Henri Wintermans Miljoenen mensen teren weg; wij moeten helpen televisie? ANES Herinneringen aan het Oude Vierde in Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 10 JANUARI 1959 Agenda voor Leiden Zaterdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: toneelavond Tot Ieders Genoegen. Antonius-clubhuis. 8 uur: toneelavond Royalisten. Stadhuis, 3.30 uur: défilé ter gelegenheid van reünie vierde regiment infanterie. Schouwburg 7.30 uur: cabaret tg.' reünie vierde regiment infanterie Breestraat 9.30 tot 5 uur: receptie fa. De Wilde t.g.v 150 jarig bestaan. Bellevue Steenstraat-hoek Morsstraat, 8 uur: tentoonstelling De Snelvliegere. Maandag Gebouw chr.-sociale belangen, 8 uur: drs. W. Albeda voor Ghr. Besturenbond over Europese economische gemeenschap. „Prediker", 8 uur: Osborn-samenkomst, epr.: J. Maasbach. De Doelen, 8 uur: foto-amateurs. Schouwburg, 8 *uur: Haagse Comedie met „Olympia", voor K. en O. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Olympia", voor K. en O. „Prediker", 8 uur: Osborn-bij eenkomst. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Maatschappij Toonkunst, vioolduo Herman Krebbers en Theo Olof. Gebouw Ten Kateetraat 10, 8 uur: op- riohting afd. Leiden Zuid-West Ned. Chr. Vrouwen-bond. Woensdag „Prediker", 8 uur: Osborn-b ij een komst. Schouwburg, 8 uur: Haagse Comedie met „Brullen als een duif', voor K. en O. Snouck Hungronjehuis, 8 uur: prof. dr. Th. J. G. Locher over Wereldgesehiede- Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek, dr. H. Faber over derne opvoeding". Gebouw Rehoboth, 7.45 uur: Chr. bond Plattelandsvrouwen, mej. Oele over „Har tige hapjes". Wij'kgebouw Levendaal, 8 uur: a.T. kies vereniging III, drs. G. Puchinger Utrecht Gymnasium, 8 uur: voorlichtingsavond Leidse Vereniging Industriëlen. Stadsgehoorzaal, 9.30 uur: ledenverga dering „Vita Nova". Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 tot 1.20 uur: middagpauzebijeenkomst. Stadsgehoorzaal, kleine zaal, 8 uur: Cal- tex-avond Vola. Donderdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: Vereniging van Huisvrouwen, afd. Leiden. Gebouw Toonkunst Rapenburg, 8 uur: auditie d' Oprechte Amateur. Leiderdorp, gebouw Irene, 8 uur: dr. N J. Hommes voor G. J. C. over „de vrouw in de kerk." Vrijdag Prytaneum, 8 uur: K. en O.-cursus handwerken. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: leden vergadering afd. Ledden C.H.U., spr. mi nister G. Ph. Heldere. OEGSTGEEST: Het Witte Huis, 8 uur: C.H.U., spr.: drs. D. F. v. d. Mei. Schouwburg, 8 uur: toneelvereni ging D.O.S. met „Vandaag is morgen." Levens ver zeke rin gsba n kRapenburg 8, 8 uur: mr. A. F. Leemans voor de Viro over Amerika; 7.30 u. ledenvergadering. Zaterdag Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: Ons Grunnegerlaand, gevarieerd programma. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Academisch Historisch Museum Rapen burg 73: elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrijdag: van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg: elke dag geopend van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en minera logisch museum, Garenmarkt 1 b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Graveerteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrumelke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties), concierge: Kolfmakersteeg 16a. Prentenkabinet, Kloksteeg 23: elke dag geopend vah 2 tot 5 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 Archeologisch instituut. Rapenburg 26: elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur (behalve zaterdagmiddag). Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74: elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling geopend van half 10 tot half 6. op zaterdag tot 5 uur. Academiegebouw. Rapenburg 73: Elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur, behalve op zaterdagmiddag. Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg 6: op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 Instituut voor culturele anthropologic en sociologie van niet-westerse volken. Eerste Binnenvestgraoht 33a: elke dag geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5.30 uur. behalve zaterdagmiddag. Stedelijk museum De Lakenhal. Oude Singel 28 elke dag geopend van 10 tot 4 Inlichtangenkantoor V.V.V., Steenstraat lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op taterdag tot 1 ur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- •traat 27: maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 ur; vrijdag van K. en O.-avond Leiden A PEN, olifanten, geiten, alles wat bijt, spuugt en krabt is in India heilig. Alleen de mensen zijn het niet. Er lopen 120 miljoen heilige koeien rond die geen druppel melk geven en opvreten wat er te vreten valt, ter wijl miljoenen mensen slechts één schamele maaltijd per anderhalve dag krijgen. De apen vernielen alles, terwijl de kinderen wegteren. Hoe kan men in India de hand aan de ploeg slaan, als de hand de ploeg niet kan vasthouden door ondervoeding? Onderwijs zal licht moeten brengen in deze chaos. India is reeds aan het ontwaken. Gezond verstand is er wel, maar het probleem is onze twintigste eeuwse kennis er te laten aanslaan. In deze geest heeft ir. F. B. Carbasius Weber, voedseldeskundige van de Verenigde Naties, gisteravond op onderhoudende wijze verteld over zijn moeilijke werk in India. Hij deed dit voor leden van K. en O., die de foyer van de Stadsgehoorzaal geheel vulden. De bevolking van India neemt jaar met vijf miljoen mensen toe. Da taak van de heer Carbasius is te zorgen, dat ei meier voedsel komt voor meer mensen Want de Inddër is onvoorstelbaar arm Velen hebben een jaarlijks inkomen van slechts f 25 en het gebeurt, dat men ten einde raad kledne kinderen de armen en benen maar breekt, opdat zij ten minste uit bedelen kunnen gaan. De Indiër is op en top individualist. Saamhoragheidsge-voel wordt in het oos ten nagenoeg niet gevonden, vandaar ook. dat er geen verenigingen zijn en ont spanning nergens is te vinden. Een an dere moeilijkheid vloeit voor uiit het feit, dat de menselijke activiteit niet is te scheiden van de levensbeschouwing Een vrouwtje staat de hele dag met 'n stokje te dorsen en verkrijgt een produktie, die met een handdorsmachinetje in een half uur kan worden bereikt. Maar van de machine wil zij ndeit weten, want daarover wordt in de oude boeken der Veda's niet gesproken. De bodemkruin van India is men al eeuwenlang aan het verknoeien. De mest die op het land zou moeten wor den gebracht, wordt als brandstof ge bruikt. De doden worden ook al ver brand en het gevolg is, dat de bodem door de loop der tijden heen met een geweldige zoutlaag is bedekt, dat er een soort zoutwoestijn is ontstaan. Oppervlakte en kwaliteit van de bouwkruin nemen jaar na jaar af. Het zelf-wnllen-d oen is het symbool van India's onbwaken. De verstandige lei ders van het Indiase volk werken krach tig samen met de hulporganisaties var de Verenigde Naties. Er wordt materiële bijstand verleend, waarna de me daar zelf verder kunnen bouwen. Er ge beuren nog steeds de afschuwelijkste ken, maar het daagt in het oosten. India is niet overbevolkt er is ruimte genoeg maar onderproduktaef. Als afgevaa digden van de wereldbevolking is de laat ste jaren een aantal mensen bezig, daar in verandering te brengen. Zoiets is nog niet eerder voorgekomen in de wereld geschiedenis. Het is een bemoedigend feit, hoopgevend voor de toekomst. In de pauze werd muziek uit India ten gehore gebracht. Later op de avond ver toonde de heer Carbasnus dia's. T lissen de bladzijden Het gebeurde op klaarlichte dai>\ brengt precair gegeven Leidse vrouw dood getroffen aan; Gistermorgen om kwart over vi de 60-jarige mevrouw A. Abspoel—v. d. ■t, wonende G. Kasteinstraat 40, het gemeenschappelijk trappenhuis dood ngetroffen. De vrouw is vermoedelijk bij het schoonmaken van de trap gestruikeld ïwel geworden, waarbij zij met het hoofd tegen de muur is gevallen. Het stoffelijk overschot is door de E.H.B. naar het academisch ziekenhu te Leiden overgebracht, waar bleek d. deze val een nekwervelfractuur had A.R. kiesvereniging 1 over verkiezingsaetie In Het gulden Vlies vergaderde gisti irond de a.r. kiesvereniging van wijk 1 onder voorzitterschap van de heer J. Ver- duijn. Besloten werd de voorzitter, hoe wel hij naar Leiderdorp is verhuisd, te laten aanblijven tot na de verkiezingen. De advieslijst voor de a.r. kandidaten an de Tweede Kamer was uitgangspi an een langdurige bespreking, waarbij erd besloten enkele suggesties, onder leer over de verkiesbaarheid van Herv.- Geref. kandidaten, aan het Centraal Co mité door te geven. Er ontspon zich een gesprek over programma van actie voor deze ve zingen. De afgevaardigden naar de gadering van de kamerkieskring kregen enkele aanwijzingen. Wegens het late uur besloot men he concept-reglement van de centrale kiei -reniging in een volgende vergadering in de orde te stellen. Bij de rondvraag informeerde men naar •n verkiezingskas. Het bestuur rekent op, dat het bij de leden begrip zal vin- m, wanneer er geld nodig is voor de Leidse propaganda. Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN eqra\eni66en tot 5 30 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10 tot 5.30 ur. Jeugdbibliotheek, leeszaal en bibliotheek Reuvens, Plantage b: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u„ woensdag en aterdag van 12 tot 4.30 uur en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 630 >t 8.30 uur 's avonds. (Deze opgaven gelden niet voor zon- en feestdagen). Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: „Wat doe Je in de kou?"; educatieve tentoonstcl- over het leven van de Eskimo's. Ge opend tot en met 1 maart. Lakenhal, tentoonstelling „Vorming". Geopend tot 18 januari. Lakenhal: „Schatten uit het Maurits- huis". Geopend tot 16 febr- H. Lombert, 73 jaar, overleden Lombert leden, die idel Dame vroeg wijdde He heer Lombert aan het politieke en sociale leven r.k kring. In de afdeling Lei van de K.K. bond van handels-, kan- r- en winkelbedienden heeft hij vele jaren een vooraanstaande plaats ingeno- Op 16 april 1934 nam hij in de plaats van de heer H. M. Simonis zitting in de Leidse gemeenteraad. Op 31 augustus 1953 trad hij als zodanig af. De heer Lombert is ook secretaris geweest van de woningbouwvereniging „De goede Woning". De begrafenis van de heer Lombert zal plaats vinden op dinsdag 13 januari om 11 uur na een dienst in de kapel van het r.k. ziekenhuis aan de Hooigracht om half 10. (Prettige hetahngsv Burgerlijke stand van Leiden GEBORENKatharina Hendrica Geertruida Hr van W. van Steenber gen en H G. van BentenJohannes Coenraad zn van J. C. Philippo en M. J. van Vliet, Ronald Cornelis zn van H. J. Dickhoff en A. M. Rozier; Maria Catharina Wilhelmina dr van A. N. P de Brabander en T. M Veer kamp; AHnanus zn van A. J. Olijer- hoek en K. Dürr: Yvonne Maria Apo- Ionia, dr van H Geerlings J. E. v. der Ploeg: Hansje Maria, dr v H Planjer en A. M. v. Oosten; Engel- bertus Arnoldus, zn v. A. A. v. d. Helm en C. J. A. Zwetsloot: Adria- nus Johannes, zn v. A. A. v. d. Helm en C. J. A. Zwetsloot; Theodorus Christiaan. zn v. H. Collé en C. A Segaar; Hubertus, zn v. H Collé en C. A Segaar; Cornelis Willem, zn v K. P. Vrolijk en M. H. v. Driel; Jo seph Jeanne Wilhelmus Aloisius, zn v. A. W. Verbraaken en C. J. H. Lorn- mertzen. Overleden; C. L. Bigler, 60 jr.; G M. Singcrling. 10 jr; M Herruer, 81 r. weduwe v N. Fakkel; G. H Duym 61 jr., echtgenoot v. C. G. Sandberg; L. D. van Duijn. 3 weken. Ondertrouwd: K. Bezemer en L Hoorn; C. van den Heuvel en A. Dreg- mans: L. van Gorkum en C. Prevoo; L. de Boer en J de la Rie; M. Keijzer en J. Sloos; J. T. Chrispijn en C. M LangezaalJ van Muijen en W. Blan- kenstein; W .1. Lardé en P. Binnen dijk. F. L. J Dolle en T E. Willemscn P. Veelenturf en M R. A. van der Klauw; H Baars en M van Leeuwen; K W. Vilders en S. T. Verlind. American Airlines. Conflict met vliegers ie opgelost. De staking die nu reeds 21 dagen duurt, zal zondag worden beëin digd. Ing. bur. FLIM Persoonlijke service LANGE MARE 66 LEIDEN TELEF. 26566 Heinz Rühmann als hoofdinspec teur Matthai ondervraagt op vaderlijke wijze een vriendinne tje uan de zo tragisch om het leven gekomen Gritli Moser. Wijk 3 der Leidse A.R. kiesvereniging bijeen Gisteravond kwam wijk IU van dc A.R. kiesvereniging te Leiden bijeen in het wijkgebouw aan het Levendaal on der voorzitterschap van de heer G. Z, Hcy. In zijn openingswoord zei deze, dat dr. Bruins Slot op 30 januari in Leiden komt spreken. voor KOLEN en OLIE LEIDEN Uit de, 'erd gesproken door het centraal comité voorgestelde, kandidatenlijst. Vervolgens gaf de voorzitter een be knopt overzicht van de politieke situatie. Hij stelde, dat de kabinetscrisis was ontstaan om een reden, die op zichzelf niet zo belangrijk was. Spreker meende, dat uit de crisis c conclusie kan worden getrokken, dat hi dragen van verantwoordelijkheid ni< gemakkelijk is. Toch is het van belang geweest, dat in het vorige kabinet A.R.- en CHU-ministers zitting hadden, omdat zij de P.v.d.A. hebben kunnen af in de verkiezingsstrijd zullen we van- it ons christelijk standpunt moeten strijden. De P.v.d.A. zal een slechte part ier worden. Als ze verliest wil ze in de ippos^je, als ze wint zal ze hoge eisen stellen, zo besloot de heer Hey zijn toe- Tot slot werd uitvoerig gesproken .•er de volgorde van de kandidaten op de kandidatenlijst. Leger ties Heils Leiden Brigadier P. Deurloo, sinds enkele maan den divisie-ofieier voor de Centraal-Ne- derland-Divisie van het Leger des Heils. bezoekt morgen Leiden. Deze officier was eerste, die 25 jaar geleden het comman- kreeg over het evangelisatieschip Febe. Nadien had hij functies in Den Heag. Enschede en Amsterdam. Het is de ee.rste maal, dat hij in zijn huidige functie Lei- bezoeki. Er zijn morgen samenkom sten in het gebouw aan de Hooigracht om ir en half 8. *6' ontroerend in beeld LUXOR (2.30, 7 en 9.15 uur). Is het mogelijk een precair onderwerp als een zedenmisdrijf met kinderen zo te verfilmen, dat er geen enkele concessie wordt gedaan aan een ongezonde sensatiezucht? Dat is een belangrijke vraag. Nog belangrijker: is het nodig zo'n onderwerp te verfilmen? De laatste vraag het eerst. Dat het nodig is, bevestigen de feiten ten volle. Jaarlijks vallen er aan zedendelicten meer kinderen ten slacht offer dan aan het verkeer: in Duitsland alleen meer dan vijftienduizend per jaar. Als de statistiek maar de helft hiervan vastlegt, zijn dit feiten, die aan niemand onbekend mogen blijven. Een film die ouders en op voeders hierover inlicht, doet een onmisbaar werk. Daarover behoeft geen twijfel te bestaan. Nu de vraag, of sensatiezucht bij zo'r onderwerp kan worden vermeden. Daar over bestaat sinds de indrukwekkende film Het gebeurde op klaarlichte dag, evenmin nog twijfel. Zelden is een rol prent zo vrij geweest van ieder effect bejag als deze, die het verhaal vertelt van een moord op een achtjarig meisj« in een Zwitsers bos en de daarna vol gende ontmaskering van de moordenaar diens motieven. De bejaarde marskramer Jacquier vindt i een bos bij Magendorf het ontzielde lichaampje van de kleine Gritli Mosor. De hoofdinspecteur van politie Mattëi moet aan de moeder van Gritli beloven, dat hij niet zal rusten voordat hij de ioordenaar heeft opgespoord. Het is naar deze belofte, dat de Zwitserse schrijver Friedrich Dürrenmatt zijn boek over deze zaak de titel gaf Das Versprechen (de belofte). Naar dit boek schreef Dürren- het scenario voor deze door de Hongaar Vajda geregisseerde film, waar in Heinz Rühmann de rol van hoofd inspecteur speelt; de man. die door zijn onvermoeid en menselijk speuren de ach tergronden van de moord weet te ont dekken. Filmtechnisch bezien kan men bezwaren hebben. Onder meer i6 het oorspronkelijk literaire karakter niet geheel uitgeben- ook is het verloop soms te traag. Maar daartegenover staan zoveel voor treffelijke ogenblikken, dat men de stem in de kritiek het zwijgen oplegt. Trou- ens voor de prestatie een zo delicaat 'geven zo ontroerend in beeld te bren- 'n. moet men respect hebben. Het gebeurde op klaarlichte dag, is een film, die onder het patronaat mag worden gesteld van het woord van onze Heer: Wie één van deze kleinen ergert (Moeilijk onderwerp treffend belicht) Ontvoerde vrouwen TRIANON Het fenomeen Eddie Con- antine waart al vele jaren over het itte doek. Hij demonstreert een supe- eure bokstcchniek, al is deze niet van onderwereld-smetten vrij. en paart dit p vrouwen als honing werken de beminnelijkheid, die, overgoten met m pittige Franse saus, een gerecht op-. •vert, dat door tallozen met graag'e ordt geconsumeerd. Men moet in deze films geen kunst, een boodschap of een probleem zoeken. De bedoeling is alleen een volkomen on geloofwaardig verhaal in beelden vast te leggen en dit, met een knipoog naar de bezoeker, in vlotte montage op te In „Ontvoerde vrouwen" is het niet anders. Deze film, die de oorspronkelijke titel „Bien jouées. Mesdames", heeft meegekregen, bindt Eddie de strijd aan tegen een complot, dat er op uit is een geheime formule voor deze goedkope brandstof te stelen. Zo'n uitvinding, die ten onzent in de jaren dertig in Fries land en daarbuiten zo enorm veel stof heeft doen opwaaien. Voor jeugdige ogen is deze compositie beslist niet geschikt. Zij zouden immers geen schijn van werkelijkheid kunnen onderscheiden en zo humor aanzien voor mislukte spanning. Voor mensen met filmervaring, die geen verdere eisen stellen dan een zot verhaal, een licht voetige dialoog en een overwinnende su perman, is deze rolprent gemaakt. (Eddie worttelt en komt boven). Paris Palacehotel CASINO (2.30, 7 en 9.15 uur). Paris Palacehotel is één van die charmante films met rasechte Franse esprit Francoise Arnoul is manicure in de kap perssalon van het Parijse Palacehotel en Charles Boyer een rijke en keurig nette zakenman, dde in dat hotel logeert en s handen voor Francoise goed wor den verzorgd. Als hij met het meisje wil gaan dineren, komt er een jongeman bU, die zich onder verkeerde en natuurlijk dure uitgeeft. Francoise wordt plotse- tot dochter van de zakenman ge promoveerd en er ontstaan allerlei aar dige verwikkelingen. De film is een grappig geval. Men moet het allemaal dus maar niet te serieus ■n. Geen ernstig gezicht ditmaal. (Door en door Fro film.) WÊÈÈËki gelegenheid van het feit, dat Leiden vandaag de reünisten -L van het voormalige vierde regiment infanterie ontvangt, het roemruchte regiment dat 145 jaar geleden werd opgericht, is voor ons aanleiding om, na het artikel in ons blad van woensdag 7 jan., onze zaterdagse rubriek van vroegere stadsgezichten te onderbreken voor twee foto's met mannen van 't Oude Vierde. De eerste foto werd volgens de inzender gemaakt in het laatste jaar van de eerste wereldoorlog in de Leidse Morspoortkazerne. „Deze mannen zijn voorzover zij nog in leven zijn, allen zeker zestig jaar", zo schreef de inzender erbij. Ongetwijfeld zullen er lezers zijn, die zichzelf of makkers er op herkennen. De tweede plaat, een prentbriefkaart, toont de infanterie in loop pas bij het oude (voor-vorige) „Zomerzorg" In het artikel schreven wij reeds, dat het vierde regiment infan terie van 1861 tot 1940 zijn garnizoen in Leiden heeft gehad. Na de tweede wereldoorlog werd besloten, niet tot heroprichting over te gaan. De mannen echter die bij 4 R.I. hebben gediend, houden de oude banden nog steeds in ere. Vandaar een feestelijke reünie als van vandaag. (Wil de lezer die ons de eerste foto zond, zijn naam en adres bekendmaken? Anderkunnen wij hem de foto niet terugzenden.) Indiscreet LIDO (2.30, 7 en 8.15 uur). De film Indiscreet heeft niet veel om het lijf. Hij over een Nato-ambtenaar, die zich heeft voorgenomen alle dames uit zijn omgeving te houden, door te verklaren, dat hij reeds ja getrouwd. Tegen een toneel spelende jongedame uit hoge Engrl- kringen kan hij echter niet op en zo •olgen op zijn leugentje ernstige mis verstanden. Te waarderen is het spel van Ing rid Bergman, een actrice van formaat Ouderwets society-blijspel Onzichtbare man REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur). Wat tegenwoordig als „science fiction" ge meengoed is geworden, was in 1938 nog een eerste begin. De terugkeer van de onzichtbare man. i* geïnspireerd door de roman van de F.ngelse schrijver H. G. Wella. wiens fantasieën een scherp zinnig karakter dragen. Men moet van dit gedoe houden. Het komt erop neer. dat een man door een inspuiting voor zijn omgeving onzicht baar wordt. Daaromheen is een detective verhaal geweven. (Detective rondom onzichtbaarheden.) Tegeltableau voor zaak van De Wilde Vandaag is het honderdvijftig jaar ge leden. dat de firma De Wilde aan de Breestraat werd opgericht. Ter gelegen heid daarvan heeft het personeel de heer H. de Wilde vanmorgen een door Meindert Zaalberg ontworpen en uitge voerd tegeltableau aangeboden, dat een j plaats in de zaak krijgt. De heer A. Del- i meer voerde namens het personeel het woord, wenste dr heer De Wilde geluk met dit bijzondere zakenjuhlleum en prees de onderlinge verslandhouding. De heer H de Wilde schreef ons naar aanleiding van dit jubileum het vol gende. Onre bet-overgrootmoeder opende op dien dag in 1809 een bescheiden win keltje san den Nieuwen Rhijn. Daar had zij een geschikt winkelhuys kunnen kno pen, met een trapgevel, ramen met kleine ruitjes, eene tweedelige deur, terwijl een Mercurius-beeld met „De Koophan del" eronder het geheel voltooyde. De winkel was klein, ongeveer 5 ellen diep Er lagen eenige stukjes keper, fijn en grof linnen, roode en blaauwe baay, rellengoed en een stapel paarsche catoen- tjes. Zij vormden den geheclen voorraad, want gemaakte goederen bestonden toen maals niet; alle kleedingstukken werden door de calanten zeiven vervaardigd. Nu, 150 jaaren later, verkoopen wij geen stukgoed meer, masr uitsluytend manu- factuuren en beddegoederen, die voor het gebruik gereed zijn. Het bescheiden winkeltje van 1809 is uitgegroeyd tot eene flinke textielzaak. Vijf generaties van vaader op zoon hebben hieraan gebouwd; anderzijds heb ben vijf geslagten van huysvrouwen hun- ne maaufactuuren bij onze firma gekog».

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 3