Gratis televisie Wat doet baby groeien? LANGEZAAL Meisjes en jongens van Nederland, het gaat er om spannen deze week Testpiloot van „LA ROUTE ZERO' De techniek schiet vooruit Van uit het gehele land stromen nu dag aan dag de ingevulde logboeken binnen. Er wordt hard aan gewerkt al die nieuwe M-Brigadiers het mouw-embleem plus fietswimpel plus de geheimcode te zenden. Intussen beraadt zich de Ereraad der M-Brigadiers, welke 50 meisjes en jongens van degenen, die in aanmerking komen voor het M-Brevet, bovendien nog één der prachtige M-geschenken krijgen. Zorg dat je je Logboek krl|gtl Vraag het Logboek voor de Melk- je bent M-Brigadier die door een wegvaarders aan jullie melk- flinke daad het M-brevet kan handelaar. Daarop teken je elke verwerven en meedingt naar dag je extra M-daad aan: elke prachtige cadeaux... en een kans dag een glas melk extra gebrul- op een plaatsje op een plaatje ken (of yoghurt, in de krant! HetLog- chocola, karnemelk. met een glas e-x-t-r-a* nóg meer mans! iétaal totaal: 3/4 kan pir dag eventueel verdeeld over melk, yoghurt, chocolademelk, pap of pudding L«t op de volgende mededeling I NIEUWE LEIDSCHE COURANT 70 ZATERDAG 10 JANUARI 1959 BLIKGROENTEN ZIJN VITAMINENGROENTEN i 4 minuten klaar op tafel Officiële publikatie RIJKSSTUDIETOELAGEN De Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een zeer goede studleaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te be talen en die gedurende de cursus 1959 19fi0 voor een rijks studietoelage ter tegemoetkoming in die kosten in aan merking wensen te komen,'zich vóór 1 februari 1959 dienen te wenden tot zijn ministerie, afdeling Rijksstudietoelagen. Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage. Rijksstudietoelagen kunnen worden aangevraagd voor: 1. Nederlandse universiteiten en hogescholen. Diegenen, die reeds aan een Inrichting voor hoger onder wijs studeren dienen hun aanvragen in te dienen door mid del van een staat van inlichtingen, die bij de administratie van de universiteit of hogeschool verkrijgbaar is. Op grond van het door de universiteit of hogeschool uit te brengen advies zal worden beslist of deze toelage de vorm van een gift of renteloos voorschot zal dragen. Diegenen, die voor nemens zijn met ingang van 1 september 1959 voor het eerst een universiteit of hogeschool te bezoeken, dus ook zij, die nog geen eindexamen h.b.s. of gymnasium hebben afgelegd, moeten hun aanvragen eveneens vóór 1 februari 1959 indienen. Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij alle inrichtingen van middelbaar en voorbereidend hoger on derwijs en bij de afdeling Rijksstudietoelagen van het ministerie. (Zij, die een toelage wensen voor de studie aan de Land bouwhogeschool te Wagenlngen, kunnen terzake inlichtin gen inwinnen bij de directeur van het landbouwonderwijs van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening. Ie van den Boschstraat nr. 4. 's-Gravenhage) 2. Erkende inrichtingen voor: voorbereidend hoger en'of middelbaar onderwijs, ultgrhreld en middelbaar technisch onderwijs, uitgebreid lager en middelbaar nijverheidsonderwijs, scholen voor maatschappelijk werk. erkende opleidingen voor middelbare akten en Deze toelagen worden verleend als renteloos voorschot en dienen later te worden terugbetaald. Voor het volgen van de driejarige vooropleiding voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes kunnen toelagen worden verleend, die niet behoeven te worden terugbetaald. Deze toelagen bedragen maximaal 400. Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij genoemde in richtingen van onderwijs, ulo-scholen en de afdeling Rijks- studietoelagen van het ministerie. 1. Rijks-, gemeentelijke of aangewesen bijzondere inrich tingen tot opleiding van onderwijzeressen) en gesubsidieerde of aangewezen opleidingen voor kleuterleidsters. Deze toelagen bedragen maximaal 300.— per jaar en worden verstrekt als gift. Voor hen. die wegens de afstand tot de te bezoeken school gedwongen zijn hoge reiskosten te maken of in pension te gaan. bestaat de mogelijkheid een grotere toelage te ontvangen. Opgemerkt wordt dat de helft van deze toelage later moet worden terugbetaald, met dien verstande, dat op zijn minst 300.als gift wordt verstrekt. Degenen, die reeds leerling van een kweekschool of oplei dingsschool voor kleuterleidsters zijn, dienen hun aanvraag in te zenden door middel van een staat van inlichtingen, die bij deze scholen verkrijgbaar is. De overige gegadigden kunnen een aanvraagformulier verkrijgen bij alle h.b.s.-en. gymnasia, lycea, ulo-scholen en bij de afdeling Rijks- studietoelagen van het ministerie. Aan diegenen, die na beëindiging van de studie als bevoegd leraar lerares aan een erkende school voor voorbereidend hoger en of middelbaar onderwijs, nijverheidsonderwijs, de opleiding voor onderwijzer of als maatschappelijk werker een volledige betrekking gaan vervullen en zij, die als onderwijzer(es) of kleuterleidster gaan werken, kan na leder jaar dienst 30van de totale schuld worden kwijt gescholden. Nieuwe Leidsche Courant, een gezellige krant gantiscbe werk van geleerden, irrgemews en speóa forten. De strijd om het behond van de omrnsbare vitaminen in bÉfc- groenten is gewonnen en onvermoeid wordt gewerkt aan de verdere vervolmaking. Ook voor h zijn deze vkaminengroenten onmisbaar. De eon- serveomdostrie gebruikt wetenschappelijk ontwikkelde me thoden, waarbij meer vitaminen bewaard bUjiren dan bij gewoon koken thuis*. Breng gezonde afwisseling met bfikgroenten. JÊx bestaan voldoende negeren* dat de conserven ia Hik rijker san vitamine C rijn dom dezelfde voedingsmiddelen, huishoudelijk toebereid." th. L F. Lokman. Research Laboratory Kat tonal Conner s Ast. Washington Uw adres voor 100 kwaliteit en service STILLE RIJN 3—4 Leiden TEL. 26545 PRETTIGE EIGEN FINANCIERING. RUITGANG OP ELK GEBIED! Officiële publikatie BEURZEN VOOR MUZIEK- EN DANSSTUDIE (CURSUSJAAR 1959/1960) De Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen brengt ter algemene kennis, dat in 1959 van rijks- - wege beurzen voor muziekstudie en voor dansstudie be schikbaar zullen worden gesteld ten behoeve van hen. die de Nederlandse nationaliteit bezitten en die zich aan de muziek of aan de danskunst als vakbeoefening willen wij den doch in de onmogelijkheid verkeren de aan die studie verbonden kosten uit eigen middelen te dekken. Met betrekking tot de beurzen gelden de volgende bijzon derheden. Rijksbeursen voor muziekstudie Aan leerplichtigen kan geen beurs worden verleend, even min aa* personen van zodanig gevoederde leeftijd, dat het verwërven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden verwacht, b.v. in verband met de vereiste tech nische vaardigheid voor het gekozen instrument. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een eerste onderzoek, waarna een vergelijkend examen zal worden gehouden. Zij zullen alleen voor dit onderzoek worden opgeroepen, indien zij bewijzen kunnen overleggen, dat zij hebben gestudeerd onder bekwame leiding en reeds een zekere hoogte in de techniek hebber, bereikt. Het Is niet mogelijk op het zo uitgebreide terrein der muziekstudie voor de sollicitanten voor elk der vakken nauwkeurig omschreven muzikale eisen en leeftijdsgrenzen vast te ctellen. De eisen lopen hiervoor te zeer uiteen. Hoofdzaak zijn een bijzondere muzikale aanleg en een goed muzikaal gehoor De maatstaf, die wordt aangelegd omtrent muziekkennis. technische ontwikkeling, enz. richt zich naar elk geval afzonderlijk, ook naar leeftijd Aan het verlenen van een beurs wordt de voorwaarde ver handen van studie aan een van rijkswege „erkende" in stelling voor muziekvakonderwijs. De beurzen die worden vastgesteld met inachtneming van de financiële omstandig heden van de sollicrtanWe) of van het gezin, waartoe deze behoort, zijn in de eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming in de kosten, welke rechtstreeks met de studie verband houden, zoals lesgelden, leermiddelen, e.d. Daarnaast kan tot op zekere hoogte rekening worden gehouden met even tuele reiskosten. Het is In het algemeen niet mogelijk de kosten van levensonderhoud, kamerhuur. e.d in de beurs od te nemen: slechts In zeer bijzondere gevallen zal met d?ze kosten, en dan nog zeer ten dele. bij het vaststellen van de beurs rekening kunnen worden gehouden. Verder zullen één of meer beurzen beschikbaar worden gesteld teneinde belanghebbenden, die daartoe financieel niet bi) machte zijn, in de gelegenheid te stellen een hier te lande met succes volbrachte vakstudie in de muziek in het buitenland onder loiding van een kunstenaar van internationale betekenis af te sluiten; de keuze van de leraar behoeft de goedkeuring van de Staatssecretaris. Bii het vaststellen van het bedrag van beurzen voor muziekstudie in het buitenland wordt, behalve met de studiekosten, mede rekening gehouden met de kosten van de reis naar en van het land van bestemming en met de verblijfskosten aldaar, alhoewel ook hierbij geldt, dat het ln het algemeen niet mogelijk zal zijn deze kosten volledig door de beurs te dekken. Ritksbeurzen voor dansstudie Ter voorkoming van misverstand zij erop geweizen, dat geen beurzen kunnen worden verleend ten behoeve van hen. die de gezelschapsdans wensen te beoefenen. Voor het verkrijgen van een beurs gelden uiteraard be paalde eisen m.b.t de artistieke en technische hoedanig heden van de kandidaat. Deoe normen richten zich naar elk geval afzonderlijk, vooral ook naar leeftijd. Hoofdzakelijk zal worden gelet op bijzondere aanleg voor de danskunst. Geen beurs kan worden verleend aan per sonen van zodanig gevorderde leeftijd, dat het verwerven van volledige vakbekwaamheid niet meer kan worden ver wacht. Leerplichtigen zullen slechts in zeer bijzondere gevallen voor een beurs in aanmerking kunnen komen. Omtrent het vorenstaande zal de Staatssecretaris zich door een deskundige commissie doen voorlichten. Sollicitanten kunnen worden opgeroepen voor een in te ctellen onder zoek naar aanleg en capaciteiten De keuze van de instel ling aan welke men wenst te studeren behoeft de goed keuring van de Staatssecretaris De beurzen, die worden vastgesteld met Inachtneming van de finanoiële omstandigheden van de sollic4tant(e) of van het gezin, waartoe deze behoort, zijn in de eerste plaats bedoeld als tegemoetkoming in de kosten welke recht streeks met de ctudie verband houden, zoals lesgelden, balletkleding, „spitzen" e.d. Het is in het algemeen niet mogelijk de kosten van levensonderhoud, kamerhuur, e.d. in de beurs op te nemen; slechts in zeer bijzondere gevallen zal met deze kosten, en dan nog zeer ten dele, bij het vast stellen van de beurs rekenine kunnen worden gehouden. Het is In het algemeen niet mogelijk rljksbeurzen voor dansstudie in het buitenland te verkrijgen. Zulks zal hoog stens overwogen kunnen worden, indien de studiemogelijk heden voor de betrokken kandtda(a>t(e) hier te lande uit geput zijn. Zij. dte voor een der vorenbedoelde beurzen in aanmerking wensen te komen, behoren hun verzoekschrift daartoe vóór 1 februari 1959 in te zenden aan de afdeling Kunsten, onderafdeling Muziek en Danskunst van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen. Nieuwe Uitleg 1 te 'i-Graivenhage. met vermelding „Mededinging Rijksbeurs Muziekstudie/Dansstudie 1959". Aanvragen, welke na genoemde datum worden ingezonden, zullen, behoudens hoge uitzondering, niet ln behandeling kunnen worden genomen. Voor het aanvragen van vorenbedoelde beurzen zijn geen invul formulieren verkrijgbaar. Baby steft TOOr 2ïjn groei drie voorwaarden, zeggen de doktoren hij eist zorg, moederliefde en goede voeding. Zonder die drie kan geen kind gedijen, mèt die drie gaat het als regel van een leien dakje. Nu, wat voeding betreft kunt U geen betere keus doen dan Molenaar's Kindermeel, de uitermate voedzame,smakelijke en licht verteerbar* kinderkost Het bevat net alles wat zo'n jong lichaampje voor zijn ontwikkeling nodig heeft. De voedzame Molenaar's pap is bovendien gemakkelijk en vlug klaar te maken. U zult over de resultaten met Molenaar's Kindermeel verrukt zijn. gedurende 14 dagen op proef, beoordeel dus eerst zelf gedurende 14 dagen of het U bevalt. Wij brengen U een enorme sortering in radio - televisie - bandrecorders - platenspelers, enz., enz. Wie komt er op deze foto te staan? Welk meisje, welke jongen zal worden gefotografeerd en ln deze en andere kranten afgedrukt als M-Brigadier die zoals dit voorbeeld, een prachtig geschenk ontvangt uit banden van een der Ere-Brigadiers. Ook BORDKLAAR "Verkrijgbaar in de Molenaar's verpakking met rode band. De pap, die U zonder koken, direct uit het pak in een ommezien op het bord klaar maakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 10