Nieuw-Guineapolitiek van P.v.d.A. is misdadig Socialisten moedigen vijanden van Nederland aan Chr. Hist, vrouwen in de verkiezingsstrijd Vuilnisbak „Gezagvoerder schuldig aan ongeluk in Kairo" Onvoldoende controle op het vliegveld Eelde s ZATERDAG 10 JANUARI 1959 OUD-GOUVERNEUR DR. VAN BAAL: (Van een onzer verslaggevers.) TNE P.v.d.A. voert ten opzichte van Nieuw-Guinea een misdadige politiek. Ze weet heel goed, dat overdracht van dit gebied aan Indonesië of Australië niet mogelijk is en dat het vage denkbeeld van „internationali satie" zich evenmin voor verwezenlijking leent. En toch blijft de P.v.d.A. maar spreken over „dat moeilijke probleem Nieuw-Guinea" en schreeuwt ze huizenhoog wanneer de regering er 400 man heen wil zenden. Met deze houding moedigen de socialisten de vijanden van Nederland aan en schep pen zij een situatie van grote politieke onzekerheid, waarin de voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea noodzakelijke investeringen niet tot stand kunnen komen". Dit zei de oud-gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, gisteravond in een betoog, dat hij hield op de tiende ARJOS-conferentie voor studenten, die dezer dagen in het centrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide is gehouden. Dr. Van Baal merkte op, dat mei het rapport van de Wiardi-Beckmanstieh- ting van de P.v.d.A. eigenlijk maar conclusie kan trekkenwij moeten-N Guinea houden, d.w.z. de onoplosbaar heid van de kwestie Nieuw-Guinea vaarden en de ontwikkeling van dit ge bied ter hand nemen. Die conclusie trekt de P.v.d.A. echter niet. Zij geeft de vooi keur aan een situatie van grote onzekei heid, ook voor de Papoea, wiens vertroi wen in de toekomst en in Nederland wordt ondermijnd. In dit verband wj schuwde dr. Van Baal, dat er wel e ongeregeldheden onder de Papoea's den kunnen uitbreken, wanneer men politiek voortdurend in het ongcw laat. Nieuw-Guinea herbergt in eet misch opzicht stellig belangrijke moge lijkheden, maar de exploitatie daarvan stuit steeds weer af op kerkelijke op roepen tot bezinning en op de „twijfel- zaaiende politiek van prof. dit en domi nee dat." De oud-gouverneur betoogde, dat In donesië Nieuw-Guinea niet wil, het wil de kwestie-Nieuw-Guinea en het gebruikt die als vaandel in de nationalistische strijd tegen het kolonialisme en het heef' die gebruikt als springplank naar het leiderschap van de Afro-Aziatische bewe ging. Deze beweging is fervent anti westers en wordt, met communistisch China op de achtergrond, steeds gevaai lijker. Wij staan in het Westen met de rug tegen de muur en in dit licht moet men ook de kwestie-Nieuw-Guinea en de noodzaak onze soevereiniteit daar te hand haven bezien. Et is ons in dit opzicht geen keus ge laten. Kiezen voor overdracht aan In donesië komt o.m. neer op het bederven V.P.R.O.-plan Het lijkt een al even wijs plan or ganisch de bestaande omroepverenigin gen in het nationale project op te ne men. Ook zij immers vertegenwoordi gen een stuk Nederlands geestelijk le ven, terwijl verzet van die zijde tegen het plan allicht minder heftig zal op laaien dan wanneer hun bestaan met de invoering van een nationale omroep zou zijn gemoeid. Waar het schetsont werp echter stelt: „Het aantal aange sloten leden bepaalt de omvang harer zendmogelijkheden". blijft het com promis ons toch te dicht bij huis. De wortel van de verzuilingsnarigheden blijft door deze bepaling immers in de grond: weer zullen de omroepvereni gingen, bij alle federatieve samenwer king, elkaar gaan beconcurreren om „zieltjes te winnen". De verwerkte principes van de bundeling der beschik bare, thans verdeelde krachten en van de eis tot autonomie der geestelijke en maatschappelijke stromingen binnen de omroep laten niets te raden, doch over het onderscheid tussen het centrale programma erv het federatieve program ma is het ontwerp ons niet duidelijk genoeg. Omdat niet in klare taal is aangegeven wie de federatieve pro grammacommissies (godsdienst, politiek, onderwijs etc.) dienen te vormen en al evenmin duidelijk wordt welk het ka rakter van het centrale programma dient te zijn, is het moeilijk zich van de kansen van beide programmatypen een beeld te vormen. Het ware misschien aanbevelingswaardig de verbeeldings kracht van het publiek meer te prik kelen met waardevastere aanduidingen dan de vrij elastische en vage termen: centraal en federatief. moeten elkaar onnodig hoesten besparen, 'n Paar Pottertjes in de mond, nemen onmiddellijk de prikkeling weg en zijn tevens een krachtdadig middel bij verkoud- heid. In handige platte doosjes a 35 cent bij apotheken tm W. TiN MgkKSL N.V. - HILVERSUM kiezer Australië zelf, da jk heeft, niet toe Van Baal wees Australië zal veeg brengen t het toch al rden gewaar- r nog op, dat DR. VAN BAAL ras, taal en cultuur niet Rasverschillen bieden al tijd akelige aanknopingspunten voor rel letjes en andere vormen van onrust. Eén mogelijkheid Er blijft dus maar één reële mogelijk heid voor Nederland over: de ontwikke- Nieuw-Guinea en zijn be- ilf ter hand te nemen, op de wijze waarop de V.S. dit met de °hilippijnen hebben gedaan. De gedachte van het wingewest moet worden losgelaten. Wij dienen het nationalism» van de Papoea aan te wakkeren en zijn zelfwerkzaamheid te stimuleren door hem besef van zijn taak en plaats bij te bren gen. Nederland sluit zich te zeer op in Europa en dreigt een soort uiterwaardc van Duitsland te worden. In Nieuw- Guinea heeft 't echter nog 'n basis voor zijn nationale fantasie. Daar kan het nog een waarlijk goed werK verrichten door de Papoea te helpen bij het stichten van een eigen land. „En dan hoeven wij er ons niet voor te schamen, wanneer het eco nomisch r.og goed betaalt", aldus dr. Van Baal. Geen goed woord had de oud-gouver neur over voor de activiteit van prof. Verkuyl en de andere voorstanders van de „zendingsstrategie". Zij bepleiten eer verzoening met Indonesië maar gaan ge heel voorbij aan het belang van de bevol king van Nieuw-Guinea. In feite dringen an op goedkeuring door Nederland een politiek, die ons op het hart heeft getrapt omdat ze duizenden mensen der wie zieken en ouden van dagen, heeft afgesneden van het land waar ze thuis hoorden. Dr. Van Baal geloofde, dat prof. Verkuyl slachtoffer is geworden var langdurig verblijf in Indonesië en omgang met Indonesiërs, die beweren, dal alles in orde zal komen als Nederl; Nieuw-Guinea maar overdraagt. Prof. Verkuyl bepleit samenwerking tussen Nederland en Indonesië, maar hij i oordeelt het „zondige" handhaven Nederlandse economische belangen in donesië. Op welke basis wil hij die menwerking dan effectueren? Na de rede van dr. Van Baal werd door de studenten levendig gediscussieerd over (en geopponeerd tegen!) het stand punt van de referent. Nieuwe partij: Ned. volksbeweging „De Nederlandse volksbeweging i.o. heeft zich telegrafisch tot minister-prt sident prof. Beel gericht met het verzoek alsnog in de gelegenheid te worden ge steld tot naamsregistratie voor deelne ming aan de verkiezingen op 12 maart. Aan de besprekingen tot oprichting de N.V.B. hebben negen groeperingen deelgenomengroepen uit de K.V.P., die aan de laatste gemeenteraadsverkie zingen hebben deelgenomen, rechtse le den van de P.v.d.A., studenten, vrijgezel len, overheidspersoneel, groot industri- len, boeren, middenstanders en wereld federalisten. Men deelde mede voorts contact te heb ben gehad met vroegere leden van d C.P.N., die zelf uit deze partij tradei dan wel daaruit geroyeerd werden. nieuwe partij zou een bundeling en van: „Mensen die ontevreden zijn 1 over de binnenlandse- als de bui tenlandse politiek der tot nu toe opgetre den zijnde regeringen". Duits disconto nu verlaagd tot peil van 1875 Het Westduitse disconto is met ingang van heden verlaagd van 3 tot 2% procent. Dit is de zesde maal sinds september 1956. De vorige verlaging was 27 juni 1958 3'A tot 3 procent. He.t huidige peil is het laagste sinds 1875. De Westduitse mische zaken, prof. Erhard, heeft op persconferentie te Berlijn verklaard, dat de verlenging van het disconto bedoeld is als maatregel voor de overwinning der aanvankelijke moeilijkheden, v< vloeiend uit de inwisselbaarmaking Jonge schol met containers naar de Doggersbank Ook dit jaar gaan de visserij biologen zich weer wagen aan het experiment van de „visspredding". De jonge schol, die in me scholen als het ware op elkaar gepakt zit voor de Deense kust, moet voor deel worden overgebracht naar de relatief voedselrijke wateren rond de Doggersbank. Onder de Deense kust kun de vissen door hun grote „dichtheid" slechts weinig voedsel vinden en de groed- snelheid is daar bij een schol van 20 cm slechts 2Vz cm per jaar. Op de Doggers bank kan een vis soms wel 8 cm per jaar aankomen". Vorig jaar is economisch gezien de transplantatie een mislukking gewor den. De gecharterde Deense kotters die de vis aan boord de overtocht moes maken bleken ongeschikt voor dit werk. Door de beweging van de schepen tijdens slechte weersomstandigheden over leefden slechts een 10.000 schollen van de 10.000 de verhuizing. Daarom overweegt men dit jaar de vis vervoeren in grote containers of bun- en die dan enkele meters onder het wateroppervlak moeten blijven. Het pro ject wordt ook meer internationaal opge zet, daar het van belang is dat alle landen die profijt of .misschien nadeel van de vismigratiie ondervinden hun medewer king of fiat aan de plannon geven. Twee negerjongens va jaar bevinden zich te Noord-Carolina in een sticht omdat zij bij het s de Europese valuta's. In bankkringen ver wacht men, dat deze maatregel de Duitse kapitaaluitvoer zal bevorderen. Een kinderzoen werd streng gestraft acht en tien Charlotte in opvoedingsge- elen drie blan- en jaar hadden gezoend. De kinderrechter besliste dat zij tot hun 21ste jaar in het gesticht zouden moeten blijven. Een New Yorks advocaat komt voor de kinderen op. Dodelijke sprong voor Liiclitvaartraad De raad voor de luchtvaart zal op 6 fe bruari in openbare zitting een nader on derzoek instellen naar het ongeval, waar bij de parachutist Henk de Rooy op 7 juni 1957 op Ypenburg het leven verloor Henk de Rooy demonstreerde toen een vrije val met vertraagde opening. Hij sprong uit een Tiger Moth en tot grote ontsteltenis van de aanwezigen bleek het alscherm zich pas te ontvouwen vlak boven de grond. De Rooy maakte een ernstige val en overleed aan de gevolgen. Koning Leopold zal 24 januari in Nica ragua aankomen voor een incognito- bezoek van enkele weken. Vanwaar de naam „Rijnmond": die naam is geko zen voor een bovengemeentelijk bestuursorgaan voor het Nieuwe Waterweggebied. In die naam willen de opstellers van een wetsontwerp voor dat orgaan en Rotterdams burgemeester deelt die opvatting aanduiden de enorme economische bedrij vigheid en de expansiedrift op en langs de Nieuwe Waterweg, die toch altijd nog het meeste Rijn water afvoert en die het begin is van de lange weg tot ver in het Oosten, de Rijn. Daarmee is „Rijnmond" een equivalent van Europoortzo formuleerde bur gemeester Van Walsum zijn me ning. Waarom niet de naam „Maasmond"? Omdat die naam een andere gevoelswaarde heeft als het ware uitdrukking is van een andere mentaliteit, het rus tige, landelijke, meer genoege- lijke, aldus prof. mr. IV. F. Prins, een der opstellers van het ont werp. En waarom dan niet „Rot- tepoort"? Omdat de Rotte een kalm locaal stroompje is en om dat met die naam allerlei meer of minder geslaagde grapjes zijn uit te halen! BURGERIJ KIEST BESTUUR Plan bovengemeentelijk licbaam Nieuwe Waterweggebied B. en W. van Rotterdam hebben het door twee hoogleraren opgestelde werp van wet voor „een openbaar lichaam ter zelfstandige behartiging daartoe aan te wijzen belangen van gebied van de Nieuwe Waterweg heden bekend gemaakt. De ontworpen bovengemeentelijke rege ling inzake de bestuursvraagstukken in ge noemd gebied bevat een achttal essentiële punten, die hieronder verkort volgen. 1. Het openbaar, rechtspersoonlijkheid bezittend, lichaam zal „Rijnmond" heten en zijn zetel in Rotterdam heb ben. 2. Het zal omvatten het grondgebied van de gemeenten Barendrech', Capelle aan de IJssel, Geervliet, Heenvliet, Krimpen aan den IJssel, Maasland, Maassluis, Poortugaal, Rhoon, Ridder kerk, Rotterdam, Rozenbu.g, Spijke- nisse en Vlaardir.gen. 3. „Rijnmond" zal bevoegd zijn een groot aantal belangen te behartigen, die dan uit de sfeer der afzonderlijke gemeen ten worden getrokken. De mogelijkheid is opengelaten het aantalin het ont- Tweede vrouw op de lijst? (Van een onzer redacteuren.) UIT Groningen en Friesland, mai ook uit Zeeuws-Vlaanderen en Limburg, kortom uit alle delen des lands, waren gisteren christelijk- historische vrouwen naar de Berg kerk in Amersfoort gekomen voor een buitengewone algemene leden vergadering van de Centrale van christelijk historische Vrouwengroe pen. In een door de presidente, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoet wegen uitstekend geleide vergade ring bezonnen de vrouwen zich op haar taak in de komende verkiezings strijd. In haar openingsrede herinnerde zij aan de moeilijkheden rond de kabinets formatie van 1956, waardoor de partijen door de bank genomen gedwongen den eigen stokpaardjes gematigd te be rijden. Hieruit moesten dus vele c promissen ontstaan en het kan niet ders gezegd worden, dan dat men geza menlijk veel zegenrijk werk heeft mogen i kunnen doen. Echter is de samenwerking steeds moeilijker geworden. Men zag met lede ogen vele maatregelen uitgevaardigd, die i op rekening van de P.vxl.A. schreef, rbij het van bovenaf dirigeren de boventoon dikwijls voerde. Hele groepen van allerlei richting be gonnen te ageren; men wilde geen brede basis meer, men moest weer vrijheid laten aan het individu en de gemeen schap, de persoonlijke verantwoordelijk heid moest beter tot zijn recht komen. Het regeren met compromissen heeft en veroordeeld, doch zodra een vai partijen niet toegeeft is er dan ook Niemand kan op dit ogenblik voorspellen of het kabinet na de verkie zingen op brede of smalle basis gebouwd zal worden. De uitslag van de verkie zingen zal hopelijk een aanwijzing zijn. elke kant het uitmoet. Sommige stem- len in de CHU pleiten voor een langer deelnemen aan de regering, maar dat betekent in de oppositie gaan. Dat betekent ook. dat de c.h.-stem niet meei i het kabinet klinkt. Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen be treurde het dat minister Staf zich niet meer beschikbaar stelt, ook niet een Kamerzetel. Wel vond zij dit begrij pelijk, na het dragen va» de zwarte van defensie en dat dikwijls onder s onbillijke kritiek. In de middagvergadering werd Aanvaring bij Goeree Het 6922 ton metende Liberiaanse stoomschip Cinderella heeft vanmorgen vroeg gemeld, dat het ter hoogte van Goeree in aanvaring is geweest met een onbekend schip. EEN BECKERS HAALT ER ALLES UIT WAT ER IN ZIT de verkiezingscam- De kandidatenlijst van de CHU zal pas op 17 januari vaste vorm krijgen. Bij de CHU beslissen namelijk de leden zowel over de kandidaten als over de rang orde op de kieslijst. Algemeen was de vergadering van gisteren van oordeel, dat nu dr. Tilanus zich wederom als lijsttrekker beschikbaar stelt, hiervan dankbaar gebruik moet worden gemaakt. Vanzelfsprekend zijn de vrouwelijke c.h.-leden vastbesloten het zittende vrou welijke lid van de Tweede Kamer, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, zo goed mogelijk op de kandidatenlijst te plaatsen. Bovendien wil men trachten een tweede vrouw bij dc kandidaten tc groe peren, die ook werkelijk een kans moet hebben in het parlement te komen. In Haarlem heeft prins Bernhard gisteren de officiële opening ver richt van het nieuw centraal re search laboratorium van de N.V. Koninklijke pharmaceutische fa brieken v.h. Brocades, Stheeman en Pharmacia. De Prins, die na de openingsplechtigheid een rondgang door het bedrijf maak te, tijdens de bezichtiging van de glasblazerij. werp c schreven belangen uit te brei- .Rijnmond" bestaat college van gecom- voorzitter, t.w. de 4. Het bestuur var uit een raad, eei mitteerden en et burgemeester en de burgemeester 5 Leden van de raad zijn de burgemees ters der tot „Rijnmond" behorende ge meenten, die slechts een adviseren- d e stem hebben en 45 andere perso nen, die gekozen worden door alle kiesgerechtigden, woonachtig in de ge meenten van „Rijnmond". De gecom mitteerden behoeven geen lid van dc raad te zijn. 6 Personeel van de diverse gemeenten kan ingeschakeld worden voor werk zaamheden ten behoeve var. het open baar lichaam. 7 „Rijnmond" kan, krachtens vast te stellen verordening, belasting heffen. Indien de eigen inkomsten niet toerei kend zijn, wordt het verschil omge slagen over de gemeenten. 8 Voor de eerste maal zullen de leden van de „Rijnmond"-raad niet recht streeks worden gekozen, maar door dc raadsleden der betrokken gemeenten, die daarbij één kiezerskorps vormen. De hoogleraren, die het wetsontwerp op verzoek van B. en W. van de Maasstad hebben opgesteld, zijn mr. W. F. Prins en dr. D. Simons. SCHIP AAN DE GROND IN DE WATERWEG Vanmorgen is de Noorse tanker Nore- foss bij de Botlek aan de grond gelopen. Dc Norefoss was hedenmorgen de Hoek binnengelopen. Het schip is afkomstig van Banias en geladen met olie. DE HISTORIE heeft bewezen, dat men het Britse volk. hos lauw het ook moge lijken, niet ongestraft kan tarten. En het heeft ons verbaasd, dat Richatd Butler, de Britse minister van binnenlandse zaken, dit niet heeft overwogen voordat hij zijn landgenoten tegen zich in het harnas joeg. Kortgeleden begon hij de onvoor zichtigheid op te merken, dat „nie mand ooit een sonnet of een ode had geschreven over het weghalen en opruimen van vuilnis en afval." En kijk. dit had Ml nooit moeten Kr! II HT zeneen, want zijn ÜLL,Lni uitdaging inspi- nrnirUT '"eerde honderden DtKIlnl Britse rijks- en gemeenteambte- naren, van refe rendarissen tot typisten, en uit hun pennen en schrijfmachines vloeiden evenzovele gedichten gewijd aan bo vengenoemd onderwerp. Vuilnisbak kon. straatvegers, vuilverbranders, riolen en dergelijke werden plotse ling in een poëtisch licht gesteld. Minister Butler werd door de dichters en dichteressen tot jury be noemd. Zij lieten hem een keus ma ken uit tweehonderd door henzelf reeds geselecteerde gedichten. Een steno-tvpiste van het gemeentehuis van Malden and Coombe ging met de eerste prijs schuiven., Het was een knap gedicht, hebben de insiders gezegd, geheel geïnspireerd op de vuilnisman. Minister Butler vond het zo mooi, dat hij het steeds in zijn portefeuille bij zich draagt. ZETHAMETA n.v. BRUIKBAAR IJZER Twee weken ontzegging geëist In het gebouw van de Hoge Raad heeft de Raad voor de luchtvaart een nader onderzoek ingesteld naar het ongeval K.L.M.-vIieg-tuig, de DC-6B Jan Huyghen van Llnschoten, die op 19 febr. van het vorig jaar tijdens de nadering een landing op het vliegveld Kairo tegen enkele heuvels is gebotst en a werd beschadigd. Mr. J. E. van der Meu- len, die de zitting van de raad prei deerde, haalde uit het rapport van vooronderzoeker, de heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de rtfkslucbtvaart- Leerling-piloten van de N.L.S. maken brokken FNE nationale raad voor de lucht- vaart heeft gisteren uitgespro ken, dat twee vliegtuigongelukken met toestellen van de Nationale luchtvaartschool op Eelde primair te wijten zijn aan de onvoldoende con trole op het vliegveld. De twee on gelukken gebeurden op 20 mei en 11 juni van het vorige jaar. De vlieg tuigen, die bestuurd werden door leerlingen van de N.L.S., werden bij de landing zwaar beschadigd. De piloten bleven in beide gevallen on gedeerd. De Raad voor de luohtvaart was va mening, dat de leerlingen wel vlieefoi ten hadden gemaakt bij het uitvoeren de landing, maar dat dc vluchten kennelijk werden gemaakt met de stil zwijgende toestemming van de com dant, terwijl een bepaalde verstrekte opdracht in deze geboden moet worden Met instemming nam de Raad kennis van dc mededeling van de directeur- generaal van de NLS dat het vliegei door leerlingen zonder bepaalde op dracht en controle in de toekomst boden zal worden. Knuppel los De Luchtvaartraad heeft ook uitspraak gedaan ten aanzien van de oorzaak var het ongeluk dat de heer A. M. Dwingei uit Amsterdam op 25 mei overkwam mei een Piper Cub-vliegtuig van de Natio nale luchtvaartschool. Vlak voor landing op het vliegveld Hilversum schoot de stuurknuppel van het toestel los, die dit bleek uit het onderzoek niet met een borgpen bevestigd was ge weest. Het onbestuurbare toestel sloeg tegen de grond en de heer Dwinge: werd zwaar gewond. Later bleek, dat twee technici van d< NLS het toestel voor de noodlottige vlucht van de heer Dwinger van Eelde naar Hilversum hadden gevlogen. Een van hen had de stuurknuppel, die los achter in het toestel lag, in de huls ge stoken. zonder hem met een borgpen te bevestigen. De stuurknuppel hoefde niet worden gebruikt, omdat de andere technicus ook een stuurinrichting had Helaas werd bij de landing verzuimd de knuppel weer uit de huls te halen i bij een latere controle bleef dit ver- nm onopgemerkt. De Raad meende dat de nalatigheid van de technici en van verscheidene an dere personen, die de controle niet nauw keurig genoeg hadden uitgevoerd, tot het ongeluk hebben geleid. Ook de technisch»- dienst van de NLS is volgens de Raad ernstig in gebreke gebleven mei de controle die voor de veiligheid noodzakelijk is. dienst, aan, dat de derde bestuurder W. J. K. dc wettelijke bevoegdheid had om een landing uit te voeren en op de linker stuurstoel was gezeten, terwijl de gezag voerder H. J. M. dc reohterstuurstoe] had ingenomen. Bij het aanvliegen op landingsbaan 34 van Kairo, nadat een rcchterbocht was genomen, kwam het toestel in botsing met een zandheuvel van 580 voet hoogte, waar door van motor vier de schroef werd af geslagen cn het rechterlandingsgestel be schadigd. Na de botsing met de heuvel had gezagvoerder M. het commando van de derde vlieger overgenomen. Hij was er nog in geslaagd, ondanks het feit, dat remmen niet mogelijk was, omdat het hydraulisch systeem door de botsing defeot was geraakt en de elektrische con tacten waren afgezet om brandgevaar te voorkomen, het vliegtuig via de landings baan met een zwaai in het zand te doen terechtkomen. De tweede vlieger K. Mo raal is daarna via het voorste noodluik op de vleugel gestapt en in de nog draai ende schroef van motor één terecht ge komen, hetgeen zijn dood ten gevolge had. Drie deskundigen bestreden de conclusie van de vooronderzoeker, als zou het on geval aan onoplettendheid van M cn K. te wijten zijn geweest, de hoogtemeter was niet defect, aldus deze deskundigen, maar is het gehele systeem wel na het ongeval gechecked? De directeur-generaal betoogde dat zi. de oorzaak van het ongeval volledig was opgehelderd. Na het ongeval is het niet mogelijk geweest om het systeem van de hoogtemeter te checken. „M. heeft in onvoldoende mate toezicht uitgeoefend op dc derde vlieger K„ vooral ook omdat zich bijzondere moeilijkheden zouden kunnen voordoen b(j het rechter handcircuit voor de landing op baan 34 in Kairo", zei zei hjj. „K. kan verweten worden niet meer zorgvuldigheid te heb ben betracht en afgeweken te zjjn van de standaardprocedure. Het geheel heeft een slordige indruk gemaakt. Ik vraag M. te straffen door hem de bevoegdheid een vliegtuig te besturen voor de t(jd van twee weken te ontnemen. Tegen de derde piloot vorder ik geen straf". raad zal over vier weken uitspraak GMBPGeVAAa BESCHERM U TEGEN BESMETTING MÈ^ Förmattiinf- Protest tegen indeling dienstplichtigen bij de B.B. Naar aanleiding van dc indeling van dienstplichtigen zonder mobUJsatiebestero- ming bij dc Bescherming Bevolking heelt' het Oudstrijdorslogioen in Den Haag de minister van binnenlandse zaken erop ge- zan, dat vele duizenden jonge mannen nmer voor enige dienst zijn opgeroepen lhan« weer vrijspelen voor indeling bij dc B.B Het Oudstrijderslegioen verzoekt de minister dan ook de minister van defensie te benaderen voor het aanwijzen van een categorie buitengewoon dienst plichtigen, die nog nimmer dienst hebben gedaan, voor Indeling bil de Bescherming Bevolking. Hot bestuur wijst erop, dat de betrok ken categorieën, die worden Ingedeeld, reeds meer dan een normale dienstplicht- ver vulling achter de rug hebben, waar onder een periode van twee of drie Jaar done»:* en enige malen herhalings oefeningen. Het opleggen van een nieuwe teak aan de betrokkenen wordt onbillijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5