hebben, al thans oppervlakkig, met elkaar van gedachten kunnen wisselen over een groot aantal Europese problemen. Nyborg is het begin geworden van een losvast contact dat in de loop van de komende jaren zal moeten bewijzen of het stevig genoeg is. helemaal voorbij. Voor dr. Emmen niet, omdat hij één van de drie spilfiguren blijft, die het verder contact moeten gaan uitbouwen, H-'den _«nk beiden ook de oostelijke afgevaardigden. De politieke moeilijkheden hebben zich op deze conferentie eigenlijk niet geopen baard. Dit blijkt wel uit de resolutie over de bewapening, die wij zaterdag j.l. reeds publiceerden, die voor West en Oost volkomen aanvaardbaar was. Ook de oostelijke vertegenwoordigers toon den zich duidelijk verheugd over deze mogelijkheid van contact. Optiek Van Nelle bestellen I Grieks-orthodoxe kerk Samenwerking met Rome? Hartelijke nieuwjaarsboodschappen oi samenwerking en wederzijds respect zijn gewisseld tussen de rooms-katholieke en grieks-orthodoxe kerk. Paus Johannes XXXIII heeft in een nieuwjaarstelegram aan de patriarch van de grieks-ortho doxe kerk het thema van de sami king tussen de christelijke kerken eventuele hereniging aangeroerd, meer heil van de hele mensheid tere samenwerking tussen de room katholieke en grieks-orthodoxe kerk. heette het in de pauselijke boodschap. De grieks-orthodoxe patriarch Athena- goras begroette deze gedachten met veel instemming. HIJ hoopte, dat het initiatief praktisch uitgewerkt zou worden, in een geest van gelijkgerechtigdheid, recht vaardigheid. geestelijke - derzijdse achting. niet omdat zij gisteren conferentie hielden waa: varingen mededeelden. Dr. A. A. Koolhaas gaf in enkele punten weer, waarom het wenselijk is dat de kerken van Europa elkaar ont moeten. Er zijn nl. specifiek Europese problemen en vragen die in de wereld raad niet zo zeer aan de orde komen, om dat ze in andere werelddelen lang niet zo sterk gelden, maar die roepen om een oplossing. Dr. Koolhaas noemde er vijf: 1. De scheiding tussen oost en west. 2. De Europese kerken moeten de vra gen die de atoombewapening oproept meer nog dan andere kerken onder ogen zien. omdat Europa het slagveld van de toekomst kan zijn. 3. Europa is het enige werelddeel met kerken die een lange geschiedenis achter zich hébben. Zy worden tot elkaar gedreven omdat er op alle terreinen een drang haar meer een heid is. 4. De Europese kerken moeten hun taak vervullen in een geseculariseerde wereld. Terwijl in Amerika de ker ken overvol zijn en ook in Azië en Afrika de kerken iedere dag nog groeien, kent juist Europa de afval van het geloof in sterke mate. 5. De oude kerken zijn ontstaan In een geheel andere eeuw en staan nu tegenover een technische ontwikke ling. die zij niet, zoals de kerk van Amerika, op de voet hebben kun nen volgen. In dit verband viel er op de perscon ferentie een woord, dat nog wel vaker gebruikt zal worden in de komende j; als gesproken en geschreven wordt de verhouding tussen oost en west. „De vertegenwoordigers uit de comm tische landen hebben een geheel andere „optiek", een heel andere kijk op dc dingen. Het was de conferentiegangers sterk opgevallen dat het leven onder de söwjetheerschappij de mensen een -- Conflict De conferentie begon onder moeilijke omstandigheden en velen verwachten felle discussies en botsingen. Toen tijdens de -benoeming van voorzitters van studie commissies het voorstel kwam om voor commissie 4 een oostelijke vertegen woordiger in de plaats van een West duitser te benoemen, spraken een aan tal buitenlandse bladen direct over een conflict. In werkelijkheid, vertelde dr. Emmen, delging het om een procedurekwestie en tot was het inderdaad wijs om voor de be- studiecommissies ook vertegenwoordi- gers van achter het ijzeren gordijn aar 1 het werk te zetten. Allen die de con ferentie bijgewoond hadden, zagen met der inzicht geeft zodat zij anders reage ren op veel dingen. Dit zal in de komen de jaren een probleem apart gaan vor men bij de ontmoeting tussen kerken, omdat de kerken met gebruik van de zelfde woorden toch geheel langs elkaar heen kunnen praten. Dr. Koolhaas en dr. Emmen hadden de indruk dat de kerken in Oost-Europa veel meer vrijheid hebben ontvangen in de afgelopen twee jaar, dan zij in lang bezaten. Dit geldt voor alle landen in clusief Rusland en de Baltische landen, echter niet voor Oost-Duitsland en Roe menië. In dit laatste land bloeide de kerk enorm, maar juist dat heeft de over held verleid tot een felle aanval dii enkele honderden arrestaties ten gevol- eigen bureau en eigen vrijgestelden. In Nyborg is het begin geboren van een contact, maar dit zal onderhouden wor den via conferenties, die geen officiële besluiten nemen, maar slechts resolu ties aanvaarden die kerken ter studie worden aangeboden. Het ligt in de be doeling om zo mogelijk binnen de ko mende twee a drie jaar weer een nieuwe conferentie, als het kan op nog bredere basis te beleggen. Het voorbereidende driemanschap van deze conferentie, dr. E. Emmen, aartsbisschop Kiïvit van Estland en dr. Lilje van Duitsland, werd gevraagd de plannen verder uit te wer ken. Om hen te adviseren werd een commissie van elf theologen benoemd. Lyrische ontboezemingen zijn te schrijven over sneeuw en het is zelfs niet moeilijk om de blanke smetteloosheidt van het sneeuwkleed aan te grijpen als uitgangspunt voor een gesprek over geestelijke waarden in ons leven. Vooral als men erbij betrekt hoe vlug die sneeuw wordt tot een bruine, papperige brei als onze voeten die witte wade betreden. Hoe weinig er van die schoonheid overblijft als ons leven erover heen raast! Zo kan men mediteren men kan ook heel praktisch blijven: sneeuw brengt gladheid op de iveg, doet een aanslag op de verkeersveiligheid, kost bijna altijd weer mensenlevens. En- breng dit nu in verband met het Goddelijke gebod: Gij zult niet doodslaan!" Het lijkt een gebod dat niet zoveel zin heeft, want moord en doodslag komen in onze maatschappij gelukkig maar weinig voor. Of misschien toch meer dan men denkt Hoeveel verkeersslachtoffers worden er telken jare geteld? In verreweg de meeste gevallen was het „een ongeluk" in de betekenis van „niemand kon er iets aan doen" maar ga bij uzelf eens na hoe dikwijls ge als verkeersgebruiker dat gebod overtreedt, zij het dan dat het meestal goed afloopt? Het klinkt wat vreemd maar toch is het een raad die zin heeft: probeer ook bij sneeuw christen te zijn!" STIJGEND WERKLOOSHEIDSCIJFER Vanuit Nyborg schrijft onze mede werker, die reeds uitvoerig geschre- heeft- over het werk van drie van de vijf commissies, nog over de uit spraken van de twee commissies die op vrijdag rapporteerden: Het eerste rapport sprak over de bij drage van de oostelijke orthodoxie tot de cultuur van Europa in verleden en heden. Naar orthodoxe opvatting be staat de christelijke invloed voorname lijk uit gebed en ascese (vasten). Sa men met liturgie vormen zij de penen van die kerk tegen de secula risatie. Een groot verschil openbaart zich tussen het westers en oosters christendom in xla houding tegenover het lijden. TenWJl de ^esterse chris tenen zich graag zo spoedig mogelijk Van Nelle bestellen I Adv 'rUheid t ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd: aan de Chr. lagere Tuinbouwschool te De Lier d'e heer A. C. Zoetewey te Varsseveld; aan de Chr, lagere school te Den Bommel (Z.H.) de heer A. van der Jagt te Slikkerveer. Benoemd tot onderwijzer: aan de Chr, Uloschool te Lelden (Noordelnde) a'e heer A. Wissel te Leiderdorp (tijdelijk); aan de Chr. nationale school te Lewedorp <Z de heer J B, Rosenbrand te Zaam- slag; aan a'e Chr. uloschool te Ziefikzee de heer O. Smilde te Zierikzee. Benoemd lot onderwijzer: aan de Prin ses Beatrixschool te Woerden mej Mlng. Van Nelle bestellen I Adv Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wassenaar (vac. H. J. Honders) (toez.) K. J. H. Burgy te Den Haag; te Daarle (toez.) J. Vos te Gou- driaan. Bedankt voor Werkendam: T, H. Oostenbrug te Dussen, GEREF. KERKEN Beroepen te Borne: A. IJkema te 2e Eloërmond; te Oosterend (Fr.) kand. R. v. d. Berg, Arnhem. Aangenomen naar Hijlaard: kand. P. Wamelink te Apeldoorn. Bedankt voor Bant (N.O.P.) A. J. Don- dorp te Domburg-Westkapelle. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Opperdoes: H. van di Schaaf te De Krim. Jaarvergadering Chr. Geheelonthouders De algemene vergadering Van Nelle bestellen I Adv Uniecollecte bevrijden van het kruis, aanvaarden de orthodoxen juist het lijden als zegen van God. Dit brengt een te bereidheid tot martelaarschap met De conferentie was diep onder de in druk, De westelijke leiders waren dan ook met grote dankbaarheid vervuld over deze eerste ontmoeting met het oostelijke christendom. Maar ook de oostelijke vertegenwoordigers waren verheugd over het samenzijn en spra ken hun dank uit dat zij zo hun ge loof hadden mogen belijden. De laatste commissie handelde vraag of er een gemeenschappelijk christelijk erfgoed en een gemeen schappelijke taak is voor de Europe se kerken. Een van deze uitspraken handelde over de atoombewapening. In de andere punten werd uitvoerig ingegaan op het feit dat de opgesta ne Heer ons tot een levende hoop er dienst aan de naaste heeft geroepen. De kerken spraken dan ook uit. dat zij de opdracht hebben elkaar te steu- In deze sectie zijn grote verschillen uit gesproken. Vermeld werden de op stand in Hongarije, het vredescongres in Praag, die alle object van bespre king werden. Over een aantal strijd vragen tussen Oost en West zoals de economische samenwerking in het ten is door gebrek aan tijd niet besproken. Het blijft nodig om deze zaken verder samen door te praten. Uit het verslag zoals wij dat van onze medewerker ontvingen en uit andere bronnen menen wij te ten dat de twee gereformeerde waar nemers, dr. P. G. Kunst en drs. E, de Jonge in het geheel niet het ge voel hadden als waarnemers de con ferentie mee te maken, maar er ten volle in hebben geparticipeerd. Zij zullen straks verslag aan de synode 13: 1958 138.374.34 (1957 -r& 158,08); Beriien- worden gehouden onder leiding M. Groenenberg, hervormd predikant te Amsterdam. Er zullen 2 nieuwe leden Ivan het hoofdbestuur worden gekozen wegens periodieke aftreding van de he- ren J. v. d. Brug te Delft en J. Oos- j terbroek te Winterswijk. k 153.78^56; woude 40.38 Hel- en Boeicop ƒ189.38 1 199,621; Hoogvliet 528.24 520,10); Kat-1 wijk a. d. Rijn ƒ112,50 96,09); Noordelooa I 157,56 124.20)Overschle 437,88 438.33); Poortugaal 309.75 320.-); Rljniburg 1.898.- 1.776,-); Rljeoord 1.081.30 1.185.75); Sassenhelm I 734.55 714,301; Schipluiden 187,85 (ƒ188.-); Sommelsdilk 675 - (ƒ580.50); Strljen 850 - (ƒ699.-); Oude en Nieuwe Tonge ƒ97" Voorburg 2.643,03 2.262,15); 364.36 l 346.-1; Waddlnxve 807.25); IJsselmonde ƒ210. Aardenburg ƒ41.31 (ƒ65.51); Break" Van Nelle bestellen Adv. Ds. Van der Craats m-et emeritaat 330.- 290.-); Haamlede ƒ173.01 (ƒ125. Andel 693.50 736.-; Op medisch advies heeft ds. W. M. H. a_, in der Craats, predikant bij de Baptis- 97.50 tengemeente te Steenwijk zijn werk in "oorschoten de gemeente neergelegd. De kerkeraad f 813,25 heeft hem op eervolle wijze ontslag uit het ambt van voorganger verleend. Ds. Van der Craats wordt op het ogenblik M57.- verpleegd i mi-té's ziekenhuis te Meppel. Van Nelle bestellen I Adv 108 „Laat ma haar overtuigen", zei Richard terwijl zijn cezicht zenuwachtig vertrok „Laat me met haar praten Waarom hebt u haar niet tot andere gedach ten gebracht, mijnheer Carlyle? Er is een kamertje achter de mijne ging juf frouw Carlyle verder aan de praktiache kant van de zaak. „Daar zou hij veilig^ kunnen slapen. Maar zonder Joyce gaat het niet ..Joyce moet hier manr komen zei Carlyle. „Ik zai eerst met haar praten." Hij ontsloot rte deur en ging de kamer uit. Juf frouw Carlyle sloot de deur direct weer Hu nep Joyce en ging met haar naar de kamer daarnaast. Hu wist dat ze vast van Richards schuld overtuigd was. dus hij moest dc zaak stevig aanpakken Joyce", zei hl). „Je weet nog wel hoe vaat je ervan overtuigd was dat Afy met Richard Hare was gevlucht. Ik heb je vaak gezegd, dat ik het niet geloofde. Maar ik had inderdaad positieve bewijzen voor het feit dat ze met bij hem was. Ze was ook nooit bij hem geweest, maar ik hield het voor me Ben je er nu van overtuigd dat ze niet bij hem la 8 „Natuurlijk, mijnheer „Zo zie je dan, dat het toch wel de moeite waard wt» geweest naar mc te luisteren. Ik ga nr gg~K- ren Je van gedachten te laten veranderen i van door ANN LUDLOW „En u zegt dat u er goede gronden voor mijnheer?" vroeg ze na een poosje. „Goede gronden. En ik zeg Je, dat ik ze al j had Ik zou het wel op prijs stellen als je er ni zo over zoudt denken als Ik." „Maar mijnheer, als hij dan onschuldig dat je meestal bij het rechte eind hebt ..Welnu, dan moet tk je zeggen, dat ik niet geloof dat Richard Hare je vader vermoord heeft." „Mijnheer!" zei Joyce „Ik geloof dat Richard Hare even onschuldig Is aan de moord als jij. Ook daarvoor heb ik al jaren lang goede gronden gehad „Wie deed het dan. mijnheer""' .De andere minnaar van Afy Die dandy, ja waal wel. Thorn." aak Hij was bang. dat de feiten te bezwarend voor hem waren en nij wist dat hij zc niet ontzenuwen kon. Hij had ook helemeel geen ge tuigen a decharge. Ik zou graag eens met hem wil len praten en horen wat hij er zelf van zegt, Joyce." „Daar is niet veel kans op. mijnheer. Hij zal zich hier wel niet meer wagen." „Hij is hier op het ogenblik." Joyce keek mijnheer Carlyle aan. met open mond. „Hier in dit huls''" .Hier in dit huis. Ja. Hij heeft hier een schuil plaats gezocht en zolang hij hier blijft, moeten we »»en beetje voor hem zorgen. Hij moet zo goed moge lijk verborgen worden. Ik geloof wel. dat we op je kunnen vertrouwen." Het werd een heel gesprek tussen Joyce en Ri chard. Richard sprak heftig om haar te overtuigen. Joyce stelde de ene vraag na de andere. En daar bovenuit kwam zo nu en dan de stem van juffrouw Carlyle. ook heftig. De enige, die niet6 zei. was Car lyle. Joyce was tegen zoveel overtuigingskracht niet bestand en haar verdenking ging op kapitein Thorn „Maar nu een bed voor hem", zei juffrouw Carlyle. „Waar moet hij slapen. Joyce? De enige kamer, die veilig is, ligt achter de mijne." „Daar kan hij niet slapen, mevrouw. Weet u niet, dat de sleutel verleden week is zoekgeraakt en we hem niet kunnen openen?" „Zoveel te beter. Dan is hij nog veiliger ook." „Maar hoe moet hij er dan binnenkomen?" „Binnenkomen? Wel, door mijn kamer natuur lijk. De mijne komt er toch ook op uit, sufferd!" Dat laatste woord was juffrouw Carlyle ontvallen, eer ze er aan dacht, ze was in een harer „actieve buien" en dan ontviel er haar wel vaker een woord, dat ze niet zo erg meende. „O, als u hem door uw kamer wilt laten gaan, dat maakt verschil." „Ja. waarom zou hij niet? Denk je. dat ik bang ben voor Richard Hare? Ik wou alleen maar. dal hij nog jong genoeg was om hem een pak ransel te geven. Dat heeft hij meer dan ooit verdiend met zijn stommiteiten. Ik lig op bed als hij komt met de gordijnen dicht en ik heb er evenmin last van. dat hij bij mij langs komt als dat het hem zal hinderen bij mij langs te komen. Ik zal me daar nog égards in acht nemen voor Richard Hare ook!" Dat punt was dus geregeld. Joyce ging schone la kens op het bed leggen en juffrouw Carlyle begaf zich opnieuw ter ruste. Intussen kreeg Richard zijn ontbijt en Carlyle stelde hem zoveel mogelijk op zijn gemak Hij kwam weer een beetje bij en van de hete punch viel hij tenslotte in slaap in zijn stoel. Na vijf minuten schrok hij evenwel op en begon wild zich heen te slaan, alsof hij met iemand vocht. „Ik was het niet'" zei hij heftig. „Jullie hebben niks aan mij. want ik was het niet. Het was... (Wordt vervolgd) Kruiswoordpuzzel Horizontaal: 1 zeker balspel. 4 venst 7 slede. 8 tent, 10 boom. 12 zeehond, deel van een 1 olm, 15 kreet, 16 hoogge legen bouwland, 18 vreemde munt, lf tegenstelling van een lange, 22 nlmmei, 24 land in Europa, 25 kubieke meter. 26 rivier in België, zijtak Dijle, 28 muziek noot, 30 luitenant (afk), 31 inhoudsmaat, 33 puntig voorwerp, 35 gem. in Gelderl. 37 muzieknoot. 38 deel van een huis, 40 oude rekening (afk.), 41 metaalsoort, niet begroeid. Verticaal: 1 voor, 2 maanstand (afk; 3 zwaardvis, 4 teken in de dierenriem, 5 In het jaar der wereld (afk. Lat. fi maand van het jaar, 7 rijstbrandewiji 9 bekend dier, 11 einde, 13 naar. ellen dig. 15 plantaardig voedsel uit de tuin, 17 zonnescherm, 18 cilindervormig projectiel, 20 voorvoegsel, 21 eer, 22 plaats op Ameland, 23 zijtak Donau, 25 nu dan, 27 zijtak Elbe. 29 deel van een auto, 32 vogel. 33 smalle weg, 34 achterdeel de hals, 36 woedend. 38 term bij hei boksen (afk). 39 deel van de mast. Oplossing vorige puzzel Horizontaal; l liga, 4 Esla, 7 pas, 8 aalt, 10 Aa, 12 aard. 14 eens, 16 park, 18 eelt. 20 al, 21 Eire, 23 een, 25 gene, 27 none, 29 ver, 30 rede, 32 Sn, 34 gast, 36 nota, 38 loon, 40 nier. 42 do. 43 taal. 45 dor. 47 geel. 48 meel. Verticaal: 1 la. 2 lsar. 3 Aar. 4 el. 5 stel, 6 aan, 7 pipa, 9 ader, 11 Asen, 13 Aken, 15 eten. 17 alge. 19 eend, 22 Iers. 24 eest. 26 ergo. 28 Oene. 29 veld. 31 Etna, 33 naar. 35 ante, 37 orde. 39 oog. 41 Ilm. 44 al UE VERBONDSRAAD van de heidscijfer namelijk ruim 110.000. Een C.N.V. heeft op 24 december van jaar geleden baarde dit cijfer nogal het vorige jaar in een buitengewone opzien, vooral ook omdat een sterke vergadering vijf punten urgent ge- stijging zich toen in enkele maanden steld, waaraan door het thans zitten- voltrok. de kabinet niet voorbij gegaan zou Optimistische klanken, die hier en mogen worden. daar gehoord werden, ten spijt, schre- De vijf punten zijn elk van uitne- ven wij een half jaar geleden reeds, mend belang, maar zeer duidelijk en dat de toen dalende cijfers van de zeer terecht heeft de verbondsraad werkloosheid naar verhouding geen als nummer één gesteld de bemoeiing verbetering betekenden, daar hier van de overheid ter bevordering van slechts een seizoenmatige verbetering de werkgelegenheid. Vooral de bè- in het spel was, terwijl het werk- strijding van de werkloosheid in het loosheidsniveau gehandhaafd bleef, noorden van het land moet als een De blijvende waakzaamheid, die ons dringende opdracht beschouwd wor- geboden bleek, is helaas maar al te den. En zeer begrijpelijk laat het noodzakelijk gebleken, nu het werk- C.N.V. als punt twee onmiddellijk loosheidsniveau nog weer is geste- daarop volgen de verbetering van de gen boven dat van januari van het positie van de weduwen en de we- vorig jaar, namelijk van 80.000 tot zen. Het vraagt zelfs als datum van 86.000. Onder het werkloosheidsni- invoering voor de nieuwe wettelijke veau wordt verstaan het voor norma- verzekering voor deze bevolkings- le seizoenschommelingen gecorri- groep, 1 oktober „van dit jaar, drie geerde cijfer van de geregistreerde maanden vóór de door minister mannelijke arbeidsreserve. Suurhoff waarschijnlijk geachte da- Het stemt ons tot voldoening, dat turn van invoering. hct thans zittende kabinet, in over- De werkgelegenheid nummer één eenstemming met het verlangen van stellend, heeft de christelijke vak- het C.N.V., inderdaad de bevordering ciale en morele gevolgen voor arbei- kan lijden. Het kabinet gaat name- der en gezin, als het grootste maat- lijk over tot de uitvoering van een schappelijke gevaar gesignaleerd. program van structuurverbeterende Nu we het nieuwe jaar zijn begonnen werken, waarmee in de eerste maan- en ook de werkloosheidscijfers over den van dit jaar een bedrag van 10 de decembermaand van het vorige miljoen gulden gemoeid zal zijn. jaar bekend zijn geworden, willen Deze structunrverbeterende werken we niet nalaten nog eens dit eerste zjjn voornamelijk geconcentreerd in punt van hét C.N.V.-urgentieprogram het noorden van het land: Groningen, te onderstrepen. Friesland en Drenthe krijgen 6,5 mil- Volgens de gegevens verstrekt door joen. Een tweede programma, evep- het parlement van sociale zaken en eens ter grootte van 10 miljoen dat volksgezondheid telde ons land per later in het jaar zal worden uitge- eind december 1958 in totaal ruim voerd. beoogt speciaal het industriële 123.000 werklozen, inclusief de werk- klimaat in deze gebieden te verbete- loze vrouwen. Dit cijfer verdient de ren. aandacht omdat het, vergeleken bij Wij betuigen onze onverdeelde in een jaar geleden, niet is gedaald, stemming met de activiteiten, die het maar nog aanzienlijk gestegen. Eind kabinet op het punt van de werk- december 1957 was het werkloos- loosheidsbestrijding ontwikkelt. SLECHT BEGIN J^E VROEGERE rebellen, die het een wisseling in het regiem nogal op het ogenblik op Cuba voor eens wat door de vingers pleegt te het zeggen hebben, oefenen een zien, kan men niet langer ongestraft waar schrikbewind uit. Een slecht een greep naar de macht doen en begin van het democratische tijd- deze macht gebruiken om zich tot perk, dat voor dit wonderschone elke prijs te kunnen handhaven. Ook eiland moest aanbreken na de vlucht degenen, die zich voor hand- en span- van dictator Batista. diensten lenen, blijven niet langer Tijdens de burgeroorlog oefenden de buiten schot. rebellen reeds een ware terreur uit, Dat vele honderden medewerkers maar toen was deze een onderdeel van Batista door een rechtbank zou- van de strijd tegen het dictatoriale den worden veroordeeld, mochten regiem van Batista. Er zijn in die we na de gebeurtenissen van de af- periode veel dingen gebeurd, die op gelopen jaren wel aannemen. Wan- eigen initiatief van bepaalde verzets- neer het recht zijn loop krijgt is groepen plaats hadden en die niet daar ook geen bezwaar tegen. Zij kenmerkend behoefden te zijn voor die zich vergrepen hebben aan de de gezindheid van de krachten, achter levens van hun medeburgers dienen de opstand werkzaam. streng te worden gestraft. Wat er in de afgelopen weken op In plaats van zelf met een schone Cuba is gebeurd, doet echter de vraag lei te beginnen, heben de nieuwe rijzen, of de Cubaanse opstandelin- leiders van Cuba evenwel het recht genleiders, van wie Fidel Castro de in eigen hand genomen, en massa- voornaamste was, het woord demo- executies zijn op het eiland aan de cratie niet wat al te lichtvaardig in orde van de dag. ook al neemt men de mond hebben genomen, toen zij nog de moeite, de berichten die er de strijd tegen Batista aanbonden. melding van maken, tegen te spreken. De periode van „hard tegen hard" Hiermede bewijzen Castro en de ligt al enige tijd achter ons. Dat zijnen zichzelf en het Cubaanse volk arrestaties zouden plaatsvinden lag een slechte dienst. Dit is niet de ma- voor de hand. Zelfs in de Latijns- nier waarop men een volk het begrip Amerikaanse landen, waar men na „democratie" bijbrengt. TELEVISIE EN POLITIEK J^JE TELEVISIE gaat een machtig aan stemmen ligt in de lijn der ver middel worden in de vorming wachting. Met te groter gretigheid, van wat men wel noemt de publieke zo lijkt het wel, werpt men zich daar mening. Staatslieden benutten haar thans met zijn propaganda op radio om zich rechtstreeks tot het volk te en televisie. De socialistische radio wenden. Wat de radiopraatjes van vereniging ontpopt zich in deze da- een Roosevelt waren voor het oor, dat gaat voor het oog het beeld scherm worden. Een markant voorbeeld was gis teravond het verschijnen voor het beeldscherm van onze minister van buitenlandse zaken, die zich op dui gen, ook voor wie het nog niet moch ten weten, tot een onverholen ver lengstuk van de socialistische poli tieke partij.'Wie menen mocht, dat deze propaganda zich vooralsnog tot het verspreidingsmiddel van de mi crofoon zou beperken, is reeds thans bitter bedrogen uitgekomen. M r "J Hei i, een bekende ervaring dat een llet over tdei Onb11|ijke Brit»e lucht- ka, he, nauw ïreemde sproneen vaartbeschikking. Wai doet. De socialisten zitten in het nindsman voor een algemeen publi- „a„^ He, hee„ of wle catiemiddel als de televisie wonden verklaart, dat de betrekkin gen tussen belde Landen er niet be ter op worden, is dat een taal die aan de overzijde van het Kanaal te den ken mag geven. het nauw zit minder scrupules kent. Het optreden van de socialistische partij voor radio en nu ook televisie kan deze indruk alleen maar bevestigen. Of het aanzien van de televisie daar- 46 f Minder verheugd moeten wij zijn door wordt verhoogd, is een tweede, over het gebruik dat in het bijzon- Zij is nog een jong massamiddel, dat der door de Partij van de Arbeid ten zich sympathie heeft te verwerven, onzent van de televisie wordt ge- Het wordt haar in deze dagen daarin lijke verkiezingen tegemoet. Verlies de zendtijd is verzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2