MUI IDERLMD u n .BITTERE GEVOELENS IN EEN RUIG GEBIED' Waarom hebben ze W1 gestolen? ioi opvoeder hei leven Sokken en de T.V. ZATERDAG 10 JANUARI 1959 Boer De Dood heeft 's winten weinig te doen. Dus vindt liij hei helemaal niet erg, om over heden en verleden te praten. Maar opge nekte geluiden klinken er weini/i Wie dit plaatje bekijkt, zal onwillekeurig denken aan het lieflijke Giethoorn: een vaart, met bokken of pramen erin, een bruggetje met ophaalkettingen om de schuiten te laten passeren, en op de kant aardige boerderijtjes met groene ramen, die licht opvangen door kleine ruitjes. Maar zó lieflijk is hef in Neder land toch niet. Want er is maar één zo'n vaart en verder een straatweggetje, dat pas werd aangelegd met het oog op de toekomst Ontginnen is mooi werk als het maar betaalde „Het zijn hier allemaal gekke namen", zo zei ons de 67-jarige J. P. de Dood. Dat heeft me een halve eeuw geleden haast nog veertien dagen provoost gekost. Ik moest onder dienst en toen werd me gevraagd hoe ik heette. ,,De Dood", luidde mijn antwoord. Dat vonden ze nogal vreemd en ze vroegen me nog eens naar mijn naam. Opnieuw antwoordde ik „De Dood". En het werd genoteerd. Maar toen ze daarna informeerden waar ik vandaan kwam en ik zei „Uit Nederland" zei de sergeant me, dat hij zelf ook uit Nederland kwam en dat ik natuurlijk moest meedelen waar ik woonde. „In Nederland", herhaalde ik. Toen was zijn geduld ten einde. Hij liet zich niet door zo'n boerekinkel voor de gek houden en stuurde me naar de kapitein, waar ik soortgelijke ervaringen opdeed. Als ik nu niet gauw vertelde hoe ik heette en waar ik vandaan kwam ging ik twee weken op water en brood. Gelukkig slaagde ik er op het laatste ogenblik in alles duidelijk te maken en toen hebben ze heel hard gelachen." Nu moeten we ronduit beken- dat 1 „De Dood". sergeant en kapitein van een dorpje Nederland" hadden ge hoord, alvorens we een berichtje onder de ogen kregen, waarin die plek werd genoemd. Dat enkele dagen geleden, legenheid van het feit, dat deze buurtschap uit haar verschrikke lijk isolement werd verlost. Het is gelegen in het ruige land van de Noordwesthoek van Overijssel en behoort tot de gemeente Steenwijkerwold, die nog tal van andere negorijen omvat. Ja. Steenwijkerwold is eigenlijk alleen maar een complex van negorijen, die met elkaar zo'n 10.000 zielen tellen. En midden tussen al die buurtschapen ligt een zelfstandig stadje, dat Steenwijk heet en, of schoon nog geen honderdste in oppervlakte van Steenwijkerwold, toch bijna net zoveel heeft. Tien hofsteden Maar we willen het nu niet heb ben over Steenwijk. en ook niet over Steenwijkerwold, doch over dat ene gehucht, dat luistert naar de naam Nederland, dat uil tien boerenhofsteden bestaat enigszins doet denken aan Giet- tijd van het jaar, en misschien wel het hele jaar door, een speld kan horen vallen. Want in Ne derland is het angstig stil. Jc ziet er geen kind. zelfs geen. kip. En toch wonen er negen ge" zinngn, die tezamen drieënveertig mensen vertegenwoordigen en zon der uitzondering christelijk histo risch zijn. Dus kerks. In Nederland staat echter geen kerk. En ook geen school. Er is geen gas en er is geen elektrici teit Waterleiding is er. merk waardig genoeg, wel. Doch nie mand weet, waar die eigenlijk 1859 - EEN DIEPGELOVIG MENS - 1959 TIOEVELEN in Den Haag n 1885 tof zijn dood in 1916 hoofd i i elders hebben Jan Ligthart, die van i geweest van de open bare school aan de Tullinghstraat niet gekend Hij was met zijn zwarte baard en levendige bruine ogen een indrukwekkende figuur; niet groot, maar toch ging er iets flinks uit van zijn ge stalte. Hij was, als men hem zo zag net een Poolse Jood en hij had ook iets van het profetische, zoals b.v. Rembrandt in zijn profeet Jeremia tot uitdrukking heeft gebracht. Ook innerlijk was Ligthart een srofeet. Niet alleen omdat hij het jehele Nederlandse onderwijs be- sield heeft met een nieuwe geest, imdat hij de instigator is geweest van wat men sindsdien de onder wijsvernieuwing heeft genoemd, (de school als levensgemeenschap; jpvoeding gebaseerd op vertrou wen; de vrije ontplooiing van het eind; de nauwe band tussen school en leven; zelfwerkzaam heid; handenarbeid en al wat dies meer zij). Profeet was Jan Ligthart voor al in zijn protest tegen de geest van zijn tijd. Zijn tijd was er een van formalisme op ieder terrein. Hij stond in het teken van de zich ontplooiende techniek en dr. Plui- zer en dr. Cijfer kregen op alle gebied hoe langer hoe meer het heft in handen. Het is geen won der. dat Jan Ligthart altijd zo nauw geleefd heeft bij Van Ee- dens ..Kleine Johannes". Pleidooi voor fooien Lees bjjv. Ligtharts pleidooi voor ile fooien: ,.Ik geef ze graag, omdat ik ze altijd zo graag ont vangen heb.... Een gulden meer weekloon is niet hetzelfde als een gulden fooien. Zo iets meent en verdedigt alleen de kortzichtige in -mekaar-zetter van 'l leven. Die verhoging van weekloon wordt al gauw een stuk gewoonte, niet meer gewaardeerd; niet meer een levensvreugde.... Nu moet men niet zeggen: O, die kapitalistische Jan Ligthact is tegen loonsverho ging. ...want dan heeft men de strekking der opmerking grepen. Ik wil alleen bij de steeds toenemende vermechanieking van het leven er op wijzen, dat er ruimte moet blijven voor sponta ne uitingen en er aan herinneren, oat een mens altijd een kind blijft, gevoeliger voor kleine ver- utrecht rassingen. dan voor grote gere- Niet tevreden Hij is overigens over de moei lijke formulering van dit kinder gebedje niet tevreden. Later gaan kinderen zich kritisch afvrageu. wat zij gebeden hebben en dan blijkt het, dat ze het door de moeilijke vorm vergeten zijn. ,,Ik weet wel", vervolgt hij, ..er zijn kinderen en mensen, die nooit vragen. nooit kritiseren, die jaar in jaar uit gedachteloos dezelfde woorden prevelen...Maar het is zeer de vraag, of zij die Op 11 januari, dus mor gen. is het honderd jaar geleden, dat de bekende opvoedkundige Jan Ligt hart (o.a. de geestelijke vader van het beroemde tweetal Ot en Sien) werd geboren. Ter gelegenheid van dit feit schreef een onzer redacteuren het her denkingsartikel, dat wij op deze pagina hebben afgedrukt. nooit agen wel oit God hebben gevraagd; of dc nooit kritiserenden wel ooit hun eigen zielloos formalisme gekriti seerd hebben; en of zij die nooit verwierpen, wel ooit hebben aan genomen". Ligthart was ook in het gods dienstige een profeet in protest te- gén het formalisme. Hoe kon hij fulmineren tegen het gedachte loos gememoriseer van teksten en verzen. ,,Wie meent, dat de tek sten zullen ordehouden en opvoe den heeft het glad mis. En toch doen die teksten het, maar niet die blote woorden. Neen, hun in houd. hun geest moet realiteit zijn geworden in hart en leven van de opvoeder. Waar dit het geval is, daar is de ware ..School met den zoals zijn leerling, vriend en nre- Bijbel". En waar dit niet zo is dewerker* prof H Casimir. die daar heb je een heidense school, sinds 1902 geregeld met hem om- 00k aj liggen dc kasten vol bij- ging, later heeft verklaard. ..toch bels en leren de kinderen heel het altijd de slip van de mantel vast- Nieuwe Testament uit hun hoofd." gehouden". Ja, de school met de Bijbel. Die lag Ligthart aan het hart. Dit moge vreemd klinken van iemand .aa.. ia uii uUi»,i mvi die het openbaar onderwijs dien- pedagogisch, maar ook een gods- de en toch kon Ligthart zich geen dienstig testament. Men leert er opvoedkunde bujten God om den- de 53-jarige Ligthart uit^kenpen ken. Zijn opvoedkunde vandaan komt. Vermoedelijk van Blokzijl, anderhalf uur gaans in de richting van de Zuiderzeedijk, waarachter nu de Noordoostpol der gelegen is. In Blokzijl gaat men in elk geval 's zondagsochtends „tempe len". dus ter kerke. Of naar het gehucht De Wetering, dat maar een goed half uurtje lopen vergt en waar wél een kerkje staat en een tweemansschooltje is alsmede elektriciteit en gas. En vanwaar sinds korte tijd nu ook een straat weggetje gekomen is. dat de be vrijding van Nederland beteken de. Links en rechts van dit wegge tje wordt alle land omgewoeld. Het is erbarmelijk slecht land. wafer alleen maar riet groeit en hier en daar wat gras. En omdat er zoveel mensen wonen, die een groot deel van het jaar geen werk kunnen vinden en dus het gevaar lopen zelf ook slecht te worden, ging de Ontginningsmaatschappij Land van Vollenhove. gevestigd te Giethoorn en werkend met staatsgeld, in Nederland, want daar nu pas bezig, maar in die hele woeste streek, die grenst aan het Friese land. Naar Blokzijl Toch denke men niet. dat thans zondagsmorgens al die „Neder- inders" over het nieuwe straat- eggetje in De Wetering naar ?n preek gaan luisteren. Natuur lijk zijn er wel die dat doen. Doch n er ook, die nog altijd Blokzijl wandelen, negentig minuten ver. omdat men dat al zo vele jaren deed; of omdat de dominee daar de voorkeur heeft. Dat wandelen naar Blokzijl bete kent bij winterdag echter vaak meer glijden dan lopen. Glijden over een week. modderig paadje, van amper een halve meter breed. Soms dwars door de een tonige rietkragen door. soms langs een pikzwarte wete ring. met nu en dan een lapje weide van niet te beste kwaliteit. En dit alles nogal dikwijls in nicer of minder zware nevelen In de kleine woning van boer De Dood is het echter smoorheet. De met riet gedekte schuur, waar veertien of vijftien koeien de lente afwachten, biedt volop ruimte. doch waar het gezin dagelijks toeft, kunnen nauwelijks twee koeien staan. Aan het zol dertje hangt een petroleumlamp gaskousje blusmiddel verstoken te zijn ge weest heeft Nederland thans enkele brandkasten gekregen. Daarin zit ten slangen met slraalpijpen. F.n de waterleiding moet voor de druk zorgen. wat ik graag zou willen krijg ik het niet. Want er moeten nieu we boerderijen worden gesticht. Wel kan ik nog ontgonnen land huren tegen 2Vi pet. of 325 de bunder. Daar heb ik evenwel zo weinig aan. Want ik ben mijn riet kwijt. Ook al wordt voor die f 325 het nieuwe land bemest en met gras ingezaaid, toch word ik Boer De Dood staart dan even door het raam met kleine ruit jes. die uitzicht geven op de-boer derijtjes aan dc overkant van de wetering. De klok tikt rustig voort. De kolen knetteren in de kachel. Een zoon komt binnen, ook in een blauwe kiel gehuld, ne'. als zijn vader. Vrouw Dc Dood volgt even later. Ze kijken bei den wat verbaasd op. „Wat doen die heren hier?" vraagt ze par- Gebeurtenis nis. En „het i rare tijd ze was „even" naar Muggebeet geweest, een buurt* schap die bij Blokzijl behoort. Dat is echter een uitzondering, want ze loopt dc hele week wel Veel, maar „altijd hier in huis en op het erf." „Ja. de bakker cn de kruidenier en de post komen alle maal aan de deur. Er komen zelfs twee bakkers naar dit totaal verlaten oord. De ene dag komt de een en dc andere dag de an der. Voor de post hangt er een brievenbus waarvan niemand gebruik maakt, "t Is veel eenvou diger om de besteller, wanneer hij de krant komt brengen, de te verzenden brief zó mee te geven. En als er geen postzegel in huis is, is twaalf losse centen ook goed. Zelfbediening in dc rimboe waar de knotwilgen staan te druipen, waar het water van de vaart nu rimpelloos is. waar we ken voorbijgaan dat er geen vreemdeling te bespeuren valt... Geen t.v. man was zeer verzwakt. Prof. Casimir, die dit mededeelt, vraagt zich af. wat hem op het laatste ogenblik door het hoofd is ge- brandt dus°toch op gas, al komt flitsteen gevoel van dank- het niet uit een gasfabriek. baarheid, dat hij zoveel voor het koken doet kind en zijn volk had doen? Ik denk eerder, dat het een bede is geweest voor de zij nen. voor zich een stille uitroep: O God wees mij zondaar gena dig!". aldus Casimir. Tuil iilgli Als Ligthart in 1912 zijn „Jeugd herinneringen" laat verschijnen, dit boekje niet alleen r op de haardka chel, of in de schuur, of helemaal buiten op een oud fornuis, dat met hout wordt gestookt. Boer De Dood praat niet ge makkelijk. Hij heeft last van asth ma en spreekt bovendien een taal. die nauw aan» het Fries is verwant. Maar we horen in elk Jan Ligthart is een man des geval, dat hij pas in Canada is vredes geweest. Ergens zegt hij in geweest, waar één van zijn doch- :ijn „Jeugdherinneringen", dat ters met haar man heentrokken openbaar en bijzonder onderwijs om daar een beter bestaan te elkaar de hand moeten reiken. zoeken. „Machtig land", zegt boer Laat ons besluiten met enkele Di- Dood. ..'k Had er best willen citaten; „Er is voor ons dat heer- blijven. Daar had ik ook helemaal lijke Christuswoord: ..Laat de kin- geen last met de ademhaling. En deren tot Mij komen en verhinder hier wordt het je steeds moeilij- ze niet". Indien er iets, ook maar ker gemaakt..." iets van Christus liefde in ons woont, kunnen we ons daardoor DGVdlt filet veilig laten leiden „Laat dan de kinderen ook tot u komen en ver- Het blijkt uit de loop van het gesprek, dat die ontginning hem hinder ze niet. Verhinder B met uw grauwen en boze blikken, helemaal niet bevalt. En dat het niet met uw schelden en uitjak- niemand in Nederland bc- kerpn" en elders. „We voelen ons thuis bij de tollenaar, die oprecht kind van God. Hij richt op het leven en leven i Zo'n citaat is Ligthart ten ten uit. Hij was een strijdej het leven en het bele- het godsdienstige, meester van een openb; o- o God. Oorspronkelijk de kerkgeschiedenis te was de jonge Jan (als twaalfja- en dit was te begrijpen, rige) bij het bijzonder onderwijs wani CrameV die een sterk gevoel kwekeling (op de „afgescheiden" voor humor bezat was obk altijd school aan de Bloemgracht), maar op zoek naar ccn levend geloof, bij „de stad" kon hij iets meer Als dr. J. H. Gerritsen hein in verdienen en zijn ouders leefden Ook in Laag-Soeren bezoekt, waar Jan jn zo'n geweldige armoede, dat wantdeze' L'Sthart in zi^n laatste levensja- ieder dubbeltje welkom diepgelovig hij bezat zijn geloof vastomlijnd bezit; als een pakket Sprak' valies Qp zljn graistccn te Dieren staat reri genezing trachtte te vinden. tie laatste bladzijde van zijn Jeugd- verklaart deze predikant van-"herinneringen schrijft hij: „Mijn hem zijn ogen werden goud. als hele leven, telkens als ik de liefde van Christus daaraan dacht, voelde ik in zijn machteloze veroordeling van eigen ongerechtigheid alleen redding zocht bij de genade der goddelijke liefde: „Heer wees mij zondaar genadig!" Wanneer kin deren in ons medezondaars weten, is de afstand tussen hen en ons wat kleiner. Ze laten zich in ons los." Ten slotte het was ook Ligt hart. die hiervan ten volle over tuigd was: „Schuldbesef is niet genoeg. Er moet in 't mensen- en kinderhart schuldonrust zijn, schuldellende". Tan de openbare school in d Tullinghstraat 2 u as Jan Ligthm van 18851016 hoofd. Tan di onaanzienlijke schoolgebouw i een onaanzienlijke buurt in De Haag maakte Jan Ligthart voo zijn kinderen een paradijs, vo waarheden, dal men m een valies met zich mee.^kon djasen.^Neen. gebJ„eld; s iGod< weg n u/Qc »mi an e. ongetwijfeld c van Ligtharts vele brie- Ligtharts geloof was een aange vochten zaak; een heilig goed, dat midden in de branding 1 i het le- dit als trouwbreuk nu nog. terwijl ik het feit vertel, schaam ik mij citaat ik kan mijn ouders niet hard vallen over hun han delwijze. Maar voor mij- De „Jeugdherinneringen" staan zelf hcb ik stecds het i vol godsdienstige reminiscenties: Godsdienstige opvoeding th op net..cho,.i kmder- kerk (een heel hoofdstuk) op de school aan de Lindegracht de „afgescheiden" school a Bloemgracht. Uitvoerig bespreekt Ligthart het dat het ook ons laatste kindergebed, dat hij thuis voor het levenswoord niet zij". stige opvoeding genoten, der was een echte vrome vrouw een dochter van ds. Van Spall ui Klundert en twee van zijn oom waren ook predikant. Als er geld slapen gaan moest bidden. Hij was geweest en Ligthart naar de herinnert het zich nog geheel op universiteit had gekund, was hij- één regel na. die hem later door zelf ook vast op de. kansel terecht- een briefschrijfster wordt meege- gekomen. Als kind mocht hij deeld Het was de regel: ,.Ach, graag voor vader moeder, broers vergeef mij al mijn zonden" en zusters „preken". Toch zou hij Jan Ligthart tekent hierbij aan: ten. want schandelijk dat juist die gestorven, voel. dat ik tegenover die school iets goed had te maken. Zo is het einde de mijner Jeugdherinneringen zelfverwijtik hoop. Eenzaam gestorven Toch later met smart moeten bekennen, dat hij het geloof van zijn jeugd regel H3HH ontschoten i groot deel was kwijtge- dringend nodig heb om die ver- raakt. gtving van ..al mijn zonden" da- Maar zelfs in een tijd van bijna gelijks te bidden. Gelukkig, dat de uitgeblust geloofsleven, heelt hij verlorene me teruggebracht is, oensdag 16 februari 1916 by een wandeling het Die- rense kanaal Is Ingewaaid. Het woei zeer hard en de valt. 't Is wel beter voor het land. De streek knapt er stellig van op. ...Maar wat heb jc aan mooi land", zegt De Dood. „als Jc er in je portcmonnaic niet wijzer van wordt." Hij legt het ons haarfijn uit. Vroeger, meer dan een eeuw ge leden. woonden hier veel meer mensen. Toen stonden er zeker 30 of 40 huizen. Toen stond er ook een school, waarvan mijn groot vader het hoofd was. Van heinde en ver kwamen de kinderen bij hem ruim honderd om on derwijs te ontvangen. Langzamer hand trokken de mensen echter weg. omdat aan het afgraven van dc turf een einde kwam. De hui zen raakten leeg, daarna in ver val en ze verdwenen ten slotte helemaal. Er bleven maar elf boerderijtjes over. Nog niet lang geleden werd er van die elf weer een gesloopt. En van de tien die toen overbleven werd er onlangs wéér een verlaten. Dat wil zeg gen: de mensen trokken naar el ders. De koeien bleven echter. Maar dat is natuurlijk niet leuk voor de achterblijvers, al komen we zelden bij elkaar over de vloer. DoCh de gemeenschap wordt steeds kleiner. Tenzij dc ontginning daarin verandering brengt. Wat best mogelijk is. om dat niet zover uit de buurt kort na de oorlog een compleet dorp uit de grond werd gestampt, dat nog niet op de kaart staat, maar al meer dan vijftig woningen heeft -n de naam Schierwolde kreeg." Thans niet hebben hier allemaal zo'n vijftien koeien en daar kunnen we onmo gelijk van bestaan. De kurk waar op wij altijd dreven was het riet Ik had bijvoorbeeld 26 bunder land, waarvan 10 weiland en 16 riet. Die 16 bunder riet brachten mc soms wel 3.000 gulden op. Die ben ik nu kwijt. Ik durf ge rust te zeggen, dat ze die van me gestolen hebben. Dat ging zo. De domeinen taxeerden al mijn grond op 10.000. Die 10.000 kon ik opstrijken, maar ik kon er ook de rente van krijgen, zijnde 3 pet Het ontgonnen land kon ik nu kopen 1800 de bunder. Maar niet meer dan 6 bunder, want dat maakt ruim 10.000. Ook al wil ik 2.000 de bunder geven Twee nieuwtjes uit het altijd lezenswaardige blad van de Consumentenbond. Ze komen uit Oostenrijk en Engeland en gaan resp. over de televisie en een onderzoek, dat is ingesteld naar het gebruik van herensok- In Oostenrijk nu kunnen de huisvrouwen elke maand via de televisie kennis nemen van dc re sultaten, die tal van nasporingen hebben opgeleverd. De consu mentenbond in dit land. houdt zich voornamelijk bezig op het gebied van dc voorlichting en on derzoekt daartoe veel. wat voor de huisvrouw van belang kan zijn. Om haar direkt op de hoog te te brengen van de uitslag, kan de bond elke maand over een vast televisieprogramma beschik ken, waarin op een alleraardig ste manier deze resultaten in beeld worden gebracht. Dc herensokken hebben in Groot Britannië in de belangstelling ge staan. De conclusie was. dat zo wel wol als synthetische weef sels het doen, maar de meeste gebruikers zoeken het in een com binatie van deze twee. Dat de echte wollen sok zich evenwel niet van haar plaats laat verdringen, is ook aan het licht gekomen. De beha gelijke warmte en het absorbtievermogen waren in dit verband voor de kopers het be- langrijksL Radio hebben ze in alle gezin nen. daar in Nederland. Maar te levisie nog niemand Want het riet raakt op. En dan kan er zo'n kapitaal voor een kijkkastje niet meer af. Wel een brommer en een fiets. De kinderen gaan dan ook allemaal met dc fiets naar school Voor hen ia het iso- lemcntsprobleem daarom wel zo ongeveer upgelost. Duch die oudjes, die nooit fietsen leerden en geen geld hebben voor een auto.... Voor hen is er eigenlijk nog weinig veranderd, ondanks dit straatweggetje naar De Wete ring. dat onlangs in dienst kon worden gesteld. Dat straatweggetje schept ech ter weer een nieuw probleem, om dat de gemeenteraad van Steen wijkerwold nu van mening is, dat het armzalige klapbruggetje, hetwelk al jaren de verbinding vorm*, tussen de bewoners aan beide zijden van de vaart, nu verdwijnen kan. Want het is strikt genomen niet meer nodig cn be hoeft dringend vernieuwing, daar anders ongelukken niet uitgeslo ten mogen worden geacht. Maar vernieuwen kost geld. Boven aan dal bruggetje hangt een zwaar blok beton, het contra-gewicht om de loopplank op te halen, als schuiten met koeien, of hooi moe ten passeren. Maar al het hout werk is verrotInderdaad." zegt de gemecntearchitcct van Steenwijkerwold. de heer Van den Broek, die ons op onze tocht heeft vergezeld, en zijn residentie heeft in Tuk. dc grootste der negorijen uit deze buurt. „Het is toch eigen lijk niet verantwoord. Men zou de mensen van gemeentewege la ten verdrinken. De burgemeester wil het ding dan ook opruimen. Maar De Dood kan het moeilijk missen. Trouwens zijn buren evenmin. Lastige zaak. We zullen het nog eens bekijken..." Brandkasten In elk geval heeft Nederland nu eindelijk ook een paar brand kasten gekregen. die tegen de boerderijtjes werden getimmerd. Ze zijn knalrood, net als de brie venbus en bevatten een aantal me ters slang en een straalpijp. In geval van nood kan door aanslui ting op de waterleiding thans worden geblust. Voorheen was er niets van dien aard. Hetgeen be tekende. dat als er in één woning brand zou uitbreken heel Neder land van de kaart zou verdwijnen Want in alle boerderijtjes zit hooi en stro en tussen die boer derijtjes staat hooi en stro. En alles in Nederland, of hrt nu een schuur of een hooimijt betreft, is afgedekt met riet. Vraag dus niet of het daar branden zou! De ouderen maakten «Ich daar herhaaldelijk zorgen over. De jeugd natuurlijk niet. Die gaat overdag in Schierwolde of Blokzijl naar arhool en 'a avonds naar de Jongellngsvere- niglng, de zangvereniging of de „gym". „Wat weten die Jonge knapen van vroeger", zegt De Dood. „Ala er toen twee gingen trouwen moesten ze In hun bruids- tollet en zwarte pak eerat gaan wandelen naar de Wetering, daar op de stoomboot die ze naar Steenwijk bracht. En vandaar weer gaan lopen naar bet raad- huls van Steenwijkerwold, dat In Tuk te vinden I* Zo praten wc nog een tijd voort In Nfderland. Af en toe rinkelt in de schunr een ketting van een koe. die een pluk hooi naar zich loehaalt. Maar dat la dan ook alles wat er te horen valt. En te zien is er ook niets, als men daar al jaren woont..

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 13