Kolonel Cantillo wegens woordbreuk in arrest Mogelijkheid tot verlaging van enkele prijzen Tanker zwaaide op pier in de Hoek GRIEPERIG?] s RUST OP CUBA KEERT TERUG O WEINIG KANS OP OORLOG Zuivelmarkt nog terughoudend INVOERING VAN HECTARETOESLAG? Benzinetank liep leeg: Waterweg werd gesloten Van Gogh Negen lokalen verwoest van Overscliiese scholen Drie uur oude baby werd geroofd in New York kA ZWITSALETTEN ItelpCM P.v.d.A. met zes lijstaanvoerders MAANDAG 5 JANUARI 1959 OLONEL EUGENIO CANTILLO, de leider van de militaire junta op Cuba, waaraan oud-president Batista na zijn vlucht de macht had overgedragen, is door Fidel Castro onder arrest gesteld. De opstandelingen leider beschuldigt Cantillo van woordbreuk. Hij zou tegen zijn toezegging in het leger niet in dienst van de opstandelingen hebben gesteld. Ook zou Cantillo oud-president Batista geholpen hebben het land te verlaten. Verder heeft een krijgsraad van Castro's strijdkrachten vijf officieren ter dood veroordeeld en de vonnis sen onmiddellijk laten voltrekken. De officieren werden verantwoordelijk gesteld voor de luchtaanvallen op Santa Clara. Bij deze bombardemen ten zijn zeer veel burgers om het leven gekomen. Langzamerhand keert op Cuba weer de normale toestand terug. Castro heeft alle opstandelingen bevel gegeven hun wapens bij de plaatselijke garnizoenen in te leveren om verder bloedvergieten te voorkomen. Men ziet deze maatregel als een zeker bewijs dat de rebellenlei- ding stevig in het zadel zit en geen con tra-revolutie meer vreest. De voorlopige president Urrutia heeft zaterdagmiddag in de universiteit van Santiago de nieuwe kabinetsleden beë digd. Fidel Castro werd benoemd tot presidentieel afgevaardigde voor de strijdkrachten. Het kabinet telt zeven leden. Voorzitter is Agramonte, een voor man van de orthodoxe oppositie-partij. Hij is tevens minister van buitenlandse Het regeringsprogramma omvat veel sociale hervormingen. Alle landerijen, die door de regering-Batista zijn geconfis- ceerd, zullen aan de rechtmatige eige naars worden teruggegeven. De grond wettelijke vrijheden worden hersteld. De universiteiten zijn weer geopend. De instelling van dit kabinet wordt beschouwd als een historisch feit in de geschiedenis van de Latijnsamerikaanse landen. Urrutia hield een rede, waarin hij op felle wijze de tyrannen van andere Amerikanse staten hekelde. Hij ver klaarde dat er met name een eind moet komen aan de dictatuur in Paraguay. V rijhan delszone Nederland heeft, sinds 1945, alle vor men van Europese samenwerking met al zijn krachten bevorderd. Het neemt uiterst actief deel aan alle activiteiten van straatsburg, van de raad van Euro pa, van de steenkolen- en staalgemeen schap, van de OEES, terwijl het met de Benelux een voorbeeld heeft gegeven. Nochtans wordt de ontwikkeling van de Euromarkt in conflictsfeer met de diepste bezorgdheid gadegeslagen. Ne derland leeft van de vrije handel. Ne derland kijkt over alle zeeën, waar zijn schepen varen, naar de gehele wereld. Nederland acht de vrijhandelszone een onmisbare aanvulling van de Euro- markt. Nederland wenst zelfs de schijn niet van discriminatie. Elke vorm van protectie zou trouwens rechtstreeks in strijd zijn met het Nederlands belang. Het bedrijfsleven en de openbare me ning m Nederland verlangen van de Nederlandse regering, dat zij onder deze moeilijke en gevaarlijke omstandig heden, bij alle trouw aan de idee der Europese samenwerking, zorgdraagt, dat de eventuele voordelen van de Euro- markt niet door ernstige nadelen op het bredere internationale terrein dan dat „Klein Europa" worden overtrof fen. (Els Weekblad). Dure grappen Grappenmakers kunnen bijzonder na re mensen worden, vooral in deze tijd, nu de techniek hen een handje helpt bi; de vlotte afwerking. Zowel het geval van de gefingeerde moordaanslag in Voorburg als dat in Venezuela (waar een radio-amateur een aantal vliegtuigen op het spoor zette van een zogenaamd in het oerwoud gelande ballon) heeft de gemeenschap hunden vol geld en een aantal leden dier gemeenschap nutte loos verspilde energie gekost. Het zou goed zijn, wanneer dit soort humoristen wegens het plegen van een onrecht matige daad konden worden aangespro ken voor vergoeding van de kosten, als gevolg van hun grappen gemaakt. (D e Nieuwe regering Elke nieuwe regering langs welke wonderlijke wegen ook tot stand ge komen, heeft het recht naar haar daden beoordeeld worden. Het mag misschien vreemd lijken, dat prof. Beel, die voor de samenwerking met de PvdA zijn po litieke leven wel eens op het spel heeft gezet, nu een rechts kabinet heeft ge formeerd, dat zijn inzichten in de loop der jaren zijn gewijzigd, zoals gebeurd is bij menig katholiek, die tien jaar ge leden progressief genoemd kon worden, is niet gebleken. Een interimkabinet of een gewoon kabinet, dat van plan is weinig te doen, niet veel meer dan no dig is in het belang van het land, ie bi; de tegenwoordige stand van zaken in Nederland een conservatiekabinet Maar deze waarheid zal ons niet bewe gen nu reeds een uitspraak te doen over deze regering. Want na het nieuws van de vorige weken mogen uiij ook ver wachten, dat er voorlopig niets zal wor den afgebroken van wat vroegere rege ringen tot stand hebben gebracht. Pro fessor Beel ie daar de man niet naar Wij wachten af en hopen dat er tn 2659 niets zal gebeuren wat een samen werking tussen de rechtse partijen en de PvdA in de coalitieregering onmoge lijk zal maken. En de nieuwe mini president wensen wij alle succes. (V rij Nederla Enkele uren na de kahinetszitting hield Castro een radiorede waarin hij de algemene staking, die alle economische activiteiten sinds Nieuw jaar heeft lamgelegd, onmiddellijk afgelastte. Men verwacht dat het einde van de staking een enorme op leving zal betekenen van de hele industrie. De Cubaanse hoofdstad Havanna viert feest nu Fidel Castro het van Batista heeft gewonnen. Boven een meegedragen plaat, waarop Batista er door Castro uitgeschopt wordt. Op het ronde bord: „leve de revolutionaire lei der Urrutia" (de voorlopige president). Generaal Norstad: Generaal Launs Norstad, opperbevel hebber van de NAVO-strijdkrachten in Europa, heeft gisteren m een radiotoe spraak meegedeeld dat de NAVO op het ogenblik in Europa over dertig tot tig raketbataljons beschikt, doch dat dit aantal in de komende twee of drie j tot 100 zal aangroeien. Norstad meent dat de vrees voor o log in Europa thans geringer is dan op enig tijdstip In de afgelopen acht ji Volgens Norstad gaat de huidige strate- gie van de NAVO uit van het standpunt dat er nog steeds het niet-aflatende ge vaar bestaat voor een „oorlog door val of door een beoordelingsfout". Deze strategie steunt op de volgende punten: 1. Ingeval van een oorlog toev of opzettelijk een adempauze 2. de aanvaller dwingen tijdens deze pauze te overwegen of hij wel dan een oorlog wenst te ontketenen. 3. de vijand te dwingen tot een be slissing of hij bereid is de zware prijs te betalen die een oorlog zou vergen. (Van onze sociaal-economische redactie) De eerste kaasbeurs van het jaar li Leeuwarden bracht voor alle soortei kaas prijzen op, die vergeleken met di< van de voorgaande week volkomen on veranderd bleven. De commissie noem ile de handel redelijk De disposities van de Westduitsi importeurs bleven over het algemeen wel wat achter bij wat velen ervar verwacht hadden. Uiteraard is het no* wat vroeg hieraan bepaalde conclusie: te verbinden. Men koopt dat wat mer voor onmiddellijke behoefte meent no dig te hebben en ook vrijwel niet meei fn de situatie op de botermarkt kwam geen verandering. Men gaat voort met het uitverkopen van de voor raden koelhuisboter die per 22 decem ber nog ca. 6,3 miljoen kg bedroegen, overigens ca. 8 miljoen kg minder dan vorig jaar. Het algemene kenmerk van de zuivel markt is nog steeds een aanhoudende terughoudendheid. Indonesië zoekt nog markt voor tabak De Indonesische minister van lan bouw Sadjarwo heeft medegedeeld, dat op het ogenblik handelsdelegaties uit België en West-Duitsland in Indon besprekingen met de Indonesische gering voeren over verplaatsing var Amsterdamse tabaksmarkt naar land. Beide missies hebben reeds biedingen gedaan. Departementale com missie-Blink adviseert minister Staf (Van onze sociaal-economische redactie.) TI/TINISTER STAF heeft als minister van landbouw een bijzonder belang- wekkend advies voorgelegd gekregen van een zijner departementale commissies, waarover thans door de minister de mening van het bestuur van het landbouwschap is gevraagd. Het gaat hier om de departementale commissie-Blink, die een ingrijpende wijziging heeft voorgesteld in de hef fingen van rechten bij invoer van voedergranen. In plaats van de huidige (monopolie) heffingen, die wisselen al naar dat de verschillen in prijs zijn tussen de binnenlandse garantieprijs voor voedergranen en de wereld marktprijs, wil de commissie komen tot een lage, vaste heffing op geïmpor teerde voedergranen. Het lage prijspeil dat hierdoor tot stand komt zal ook de kostprijs voor de veehouderij, met name van het produkt melk, drukken. Aan de Nederlandse boer die voedergranen verhouwt, zou dan in plaats van een garantieprijs een toeslag per hectare toegekend moeten worden, ongeveer ter grootte van het verschil tussen de wereldmarktprijs binnenlandse kostprijs. Het huidige zogenaamde systeem van monopolieheffingen, waarbij het prijs peil wordt opgetrokken tot net binnen landse kostprijsniveau, zou dus komen te vervallen en daarmee ook de restitu tie van deze heffingen wanneer de voe dergranen in verwerkte of onverwerkte vorm weer worden geëxporteerd. Behalve dat het voorgestelde systeem belangrijke voordelen heeft voor het bin nenlands prijspeil, lijkt het ook meer in overeenstemming met de gedachte van de Europese economische gemeenschap. De hoge invoerrechten in de vorm van mo nopolieheffingen worden immers voor een belangrijk deel opgeheven. Dit niet jaar Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit nieuwe systeem, indien het al doorge voerd zou worden, nog dit jaar zijn be slag zal krijgen. Het ligt voor de hand dat de behandeling In het landbouw schap een besloten karakter zal dragen. Het valt nog moeilijk te zeggen, hoe de mening van bet bestuur zal uitvallen. Zeker is echter, dat er kritiek bestond op het huidige systeem van monopolie- heffingen. Speciaal in de kring van het produktschap voor granen, zaden en peul vruchten is nogal eens een kritisch woord gehoord. Wanneer het landbouwschap ad vies heeft uitgebracht is het niet te ver wachten. dat het thans zittende kabinet nog een beslissing zal nemen in deze voor de landbouw zo ingrijpende aangelegen heden. Voorts bestaat de verwachting dat alvorens een nieuw kabinet na de verkie zingen zal zijn gevormd en aan het werk is gegaan, het grootste deel van het iaar reeds is verstreken, zodat het weinig zin meer zal hebben voor de rest van het iaa nog met een gewijzigd prijzensysteem voor de voedergranen te komen Het llik» waarschijnlijker dat wanneer er veran deringen mochten komen, deze pas per I januari 1960 gerealiseerd zullen worden Behalve voor de melk zal een verlaging van de prijs voor voedergranen ook een prijsverlaging kunnen gaan betekenen voor artikelen als eieren, pluimvee, ver schillende vleessoorten etc Handel en Industrie zullen waarschijn lijk weinig bezwaar hebben tegen het nieuwe systeem, zo zij er al geen voor stander van zijn. Een groot deel van de kunstmatige invloed der monopoliehef fingen wordt dan immers weggenomen. Voor Rotterdam, dat ook als transitoha ven voor voedergranen grote betekenis heeft, met doorvoer vooral naar Duits land en Zwitserland, is het loslaten van het huidige heffingssysteem van belang De aanzienlijke verlaging van de heffingen bij invoer kan tot gevolg hebben, dat de buitenlandse afladers partijen graan waarvan de bestemming bij aflading nog njet vaststaat, gemakkelijker dan voor heen naar Rotterdam zullen dirigeren Een eventuele afzet op de Nederlandse markt is dan immers financieel mindei riskant geworden. Voor en tegen De landbouw zelf staat over het alge meen minder sympathiek tegenover een toeslag per ha, omdat de boer afhankc liiker wordt van de schatkist en men zich hierbij min of meer overgegeven voelt aan de willekeur vin de overheid, wat betreft de hoogte van de 'oeslag. In tijden van neergaande conjunctuur met eer lege schatkist, vreest men bovendien een aanzienlijk kwetsbaarder positie van de boer. Een toeslag per ha zal waarschijnlijk In derdaad hogere eisen aan de schatkist stellen. Op het ogenblik brengen de voe dergranen in het binnenland de kostprij» op met uitzondering van de lichte gron den, die met hogere bedrijfskosten te kam pen hebben en waar de hogere kostprij- gerealiseerd moet worden met behulp van gelden uit de schatkist. De optrek king van de geimporteerde granen via dc monopolieheffingen tot het binnen lands prijsniveau beperkt op het ogenblik echter de schatkistuitgaven tot een mi nimum. Het volgens het nieuwe systeem aanhouden van een lager prijsniveau zal in de vorm van toeslagen-per-ha meer uit gaven voor de schatkist betekenen Hier tegenover staan echter weer de lagere prijzen, die de consument voor verschil lende prijzen gaat betalen. (Van een onzer redacteuren.) wester er werd een wind kracht genoteerd van 7 a 8 met uit schieters van 10 a 11. liep zondag avond een met benzine geladen tan ker van 900 ton op de binnenkant van de Noorderpier te Hoek van Holland Het schip, dat stuurloos was. werd be schadigd. Een van de tanks raakte lek en verloor een grote hoeveelheid ben zine. Hierdoor ontstond in de mond van de Nieuwe Waterweg een gevaarlijke toestand. De autoriteiten zonden onmid dellijk een waarschuwing uit naar de schepen op de Noordzee en legden het in- en uitgaand verkeer op de Nieuwe Waterweg stil. Eerst om kwart voor een zondagnacht werd het scheepvaartver keer weer vrijgegeven. De tanker Nicola van de firma Mor genstern en Co. te Bremerhaven had benzine geladen bij de Caltex te Rot- terdam en was op weg naar Kopenhagen Onder Hoek van Holland ter hoogte van de Seinpost, kreeg het schip machine- schade. De kapitein besloot het anker uit te gooien, doch tengevolge van de krachtige wind begon het schip te Het tegen i De sleepboot Schelde van L. Smit en o.'s internationale sleepdienst, die in de Berghaven lag, en de reddingboot President Jan Leis voeren onmiddellijk uit. De Schelde probeerde vast te maken, wat aanvankelijk mis lukte. Eerst om tien minuten voor elf was de Nicola weer vlot. Toen ontdekt werd, dat in een van de tanks een lek was ontstaan en dat het :hip benzine verloor, werd eerst beslo- in de Nicola naar zee te slepen. Intus- m werd de Nieuwe Waterweg voor het scheepvaartverkeer gesloten. Het laatste schip, dat zondagavond binnenkwam, de Westerdam van de Holland- Amerika Lijn. Een grote Engelse tanker, die vlak achter dit schip zat, moest ech- op de avond werd het besluit genomen de Nicola binnengaats te hou den. Het nam. vastgemaakt aan de sleep boten Atlas en Schelde op stroom lig plaats bij Vianda te Hoek van Holland havenmeester van Rotterdam, die st beslissen of het verantwoord was Rotterdam door te varen, kwam de Nicola om zich van de toestand, rin zich het schip bevond op de hoogte te stellen. In de omgeving van de Nieuwe Waterweg hing een scherpe ben zinelucht. De brandweer van de Hoek werd gereed gehouden om in geval van nood direct te kunnen uitrukken en uit Rotterdam voer een boot van de haven dienst naar het schip. Intussen lagen voor de mond van de Nieuwe Waterweg tal van schepen, die verzochten om binnen te mogen komen, mede in verband met het weer. Slechts aan een coaster werd die toestemming verleed De bemanning werd echter verzocht niet te roken. Een ogenblik werd nog overwogen om de Harwichboot die om 12 uur moest vertrekken, later te doen uitvaren, doch dit werd tenslotte niet nodig geacht Om kwart over twaalf koos het schip zee. Omstreeks tien voor een werd hel gehele scheepvaartverkeer op de Nieu we Waterweg vrijgegeven De Nicola werd toen naar Rotterdam gesleept. EIND VORIG JAAR werd zoals men weet een uit gezochte collectie schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh over de pool naar Japan gebracht om daar te worden geëxposeerd. De Japanners, die grote belangstelling blijken te hebben voor onze grote schilder, hadden al eer der verzocht werk van hem in hun musea te exposeren. Het blijkt, dat al het werk van inpakken en ver zenden niet tevergeefs is geweest De belangstelling, het werk van Van Gogh aan de dag ge legd. is overwel digend. In Tokio stonden de bezoe kers in een rij om tot de expositie te worden toe gelaten. In een veertig dagen bezoch ten in Tokio niet minder dan 452.800 belangstellenden het geëxposeerde werk. naai we horen een record. Nog nooit te voren heeft een collec tie schilderijen en tekeningen zo'n aantrekkingskracht op het publiek uitgeoefend. Na Tokio gingen de werken naar Kyoto. En ook daar: een met-verwacht aantal bezoekers. Van de eerste dag af reeds: in nog geen vier weken eon kwart miljoen Japnners. Voor Nederlandse musea om jaloers op te worden! Explosie van gasverivarming FN DE TIJD van nauwelijks één zijn zondagmiddag negen lokalen, die deel uitmaakten van een houten scholencomplex aan de Burgemeester De Josselin de Jonglaan te Rotter- dam-Overschie. tot de grond toe gebrand. De felle brand brak uit geweldige explosie, die tot ver de omtrek was te horen. Weldra stond één zijde van het complex, dat en U-vorm rond een speelplaats is gebouwd, over de lengte van zes- lig meter in lichterlaaie De vlammen sloegen tot ver boven de huizen zwarte rookkolom dreef over groot gedeelte van de Maasstad. Door de grote warmte-ontwikkeling spron van vele huizen in de buurt de ruiten en vatten gordijnen en huis raad vlam. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor Het complex bestond uit een lage hout bouw, die veertien schoollokalen en een aantal kleinere vertrekken bevatte. Het gebouwd in een rechthoekige v( de lange zijden aan de Van Harmeien- straat en de Burgemeester Josselin de Jonglaan en de korte zijde aan de Duij In een uurtje tijds brandden zondagmiddag negen lokalen van een houten school in Overschie uit. Er bleef niet veel van over.... Een blonde vrouw, omstreeks der tig jaar oud. heeft vrijdagavond een drie uur oude baby gestolen uit een ziekenhuis in Brooklyn. De New York- politie heeft een beroep gedaan op de onbekende vrouw, het kind gere geld te voeden De baby, een meisje, lag in de babyzaal van het ziekenhuis, waar de vader het juist voor 't eerst even had mogen zien. Het meisje is het tweede kind van de advocaat Frank Chionchio. Een waker verklaarde dat hij een blonde vrouw, die iets onder haar zware man tel geklemd hield, het gebouw had zien verlaten. Hij meende ook het ge huil van een baby te hebben gehoord Ook een der verpleegsters had vrouw in de buurt van de babyzaal gezien, maar geen argwaan gehad De wieg van het geroofde kindje stond vlak bij dc deur naar een trappenhuis, achter in het gebouw. De politie moedt dat de vrouw de eerste de beste baby waar zij bij kon heeft meege- Zaterdagavond vonden een paar jongens in een leegstaande winkel enige kin- derkleertjes. die later door het zieken huispersoneel werden herkend als die van het geroofde meisje. De politie heeft vergeefs een aantal huiszoekingen vesteijnstraat. Aan beide laatstgenoem de straten heeft de christelijke school voor u.l.o„ de Eloutschool, negen lokalen in gebruik. Aan de zijde van de Van Harmelenstraat lagen vier lokalen van een gemeentelijke nijverheidsschool voor meisjes en een lokaal van de Ds. C. J. v. d. Boomsohool voor christelijk l.o. In totaal gingen verloren alle lokalen van de nijverheidsschool, het lokaal van de lagere school en twee lokalen van de u.Lo.-achool. De natuur- en scheikun delokalen van de u.l.o.-school werden zo ernstig beschadigd, dat ze voorlopig on bruikbaar zijn. Slechts vijf lokalen van de uJ.o.-school bleven behouden. In de vleugel aan de Van Harmelen straat was s middags om twee uur de zondagsschool afgelopen. Nauwelijks een kwartier nadat de kinderen het gebouw hadden verlaten, had een ontploffing plaats. Deze is waarschijnlijk ontstaan door gas van de centrale verwarming, dat zich ln de vléUgel had verzameld en dat ontbrandde, toen het in contact kwam met het vuur,.van de installatie. V.V.D. houdt het iveer op prof. mr. P. J. Oud De partijraadsvergadering van de Par tij van de Arbeid heeft zaterdag in Utrecht besloten, dat deze partij bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer zal uitkomen met zes lijsten, die drie van de achttien kieskringen gelijkluidend zullen zijn. De lijstaanvoerders zijn: mr. J. A. W. Burger voor de kieskringen Dordrecht, Middelburg en Rotterdam, de heer H. J. Hofstra voor de kieskringen Amsterdam, Haarlem en Den Helder, prof. mr. I. Samkalden voor de kieskringen 's-Gra- venhage. Leiden en Utrecht, de heer J. G. Suurhoff voor de kieskringen Am- hem. Nijmegen en Zwolle, dr. ir. A. Von deling voor de kieskringen Assen, Gro- ningen en Leeuwarden, en de heer J M. Willems voor de kieskringen 's-Herto- nenbosch, Maastricht en Tilburg. Het dagelijks bestuur van de Volks partij voor vrijheid en democratie heeft zaterdag in Den Haag vergaderd ter be spreking van de voorlopige kandidaten- de V.V.D. Deze lijsten zullen definitief worden vastgesteld op 10 ja nuari te Hilversum. Zatcrdagmidda® 'ft het hoofdbestuur van de V.V.D. over hetzelfde onderwerp een bespre king gehad. Voorgesteld zal worden d® achttien kieskringen in vier groepen te verdelen, een gelijkluidende lijst in ied«- •e groep in te dienen en op alle lijsten Is lijstaanvoerder te plaatsen de voor zitter van de Tweede Kamerfractie, prof r. P. J Oud. De heer H. Koekoek te Bennekom is door het bestuur van da Boerenpartij met algemene stemmen aangewezen om in alle achttien kieskringen als lijstaan voerder te fungeren. Het bestuur heeft besloten met ver schillende lijsten uit te komen waarop naast boeren ook burgers en midden standers worden geplaatst, die „hun spo ren in de strijd voor meer vrijheid heb ben verdiend". Afscheid van kanselier Nederlandse Orden Na ruim twaalf jaren het ambt te hebben bekleed van kanselier der Ne derlandse Orden en voorzitter van het kapittel der Militaire Willemsorde, heeft generaal-majoor b.d. H. Koot. In verband met het bereiken van de vijf- enzeventlgjarige leeftijd, zaterdag van beide instellingen afscheid genomen. Na mens het personeel van de kanselarij sprak de secretaris, de heer J. A. van Zelm van Eldik, afscheidswoorden. In een vergadering van nat kapittel der Militaire Willemsorde werd gene raal Koot achtereenvolgens toegespro ken door het oudste lid van hel kaoit- tel. kapitein-ter-zee b.d. H W. Hette- en luitenant-generaal H. Schaper, die tot opvolger van generaal Koot is benoemd ala kanselier der Nederlandse Orden, tevens voorzitter van het kapit tel der Militaire Willemsorde Pionier. Hat Nederlandse kustvaartuig Pionier, dat donderdag op da hoogte van Aalborg aan da grond liep, ia door de ileepboot Goliath de haven van Aalborg binnengesleept Het «chip wordt thana door duiken onderzocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 5