CHRISTELIJK Kaal kerkelijk leven kenmerkt Kopenhagen LADY ISABELLA Vrije pers heeft een eigen taak Een woord voor vandaag Nieuwe leerstoel voor de theologie East Lynne Ds. H. G. Groenewoud: Niet partijdig maar wel zelfstandig spreken DE, overgang van 1958 naar 1959 heeft een groot aantal kerkelijke kroniekschrijvers en pteudo- kroniekschrijvers in de pen doen ktimm.cn. Uit de veel heid ran overzichten geven wij ditmaal een artikel weer van ds. H. G. Groenewoud in het „Her vormd Weekblad de Gerefor meerde Kerk", waarin hij zijn verontrusting uitspreekt over een bepaalde gang van zaken in zijn kerk. Wij nemen juist dit artikel over. niet omdat het meer onze instemming zou hebben dan andere soortgelijke artikelen, maar qmdat het een aantal pro blemen aan de orde stelt die zeker in de loop wan dit jaar wel besproken zullen worden. TV/TEN kan, terugziende op 1958 iVl natuurlijk verschillende grote feiten noemen. Zo kan men ook wijzen op de synodale verklaring inzake het belijden der kerk, die wel zeer positief was en een gere formeerd mens deugd doet. Ons kan ook verheugen de grote mate van beweeglijkheid der Hervorm de Kerk. haar wil om in te gaan op de vragen van deze tijd, haar bereidheid zich te bewegen op zo vele levensterreinen, ook het feit dat ze allerlei arbeid van weten schap. kunst en techniek in dienst der kerk weet aan te wenden, haar veelsoortige arbeid voor het volk. Toch zijn er andere dingen die bepalend zijn voor de kerk als kerk, zonder welke de kerk een maatschappelijke organisa- Wat ons verontrust, is, in de eerste plaats, het feit zelf, dat dit besef niet duidelijk alles en allen overheerst. Soms krijgt men wel eens de indruk, dat de vreugde over het feit dat de kerk in de cultuur een rol speelt, zo groot is »ij velen dat men hiermee de zaak der kerk beslist acht, en eigenlijk nog slechts matige be langstelling heeft voor de kerk, het wezen der kerk, haar eigen lijke taak. de verkondiging van het Woord. Hiermee hangt samen dat een hervormde geest, een hervormde gedachtenwereld bezig is zich te vormen, die men bezwaarlijk ge reformeerd kan noemen. In plaats van het beslist gereformeerde komt een hervormd gemiddelde, mede onder invloed van algemeen- kerkelijke vorming en eenheids- Ik kan wel verstaan dat men hiertoe komt, we zijn in de Her vormde Kerk gehouden de theolo gische problemen, die met de gro te verscheidenheid van denken sa menhangen te doorworstelen. Maar ons bezwaar is, dat men uit gaat van een eenheid en deze een heid als vaststaand en hervormd proclameert, zonder dat men de vraagstukken vanült het gerefor meerd belijden doordenkt om tot een nieuw antwoord te komen! Het is deze geestesgesteldheid, die ook onder orthodoxen verbreid is, die maakte dat de vrijzinnigen zich min of meer „genomen" voel den toen de synode deze zomer de verklaring naar aanleiding van de discussie BuskesA. de Wilde uit gaf. Het Is djt al te ^gemakkelijk die i heb- vormd proclameert, waartegen we bezwaar hebben. Zo gemakkelijk gaat het niet. Kerkorde functioneert bedenkelijk .•ijze waarop de nieuwe kerkorde functioneert hoe langer hoe meer bedenkelijk wordt. Het gevaar is groot, dat ten gevolge van de lijn van boven naar beneden, de zg. mindere ver gaderingen worden uitgehold. Naar gereformeerd beginsel be rust de verantwoordelijkheid voor het gehele leven der kerk in de eerste plaBts bij de mindere ver gaderingen. Zij zijn de eigenlijke werkvergaderingen, de krachtcen tra van het kerkelijk leven. Een meerdere vergadering mag alleen datgene ter hand nemen, wat een mindere niet kan afdoen. Vandaar, dat de mindere verga deringen veel vaker samenkomen dan de meerdere. Dit is thans omgekeerd. Het zwaartepunt valt op de centrale organen. Tegenover de doleantie, die te eenzijdig de zelfstandigheid der plaatselijke gemeente proclameer de, hebben de confessionelen de nadruk gelegd op de algemene kerk. Thans Is het tijd ons af te vragen of we niet geroepen zijn te pleiten voor meer aandacht voor de geestelijke zelfstandigheid der plaatselijke genieenten cn de eigen verantwoordelijkheid der mindere vergaderingen. Men versta ods goed: het gaat om een ontwikkeling, en nog niet meer dan dat, in een richting die we bedenkelijk achten. Maar omdat dit gevaar er is, menen we, ons werk te moeten voortzetten. Het nieuwe kerkelijk leven in de Hervormde Kerk is in wording. Er is ontwikkeling, groei; maar er is, en het móet er ook zijn, eveneens een strijd, die het geestelijk, het kerkordelijk le ven betreft. We menen dat daarom juist de vrije pers, de pers die niet gebon den is aan het algemeen-hervorm de. maar zich alleen aan de belij denis der kerk en haar gerefor meerde karakter wil oriënteren, een taak heeft. Soms kan deze roe ping leiden tot kritiek, misschien op de algemene lijn, misschien op een bijzonder feit. Voornamelijk echter zien we onze roeping hier in, dat we positief meewerken aan de ontwikkeling van de geest, het denken cn streven in de Hervorm de Kerk in gereformeerde rich ting. ook in die zin, dat we de vragen van de dag vanuit dit ge reformeerd beginsel bespreken. Niet partijdig spreken OF wij dan menen, de gerefor meerde waarheid in pacht te hebben en het laatste en beslis sende woord te kunnen spreken? Volstrekt niet. Maar zou dit dan wèl het monopolie van anderen zouden wij niets te zeg- re hervormde en dus vanuit het hervormd beginsel mee te kunnen spreken, en wel een woord dat echt kerkelijk en niet partijdig is. Zo gaan we het nieuwe jaar in, In het besef van onze taak en on ze verantwoordelijkheid, mede ten aanzien van geheel het hervormd kerkelijk leven. We weten daarbij dat wij met de gehele kerk onder het oordeel Gods liggen en Zijn heerlijkheid derven; maar daarbij troost en be moedigt ons de zekerheid dat we van Zijn genade leven en dat Christus voortgaat Zijn gemeente te vergaderen ook in het nieuwe jaar, zoals Hij dat, in de loop der door menselijke zwak- 'v\ J Op iveg naar conferentie Europese kerken Nxborg noodt kerken tot nader contact We hebben gedachtig aan het ver haaltje inderdaad kunnen constate ren dat het zo ook is, al hebben we niet voor het stenen beeld geknield. Van ver af, en van dicht bij of van op zij kan men zich aan de indruk van dit beeld onttrekken. De handen zijn naar beneden uitgestrekt zodat men inderdaad zou moeten knielen. Overigens is het beeld te veel karak teristiek voor de tijd waarin het ge maakt werd. Toen domineerde het ge voelsleven. We waren, na het zien van al deze beel den, dankbaar dat, waar Calvijn de reformatie heeft beïnvloed, de beelden uit de kerkgebouwen zijn verdwenen. Als preken van leken deugen ze niet, omdat zij ook beelden van hun tijd zijn. In de preek ontmoeten we Chris tus telkens weer anders. Hoe zou men dat kunnen afbeelden; Zijn heerlijk heid, Zijn ontferming, Zijn toorn er Zijn humor? Wij zijn op weg naar de tweede con ferentie voor Europese kerken waar on geveer 120 afgevaardigden worden i aanvangsuur van de conferen tie moesten we reeds op zaterdag in Kopenhagen zijn. Dit gaf ons een prachtige gelegenheid om ken nis te maken met het godsdien stige leven van de Denen. Zondag morgen waren wij in een gerefor meerde kerk, waar een Duitse dienst werd gehouden. Het was een sober kerkgebouw, erg mas-j wacht, rit Estland, Pofen, Tsjechosiowa- sief, maar de versieringen. het eerst vertegenwoordigd zijn. Dit kan een nieuw hoofdstuk worden in de ge schiedenis van het kerkelijk leven. De- conferentie gaat nl. niet van de We reldraad van Kerken uit ook al zijn er verschillende kerken uit de Raad bij be trokken. We hopen tot nauwer onderling contact te komen. Beroepingswerk aan Lutherse kerken zo rijk zijn, ontbraken er niet. We vonden er in het geheel achttien aanwezigen waaronder drie Nederlan ders. Een van hen bleek een oud cate chisant van ds. Kunst te zijn die tijde lijk in Kopenhagen werkzaam is. Iedere week worden er in de gereformeerde kerk diensten in het Frans en Duits ge houden. Zij dankt haar ontstaan aan een vorstelijk huwelijk. Een koning trouwde een Duitse dame en zij bracht haar hof houding mee. Een andere factor was de herroeping van het Edict van Nantes in 1685, die een stroom van Hugenoteh naar Kopenhagen bracht. De kerk staat er als een monument van godsvrucht in de his torie. In de loop van de middag hebben we een dienst bijgewoond in één van de beroemdste moderne kerken van de stad. Deze Lutherse kerk staat in een buitenwijk en heeft een „orgel front" van heel kleine, gele steen tjes. Van 1921 tot 1940 werd aan de ze kerk, die 2000 zitplaatsen bevat, gebouwd. We hoorden van de koster dat er 's morgens 200 mensen in de dienst aan wezig waren geweest, 's Middags waren er ongeveer 30. Er was eerst een doop- bediening en de doopouders vertrokken onmiddellijk na de plechtigheid met geveer de helft van de aanwezigen. De dienst werd geleid door een jong pre dikant. Na de preek volgde het avond maal waaraan vier mensen deelnamen. Ter opluistering NED. HERV. KERK Bedankt voor Uitwijk (N.-Br.>: Vic. A. Berlicum (Fr.); voor Wyk bij Bleskens- Westra Heusden: J. C. Schuurman graaf. GEREF. KERKEN Aangenomen naar 's-Gravenhage-Moer- wijk (2e pred.pl.): D. Bouwknegt te Wolfaartsdijk. die bedankte voor Appin- gedam (vac. A. J. Janssens). GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Avereest-Dedems- vaart: H. Pool, kand te Zeist. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Moerkapelle: A. F. Hon- koop te Goes. Aanval op China van Poolse priesters i ook i vier stemmen. Kerkelijke goederen te Gouda De zaak van de kerkelijke goederen /an de Gereformeerde Gemeente te Gouda, die op de rol van het Haagse gerechtshof stond, is aangehouden tot vrijdag 16 jan. a.s. In mei 1957 werd in Liselund de eerste conferentie van Euro pese kerken gehouden, waar op verzoeken van het moderamen van de synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland twee waarnemers aanwezig wa ren. Vandaag begint de tweede conferentie die dit maal door dr. P. G. Kunst en drs. E. de Jong wordt bijgewoond. De ge reformeerde predikant uit Win terswijk drs. De Jong schreef ons zijn indrukken die hij dit weekend opdeed in Kopenhagen. Kent ge zo iemand? Een man of een vrouw die in heel zijn of haar doen en laten als het ware de versregel in beeld brengt: „Wat de toekomst brengen moge, ons geleidt des Heren hand!" Geen vroompraters of doetjes en zeker geen fatalisten mensen die beslist niet uit de weg gaan voor de werkelijkheid van het leven, maar van wie het haast lijkt of ze er boven staan. Boven de zorgen en moeiten en het leed van het alledaagse leven. Of een onzichtbare hand hen altijd weer uittilt boven het levensgewoel uit. Of ze ergens een rustpunt hebben, dat een ander niet heeft. Kent ge deze mensen? En maken ze u jaloers? Want weet ge: dat is geloof. Het is deze vaste zekerheid: „Hetzij dat wij leven, hetzij dat wij sterven, wij zijn des Heren!" En als ge aan het sterfbed staat van zulke mensen, dan hebt ge soms het gevoel, dat blijdschap daar eerder past dan droefheid. Omdat die stervende wéét, dat nu voor hem of voor haar het leven-in-heerlijkheid gaat beginnen. Niet hoopt wéét! Ja, jaloers kunnen we soms zijn op deze mensen. Maar waar om toch? Waarom zijn wij niet zo? Waarom bent niet zo? God steekt Zijn Vaderhand uit naar ons allen, naar u en naar mij. En we behoeven niets anders te doen dan onze hand daar in te leggenGeeft u dat moeite? AANVULLING EN VERRIJKING Conferenties Kerk en Wereld Op 31 januari en 1 februari wordt in het Eijkmanhuis te Driebergen de j, lijkse conferentie voor academici ge houden die als thema heeft gekregen: ,De kerk op weg naar volwassenheid." Spreken zullen o.a. ds. M. A. Krop en ds. W. P. ten Kate. Op het eerste volle weekend van fe bruari zal er een conferentie worden be legd onder het thema „Honderd jaai na Darwin." Spreken zullen prof. dr. A. de Froe, over „De ontwikkeling van de evolutiegedachte sedert Darwin. Fei ten en conclusies" en dr. J. M. van Veen over „De evolutieleer als ideolo gie." Verder zal er een forumgesprek worden gehouden over „De historiciteit van schepping en zondeval in het licht van het nieuwste onderzoek." Leeft Kierkegaard nog? We kunnen niet zeggen dat het kerke lijk leven, voor zover wij dat hebben kunnen zien ons erg bekoord heeft. Je voelt het weer echt als „genade" dat in Nederland Christus op andere wij- mogen dienen. Maar we kregen ook het besef: Moeten de kerken met veel contact met elkaar hebben, al of niet via de Wereldraad om elkaar te Kopenhagen was voor ons de stad van Kierkegaard en Kaj Munk. De eerste kreeg vooral buiten Denemarken grote bekendheid. Hij was een critische geest, die getoornd heeft tegen de verintellec- tualisering van de bijbelse boodschap. Zo kwam hij in conflict met de kerk en moest zonder het Avondmaal te mogen gebruiken sterven nochtans getroost door Gods genade. Wij hebben zijn standbeeld gezien in de tuin van de ko ninklijke bibliotheek. Jong, wat zwaar moedig, staat hij daar afgebeeld met in zijn hand een vederen pen. Hij wordt in een stenen beeld geëerd, maar 2 zijn geest nog leven in Denemarken Beelden preken de felste aanvallen op het Chinese de Onze Lieve Vrouwekerk staat ook communistische regiem, die ooit achter het beroemde beeld van Thorvaldson: het ijzeren gordijn in het openbaar wer- Jezus met de armen uitgebreid Benoemingen aan de V.U. Dr. Van den Berg gaat ethiek doceren De hoogleraren dr. G. C. Ber- kouwer en dr. R. Schippers aan de Vrije Universiteit te Amsterdam krijgen assistentie. Voor het on derwijs in de encyclopaedie der godgeleerdheid, de symboliek, de apolegetiek en de godsdienstfilo sofie, vakken die tot nu toe door £rof. Berkouwer werden onder wezen, werd dr. G. E. Meuleman benoemd tot gewoon hoogleraar. gehoord. Tijdens een der diensten heeft pater Azoyzy Niedziela in de kruiskerk, ver klaard dat „China is afgesneden van de christelijke wereld. De katholieken wor den daar vervolgd. Geen enkele rooms katholieke bisschop bekleedt daar zijn ambt, alle priesters zijn uit hun ambt ontheven en velen hunner zijn in de ge vangenis geworpen". De priester verklaarde in de volge pakte kerk. dat „de enige manier waar op wij kunnen helpen is bidden. Het is de plicht vs dit te doen, zoveel te met Polen enkele jaren geleden alle Polen omdat wij een soort- meer te- daaronder de woorden uit Mattheus 11:28 „Komt tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt Ik dacht aan het bekende verhaaltje, dat het altijd in een preek schijnt te „doen". Een bezoeker wilde onder de Indruk komen van het beeld. Eerst stond hij bij de ingang van de kerk, later dichter bij het beeld, maar het zei hem niets. Toen probeerde hij het op de galerij, maar weer ontging de schoonheid van het beeld hem. De koster zag dat de man teleurgesteld wilde weggaan en tikte hem op de schouder en zei: ,.U moet knielen". Toen kwam hij onder het diepe besef van de ontferming van de Heiland en voelde hij hoe Christus Zijn handen naar hem uitstrekte. Dr. G. E. MEULEMAN .van Aix en Provence naar de V.U 103 bediende^if°hebhYar* ir^de grijze conversatieka- Zsknk? VÏ..? fcrs; wel helemaal de verkeerde weg was opgegaan. ïjdel BlS Het ^sDÜt me. Afy. maar ik kan je geen hand geven. Hoe kom je hier eigenlijk?" zei ze ten slofte- Kijk eens", antwoordde deze. haar meieen van repliek dienende maar toch gemoedelijk van toon. zoals ze altijd tegen haar halfzuster gesproken had. Kijk eens, als' je zo uit de hoogte gaat doen. dan had ik net zo goed thuis kunnen blijven. Het kan geen kwaad. hoor. als je me een hand geeft, ik bijt "'^Er wordt hier anders niet zo erg best over je gesproken", /ei Joyce, bijna droevig. „Waar is Ri- ChAfv sctiifdde haar lokken. „Waar is wie?" Richard Hare. ik ben toch duidelijk genoeg. "Hoe zou ik dat weten. Ik begrijp niet. dat je zii'Ti naam tegenover mij durft noemen. Je zou me net zo goed kunnen vragen waar Magere Hem is. Dan heb je Richard Hare dus verlaten" Hoe lang ts dat al geleden?" Verlaten?" Er trilde Iets om Afys lippen dat er op wees, dat er een uitbarsting zou volgen. „Ik begrijp je niet, misschien wil je me dat eens uit- '•riETi. dan niet naar Richard gegaan, toen jc West Lvnnc verliet" Ben je 1 let met hem mee *C8Nou moet Je eens goed luisteren, kindje! Dt heb heel wat meegemaakt en kan ook heel wat verdra gen Maar er zijn grenzen. En wat ie me nou zegt verdraag ik niet Hoor Je" Ik heb die hele Richard Hare niet weer gezien sedert die verschrikkelijke avond. Ik wou dat ik hem zag. dan bracht ik hem zo aan." van door ANN LUDLOW Joyce zweeg. Ze had altijd gedacht, dat Afy bij hem "was en ze moest aan de gedachte wennen, dat ze zich had vergist. Toen vroeg ze het nog een keer, om zeker te weten dat het waar was. Maar Afy kon zich nauwelijks beheersen alleen bij de ge dachte al. dat het hele dorp had gedacht dat ze met Richard Hare was Ze was net zolief met een gescalpeerde Indiaan. Het gesprek ging verder over juffrouw Carlyle. Afy was blij dat ze niet thuis was. Juffrouw Car lyle en zij, dat was vuur en water, zei ze. Het bleek dat Afy niet meer bij de mevrouw was, waar ze uit de Bijbel moest lezen. Ze was een tijd geleden bij lady Mount Severn gekomen. Ze wilde daar niet lang meer blijven, want de lady was Verder hebben de directeuren van de V.U. dr. J. van den Berg uit Zutphen benoemd tot lector in de ethiek, Dr. Meuleman werd in 1925 te Smilde geboren. In 1947 legde hij aan de theo logische Hogeschool te Kampen het didaatsexamen af en deed in 1948 aa V.U. zijn doctoraal examen. Drie jaar later promoveerde hij daar op een proef schrift getiteld: „De ontwikkeling van het dogma in de rooms katholieke theolo gie." Zowel zijn examens als zijn promotie verwierven steeds het preadicaat Voor zijn r.k. proefschrift wilde prof. Meuleman gebruik maken van het werk van F. A. Staudemaier „Gelst der Offen- barung" en zocht naarstig naar dit werk in de kloosterbibliotheken en vroeg het zelfs aan bij de Centrale voor biblio theken in Den Haag. Tijdens de pro motie deelde prof. dr. D. Nauta mef dat het boek zich bevond in de biblio theek van de V.U. Prof. Meuleman heeft dus vaker gezocht om bij de V.U. te eindigen. Sinds 1954 was hij nl. als docent verbonden aan de Faculté Libre de Theologie Pro testante te Aix en Provence. Van zijn hand verschenen verschillende publicaties waarvan vele in de Franse taal. Hij 33 jaar oud. Lector in de ethiek Dr. J. van den Berg, de predikant van de gereformeerde kerk te Zutphen werd onlangs benoemd tot docent aan het zendingsseminarie te Baarn. Deze nieuwe lector, die Rotterdammer van geboorte is, studeerde te Kampen en Edinburgh en promoveerde aan de Academie van de Calvijnstichting. Hij was de derde doctor van deze stichting. Tot nu toe wijdde dr. Van den Berg zich vrijwel geheel aan zendingsvraag stukken en promoveerde op een proef schrift getiteld „Constrained by Jesus' Love". Ook hij promoveerde cum laude. Prof. dr. J. H. Bavinck noemde zijn proefschrift: Kerkgeschiedenis geschreven van binnenuit. Ongetwijfeld zal zijn belangstelling voor zendingsproblemen zijn studie van de ethiek beïnvloeden en voor hem een stimulans zijn om de prac- tische aspecten van dit vaak puur acade mische vak te belichten. Dr. Van den Berg is bekend door zijn werk voor het Zendingswetenschappelijk verband en de Vereniging van predikan ten bij de Gereformeerde Kerken. Hi: verzorgde onder meer de rubriek „Kro niek buitenland" in het tijdschrift „Uit zicht" en publiceerde artikelen in ver schillende andere bladen Hij is 36 jaai M™, i de politiek wel, dat zal blijven zij een bij uitstek mannelijke Wat de onderscheidene politieke op het terrein der politiek dan voorheen bij de poli- van haar candidatenlijst, een sterk tiek zijn betrokken. Komt dat omdat overwegend mannelijk beeld, zij het kiesrecht hebben gekregen, In deze situatie behoeft het dan zowel het actieve als het passieve? ook nauwelijks op te vallen dat het Het komt, dunkt ons, veel meer om- bestuur van de A.R. Partij, hoezeer Er is, zegt men wel, met betrek- mer heeft opengesteld, niettemin op king tot de vrouw en de politiek een de huidige advieslijst geen vrouw zeker integratieproces aan de gang. heeft geplaatst. Een miskenning van tiek en In een erkenning van de zij- Die belangstelling van de vrouw stelling ook tot werkelijkheid te ma- werp dat zelfs verdiende het voor ken. werp uit te maken van een weten- Wij menen dat de belangstelling schappelijke studie. Welnu, deze van de vrouw voor de politiek toe- studie is onlangs van de pers ge juiching verdient. Zoals miskenning komen. van deze belangstelling kan leiden wle zlch voor het onderwerp In- tot armoede en verschraling van de teresseert, raden wij gaarne aan politiek, zo kan erkenning van en te- kennis te nemen van het boek ,,De gemoetkoming óan deze belangstel- vrouw in de Nederlandse politiek" ij„;i.!„ ling leiden tot verrijking geschreven door dr. Jacqueline C. de man, kan hier van waarde zijn. boek verkrijgbaar (uitgave van Van Samen toch vormen zij de mens. Gorcum Comp. N.V.). God heeft de mens man èn vrouw Deze draagster van een vrijwel gemaakt. Van de andere geaard- klassieke naam In de politiek heeft heid van de vrouw kan ook op de jjj haar boek een onderzoek inge- politiek een betekenisvolle wissel werking en aanvulling uitgaan. Ware die andere geaardheid steld naar de betrekkingen tussen de vrouw en de politiek, en de ge gevens welke zij heeft verzameld niet, dan zou men kunnen stellen, zijn belangwekkend, en evenzeer dat belangstelling van de man voor trouwens de overwegingen waartoe de politiek wel voldoende was. De zij de schrijfster aanleiding hebben man zou dan immers geacht kunnen gegeven. worden, in zijn politieke belang- Men mag, dunkt ons, vooral ook in stelling ook de vrouw te vertegen- het moeilijke politieke tijdsgewricht woordigen. Bij de andere geaard- waarin wij ons bevinden, de hoop held van de vrouw zal hij daartoe koesteren op een voortgezette be- maar zeer betrekkelijk in staat langstelling van de vrouw voor de jj. politiek. Zelfs wanneer, naar te Houdt dit in, dat de vrouw in ge- verwachten valt, deze ook in de toe- lijke mate als de man aan de poli- komst naar huiten minder van zich tiek heeft deel te nemen? Wij weten zal doen blijken dan die van de beter. Er zijn voor de hand liggen- man, mag men er zeker voor de de oorzaken die met zich brengen politiek in zien een nuttige aanvul- dat de belangstelling van de vrouw ling en dus tevens een welkome voor de politiek veruit de mindere verrijking. IN MEMORIAM GERRETSON ^JA HET heengaan van professor zich een ererecht en een ereplicht Gerretson heeft een zijner, hem heeft gerekend, een bijeenkomst te het meest toegewijde, leerlingen, beleggen ter herdenking van haar drs. Puchinger, in ons blad te zij- vereerde voorganger en leermees- ner nagedachtenis een drietal arti- ter. kelen geschreven die, naar ons ge- De bij die gelegenheid uitgesproken bleken is, niet hebben nagelaten in redevoeringen zijn thans in druk wijde kring een diepe indruk te ma- verschenen (bij Boekhandel H. de het anders te ver_ yroede te Utrecht), te weten die „Was je daar bij „Ik heb het in ieder geval gehoord", knikte Afyl veelbetekenend, „net zoveel gehoord als ik wilde." ..Dan heb je natuurlijk aan de deur staan luis- i „Ik vond het interessant dat alles te horen en als, ik eenmaal zoiets in mijn hoofd heb, dan laat ik; me niet door kleine obstakels weerhouden. Vertel' eens wat over lady Isabella." Joyce schudde haar hoofd. „Er is met zoveel te vertellen. Ze was een van de liefste mevrouwen die ik ooit gekend heb ik hoor het al", viel Afy haar onverschillig te..' Toen deze storm wat bedaard was. bleek dat Afy in betrekking was als gezelschapsdame. Ze moest zelfs 's avonds en 's morgens uit de bijbel lezen „Wat ben ik daar blij om!" zei Joyce. „En ik eigen hoofd téruj hoop, dat je er ook iets aan moogt hebben." „Vast en zeker!" was het antwoord, maar het sar casme van die opmerking ontging Joyce. Afy vertelde verder, dat ze nooit iets om Richard Hare had gegeven, ze noemde hem „halfzacht". „Heeft niemand hem ooit weergezien?" vroeg ze. „Nee, de mensen zeggen, dat hij m Australië zit of ergens anders in een ver land „Net een plaats voor hem. Hoe verder af hoe beter. Als hij ooit weer terugkomt, dan hoop ik dat hij zijn verdiende loon krijgt. Ik ga vast kijken als hij terechtgesteld wordt." Adder nogal liefst! Je noemt zeker geen „Lord Mount Severn in ieder geval niet' woordde Joyce kwaad. „Dat had ik je ook kunnen vertellen. Hij geeft zijn vrouw er zelfs de schuld van voor een deel Sir Francis is haar neef, weet je. Was ze knap. (Wordt vervolgd) wachten bij zulk een schildering zulk een persoonlijkheid. Want een persoonlijkheid is Gerret- dr. J. W. Meijer Ranneft over Gerretson en de staatkunde, die van prof. dr. W. A. P. Smit geweest, even boeiend als veel- dichter Gerretson: Geerten Gos- zijdig: strijdbaar en teder, prikke- saert, en die van drs. Puchinger lend en inspirerend, en geen won- over Gerretson als leermeester, der dat juist ook in de wereld der Prof. mr. P. S. Gerbrandy heeft studenten velen door zijn sterven bij de uitgave van deze redevoerin- diep in het hart zijn gegrepen. Want gen een voorwoord geschreven dat toen kwamen eerst met recht alle prachtig is herinneringen op, die tot weemoedi- streeks ontsproten 1 ge dankbaarheid moesten stemmen, wogen gemoed. Professor Gerretson is, van 1930 tot Wij hopen dat velen deze uitgave zijn heengaan, erelid geweest van zullen willen kopen. Het zal een be de Utrechtse afdeling der Societas scheiden eerbetoon zijn aan deze Studiosorum Reformatorum, en het grote dode; het zal tegelijk een zin- is deze afdeling ook geweest die het volle verrijking zijn van hun leven. LEESSTOF VOOR HONGAREN jQENKEN wij nog wel eens aan de veel wordt gedaan voor de uitgewe- Hongaren? Hoe lang lijkt het, ken rooms-katholieke Hongaren en in de haastige tijd waarin wij le- dat de invloed van dit werk zich bo ven, alweer geleden, sinds over hen vendien reeds begint uit te strekken de Sowjetrussen hun bruut geweld naar die uitgeweken Hongaren die gingen oefenen. Honderdduizend niet rooms-katholiek zijn, óók naar Hongaren verlieten huis en haard de protestanten onder hen. Alleen al om in de landen van West-Europa voor de rooms-katholieke Hongaren de vrijheid te zoeken die hun in in Nederland is er een blad, waar- eigen land onthouden werd. in reeds bijdragen zijn geplaatst Van deze honderdduizend is, geheel van de aartsbisschop en van onze overeenkomstig de kerkelijke kaart minister Klompé. van het Hongaarse land, het over- De Hongaarse predikanten staat nu wegend gedeelte rooms-katholiek. voor ogen een blad, bestemd voor Naar schatting echter zijn dertigdui- hun protestantse landgenoten in de zend protestant. Deze mensen leven vrije landen van West-Europa, een metterdaad in de diaspora, in de maandblad, waarvoor zij reeds een verstrooiing. Voor de christen geen mooie naam hebben bedacht: de onbekend begrip en ook geen onbe- Hongaarse naam „Eklézsia", voor kende situatie. Intussen wel een si- ons overigens ook nog wel verstaan- tuatie die voorziening vereist. baar. Hoog op de lijst der behoeften staat Om voor de hand liggende redenen dan wel de geestelijke verzorging, betonen wij enige spaarzaamheid Het is over die geestelijke verzor- met het aanbevelen van acties. Dit- ging dat zich in het bijzonder be- maal is een uitzondering zeker ge zorgd maken de Hongaarse predi- wettigd; welnu, dan vermelden wij kanten, werkzaam in de vrije lan- dat wie dit noodzakelijke werk steu- den waar hun Hongaarse landgeno- wil zulks kan doen door een bij- toevlucht hebben gezochl drage op gironummer 3675 te daan kan worden, en wat er in de sinds tien jaar in 1 rooms-katholieke kant reeds dergaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2