ZO HEEL ANDERS Juweel van een stadhuis Piccadilly verkocht voor één gulden Atlas voor alle Duitse klokken ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 JANUARI 1959 AP zijn gemak achterover geleund in z'n zitplaats telde Karei Roegholt de haltes, telkens wanneer de Métro de helverlichte stations binnen schoof. „Députés Solférino Sèvres-Babylone Daar tussendoor trachtte hij de radde gesprekken rondom hem te m volgen en las brokstukken uit de wijdgespreide boulevardbladen H van zijn medepassagiers. Steeds opnieuw fascineerde hem de bonte décorwisseling in de stations; de binnenvloeiende stroom van jj| nieuwe reizigers, het automatisch sluiten van de deuren en het S donderend lawaai van de razendsnel optrekkende trein. Met lichte jgj| wrevel dacht hij aan de wild-west tafrelen die zich in en om de g trams en bussen van zijn woonplaats pleegden af te spelen en ver- g baasde zich over de discipline en gemoedelijkheid van de Parijse g Métro-passagiers. Ui loze minuut vasthouden.. Met zijn weg door het kolkend verkeer. Nonchalant, een hand losjes in de zak van z'n sportieve overjas, liet hjj zich meevoe ren m de mensenstroom op de Boulevard St. Michel, wierp van tijd tot tijd een steel se blik in de glanzende spiegelruiten der grote magazijnen. Niemand die in hem de Hollander zou zien. constateerde hij vol daan voortslenterend en luisterend naar de gesprekflarden in zijn omgeving, waar van hij. ondanks z'n conversatielessen thuis, al na enkele ogenblikken de draad kwijt- Twaalf heerlijke dagen was hij nu al in Parijs en de enige wolk aan de strakke winterse hemel was het voortsnellen van do tijd geweest. Vandaag was het onher roepelijk de laatste dag en morgen liep hij op dit uur al weer hoog en breed in 't gareel! Eigenlijk waren zo'n paar weken veel te kort om alles te zien, alles te ge nieten wat de Lichtstad haar bezoekers aan schoons en afwisselends bood. Met een ruk van zijn brede schouders zette hij de gedachte aan zijn komende vertrel% uit het hoofd en genoot met volle teugen van dc bekoring aio de gezellige ..Boule Miche" telkens weer op hem uitoefende door ^ijn uitbundig bruisend leven, zijn knusse ter rasjes waarop jolige studenten en leuke meisjes in kleurige wmterkledij rumoer den; waar achter elke brede glazen deur Musetteklan- ken naar buiten waaierden iedereen blij en zorgeloos leek! Wat later zocht hij zich een plaats- Je op het terrasje de grote houtskool kachel, bestelde zijn café-filtre aan de gargon, die hem met een vertrouwelijk grijnsje als habitué begroette. Zometeen zou hij eerst een stukje gaan eten m een van de typisch Chinese eethuisjes die hij in verschillende achterstraatjes van de Boule Miche ontdekt had en waar je voor een handvol francs een héél eind kwam. Daarna zou hij het Luxembourg nog eens met een bezoekje vereren, dat was vlak in de buurten dan was de koek helaas op en wachtte hem dc vervelende thuisreis. Een slok warme koffie schoot onverhoeds langs het pijnlijke plekje van z'n aange stoken kies en deed een vlijmende pijn door zijn gebruind gezicht trekken ..Daar kwèm ze1" QLANK en sportief in 't keurig mantelpakje wandelde ze tussen de statige grijze dame, die Karei voor haar moeder hield, en een gezette heer met een wandelstok over het terrasje naar een hoektafeltje. Haar nauw merkbaar lachje van herkenning deed Ka- rel even naar adem snakken en met bon- zenó hart keek hij gewild nonchalant naar het drukke verkeer. Die waren elke Frangaise als aangebo ren. Jammer toch dat Hollandse meisjes zoiets volkomen misten! Zelfs het simpel ste Japonnetje, de eenvoudigste mantel wist zo'n Parijs' meisje tot een creatie te maken, zonder dat je wist waar dat in zat! In de dagen die Karei in de altijd-jeug: dige Lichtstad had doorgebracht, had hij er bijna een sport van gemaakt om u't de voorbijgangers zijn landgenoten te pik ken en soms had hij zich bepaald geër gerd aan de onbeholpenheid en gewilde nonchalance, waarmede zij zich tussen de levendige en gedistingeerde Parijzenaars bewogen Gisteren nog. in dc hall van 't Théétre de Margny had hij zich bepaald gegeneerd over het aanstellerig gegichel van twee Hollandse meisjes, die in haar stijve zijtjes zo helemaal uit de toon vie len tussen haar Franse zusteren Nee ze wisten zich niet te bewegen, de meisjes uit het kille landje aan dc Noordzee, zagen geen kans om de vaderlandse degelijkheid, die bonepen angst om statie te houden, af te loggen! Thuis had hij dat nooit zo gemerkt. Je wist niet beter en ze waren eigenlijk allemaal zo. Maar hier, in de mondaine Seinestad. sprong het verschil wel heel schrijnend in het oog! Met verte dering gleden zijn blikken naar het fijnbe- sneden profiel van het Franse meisje, naar de losse, natuurlijke golving van haar glan- zende donkere krullen. Zo héél anders en zo veel aantrekkelijker dan de stijve gekne pen permanentjes van zijn Hollandse meis jeskennissen! Tersluiks keek hij naar de zuivere boog van haar wenkbrauwen, naar het welge vormde rode mondje, dat soms in een flit send lachje even de gave witte tanden liet doorschemeren en wat gechoqueerd be trapte hij er zich op dat hij dan onwille keurig meelachte. Plotseling, over de schouder van haar ol '.ere begeleidster heen. ontmoette zijn blik de donkere ogen, bleef ze een adem- wx peter barry hoofd keek Karei dan. zonder te de roezige boulevard, telde automatisch de voorbijglijdende taxi's en bussen. Wat hem in al die jaren in Holland niet overkomen was. gebeurde hem hier in Pa rijs, in die paar luttele dagen! Hij was ver liefd, hopeloos verliefd! Een onbekend Frans meisje, waarmee hij nog geen woord gewisseld had, had onverwachts bezit ge nomen van zijn gedachten, zich opeens een grote plaats veroverd in zijn kalm en evenwichtig leven! Nauwelijks zes keer had hij haar gezien op het terrasje of binnen bij ..Dany"! De oorzaak? Karei wist het niet, wilde er ook niet verder over nadenken. Misschien haar onnavolgbare élégance, haar aanste kelijke levendigheid, haar espritdingen die je in een Nederlands meisje zo miste en die hem hevig hadden aangetrokken Het feit lag er nu eenmaal en hij accepteer de het als voorbeschikt en onontkoom baar. Opeens schoot een kille, verlammende schrik door hem heen! Vandaag was het zijn laatste dag in Parijs; vanmiddag moest hij weg en zo goed als zeker zou hij haar nooit meer terugzien....! Niets wist hij immers van haar.. geen adres, zelfs Hij maakte een beweging om op te staan en naar het hoektafeltje te lopen, doch het volgende moment had hij zich weer in bedwang. Zijn gevoel voor beta melijkheid, voor wat niet kon, niet hoorde, won het van zijn impuls. Met een vreemde beklemming rond zijn hart zat hij roerloos in z'n stoel, zinnend op een respectabel middel om met het meisje in contact te komen. Ineens was zijn besluit genomen; wachten zou hij, tot de drie in het hoekje opstapten en ze dan ongemerkt volgen in de hoop haar adres te weten te komen! Door zijn oogharen zag hij hoe de oudere heer de gargon wenkte om af te rekenen, zag hij het meisje slank en levendig oprij zen en achter haar grijsharige moeder naar de uitgang wandelen. En juist toen een beklemmend gevoel van verlatenheid zich van Karei meester maakte, keek zij even om naar de lange, eenzame jongeman aan het andere tafeltje. Opnieuw hielden hun ogen elkaar één kort moment gevangen, trachtend eikaars ge dachten in die diepe vorsende blik te le zen Karei merkte nauwelijks dat hij half was opgerezen en zijn lippen onbewust een hunkerende vraag stelden. Wezenloos zak te hij in zijn stoel terug, bleef als gefasci neerd zitten met de herinnering aan een kort. vriendelijk knikje en het adembene mende lachje van een zacht rood mond je Dan kwam hij tot zichzelf, rekende af met een méér dan royale fooi en schoot de boulevard op., om op de hoek van de Rue dc Vaugirard het drietal in een juist aanschietende taxi te zien stappen. Verlamd van schrik en teleurstelling bleef Karei op het trottoir achter, gespan nen starend in de richting waarin de auto was verdwenen.. A L OM 14 20 die middag, zat een diep ter- neergeslagen jongeman in de trein die van het Gare du Nofd vertrok. Met dotfe ogen staarde hij uit het brede raam. bitter nadromend over zijn verloren illu sie. Langzaam was het tot hem doorgedron gen dat nu alles voorbij was, dat het leven elke bekoring voor hem verloren had. Al leen de zoete herinnering aan een paar mooie donkere ogen, aan een rank figuur tje. tegen de achtergrond van een drukke Parijse boulevard was hem gelaten. Nadine Monique.. GenevièveHij wist niet eens haar naam! Morgen was er weer het eentonige, emotieloze leven van alledag, met niets dan aen bitterzoete her innering. Lang zat Karei 's avonds voor het raam van zijn muf ruikende kamer, dof starend naar de onaandoenlijke rij lantarens en de schaarse voorbijgangers, die diep in hun kragen gedoken, door de druilige kille regen stapten. Zijn kiespijn kwam ook weer op zetten. tergend en knagend. Dat kwam be slist door het kille, gure klimaat, want in Parijs had hij er hoegenaamd geen last van gehad. Ver dwaalden Kareis gedachten, naar de Place du Tertre, waar de men sen bij gloeiende houtskoolvuren dineerden, naar de Boulevard St. Michel, waar een donker meisjesgezicht tegen hem lachte.. Jeanine. Michèle. Yvette Met een diepe zucht zocht hij zijn klam bed op fel en onbarmhartig een scherpe lichtstraal in zijn knipperende ogen. „Mond flink open maarkwam de onpersoonlijke stem van de tandarts, te gelijk met de weeë geur van de smetteloos- witte jas. Karei sloot zijn ogen toen de boor zachtzoemend de aanval inzette. „Zo., nu maar even spoelen.." Haastig greep hij het glas uit de houder en voldeed aan de uitnodiging. Over hem heengebogen beantwoordde de tandarts een vraag van zijn assistente, die geruisloos de praktijkkamer was binnengekomen. en even zag Karei, zonder veel belangstelling, een witte mouw en een tengere hand, die een nieuw martelwerktuig aanreikte. Terwijl hij in de vestibule naar zijn hoed en jas reikte, klonk er achter hem ineens een bedeesd kuchje. Snel draaide Karei zich om en meteen trok langzaam'de kleur weg uit zijn ge bruind gezicht, voelde hij zijn hart met dof fe dreunende slagen in zijn borst bonzen. Met wijd opengesperde, ongelovige ogen staarde hij naar het ranke witte figuurtje in de deuropening. Nee.., dat kón immers niet.., dat was onmogelijk! Een toevallige gelijkenis na- Ineens, toen hun Ogen elkaar ontmoetten, wist hij béter! „Mademoiselle.. U??" stamelde hjj met droge lippen. Een ogenblik stonden zij elkaar ademloos aan te staren, dan schaterden ze het ge lijktijdig uit. „Dus., eh., u bént geen Frangaise..?", bracht Karei ten slotte moeilijk uit. „Ik? Een Frangaise? Hoe kómt u erbij? Honderd procent Hollandse!" lachte het meisje. „Hebt u wérkelijk gedacht dat ik., omdat u me met paps en mams in Parijs trof Vond u dat ik er als een Parisienne „Ja., heus! Ik had durven zwéren.." bevestigde Karei, oneindig opgelucht. „Maar ik ben dolblij dat ik me zo vergist heb, werkelijk dólblij!" „Ik weet uw naam al van uw kaart.." zei het donkere meisje schalks, „maar ik zag pas in de spreekkamer dat., eh... dat kanders ogen. „Mag ik dan ook uw naam weten..?" vroeg Karei zacht. „Natuurlijk! Ik heet Henny.., Henny Meerlandt. Ik ben assistente van dokter Warning..., maar dat hebt u al wel begre- Even slikte Karei verward, om een héél lichte teleurstelling te verwerken; géén Ninon, geen Monique of Jeanine..! Dan ving hij een blik uit een paar mooie donkere ogen. waarin kleine plagende vonk jes lichtten. „Hènny dus..!" lachtte hij bevrijd en dankbaar. dreigende boormachine boven zijn hoofd, terwijl hij zich enkele centimeters voelde omhoogrijzen Weerloos lag hij achterover in de witte martelstoel, zijn achterhoofd geklemd in de hoofdsteunen, zijn handen stevig rond de armleuningen. Dan flitste er rr ,r Z" het leven sief verdiept In de geschiedenis van Ameide, het charmante stadje aan de Lek, kunnen vertellen. Ameide Is niet groot. Het telt slechts een kleine tweeduizend inwoners, maar als ge uit de grote stad komt, als ge het drukke verkeer en de hoge woonflats moede zyt geworden, Is het een verademing daar, rustig met de handen op de rug, rond te kuieren en al het schoons In u op te nemen. Want Ameide Is een schoon stadje. Het heeft een rijk verleden en dat verleden heeft onbe twistbaar *Un stempel op het stadje gezet. Reeds In de 14de eeuw, zo hebben we in oude kronieken gelezen, kreeg Ameide stadsrechten, maar het verloor deze toen het in 1527 door de bisschop van Utrecht werd ingenomen. Ameide heeft veel strijd binnen zijn muren gezien. De Fransen vooral hebben èr huisgehouden. Door hun toedoen ver dween het machtige kasteel Hcrlaer. Op de plaats, waar het eens heeft gestaan, worden nog by tijd en wijle kogels gevonden van allerlei kaliber en uit verscheidene perioden. Ameide heeft nog een juweel van aen stadhuis, en om dat stad huis zijn we een middag naar het stadje gegaan. Er was een gerucht, dat het voor slechts een gulden zou zijn verkocht aan de gemeente, en dat gerucht is waar gebleken. De Ambachtsheer van Ameide, de heer J. van Stolk uit Rotter dam, heeft het voor die luttele som nan de hand gedaan. Hij had het ten geschenke willen geven maar dat mocht niet, en to moest hij er een prijs voor vra gen. Hij bepaalde die prijs op een gulden. Ameide is daar wel bij gevaren, hoewel de Am bachtsheer aan de verkoop en kele belangrijke voorwaarden verbond. Het moet worden ge restaureerd en na de restauratie moeten de raadszaal en de trouwzaal weer in gebruik wor den genomen. Een restauratie plan wordt reeds ontworpen en als de vroede vaderen de kosten van verbouwing en inrichting niet te hoog vinden, zal binnen niet al te lange tijd met de uit voering een begin worden gemaakt. BRIEF Het verhaal komt uit Karlstadt. Mevrouw Johanna Wi dame van 78 jaar, vond, dat de brief, die z\j ontving wel vreemd poststempel droeg. Dat klopte overigens, want h\ 1916 door haar man, die nu 84 jaar is, aan haar geschreve jaren heeft de brief klem gezeten in de brievenbus. Vorige hy ontdekt, toen de bus moest worden verplaatst. „Met bezorgd", zette de posterijen op de enveloppe en zjj bezc alsnog ter plaatse. Mevrouw Johanna Wiesner verklaarde de brief niet belangstelling gelezen. Er stond een helebo rgde hem „Ik heb Als ge wel eens in Londen zijt geweest, kent ge natuurlijk het wereldberoemde Piccadilly Cir cus, het grote plein, dat 's avonds baadt in een zee van licht (re clames). Welnu, Piccadilly Cir cus dreigt zijn charme te gaan verliezen. De gemeenteraad van Londen heeft plannen laten uitwerken ter vergroting van het plein. Aan de Zuidkant, waar het bij het Criterion wordt begrensd door Lower Regent Street, Haymar- ket en Jermyn Street, moet een wolkenkrabber komen van maar liefst 70 meter hoogte, en in die wolkenkrabber wil men een hotel onderbrengen. Een tweede hotel zal gaan verrij zen op de plaats waar nu het Trocadero staat. En verder ko men er op Piccadilly Circus nieuwe winkels, meer restau rants en yeel kantoorgebouwen. De plannen zijn nog niet defini tief. Maar men voelt er veel voor ze te verwezenlijken. Mocht dit inderdaad gebeuren, dan zul len de Londenaars ontdekken, dat ze hun Piccadilly Circus hebben weggebouwd. GESCHIEDENIS Het stadhuis van Ameide oud. Het werd in 1644 gebouwd in opdracht van Hendrik van Bre- derode. Ge kunt dat nog lezen op een steen. Er staat: „Anno duy- sent ses hondert veertig en vier Heeft Hendrik van Brederode, Drossaert alhier Op den seven April met sijnen edelen hant Den eersten steen van dit stad huis geplant". De gemeente heeft, toen het dit huis van Hendrik van Brederode als stadhuis ging gebruiken, steeds jaarlijks een aanzienlijke huursom moeten brengen. Tot 1941 was het raad huis. Toen werd het afgekeurd en na de oorlog werd het een re creatie-oord voor bejaarden. Het was niet langer het centrum van de gemeente. Niemand die dit meer verdroot dan de Ambachts heer. Hij ging bij zich zelf te ra de wat nodig was om een traditie te herstellen en zo kwam hij tot het plan het bezit aan de ge meente voor een gulden te ver- ZWIJN de vrouw van Hendrik van Bre derode, die een zuster was van de beruchte Willem van der Mark, heer van Lumey bijgenaamd „Het wilde zwijn Het dak wëTSl Persoonlijkheid i het stadhuis koepeltorentje, digd door de klokkenmaker Euter pe in Deventer. En voorts is ver meldenswaard, dat de deur ge heel met spijkers is beslagen. OVERHEID gewoonten van Ameide' in het verleden. Zo lazen „In 1699 liet Amelia, gravin-douai rière en vrouw van der Lippe, Als u verlegen bent, moet u de Arden- geboren burggravin van Dona, een bulldog kopen, bent u een a" y'nw'jtreuzelaar een windhond. We enz.',' door een ordonnantie we- weten dit uit een artikel van de ten, dat met het oog op d'e ker- Engelse dr. Guy Danes, die na kelijke financiën een stuiver voor een lange studie tot deze con- elk paard en een. halve stuiver clusie is gekomen. Het is zeer voor elk veulen als staangeld op belangwekkend, aldus dr. Danes, de jaarmarkt betaald, gestort t ri_„ hnp ppn p;oenaar ziin moest worden ten behoeve van \e Znl Znï f,™ de „pastorije der stede Ameide". karakter aanpast aan dat van We hebben over de geschiede- En een ordonnantie in 1805 i Ameide veel gelezen zouden u uren kunnen bezig- i- houden. Ook over de zeden en dende de opbrengst gelden, den „impost", stemmen voor de arme Lastharingvisserij zijn hond, omdat het karakter van een hond niet ingrijpend kan worden veranderd. Het ge volg is, dat de baas meer van zijn hond overneemt dan omge keerd. Als u het niet gelooft, zegt dr. Danes, ga dan maar eens naar een hondententoonstelling. Dr. Danes weet nog meer te vertellen. Er zijn ook andere din gen, die de persoonlijkheid van de mens kunnen veranderen. Voor mannen: dieet en baardgroei, voor dames: nieuw kapsel of een nieu- kleur haar. „Tal van ménnen Vorige week vertelden we over steeds uitgedrukt in aantal lasten, het jubileum van de Nederlandsche 0°k deze lasten hebben betrekking zijn veel doortastender geworden Srheensmetintrsdicnst en in dit ver- °P het gewicht van 2000 kg. Een nadat zij hun baard hadden laten acneepsmptingsmenst en In dit vet- haring js gelJjk M staan. en er zijn „og vele huis_ band over de herkomst van woor- op zee gepakt. Maar voorheen ver- artsen, die er geen idee van heb- den tonnage en last. De heer A. G. meldden de visserijbladen omtrent ^n koe een vrouw, die aan de be- aankomst en vangst van een logger terende hand is, opknapt als de bijv.: 462 „ton" 33 last. In werke- kapster bij haar thuis is geweest", lijkheid hadden ze 33 last aan E° tenslotte is dr. Danes er ach- boord, bestaande uit 33 maal 17 ter gekomen, dat bepaalde weers- 561 kantjes. Deze werden na het omstandigheden het gedrag van -v-lossen direct „op", d.w.z. bijgepakt heel J°nge kinderen beïnvloedt. bordes prijken twee wapen.chd- de haringvisserij wordt n.l. de tot tonnen, waarvan er slechts 14 -Als een storm gaat liggen worden last gingen. Het gewicht van kinderen weer zoals ze voorheen Gé moet dat stadhuis ec gaan bekijken, want het heeft e«.. prachtig interieur. Maar ook aan Ligthart uit Den Haag schryft r de buitenkant is het bekoorlijk, aanleiding hiervan: „Wat „last" be- Het bordes is gekroond met twee trefti kan nog worden leeuwen, die elk het wapen van s^pvpninrpn- Ameide omklemmen. Boven het naar bcheveningen. vangst per reis of per teelt nog Een unicum op het gebied der naslagwerken GROSSIERS (Van onze correspondent in Bonn) publiek, Baden-Württemberg, be hoeven ln dit pas begonnen jaar niet meer anoniem te luiden. In een huis ln Hamburg, waar het Duitse klokkenarchief is geves tigd, is anderhalf jaar later dan men had gehoopt het eer ste deel gereedgekomen van een „klokkenatlas", die als hij een maal voliedig cal zijn samenge steld en daarbij de dikte van een respectabele encyclopaedic zal hebben aangenomen de bijzonder heden zal bevatten over alle in Duitsland (ook het oosten des lands) nog aanwezige kerkklok ken. De eerste band bevat de be schrijving en historie van alle kerkklokken, die Württemberg nog bezit. Deze „Duitse klokkenatlas" zal een unicum worden op het gebied van naslagwerken. Het is niet be kend. hoeveel delen het werk ten slotte zal krijgen, vóór alle uit ker kelijk en kunsthistorisch oogpunt belangrijke Duitse kerkklokken zul len zijn afgebeeld en beschreven. De samenstelling der klokkenency- clopaedie staat onder leiding van de stichter van het Duitse klokken museum, prof. dr. Günther Grund- mann, vroeger conservator in Bres- lau en thans leider van het „Alto- naer Museum" en mejuffrouw dr. Rotthauwe, leidster van het klok kenarchief. Rond 100.000 Duitse kerkklokken allerlei formaat zijn gedurende klokkenkrëgen voorlopig uitstel tot Hamburg waren er tussen de 16.000 en 17.000 opgeslagen en gecatalogi seerd. Dank zij de uiteraard stie keme medewerking van de „Reichsmetallstelle", een instantie die waardevolle metalen voor oor logsdoeleinden moest verzamelen, waren onder deze opgeslagen kerk klokken enige van de waardevolste exemplaren. Hitler had nl. aanvan kelijk bevel gegeven om in Duits land alle kerkklokken naar beneden te halen en te versmelten. De oud ste klokken mochten ten slotte ech ter behouden blijven. Zo breed mogelijk De „Reichsmetallstelle" heeft de ze vergunning zo breed mogelijk ge ïnterpreteerd. Wat niet wegneemt, dat een schat aan Duitse kerkklok ken verloren ging. niet alleen door versmelting, maar ook door oor logsgeweld. Daartoe behoren vrijwel alle klokken, die na 1840 waren ge goten. De „Duitse klokkenatlas" zal wanneer zij gereed is, zich dan ook bijna uitsluitend bezighouden met die kerkklokken, die stammen uit de jaren vóór 1840, voor zover zij behouden zijn gebleven. De eer ste, Baden-Württembergse band, be vat een beschrijving van de oudst- bekende Duitse kerkklok. Zij stamt uit 1250, toen de huidige Baden- Württembergse landshoofdstad, Stuttgart, stadsrechten kreeg. De „Operatie Klokken", waartoe de nazi's opdracht gaven toen het tekort aan metaal merkbaar begon te worden, is voornamelijk door vrouwen uitgevoerd, omdat de man nen aan de talloze fronten stonden. Zij bestegen de kerktorens, onder zochten de klokken, registreerden en fotografeerden ze en gaven ze het merk A„ B„ C. of D. De A-klokken gingen er direct aan, de B.-; de Tweede Wereldoorlog op last de Nazi's versmolten en tot oor logsmateriaal verwerkt. In de groot ste Duitse gieterij in de buurt van de kunsthistorici over hun histori sche waarde konden rapporteren (de meeste van deze klokken zijn ten slotte toch ook opgeofferd) en de D-klokken kwamen onder de mo numentenzorg. Zij werden vrijge steld van militaire dienst, zou men kunnen zeggen. Klokkenchaos Na de oorlog was het niet gemak kelijk om orde te scheppen in de klokkenchaos. Ook dit was een werk, dat vrijwel uitsluitend aan vrouwen toeviel. Deze uitzoekerij werd tevens aanleiding tot het idee om een „Duitse klokkenatlas" samen te stellen en de oorzaak, dat zoveel vrouwelijke kunsthistorici aan de re dactie van de atlas meewerken. Me juffrouw dr. Rotthauwe bijvoorbeeld is, ondanks het feit dat zij in de zestig is, persoonlijk op duizenden klokkentorens geklommen' om kerk klokken te onderzoeken, te beschrij ven en te fotograferen. Op haar aanwijzingen zijn vele klokken te ruggekeerd in de torens waar zij voor de oorlog plachten te hangen en te beieren. Deze klokken-repatriëring is nog steeds niet voltooid. Er is soms een langdurige studie voor nodig om vast te stellen in welke kerktoren in Duitsland een oude klok thuishoort. Sommige klokken, die uit Midden- en Oost-Duitsland stammen en in Hamburg werden bewaard, kunnen voorlopig nog niet worden terugge stuurd. tot over de politieke toe komst van Duitsland is beslist. Zo ziet men maar weer: de verdeling van Duitsland is van invloed op de meest-uiteenlopende vlakken, die met de politiek niets te maken heb ben. De terugzending heeft daar door geen haast en dat is maar ge lukkig, want het classificatiewerk is nog lang niet klaar. Voor de „Duit se klokkenatlas" zal er evenwel geen zonegrens met Oost-Duitsland of Oder-Neisselijn met Polen be staan. Zij zal ten slotte na vele ja ren de bijzonderheden en foto's be vatten van alle in het vroegere Duitse Rijksgebied nog overgebleven kerkklokken, hun gieters en hun geschiedenis. Dat is echter een werk van zeer lange adem, dat wie weet de scheiding van Duitsland nog eens zal overleven. In deze zin is de titel der encyclopaedic „Ge- samtdeutsche Glockenatlas" wel licht een voorbode van voor Duits land betere, d.w.z. onverdeelde, tij- ning gebracht en niet per aantal Eigenaardig is, dat in de vissers- „De haringgrossiers in het binnen- plaatsen de aanduiding van een last land", aldus de heer Ligthart, „be- 2000 kg 14 volle vaten ha- stelden voorheen niet 25, 10 of 5 ring) ook de aanduiding werd voor vaten, maar uitsluitend in lasten, dè hoeveelheid van 14 ledige grote dus 2, 1 of Vi last resp. 28, 14 of 7 of kleine vaten. Zowel de 1, Vz, V\, vaten. Voor de berekening van de als de kleine V* vaten werden vracht, die door de beurtschippers niet verhandeld per stuk, dozijn of eveneens in lasten werd uitgedrukt, gros, maar per last. Een contract of was dit "gemakkelijker. factuur over 500 last „zestientjes" Ook de keurlonen en de afslag- had dus betrekking op de levering rechten werden per last in reke- van 7000 ledige vaatjes". ,Stuk Maaswater van der Wal als directeur van de N.V. Vereenigde Kolenmaat schappijen te Rotterdam. De heer Van der Wal, zo hoorden we, is op 13-jarige leeftijd bij de maat schappij gekomen en dus tot de hoogste post opgeklommen. We vinden dat wel vermeldenswaard. Er werden bij het afscheid har telijke toespraken gehouden, waaruit de betekenis van de scheidende functionaris goed in het licht kwam te staan. Een van de sprekers zei: ,Jiet wordt tijd, dat je weggaat, nu krijgen ook anderen eens de kans olie en kleeft aan jou en jij kleeft Rotterdam". Maar het mooiste vonden we de opmerking van de man, die kort en krachtig zei: „Je bent een stuk Maaswater geworden".

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 14