Jlicuuie £ciJwri|c Gfourant Minister Luns laakt Engelse houding f Leo Mens ACHT JAAR SLECHTE ERVARING Betrekkingen laatste tijd veel minder goed Nieuwe moeilijkheden in Leopoldstad verwacht Duitse apotheken verkopen dodelijk geneesmiddel Honderden hongerige vogels doodgereden Duinafslag op vele plaatsen STORM BOVEN NOORDZEE IS WEER UITGEWOED Schij: p op pier m IJmuiclen Negerjongetjes komen niet vrij Mikojan spreekt zaterdagmiddag met Eisenhower T.V.: 400.000 kijkers Oud-lid 2e Kamer Hoogkarspel uit CPN gestoten Voetbalpool kan voorlopig rustig doorgaan Minister verleent toestemming op grond van de Loterij wet Stagnatie in het treinverkeer DINSDAG 13 JANUARI 1959 BUREAUS Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0 59 per week. ADVERTEN+1ES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: F DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMEB CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is afirblrufti tnyn bert ta teahenspoef" NegonenHertigMei jaargang nn. 11462 ARTISTIEK on VAKBEKWAAM Zie pagina 3 KORTOM, na andere teleurstellende ervaringen (ik stip maar even aan de wapenleveranties aan Indonesië en wat zich direct na de oorlog heeft afgespeeld voor wat het Indonesische vraagstuk betreft) kan ik niet anders zeggen dan dat de Britse houding bepaaldelijk onze betrekkingen niet heeft verbeterd. Paulette Millis uit Luik verwierf met dit jurkje de eerste prijs in de Belgisch-Nederlandse wed strijd voor jonge mode-ontwer pers, waarover U op pagina 5 meer kunt lezen. Het ontwerp toont de typische empire-lijn, waarhij de aardige streepver- werking het effect verhoogt. FJEZE KRACHTIGE verklaring heeft de minister van buitenlandse za ken, mr. J. M A. H. Luns. naar aan leiding van het Britse besluit de K.L.M. slechts toe te staan één keer per week in Singapore te landen, gis teravond in het journaal van de N.T.S. afgelegd. Minister Luns. die zei ook namens de regering te spre ken, deelde mee, dat de Nederlandse ambassadeur in Londen opdracht heeft gekregen stappen te doen bij de Engelse regering. Maar de ervaringen van de laatste acht jaar maken me niet optimistisch, zo zei de bewinds in Engeland is inmiddels van gezag hebbende zijde verklaard niet te begrij pen waarom men zich in Nederland druk maakt. Men vindt de beperking van het aantal vluchten van de K.L.M. een zuiver commerciële kwestie en liet niet na er op te wijzen, dat de KLM voordelen heeft behaald ten koste de Britse luchtvaartmaatschappijen. Minister Luns toonde zich zeer teleur gesteld in het interview door de Neder landse televisie. Het besluit van de En gelse regering, dat mij in een persoon lijke boodschap van premier Macmlllan is meegedeeld, is daarom zo teleurstel lend en zo plotseling, omdat de Neder- Troepen worden paraat gehouden VTOOR VANDAAG, op de dag van de Belgische regeringsverklaring over de Kongo, werden nieuwe moeilijkheden ver wacht in Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische kolonie en Ccntraal-Afrika. De 240 parachutisten, die dit weekeinde per vliegtuig naar de Kongolese basis Camina werden getransporteerd, zijn naar Leo poldstad overgebracht en onder het bevel van de gouverneur-generaal geplaatst. Ook de soldaten, die van de Kongo onderweg waren naar het moeder land, zijn gisteren halverwege de thuisreis In Lissabon ontscheept en per vliegtuig naar hun basis in de Kongo teruggebracht. De regeringsverklaring, Brussel wordt uitgegeven, zou wel eens een bittere tegenvaller kunnen zijn voor de extremistische elementen onder de Kongolezen. Men verwacht namelijk niet, dat de verklaring plannen voor de onaf hankelijkheid van de Kongo zal bevatten, doch slechts maatregelen voor binnen landse autonomie, die geleidelijk zullen worden doorgevoerd. De arrestatie .van de twee burgemees ters van inlandse wijken van Leopoldstad, Pinoi en Iomi, waarvan wij gisteren mel ding maakten, moet gezien worden in het licht van de maatregel, die de gouver neur-generaal heeft genomen. Hij ver bood de Abako, de culturele vereniging van de Ba koog os tam uit Neder-Kongo. die in politiek vaarwater is geraakt en die een onafhankelijke Kongostaat voor staat De beide burgemeesters zijn leiden de figuren in de beweging. De vereniging van zwarte studenten in De Westduitse apotheken verkopen een gevaarlijk geneesmiddel, dat 'n plotse linge hartverlamming kan veroorzaken, zonder dat men de oorzaak van de dood kan vaststellen. Dit heeft de Bonner po litie ontdekt bij het onderzoek naar de dood van een 32-jarige echtgenote van een onderofficier. Buren waarschuwden de politie dat de onderofficier betrek kingen onderhield met een verpleegster. De lijkschouwing bracht niets verdachts aan het licht, maar bij het verhoor van de verpleegster kwam de politie te weten dat de vrouw het dodelijke geneesmid del, dat ln alle apotheken te koop is. had ingenomen. De naam van het ge neesmiddel ia niet bekend gemaakt om te voorkomen, dat meer moorden met het middel worden gepleegd. België heeft in een open brief aan koning Boudewijn geprotesteerd tegen het ge bruik van vuurwapens tegen een ongewa pende bevolking tijdens de ongeregeld heden in Leopoldstad. De studenten zijn van oordeel, dat om het thans geschokte vertrouwen te herstellen onmiddellijk moet worden overgegaan tot instelling van de Kongolese nationaliteit en dat aan de in de Kongo gevestigde Europeanen het recht moet worden toegekend voor de Kongolese nationaliteit te kiezen. De gouverneur-generaal heeft gisteren ernstige waarschuwingen laten horen voor de radio. Het verspreiden van niet onder tekende strooibiljetten verbood hij en hij aohtte de tijd daar om het verspreiden van valse berichten en extreme opvattin gen tegen te gaan. „Iedereen moet zich aan de besluiten van het parlement en de regering onderwerpen. Ik zal daaraan met de uiterste krachtdadigheid en de grootste vastberadenheid de hand hou den", verklaarde hij. Uit Leopoldstad meldde men vanmor gen dat de Europeanen in de rij staan om wapenvergunningen te krijgen Huisvrou wen sloegen voor lange tijd levensmidde len in, terwijl anderen passage boekten voor hun vrouw en kinderen naar Europa of tijdelijk onderdak gingen zoeken in het nabije en rustige Portugese gebied Angola. De gouverneur heeft een uitgaansverbod ingesteld na half 10 's avonds en de cafés rijn na half zeven gesloten. Majoor de Heusch, adjudant van de Koning, is mei een bijzondere missie naar Leopoldstad vertrokken. De aard van de opdracht is landse regering in de stellige overtuiging leefde, dat over de lijn naar Singapore nog nader overleg zou worden gepleegd door de twee regeringen. En ik had dan ook op dinsdag 6 nuari aan de Britse ambassadeur n gedeeld, zo vervolgde minister Luns, ik van plan was, aan het eind van d maand of begin van februari naar Lon den te gaan om onder meer deze aange legenheid met mijn Britse ambtgenoot, de heer Selwyn Lloyd, te bespreken. In Engeland is daarentegen door een officiële woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken verklaard, dat hij niet op de hoogte was van het voornemen van minister Luns een bezoek aan Engeland te brengen. Minister Luns vroeg zich vervolgens af of de ziekte van de Britse van buitenlandse zaken misschien met het plotselinge besluit van de En gelse regering had te maken. Minister Luns zei: „De heer Selwyn Lloyd is op het ogen blik ziek. Ik vraag me af of de bruske wijze, waarop dit is gebeurd, misschien iets te maken heeft met het feit, dat mijn Britse ambtgenoot niet op zijn mi nisterie is. Dat weten we natuurlijk niet." Over het algemeen kan de Nederland se regering niet anders dan met teleur- stelling de Britse luchtvaartpolitiek te genover Nederland overzien. De laatste acht jaar heeft Engeland alle verzoeken van de K.L.M., waar ook ter wereld, voor overvliegen, voor commerciële rechten of wat dan ook, steeds afgewe- ;n. En wanneer wij ons realiseren, dat og in 1939 de K.L.M. driemaal in de •eek op Singapore vloog, dan is het in ?n tijd van uitbreidende luchtvaartrela ties wel heel teleurstellend, dat het Ver- :nigd Koninkrijk thans onze luchtvaart- rechten zo drastisch beknot. Tenslotte wees minister Luns erop, at het de Nederlandse regering bekend dat de plaatselijke autoriteiten in I ingapore deze Britse stap beslist niet toejuichen. Het dijkleger was gisteren, on danks koude en sneeuw en wind, paraat. Onze fotograaf maakte op de Hondshosse Zee wering deze opname van een groepje mannen, dat langs het strand patrouilleerde om te kunnen ingrijpen als het water te ver zou opdringen. (Een re portage hierover op pagina 4). Rapport van een ton heeft waarde die dubieus is Bijna een ton uit de tegenwaardereke ning van het Marshall-plan heeft een rapport gekost, waarvan de samenstel lers zeggen, dat het niet belangrijk is. Het rapport, dat heet „Enkele sociaal- psychologische problemen Ijij de indus trialisatie van Oost-Groningen en Oost- Drenthe" is opgesteld in opdracht van de Contactgroep opvoering produktivi- teit. „Wetenscijpppelijke pretenties heeft dit verslag niet" kan men lezen in de inleiding van prof. dr. B. J. Kouwer, hoogleraar ln de psychologie in Gronin- m twee andere professoren, de eco- :n dr. H. J. Keuning en dr. A. I. Diepenhorst, hebben zich voor een be langrijk deel van het rapport, bij welks totstandkoming zij betrokken zijn ge- t, gedistancierd. Een vierde, de so cioloog, prof. dr P. J. Bouman. denkt gunstiger over het rapport. Het be vat óók belangrijke resultaten, zo zei hij. Maar hoe het ook zij, het heeft 100.000 gekost en de waarde is dubieus. TJONDERDEN en honderden honge rige vogels zijn de laatste dagen door het verkeer op de drukke rijks wegen doodgereden. De diertjes wa ren op de met pekel sneeuwvrij ge maakte wegen gaan zitten om daar voedsel te zoeken. Op sommige plaatsen lag de weg bezaaid met overreden vogels. Zon dagmiddag zijn de eerste vluchten vogels op de rijkswegen neergestre ken. In het begin vlogen de beestjes nog wel op als de auto's toeterend naderden. Later hadden de vogels daar geen kracht meer voor. De politie in Driebergen heeft er voor ezorgd, dat langs de wegen stroken grond werden schoongeveegd, waar voed- ;erd gestrooid. Maandag is door de vereniging tot kennis en bescherming dieren in Driebergen een grote hulp- op touw gezet. Een geluidswagen riep de medewerking in van de burgerij, die prompt reageerde. Heel snel was er voldoende voedsel. Het Driebergse voor beeld werkte aanstekelijk en ook in an dere plaatsen, zoals Doorn, Leersum. Amerongen, Maarn en Veenendaal kwa men dierenvrienden in actie om de vo gels van een wisse dood te redden. Terwijl in ons land de sneeuw weg smelt, heeft men in grote delen van Europa nog veel overlast. Vooral in Engeland had men met veel moeilijkhe den te kampen. Tal van dorpen in het noorden van het land moesten uit hun isolement worden verlost. Van het hoge noorden van Schotland tot in zuia- Engeland waren vele wegen versperd. Tot overmaat van ramp woedden er sneeuwstormen en hadden in het laag liggende East Anglia overstromingen TAE STORM, die gisteren over de U Noordzee woedde en het nodig maakte, dat beperkte dijkbewaking werd ingesteld, is geluwd en het water is weer gezakt. Vannacht kwam het water nog wel op, maar dit was toch niet zo ernstig, dat het nodig bleek de dijkbewaking te handhaven. Vanmorgen was alles weer normaal en ook de loodsdien- sten, die gisteren waren gestaakt, functioneren weer. De schuif va stormvloedkering bij Capelle aan de IJssel werd gistermiddag gesloten. Daarmee is niet gezegd, dat de storm geen schade heeft aangericht. In geheel Zeeland en op enkele andere plaatsen langs de kust, was er sprake duinafslag, op Schouwen zelfs a meter, waardoor een bunker op het strand terecht kwam. Gisteren moesten de provinciale veer diensten in Zeeland worden gestaakt, daar de aanleginrichtingen niet bereik- door de hoge waterstand. Zo stonden onder meer de aanlegplaatsen Kortgene en de Perkpolder volkomen storm heeft ook de scheepvaart ern- gestagneerd. Talloze schepen zoch- een veiliger ankerplaats op de rede Vlissingen Een klein Engels m scheepje, de Seashell, sloeg van zijr kers en vluchtte de Vlissing6e h In Den Helder kreeg men onverwacht bezoek van een Duits squadron mijnen vegers. De zes schepen, van wie er gis- ee in moeilijkheden zijn geweest, ..Hij is geweldig charmantlief en menselijk". Dat zei gisteren de Ita liaanse filmactrice Sophia Loren van de R issische vict-premier A -'las Mikojan, die in Hollywood filmstu dio's bezocht en kennis maakte met haar en vele andere grootheden van het witte doek. „Gewoonlijk ben ik verschrikt, wan neer ik aan belangrijke mensen word voorgesteld", zei Sophia Loren. „nu was ik het niet. Ik wat veel ban oer toen Ik met (de Amerikaanse uice- presidenf) Niaron sprak.1* itkojun wordt hoe ~nger 'loe popu- zirder in de Verenigde Staten, die hij op zijn zogenaamde vakantiereis doorkruist Hij blijkt een veel grotere persoonlijkheid dan men verwachtte en is zeer adrem en humoristisch. Veel gekheid maakte Mikojan gisteren met de filmkomiek Jerry Lewis, onder ge lach uan de mensen in filmstudio. Hij maakte voorts kennis met een groot aantal filmsterren als Clark Gable, Marlon Brando. Bob Hope en Cornel Wilde Mikojan heeft het best naar zfjn zin in .erika. Van de rotte eieren en rijpe tomaten, die hij van Oost- Europese vluchtelingen naar het hoofd krijgt geslingerd (maar die hem nooit raken), trekt de vice-premier zich tcci- nig aan. (Gisteren zijn vier vluchte lingen daarvoor tot 100 dollar boete veroordeeld. Want Mikojan ontmoet 'ook wel eens bevriende landgenoten in den vreemde, zoals een Russisch dansgroep in Chicago, die hem har telijk begroette (zie foto). Blank meisje gezoend De rechtbank te Wadesboro in Noord- Carolina (V.S.) heeft het verzoek van d« organisatie tod behartiging van de be langen van kleurlingen (N.A A.C.P.) om .wee negerjongetjes vrij te laten, die zesjarig blank meisje en haar vrien dinnetje hadden gezoend en door hen waren gekust, afgewezen De jongetjes David Simpson (8) en James Thompson (10) zijn naar een opvoedingsgesticht ge zonden totdat zij meerderjarig zijn. De rechter verklaarde, dat men niet het be wijs had kunnen leveren, dat de be schuldigingen onjuist waren. De Russische vice-premier Mikojan heeft in een rede voor studenten van de uni versiteit van Californië toegegeven, dat de geschiedenis van Rusland in het ver leden soms wreed is geweest. Dit was •chter noodzakelijk, zei Mikojan, die er- ian toevoegde, dat de Russen fouten, lie ze ontdekt hebben, trachten te ver- •er politieke vrijheid zei de Sowjet-lei- ier: ..Niemand wordt om politieke re denen gearresteerd. Ons land is thans zo sterk, dat wij dergelijke krachtige naatregelen niet behoeven te nemen.' Hij zei verder, dat elke Amerikaan Rui land kan bezoeken, maar dat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken het binnenkomen van communis ten in de V.S. weert. Hij maakte de vele aanwezigen aan het lachen met de opmerking: „Gewoonlijk vragen ze of je communist bent. maar mij hebben ze dat niet gevraagd Zijn gesprek met Eisenhower zal zater dagmiddag plaats vinden, zo heeft het Witte Huis meegedeeld. Ook minister Dulles zal aanwezig zijn bij de ontmoe ting tussen de beide staatslieden. Vrijdagmorgen voert Mikojan verder nog besprekingen met Dulles, waarbij waar schijnlijk ook Straus-, de minister van handel aanwezig zal zijn. zochten een veilig onderkomen. De brand weer van de marine stond ter verwel koming gereed en hielp bij het watervrij maken van drie schepen. Bij IJmuidrn liep een ertstanker aan de grond. De 6695 ton metende Stcenwijk werd vannacht door drie sleepboten van Wijsmuilen de berghaven binnengesleept. Het achip had bij 't binnenkomen onder stormweer de zuiderpier geraakt. De betonblokken, die daar liggen, scheur den de scheepshuid open, waardoor het schip vrij snel voorover ging hellen. De sleepboten konden het echter nog net op tijd in de berghaven krijgen. De Steenwijk, die met kolen is geladen, heeft in een der ruimen acht meter water. Plet Bastiaans uit Liessel, een Bra bants Peeldorpje, is de vierhonderd- duizendste televisiekijker van Ne derland geworden. Dat het aantal kijkers in ons land bijzonder snel groeit blijkt wel uit de volgende cijfers. In januari 1957 waren er 99.000 T.V.-apparaten, in januari 1958 al 239.000 en nu is dan het aantal van 400.000 overschreden. stel. Het laat tlch dan ook aanzien dat teer binnenkort de 500.000ste T.V.-kjjkrr zal kunnen worden geregistreerd en dete half miljoenste zal zeker op grootse \vUze worden gehuldigd. (Van redacteuren) Het oud-Tweede Kamerlid, de heer J. Hoogkarspel te Rotterdam, is uit de C.P.N. gestoten. In de vanmorgen gehou den vergadering van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland heeft het commu nistische Statenlid, de heer S. Groenen dijk dit medegedeeld en geëist, dat de heer Hoogkarspel zijn zetel in do Pro vinciale Staten ter beschikking van de C.P.N. zal stellen. Het was merkwaardig, dat de heer Groenendijk en niet de voorzitter van de communistische Statenfractie de heer G. van Praag, die ook aanwezig was, de banvloek over de heer Hoogkarspel uit- De Provinciale Staten namen deze ver klaring voor kennisgeving aan, waarbij een der Statenleden riep „Wie volgt De heer Hoogkarspel was zelf niet aan* Na arrest van Hoge Raad TAE VOETBALPOOL van de KNVB en de Caritaspool zijn vandaag door U de Hoge Raad definitief onwettig verklaard. Het zijn dus loterijen in de zin van de Loterijwet. Daarvoor moet van hogerhand toestemming worden verleend. Dat heeft minister Struycken vandaag dan ook gedaan, zodat de beide pools rustig kunnen doorgaan, tot het nieuwe kabinet en de nieuws volksvertegenwoordiging zich straks zullen hebben uitge sproken. Mr. Struycken (minister van justitii i.) heeft op schriftelijke vragen van he Tweede-Kamerlid mr. M. Vrolijk (soc.) geantwoord, dat het huidige kabinet wege zijn beperkte doelstelling geen wetsontwerp zal indienen tot wijziging de Loterijwet om de voetbalpool te regelen. De bewindsman vindt het e:h- gewenst, het nieuwe kabinet e iwe Kamers vrij te laten in deze kwestie en daartoe een rustige sfeer verzekeren. Daarom zal hij de huidige toestand voorlopig handhaven en zowel I NVB als Caritas op grond van de Loterijwet toe stemming verlenen tot het houden var pools. Daarmee denkt hij ook de voet balbond en Caritas uit de financiële moei- li, .heden te redden, die ontstaan zouden als de rijke bron van inkomsten, die de pool nu eenmaal vormt, ineens zou op dirogen zonder dat men zo gauw iets an ders had. De minister zal overigens voor in stellen, waardoor dc pools bin- de grenzen van dc wet blijven cn ook omva g en deelncmerskring betreft niet verder gaan dan thans. De Kc-e Ra. vernietigde hc' Haagse ?c»,.benkvonnis Inzake dc voetbalpool aor v: t Je kwalificatie betreft. V - hoort te lulden „Het .ïleggc en houden van een an- i loterij dan de zodo- ge tot het aan- legg i -ii houden waarvan bij de Lo et i e toe-temming is verleend, •egd door e n rechtspe: >on, ter\/lj! hij b.j '-et r'egen van die feiten de fei- .ke leid.n- heeft gehad, vierman! ge pleegd". Volgens de Hoge Raad kon de recht bank aannemen dat er van een „beslo ten kring" geen sprake was. De llogc Raad verstaat onder een „besloten kring" een groep van personen, die naar spraak gebruik als een besloten kring kan wor den aangemerkt uit hoofde van de be perktheid der groep en in verband met de tussen de samenstellende leden bestaande bijzondere betrekkingen. D' "Toge Raad z.et verder n.?t in, wiar- om de chtbank zou zijn tekor gescho ten ha-- Jt-verln^splicht,"gelijk was gesteld in een der cassatlemiddclen. De Hoge Raad vernietigde verder een Maastrichtse rechtbankvonni* en ver klaarde de nationale vereniging Caritas strafbaar. Noch de aangenomen beperkt heid aar werkende leden van Caraitas, noch de tussen hen bestaande betrekkin gen acht de Hoge Raad zodanig, dat men „besloten kring" mag spre- Vanwege vormfouten verwees de Hoge Raad ten alotte de zaak tegen de beroeps voetbalclub „De Graafschap" te Doeun- chera naar het Arnhemse Hof. De winnaars van voetbal- en Caritas* pool zullen nu geen geldprijzen meer ont vangen, doch waardebonnen. De bestem ming van de bruto-opbrenget moet enigs zins worden gewijzigd, want de Loterijwet bepaalt dat minstens 60 procent ten goede moet komen aan een goed of liefdadig doel. De KNVB gaat de nieuwe situatie vanavond in Utrecht bespreken. Van gistermiddag half drie tot vanmor gen vijf uur hebben de treir.en tussen Schin op Geul en Wylre (Limburg) over enkel spoor moeten rijden, daar een ge deelte van de spoorlijnen onberijdbaar was geworden door zware sneeuwval Hierdoor ontstonden er vertragingen van vijftien minuten tot een half uur. Van enkele treinen Maastricht -Heerlen moesten de reizigers in Valkenburg over stappen. Volgens opgave van de meteieologische dienst te Eelde is er in Noord-Nederland 4 cm sneelw gevallen. De totale sneeuw- dikte is tengevolge van de dooi ingekrom- ■n van 25 tot 20 cm. Vanmorgen is het weer gaan vriezen; Eelde werd 5 graden vorst gemeten. De autobusdiensten in het noorden heh- ■r. ongeveer een half uur vertraging, speciaal op de lijnen naar oost-Groningcn. spoorwegen rijden nagenoeg op tijd. Rusti g weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer, maar morgen later In het zuiden van het land moge lijk enige sneeuw. Weinig wind. Vannacht en morgen ochtend lichte en in het bin nenland plaatselijk matige vortt. en hier en daar mist. Morgenmiddag temperatuur om het vries punt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 14 januari: zon op 8.43, onder 655; maan op 10.31, onder 23.25. 16 jan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1