ïlieutue £ci}tsrt)c (ümirnnl Russische „Loenik" komt in baan om de zon WESTEN VERRAST DOOR GROOTS SUCCES Te snel voor landing op de maan Rotterdammer vindt in Overijssel uranium Deze baan om de zon? Demonstranten volgen de streng bewaakte Mikojan door Amerika Franse regering gaat de bureaucratie te ïijf Prinses traint in Val d'Isère Sneeuwval bracht enige vertraging teweeg MAANDAG S JANUARI 1959 BUREAUS: Steenstraat 87. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN- 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0 59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Directie: r. DiEMEB Hoofdredacteur: Dr. 8. DIEMEB CURISTELIJK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ftantvasticf) U ahfbltucn myn bert ia Ugfjtnspocr Negrnrndertlpite jaargang Tanker zwaaide op pier Zie pagina 5 T~\E EAKET die de Russen vrijdag hebben gelanceerd en die zij de naam •*-' Loenik hebben gegeven, is op een afstand van 7500 kilometer langs de maan geschoten en raast nu door de ruimte in de richting van de zon. Op veertien januari zal zij het dichts bij de zon komen (volgens Russische berekening op 146.400.000 kilometer afstand) en daarna met een omloop tijd van ongeveer vijftien maanden een eivormige baan van 343.600.000 kilometer om de zon gaan beschrijven. De Loenik wordt dus de eerste door mensen vervaardigde planeet, die om de zon draait "C1 EN RUSSISCHE GELEERDE schreef vandaag in het partijblad Prawda dat de raket gemakkelijk de maan had kunnen raken, doch dat dit nooit de bedoeling is geweest. Hij liet echter uitkomen dat het niet lang meer zal duren voordat een raket wordt afgeschoten die regelrecht op de maan is gericht. Een andere Sowjet-geleerde schreef in de Prawda, het niet uitgesloten te achten dat de raket later toch weer naar de aarde terug keert. De baan van de raket zal die van de aarde wellicht kruisen op het punt waar de raket de ruimte is ingegaan. De Prawda die de gehele voor pagina aan dc Loenik wijdde meldde dat de ruimteraket zich vol gens de laatste gegevens van van morgen vroeg op een afstand van 550.000 kilometer van de aarde be vond. Toen zij de maan passerde was ze 370.000 kilometer van de aarde verwijderd. Dit zijn vermoedelijk de laatste gegevens die de Loenik heeft doorgegeven, aangezien de afstand te groot is geworden voor radiocontact. Bovendien raken de batterijen in dc raket uitgeput. De afstand aarde-maan heeft de raket in nog geen 36 uur afgelegd. Zij pas- seerde de planeet met een snelheid var 2,45 kilometer per seconde. Hoewel de raket toen op betrekkelijk geringe af stand van de maan verwijderd was de westelijke geleerden zijn onder de indruk van dc grote trefzekerheid was de snelheid te groot om haar bin nen de aantrekkingskracht van de r te houden. Te snel In ieder geval Is het duidelijk dat de Russen over een enorme raket beschik ken met een geweldige voortstuwings kracht. Een ruimteschip dat op de maan moet landen zal een geringere snelheid moeten hebben. Toen de Loenik zondag morgen om tien uur 60.000 kilometer van het centrum van de maan was ver wijderd en 422.000 kilometer van de aarde, bedroeg de temperatuur in de raket tien tot vijftien graden Celcius. De directeur van het Moskousc plane tarium, Viktor Bazikin, heeft meege deeld dat alle gegevens over de ruimte, die door middel van de raket worden verkregen, wereldkundig zullen worden gemaakt. De Russische geleerden trek ken uit de geslaagde lancering de vol gende conclusies: J de grenzen tussen de sterren kunde en de studie van de na tuurkundige gesteldheid van de sterren zullen verdwijnen. 9 men kan aannemen dat vertegen woordigers van de huidige gene ratie al een ruimtereis kunnen maken. 3 men zal pas een raket op de maan kunnep laten landen als men deze raket, wanneer zij op het punt staat het gebied van de maan bin nen te dringen, een snelheid weet te geven, minder dan die welke nodig is voor een lichaam dat van de maan komt, om los te komen van de aantrekkingskracht van de maan. De Russische professor Dobronrawof heeft, volgens het persbureau Tass, mee gedeeld dat een raket van de grootte en het gewicht van de vrijdag gelanceerde Loenik een cabine kan bevatten voor twee of drie personen. Een commentator van radio-Moskou vertelde zaterdag dat de Sowjetunie in de zomer van het vorige jaar al een raket naar de maan had kunnen lanceren. Het was toen echter nog niet mogelijk een nuttige last in het projectiel aan te brengen. Het lanceren van een raket zon der instrumenten heeft geen zin, aldus de commentator. Felicitaties Inmiddels heeft president Eisenhower van Amerika de Russen gelukgewenst met hun enorme prestatie een raket buiten de aantrekkingskracht van de aarde te bren gen. Ook premier Macmillan van Enge land heeft zijn felicitatie naar Moskou laten seinen. Als reactie op het Russische succes heeft het Amerikaanse leger zaterdagavond be kendgemaakt, dat spoed wordt gezet ach ter een project voor ontwikkeling van een raketmotor, die een zwaar ruimte schip in een baan om de aarde, de maan of zelfs de zon zal kunnen brengen. De druk van deze motor zou circa 700 ton bedragen en verkregen worden door sa menvoeging van de Jupiter-raketmotoren. Doordat de Russen zich juist hebben toegelegd op het maken van sterke raket motoren hebben zij dit succes kunnen boeken, zo heeft de Duitse raketdeskun- dige, professor Hermann Oberth, gezegd. De Duitse geleerde stelde de Amerika nen overigens gerust, dat zij slechts een achterstand van twee tot drie maanden hebben. „Ga niet door bewondering van de Russische prestatie bij de pakken neerzitten", luidde zijn advies. De Russen zelf zijn zeer enthousiast over de lancering van de Loenik. De kranten brachten het nieuws in grote opmaak en van alle kanten werd een juichend com mentaar gegeven zoals het volgende van prof. Blagonrawof in een Russisch jeugd blad: „Mijn jonge lezers", zo schreef de Russische professor, „zullen eens langs de rand van een maankrater lopen, het eeuwenoude geheim van de Marskanalen ontsluieren en Venus onder het wolken dek kunnen aanschouwen. Professor Blagonrawof wilde het werk van de Amerikaanse deskundigen niet kleineren, maar hij meende dat de Ame rikanen het vraagstuk van de interplane taire vluchten verkeerd aanpakken. Chroesjtsjef: Alle laster omzenuwd flÓMTA CC „De nieuwe overwinning van de Sow jetunie is een overU-igend bewijs voor het feit dat een socialistisch regime op doelmatige wijze de ontwikkeling van de economie, de wetenschap, de techniek en de cultuur bevordert. Het succes van de raket heeft de lasterpraatjes van de vij anden die proberen het Sowjetregime in een kwaad daglicht te stellen, met één slag ontzenuwd". Aldus de eerste officiële reactie van premier en partijleider Chroesjtsjef Hij legde die zaterdagavond af op een bijeen komst van de Opperste Sowjet der Wit- russische Sowjetrepubliek in Minsk. Hoe de Russische Loenik eruit ziet, blijkt uit deze telefoto, die vandaag uit Moskou is geseind. Er is nl. een speciale postzegel uitgegeven ter gelegenheid van dit Sowjetsucces. Links de Loe nik, rechts drie kleine spoetniks. Op de achtergrond het Kremlin. Bovenaan staat gedrukt „21ste partijcongres" en onderaan „Pos terijen U.S.S.R. Eén roebel." Resultaat van vele boringen DE Nederlandse bodem bevat ura nium. Ergens in Overijssel heeft de Rotterdammer J. Z. Lierop, eige naar van een grondboorbedrijf, dat zijn naam draagt, naar hij ons beves tigde in te exploiteren hoeveelheden dit erts aangetroffen in lagen, die variëren van drie tot vijfendertig cen timeter. Dit is de eerste vondst van die aard in ons land. De ontdekking in Overijssel is het re sultaat van vele boringen, die het Rot terdamse bedrijf sedert enige maanden verritht voor eigen rekening en eigen risico op particuliere terreinen. De gebie den, waar de uranium is gevonden, val len buiten de concessies "van de Neder landse Aardoliemaatschappij en daaro wordt de vindplaats aangeduid als gens in Overijssel". Ook al is er nauwelijks iets op te zien, deze foto is desondanks een historisch document. Ze werd namelijk gemaakt vanuit de Rus sische ruimteraket op een hoogte van 120 kilometer boven de aar de en daarna naar de aarde over geseind. Welk deel van de aarde er precies op te zien is, is niet bekend gemaakt. Geen geweld bij oplossing van kwestie-Berlijn '"PWEE SOORTEN begeleiders ver-: gezellen de Russische vice-pre mier Anastas Mikojan op zijn va kantiereis door de Verenigde Staten. Om te beginnen zijn daar de zwaar gewapende mensen van de Russische en Amerikaanse veiligheidsdiensten, die het leven van de Russische staatsmar moeten beschermen. Een klein legertje van deze mensen stond hem gisteren bv\ -ijn aankomst op het vliegveld van New York al op te wachten en gedurende de tien dagen van zijn verblijf in Amerika zullen zij hem geen ogenblik onbewaakt laten. Dat is wel nodig ook, want toen Mikojan en kele uren later per auto naar Washing- vertrok. kwamen zijn andere bege- frs op de proppen, tt waren demonstranten, hoofdzake lijk Hongaren en Wit-Russcn, die vrachtauto's achter de stoet aanreden. Zij voerden wapperende spandoeken met zich mee. waarop in grote vlammende letters opschriften als „Ga naar huis. Mikojan" en „Rode moordenaar" ston den te lezen. De betogers hebben al aangekondigd, dat zij voor ieder gebouw, waarin Miko- in zich zal ophouden, hun spandoeken Uien ontrollen en posten zullen uit- Ondanks deze duidelijke uitingen van afkeer echter heeft men goede verwach tingen van Mikojans bezoek. Vanmiddag heeft hij een onderhoud gehad met mi nister Dulles en algemeen wordt aange nomen, dat daarbij ook de Berlijnse kwestie ter sprake is gekomen. Men acht het ook niet uitgesloten, dat Mikojan een bezoek aan president Eisen hower zal brengen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat Eisenhower er in principe wel iets voor zou voelen en de Rus verklaarde dat hij Ike graag zou willen spreken. Nadat hij een vredesboodschap van Chroesjtsjef voor het Amerikaanse volk had voorgelezen, verklaarde Mikojan, dat de Russische regering niet van plan is de Berlijnse kwestie met geweld op te lossen. „Het Russische standpunt is mis verstaan", zei hij. „Wij willen Berlijn of onderwerpen". Het Wes ten dient, aldus Mikojan, de voorstellen van het Kremlin met grotere zorg te be studeren. De lancering van Ruslands ru raket noemde hij een bijdrage tc wereldvrede en hij beloofde, dat Rus land het uiterste zal doen om de resul taten van deze prestatie ook in dienst van vrede en vriendschap te gebruiken. Verder deelde Mikojan mee, dat de Sowjetunie ernstig plannen heeft om een bemande raket naar de n te sturen. „Dit is wel degelijk een mogelijkheid", zei hij, „en onze ge leerden zijn er druk mee bezig." Sultan Hamid naar Indonesië Sultan Hamid i6 dezer dagen met eer 'liegtuig uit Nederland naar Singapore •ertrokken, vanwaar hij zal doorreizen laar Indonesië. Zijn gezin is in Den Haag gebleven. Twee maanden geleden kwam sultan Hamid uit Djakarta in Nederland aan. Een deel van ons zonnestelsel is op dit kaartje schematisch afgebeeld: om de zon heen achtereenvolgens Mercu- rius, Venus, Aarde (met Maan) en Mars. In deze ruimte vormt thans Loenik de eerste kunstmatige planeet. Met een we lijn (waarvoor excuses aan C.PJ) hebben wij naderhand aangegeven hoe „ongeveer" de baan van Loenik or zon kan worden. Terwijl de banen der planeten vrijwel cirkelvormig zijn, be schrijft Loenik een eivorm. Op de kaart ontbreken de planeten Jupiter, Saturnus, Uranus, Neptunus en Pluto. Deze laatste staat plm. 4 miljard km van de zo onze Aarde .slechts" 150 miljoen. Verolme plant Ned. vlag in Ierland De heer C. Verolme zal morgen de Ne derlandse vlag planten op de plaats waai h\j in Ierland een werf zal bouwen. Te zamen met het nieuwe op Rozenburg over genomen dok van 110.000 ton zal Verolme v\jf nieuwe dokken krijgen, namelijk drie gegraven dokken van 110.000. 85.000 35.000 ton en twee drijvende van 25.000 en 10.500 ton. Deze beide laatste worden in het eerstgenoemde dok gebouwd. Kabinet van Antillen. De portefeuilles van de ministerraad der Nederlandse Antillen zijn thans definitief als volgt verdeeld: Minister-president en minister algemene zaken E. Jonckheer, vice- minister-president en minister van justi- mr. S. W. van der Meer, economische sociale zaken S. D. Kroon, financiën welvaartszorg J. E. Yrausquin, ver ;r, vervoer en volksgezondheid F. J C. Beaujon, onderwijs en volksontwikke ling F. B. Tromp. D E FRANSE REGERING zal aan véél bureaucratie een eind ma ken, door hervormingen in het plaat selijke bestuur in te voeren. De ge meenteraden krijgen grotere zelf standigheid, vooral bij het besteden van de plaatselijke belastingen. Het al drie eeuwen oude stelsel van grondbelasting zal worden herzien aan de hand van een nieuwe waarde schatting. De minister van binnenlandse zaken in het kabinet-Dc Gaulle, Pelletaer, die dit bekendmaakte, deelde voorts mee dat ook het bestuur op hoger dan op plaatselijk niveau zal worden gereorganiseerd. Dit wordt gedaan om het aan te passen aan de economische ontwikkeling van het land. Er zullen 25 administratieve gebieden, elk met een 'prefect aan het hoofd, wor den ingesteld. Voorts zullen gemeenten met gemeenschappelijke belangen worden samengevoegd tot districten. Oud-strijders Wat betreft de financiële maatregelen die de laatste tijd door de Franse rege ring zijn genomen: het rechtse blad Aurore leverde zaterdag kritiek op het besluit om geen pensioenen meer te be talen aan oud-strijders die het niet nodig hebben De pensioenen zijn volgens het blad over het algemeen zo laag dat met deze maatregel al heel weinig geld zal worden bespaard, terwijl de symbolische waarde van de pensioenen zeer groot is. In een ander blad. Forces Nouvelles. een weekblad van de M.R.P., heeft de secretari6-generaal van deze partij felle aanval gedaan op de regeringsmaat regelen. Simonnet schreef in een hoofd artikel dat de politiek van economische expansie en van vooruitgang op sociaal gebied naar zijn mening door de laatste maatregelen in de waagschaal is legd. De afschaffing van de beweeglijke loon schaal brengt, zo schrijft hij, mede dat de lonen niet automatisch de stijging der prij zen zullen volgen met als resultaat, dat de levensstandaard van allen, die van de vruchten van hun arbeid leven, zal dalen Ongetwijfeld moeten er van de Fransen offers worden gevergd, maar zelden zijn zij zo ongelijk verdeeld geweest, zo con cludeert Simonnet. Hij vestigt er de aandacht op. dat deze politiek is voorbereid door een comité, dat bestond uit bankiers, hoge functiona rissen en werkgevers, maar waarin geen enkele arbeider, boer of vertegenwoor diger van de gezinnen zitting had Dit riekt, aldus Simonnet en dit 16 geen politiek die gemaakt is door het volk of voor het volk. „Dit is niet onze politiek" Man onder boom. Bij het laden van gekapte bomen te Ophemert. is de 28- jarige H. de Rijk uit Dreumel zaterdag morgen onder een boom bekneld geraakt ter plaatse overleden Hij bevestigde takel om de stammen, die plotseling losschoot. Als de New Yorkers gehoopt hadden nu eens met eigen ogen de Sowjet-leider Mikojan te kun nen zien, is die hoop de bodem ingeslagen: de heer Mikojan was wel in New York maar hij werd voor en achter, links en rechts omringd door politiemannen. Leden van de Hongaarse vluch- telingenfederatie hadden name lijk laten weten dat ze van plan ivaren de Rus te ontrfoeren en dus was er een lijfwacht ge vormd van liefst 400 politie- Het uranium is aangetroffen op een 'diepte van ongeveer dertig tot veertig meier. Het erts kwam aan de oppervlak te in de vorm van nerfjes ter lengte van enkele centimeter». Na de eerste boring, die de aanwezig heid van uranium aantoonde, is nog een reeks boringen verricht om de loop van de aders vast te stellen. Zeven horin gen hadden geen succes, maar vijf van de twaalf leverden een goed resultaat op. „Onwaarschijnlijk" „Behalve In een museum. Is hier In Nederland nog nooit uraniumhoudend ge steente aangetroffen", aldus prof. dr. B. G. Escher, hoogleraar In de algenu-ne geologie aan de rijksuniversiteit te Lel den. Prof. Escher verklaarde desgevraagd, dat hü het vinden van een uranlumlaag In Nederland hoogst onwaarschijnlijk achtte, omdat dit element slechts voor komt In gneis- of granietformaties, die hier niet voorkomen. Hooguit zouden spo ren van uranium kunnen zijn aangetrof fen in tijdens het diluvium aangevoerde zwerfstenen uit Scandinavië, die behoord hebben tot zo'n formatie waarin de aan wezigheid van uranium wel mogelijk Is. Een geigerteller geeft deze sporen natuur lijk wel aan, aldus deze hoogleraar, dlc het uitgesloten aehtte, dat, zo men werke lijk uranium heeft aangetroffen, de vondst van economische betekenis zou kunnen z|jn. Koningin terug uit Engelanti Koningin Juliana en prinses Margriet zijn gisteren na een driedaagse visite aan prinses Alice, gravin van Athlone, in Engeland, teruggekeerd op het pa leis Soestdijk. Zij werden gehaald door prins Bemhard, die zaterdag zelf de Dakota naar Engeland vloog, waar hij landde op de R.A.F.-bases te Northolt. Prinses Irene, zaterdagavond in het Franse wintersportcentrum Val d'Isère aangekomen, heeft zioh reeds terdege voorbereid op de woensdag beginnende ski-wedstrijden om de nationale titel, •voor zij een ernstige kandidate ge- noemd wordt. Ondanks, het slechte weer ging dc Prinses gisteren met haar ski- coach Toni Mark naar de Solaises-helling t ski te lopen. In een winkel van de Olympische kampioen Hanri Oreiller kocht ze op weg naar de helling een paar handschoenen. Na het diner speel de zij met haar vriendin Dora van Ha- na, die haar vergezelt, ping-pong, dronk vruchtensap en oefende met een hoela-hoep. De Prinses heeft het roken i drinken gestaakt. Majoor Bischoff van Heemskerck W.F.K., eerste stalmeester van de Ko ningin, die ook prinses Irene vergezelt, •p een vraag van een journalist dat het „belachelijk" was te menen, dat de Prinses naar Val d'Isère zou zijn geko- om er de Prins van Hessen te ont moeten. Iets kouder De Bilt verwacht tot mor genavond Vannacht opklaringen, op de meeste plaatsen lichte vorst en weinig wind. Mor gen toenemende bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw, vooral in het zui den van het land. Overwe gend matige wind tussen zuid en oost en temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 6 januari: zon op 8.48 uur, onder 16.44 uur. Maan op 5.30 uur, onder 14.35 uur. januari nieuwe maan. Sukarno zal vechten om Nieuw-Guinea Sukarno heeft zaterdagavond op de nieuwjaarsreceptie te Djakarta voor een gehoor van 500 diplomaten en ambtena- cerklaard, dat Indonesië niet alleen aanspraken maakt op Nederlands Nieuw- Guinea. maar ook bereid la voor die aanspraken te vechten. Alle 85 miljoen inwoners zijn bereid tot die strijd, zelde hij. „Indien men de eenheid bewaart s instrument gebruikt, zal met Gods hulp West-Inan weer Indonesisch wor- zo niet dit jaar dan in de komende jaren", verklaarde Sukarno. TIEN CENTIMETER IN ZUID-LIMBURG Bergbekl immers verongelukt TAE SNEEUW, die gisteren op vele plaatsen in Nederland is geval len, heeft het verkeer hier en daa enigszins belemmerd. De meesu sneeuw viel in Zuid-Limburg. Men mat daar op het vliegveld maar ltefsi tien centimeter, maar meestal bleef de sneeuwval tot enkele centimeters beperkt. De vertragingen, die hierdoor vooral in het noordoosten ontston den. hadden vrij weinig om het lijf. met een kwartiertje langer wachten of rijden was het meestal wel be keken. Vanmorgen zag het er wai somberder uit. Vannacht was het na melijk gaan vriezen, waardoor de wegen spiegelglad waren geworden De busdiensten van Groningen naar de omgeving bijvoorbeeld raakten enigszins in disorde, waardoor velen treinaansluiting misten. De spoorwegen reden echter praktisch op. tijd. En latei op de morgen ging het ben gefaald. ook op de wegen weer wat beter. In het noordoosten van het land had den de bus- en treindiensten nogal wat vertraging, maar over het algemeen viel het wel mee. Meestal duurden de ver tragingen niet langer dan een kwartier. Ongelukken kwamen praktisch niet voor. Heeft men hier dus slechts een be scheiden voorproefje van de winter ge had, in Montreal (Canada) was de situa tie ernstiger. Dertien zeeschepen liggen daar te wachten op ijshrekers, die hen uit het ijs moeten bevrijden. Onder meer ligt de Prins Frederik Hendrik van de Oranjelijn vastgevroren. In Schotland raakten vijf mannen, die op trektocht waren naar Glen Clova, In dc Cairngorm-bergen vermist. Sinds nieuwjaarsdag heeft men niets meer van hen vernomen, boewei ze slechts dertig kilometer hadden af te leggen. De ver schrikkelijke stormen, die In bet ge bergte woedden, hebben hen waarschijn lijk parten gespeeld. Reddingsploegen hebben tot nu toe vergeefs gezocht. In Oostenrijk zijn vijf skiers, onder wie drie meisjes, door een lawine bedolven. Sedert een week zijn ze in het Totea- gebergte vermist. Reddingspogingen heb-

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1