Jlicume geihsctfe (ütmranl Geleidelijk naar een 40-urige werkweek BETER BEGRIP TUSSEN SOWJETUNIE EN V.S. Storm op zee: Brit in moeilijkheden Werken op zondag moet worden tegengegaan Urrutia wenst de uitwijzing van Batista E' Communisme in Syrië is zware slag toegebracht Dr. Drees heeft zich vergist Eind februari eerste DAFs Werd Sch. 135 Cornelia Maria met opzet overvaren? 5 9 - k* - vv/ - •- Schipper en bemanning 11a een vermoeiende reis weer thuis WOENSDAG 7 JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstras ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58938. CHRIST ELI] K-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanUastlch Is abtblmn thyn bert ia legfienspotf Negenendertigste jaargang SCHIJNWERPER OP BELGISCHE KONGO ZIE PAGINA 4 Rapport van drs. Hazenbosch: TNE GEMEENSCHAP van de zes Europese landen moet naar een geleide- lijke verkorting van de werkweek streven. Een kortere arbeidsduur wordt door de werknemers vurig verlangd, terwijl de werkgevers er niet afwijzend tegenover staan. Daarom moet de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. de veertig-urige werkweek in haar algemene doelstellingen opnemen, zo schrijft de Nederlandse afgevaardigde, drs. C. P. Hazenbosch, in zijn rap port dat hij vandaag namens de commissie voor sociale zaken aan het Euro pese parlement heeft uitgebracht Werkgevers noch werknemers, zo concludeert drs. Hazenbosch, den ken aan een omvangrijke en abrupte verkorting van de werktijd. Maar wel willen zij geleidelijk en met ver mijding van de economische reper cussies tot een werkweek van veertig uur komen. Weliswaar bestaan er over deze kwes tie verschillen van opvatting tussen de werknemers en werkgevers, maar deze hebben alleen betrekking op de econo mische gevolgen. Drs. Hazenbosch is verder van mening, dat de verkorting van de arbeidsduur zich op den duur zelf betaalt en een uitstekende operatie zal zijn. Er zal een kwantitatief betere prestatie per man per uur bestaan. Door de uitbreiding van het arbeidsvolume wordt de voort durende vrees voor werkloosheid weg genomen en tenslotte zal meer vrije tijd meer vraag naar consumptiegoederen met zich brengen. De sociale commissie, die het vraag stuk van de verkorting van de arbeids duur alleen voor de kolen-, ijzer- en staalindustrie zegt te behandelen, gaat niettemin ook op de algemene proble matiek in. Zo wordt nog opgemerkt, dat de kortere werkweek het geestelijke, lichamelijke en materiële welzijn van de werknemer zal verbeteren. Zondagsrust Verder maakt drs. Hazenbosch in zijn rapport belangrijke opmerkingen over de glijdende werkweek en de zondagsrust. Door de organisatie van de arbeid, zo wordt geconcludeerd, gaat het principieel eigen karakter van de zondag verloren. Zowel de christelijke als de vrije vakbeweging verwerpen in beginsel de glijdende werkweek om sociale en godsdienstige redenen. Kerkelijke en culturele in stellingen hebben ernstig bezwaar ge maakt tegen het inbreuk maken op de zondagsrust als gevolg van de continu diensten. De parlementair! doen om de door problemen op zodanige manier op te lossen, dat de godsdienstige gevoelens en behoeften van de werknemers worden gerespecteerd. In dit verband wordt gepleit voor har monisatie, die leidt tot verkorting van de duur van de zondagsarbeid. Van de Hoge Autoriteit wordt daarom gevraagd, dat zij een jaarlijks overzicht publiceert, waarin antwoord wordt gegeven op de volgende vragen: 1. welke werkzaamheden worden gewoonlijk op zondag in de ver schillende landen verricht. 2. hoeveel werknemers (in absolute cijfers) zijn betrokken bij de zon dagsarbeid. 3. hoeveel zondagen moeten de ver schillende groepen werknemers per jaar in het bedrijf doorbren gen. Wat de verkorting van de arbeidsduur betreft, wordt opgemerkt, dat wettelijke regelingen worden aangepast bij wat in het overleg tussen werknemers en werkgevers over deze kwestie is ge De nieuwe Cubaanse president, Manuel Urrutia, heeft gisteren verklaard dat zijn revolutionaire regering van de Domini kaanse republiek de uitwijzing zal eisen van de gevluchte ex-president Fulgencio Batista. Tevens zal zijn regering eisen dat „andere oorlogsmisdadigers", die uit Cuba zijn gevlucht, zullen worden uitge- •d voor berechting. Bovendien zi de volgelingen van de verdreven Vei laanse dictator Jimenez, die in Hav onderdak hebben gevonden, van het ei N PLOTSELING opstekende zware storm heeft vanmorgen de scheepvaart op de Noordzee in moeilijkheden gebracht. Schevenin- gen-radio waarschuwde de schepen voor de harde wind. Een Engels schip, de 900 ton metendi Borthwick, was de eerste die van moei lijkheden melding maakte en om onmid dellijke sleepbootassitentie vroeg, schip verkeerde op 110 mijl bewesten IJmuiden bijkans in nood. Een Engelse sleepboot uit Great Yarmouth en de red dingboot van Lowestoft voeren uit on de Borthwick te. assisteren. Kort na het middaguur seinde het Ne derlandse kustvaartuig Sont dat het op 20 mül uit de kust. vlakbij het licht schip Goeree, in nood verkeerde. He schip maakte water en vroeg om hulp De sleepboot Humber van Smit en ntcrnationale sleepdienst voer uit De eerste foto die werd gemaakt van de vier Britse avonturiers, die in de gondel van de ballon „De Kleine Wereld" over de Atlantische Oceaan vlogen en zeilden. De „schipper", Eiloart, schudt de hand van een jonge eilandbewoner op Barbados in de Caraïbische zee. Op de voorgrond ziet men Rosemary Mudie en haar echtgenoot en rechts staat het vierde bemanningslid, Tim Eiloart een zoon van de schipper Het communisme in het Syrische gedeelte van de Verenigde Arabische republiek is de vorige week een zware slag toegebracht. Zonder veel ophef heeft president Nasser een van de grootste anti-communistische zuiveringen ten uitvoer gebracht, die ooit in het Midden-Oosten heeft plaats gevonden Sinds de actie op 1 januari begon, zijn reeds meer dan 300 vooraanstaande communisten gearresteerd. Wat er precies met hen gaat gebeuren :s nog niet bekend, maar het resultaat is geweest, dat communisten die nog op vrije voeten rondliepen zijn gevlucht. Anderen hebben zich nog verscholen, met het onmiddellijke gevolg, dait hun activiteiten danig in ieder geval zijn beperkt. Sont te hulp te komen. Uit Hoek van Holland vertrok de reddingboot Pre sident Jan Leis. De Sont, die 200 brt. meet, was op weg naar Rotterdam. Ook voor de Noorse kust heerste van morgen zwaar weer. Drie kleine vissers schepen met in totaal zes man aan boord, worden vermist voor de kust van Fin mark in Noord-Noorwegen. Een grote Russische treiler, de Revolutia. werd de haven van Honningsvaag binnengesleept, vlakbij Noordkaap Nabij Hammerfest nam 'n Britse treiler 'n Noors vissers vaartuig op sleeptouw. In Noord-Nederland Is het vanmorgei plotseling hard gaan sneeuwen. Om streeks het middaguur was er reeds vier cm sneeuw gevallen en gestadig werd het sneeuwkleed dikker. Voor het verkeer be tekende dit weer de nodige stagnatie er overlast, terwijl men bij aanhoudende sneeuwval in de loop van de dag gi lijkheden dan vertraglngei irtier tot i buitenwijken i bus vast te ïggesleept. Pe- e waren druk bezig vrij laken. •rd de Ame- door harde en koude winden, die zo nu en dan het karakter van een orkaan met een kracht van 120 km per uur kregen. Hier en daar daalde de temperatuur tot 17 gra den onder nul. Mensen werden door de wind meegesleurd, door hard stoken wer den huizen, winkels en kantoren door brand vernield, waarbij 19 mensen het leven lieten. Het verkeer kwam in moei lijkheden, elektrische leidingen, scho<- stenen, winkelramen en daken werden vernield. Romme voor de radio Professor mr. C. P. M. Romme, fra< voorzitter van de K.V.P. in de Tweede Kamer, heeft gisteravond in een radio toespraak enige punten aangeroerd uit de radiotoespraak die dr. Drees vorigi week hield. Deze had gezegd, dat de belastingvoor stellen die tot de crisis hebben geleid, in dertijd wel op aandrang van de Kame tijdelijk zijn gemaakt, maar dat dit tegen de wens van de regering is geschied Volgens prof. Romme echter heeft de regering nooit een blijvende regeling ge wild. Wel gaf ze er in 1956 de voorl aan geen eindtermijn in de wet oj nemen, maar ze zei er bij, aldus cite prof. Romme „te weten, dat dit als noodmaatregel wordt bedoeld en nie strekking heeft te worden geïncorporeerd in wat men zou noemen de fiscale, de budgetaire belastingen. Ook minister Hofstra heeft in 1957 klaard, dat de belastingmaatregelei het kader van het bestedingsbeperkings program, naar hun aard tijdelijk zijn Vol gens spreker heeft dr. Drees zich daarom in zijn uitgangspunt vergist. Het was dan ook het goede recht van de Kamermeer derheid vast te houden aan de tijdelijk heid van de maatregelen, aldus prof Romme. Prof. Romme verklaarde voorts het te zullen betreuren, als de P.v.d A. na de verkiezingen in de oppositie gaat, zoals dr Drees heeft gezegd waarschijnlijk te achten. Miskenning van het goede van de brede basis achtte prof. Romme niet in het belang van het land. Eind februari zullen de eerste DAF-pen sonenwagens van de lopende band komen Voorlopig zijn alle auto's bestemd voor de verkoop in Nederland. Pas dis aan alle aanvragen in ons land voldaan is. komen de buitenlanders aan de beurt. Het is niet bekend hoe dik de orderportefeuille is. Momenteel is men bezig met de voor bereiding van de produktie. Een groep inheemsen koelt haar woede op de auto van een blatJee. Een verkeersbord is uit de grond gerukt, de ramen van de auto zijn vernield. Het is een beeld, zoals op vele plaat sen te zien was in Leopoldstad, de hoofdstad van de Belgische Kongo. Op pagina vijf vindt u eer overzicht van de toestand in de Belgische kolonie, die aanleiding was tot de bloedige onlusten DUITSERS MÓET ONS HEBBEN GEZIEN (Van een onzer verslaggevers.) DE DUITSER had de school haring, waar wij boven lagen, gezien en die moest hij hebben, al ging het dan ten koste van de Cornelia Maria. Zo is de „haringoorlog". Dit was het commentaar van schipper Maarten Korving van de SCH 135 op de aanvaring in de Ierse Zee tussen de Duitse trawler Gustav Borgner en zijn schip, dat ten gevolge van deze botsing jammerlijk ten onder ging. Hij vertelde het gisteravond toen hij met zijn bemanning na een lange reis met de Harwichboot in Hoek van Holland aankwam. De vermoeidheid lag op de gezich- n van de dertien schipbreukelingen te lezen toen zij gisteravond om streeks half zes voet aan wal zetten in Hoek van Holland. Zes-en-dertig uur achtereen hadden zij niet gesla pen. Sinds de aanvaring waren zij voortdurend in touw geweest. Door de Duitse trawler Gustav Borg- ?r in het Ierse plaatsje Waterford aan wal gebracht, reisden zij per taxi naar Dublin. Van Dublin voeren zij nog die zelfde dag naar Liverpool, vanwaar de hen naar Harwich bracht. In Hoek Holland werden zij opgewacht o.a. door de reder, de heer C. Vrolijk, die busje had laten komen om de man- naar Scheveningen te brengen. rd'igd, de de Cornelia Maria. De Duitse trawler moet ons hebben gezien, vertelde schipper Korving. Door de harde wind windkracht S i 6 lagen wij te steken met de kop op de golven. Onze positie was toen 52.7 N B. en 6 49 W.L. Wij had den Juist twee trekjes achter de rug, die weinig hadden opgebracht. Al leen een gescheurd net. Toen de wind opstak, besloten we te gaan steken, omdat vissen vrijwel niet mogelijk was. Vlak bij ons in de, buurt was op dat moment de Duitse trawler, die wél zijn trawlnct bui ten boord had gezet. Plotseling draai de het schip een slag om en kwam met een snelheid van zeker 10 mijl recht op ons af. Natuurlijk gaven wij waarschuwings- seinen, maar deze hadden weinig sultaat. De Duitser scheen one niet te willen zien, hoewel het zicht toch goed was. Het regende een beetje, maar het is haast onmogelijk dat hij ons niet zs Eerst toen h(J nog maar enkele meters van ons vandaan was, draalde h(j wal b(|. maar toen was het al te laat. Mei donderend geraas werd de scheepswand ter hoogte van de voormast opengere ten. Dat was om vijf minuten over elf Het gat liep tot de kiel en het duurde niet lang of het hele voorschip liep vol water. Het achterschip hield het, dank zij de waterdichte schotten, wat langer Overboord zwemvest Hoewel Mikojan voet bij stuk houdt ANASTAS MIKO.MN, de Russi sche vice-premicr. heeft giste- doen uitkomen dat Rusland voet bij stuk zal houden, wat zijn eis zake de beëindiging van de viermo- gendheden-bezetting van Berlijn be treft. Toen Mikojan namelijk werd ge daagd, nadat hij twee uur met de merikaanse vice-president Richard Nixon had gesproken, of Rusland zijn standpunt zou wijzigen, ant- oordde hij: „Waarom wijzigen? Men wijzigt geen goed standpunt." Ondanks deze krasse opmerking zijn /aarnemers echter van mening, dat de ooruitzichten op een vreedzame oplos ing van het Berlijnse vraagstuk aan zienlijk zijn yerbeterd. Hoewel de reis van Mikojan naar Ame rika werd aangekondigd als een vakantie- .tapje. ziet men zijn bezoek toch als middel om besprekingen te beginnen, niet alleen over Berlijn, maar ook over andere onderwerpen. Mogelijk keerpunt in koude oorlog Zelfs de Prawda drukte gisteren een artikel af uit de New Yorkse Journal of Commerce, waarin gezegd wordt dat Mikojans bezoek mogelijk een keerpunt betekent in de koude oorlog. Ook wes telijke diplomaten in Moskou hebben de indruk, dat het Kremlin verlangend is, de kwestie-Berlijn te bespreken, mits dit geschiedt op voorwaarden, die de Rus sische aanpak nabij komen. Waarschijnlijk zal het een punt van onderhandelingen uitmaken op een con ferentie op hoog niveau. Men is het er echter nog niet over eens, of een der gelijke bespreking de vorm van een top conferentie of een conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken zal aai. nemen. De Sowjet-pers cn de autorite ten hebben de laatste tijd herhaaldelij aangedrongen op een topconferentie urn ,de atmosfeei De laatste Russische maanraket heeft de Sowjet-regering ongetwijfeld een ven groting van prestige opgeleverd, wat niel na zal laten invloed uit te oefenen op de houding van het Kremlin met be trekking tot vele vraagstukken. rien del ijk dering van spanning mogelijk te maken dent Eisenhower. Inmiddels wordt Mikojan over stelpt met uitnodigingen van diverse Amerikaanse organisaties. Ook het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken behandelt hem vrien delijk. Gisteren heeft Mikojan toestemming gekregen om gebieden te bereizen, die normaal niet door Sowjet-burgers of autoriteiten mogen worden betreden. Men verwacht dat hij vandaag uit Wash ington vertrekt en dat zijn reis naar de Amerikaanse Westkust. Cleveland. Ohio, t Michigan en Chicago cn dan naar New York zal gaan. Op 19 l 20 januari zal hij naar Washington een gesprek met presi- Drie man sprongen met ee over boord, in het ijskoude wat deren zetten de rubberboot uit rest van de bemanning sprong c de Gustav Borgner die langszij was ko men te liggen. De schipper bleef het langst aan boord. Langzaam maar zeker voelde hij het schip wegzakken. Duitser, die inmiddels de mannen het zwemvest en de inzittenden va rubberboot had opgepikt, probeerde het schip nog te slepen. Schipper Korving was toen reeds i gestapt. Langer aan boord blijven levensgevaarlijk s(jn. Dat bleek evei ter wel. Het voorschip, dat inmiddels geheel met water was volgestroomd, dook steeds verder de golven In. Tot het plot seling om 11.47 uur (42 minuten na dl aanvaring) sidderend helemaal ondei ging, het achterschip meesleurend. Naai de bodem van de zee, die ter plaatse meer dan veertig meter diep is. Een enorme waterzuil spoot door de zuigkracht omhoog en de redding boot op het achterdek werd meters ver de lucht in geslingerd, vertelde schipper Korving, die aan dek van de Duitse trawler met zijn beman ningsleden de droeve ondergang gade sloeg. Hij was schipper zonder schip geworden HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stockhnli Oslo Kopenb Madrid AJacelo Algiers wzw wzw wzw WZW wzw wzw WNW zzo windstil MsMMfl De schipbreukelingen van de Cornelia Maria na hun aan komst in Hoek van Holland bij het busje, dat hen naar Scheve ningen zou brengen. In het midden schipper Maarten Korving. Het mag een wonder heten, dat nie mand van de opvarenden ook maar enig letsel heeft opgelopen. De oorzaak daarvan ls ongetwijfeld, dat de mannen zich vrijwel allen op het moment van de aanvaring aan dek bevonden. Behalve de eerste machinist, die m de machine kamer was. Deze was toen echter nog niet voor het water bereikbaar, omdat zij tóch achter de waterdichte schotten bevond. Behalve de Duitse trawler waren nog een kleine twintig andere vissersche pen in de onmiddellijke nabijheid, de meeste Nederlanders. Op de plaats van de ramp was namelijk vrijwel de gehele vloot geconcentreerd omdat het een van de weinige plaatsen was, waar vis was aangetroffen. Op de Duitse trawler werden de drie mannen, die in zee waren gesprongen, van droge kleren voorzien en enkele uren later voeren zij de haven van Waterford binnen. Daar werden zij op gewacht door vertegenwoordigers van de rederij, die de schipbreukelingen van „walkleding" voorzagen. Want zij had den alleen nog hun werkplunje. Alles verloren Al hun bezittingen, tot de monster boekjes en de scheepspapieren toe, wa ren mét het schip in de golven ver dwenen. We zijn reuze hartelijk ontvangen, zei »chipper Korving. We kregen di rect te eten. kortom men deed allee om one de ramp te doen vergeten. Maar zo iets vergeet je niet gauw Nadat we enigszins waren bijgekomen werden we met taxi's naar Dublin gebracht, vanwaar we nog dezelfde middag met een passagiersschip naar Engeland voeren. We zijn blij, dat we de reis nu achter rug hebben. Het is een vermoeiende én een droevige reis geweest voor schipper Korving en zijn mannen. Zij verloren hun schip en wat dét zeg gen wil weet iedere zeeman. Depressie over Zuid-Holland (Van onze weerkundige medewerker) J~IE DEPRESSIE die gistermorgen bij Zuid-Ier land lag en pisterarond de omgeving van Londen bereikte, werd iorgen vroeg met de kern boven Zuid. Holland aangetroffen en verplaatste zich (n de richflnp van Twente. Aan de noord- en zuidzijde van de kern wamen grote tveersverschillen voor. Zo leidde op een gegeven moment vanmor en Den Haag al 7 gr. C. tegen 3 gr. In Rotterdam. In de noordelijke provincies viel btf *n temperatuur om het vriespunt rn rn koude oostenwind vanmorgen lang durig sneeuw. Aan de zuidzijde werd zachte lucht aangevoerd van 7 tot 9 gr. C. net enige regen. Deze middag en avond draait de wind weer iaar noordwest en gaat er ook in onze om- aeving weer koudere lucht binnenstromen 'f noordwesten. De uHnd kan daarbj tijdelijk langs de kust stormachtig worden. winterweer blijft nog zeer wissel vallig met geleidelijk een iets lagere temperatuur. Onbestendig IJ Enkele regen-, hagel- of sneeuwbalen, afgewisseld door opklaringen. Matige tot krach tige. langs de kust van Holland en Zeeland aanvankelijk storm achtige noordelijke wind. In hel midden a zuiden van het land lagere tempera- Opgemaakt om 11.18 uur.) ZON EN MAAN Donderdag 8 januari: son op 8.47 uur, onder 18.47 uur. Maan op 7 34 uur. ooder 16 33 uur. Vrijdag nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1