llicuuie £ri&srfje (Courant Havanna verwacht de intocht der rebellen Vliegende storm bracht de schepen in moeilijkheden KLM-kantoor geplunderd door opstandige menigte Moskou uitgenodigd voor gesprek over Duitsland Met Oud en Nieuw eiste verkeer acht doden Ernstige incidenten bij jaarwisseling NEDERLANDS GEZIN IN CANADA VERLOOR HUIS COUPON VERKOOP VRIJDAG 2 JANUARI 1939 BUREAUS: Steenst ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (BtJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11453 Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. B. DIEMEB CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stontvastict) it gheblevtn triyn bert in teolieaspoct" JAAR zonder gevaren Zie pagina 5 Batista nam bijtijds de benen Tj^IDEL CASTRO TRIOMFEERT. Zijn bebaarde rebellen, die steeds meer A aanhangers krijgen uit militaire en burgerkringen, trekken snel op naar het noorden en vanmorgen hadden zij de Cubaanse hoofdstad Havanna praktisch geheel in handen. De felle gevechten met de troepen van presi dent Batista zijn achter de rug, de president zelf heeft hals over kop de benen genomen naar de Dominikaanse republiek, gevolgd door familie en volgelingen en in Havanna zetelt als voorlopig president Carlos Piedra, een 63-jarig lid van de Hoge Raad van het land. Dit laatstehet aanstellen van Piedra als president heeft echter tot gevolg gehad dat Fidel Castro voor het gehele land een staking heeft afgekondigd. Bij de troepen die naar het noorden trekken bevindt zich namelijk Urrutia, de man die door Castro en zijn opstandelingen is aan gewezen als de toekomstige president van Cuba. in de hoofdstad plaatshebben", meld de een correspondent van het pers bureau. De staking schijnt in het gehele land een groot succes te rijn geworden. Steeds meer groeperingen verklaren zich voor de enthousiaste „vrijheidsstrijders", die steeds minder tgeenstand ontmoeten. Cas tro tracht zoveel mogelijk te vermijden dat in de veroverde gebieden onlusten uitbreken, doch dat neemt niet weg dat hij bij zijn intocht in Havanna langs een groot aantal vernielde gebouwen zal trek ken. Toen dictator Batista was uitgeweken trok men in de hoofdstad namelijk de straat op. De politie nam een weifelende houding aan. In het centrum van de stad werden dure cassino's en winkels vernield. Een oproerige menigte trok bo vendien naar de buitenwijken, waar de huizen van familieleden en volgelingen van Batista werden geplunderd. In dc wijk Prado moesten de kantoren van enkele buitenlandse Inchtvaartmaat schappijen het ontgelden. De kantoren van de K.L.M., de Air France en de Spaanse OF HET de opstandelingen zal ge lukken Urrutia werkelijk aan de macht te brengen, is moeilijk te zeggen. Het leger blijft melden dat hier en daar successen worden ge boekt, doch volgens Associated Press was er gisteren bij het vallen de avond in Cuba geen andere rege ring dan die van Fidel Castro. „E ogenblik kan de triomfantelijke i; tocht van rebellenleider Fidel Castro Toen in Havanna het nieuws hekend werd dat president Ba tista was gevlucht en het pleit dus praktisch was beslecht in het voordeel van Fidel Castro en zijn leger, bevolkte de dichte menigte van juichende mensen de straten en reden auto's met vlaggen ver sierd en volgepakt met enthou siaste mannen triomfantelijk rond. Iberia werden geplunderd. Toen de po litie ten slotte de menigte onder vuur nam, vielen er enkele doden. Betere wapens De ontwikkelingen volgden elkaar snel op, de laatste dagen. Castro's troepen bleken beter bewapend te zijn dan die van Batista en ten slotte waagden zij zich zelfs voor het eerst in een gevecht op open terrein. Voor Batista, wiens macht geheel op het leger rustte, werd de toestand on houdbaar en hij droeg mogelijk onder druk de macht over aan een militaire De strijd in Cuba is ook een strijd voor eerherstel van dr. Manuel Urrutia, een jurist die enige jaren in ballingschap heeft geleefd in de Ver. Staten en thans mee optrekt met het leger van Fidel Castro. Hem en hem alleen willen de opstandelingen als president. TAE DRIE WESTELIJKE MOGENDHEDEN, Amerika, Engeland Frankrijk, hebben Rusland uitgenodigd de Berlijnse kwestie in het ruimere kader van onderhandelingen over de Duitse hereniging en de Europese veiligheid te bespreken. In nota's, die Oudejaarsdag nog in Mos kou zijn overhandigd, vragen de drie landen Rusland, spoedig te laten w.eten of het bereid is deze besprekingen te beginnen. Nadrukkelijk wordt door he» Westen ge- iteld, dat de onderhandelingen gevoerd tioeten worden in een sfeer, die vrij is ran dwang of bedreigingen en slechts op basis van de voorstellen van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland. In krachtige bewoordingen wijzen de estelijke landen de Russische plannen Drie doden op HET VERKEER heeft én op de laatste dag van het oude én op de eerste dag van het nieuwe jaar een groot aantal slachtoffers geëist. Een ernstig ongeluk gebeurde bij S i 11 a r d op de weg van Hoengen naar Tuddern, waar om elf uur op de Nieuwjaarsmorgen een auto, bestuurd door mejuffrouw C. Billens uit Hoen- gen tegen een boom reed. De 35-jari- ge zuster van de chauffeuse kwam om het leven. De bestuurster zelf en haar 77-jarige vader werden zwaai gewond naar het ziekenhuis in Sit- tard gebracht De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Een paar uur eerder op de dag ver ongelukte onder het dorp H a e 1 e n een Engelse luitenant met zijn auto. Een vroege kerkganger vond tegen half acht aan de kant van de Napoleonse Weg het bijna onherkenbaar vernielde en totaal uitgebrande wrak van een auto tegen een boom liggen. Onherkenbaar lag tus sen de stukken het geheel verkoolde lichaam van de bestuurder, de 24-jarige P. C. De chauffeur moet met grote snel heid hebben gereden en is mogelijk door slippen van de weg afgeraakt. Men vond een lang spoor van vernielingen en wrak stukken dat leidde naar de plaats van de Het nieuwe jaar was nog geen uur oud toen iin Amsterdam een slachtoffer viel. Het was de 70-jarige B. F. van Lint, die van een vluchtheuvel af op de Hoofd weg viel en voor de wielen van een scoo ter terecht kwam. De man werd een •ind meegesleurd. Een bloedende hoofd wond, die zich niet zo ernstig liet aan zien, werd door de GGD behandeld. Daarna werd de bejaarde man naar het politiebureau overgebracht. De wacht commandant, die zag dat zijn toestand ernstiger werd, waarschuwde weer GGD. Tijdens het vervoer naar het kenhuis overleed hij. Op oudejaarsavond is in Geld matsen een 20-jarige vader van jonge kinderen om het leven gekon toen hij met zijn bromfiets over de kop sloeg. De man, de los-arbeider A. de Key- zer, was op weg om de verjaardag van zijn schoonvader te vieren en moest plotseling voor twee voetgangers rem men. Hij bleek na aankomst in het zie kenhuis te zijn overleden. Een ander ongeluk op de laatste avond van het jaar, kostte in Overloon het leven aan mevrouw A. Willems-Van Dijk- Drabbels. Zij werd aangereden door een vrachtwagen uit Venray. De chauffeur was waarschijnlijk verblind door een te genligger. Op weg naar het ziekenhuis overleed het slachtoffer. De 13-jange Henk Bos uit Delden werd, toen hij met een bromfiets de onbewaak te overweg bij Wiene passeerde, door een trein aangereden en overleed kort na het ongeluk. Een onbekende man. naar schatting 45 jaar oud, is vanmorgen op de onbewaakte overweg dicht bij het station Voorburg, om het leven gekomen. De man werd ge grepen door de trein van 06.08 uur van Den Haag naar Roermond. De treinbe stuurder zag bij de overweg bij de fabriek van Van der Heem plotseling een schim voor zich op de rails. Op het station Voorburg, enkele honderden meters ver der. maakte hij hiervan melding. De man was gekleed in een grijze falcon regenjas, een donkergrijs kostuum en een lichtgrijze pullover. Hij droeg zwarte schoenen. Ieder die inlichtingen kan verstrekken, wordt verzocht zich in verbinding te stel len met bureau I van de centrale recher- fche, Burg. van Karnebeeklaan 47 in Den Haag. Op oudejaarsmiddag werd in Rijswijk op de overweg bij 't Haantje in de spoor lijn Den Haag—Delft, de 72-jarige J. Stal man uit Delft door een trein uit Delft gegrepen. Hij was op slag dood. lange voor Berlijn af. Verzekerd wordt, dat zij de vrijheid van de Westberlijnse bevol king zullen verdedigen. Wij kunnen niet verhinderen, dat Rus- lang zijn eigen gezag in Oost-Berlijn be ëindigd, aldus de nota. maar een eenzij dige opzegging van de overeenkomsten van 1944 en 1945 kunnen wij niet dulden. En we kunnen helemaal niet aanvaarden, dat de Oostduitse regering de toegang de vrije stad controleert. In de Westduitse hoofdstad Bonn men zeer tevreden over de vastberaden westelijke nota's. Kinderen in Frankrijk er naar school Het Franse kabinet heeft woensdag be sloten dat kinderen tot hun zestiende jaar leerplichtig zullen zijn. De nieuwe wet krijgt echter pas over acht jaar praktisch nut, aangezien zij alleen van toepassing zal zijn op kinderen, die na 1 januari 1959 zes jaar oud worden. Op het ogenblik houdt de leerplicht met het veertiende levensjaar op. ENGELSË~BOM BIJ DE MÖHNEDAM Bij de Möhnedam in West-Duitsland is een niet-ontplofte Britse bom van vijfen- half ton, afkomstig van de bekende aan val in 1944. gevonden. Maandag zullen een duizendtal mensen die in de omgeving van de dam wonen, werden geëvacueerd, waarna Britse tech nici zullen proberen de bom le demon junta onder leiding van generaal Eulogio Cantillo. Cantillo was vroeger opperbe velhebber van de troepen in de provincie Oriente, waar Fidel Castro zich ophield. Cantillo maakte bekend dat hij het be vet over alle troepen op zich z en dat de junta had besloten, Carlos Pie dra aan te stellen als president. Dit alles speelde zich gisteren af. Piedra werd de zelfde dag beëdigd. Zijn eerste daad was het afkondigen van een wapenstilstand om gelegenheid te hebben met Castro te onderhandelen. Aanvankelijk waren de opstandelingen het niet eens over de te volgen gedrags lijn. Terwijl de ene woordvoerdi klaarde dat Batista door de junta dijk was gezet, beweerde de andere dat de groep militairen door de gevlucht! dictator was aangewezen en dus niet koi worden aanvaard. De laatste zegsman kreeg blijkbaar de steun van zijn commandant. Fidel Castro verklaarde dat Urrutia het presidentschap op zicb zou nemen en riep de staking om Piedra al bij het begin van zijn pre sidentschap onmogelijk te maken. Inmiddels was de stad Santa Cl: midden-Cuba, die dagenlang het toneel was geweest van een vreselijke strijd, ge vallen en ook in de hoofdstad van de zui delijke provincie Oriente, Santiago de Cu ba, gaven de legereenheden zich gewon nen. Een juichende menigte haalde de Om te zorgen dat zijn mannen bij een eventueel gevecht in Havanna uit de voe ten zouden kunnen, heeft Castro de in woners van de hoofdstad gevraagd, hun deuren open te houden en de rebellen de gelegenheid te geven, zich te kunnen ver- Het is echter onwaarschijnlijk dat nog om Havanna moet '.den ge;.i reden Van morgen marcheerden Castro's aanhangers door de straten, met Cubaanse vlaggen de banier van de „26ste juli-beweging" der rebellen. Alle politieke gevangenen werden onmiddellijk op vrije voeten ge steld. Het radiostation van de stad werd ingerekend door de communisten, die steeds achter Castro hebben gestaan. Verschillende ambassades hebben zich voor Castro verklaard. Onder andere heeft de Cubaanse ambassa deur in Parijs de Franse regering verzocht, het regime van Fidel Castro te erkennen. 'wee grote bosbranden hebben gisteren de omgeving van Los Angeles dan tachtig huizen in de as gelegd. De politie vermoedt dat de branden i illig zijn aangestoken. Meer dan duizend mensen moesten in de loop van de dag hun bedreigde huizen verlaten Toen later op de dag de wind afnam en minder fel werd, konden de veer naar huis terugkeren. Ver schillende vernielde huizen behoorden an filmsterren. Koningin naar Engeland De Koningin is gisteren, vergezeld dooi prinses Margriet, van Soesterberg met door prins Bernhard bestuurd vlieg- naar Engeland vertrokken. Zij zal daar een strikt privé-bezoek van drie dagen brengen aan een nicht i moeder, prinses Alice, gravin van Athlone Alice zal binnenkort in verband i door haar te ondernemen we reldreis Engeland voor enige maanden en. Prins Bernhard kwam gisteren Nederland terug, doch is voorne morgen de Koningin en prinses Margriet weer uit Engeland terug te DS. J. FOKKEMA ZIEK Het a r. Tweede Kamerlid ds. J. Fok kema, wethouder van Ede, is in de trein i Den Haag naar Ede door een hart- val getroffen. Hij kon nog net op tijd de conducteur waarschuwen, zodat maat regelen konden genomen worden om hem Ede per auto van de trein te halen, arna hij ter verpleging is opgenomen in het ziekenhuis te Bennekom. Ds. Fok- kema is 65 jaar. Rebellenleider Fidel Castro, zo als men hem'enkele jaren heeft gekend in de provincie Oriente. Bebaard, eenvoudig gekleed als zijn mannen, gewapend met een sch erpsch uttersgeweer. Dit jaar in baan om de maan Het jaar 1959 zal een nog grotere ont wikkeling op het gebied van interplane taire rakeitten en Spoetniks te zien geven, verklaarde radio-Moskou gisteren in een uitzending over het werk der Sowjetge- leerden. De vorderingen zullen het onge twijfeld mogelijk maken dat in 1959 een interplanetaire raket in een baan om de maan wordt gebracht. Met het werk aan atoommotoren zijn voorts reeds zoveel vorderingen gemaakt, aldus de radio, dal in 1959 de eerste proeven met atoomvlieg tuigen kunen worden genomen. Fulgencio Batista ging de weg der dictators Doden in Heerlen en Groningen altijd met het gebruikelijke vreugde betoon gevierd. Helaas kwamen buiten de „gewone" baldadigheden ook ernstiger incidenten voor. Tij dens een ruzie in Groningen kwam een man om het leven en in Heerlen werd in een vechtpartij tussen landse en Duitse jongelui een Neder lander met een pistool doodgeschoten In Amsterdam moest de politie paar maal charges uitvoeren op de feestvierders. Verder was het in noorden van het land, voornamelijk zuidoost Drente, zeer onrustig. In Groningen ging het er nog al aan toei Nadat politie en brandwei enkele uren druk in de weer ware weest om de orde te bewaren en kerst bomen en autobanden op de straat nat te houden, kwam plotseling bij de GGD een telefoontje binnen van een v die opgewonden vertelde, dat er op haar woonschuit een man was neergestoken. Artsen waren spoedig ter plaatse. m« hun hulp kwam voor het slachtoffer laat. In het ziekenhuis aangekomen, bleek de man te zijn overleden. Vrij snel kon de politie de hand leggen op de da der, die verdacht van doodslag onder arrest werd gesteld. Het bleek dat een ruzie over een kleinigheidje was ont staan. Sterke drank maakte de tongen flink los en de twist liep zo hoog, dat een van beiden een mes trok en de ander er mee te lijf ging. In Heerlen was het nieuwe jaar goed begonnen. De politie had bijna geen werk en juist toen men dacht, dat alles bij was, brak een ware heksenketel los. Dat was om vijf uur in de morgen. In een voetgangerstunnel onder een s lijn raakte een aantal jongens slaags metl een twintigtal Duitsers van om cn bij de twintig. De Duitsers konden de grens niet meer over en waren daarom wat in Heerlen rond blijven hangen. Op een gegeven ogenblik begon de 19- jarige Günther v. B. uit Ubach-Palen- berg met een pistool te schieten. De be laagden trokken er zich niet zoveel van aan, omdat zij meenden met een alarm pistool te doen te hebben. Plotseling zak te de 32-jarige A. J. A. uit Heerlen do delijk getroffen in elkaar. Een kogel had hem in de borst getroffen. De politis had de dader snel te pakken. Hij ver klaarde alleen met zijn vuurwapen ge slagen te hebben en dat daarbij een schot is afgegaan, dat dwars door zijn linkerhand ging. Inderdaad had ds Duitser een schotwond aan zijn hand. Hij verklaarde zich er niet van bewust te zijn iemand anders getroffen te hebben. In Amsterdam Herrie was het ook in de Am6terdam6« Jordaan. Toen de brandweer in de An- jelieretraat een kersbbomenbrand in het water wilde smoren kwam de enthou siaste jeugd in verzet. Dertig politie mannen vermochten de orde niet te her stellen en de Jordaners met hun stenen cn flessen benzine bleken de agenten met hun gummistokken verreweg de baas. Eerst toen versterkingen waren aange rukt en een agent met een pistool een waarschuwingsschot had gelost, droop de menigte af. De schade bleef beperkt tot deuken in politieauto's en een buil op het hoofd van een hoofdagent. Ongeveer een zelfde verloop had de strijd op de Stadhouderskade. Hier was een vreugdevuur ontstoken op een vuil- nisschuit in de gracht. Brandweer en politie konden ook hier met endge moei- te de brand en de menigte tot bedaren brengen. In Den Haag werd de politie met ste nen bekogeld. De traditie vierde in Em- men hoogtij. Alles wat los en soms ook vast was werd van zijn plaats gesleept. Marktkraampjes verhuisden naar de gevel van een krantengebouw. Een auto werd keurig in een op het po dium onder een muziekkoepel gepar keerd. Mestkarren werden met lading cn al op de daken van boerderijen geplant. Geen hoerderijdak in zuidoost-Drcntc of stond wel een landbouwwerktuig te kijk. Een boer, die het spul mooi genoeg geweest vond. moest zijn ijver om zijn machines weer naar heneden te halen, duur betalen. De jeugd trok de ladder weg en terwijl hij hartelijk werd toege zongen kon hij de eerste uren van het lieuwe jaar schrijlings op de nok van het dak doorbrengen. Buitenland Vreugde heorste ook in het buitenland. In Italië pleegt men bij het alaan der klokken alle gebroken en zuinig opge spaarde aardewerk van een heel jaar lang door de ramen naar builen te smij ten. De ziekenhuizen kregen dit jaar minstens 100 mensen met hersenschud dingen exi. op te nemen. Uitgelaten waren in Parijs de automo bilisten, Alleen aan het eind en het be- in het jaar wordt hun verlof ge- tot claxoneren. Dat er van gepro fiteerd is, bewees wel de oorverdovende herrie. n rassenrelletje na. hebben de Londenaren het er vrij goed afgebracht. Een politieagent gaf zijn commentaar als volgt: „Een rustig nachtje, maar een goede veertig arrestaties'. Het huis van de Nederlandse immi grantenfamilie Nuis uit Utrecht in Brampton, Ontario (Canada) is op oude jaarsdag tot de grond toe afgebrand. vrouw Nuis en haar twee kinderen, de veertienjarige Henry en de twaalf jarige Jane, wisten zich het leven te edden, doch huis en inboedel gingen ge heel verloren. De familie Nuis was twee jaar geleden naar Brampton, dat in de Atlas geeft geen gehoor meer Het Amerikaanse leegr heeft op oude jaarsdag vergeefs geprobeerd contact te krijgen met dc Atlas-satelliet. Het was de bedoeling dat de satelliet een nieuwjaars boodschap zou opnemen en heruitzenden, doch de satelliet antwoordde niet. De bat terijen van de Atlas zijn uitgeput. LIET SLECHTE WEER op oudejaarsdag heeft de 228 ton metende Nederlandse kustvaarder Janny .afkomstig uit Appln- gedam, en onderweg van Antwerpen naar Londen, in moeilijkheden gebracht. Men bevond zich op enkele mUlen afstand van de Engelse oostkust, toen de lading ging schuiven en het schip ernstige slagzij maakte. De bemanning wist dc slagzij te beperken tot circa 35 graden, waarmee het grootste gevaar geweken was. Inmiddels had men hulp gevraagd en verschillende reddingboten waren dan ook onderweg om de Janny bij te staan. Hulp waa echter niet meer nodig, temeer niet, daar de Janny voor anker was ge gaan. Het echip heeft de reis later nor maal kunnen voortzetten. Minder fortuinlijk was de kustvaarder Pionier (363 ton) uit Haren, die vijf mijl ten westen van Aalborg (Denemarken) aan de grond liep. DU gebeurde gisteren Men kreeg geen lekkage, maar moc -t wel sleepboothulp vragen. Het 500 ton metende Nederlandse schip Hadall kwam eveneens gisteren lo moei lijkheden en wel in het Kanaal. Men zond noodsignalen uit, maar seinde later, dat men de situatie meester wa6 en de reis De Nieuw Amsterdam van de Holland- Amerikalljn. die op het ogenblik een cruise maakt door het Caraiblsche ge bied, liep om veiligheidsredenen Havana niet binnen In plaats daarvan voer men naar Nassau op een van de Bahama- ellanden. nabijheid van Toronto ligt, gekomen. De Utrechters hadden zich in korte tijd goed bestaan opgebouwd, doch mo nu het nieuwe jaar weer met vrijwel De schade bedraagt tienduizend dolli terwijl het gezin slechts voor 1500 dol lar tegen brand was verzekerd. De heer Richard Nuis, die metselaar is, was op zijn werk, toen de brand uit brak. Slachtoffer van gas. Tijdens de Jaar wisseling heeft zich te Leeuwarden eer geval van gasvergiftiging voorgedaan waarvan de 78-jange alleenwonende C. van Asperen het slachtoffer is geworden. Men vermoedt, dat een lek in dc gas meter oorzaak der vergiftiging is ge- ZATERDAG 9 UUR BECINT ONZE GROTE ZIE SPECIALE ETALACE HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 (Alleen voor Textiel) MIDZA BONNEN voor onze cliënten Guur met storm (Van ome weerkundige medewerker) Nieuwjaarsdag is gisteren met veel con begonnen, maar in de avonduren nam de wind ook boven Zuid-Holland tot stormkracht toe, met windstoten van 100 km per uur. Ook viel er in de afge lopen nacht vijf tot tien millimeter regen. Vandaag nam de wind opnieuw tot stormkracht toe en verruimde naar noordwest. Via Schotland wordt nu veel koudere lucht aangevoerd, waarin mor gen hagel en natte sneeuwbuien voor komen. Het komende weekeinde sal hierdoor een guur karakter hebben met lagere temperaturen. De Bilt verwacht tot mor- d: dan buien, krach tige. nu en dan stormachtige wind tussen west en noord west. Iets kouder Zon en maan 3 jan. zon op 8.48, onder 16.40; maan op 1.45, onder 12.38; 9 jan. nieuwe maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 1 Bordeaux Nice Berlijn half bt

Nieuwe Leidsche Courant | 1959 | | pagina 1