CHRISTFUJK LADY ISABELLA Gebrek aan kerkelijke sfeer gaf doorslag Waarom duizenden Finnen de kerk vaarwel zeggen Ook na de verkiezingen een compromis nodig Een woord voor vandaag Kanttekening Easi Lynne Hoe ,n pater protestant a errl Geen twee mensen ontdekken evangelie op zelfde manier QEEN twee mensen komen op dezelfde manier tot de zuive re boodschap van de Bybel Het Belgische algemeen evangelisch weekblad ,.De Kruisbanier" be vat menigmaal getuigenissen van de totaal verschillende manier, waarop mensen uit de rooms- katholieke kerk in de dampkring van het evangelie treden. In het jongste nummer van ..De Kruisbanier" vertelt de voormalige pater Sep. die thans aan de V.V. theologie studeert, hoe hy tot andere inzichten kwam. MAG IK me even voorstellen: mijn naam is Pieter Sep. Od 5 november 1924 werd ik te Oudo-Wetering in Nederland ge boren uit Rooms K. ouders aan boord van het riinschip ,.St Petrus 2". dat dikwijls door de dokken van de Scheldestad voer en nu en dan te lossen lag in 's lands hoofd stad Brussel Zoals elke schippersjongen leerde Ik spelenderwijs het vak Na bijna zes jaren op pensionaar geweest te ziin werd ik „maatje" op het ouderlijk schip, zeer tegen m'n zin, daar ik priester wilde worden. Toen ik met vader en moeder door de Duitsers gedwongen werd een woning te betrekken te Dor drecht. leefde <Lt sterke verlan gen wederom op. zodat ik voor pater studeerde, aanvankelijk te Katwiik. daarna te Langeweg. En- Wanneer het noviciaatsjaar er op begint de wetenschappelijke Ining. theologie Staande voor de Grote Professie meende ik goed eraan te doen uit te treden in de orde van de Eren- nieken van St. Augustinus Tot op de dag van heden hebben de leden van deze orde het mii zee moeilijk gemaakt. Ik had na melijk protesterende inzichten op evangelisch, dogmatisch en doctri nair gebied welke aan de dag tra den. Eenmaal het habijt afgelegd heb bende was ik burgerman, leek. zo al": het Kerkelijk wetboek zegt. Nu moet u niet denken dat ik miin r.-k.-plichten verwaarloosde. Het tegendeel was waar. ik onder hield de Tien Geboden Gods. de Vllf Geboden der H Kerk. streefde met m'n ganse persoon naar de "•«Imaaktheid van het Evangelie Oefeningen en praktijken legden getuigenis hiervan af. 't Is in het algemeen niet verstandig een Kerk te verlaten, als men zoekende is. Eerst dient men zekerheid te heb ben Al lag wal zich In m'n geest had afgespeeld aan twijfels lerde zich onder Gods almachtig Woord neer al* een geremde panter, k Wist wat Ik te doen had: Ik, die vergeefs wachtte op de bovennatuurlijke uitwerking In de natuurlllke orde van de door de r.k. theologie beloofde ..gratia efflcsx" bil een goed gesproken bleeht had behoefte aan een ontmoeting met een Pro testant. Doch naar wie moest Ik gaan* De vakanties waren Juist In- Was ik op zondag 13 juli nog naar de H. Mis geweest, alsook op enkele morgens van die week. op 20 juli, om 10 uur woonde ik een wijdingssamenkomst van het Leger des Heils bij. Het manco van een kerkelijke sfeer en tegelijk de zucht naar gestrenghid van leven deed me besluiten de volgende zondag naar de Pniëlkerk in Utrecht west te gaan. Contact met de wijkpredikant, ds. G Mengen, kon helaas, niet gelegd worden, omdat dominee op vakan- Jncht naar boek Kapitein Vons van het Leger had me. nadat ik zo beknopt mogelijk m'n situatie had uiteengezet, aan stonds gesproken van ..Mijn weg naar het Licht" van ..Ds Hegger". Hu vertelde, dat deze missionaris was geweest in Brazilië, thans pre. dikant was te Dender. Meteen vulde ik aan monde". .Ja. Ja. Dondcrmonde". zei hij. Zeer benieuwd was ik nasr de inhoud van dit boek. Na eindeloze pogingen bij diverse Protestanten, de Leeszaal, slaagde ik erin het te mogen lenen van Ds. Mcngsen Op de Uitleenzaal van de Stadsbiblotheek was me ge bleken, dat Ds Hegger's boek veel gevraagd werd. kant en eind-redakteur- blad dreef me tot het maken van kanttekeningen, die zouden uit groeien tot een manuscript, indien ik niet tijdig m'n briefschrijven naar hem verzonden had U her innert zich nog wel de citaten, wel ke ds Hegger in „Ons Evangeli satie-blad" liet afdrukken. AfISSCHIEN belet u de opmer- king, dat wel geschreven is van ontmoetingen, contacten met Pro testanten. maar niet gewag gemaakt wordt van een „persoonlijke ont moeting met het Protestantisme". M'n antwoord hierop luidt, dat ik het niet kan ontkennen. Bij .Pro testantisme" denken we als vanzelf aan de theorie, de leer. Ofschoon die aan elke Protestant bekend is. z|jn er reen twee. die op dezelfde w|jze tot de ontdekking van bet zuivere Evangelie kwamen God gebruikt b|j Zijn genade werk ook de omstandigheden, be paalde personen In Z|jn dienst. Op het laatste is ln dit artikel de nadruk gelegd, om bij leven en welzijn een andere keer te schrij ven over het Protestantisme als zodanig. Langs deze weg maak ik van de gelegenheid gebruik de milde ge- v»r. - het priegt;r. zeggen voor vers en geefsters fonds hartelijk dank hun regelmatige bijdragen. 'k Heb reeds de vruchten van Uw milddadigheid mogen proe ven doordat ik mede door Uw toedoen een academisch inzicht mag verwerven in het Protes tantisme aan de Vrije Universi teit. Dodelijke on verschilligheid /~k 1 1 I De beter gesitueerden gaan er eerder 'nhl llke kantpn Uit dan degenen die het wat minder VIlDlliljnu I\ailiusi goed hebben En de bespaarde kerkelij- I lil I ke belasting legt in wezen maar weinig q O tl L-prL ho actinrr gewicht in de salaris-ischaal. De domi- aall IYCI IVIJl lalM 111^ nees. die gehoorzaam rapporten uit- brachten over deze trieste aangelegen- Ook lil Finland verliest de kerk heid. spreken van ..geestelijke dood", steeds meer haar greep op de ..algemene verwereldlijking" en tekort n ïil aan inzicht in de Christelijke traditie massa van het volk. Dejaatste ja- opvoeding Zij haasten zich Er is veel sleur bij de Zweedse kerkelijkheid ren zijn tienduizenden Finnen uit de Lutherse kerk, de staatskerk in het land van Duizend Meren, ge treden. Alleen al in 19521956 zegden bijna 70.000 Finnen de kerk vaarwel. En waarom? Vanwege de hoge kerkelijke belasting, zegt de een, omdat de kerk ons niets geeft, zeggen anderen, of, omdat de kerk volstrekt overbodig is, zeggen wéér anderen. De cijfers schijnen deze harde uitspra ken te bevestigen: in 1952 verlieten 15.570 Finnen de kerk, en 1953 was een droevig topjaar met 22.048 uittredingen. De theologen hebben zich bezorgd af gevraagd waarom o'at aantal zo hoog is. Zij kwamen toen in rapporten vooral I tot de slotsom, dat de kerkelijke belas-1 ting voor vele randkerkelijken de maat deed overlopen. Tachtig a negentig per cent van de uitgetreden kerkleden voer-1 den althans die belasting als reden aan. Vooral heeft men bezwaar tegen de on rechtvaardigheid bij het opleggen van deze belasting. Arbeiders, grondbezit ters en fabrikanten betalen allen vrij wel hetzelfde, een onrechtvaardigheid, waartegen ook vele predikanten tot iu toe vergeefs protesteren. Mooie toespraken.... Anderen menen dat de kerk maar dure gebouwen laat zetten, maar de zorg voor de zielen der gelovigen ver waarloost. En.dan krijgt men als mo tieven voor het verlaten der kerk ant woorden als: ..Men kan ook buiten de kerk wel geloof bezitten om zalig voegen, dat die typeringen geen geringschatting vormen voor de ex-kerk leden. maar een "vaststelling is van fei ten. Dr. A. E. Jokipii, die hierover schrijft in het informatieblad van de Finse Lutherse kerk, vertelt van een reden die niet minder opmerkelijk is: „Sommige mensen voelen zich eerlijk heidshalve gedwongen om de kerk vaarwel te zeggen: zij voelen hun ker kelijke onverschilligheid als een last." Beroepingswerk BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Aangenomen naar Utrecht (vac. D. v. d Plas). M. Groenenberg te Am sterdam. Bedankt voor Baarn (toez.) H. Harkema te Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (vac. F. E. Hoekstra). J. Wilschut te Zeist. Bedankt voor Maassluis (vac. H. Vol lenhoven), H. Tien te Nijkerk. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor s-Gravendeel, G. J. Buys te Papendrecht. te Rotterdam-West. De Oostenrijkse predikanten krijgen slechts 70 percent van hun salaris uit betaald wegens de slechte financiële positie van de Evangelische Kerk. Volgend jaar zal vermoedelijk een nog grotere korting moeten worden toege past. iel de protestantse afgevaardig de dr. Geissler in het Oostenrijkse parlement. Hij zei verder, da' de kerk aandringt op een spoedige her stelbetaling van de schade tijdens de nazi-periode. De eigendommen van de kerk werden toen door de nazi's ln beslag genomen, tengevolge waar van de kerkelijke financiën nog steeds niet ln evenwicht zijn gekomen. In Zweden bestaan plannen om een scheiding te brengen tussen de staat en de Zweedse staatskerk. Tegenstanders van de schelding hebben de vrees uit gesproken dat deze beslissing wel eens de doodsteek van de kerk zou kunnen worden. Een opinionderzoek heeft nu uitge wezen dat 75 procent van de Zweedse bevolking lid van de Lutherse kerk zal Minister Van Aartsen voor Arjos Prof. ZuidemaDe P.v.d.A. gunt de V.V.D. de oppositie niet (Van onze parlementsredactie) „In de komende verkiezingsstrijd zal het ten diepste gaan om het trekken van de scheidingslijn tussen hen, die ook als partij zich willen te worden behoef je niet per sé lid steIlen op Qods geopenbaarde toil, en hen, die dit als partij niet willen bneksarbe'der mXhir.kï'opAhiruj I zoals de P.v.d.A. en ie V.V.D. Natuurlijk mogen wij als a.r. zei ..Het enige profijt, dat je van de vechten voor een vrijere loonvorming en voor een we f. ook straks profijt, dat je van del vechten voor een vrijere loonvorming en voor een weduwen- en SïLkm,' v.e„klt"dè' 'Zmiïiï hu?n wezenvoorziening enz. Dat moeten wij zelfs. Maar in. feite gaat het er toch om, dat wij ons zullen richten naar Gods Woord, want alleen zo kunnen wij de strijd rustig en zonder vrees voor verlies tegemoet gaan. Alleen zo heeft de A.R.P. toekomst." Dit zei de a.r. minister van verkeer en waterstaat, mr. J. van Aartsen, aan het slot van een rede, die hij zaterdagmiddag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam hield Volgens de onderzoekingen geven voor-j voor het Provinciaal Verband Zuid-Holland van de Arjos. blijven of worden, ook als zij officieel al economische motieven de doorslag. tot de kerk moeten toetreden. Onder de al gaat daaraan vooraf een proces van Qe bewindsman was zijn rede be- huidige omstandigheden is iedere Zweed langzame vervreemding van de kerk. -onnen met de opmerking, dat de se- Vele predikanten menen, dat inderdaad dert 1945 in 0ns land gevoerde brede- die reden niet te licht moet worden op- basispolitiek. waaraan sedert 1952 ook gevat. Vele mensen hebben het werke- de ,.r. hebben meegedaan, gunstige - tenslotte de mooie toespraken op het kerkhof." Dat is e^n andere stem. die de kerk ..een overbodig instituut" vindt. Kerstgeschenken omstandigheden if iedere Zweed na, aie zich niet bewust van de kerk heeft afgescheiden. dit opinieonderzoek be- De uitslag wijst echter nog niet dat de Zweden van een grote kerkelijke belangstelling blijk hebben gegeven. Het onderzoek wees namelijk ook uit dat slechts een zeer klein gedeelte van de bevolking werkelijk kerkelijk meelevend is. De anderen hielden overwegend op grond van traditie vast aan de kerk en zoe ken alleen de medewerking van de voorgangers als het gaat om dopen, of begrafenissen. Woordrangschikkings- puzzel ijk niet zo best. Daar komt nog bij, dat de kerkelijke belasting als regel kort voor het Kerstfeest wordt geheven dat is toch al zo'n dure tijd met al die Kerstcadeaux... Het is goedkoper n de kerk op te zeggen. Kritiek De kerkelijke rapporteurs zijn zich echter van bewust, dat een zo ingrij pende daad als de volledige verbreking van dc band met de kerk niet alleen een geldkwestie ls. De kleinere kerkge meenschappen oefenen op de Lutherse staatskerk voortdurend kritiek: de volkskerk Is onbijbels, er is geen kerke lijke tucht en de zg. open avondmaals tafel roept bij velen verzet op. Plaats de woorden: handeling, mando line kanteloep. kanselier, onderhoud. Men moet de invloed van deze kritiek pentagoon. bejegenen, volharden, donder- niet onderschatten, want er zijn gemeen- dag. ontzaglijk, schoeisel, zó in volgorde, ten. waar bijna alle uittredingen uit- dat op de kruisjes een zegswijze ontstaat, sluitend om dergelijke redenen plaats hebben. Vervreemding Wie zich een algemeen beeld tracht te vormen van het waarom van de tien duizenden uittredingen en men houdt zich daarmee ernstig bezig komt wel tot de slotsom, dat de vervreemding van de kerk de achtergrond vormt. Ook wan neer men het gooit op de kerkelijke be lasting. de onbillijke kanten daarvan of de al dan niet te dure kerkgebouwen. Het echte verlaten van de kerk heeft de verbreking i kent eerder e> innerlijke - Oplossing vorige puzzel de eerste Horizontaal: 1. ziek; 4. Dinkel; 9. Ede; 10. ton; 11 Ali; 12. Londen; 14. emir; 15. dog; 16. vee; 17. en; 19 Meteren; 22. nog; 24. lor. 25. Leo; 27. legende; 30. km. 32. lijn; 33. rem; 35 Maas; 37. Een Canadees gerechtshof heeft op drln- kaneel; 39. era; 40 neg; 41. dra: 42. retina; 43 leeg. Verticaal: 1. zelden; 2. ido: 3. eend: 4 Don; 5. ln. 6 kameel: 7. Eli: 8. lire; 10. Tegelen; 13. dom; 14. eer; 16. verdrag. 18. nol; 20. ton; 21 nek; 23. gelaat; 26. 37. kea; 31. Aroer; 34. 40. nn. sultaten (wederopbouw, arbeidsrust, fi- nancieel-economische en sociale vooruit gang) heeft afgeworpen. Die brede-basispolitiek werd ge voerd op grond van compromissen. Altijd staat men voor de noodzaak van een zeker compromis. Ook na de ver kiezingen. aldus mr. Van Aartsen. zal er weer naar een regeringsprogram moeten worden gezocht, op basis waar van de partijen elkaar zullen moeten weten te vinden. De minister ontkende met nadruk, dat in het gevallen kabi- net-Drees de a.r. zich zouden hebben laten strikken door de P.v.d.A. De ont wikkeling van de laatste weken heeft integendeel aangetoond, dat de socia listen niet de meeste invloed hadden ii het kabinet. Uitvoerig ging hij in op de jongste kabinetscrisis en de aanleiding daa\ toe: de behandeling van de belasting- ontwerpen. Naar zijn mening zou het misschien wenselijk geweest zijn wan neer de verhogingen inderdaad met twee jaar zouden zijn verlengd. De Kamer vond dit echter minder wen selijk en het was in het kader van het gemeen overleg tussen regering en Staten-Generaal zaak aan de wens van de meerderheid van het parlement tegemoet te komen. De „romp-ministers" vonden die wens trouwens allerminst onaanvaardbaar. De voorstelling van zaken, door mr. Burger gegeven, nl. dat de meerder heid der Kamer de minder-draagkrach- tigen benadeelde en de meergegoeden bevoordeelde, noemde minister Van Aartsen volkomen onjuist en demago gisch. Hij vroeg zich voorts af of het n van de crisis naar aanlei- de belastingontwerpen wel ver was in verband met 's lands belang. Die belastingvoorstellen gend verzoek van enige artsen bloedtransfusie doen toepassen op kind. dat levensgevaarlijk ziek was. ontketenen De ouders Jehova's getuigen had- ding van J den geweigerd daartoe hun toestem- antwoord mlng tr verlenen Het ..nemen" van belang. I bloed van anderen was tegen hun prln- natuurlijk niet de voornaamste oorzaak stemming, waarin de P.v.d.A. na de verkiezingsnederlagen van vorig jaar is komen te verkeren en die o.m. tot uit drukking kwam in een aanval van het N.V.V. op minister Hofstra. ,Wij heb ben ook wel tegenslagen gehad", aldus mr. Van Aartsen. „maar wij zijn er nooit zo ondersteboven van geraakt als de socialisten. Op moeilijke momen ten weet de A.R.P. toch nog altijd zich zelf te blijven. Ze weet waar ze ten diepste op steunt". Over de mededeling van socialistische zijde, dat er geen millimeter verschil bestaat tussen de opvattingen van de d.A. en de socialistische ministers, zei de minister van verkeer en water staat ironisch: ,,Ik heb een ander Idee millimeter". De gevonden op lossing. Kamerontbinding en verkiezin gen, achtte mr. Van Aartsen de onder dc huidige omstandigheden enig moge lijke. Hij besloot met de opmerking. dat de a.r. niet bang hoeft te zijn voor een felle verkiezingsstrijd. Zij zullen de ze waardig en eerlijk voeren. Prof. Zuidema De tweede spreker van deze middag, prof. dr. S. U. Zuidema (die minister Zijlstra verving) verzette zich tegen, wat hij noemde pseudo-bijbelse opvattin gen als die van prof. Verkuyl en de socialist Fedde Schurer. De socialisten hanteren thans allerwe- ge met vaardige hand de tegenstelling conservatief progressief. Burger gaat daarin voor. maar ook de socialistische protestanten Buskes en Scheps doen daaraan mee. Ze schijnen zich er niet van bewust te zijn. dat ze hetzelfde on derscheid maken als Chroesjtsjef. Dc waarschuwing van prof. Banning, dat de P.v.d.A. niet meer uitsluitend steunen moet op het eigenlijke proleta riaat. omdat ze dan steunt op een min derheid van de bevolking, is te laat ge komen. Het Is de P.v.d.A. thans immers alleen om het recht der armen te De twaalfjarige Jezus in de tempel een bekend verhaal, dat voor Jozef en Maria uitloopt in deze conclusie: En zij begrepen het woord niet dat Hij tot hen sprak." En eigen lijk begrijpen we het vandaag de dag ook nog niet met al onze kennis van het Evangelie. Want in het weglopen van die twaalfjarige jongen voelen we toch nog altijd iets van ongehoorzaamheid! Tenzij.tenzij men beseft, dat dit Kind, hoe jong ook nog, mens èn God was. Dan krijgt die uitroep van Maria: „Zie, uw vader en ik zoeken u met smart!" een heel ander "aspect. Dan blijkt, dat we ons zorgen gaan maken over wat God doet. In feite doen we dat ook dikwijls. Als we Gods weg met deze wereld zien, dan houden wij mensen dikwijls ons hart vast. En hoe dikwijls komen we niet in opstand als we onze eigen levensweg overzien. Hoe dikwijls zetten we niet een groot vraagteken achter de vraag of God het wel goed doet! En Hij zeide tot hen: „Waarom hebt gij naar Mij gezocht?" Het is de vraag van de twaalfjarige jongen het is de vraag van God aan u. Waarom zoekt ge God? Om uw bezorgdheid uit te spreken over Zijn doen en laten? Of.om u geheel aan Hem toe te vertrouwen? DE GREEP NAAR HET UNIVERSUM haar afgeschoten raket is haar ge passeerd en is thans op weg naar dat andere, veel grotere hemelli chaam: de zon. Het is ook over haar dat de Bijbel ons enkele kenmerkende din gen zegt. De Bijbel waarschuwt ons, haar toch niet te maken tot een voor werp van aanbidding (Deut. 4:19, De prestatie van de Russen is er 17:3; 2 Kon. 23:5) of van verzoeking nauwelijks minder opmerkelijk om. (Job 31:26). Ook zij is door God ge- Voor het eerst in de geschiedenis maakt; Hij „bereidde" haar, staat er der mensheid is een droom werke- zo prachtig (Psalm 8:4); Hij maakte sprong te maken naar de lichamen licht des nachts' die daar, op immense afstanden, door Zij is dienstbaar het heelal draaien en wentelen, (Jeremia 31:35). n de vruchtbaar heid van de aarde (Deut. 33:14), i i metalen voorwerp ook van haar staat nadrukkelijk ver dat als een verspieder in deze vreem- meld, dat zij er is om God te loven de wereld werd uitgezonden, en de (Psalm 148:13). Eens echter zal in mens bleef achter om zijn signalen, de schepping ook haar taak zijn ver zoek naar nieuwe continenten. het met de daaraan ontsproten i wetenschappelijk zo sterk ontwik kelde en begaafde mens, ooit dich ter bij de aarde geweest? Er worden menselijke weetzucht, die grenst a hier grepen gedaan naar het uni- kille nieuwsgierigheid? Met de con- versum. Maar met welk doel? Om .currentiezucht van aardse groot- in eerbied dat universum als een machten als prikkel en met de benefe- schepping Gods te doorvorsen? Of ning van propaganda als een al te geschiedt het ter meerdere glorie van menselijke factor? de menselijke grootheid? De mens Welk een kansen ook hier om God die zich, ook en juist door deze stel- te prijzen! Maar welk een risico's ook lig opmerkelijke prestaties, laat sta- 0m te volharden bij het louter men- ven en stijven in zijn menselijke seliike kunnen! Nöe ls de raket de zelfgenoegzaamheid en zijn mense- maan gepasseerd. Zouden wij niet lijk zelfbewustzijn? Wij vrezen dat moeten vrezen dat haar menselüke ook in deze jongste prestatie weinig makers, hoe knan en vernuftig ook. is terug te vinden van eerbied voor aan nog méér hebben voorbijgezien? WAAROM HET IN WEZEN ZAL GAAN de crisis. Die lag in de malaise- Het i had aangenomen Suzanne wilde Grenoble niet ialen. omdnt ze daar een minnaar had. De reed hen door hel Franse landschap avond bij het plaatsje Camtf" dy Isabella j.aankomen waar la- i paar dagen wilde rusten. De trein Ijen korte afstand van het perron ver wijderd. toen het kwam. Een schok en een enorm gekraak en toen de stofwolk optrok, lag daar de lo comotief met alle zes wagons in een ravijn. In de duisternis was er van de ravage trouwens weinig te onderscheiden. Het rijtuig waarin lady Isabella met haar kind en haar meisje zaten, lag onder een hoop stenen en verwrongen ijzerwerk. Het kind en het meisje waren dood. Lady Isabella zelf was bij kennis, maar zo zwaar gewond, dat de verplegers, die bij haar kwamen, direct weer verderop gingen om dc minder zware te zoeken. Ze hoorde ze nog zeggen, dat ze een amputatie toch niet zou overleven. Ze was gewond aan haar ene been en aan dc onderkaak. Zc had er helemaal niet op gerekend, op deze manier te zullen sterven. Het was nu helemaal niet meer iets beieerlijks, dat een eind aan baar zorgen en wanhoop zou maken. Ze kon zich niet bewegen, maar de schok had haar verdoofd. Ze voelde nog Ken pijr. Een liefdezuster gaf haar wat te drinken maakte er gulzig gebruik van De zuster vroeg of ze nog Iets voor haar kon doen. Lady Isabella ze zag dat het dood w lk graag gewild had Tenslotte vroeg ze om papier en potlood Haar geest was helder en haar hand niet gekwetst Zc schreef een kort briefje gericht aan de Earl van Mount Severn Ze zette erin dat haar kind en haar meisje gedood waren en dat ze zelf ging sterven ten gevolge van haar verwondingen. Ze bedankte hem van door ANN LUDLOW de kinderen, dat ik berouw heb", voor alles wat hij voor haar gedaan had en vroeg hem. naar Carlyle te gaan om vergeving te vra gen voor wat zij hem had aangedaan. „Zeg hem voegde ze eraan 10e. Dc pijn begon te komen. Ze kon nog zeggen, dat ze het briefje moesten verzenden als ze gestorven was. met eerder En dan moesten ze er een korte bevestiging bij schrijven, waarin stond hoe ze haar hadden aangetroffen- Toen de doktoren tenslotte bij lady Isabella kwa men om haar wonden nauwkeuriger te onderzoeken, was ze buiten bewustzijn en ze dachten dat ze dood was Ze zeiden dat tegen de liefdezuster, die daar op bij haar knielde en begon te bidden voor haar zieleheil. Daarna ging ze naar anderen die haar bij ze op een bed in de ziekenzaal. Het duurde lang voor dat ze zich herinnerde hoe ze daar moest gekomen zijn en begreep dat ze niet gestorven was. De dok toren hadden, bij nader onderzoek bevonden dat ze nog leefde en dat haar verwondingen wel zwaar maar niet dodelijk waren. Een operatie zou weinig kans van slagen hebben, daarom probeerden ze het op een andere manier. Op zeker ogenblik keerde het tij definitief ten gunste van het leven. Het duurde drie maanden eer ze vervoerd kon worden. Ze was helemaal veranderd gedurende die tijd. Niemand zou ooit gezegd hebben dat die bleke, magere en kreu pele invalide lady Isabella Vane was. De brief was intussen in Londen bezorgd. Lady Mount Severn was toevallig een paar dagen in de stad met haar zoon. Ze kreeg de brief aan het ont bijt. Een buitenlandse brief met een eigenaardig adres moest haar nieuwsgierigheid wel opwekken. Ze vermoedde eigenlijk dat er een geheim van haar man achter zat. al wachtte ze zich wel, die gedachte Ze opende de brief en las hem. „Wat verschrikkelijk!!" ontkwam haar na een poosje. Haar zoon las de brief ook. Hij was nog meer geschokt dan zij. ..Toch was het zo beter voor haar", zei lady Mount Severn. „Ze zou niet veel aan haar leven meer H" laat zich aanzien, dat in het Dit is maar een voorbeeld, zij het nog jonge jaar de verkiezings- ook een heel belangrijk voorbeeld, strijd spoedig „op hoogte" zal ko- Want evenzo ligt het met nog men. De Kamerontbinding betekent, tal van andere zaken, ook wanneer zo voor het gevoel in nog sterker deze ons als burgers niet in gelijke mate dan bij normale periodieke mate en in gelijke helderheid toe verkiezingen het geval is, een be- spreken. Aan de politicus dan de roep op het volk. Aan de politieke taak om in deze van voorlichting partijen thans de taak, zich bij het te dienen. Men late zich niet met volk aan te dienen met haar candi- wat holle woorden afschepen, maar daten voor de Kamer en vooral ook men legge onze politieke partijen met haar programs. rustig het vuur aan de schenen. Er moeten nu meningen worden ge- Daarop heeft men, als Nederlands vormd en meningen worden gewon- staatsburger en als Nederlands kie nen. De verkiezingsstrijd heeft maar zer van straks, het recht, en geluk- niet ten doel, zich scherp tegen an- kig zijn er in ons goede land ook dere partijen af te zetten; ér moet thans nog partijen die daar best te- worden geworven. De Nederlandse gen kunnen en die, principieel ge- kiezer is een mondige kiezer; het fundeerd als ze zijn, belangstelling schort hem niet aan gezond ver- naar het principe en naar de achter stand; machtswoorden glijden langs gronden alleen maar waarderen, hem heen, maar hij staat open voor Het zal ook in deze politieke strijd overtuigingen, en tot het zich laten om de achtergronden gaan. Want overtuigen is hij ook bereid. wat zich aan voorstellen van partijen De Nederlandse kiezer en dat zijn wij allen neemt de politiek als ernstige zaak, en hij geeft lan programs van partijen voordoet, komt uit die achter gronden naar voren. Die voorstel- doen' Ont-Bu rger-lijking De a.r. hoogleraar vroeg zich af. wie in de P.v.d.A. het laatste woord zal heb ben: Burger of Banning? Burger wil de ontburgerlijking van de P.v.d.A. Hij is de grootste anti-burgerlijke mens van Nederland. Burger zoekt de oude strijd liederen van de klassestrijd weer op. Hij heeft begrepen, dat zonder die klas sestrijd de P.v.d.A. in elkaar zakt. Een in de lijn-Burger opererende, naar de klassestrijd terugkerende P.v.d.A. is j dus reactionair. Nederland, met zijn tal- rijke geledingen van boven tot beneden. wil echter geen klassestrijd en geen ro mantisch socialisme dat een gevaarlijk1 verschijnsel is. omdat het zich in zijn heimwee naar het verleden onttrekt aan de verantwoordelijkheid van vandaag. De P.v.d.A. wil Nederland in feite ma ken tot een Frankrijk, en dit betexent verraad aan de parlementaire democra-1 tie. De taak van de a.r. zal het. aldus prof. Zuidema. zijn de socialisten toe te roepen: „Kom toch tot rede. Aap de communisten niet na. maar houdt u aan I de Bijbel, die. waar gesproken wordt j over gezag, tevens spreekt over vrij-1 heid en andersom". ook de voorkeur aan, de politiek len en die programs zijn van de ernstig te nemen. Waar ter wereld achtergronden als het ware de symp- vindt men zozeer op beginselen en tomen en de uiterlijke verschijnings levensovertuigingen gebaseerde par- vormen, tijen als bij ons? Politiek kan een oppervlakkig gedoe worden, een Zulk een symptoom was ook de zaak materialistisch zaakje van een paar die voor de socialistische ministers, centen meer of een paar centen «»lks op aandrang van de socialistische minder, van wat belastingverhoging fractie, aanleiding is geworden om of wat belastingverlaging. Natuur- heen te gaan. Moesten bepaalde tij- lijk is ook een Nederlander gevoe- delijke belastingen met één dan wel lig voor deze zaken, maar hij door- met twee jaar worden verlengd? Zo ziet de dingen toch graag en pro- op het oog geen halszaak, en op zich- beert ze in verband en samenhang te stellen. Ervaren heeft hij. dat politiek méér is dan wat geliefhebber van politici. De politiek is de schutse en bewaar ster van wat bereikt mocht worden geestelijke goederen, en is tege- zelf bezien viel voor beide stand punten iets te zeggen. Toen echter de Tweede Kamer aan een beperkte verlenging de voorkeur bleek te ge ven, gingen socialistische ministers die van financiën voorop er ineens wel een halszaak van maken. Ze verzond de brief l den bij ter bevestiging De doden werden begraven en er werd een speciale mis voor gelezen. De over levenden gingen naar een hospitaal, waar alles aar. hen gedaan werd wat maar gedaan kon worden Toen lady Isabella weer bij kennis kwam. lag Toen Carlyle toor kwam. trad mijnheer Dill binnen. Dat was gi gewoonte, doorgaans belde Carlyle wanneer hij post had doorgelezen, en tot zolang bleef hij alleen. „Neemt u mij niet kwalijk, mijnheer, maar mag ik misschien vragen of u al iets bijzonders gehoord hebt?" „Dat heb ik", antwoordde Carlyle. „Dan spijt het me dat ik u heb lastig gevallen. hi rdagmiddag voorzitter het Provinciaal-Verband van Zuid- Holland, de heer T. Hopman, die ln zlin openingswoord meedeelde, dat de AR JOS ook nu weer aan de verkiezlngs- actle zal deelnemen, o.m. door middel van bijeenkomsten. Dc vergadering werd gesloten door ds. II. S. J. Kalf, hervormd predikant te Bennebroek. die er op aandrong het stempel van de her- ad gehoord. vorming zichtbaar lijk de weg waarlangs de geestelijke Achteraf bezien niet zo verwonder- overtuigingen in het openbare le- lijkwant zij achtten toen in het ven tot gelding moeten komen. geding betrokken hun opvattingen Men denke aan het onderwijs. Het over een uitgebreide staatstaak, met onderwijs is bij ons een terrein de daaraan noodzakelijk verbonden waarop de diepste, onder ons volk gevolgen voor de belastingheffing, levende overtuigingen werkelijkheid Het zal straks moeten gaan om een zijn geworden. Dat lijkt nu vanzelf- gezond, niet overtrokken staatsbe- sprekend: dat de ouders een beslis- leid, waarbij niet lichtvaardig wordt sende stem hebben in het onderwijs heengegleden over de vraag of iets van hun kinderen. Maar eens moest nog wel tot de staatstaak behoort, ook dit met moeite en strijd worden maar waarbij minstens evenzeer an- verworven. En het was een moeite dere, voor onze volkskracht zo be en een strijd op het terrein van de langrijke levenssferen aan haar recht politiek. Daar is die strijd gevoch- kunnen komen. Dit is zo een van ten, en het is ook daar dat we bij de achtergronden van de verkie- deze verworven vrijheid en bij dit zingsstrijd. een strijd der overtuigin- verworven recht blijvend de wacht gen dus, die we zijn ingegaan en moeten betrekken. tegelijk wel een der gewichtigste. J aarvergader ing Prot. schippers .een rede houden getiteld „Na 40 jaar". Op de lijst met voorstellen van de af- I delingen staan o.m. een voorstel lk dacht dat u het misschien nog m J e« uuiu w mijnheer Archibald. Ik had u erop willen voorberei jAmsterdamse voordrachUkunsténaar J. gebouw Marcantï' den." Oosterwelder verleende medewerking - (Wordt vervolgd) laan deze middag. regering te verzoeken de wet op het goederenvervoer te herzien, een voor stel de regering te verzoeken aannemers overheidswerken te verplichten grondstoffen, die i De Nederlandse Protestantse I doen blijven. De persbond zal woensdag 21 januari in het bouwmaterialen gebouw Marcantï" in Amsterdam haar getransporteerd moeten worden 38ste algemene vergadering houden bieden aan de beurzen of aan de Neder- Bondsvoorzitter F. H. v. d. Wetering zallandse Particuliere Rijnvaart Centrale.

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 2