«GOEIENDAG SHALOM», Blad BREIEND ^Cdlanchoè Een onderonsje met de huisvrouwen ZATERDAG 10 JANUARI 1959 Joodse teugel en haar toekomst Ze zongen de hele dag. gehaktballen maakten, de bedden afhaal den, de vloeren dweilden of de eettafel afruimden. Meis jes met bruine, soms wat melancholieke ogen en bijna nooit blond haar, jongens al even donker. Ze praatten rad Frans, een enkele keer Vlaams, terwijl er ook Neder lands te horen was. Maar 's avonds, als ze met zijn allen dansten of in de kring zaten, klonken de woorden van hun liederen ons vreemd in de oren. Ze zongen in het Irvit, hun nieuwe taal, op melodieuze, soms strijdlustige wijzen. Franse, Vlaamse en Nederlandse jeugd, doch allen behorend tot één volk, dat der Joden. We troffen deze ruim honderd jon geren rond de Kerstdagen; 's mor gens een kleine groep in Villa Ouwendijck van de familie Poot te 's-Gravenzande, 's avonds waren we te gast in het August Reitsma- huis te Hoek van Holland. Kleine Evelien Namen- wirth uit Antwer pen zagen we er en Timna van Beek (zestien jaar) uit Amsterdam. G. Haim Buium stap te er rond en Ziui Rosier. De twee laatsten fun geerden als leiders, ofschoon de Ant werpenaar Rosier tuigd zijn, dat er uitstekend in Den Hoek Haifa nog r tig is Idealen Met hem hebben we zitten praten over zijn „Hasjo- mer Hatzair" een in Nederland nog maar pas bestaande vereniging voor de jeugd. Hij zit vol idealen, de jonge Rosier spreekt er graag over. waarbij het woord Israël in bijna iedere zin als een belofte naar voren springt. Is raël, daar leeft de „Hasjomer Hat zair" naar toe. daar is het eigen lijk allemaal om begonnen. Zowel in België, waar de vereniging al langer bestaat, als in Holland. Het doel is de jeugd bewust te maken ;es van haar eigen taak, een beroep doen op de constructieve geest vi de meisjes en jongens en het ve langen te wekken die opbouwende daa werpen. Zij beschouwde deze en echt als een kleine vakan- „Ik denk nog niet aan Israël. jongens zoveel mogelijk van deze geschiedenis vertellen. Daar naast wordt de tegenwoordige tuatie geschilderd en bestci aandacht aan de He- i Israël, want daar kan r i. En dan het liefst breeuwse taal. Ook worden drachten gehouden, leert i de opbouw van het land altijd de oude volksdansen jonge en enthousiaste krachten ge bruiken. 0 En zo wordt hier de jeugd brengen Want dat eigenlijk al klaar gemaakt voor riiir au m»n het werk dat hen later in Israël wacht, kan wachten, want wie lid wordt van Hasjomer Ha- behoeft nog niet altijd dit wel zal gebeuren. Sterk maken Activiteiten zijn er genoeg. Men wil de jeugd namelijk niet alleen met zoveel mogelijk vail het nieu we land op de hoogte brengen, dooh hen ook physiek zo sterk mogelijk maken. Een kamp al thans eind december in Hoek van Holland gehouden is daar een on- Mecromv Poot hing c plaat over Israël in d. Een aardig gebaar t ar, ISRAEL nog i jongens gebabbeld. Maar dan als het werk is gedaan als men heeft gegeten. De maaltijd wordt in de Kibboetsim gezamen lijk gebruikt. De moeder is dus niet moe van het koken, hoeft heeft geen enkele huiselijke be slommering aan haar hoofd Zi haar man hebben zich gewassei opgeknapt en dan is het grote ment van de dag aangebrc kinderen treffen elkaar grootst mogelijk best tevreden slapers, die overdag lijks? Zowel ouders als kinderen 'F0.* 9m d?el kijken er de hele dag naar uit v'^ en als het eenmaal zo ver is, hoeft niemand over niemand te piekeren". De jonge Rosier is he- Levendig JH Ze zijn levendig en fris. En ze afwas kortom* verstaan de kunst -bijzonder vrij met elkaar om te gaan, zonder dat er iemand aanstoot aan zou kunnen nemen. Bovendien is me tioie mo- °P8evallen' dat z« over de din- neebrokon gen "denken, en veelal menen ngeDi oken. wat zc zeggen"i ietSi dat ziji die cu U giuu.ai iiiuKeujK cov- veel met de ^eugd omgaat, toch gclozc sfeer. Hu.selijke Jroblemen "el biKonder jinHt. Ook ha»r zijn er niet en m" - 1S tevreden over de et ontspannen. Is da Ouders t onder leiding daar, van Rosier. Ze hebben het allemaal naar hun zin. dat zie en dat merk je. Het is niet zo maar een aantal jon geren, die buiten (of het regent of Emancipatie ..Ik geloof dat hij gelijk heeft' valt de Nederlandse Timna vai Beek hem bij. Ook zij welijks zestien, al ir weest op een congres eniging. Timna. leerlinge Amsterdamse Middelbare Meisjes DO™et' Sr-hool hopft honp nor»r» ilopr anort School, heeft haar ogen daar goed hun spelen doen of binnen zingen, dansen en naar voordrach ten luisteren. Er heerst een sfeer van kameraadschap, die dieper gaat dan een oppervlakkig elkaar mogen. Wellicht komt het door de bezielende leiding, misschien voe- Israël ge- len deze grote kinderen nu al. dat an de ver- ze later in Israël op elkaar aange- zullen zijn Dat ze samen bouwen, het land van hun va- sterk maken. En. MEVROUW DR. Ik ben de presidente vanU leest haar naam in de krant, of, als u een jaarvergadering bezoekt, ziet u haar, al dan niet ver van u vandaan, achter de bestuurstafel zitten. Een hoogst enkele keer praat u misschien eens met haar, maar meest al hebt u toch geen direct kontakt met de presidente ..•ij vandaag juist op deze geëmancipeerd wenpagina u eens met deze Jood- de kost gegeven. ,,De zijn er veel dan hier", komt het We glimlachen date mening van deZe teenager, doch mevrouw Poot van villa ..Ouwendijck" te 's-Gravenzande heeft voor deze beslistheid wel een reden. In haar royale huis, waar zij geregeld jeugdige gasten uit vele landen van Europa ont vangt om hen o.m. de Nederlandse gewoonten, en de sfeer in een Hollands gezin te laten leren proe ven. heeft zij thans een groep van deze Israëlische jeugd slaapgele genheid geboden. In net kamp te Hoek van Holland was geen plaats lastig genoeg jongeren, zodat die reden, dat ganlsatie of vereniging. Wie is eigenlijk de vrouw, die de De een heeft er meer last dan de ander; vervelend, die dan honderd terhanden en dito voeten. Nu de *1 beroep op tijd weer aanbreekt, dat we er haar werd gedaan ongeveer dertig echt narigheid mee kunnen krij- zitstershamer in handen heeft? Hoe is het huis, waarin ze woont en hoe is ze eigenlijk als ze niet, min of meer officieel, op een vergadering een welkomstwoord spreekt? Om u hiervan eens een indruk te geven, willen wij u enkele ke ren in de maand wat nader ken nis laten maken met een presi dente van welke organisatie dan ook. Het zijn er in ons land een heleboel en natuurlijk kunt u niet overal lid van zijn. Daarom den ken wij tegelijkertijd een en an der over het doel en werk van zo'n vereniging te vertellen. Dan weet u tevens, welke georgani seerde aktiviteiten er voor ons i zoal zijn. O.dienare WINTERHANDEN en -VOETEN te lang in de kou hebben gehad. blijven Ze krijgen dan een blauwrode springen open. Zelfs kunnen er bij infectie en of abcessen ontstaan. gn 3i Wintervoeten kunnen we krijgen de s{art 80.000 Leden gen, willen wij u een remedie hiertegen niet onthouden. Nu huid onvoldoende wordt gevoed. -wijzen de jongeren het gemeenschap bij" tc reer belang- Israël gaat en in de Kibboetsim komt te wo nen. dan is men sterk aangewezen op elkaar. Wie dan niet weet, wat de waarde van een echte ontstaan winterhanden meestal, als we te lang met koud water hebben gewerkt of onze handen in Israël geen tijd in eer >m zich hierover te bezinnen. Dus waarom het hiervoor niet ge- laan?" vraagt Rosier. Collectief De Kibboetsim beid, het wonen, de maaltijden en de vrijetijdsbe steding collectief worden gere geld. ..Hoe kunnen de vrouwen daar nu aan wennen?" hebben d, huidige toestand Z7r vaak op het land of in de Kih- boetsim zelf. praktisch nooit zelf koken, niet de kinderen opvoeden en ze zelfs 's avonds niet toe stoppen.... Hoe reageren de meis jes en de jonge vrouwen van uw vereniging daar wel op?" mogelijk afdrogen 80.000 leden, de kachel met de koude vingers. door zodra, het frisser gaat den, steeds lekkere warme sok ken of wollen kousen te dragen. Kunt u, ondanks deze voorzorgs maatregelen voeten niet voorkomen, dan is heeft zich als taak gesteld de het geregeld inwrijven voorlichting te geven, terste hygiëne moet dan zeker worden betrach' te gaan. i juist onze ..Hasjo- ,,Daar mer Hatzair" voor. Ieder land Europa heeft zijn eigen gewoon ten en gebruiken, dus ook de Joodse jeugd die er woont, heeft die gebruiken en gewoonten over genomen. Wü zul len haar moeten leren, hoe het in Israël toegaat. In de eerste plaats 9t het Voorlieh- Voeding in Den VAN BLOEM EN PLANT maal zal daar hard gewerkt moe ten worden. Maar daadwerkelijk mee te helpen aan de opbouw van haar land? Geloof me, geen enkele", meent Rosier, die overigens zelf al eens enige tijd in Israël is geweest toe zou willen als de vereniging hem hier niet nodig had. „En dan: de op voeding. De kinde gaan dus, vaak op zoek naar de centimeter Steken opzetten voor het rugpand van een trui en lezend op hoeveel centimeter we moesten uitkomen, gingen we voor de zoveelste maal weer eens rommelen <n de naaidoos, waar een eentimeter nu eenmaal thuishoort. En dat bracht ons op de ge dachte: waarom staan op de breinaalden eigenlijk geen maten aangegeven? Hét moet voor een fabrikant van deze naalden toch niet zo moeilijk zijn er een soort liniaaltje van te maken, waardoor dat gezoek naar en gemeet met de centimeter afgelopen zou zijn. Op onze speurtocht in verschillende zaken zijn u;c ze niet tegen gekomen, die naalden met maataanduidingen. Zou het geen idee *Tjn, waard om uitgevoerd te worden, zo is onze bescheiden vraag. De Kalanchoë is een vet- plant afkomstig uit China. Zij behoort tot de goedkopere soort kamerplanten, die juist geschikt zijn voor die huis vrouwen, die niet veel tijd beschikbaar hebben om ach ter de planten en bloemen .Aan te sjouwen". En het is een dankbare plant, die de vensterbank zo fleurig maakt door het mooie loof met de kleine lepelvormige blaadjes die in een bepaalde tijd van het jaar gekroond worden met een prachtig vuurrode bloemscherm. Natuurlijk stel len de Kalanchoë's wel eisen om er goed toonbaar uit te zien. Welke plant doet dat niet? Maar die eisen zijn niet van die aard, dat ze veel tijd in beslag nemen en veel oplet tendheid vragen. Dit wil ech ter niet zeggen, dat men bij deze plant niet moet opletten. Wij bedoelen in deze zin met oplettendheid, dat ze geen bij zondere dingen heeft, die de aandacht eisen. Een van de factoren, waar door ze zich van de meeste ka merplanten onderscheidt is dat ze maar weinig water behoeft. Als men dus eens een keer het water geven vergeet dan is dat voor de Kalanchoë meestal NIET VEELEISEND MAAR TOCH MOOI Ze de i andere kamerplanten 't Is nl., zoals wij reeds vermelden, een vctplant. die vocht op nahoudt. Nadelig Het is zelfs nadelig om veel water te geven, omdat de sten geltjes bij natte grond gaan rotten of slap worden en door de knieën zakken. Op dit slap worden of gaan rotten moet gelet worden om de gehele plant niet verloren te laten gaan. Zodra men een rot plekje aan een stengeltje opmerkt snijdt men dit stengel tje bij de grond af weg. Dit doet men ook als het slap gaat neerhangen. Goed krijgt men het toch niet meer. Men zij dus zuinig met water. Ook vraagt de Kalanchoë maar weinig mest. Hoogstens om de maand, als men de an dere kamerplanten ook een op lossing van kamerplantenmest geeft (wat om de veertien da gen, bij sommige elke week, geschiedt! dient men deze plant ook een klein scheutje toe. Dit mestgeven dient men al leen toe te passen in de bloei tijd en nimmer na de bloei, want dan is het de rusttijd, wat trouwens met alle planten het geval is na de bloei. Lucht en licht lucht en veel licht. Men kan ze wel in de huiskamer houden, heel goed zelfs. dan heel blij met een :t raam. Ze houdt wel van wat warmte, maar in zo'n warme huiskamer heeft ze genoeg aan de koudste plek in die kamer. Dat is voor het glasraam. En daar heeft ze ook goed licht. Tegen de felle zonnestralen in het heetst van de zomer mag ze wel wat be schermd worden door vitrage. Dat geeft voor alle planten be scherming genoeg. Die foeile lijke kranten voor de planten in de zon, wat men zo vaak nog ziet, zijn niet alleen lelijk, ze zijn ook verkeerd. Voor potgrond neme men een voedzame lichte grondsoort, die men. als men het krijgen kan. met wat houtskool vermengt. Inkorten Na de bloei is het goed de plant wat in te korten. Men kan deze stukje: bruiken ten drogen en dan in lichte grond met wat scherp zand vermengd. Niet te vochtig. Een bierglas er over en maar af- Men kan de Kalanchoë heel goed en gemakkelijk vervroe gen. De normale bloeitijd is in het voorjaar. Omstreeks Kerst mis wil men graag wat kleu- rigs in huis hebben. Welnu, als men de plant des avonds van zes uur af en des nachts in het donker zet en overdag in het volle licht, dan kan men een prachtige bloei verwachten omstreeks Kerstmis Bij de Kerstster kan men ook zo han delen. Hier behoeft men het echter maar een week of zes toe te passen. Bij de Kalan choë moet men in september, beter nog in augustus er mee beginnen De doos of het kist je, dat men er over zet moet wel ruim zijn. De planten moe ten voldoende lucht hebben Alleen goed ontwikkelde plan ten lenen zich voor dit experi ment. aan het hart gelegen. Ook als schoolarts kwam zij die moeder overal weer tegen en duidelijk is haar al die jaren gebleken, hoe een grote behoefte er bestaat aan goede voorlichting. En dat zeker niet alleen op medisch gebied. De voeding, financiële zorgen, pe dagogische vragen. De verhouding had. bewijst wel het feit, dat zij. tegelijkertijd en In nauwe samen werking met haar man, tot doc tor Is gepromoveerd op een proef schrift. dat de geboorte als on derwerp had. Haar man onder zocht de resultaten van de ge boorten thuis, mevrouw Albronda behandelde de resultaten van een zuiver klinisch onderzoek. Ze haalt de twee In rode kaft gebon den proefschriften uit de boeken kast. die praktisch de hele wand van de kamer beslaat. Er heerst een rustige, prettige sfeer Ln de twee aan de voorkant van het huls gelegen kamers, geaccentu eerd door mooie Delfts blauwe razen en pullen en enkele antieke kasten. Muziek met de proefschriften van onze gast- t zijn gekomen, graag eens naar een goed concert gaat of een klassieke plaat beluistert (waarna zc. ty pisch vrouwelijk, gelijk haar tweede liefhebberij; koken noemt! wil ze het toch maar weer liever over haar vereniging, de N.C.V.B. hebben. Ze vertelt, hoe ieder jaar in een kaderconferentie de voorlichtende onderwerpen worden doorgeno men. die door de 650 afdelingen zullen worden behandeld. Dan noemt ze een lange rij van in stanties en organisaties, waarin de N.C.V.B. is vertegenwoordigd, zo als bijvoorbeeld het Ned. Vrouwen Comité, de Ned. Huishoudraad. de Ned. Federatie van Vrouwelij- LEIDT DE N.C.V.B. rijwillige Hi Pro Rege. Hulpverlening. 4e De radio Albronda sinds kort het enige vrouwelijke be stuurslid van de Ned. Chi Radio Vereniging is. mag in dit ver band echter niet worden verge ten. Evenmin als een wens van deze presidente, die zo graag als besluit van dit gesprekje geschre ven wil zien, dat de N.C.V.B. geen gezelligheidsvereniging is (al is het de bijzonder gezellig). Primair gaat het om voorlicht int en vraagstuk ken die men wil zien bij het licht van de Schrift. Het spreekt vanzelf, dat wij een wens als deze van harte hebben willen inwilli gen. Boterverwarmer Bijna twintig gulden kostte de boterverwarmer, die wij onlangs in een warenhuis zagen. Vooral al» men een koude keuken heeft en snel iets voor het twaalfuurtje moet klaar ma- waxinelichtje wel praktisch. Wie de prijs aan de gepeperde kant vindt, kan er misschien zelf iets op ver zinnen met behulp van ren oud waxinetheelichtje. Een vuurvast schaaltje lijkt ons dan wel aan te bevelen. bil zouden wij nieuwe rubriekje beter kunnen voorstellen, dan aan mevrouw dr. M. H. Albronda-van der Nagel, de presidente van de Nederlands Christen Vrouwen Bond? ..Haar" vereniging telt op goed het ogenblik niet minder dan.. i die u in al- airekt bij le steden en bijna alle dorpen land vindt. Tenminste i kunnen we voorkomen. Hervormd of Gereformeerd zijn. dan wel een andere protestantse godsdienst belijden, bijeen om sa men te luisteren naar en te spre- keti over zaken, die haar na aan wringende handen het hart liggen. Want de N.C.V.] mengsel glycerine met olijfolie of ïcl r'? maatschappelijk Itaatkun- rozemvatlr aan te raden. Ook d>S uiterste hvaiëne moet dan zeker Voorlichting, .vaarbi, vóór infectie tegen »Pe„s, Gods Woord als Team -BB Mevrouw Albronda, die nu haar negende jaar als presidente vol maakt, spreekt hier graag over. Eerlijk gezegd: liever dan over zichzelf. Ze glimlacht in haar ge zellige huis aan de Rochussen- straat te Rotterdam begrijpend, als wij haar de bedoeling van dit rubriekje vertellen. ,.U mag me vragen, wat u maar wilt. doch neemt u in de eerste plaats van mij aan, dat niet een presidente de motor van ccn vereniging is. Wij. bestuursleden, vormen een team en niet ik. maar dit team, doet het werk. En laten wij ook al onze leden niet vergeten, juist zij hebben de vereni ging gemaakt, tot wat zij nu is", stelt zij uitdrukkelijk vast. Ze zegt dit niet uit een poort valse bescheidenheid; ze meent het in elk opzicht, wat evenwel niet wegneemt, dat mevrouw Al bronda door haar grote (Rotter damse?' activiteit veel voor de N.C.V.B. betekent. Juist zij. die ruim 25 jaar als arts de vrouw in zoveel opzichten heeft leren kennen, kan haar zo precies aan voelen. Moeders In haar artsenpraktijk, die zij samen met haar man in Schie- broek uitoefende, hebben haar al tijd weer de vreugden en de zor gen van de moeders bijzonder na Als een gast hardhorend is Een of meer schemerlampen kunnen een kamer zo'n gezel lige sfeer geven. Vooral als we visite krijgen laten we vaak het grote licht uit en praten we wat bij het schijnsel van de vrien delijk stralende schemerlamp. Nu kan het wellicht gebeuren, dat er eens iemand bij u op bezoek komt. die niet al te best hoort. Voornamelijk heel wat oudere mensen willen niet direkt laten blijken, dat hun gehoor niet al te goed meer is. zodat het aan schaffen van een gehoorappa raat wel eens achterwege blijft Indien u echter van dit feit op de hoogte bent. is het een gast vrij gebaar juist de grote lamp te laten branden en daarbij alle schemerlampen nog aan te ste ken ook. Wat heeft licht nu met oren te maken, zult u zich afvragen. Menigmaal een heleboel, want bijna iedereen met een slecht gehoor probeert zoveel mogelijk van het gesprokene c p te van gen door het van de lippen af tc lezen. Ook een hardhorende, die geen lipleescursus heeft gevolgd (èn dat zijn er velen!) went zich, vaak onbewust, die manier van ..verstaan" aan. En zoiets gaat nu eenmaal moeilijk in een schemerig verlichte kamer. Dus daarom: volop licht als een van de gasten niet al te scherp van In gedachten verzamel ik u, mijne zusteren, ln een wijde kring om mij heen. Al is die kging ,'root, met de hoofden naar elkaar toegebogen, kan de één, de ander toch best ver staan. De Kerstvacahtie is weer voorbij en daarmee voor velen onzer, de rust weergekeerd. Die feestdagen, hoé mooi zo ook in wezen zijn, brengen voor óns veel drukte mee. We laten het niet zo merken aan onze huisgenoten, maar wat zijn we tijdens en na die dagen moe. Tijd voor bezinning wordt velen onzer maar weinig gelaten. soonlijk e zijn. Of. Hollen we Maar nu het gewone leven weer begonnen is, man en gro te kinderen overdag de deur uit zijn, nu hebben we wel ge legenheid, eens tot onszelf in te keren, terug te denken aan de voorbije feestdagen. hoe de ns gezin toen was. hoe i. hoe ieder kind per- n hoe wijzelf geweest dóén wij dat niet? maar weer door? Lo pen sommigen onzer zelfs al weer met schoonmaak-plannen rond? Ik moet u eerlijk beken nen, dat ik m'n verschoten, vui le behangetje óók al eens fron send aangekeken heb en loop te spelen met de gedachte aan een En zo zijn we dan dit jaar weer ingestóven en rénnen onze dagen door. Maar luistert nu eens: we zitten hier nu even rustig bij elkaar, is 't niet? Laten wc nu om te beginnen eens afspreken, dat we iedere dag van dit jaar. ons een kwar tier of een half uur afzonderen, om alléén te zijn met God. Om onze man en ieder van onze kinderen. ook onszelf, Hem op te dragen. Hem alles te vertellen. En dan óók een stukje uit de Bij bel lezen. Er is altijd wel iets in. dat ons grijpt. We zullen alle maal ondervin den hoeveel be ter en blijer een dag verloopt, waarop wc dat stukje tijd met Hem alleen ge weest zijn. Ik weet bij ondervin ding. wat een geweldige zegen daarvan uitgaat Als er eens een dag was met ruzie en alle moge lijke narigheden in mijn gezin, was het bijna altijd een dag. waarop ik me geen tijd voor God gegund had. In het jaar 1958 heb ik stapels brieven van u ont vangen. Daaruit kwam veler le vensnood mij tegemoet. Er is zo veel zorg en strubbeling om de opgroeiende jeugd; zoveel kapot huwelijksgeluk. Meermalen heb ik gedacht: Is het wonder, dat die kinderen zo fel. zo hyper-brutaal ln hun reacties zijn. dat ze 't huis uit lopen? Als er tussen vader en moeder altijd een gespannen verhouding is, is het toch niet meer dan normaal, dat kinde ren. die ieder ogenblik een ex plosie vrezen, eruit lopen? En nu wil ik mij dan spe ciaal tot de moeders van grote kinderen richten: Het hangt gro tendeels van af. hóé uw ge zin door de branding van de vijftiger jaren heenkomt. Met die jaren bedoel ik: als man en vrouw zo om en bij de vijftig jaar zijn. Van oudsher: de kri tieke leeftijd genoemd. En juist in dié Jaren beleven de kinderen hun Sturm und Drang en adolescentie-periode. Maar weet u. nu heb ik uit vele uwer brieven de indruk gekregen, dat u er aiet voldoende rekening mee houdt, dat deze leeftijd voor uw man éven moeilijk is als voor u En waar er bij zovelen spra ke van een gezagscrisis in het gezin is. zou ik u willen vragen: uw man heeft het toch nog wel voor 't zeggen? In normale ge vallen is dit toch de van God gewilde orde: Vader hoofd van het gezin. Natuurlijk zijn er uitzonde ringsgevallen. Als vader ziek ir. als hij door zijn houding tegen- als hij een dronkaard is, of buitenshuis zijn vertier zoekt, als hij zich thuis als een tiran gedraagt enz. enz. Ja, dan zal moeder het heft in handen moeten nemen. Maar in norma le gevallen is vader de gezags drager bij uitnemendheid. Waar hij faalt, of waar hij on verstandig handelt is het de plicht van moeder, deze verkeer de handelwijzen te ondervangen en met tact, d i.:^zo ongemerkt mogelijk, de dingen in goede banen te leiden. Dit is de van God gewilde vader-moeder-ver- hnuding: samen in volkomen eensgezindheid regeren. Weet u. dat de president van een Amerikaanse rechtbank, Samuel Leibouwitz. die dage lijks in aanraking komt met ont spoorde jeugd, is gaan zoeken naar de oorzaak van de ont stellende jeugdcriminaliteit? Hij vond de oplossing van dit pro bleem hierin: de jeugd is niet meer gewend aan gezag cn dan met name aan: vaderlijk ge zag. Die rechter had in zijn prak tijk ervaren, dat de Amerikaanse mannen de op. voeding van de kinderen hele maal aan de moeders overla ten. Hij neemt graag de beschul diging aan. dat hij ouderwets is, omdat hij ziet waartoe de mo derne instelling van de ouders in zijn land geleid heeft. Door de redactie van het Amerikaanse blad ..Look" is 't vorige Jaar een boek uitgegeven, getiteld: ..The decline of the American male". Wat hierin gepubliceerd wordt over de aftakeling van de Ame rikaanse man (zoals de titel aanduidt) is ten hemel schrei end. In het gezin en daarbuiten overheerst de vrouw. De vrouw bepaalt hoeveel kinderen cr ge boren zullen worden, /ij kiest het huis. de auto. zij verkoopt het lits-jumeaux. zij werkt bui tenshuis en wil hij nog cmge invloed op haar kunnen uitoefe nen. dan moet hij kunnen koken, wassen en tuinieren. De Ameri kaanse man begint zich nu te kleden voor de vrouw hij moet nu verleiden» en een industrie van toiletmiddelcn voor mannen zet nu 480 milliocn dollar per Ba! U niet. Laten wij maar in ere houden en Gods scheppings-ordinantie niet omke ren. Veel voor onze mannen bid den. Ook als zij prikkelbaar, hu meurig en onredelijk zijn. Juist Wat is er véél in ons leven, waarvoor we dagelijks die stille ogenblikken met God nodig heb ben, Is dat niet het ons oefenen in de Godzaligheid, wat Pau- lus m zijn brief aan Timo- theus hem en ons voorhoudt? Het brevieren van onze Rooms- katholieke mede-gelovigen Is he laas veelal wat mechanisch ge worden. maar In beginsel is het mooi en nodig. Is er onder ons niet een te weinig oefenen in de Godzalig heid? Maar wij, vrouwen en moeders gaan er nu dit jaar iedere dag een poosje voor nemen. Afge sproken? MARGARITHA

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 15