CtiRISTFLIJK LADY ISABELLA Zending in conflict met Missie op Nieuw-Guinea ordt God kleiner en de wereld groter? Easi Lynne Een woord voor vandaag Kanttekening Onderwijzers horen niet bij C.N.V, Aansluiting zou zeer te betreuren zijn Ds. J. Overduin vraagt: Eén uit vele oudejaar s- overdenkingen Als de geur van oliebollen ja in de trapportalen en hallen van huizen tegemoet slaat, staan de kerkelijke bladen rol oudejaars- overdenkinaen. Uit de veelheid van artikelen kozen we een be schouwing van ds. J. Overduin «it Veenendaal uit ..Belijden ?n Beleven" over geloof en tech niek m 1958: Er is een tijd geweest, waarin men de vreemde conclusie trok: hoe knapper de natuur in elkaar blijkt te ritten des te dommer is het ln de God der natuur te ge loven. Hoe meer wij weten des te minder moet Je geloven. Straks zal de mens roveel weten, dat hij met zijn weten God helemaal weg-denkt. Vreemde conclusies, ik zou zo in mijn eenvoud juist het omge keerde concluderen: hoe grootser het werk Gods is des te groter is God Zelf. Het jaar 1958 de wereld een extra inspanning hebben volbracht om te werken aan een toekomstig verkeer tussen deze aarde en de maan en even tueel andere planeten. Er zijn gelovigen, die dit alles met zorg gadeslaan en menen, dat deze toekomstige macht van de mens een bedreiging vormt voor hun geloof. Ik sprak een jonge man die in een geloofscrisis ver keerde vanwege de enorme ont dekkingen van het ..uitdijend heel al". Een gesprek dat hij met een ouderling gevoerd had, had het er niet beter op gemaakt. Immers genoemde ouderling beweerde: in dien zal blijken, dat er levende wezens ergens op een of andore planeet gevonden worden, valt mijn geloof weg. Vreselijk jam mer. wanneer iemands geloof moet rusten op het per se niet- aanwezig-zijn van levende wezens op een verre planeet. Dat zelfde vreemde gevoel en die zelfde vreemde conclusies be heersten zowel onze twijfelaar als onze gelovige ouderling. Weer die geloofscrisis uit de vorige eeuw: hoe machtiger de mens wordt door zelfs een retourtje naar de maan te kunnen nemen, des te zieliger wordt de Schepper van he mel en aarde. Het ruime hemelrond Wij zouden voor de tweede maal willen zeggen: hoe machti ger de mens wordt, des te groter wordt voor ons besef God. Die zulke beelddragers gemaakt heeft. En kantle naar de een of andere pla neet zouden gaan. behoeft de kerk geen uitverkoop wegens opheffing zingen: ,,Het ruime hemelrond vertelt met blijde mond Gods eer en heerlijkheid". Heel het moge lijke interplanetaire verkeer speelt zich af in de hand van God. die Zich in dit spel verlustigt, want al dat geweldige gedoe blijft voor Hem speelgoed. Maar er zal niet alleen plaats blijven voor het vervolg van Psalm 19 ..des Herèn wet noch tans verspreidt volmaakter glans, terwijl zij 't hart bekeert", neen. dit zal steeds urgenter en noodza kelijker blijken. De wetenschap, de techniek en de cultuur zullen nooit Gods Woord overleven, zij zullen integendeel de noodzakelijk heid van Gods wet accentueren. Wat is de mens. die machtiger wordt, zonder God, Die de nood zakelijke spelregels voor het leven in Zijn Woord gegeven heeft? Een dood-gevaarlijk mens. Wat is de ruimte van de kosmos zonder het liefde-gebod van Jezus Christus? Niets anders dan een helse speel ruimte van de duivel. Huizinga heeft er op gewezen, dat de nood der mensheid is: dc technische vooruitgang, die niet gepaard ging met een even snelle zedelijke en geestelijke vooruit- tang. maar eerder met een zede- jke achteruitgang. De actuele hijbei De Bijbel wordt actueler dan ooit. en behoeft werkelijk niet naar het museum van oudheden verwezen te worden. Een modern schrijver zegt wel. dat wij drin gend een andere en nieuwe God nodig hebben, maar welke mode afgod. die wij maken, kan de le vende God evenaren? Wij hebben Jezus Christus, de Zoon van de levende God. niet achter de rug, wij zijn amper aan Hem toe Het atoomtijdperk maakt werkelijk de boodschap van Christus niet over bodig. het roept ln wanhoop om het Évangelie. Hoe knapper de mensheid wordt, des te gevaarlijker voor de leefbaarheid en de menselijkheid. Dit gevaar kan alleen bezworen worden door de gehoorzaamheid aan het oude Woord van God. Alleen de liefde kan het leven behoeden voor de duivelse ontaar ding. De kerk heeft heel wa» te ver tellen aan de knappe mens en aan de machtige volkeren, nl. dat er voor de wereld geen dageraad sal zijn. Indien sij zich niet be keert tot de wet en de getuigenis, tot Jezus Christus, die het nieuwe Rijk van gerechtigheid en vrede sticht. De kerk behoeft geen ex cuus te vragen voor haar bestaan als een bespottelijke overbodigheid. Het verlossende woord Dit is allemaal waar op één voorwaarde, dat de kerk zich niet belachelijk maakt door haar ka rakter als verkondigster van het pure Evangelie te verloochenen. Hoe minder wij ons verliezen in bijzaken en hoe meer wij het hart van het Evangelie verstaan en verkondigen des te meer kunnen wij met gezag het verlossende woord spreken. Wij weten dat 1959 weer een Jaar dichter komt bij het rijk van de Antichrist, die op een ontzet tende wijze het interplanetaire verkeer zal weten uit te buiten tot verwoesting. En toch mag ons dit niet moedeloos of wanhopig ma ken. Onze verlossing staat voor de deur. Luther heeft eens gezegd, dat het ongeloof altijd de schijn der dingen ziet. Het is slechts schijn dat God kleiner wordt in een steeds grotere wereld, waar in steeds groter menaen zich op blazen. Het is slechts schijn dat God afwezig is doordat de mens zo nadrukkelijk alléén aanwezig wil zijn. Het geloof echter slet de ware stand van zaken en heeft een fijn gevoel voor proporties en afme tingen. Het geloof ziet het zielige van een mensheid, die zich zon der God breed maakt tot verre planeten. Het geloof ziet het grootse en het overweldigende van Gods geduld, wasrmede God Zich in Zijn eigen wereldhnls door ver laat beledigen. de van het Evangelie der liefdebr ieven. De kerk zij een teken Gods in deze wereld van de nieuwe he mel en de nieuwe aarde, waarin gerechtigheid en vrede wonen. Zo worden wij geroepen voor dit nieuwe jaar het echt-nieuwe van Gods verzoenende en vernieuwen de liefde in Christus te demon streren. Dan wordt God groter in het gans heelal. V Trieste ervaringen op onderwijsgebied Missie loopt zending voor de voeten Wereldraad steunde landbouwers Een groep van 500 Russisch-ortho- doxe boeren heeft zich met steun van de Wereldraad van Kerken in de Braziliaanse staat Parana gevestigd. Zij hebben zelf huizen gebouwd en werken op 3000 ha die hun ter be schikking zijn gesteld. De vluchte lingen waren regelrecht uit China gekomen, waar zy zich in 1919 en 1920 hadden gevestigd. In een afge legen gebied van Noord-China hadden zij hun bedrijf uitgeoefend, maar toen in 1947 de Sowjets daar kwamen werden vele mannen naar Siberië overgebracht. Een paar jaar later hebben de Chinezen de boerderijen in beslag genomen. De achtergebleven familieleden hebben toen de Wereld raad van Kerken om steun verzocht i om naar Zuid-Amerika te kunnen 1 emigreren. Met veel moeite kon de wereldraad drie kolonies vestigen, waar zich 90 families intussen hebben gevestigd. Zowel de landbouw als de Het is geen antipapisme, dat de Zending in Nieuw-Guinea gedu rende de laatste maanden in con flict heeft gebracht met de Missie. Er is in zendingskringen diep res pect en grote bewondering voor de Missie-arbeid in het algemeen, en die in Nieuw-Guinea in het bij zonder. Waar mogelijk, wordt ge tracht om naast en zelfs met elkaar te werken in eenzelfde geestelijk ondernemen ten goede van land en volk. Een praktisch voorbeeld daarvan is de samen werking te Hollandia t.a.v. de Bij zondere H.B.S., hoezeer deze sa menwerking door de drang der omstandigheden en dus vrij nood gedwongen is tot stand gekomen. Over het algemeen genomen is sa menwerking moeilijk vanwege het r.k. kerkprincipe. Maar ondanks het feit, dat de r.k. kerk principieel geen andere kerk als ..Kerk" erkennen uil, blijft toch in de levens- en arbeidswerkelijkheid de noodzakelijkheid gewenst en geboden, om met de ander rekening te houden in co-existentie, en elkaar niet opzet telijk en bewust voor de voeten te gaan lopen. Dit laatste is het, wat gebeurd is In de loop van 1958, en waarover moei lijkheden zijn ontstaan, en zelfs een conflict. Wanneer een Hollaindia-correspondent bericht aan „Het Vrije Volk" (25 okto ber!. dat van r.k. zijde vaak is gepro testeerd tegen het beleid van een vorige directeur van Culturele Zaken, toen de ze een figuur was uit a.r. kring, en dat nu met een r.k. directeur C.Z. de protes ten op onderwijsgebied van de andere kant komen, dan is dit bericht zakelijk misleidend. Het is een heel gewoon verschijnsel. Teminabuan. terrein van de Doopsge zinde Zendingsraad, waar per 1 sep tember 1958 een leerkracht terugver wacht werd. die helaas niet slaagde voor de hoofdakte, zodat zijn terug keer moest worden uitgesteld. En een tweede weigering volgde voor de Meisjes V.V.S. te Genjem, waar het schoolhoofd op-regelmatige wijze een halfjaar met verlof ging. Na beide weigeringen werd een protest ingezonden, omdat o.i. hierdoor onno dig schade werd berokkend aan een goede voortgang van het onderwijs, wat vooral in het laatstgenoemde ge val klemde, omdat daar twee jonge onderwijzeressen met een goeroe de ganse last van school en internaat moesten dragen, hetgeen bij een volle dige bezetting reeds zwaar genoeg is. Hoezeer deze beslissingen door ons schadelijk werden geacht voor scho len en personeel, kan evenwel gezegd worden, dat de directeur C.Z. in deze gevallen zich beroepen kon op het for mele recht der wettelijke bepalingen, volgens welke hij dispensatie kon ver lenen en weigeren. Geen samenwerking Het Rapport van de Parlementaire Mis sie 1957 maakt melding van de klacht over een gebrek aan samenwerking tussen het gouvernement enerzijds. Missie en Zending anderzijds. noodzakelijkheid van een goede menwerking vloeit duidelijk voort uit de feitelUke situatie, dat in Nieuw- Guinea vrijwel geheel het onderwijs voor de autochtone bevolking in han den is van Missie en Zending. Slechts daar, waar zich een gemengde bevol king bevindt met te weinig kinderen om elke groepering een eigen school te geven, kan het gouverncm gen voor een openbare school. Nu heeft bedoelde directeur C.Z. per 1 september 1958 een Openbare Dorps school Hoen openen in de kampong Or- moe Ketjil in het gebied Hollandia- Nimboran. een kampong met protes tantse bevolking, behorend tot kinderen aangewe- Chr. Kerk, .zen waren op de dichtbij gelegen" dingsschool van Ormoe Besar. Het was en is gebruikelijk, zoals in het afgelopen jaar enige malen geschied- scholen waarschuwde, wanneer ergens in het gebied der E.C.K. een kampong om een school vroeg. Dan werd wordt ernstig nagegaan of wens van zulk een bev den tegemoetgekomen. Evenwel werd de voorbereiding en ope ning van de Dorpsschool te Ormoe Ketjil geheel zonder informatie en overleg, achter onze rug om geregeld, onder het voorwendsel dat de zending bevolking kan dat een protestantse directeur protesten1 !T u ii C. zenainf op zijn tafel krijgt t.a.v. bepaalde maat- l®?*1 8®®" f£f™es had> hetge®n *»®t rïacWn nt voornemens zowel van r k Juist was- Want per 1 september had- regelen ot voornemen,, zowel van r.K. dm w# d„ (c£„d Mlf, no| enkel. Bern werk enirtfs NED. HERV. KERK Beroepbaarstelling: Ds J Sierat, zen dingspredikant van Hollandia, Nieuw- Guinea. die met verlof (n Nederland ver toeft is beroepbaar. Zijn adres is: Mors- weg 130 te Leiden GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Utrecht-Oost (5e pred.pl 1. A. Broek te Groningen-Noord en J_Wil schut te Zeist. Beroepen te Ten Post (Gron.). W Ha verkamp. kand. te Kampen, te Vollen- hove-St. Jansklooster. H. J ten Brink te Vriezenveen: te Groningen-West. D. Visch te Emmen, die dit beroep ook aannam; te Noordhorn (Fr H Tien te Nijkerk. regel-- - als protestantse zijde, en op gelijke wij- een r.k. directeur van protestantse en k. kant. Dat is normaal en behoort tot sn gezonde beraadslaging en discussie. Het verzet der laatste maanden evenwel is van andere aard. Het Is mij ln Hollandia ten zeerste opge vallen, hoe groot daar het respect cn de waardering nog is voor die bovenbedoelde a.r. directeur van Culturele Zaken, juist ook van r.k. zijde, waarbij vooraanstaande amb tenaren inbegrepen zijn. En dat juist vanwege diens integriteit, wel ke boven alle verdenking verheven was. Wat zijn de feiten? Geen dispensatie school (4e. 5e en 6e klas), waar uit een wijd gebied de geselecteerde leer lingen van de dorpsscholen (le. 2e en 3e klas lagere school) binnenkomen, werken normaliter drie Europese leer krachten en een inheemse goeroe. De ze leerkrachten hebben een zware taak. omdat zij vanwege het internaat dag en nacht verantwoordelijk zijn voor de hun toevertrouwde kinderen. Voor al deze extra werkzaamheden wordt geen enkele extra toelage gege ven. zelfs niet in de vorm van vrij wo- In geval van een vacature of verlof van een Europese leerkracht was het tot voor kort gebruikelijk, dat tijdelijk een extra goeroe werd ingeschakeld, waarvoor dispensatie werd verleend door de directeur C.Z., die krachtens directeur C.Z. kwam. Deze gaf te kennen, dat hij het Nederlands als voertaal zo drastisch wilde doorvoe ren. liefst tot in de dorpsscholen toe. dat hij voor een vervolgschool geen tweede goeroe meer zou toestaan, hoe tijdelijk dan ook. en zelfs niet voor regelmatige verlofperiode. meerd zendingspredikant san de Theologische School 1 hoopt Nieuwjaarsdag weer n sië te vertrekken. hoogleraarl Djakarta.! uitlopen. De directeur C.Z. zette door en weigerde de tijdelijke plaatsing van een goeroe aan de Jongens V.V.S. te wie nog geen em- Tegenwerking Deze handelwijze leidde tot een scherp derde protest onder beschuldiging niet slechts van gebrek aan samenwerking, doch van duidelijke tegenwerking. Te meer klemde dit protest, toen bleek, dat aan deze Openbare Dorpsschool een goeroe geplaatst was, die bij de Zending ontslagen was wegens zeden misdrijf. Op 1 september 1958 startte de r.k. Mis sie in Sentani, dichtbij Hollandia, een ongesubsidieerde Lagere School B, d.i. het type voor de autochtone bevol king. Deze bevolking is in dat gebied voor vrijwel 100 pet. protestant, en een rechtmatige aanvraag voor een gesub sidieerde L.S.B. van de zending lag sedert najaar 1957 op de tafel van de directeur C.Z. Geen wonder, dat wij bij het horen van dit plan onze zeer ernstige bezwaren daartegen zijn gaan voorbrengen bij de Apostolisch Vicaris van Hollandia in aanwezigheid van de pater die on der zijn sanctie dit plan uitvoerde. De ze pater is pastoor te Ifar, waar hij een heel kleine parochie heeft, terwijl hij zijn overvloedige vrije tijd besteedt door in civiel gekleed, zonder pas toorshabijt. de kampongs in de omge ving te bezoeken en de protestantse bevolking vriendelijkheden te bewijzen Na het mondelinge onderhoud werden onze bezwaren ook op schrift ge bracht, omdat hier het optreden van de Missie evident unfair is. Wanneer dan zulk een plan toch doorgevoerd wordt, en achteraf blijkt, dat mede werking van autoriteiten is verkregen, Zinloze school Het slot van deze trieste reeks U opening per 1 september 1958 van een gesubsidieerde Primaire Middelbi School van de Missie in Hollandia-Bin- nen. vlak in de buurt van de Zendings P.M.S. in Kota Radja. Deze laatste. 98 De feiten stonden klaar en duidelijk voor haar: ze had haar man opzettelijk in de steek gelaten, ze had haar naam te grabbel gegooid, ze had het ge bod Gods opzettelijk overtreden. En wat had ze er bij gewonnen? Een uitgestotene, een paria was ze, een van die vrouwen waar mannen medelijden mee hebben, en waar vrouwen van terugdeinzen. Ze dacht over haar toekomst na Ze had een paar juwelen van baar moeder, ze zou er een jaar op kunnen leven, dan moest ze iets anders soeken. Het kind zou ze moeten uitbesteden. Ze dacht ook na over baar onberaden stap. Na tuurlijk was die „omgang" van Carlyle met Bar bara Hare sterk ovcrüieven. al wiat ze niet wat ze van Sir Francis' laatste opmerking daaromtrent moest denken. Ze had wraak willen nemen, en wat was er van terechtgekomen? Ze zag ook in boe arm har.r leven feitelijk van kind af was geweest en hoe onverschillig Als ze er een enkele keer aan 5 «dacht had wat er na dit leven'sou komen en at er aan leder mens rekenschap zou worden ge vraagd. dan had ze die gedachten maar gauw ge tracht af te leiden. Zoiets was geschikt voor een doodsbed, dan kon men daar altijd nog aan den ken. Ze wist nu dat het zo niet langer ging. Ze ging naar een boek dat lang ongebruikt er gens op een kastje gelegen had: de Bijbel. Ze had 'lai i de ge schiedenis van de overspelige vrouw Jezus tegi niet, ga I rust boewei ze voelde de was met haar sr, vrouw zichzelf nog opnieuw ziek sou maken met zo lang wakker te blijven cn hoe Jammer het was »»a* mijnheer direct weer weg moest! van door ANN LUDLOW Isabella zei. dat ze wilde slapen. Ze droomde. Ze was weer op East Lynne of liever, het was weer zoals vroeger: ze was niet weggeweest. Ze wandelde in de bloementuin met haar man, terwijl de kinderen speelden op het grasveld. Ze had hem een arm gegeven en hij ver telde haar wat Ze wut later niet meer wat het was. maar het ging over mynheer Dill en het kan toor. en Carlyle lachte toen hij het vertelde. Toen hoorde ze de kleine Archibald schreien. Op dat ogenblik werd ze wakker het was haar laatste kind, het kind van Francis. Ze gaf een kreet van schrik en wis daarmee weer terug in Frankrijk en ln haar droevige toestand, waaruit ze even in de droom was weggezweefd En ze had het zelf gewild. EINDE EERSTE DEEL Er was iets met Barbara. De mensen in West Lynne spraken er over. dat ze ongetrouwd bleef, ja erger, dat ze verschillende aanzoeken afwees. Hoe was dat mogelijk? Ze was toch knap. ze be hoorde tot de gegoeden, ze had kortom niets dat op zijn onbehouwen een jonge man zou kunnen afstoten. En toch werd ze blijkbaar vergeten en veronachtzaamd. En lat de volksmond nu eenmaal een reden moet heb ben, bedachten de mensen een reden. Het moest wel liggen aan het geval met haar broer. En. on gelukkigerwijze, kwam dat verhaal mijnheer Hare ter ore. Hij was erg gevoelig juist op dat punt. de verdenking die op zijn zoon rustte verbitterde zijn leven en dat men nu ook de ongehuwde staat van zijn dochter daarmee in verband bracht, dat maakte hem woest. Hij- zoi dorp met al zijn inwoners dan zoiets te verdragen. Bij de thee begon hij er o manier. Barbara schreide. „Je doet het met opzet; om mij er mee dwars te zitten", bulderde de heer Hare. ot hij sloeg met zijn vuist op tafel, zodat de kopjes ervan rinkelden „Nee. papa. dat is niet waar!" snikte Barbara. „Waarom doe je het dèn?" Barbara zweeg. „Nee. hè" Nu kan ie niets zeggen. Nu neb je niets in te brengen! Wat mankeert er aan Majoor Thorn? Kom vertel het eens? Ik verwacht woord." ..Ik houd niet van hem", zei Barbara met hape rende stem. „Je houdt wèl van hem! Je zit verhaaltjes te vertellen. Je hebt altijd heel goed met hem ge- Nlet als „Niet als man!" herhaalde mijnheer Hare. ..Wel heb ik ooit! Wie vraagt je van hem te houden als man voordat je met hem getrouwd bent? Heb je dat ooit gehoord, dat een jong meisje een man eerst als ..man" moest begeren voordat ze met hem kon trouwen?" Barbara wist niet wat ze er van moest denken en keek hulpeloos om zich heen. (Wordt vervolgd) De laatste tijd zijn er in de pers telkens artikelen versche nen over de moeilijke verhou ding tussen zending en missie op Nieuw-Guinea. Ds. H. A. C. Hildering, die over ruime erva ring beschikt, heeft voor ons blad een artikel geschreven, waarin hij uitvoerig ingaat op de feiten zoals zij zich de laatste maanden hebben afgespeeld. In zijn artikel gebruikt de schrij ver voor directeur van Cultu rele Zaken de afkorting direc teur C.Z. De afkorting P.M.S. wordt gebruikt voor Primaire Middelbare School en V.V.S. voor Vervolgschool. de eerste en oudste P.M.S. van Nieuw- Guinea, heeft alle zin, omdat er vol doende voedingsscholen ln de omge ving zijn. Zulke voedingsscholen voor een r.k. P-M.S. ontbreken in de omge ving te enen male, omdat het nu een maal een feit is, dat in wijde omgeving de bevolking protestants is. Er bestaat bij de Zending geen enkel bezwaar tegen een r.k. P.M.S. Integen deel. die wordt de Missie van harte gegund. De bedoeling was ook, dat die P.M.S. in Merauke zou komen, heel begrijpelijk, want daar in het zuiden heeft de Missie tenminste een paar voedingsscholen. Het meest bedenkelij ke in deze affaire was weer, dat de r.k. directeur C.Z. niet in openheid handelde doch op een wijze die de Gouverneur aanleiding gaf. hem met verlof naar Nederland te doen gaan. Steigeren Wij zijn geen antipapisten. Na mijn teru-gkeer hoorde ik de liedjes van de Jezuïetenpater Ai-mé Duval, over wie ik reeds gelezen had. Dan voel je verbondenheid, iets van wat Abraham Kuyper de j.unio mystica" noemde, een verbondenheid die samenbrengt bij kribbe en kruis en ons samen doet loven en danken. Maar wie kan redelijkerwijs het de Zending euvel duiden, als zij gaat steigeren, wanneer de Missie haar op zo'n onfatsoenlijke manier voor de voeten loopt. En dat terwijl er ruimte genoeg is, ln de wereld en ook in Nieuw-Guinea, voor beschikbare energie in personen en geld van de Missie. Indien de Missie deze ge bruikt voor zulke onbetreden ruimte, dan krijgt zij van zendingszijde de oprechte en hartgrondige zegen- mee. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd tot hoofd: aan de Hendrik de Cockschool te Ulrum (afd. l.o.) de heer E. J. van der Molen te Roodeschool; 2e Park Rozenburgschool te Rotterdam- Kralingen de heer J. A. Van Benthem te Rotterdam. Oudejaarsdag. Wie zichzelf een ogenblik rust durft gunnen, wie de moed heeft terug te blikken op wat voorbijging en de ogen te richten op wat voor ons ligt, die voelt zich overstroomd, door een zee j van gedachten. Wat voorbij ging hoevelen zijn er wier vers geslagen wonden nog niet eens zijn geheeld? Er is immers niemand die terug durft te zien en durft te zeggen: „Zie, het was zeer goed'" Wie eerlijk is zal moeten toegeven: „Wat in ons leven onze trots was, is moeite en leed, want het gaat snel j voorbij en wij vliegen heen En de ogen richten op de toekomst wie durft het? Wie! durft met volle overtuiging te zeggen dat de toekomst hem\ tegenlacht? Wie die serieus denkt, voelt niet soms plots èen| haast verlammend gevoel van angst? Maar waarom zouden we dit alles niet van ons afschudden Waarom slechts voor- en achteruit blikken en niet omhoog Want ook vandaag moogt ge dit vragen aan Uw Vader in dei hemel, die een Hoorder is der gebeden: „Verzadig ons in de morgenstond met Uw goedertierenheid, opdat wij jubelen en ons verheugen al onze dagenDe liefelijkheid van de Here onze God zij over ons, en bevestig Gij het werk onzer handen over ons. Ja het werk onzer han den, bevestig dat ONZE AGRARISCHE BETEKENIS T~\E industrialisatie van ons land een 350 miljoen. De zuivel leveit heeft na de tweede wereldoorlog in het buitenland 744 miljoen een zwaarder accent gekregen dan Wat moet de schatkist nu op df ooit te voren. Dit was noödzakelijk enorme bedragen, die met elkaar' om in de toekomst aan onze sterk de miljarden lopen, toeleggen? groeiende bevolking voldoende werk- zuivel uitgezonderd zal dit voor 1 gelegenheid te kunnen bieden en lopende jaar ongeveer 75 milja onze welvaart bovendien zo mogelijk z'Jn- Voor de vee- en vleesexpc nog te kunnen verhogen. f 10 miljoen, voor de steun aan De betekenis van het agrarisch be- verbouw van fabrieksaardappelen drijfsleven is daardoor zo niet uitvoedergranen op de lichte grondt het oog verloren dan toch bij velen circa 60 miljoen en dan nog enkt op de achtergrond geraakt. De aan- miljoenen voor andere produkten i dacht die bovendien de laatste jaren als de kool. Hierbij dient men zich een bepaalde sector van het agra- realiseren, dat genoemde seotori risch bedrijfsleven, namelijk de rui- behalve de belangrijke bijdrage I vel, heeft gevraagd, bracht weliswaar de export ook voor een groot deel het agrarisch bedrijfsleven meer in de binnenlandse behoefte voorzie* de belangstelling, maar het was niet zodat de steunbedragen niet uitsli bepaald de interesse die de onder- t®nd gezien nemers in de agrarische bedrijfstak ken bijzonder op prijs stelden. De brengst, maar daarbij dient nog grote bedragen die de schatkist, via voegd te worden de over het algt het Landbouw Egalisatie Fonds, op meen "«8 veel grotere binnenland» de zuivel moest toeleggen en die de consumptie. Behalve dat een devi oorzaak waren van deze interesse, ïenverbruikende import overbod plaatsten de veehou kwalijk licht. Het verdient echter i een wordt gemaakt, komt bijna een der van onze totale deviezeninkomsfe onze me- ult de agrarische sector. ning aanbeveling ook eens aandacht °<>k onze zuivel hoort hierbij. Et te vragen voor de grote positieve bedrag van 300 miljoen produce! betekenis van het Nederlandse agra- tensubsidie voor de melk is vet rische bedrijfsleven en voor de be- maa*" tegen de achtergrond van et langrijke bijdrage, die deze sector melkproduktie van 6 miljard kg p naast de industrie levert voor de Jaar, die voor het grootste gedeel Nederlandse export. in het binnenland wordt gecons Eerst enige cijfers. Over de eerste meerd, is het nog de vraag of hi drie kwartalen van dit jaar bedroeg nationaal-economisch van een verli het aandeel van de agrarische sector psproken kan worden, al zal all in onze totale uitvoer 31,9%, bijna een derde gedeelte dus. Dit percen tage vertegenwoordigde een export waarde van 2,8 miljard. Over het vorige jaar exporteerde de rische bedrijfssector sector pluimvee en eieren voor een de totale cijfers waarde van 520 miljoen, zonder ééi cent overheidssubsidie. De sierteelt geen andere leverde 277 miljoen op en de tuin- worden, dan dat me bouw bracht 428 miljoen aan de- heeft met een voor vlezen in kas. Aan vee en vlees werd vorig jaar voor 565 miljoen uitge- misbare bedrijfstak, die alle voerd en aan akkerbouwprodukten verdient. In het werk gesteld moeten wordi om de last voor de schatkist zovf mogelijk te verminderen. Overzien we echter de gehele agr letten w< produktie, brengst, export en subsidie dan conclusie getrokki hier te doi nze nations welvaart hoogst belangrijke en Voorzitter T. van Efferink: (Van een onzer verslaggevers) OP DE te Utrecht gehouden algemene vergadering van de in 1955 opgerichte Vereniging van Christelijke Onderwijzers, heeft de voorzitter, de heer T. van Efferink te Katwijk aan Zee zich krachtig gekeerd tegen de aan sluiting van onderwijzers bij het Christelijk Nationaal Vakverbond. Bij de Ver. van Chr. Onderwijzers is dit niet aan de orde, maar wel bij de zusterorganisatie, de Prot. Chr. Onderwijzersvereniging. De P.C.O.V. overweegt de aansluiting althans. Zij zal hierover in 1960 een beslissing nemen. Vooral om drie redenen zei de heer Van Efferink het te betreuren, neer de collega's van de P.C.O.V. den besluiten hun organisatie in te voegen bij het C.N.V. In de eerste plaats nemen de onder wijzers een geheel eigensoortige posi tie in. Zij zijn wel werknemers ten opzichte van de schoolbesturen. Even als de besturen in feite de werkgevers der onderwijzers zijn. Maar evenmin als men de schoolbesturen moet op wekken om zich bij de werkgevers organisatie te voegen, moet men van de onderwijzers verlangen, dat zij deel gaan uitmaken van de werknemers organisatie. Want al bestaat er een verhouding werkgevers/werknemers, ieder voelt dat deze verhouding An ders ligt dan in de zin zoals de vak beweging haar verstaat. Prof. dr. K. Dijk heeft de onderwij zers eens met de predikanten vergele ken. wat hun positie ten aanzien van werkgevers betreft. De heer Van Effe rink meende, dat dit juist gezien was. Ook predikanten horen "in het C.N.V. niet thuis. Het mes snijdt overigens aan twee zijden, zei de heer Van Efferink. Net zomin als wij iets met het C.N.V. te maken hebben, heeft het C.N.V. iets te maken met onze scholen. Dat bemoeizucht met de scholen ver wacht kan worden, bleek volgens hem uit de stukken. In het enige jaren gele den uitgegeven sociaal-economisch pro gram van het C.N.V. wil deze vakbewe ging de p.b.o.-gedachte ook realiseren het onderwijs. De scholen zouden her zien moeten worden. De onderwijzers be hoorden medezeggenschap in het bestuur der scholen te krijgen, enz. Wij gunnen het C.N.V. zijn verknochtheid aan de p.b.o., riep de heer Van Efferink uit, maar hopen dat de p.b.o. nooit in de school wordt verwezenlijkt. En wat de rechten van de onderwij zers aangaat, die staan vast. Trouwens in elke school met de bijbel zal altijd de groene tafel voor gemeenschappelijk overleg tussen besturen en onderwijzers klaar staan. Verzakelijking In de tweede plaats verzette de voor zitter zich tegen aansluiting bij het C.N.V., omdat deze vakorganisatie in haar program verlenging van de leer plicht tot zestien jaar vraagt. Hierin staat het C.N.V. niet alleen, want al wat zich progressief noemt, bepleit deze leerplichtverlenging. De heer Van Ef ferink zag hierin een onaanvaardbare overschatting van de macht van de wet gever. Voor hen, die niet leren kunnen, zou verlenging van de leerplicht een soort vrijheidsberoving zijn. school in Ten derde achtte de heer Van Effe rink de politieke invloed, die de vakbe weging zich in toenemende mate toe eigent. een overwegend bezwaar. Het C.N.V'. heeft in zijn jongste verbonds-j vo'ksgezondheid. raadsvergadering uitgesproken, dat het zich niet wil laten beïnvloeden door de politieke overtuiging der ministers. Al- dus treedt men In politlcis op, zonder de grondvragen uit te spreken. Hier wordt een verzakelijking openbaar, die in hoge mate verontrustend Is, daar zij het levensbeginsel van de politiek tolken, die gelukkig bij duizenden lega's nog leeft. Aan het slot van zijn openingsrei noemde de heer Van Efferink de voe gestelde ontwerpwet inzake het voortg zet onderwijs. Hij meende, dat in ontwerp de belangen van het chrlsl lijk voortgezet onderwijs op he staan. De behartiging van deze belai gen is in het parlement aan de chri lelijke politieke partijen volledig to vertrouwd. Daarom wenste hij deze p» tijen een goede verkiezingsuitslag toe Mr, Roosje Deze laatste woorden gaven het II der Tweede Kamer, mr. A. B. Roosje: aanleiding om namens de a.r.-fract een van waardering getuigende spraak tot de vergadering te houden. Dat in een vergadering van een c' telljke organisatie op het belang verkiezingen wordt gewezen, hoort niet zo vaak meer. Toch was er tijd, waarin men nauw verband zag tui sen onderwijs en christelijke politie! Onderwijzers vervulden politieke spreel beurten, en dan ging het anders toe da op de makke vergaderingen van tegel woordig: er werden tafels onderstebovt geworpen en men hoorde glasgerinkt In de situatie van heden valt er onderwijzers minder interesse v politiek te bespeuren. Dit weerspiege zich in de afvaardiging ter staten-g raai. Na het verdwijnen van prof. L. W. G. Scholten is mr. Roosjen ai enige onderwijsman achtergebleven i de a.r - Tweede Kamerfractie. De he« Roosjen verklaarde het te betreurei dat voorstanders van het christelijke derwijs partij kunnen kiezen voor niet-christelijke partij; het leek hem onmogelijke houding. De vergadering hield zich nadien bt zig met huishoudelijke zaken. De vei eniging telt ruim tweehonderd leden Men hoopte op contact, zelfs op een fu sie met de Vereniging van Geref. (vrij gemaakte) Onderwijzers, maar hierva! niets gekomen. Tot bestuursleden van de verenigin koos men de heren Y. Jacobs te Scht veningen en K. Kalkhoven te Zwolle Dr. Joh. van der Spek te 's-Graven hage. oud geneesheer-directeur Maasoord te Poortugaal sprak middagvergadering over de taak i hand met de geestelijk! daarbij op De heer Van Efferink de ironie, dat de P.C.O.V. die bij haar oprichting de christelijke politiek buiten haar verenigingsleven wilde houden, nu door aansluiting bij het C.N.V. eisend dwingend in politieke vragen zou tan meespreken. Daarom hoopte de heer Van Efferink 3 een duidelijk neen van de P.C.O.V. tegen het C.N.V. Hij zei ervan over tuigd te zijn, hierdoor een stem te ver- Liever in de lesauto dan op de kansel Een dorpspredikant uit de om geving van de Deense stad Aarhui moest voor een lege kerk preken, om dat zijn gemeente er bezwaar tegen bad. dat hij naast zijn predikambt au- tor-jlessen gaf. Die twee functies kun nen niet samengaan, zo meenden de lidmaten van zijn kerk. De predikant heeft, voor de keuze gesteld, de voor keur gegeven aan de lesauto boven de kansel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2