tot m m uw wrw w E w W** w JSUGP Vrouwtje Paraplu en de Wonderlucifers Arreslede, liet favoriete voertuig van onze voorouders in de winter Grootste kaas ter wereld ui wm& ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 JANUARI 1959 EEN REPORTACE VOOR JULLIE DOOR THEA BECKMAN (Vervol*). „Ziezo, dat is dat", glimlachte hij tegen het don ker. ..Ik bén binnen. Nu moet ik nog een plan bedenken om de tovenaar en al zijn bedienden naar buiten te krijgen, liefst zo ver mogelijk weg. Dan kan ik op mijn gemak het kasteel in brand steken en behoef niet bang te zijn. dat de bedien den het komen blussen. Maar hoe? Hoe krijg ik én de tovenaar én zijn koetsier, én zijn stalknech ten én al zijn bedienden hier weg?" Jaapje geeuwde, want hij was heel moe. „Weet je wat?" dacht hij. „Ik ga eerst een dutje doen. In het donker kan ik toch niets beginnen. En morgen krijg ik misschien een heel goed plan." Hij leunde met zijn rug en hoofd tegen de muui achter hem en viel spoedig in slaap. Ik weet het met zeker, maar ik dénk dat hij van prinses Pa rasol droomde. Jaapje ontwaakte doordat het voUe daglicht op hem viel. De kastdeur stond wijd open. Vóór Jaap je stond de lange tovenaar, heel boos. „Wie ben jij'.'" riep de tovenaar woedend. „En wat doe je hier?" „O, wee", dacht Jaapje. „Dat is pech! jang zijn." „Nu. kun je niet spreken?" bulderde de tovenaar er. hij stampvoette, zó kwaad was hij. „Wie ben je en wat doe je hier?" „Ik... ik ben prins Naald-en-Draad", hakkelde Jaapje. „En ik ben hier gekomen,., eh.. ik ben hier gekomen om u te vragen mij te helpen." De tovenaar lachte spottend, greep Jaapje zijn kraag en trok hem de kast uit. „Zo, laat me je dan eens bekijken, prins" hij honend. „Nu. je ziet er wel naar uit. dat moet ik zeggen! Een mooie prins! Een oude broek, een gescheurde kiel, dikke wollen sokken, kapotte schoenen. Waar is je zwaard, je witte paard, waar zijn je prachtige kleren en je gouden kroontje?" Jaapje wrong zich angstig, maai hem niet los. „Nu?" vroeg hij bars „Ik., ik ben betoverd", riep Jaapje. ten einde raad. „Een boze tovenaar heeft mij alles, wat ik bezat afgenomen en mij veranderd in een lelijke, magere jongen, die nauwelijks goed genoeg is om als kleermakcrsknechtje te dienen. Nu ben ik uw kasteel binnengedrongen, omdat ik hoopte dat u mij weer in een prins zou kunnen terugtoveren." „Ik geloof er niets van", bromde de tovenaar. „In het hele land vind je geen tovenaar, die zoiets kan doen., behalve ik." Prins Naald-en-Draad iJaapje' begon te snikken. „Wel waar!" riep hij stampvoetend. „Ik ben een prins en zou met een prinses gaan trouwen. Toen kwam opeens uit een vreemd land een boze man, heel groot en dik was hij. En hij droeg een hoed vol sterren en een blauwe mantel geborduurd met halve maantjes. En die boze man betoverde mij. Hij wilde zelf met de prinses trouwen. Iedereen in het paleis dacht toen. dat ik een zwervertje was en ik werd weggejaagd. Ik wist niet, wat ik moest beginnen en daarom ben ik hier gekomen. U bent zo knap en machtig, u kunt weer een prins van mij (Volgende week verder) >e eerste sneeuw is in ons land al gevallen. In de noordelijke en Qe^igui® ^uiwiewunu zijn de oostelijke provincies heeft men enkele dagen geleden veel last wcueu: ue aircn stammen un een i.jü ondervonden van een flink pak sneeuw. In de nacht dwarrelden dikke vlokken omlaag tot de huizen, de velden en de boven schuil zyn gereeascnap gingen onder een mollige witte deken. En wee de luilak die 's mor- n^uewerf""/ gens te laat opstond! Die werd op een héél frisse manier gewekt! manscnap, ueu Ijverige kinderhanden deden het aantal Nederlanders met enkele ^"raan .uguren uit hei j honderden sneeuwmannen en -vrouwen toenemen. Toen ging het vriezen en de sneeuwmannen en sneeuwvrouwen werden ijzige, starre poppen, glinsterend in de zon met hun hoge hoeden en bezem stelen. En sommige mensen haaiden de schaatsen van zolder, voor ze zich op de spiegelgladde straten waagden. Het was winter! gewerkt. De grondvorm was vrijwel geujK: eer ip een ijzeren onuerstei. die ae ar had besteld, In uitbeeldingen v an, die zijn fiets had den zich in thuis gelaten en zich op de schaats den met pluimen kantoor haastte. En we zagen In Purmerend Wij herinneren uus een uezueit, uai wij jaren geleden brachten aan murmel end. Daar m Purmerend woonde Pa rend Cruyff, de man die op zijn zol der de mooiste en misschien wel ae grootste verzameling arresieoen naa, u.e wij ooit zagen. Er stond een prachtige Westiriese ar, afkomstig uit acneilingwouae. Up de boeg van de sieue was uit hout een zeepaara ge sneden. Een onstuimig en krachtig zee een edele zwaan, weer een ander had voorop een paard met vleugels, of een vogei met een vreemde kop. Aan de wanden, hoog Doven de ar ren hingen de hoofdstellen, de bellen tuigen en de pluimen.... Wat een in drukwekkend en tegelijk vrolijk gezicht moet dat zijn geweest, als ae sneeuw de aarde bedekte en de statige arren getrokken dobr snelle paarden door die witte wereld gieden! In West-Friesland, Drenthe en Gelderland ging elke boer, die zichzelf respecteerde 's zondags met een arreslede ter kerke. Zijn rijk dom kon worden gemeten aan de vorm. de beschildering van de ar. En zo was het ook het geval bij de Amsterdamse patriciërs-families, die de paarden tin- i. getrokken door paar- kelend en de benen hoog heffend langs oude man. die hem hoofdschuddend nakeek. De oude man hield zich ste vig vast aan een tuinhek, hij mompel- stad lieten rijden. bellen, door de de grachten lieten stappen. De heer Cruyff vertelde ons, dat hij Favoriet min of meer toevallig tot deze kostba re en unieke verzameling was geko- De arreslede, voor onze voorouders men. Jarenlang heeft hij in Purmerend zich heen en keek toen het favoriete voertuig in de winter, is handel gedreven in rijtuigen, calèches achterom: de schaatser was bijna verdwenen. We zien ze vrijwel en andere voertuigen die bij de boeren al bijna uit het gezicht verdwenen. De niet meer dan in een museum als bi de omgeving in trek waren. Op een oude man ging behoedzaam verder, pronkstuk. Meestal is er een kaartje dag kwam iemand vragen of „hij niets hoofdschuddend. Zou hij zich zorgen bij: „Niet aanraken s.v.p." Want het voelde voor een oude arreslee die hij hebben gemaakt om de snelheid van de zou wel eens kunnen gebeuren dat de op zolder had staan". Eerst zag Ba- schaatser?. We denken van niet. Toen slede uit elkaar viel als veel nieuws- rend Cruyff er niet veel in, maar toen hij jong was, reed hij op zijn schaat- gierige handen hem betastten. Zo oud hij de ar zag, een heel mooi exem- sen met krullen vast niet minder hard is hij meestal! Het is jammer dat de plaar, kocht hij hem meteen... en dat dan de man van 1959, die op het ver- slede, de arreslede, helemaal in on- werd het begin van een liefhebberij, keer moest letten. Nee, we geloven eer- bruik is geraakt. Want een waardevol die heel wat ruimte in beslag neemt! der dat het oude heertje aan vroeger stuk volkscultuur is bijna verdwenen. Nog steeds heeft de heer Cruyff ple- jaren dacht, aan de romantische, zwier Slechts hier en daar op het platteland zier in zijn bijzondere hobby.... en dat op de ijsbanen met zijn baanvegers, komt men zo'n arreslee op een winter- is maar goed ook! Want hoe konden Zie HALLO NEVEN EN NICHTEN Ook deze week kreeg ik nog veel nieuwjaars kaarten van jullie toegestuurd. Hartelijk bedankt allemaal. Brieven kwamen er ook met stapels tegelijk binnen, heel wat oplossingen van de puzzel waarin jullie de woorden met de letter „p" moesten opzoeken waren niet goed. Het juiste aantal voor werpen is 28. Aafke van N ie r op krijgt de hoofdprijs deze week. De troostprijzen gaan naar Ineke van Herp. Else Moet en Dikkie v. d. H e ij den. Gefeliciteerd alle vier. De prijzen krijgen jullie in de loop van de week thuisgestuurd. de beurt Johnny v.d. Heiden heeft een ro bot-spel gekregen. Ik heb dat spel nog nooit gespeeld Johnny, maar het lijkt me inderdaad erg leer zaam. Leuk dat je me toch nog •en brief schreef Rla v. d. Heijden. Komt Nel vaak bij jullie? Hier heb ik een brief van iemand uit Leiden van iemand van tien jaar. Hij of zij heeft drie zusjes Anne ke. Wilma en Henriette. Een stond niet in de brief. Een leuk raadsel stuurde Rietje den Hollan der me. Bedankt hoor. Bcpple Hout is een nieuw nichtje. Leuk dat je me nu weer geregeld gaat schrijven Elly Hagendljk. Jij had mooie cijfers voor gedrag, vlijt er orde en netheid op je rapport Hen- ny van Houwctingen. En ook voor rekenen maar liefst een acht! Ik heb dat boek nog nooit gelezen Ger- rJt van Houwcllngcn. Wat fijn dat jiT een horloge hebt gekregen voor je verjaardag. Hennie Heijblom wil kinderverzorgster worden. In welke klas zit Je op school Hennie? Qa jij ook wel naar Klaaswaal ln je vacantie GIJsbert van Houwe- lingen? Haro en Margriet Hyl- kenu schreven samen een brief. De school is dus nu weer begon- ar jU hebt j de vacantie Haro? Kun ,i versje spelen op de blok fluit Anneke Hasselman? Jij had heel wat voorwerpen gevonden Roellentje Ham. Ja hoor ik her inner me je zusjfe Janny nog wel Tineke v. d. Hll. leuk dat jij nu gaat schrijven. Tlny Hocdemaker schreef een brief op mooi postpa pier. Hoe heet je jongste broertje? Natuurlijk mag jij ook meedoen voortaan Hennie v. d. Heuvel. R. Harda uit Krimpen aan de Lek, is het Ria? Jij had het aantal pre- goed Plet de Jong. Corrle de Jong schreef me over de nieuwe school. Jouw verjaardag komt al in 't zicht Co de Jong. Leuk dat je ook mee gaat doen. Jij hebt je 1 dus wel vermaakt in de vakantie i Betty de Jong. Dag Hetty. Ge lukkig dat je poes nu weer beter is Wllly Klapwijk. Jij bent laat opgebleven Oudejaarsavond Lenle v. d. Kaay. Stlnekc Kamp stuurde mij een tooi gedichtje. Jullie krijgt ze- ?r een feestje op school Corrle Kooljman? Jij hebt dus op bed gelegen in de vakantie Erne de Kie vit. Gelukkig dat je weer wat op knapt. Leuk dat Corrie thuis kwam. Marius Kwetters stuurde alleen de oplossing in. Als het zwem bad klaar is ga jij zeker gauw le- Dlnckc Koen? Han- nle Koek is een nieuwelinge. Jan KIy/ melkt al vijf koeien, jij hebt dus" niet stilgezeten in de vakantie Jan Kees. Anle van Kleef heeft moeder geholpen. Hoe is met haar arm? Joke van schreef mij voor 't eerst maakte een mooie tekening. Jannic Langenberg heeft in de va kantie fijn bij oma gelogeerd. Arjan dc Leeuw van Ween en had een goed rapport Ze zullen jou al leen moeten vastbinden in de bank Elsje Loeve heeft op de zondagsschool een mooi boek ge kregen. Lees jij graag Elsje? Tineke Luyk schreef me een heel gezellige brief. Jij had mooie cij fers op je rapport zeg! Ook nog hartelijk bedankt voor de mooie Kersttekening. Wist jij deze week de oplossing niet of ben je me ver geten Ad van Leeuwen? —Van teys de Lange kreeg ik lange tijd terug een briefje. Schrijf je me over drie weken weer Reys? Lijda Lucas heeft een logeetje ge had in de vakantie en zelf is ze ook uit geweest Ria v. d. Meer had ook heel wat woorden gevonden. - Jouw postpapier vind ik erg mooi Paul Moet. Alvast hartelijk gefeli citeerd hoor! Nelly Mes is de hele vakantie uit logeren geweest Jij miste je broertje Wimmie zeker wel? Corry en Rlen Maaskant schreven samen een brief. Mamma heeft dus fijne hulp aan jullie had zeg! De rapportcijfers waren mooi Corry. Heb je al iets ge borduurd uit je borduurdoos Conja Meljers? Johan van Noort is bij zijn Oma in Maassluis geweest met de Kerstdagen. Johan tekende ook e boot voor me. Manne ke Nobel schreef mij voor de eer ste keer, maar wist me al heel wat te vertellen. Leuk Hanneke. Hoe heet je zusje? Wat zullen jullie hebben gesnoept de laatste weken Janny en Klement Notenboom, of hebben jullie nog wat bewaard van al die zakken snoep? Nellie en Jozlna Naaljen schreven mij allebei pportcijfers. die waren niet mis zeg! Wat kun jij mooi tekenen Nellie, hartelijk bedankt. Jij doet ?oed je best na schooltijd. Alle Non ces! Nu jongens en meisjes dat wa ren de antwoorden op jullie brieven. Volgende week zijn de neven en nichten van OZ weer aan de beurt. Schrijven jullie allemaal je naam, adres en leeftijd in je brie ven, ja hè? Nu ga ik werkelijk ein digen, dag allemaal, goed je best doen op school en tot de volgende „Golden Arrow" naar museum Op 12 maart 1929 heroverde Sir Henry Seagrave voor Engeland het snelheidsrecord te land op Amerika, door met de beroemde „Golden Arrow" locomotief een snel heid te bereiken var} meer dan 231 mijl per uur. Deze locomotief is nu, door de fabrikanten van wonderolie, de firma C. C. Wakefield and Co. Ltd., ge schonken aan het Motor Museum van Lord Montagu te Beaulieu, waar deze machine voor het publiek te bezichtigen is. Te Beaulieu is onlangs tevens een Rolls Royce diesel motor aan de verzameling toegevoegd, welke motor de snelheid leverde aan de locomotief de „Flying Spray" van Captain George Eyston. Deze locomotief brak in 1936 te Bonneville Salt Flats, Utah, het snelheidsrecord, door een snelheid te bereiken van 159 mijl per uur. Een record voor een dieselmotor dat 15 jaar heeft bestaan. De grootste kaas ter wereld is onlangs gekocht door Gardners Supermarket te Kensington, nadat deze kaas was tentoongesteld op de Dairy Show te Londen. Het is een Schotse Cheddar kaas gemaakt door The Scottish Milk Marketing Board in hun zuivelfabriek te Mauchline, in het graafschap Ayrshire. De kaas weegt bijna J ton; er is meer dan 6500 liter melk voor nodig geweest om hem te fabriceren. Hij is groot genoeg om een gezin van vier personen gedurende 37 jaar van kaas te voorzien wanneer ieder.lid van het gezin het nationale gemiddelde eet van ruim een ons kaas per week per persoon. Vrijdag zwom met een groen takje mond in de richting van het schip, om zijn vredelievende bedoelingen te tónen en Robinson had intussen een groot vuur op het strand ontstoken om de aandacht te trekken. Met forse, krachtige slagen sloeg Vrijdag zich door de branding heen en korte tijd daarna klom hij lenig tegen het schip omhoog. Maar wat was dat? Het enige levende wezen op het dek was een hond, die luid blafte en de tanden liet zien. Vrijdag schrok van het dier, dat hem vol komen onbekend was. Op zijn eiland waren geen honden, maar al gauw bleek de hond vertrouwen in de inboorling te stellen. Nieuw gevaar dreigde, want plotseling nam een grote bok Vrijdag van achteren op dc horens. De bijgelovige Vrijdag schrok hevig en sprong met een geweldige duik over boord. Even later zwom hij haastig in de richting van de kust.... Hij had aan boord geen mens gezien. Op deze tekening zien jullie 6 namen en 6 voorwerpen, die bij deze namen horen. De opgave van deze week is voor jullie uit te zoe ken welke voorwerpen er bij de namen horen. Oplossingen insturen vóór dinsdag 13 januari. Mamma illie ge- SCHAAKRUBRIEK Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der opgaven, welke wij u in onze rubriek van 13 december jl. voorzetten. 1. Rees!Szen. 1Pc3ü 2. Txc3 Dxe4ü 3. fxe4 Txd4! (dreigt mat op dl en damewinst op a4) 4. Dxd4 Lxd4t en wint de toren op c3. 2. SokulskiTschigorln. 1Txe2t 2. Kxe2 Lxf3t! 3. gxf3 Te8t 4. Kf2, Lg3t! 5. Kgl, Te2 6. Tfl Ph4! 7. Th2 Lxh2t 8. Khl Dg6 en wint. Indien 4. Kdl dan 4. Dxf3t 5. Kc2 De4t 6. Kb3 (de koning kan niet teruggaan omdat Thl „hangt") 6. Dd3 en dreigt om. b7b5 gevolgd door Pc6xd4t. Indien 5. Kxg3 dan mat in drie. 3. RounerKamishov. 1. Da7ü Da5 2. Dxa6! Dc7 3. Da7 en zwart gaf het op. Een zeer bekend motief, o.m. voorgeko men in de beroemde partij Bernstein Capablanca, Moskou 1914. 4. SmyslovCiocaltea. 1. Ta7! Tc7 2. Txc7 Dxc7 3. Pxd6! (een „kleine" combi natie) 3Ta5? 4. Txa5 Dxaö 5. Pxf7 (een tweede „kleine" combinatie) en won. Een andere mogelijkheid was: 3. Tc5 4. Pe8 Dd8 5. Dxd7! (zowaar een derde „kleine" combinatie). Eenvoudige stellingen Neen, gecompliceerd kunt u de stel lingen, welke wij u in deze eerste schaak- rubriek in het nieuwe jaar voorzetten, beslist niet noemen. Ze zien er eerder eenvoudig uit en mogen derhalve, vol gens een bekende zegswijze, als het ken merk van het ware beschouwd worden. Men kan er overigens over twisten of de spreuk, welke wij zojuist bedoelden, in het schaken wel voldoende tot haar recht komt. Een wat dieper gaande filo sofie zal hiertegenover stellig willen op- I merken, dat men over begrippen als een- I voud heel lang kan twisten. Het komt al- 1 leen maar op de „visie" aan, zeggen zij. i Als men „het" eenmaal ziet, is alles heel eenvoudig. Maar indien men „het" niet ziet, kan men van het zoeken en turen tenslotte half dol worden. Meer willen wij ditmaal over deze (on betwist) eenvoudige stellingen niet zeg gen. Wij laten het gaarne aan u over er het schampere „kinderwerk" dan wel het eerbiedige „hoe is het mogelijk" over uit te spreken. De stellingen 1 en 4 zijn eindspelstu dies, hetgeen wij er maar eerlijk bijge schreven hebben. Indien wij dit hadden verzwegen zoudt ge deze posities stellig voor gewone partijstellingen versleten hebben. Welnu, behandel ze gerust als zodanig en ge zult de oplossing stellig vinden. 1. Eindspelstudie van S. Isenegger. i 1 party WachtelMusiol, dr. A. Wotawa, 1955. Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnet- straat 125, Den Haag. HORIZONTAAL: 1. gem. in N.H., 7. in het vervolg, 14. 'krachtig, 16. elpenbeen, 17. komt van de kip, 19. vaartuig, 20. spoedig. 22. boomloot, 23. ontkenning (Eng), 24. hond, 26. denkbeeldige aardcirkel, 29. dwaas, 30. reeks, 32. buitenhaven, 33. voorwerp om te snijden, 34. haag, 36. ver nis, 38. appel, 40. vruchtje, 42. water in N.Brab., 44. zandheuvel, 46. munt in Polen, 47. rivier in Nederl., Duitsland en Zwitserland, 48. familielid, 49. karakter, 50. rivier in Siberië, 51. muzieknoot, 52. dun en door schijnend weefsel, 53. onbekende (afk), 54. voedsel om te lokken, 56. onderricht, 58. broeibak, 60. staatsbedrijf (afk), 61. ontbrandbare stof, 62. getal, waardoor men deelt, 64. hevig. 66. laagvlakte, 67. mens, 68. teken in de dierenriem, 70. duikerhoen, 72. smalle weg, 73. stad in Z.H., 76. hok, 78. godsdienst (afk), 79, plechtige gelofte, 80. eer, 81, kippen loop, 83. muzieknoot, 84. beneden, lager dan, 86. gem. in Friesland, 88. ten slotte. 89. bezinksel. VERTICAAL: 1. putemmertje, 2. staat meestal boven drukwerk, 3. gebod, 4. kenteken, 5. hoekbalkon, 6. maanstand (afk), 8. ons inzien (afk), 9. deel van een fornuis (meerv.), 10. sport van een wagenladder, 11. voorzetsel, 12. slede, 13. aantekening, 15. zwaardvis, 18. Europeaan, 20. smalle laan, 21. behoeftige personen, 23. bijwoord, 25. vogel, 27. ach ting, 28. onbep. voornaamwoord, 29. telwoord, 31. schoeisel, 34. gebogen handvat, 35. deel van het jaar, 37. jongensnaam, 39. plant, 40. insect, 41. werpstrik, 43. voorzetsel, 45. niet vast, 47. kledingstuk, 48. bosgod, 55. spil van een wiel, 56. jaargetijde, 57. broeikas, 59. bijwoord, 61. zoon van Jacob, 62. aanwijzend voornaamwoord, 63.wiel, 65. haarkrul, 66. bedekking van een gebouw. 67. voorbeeld, 69. zijtak Seine, 71. insecten etend zoogdier, 72. salaris (Vlaams), 73. verstand, 74. tijdsrekening, 75. comparatief van veel, 77. werktuig, 79. eind, 82. landtong, 84. voor voegsel, 85. reeks, 86. afkorting van selenium, 87, klasse (afk). WW—WWm 16. ik, 17. maan. 19. ons. 21. adé, na, 27. tap. 28. tam, 29. men, tot, 33. vallei, 35. Eger, 36. 37. as, 38. end. 39. neen. 40. relaas, 45. berm, 46. re. 47. E.K. HORIZONTAAL: 1. koster. 5. 48. roer, 50. Eem, 52. eb, 54. tra, perron, 10. adé. 12. are, 13. rein, 56. er, 57. Ee. 15. ami, 17. Maas, 18. noot, 20. kaap, 22. eg, 23. dn, 25. Da, 26. re, INZENDINGEN 27. testament, 31. la, 32. Ob, 34. Inzendingen worden vóór don- permanent, 41. A.P., 42. go, 43. ne, derdag a.s. op ons bureau ver- 44. Be, 45. beer, 47. Eder, 49. wacht. Oplossingen mogen .alt- leer, 51. eek, 53. nota, 55. eer, sluitend op een briefkaart wor- 58. era, 59. immers, 60. terras. den geschreven. In de linkerbo- VERTICAAL: 1. karper, 2. ode, venhoek vermelden: „Puzzelop- 3. sein, 4. el, 6. et, 7. raap, 8. ora, lossing". Er zijn drie prijzen: een 9. nestel, 11. om, 14. node, 15. at, van 5,en twee van 2,50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 16