1 Sleepbootkapitein voer in 14 maanden 0111 de wereld ALCOHOLCEL» EN AUTOKLEUREN Toeslagen met lage vaste heffingen meest wenselijk 193 NIEUWE LEÏDSCTTF COURANT 7 MAANDAG 29 DECEMBER 1958 JE KRIJGT ER NOOIT GENOEG VAN N' A EEN REIS van ruim veertien maanden is hij teruggekeerd aan de Nieuwe Laantjes 129 in Scheveningen. Zijn naam is kapitein C. Am- hoi meraal, gezagvoerder van de IJmuidense zeesleepboot Friesland van N.V. Bureau Wijsmuller, die het heeft bestaan om in ruim een jaar met het twaalfhonderd paardekrachten sterke schip een afstand af te leggen van ruim 48.000 zeemijlen, waarbij liefst 29.000 mijl slepend op cutterzuigers, bokken, zolderschuiten, bakken en andere drijvende brokken staal. Kapitein Ammeraal is een man, die het ontmoet en de agent varen niet kan laten. In mei vorig jaar i maatschappij voor ei keerde hij terug in Nederland na eenstadion zorgde. Het v diensttijd van ruim dertig jaar als sleep- moeting. „Wanneer bootkapitein bij de N.H.I.S.M. in Indo- een Nederlands schip In oktober van datzelfde stond hij al weer op een sleepboot: de nieuwe 230 ton metende Friesland uit de groeiende Wijsmullervloot. Er stond eep reisje met baggermatenaal van Vlaardingen naar Hamilton in Canada op het programma. Een reisje van drie maanden, heen en terug. Maar het zee slepen brengt de opvarenden overal. Die drie maanden werden er veertien en in die tijd voeren kapitein Ammeraal en de 1 ;reld ind. Zij Orleans, in Trinidad, in Christo- bal aan het Panamakanaal. En zij sta ken met een zware Iseep de Pacific over van San Francisco, via Honolulu naar Manilla op de Philippijnen. En vandaar? Slepen in de Zuidchinese zee, waar de tyfoons achter elkaar overheen jagen. En ten slotte op IJmuiden aan via Sin gapore en het Suezkanaal om een knaap van een zuieer naar Port Said te bren gen. LJET WAS de eerste oktober 1957 in Rotterdam, dat de reis voor de I Friesland begon. Met een bak en een" y sleepboot achter zich ploegde de Wijs- muller-sleper over de Atlantische Oceaan ten zuiden van New Found- land langs naar het Canadese meren gebied. Het was een vrij rustige tocht tot met moment, dat de radio-instal latie van de Friesland het verder ver tikte en de telegrafist ook geen uit weg meer zag. Tien dagen lang kon het schip niets van zich laten horen en geen schip w'erd gezien op deze lange route. In IJmuiden, op het kantoor, werd er al over gedacht de scheepvaart naar de sleepboot te laten uitzien of de sleep boot Noordholland, die eveneens onder weg was naar Canada, te laten zoeken Maar het schip liep binnen in Toronto alsof er helemaal niets aan de hand was geweest. Het baggermateriaal werd door de Friesland doorgesleept naar Hamil ton en vandaar ging het terug naar de Atlantic om koers te zetten naar New Orleans aan de Golf van Mexico. Op 15 november liep de sleep daar binnen en werd begonnen met het zeeklaar ma ken van de sleep: een enorme zolder schuit .met daarop liefst vier en twintig pijlers van elk 45 ton, die bestemd wa ren voor Trinidad bij de bouw van een olieboorplatform in open zee. In Ame rika stond men in de haven stomver wonderd, toen de Friesland met de sleep vertrok. Amerikaanse sleepboten bleven binnen liggen bij deze weersomstandig- Op Nederlandse zeesleepboten wordt echter doorgezet. Er liep een zware stroom en er stond een harde bries met windkracht zeven tot acht, die kapitein Ammeraal deden besluiten om boven Cuba langs naar Trinidad te gaan. De hurricanes bleven weg en half december werd het eiland bij de noordkust van Zuid-Amerika be reikt. Voor de Raymond Construction Com pany kwam de Friesland enige tijd in timercharter te varen, daar de sleepboot beschikbaar moest zijn bij het plaatsen van de 24 betonnen palen in de zeebo dem. Een drijvend heiblok dreef de pijlers in de bodem van Trinidad. Paaltjes, die een olie maatschappij ƒ200.000 per stuk kos ten. het transport met de sleepboot, de bouw en het plaatsen ervan inbegre pen. Op deze pijlers wordt het platform gebouwd, waarop de boortoren en de machinerieën komen te staan om naar clie te zoekeh. „Binnen een klein jaar hebben we het geïnvesteerde bedrag ei uit, verzekerde een van de ingenieurs me daar.'' aldus kapitein Ammeraal. „En die Yanks durve weg New Orlei Trinidad is natuurlijk een lange daarom overweegt men een bedrijf v< de bouw van deze eilanden in Maracaibo te stichten Het is ongeveer duizend mijl dichterbij, al zijr. de kosten dan hoog- zeker achttien miljoen gulden." Hel doel je goed Van Trinidad sleurde de Friesland de zeventig meter lange bak naar Jack! ville. En daarna kwamen er reizen 1 bakken van Mobile naar het meer MaracaiDo. Eind februari kwam Friesland weer te New Orleans ar.n v een dokbeurt om vervolgens zonder Aleep de la^ue reis op te gaan via het Panamakanaal naar San Francisco aan de Amerikaanse westkust. De stemmini boord bleef best, v ral toen in Ch bal de sleepboot I ;mber van L. Smit Si Co's Internationale Sleepdienst werd de Wijsmuller- n den vreemde je pas, dat er eenheid bestaat", aldus kapitein Ammeraal. „Het doet je goed, iets." De ploeg Van de Friesland hield de ;r van IJmuiden hoog, want het score bord m 't stadion met 25.000 zitplaatsen toonde aan het eind van de wedstrijd ie cijfers 2—0. is de Atlantische tijd van De Stille Oceaan wachtte en met'die oceaan de fraaie wereldstad San Francisco, waar de sleepboot op 19 april van dit jaar binnenliep. De ogen van kapitein Am- lal glinsteren nu nog na van het er, dat hij daar heeft beleefd. De loods vertelde hem al bij binnenkomst, ir nog een Friesland in de haven lag De Friesland van de Rotterdamse Lloyd set kapitein Van Brandhof aan boord Kapitein Ammeraal kende de kapitein De zeesleepboot Friesland van Wijs muller: 230 ton en 32 meter lang. het tehuis van 18 opvarenden gedurende 14 maanden. nog uit zijn Indische tijd en de loods was wel zo bereidwillig om hem er even heen te rijden. Kapitein Ammeraal stapte aan boord en kondigde in een uitgebreid ge zelschap, dat aan tafel zat. aan„Ik ben de kapitein van de Frieslahd." „Ben je nou helemaal," antwoordde de ander. „Waar kom jij vandaan?" Hel gezelschap zat perplex. Spoedig zaten er twee kapiteins van een Friesland naast elkaar, de laatste ervaringen uitwisse lend. Gedurende twaalf dagen was de Fries land in San Francisco. Kapitein Amme raal stond er op de brug van de Wash ington, het schip, dat in de dagen van Pearl Harbour het eerst door de Japan ners werd getroffen. Als een indruk wekkend monument ter herinnering aan de donkere dagen uit de Amerikaanse geschiedenis staat de brug naast de brug Doorzeefd met kogelgaten en in dezelfde staat als op de fatale dag. Eind april, op de dertigste, werd uit Stockton vertrokken en begon de F land een sleepreis van 7200 mijl Manilla. Een grote cutter-zuiger - van de Sacramer.torivier naar zee bracht en daarna op de lange tros ge- Honolulu kwam e maar de hoop, die er opvarenden, vervloog i hoela, raffiarokjes ei Alleen aan half bestond onder de i rook. Geen hoela bloemenslingers uit wordt betaald LEIMUIDEN Zondagsscholen vierden kerstfeest De zondagsscholen van het dorp en de buurtschap Bilderdam vierden in Hervormde kerk gezamenlijk het kerst feest. Na een welkomstwoord van de heer C. Donker werden de kaarsjes ont stoken. Mej. Kammenga vertelde het kerstverhaal, waarna de kinderen een traktatie ontvingen. Nadat kerstliederen waren Sezongen, las mej. S. A. Ketting het tweede hoofd stuk van het Evangelie van Lucas. Mej. Pronk te Nieuwveen vertelde een vrij kerstverhaal, getiteld „De kerstklokken van Hebron". Tot slot richtte ds. D. H. Gijsbers zich tot de elf kinderen, die de school gingen verlaten. Hij wees er op, dat er in verdere leven wel altijd een leerschool zal blijven, namelijk de leerschool God. ALPHEN AAN DEN RIJN Warmwatervoorziening badhui* De warmwatervoorziening van het bad huis aan de Javastraat voldoet niet aan de eisen. Bij onderzoek is gebleken, dat de ketels bij volle belasting op hoge temperaturen kwamen te staan, terwijl er bijna geen warmwater méér werd gepro duceerd. Dit is te wijten aan een onvol komenheid in het watercircuit. Voorts is de C3piciteit van de warmwaterwisselaar avoldoende. De kosten van de noodzakelijk geachte voorzieningen worden geraamd op f4205 Tweemaal duizend gulden Voor de bouw van de nieuwe Gerefor meerde kerk wordt op de laatste zondag van de maand in de Zuider- en Noorder- kerk en de aula gecollecteerd. Ds. Wijma vroeg in de laatstverschenen Kerkbode om op de laatste zondag van het jaar. en kele dagen vóór de aanbesteding, er een duizend gulden-collecte van te maken. Hij kreeg meer dan was gevraagd, want gistermorgen werd in de Noorderkerk een gift van f 1000 voor dit doel ge schonken. Leden van de jeugdverenigingen col lecteren bovendien wekelijks bij de uit gang voor het fond6 „Boedi Octomo", dat mede wil bijdragen tot de bouw van het nieuwe kerk- en jeugdcentrum. Ook een van deze collectezakken bevatte gister morgen in Noord een gift van duizend Aanvulling raadsagenda Aa" de agenda voor de hedenavond te hoi raadsvergadering zijn nog de vol gen..- voorstellen toegevoegd: verkoop van een perceel bouwgrond tussen de Ambonstraat en de Javastraat aan de heer W. Brouwer (het is de bedoeling, dat op deze grond een aantal middenstands woningen gebouwd wordt); benoeming van een lid in het bestuur van de Stich ting tot exploitatie van het Dorpshuis te Aarlanderveen. in de vacature die op 1 januari 1959 ontstaat door het periodiek aftreden van de heer M. Keijzer, die her kiesbaar is. HAZERSWOVDE Rapid staakte strijd na rommelig spel De handbalwedstrijd, die zaterdag tus sen Rapid en Olympia werd gespeeld, is een demonstratie geworden, hoe men de sport niet moet bedrijven. Een traag be gin leidde via veel teleurstellingen uitgesproken ruw spel, dat eindigde het staken van de activiteiten bij eer partijen. Een doelpuntrijke eerste helft (ruststand 54 in het voordeel van Rapid) had de gemoederen al danig ver hit. omdat men twijfelde aan de juistheid van de beslissingen, die de scheidsrechter merkte al onmiddellijk het begin va tweede helft; het spel werd uitgesproken ruw en het wegzenden van een Rapid- speler was voor deze club voldoende om de lier aan de wilgen te hangen en pro testerend het veld te verlaten. De jongens-adspiranten lieten een beter spel zien. Weliswaar verloren zij hun wedstrijd tegen Westlandia, maar spel was spotrief en toonde een goede vooruitgang. VOORHOUT Krijgt IJsclub een baan? Burgemeester Smolders heeft zaterdag avond de schaatsliefhebbers van Voor hout een hart onder de riem gestoken door een droevig secretaris-verslag op te vrolijken met enkele beloften. Dc s taris had in zijn jaarverslag vermeld, dat het bestuur ook het afgelopen jaar 1 eeu verbeten poging had gedaan om ijsbaan aan te leggen en dat deze poging wederom was mislukt. De vele leden van Voorhouts IJsclub, die in café Eoerhaave de jaarvergade ring bijwoonden, zagen na dit jaarver slag burgemeester Smolders het spreek gestoelte beklimmen, waarna een ver rassende mededeling volgde. De burge meester vertelde, dat hij enkele deskun digen van de Zuidhollandse IJsbond om advies had gevraagd en dat deze het aan leggen van een ijsbaan op de sportvelden niet voor onmogelijk hadden gehouden De besprekingen zijn momenteel in volle gang en de moeilijkheden, die men moet, zijn tot nu toe niet onoverkomelijk Nadat de voorzitter zijn vreugde ovei deze burgermeseterlijke belofte had uit gesproken, ging men ter versteviging van de kaspositie een aantal „krentenkaters" verloten. 3luis '/i JlorpJruA h ■HaZtrtwoviV. Visserij golf jes Er is vandaag veel aanvoer KATWIJK AAN ZEE 235 jaren bij één rederij ZATERDAGMORGEN vierde de N.V. Katwijkse rederij en haring- handel voorheen A. den Duik 235 jaar jubilea, verdeeld over zeven personen. De heren H. Houwaard bedrijfsbaas) en B. van Rijn (kuiper- haringwerker) waren op die dag ieder vijftig jaar aan het bedrijf verbonden; de gezagvoerders Jb. van Beelen en Jb. van der Plas, alsmede de heren D. Nijgh (nettenbreier) en Amerik van Duyn (kuiper-haring- werker) waren met het zilver ge tooid; de heer C. van Duyvenbode herdacht het feit, dat hij 35 jaar geleden als zeilmaker bij het bedrijf in dienst trad. 's Morgens werden de jubilarissen met hun echtgenoten door de directie ontvan gen en hoorden zij hartelijke dankwoor den voor hun trouw en toewijding aan het bedrijf zij ontvingen allen het ver erend getuigschrift van de maatschap pij voor nijverheid en handel met bijbe horende legpenningen, een gevulde enve loppe en een bloemenhulde voor de da mes. Namens de jubilarissen sprak de heer Houwaard een kort dankwoord. Verkiesing Herv. Gemeente In het Diaconiegebouw aan het Kerk- pin werden zaterdagmiddag de heren G. Vooijs en H. P. Bloot tot notabel ge- Op 10 januari zal er nog een stem ming worden gehouden voor twee nota belen." De heren G. van Diggele, M. van der Plas, D. Schuitemaker en L. van der i zijn voorgedragen, doch wisten zaterdag geen van allen het vereiste stern- mental te behalen. Vanavond oudejaarsviering in de con- ersatiezaal van het Jeugdhuis voor de lestuursleden van de mannenverenlging, de C.J.M.V.'s, de Vierhout. „Ora et La- hora", het pijperkorps, leidsters, leiders hoofdbestuur CJ.M.V. en C.J.V.F. en de bibliotheekcommissie. Vanavond in Unizaal spreekt evangelist Jb. Klein Haneveld te Bodegraven over: Reeds ligt de bijl aan de wortel der bomen. Hoog en laag water Dinsdag 30 december: hoog wster om 50 en 18.05 uur; laag water om 1.35 en 13.54 uur. laatste dagen zeer slecht ge weest. Schrale vangsten en storm weer, dat de schepen dwong om te steken met de kop op de wind. Het begon tweede kerstdag al. De sche pen hebben de afgelopen dagen niet meer kunnen vangen dan 100 tot NIEVWVF.EN Kerstfeestvieringen Kinderen van de Hervormde zondags school „Het mosterdzaadje" v-lerden met hun ouders het kerstfeest in het vereni gingsgebouw. OndeT leiding van de heer en mevr. Kerslens werd het declamalo- rium „Jezus Christus, de Zoon van God" opgevoerd. De heer B. Kerstens en mevr C. Bos-Voshart vertelden respectievelijk de kerstgeschiedenis en een vrij verhaal Alle kinderen ontvingen een boek, speel goed en een bijbelse plaat; de zeven kin deren, die de school gingen verlaten, kre gen bovendien een bijbeltje en een di ploma voor trouw bezoek. De heer J. van der Hoek, hulpprediker, sprak een slotwoord. In de Geref. kerk. werd het feest ge vierd met kinderen en belangstellenden Het was jammer, dat vele ouders niet de moeite en tijd hadden genomen hun kinderen te vergezellen. Ds. G. F. Snel vertelde het verhaal, waarna de heer P Kraak een vertelling had. Tot slot werd een kerstcantate gezongen, waarns kinderen een traktatie ontvingen. Ook in de Johannes-stichting werd al het mogelijke gedaan om het kerstfeest zo prettig mogelijk te vieren. Het is geluid door het zusterkoor. Elke afdeling vierde afzonderlijk het feest, waarbij de huisradio, door middel waarvan de di recteur, de heer C. Blok. alle huisgeno ten tegelijk kon toespreken, de verbin dende schakel was. erkeersredacteur) deze conclusie is de Imperial 115.000 uit. Het Duitse export- Chemical Industries Limited cijfer was 35.800 en het Ame- gekomen, die op de laatst ge- rikaanse nog geen 50.000. De 'houden, internationale auto- meeste uitgevoerde tractoren expositie in Londen een on- doen dienst in het sterlingge- derzoek heeft ingesteld cn bied 56.000 stuks, terwijl Euro- daarbij als materiaal de pa er 43.590 afnam. Ook in driehonderd tentoonge- 1958 en 1959 verwacht Enge- 1959 heeft land de eerste plaats op het gebied van de export van (Van TN DENEMARKEN - het Is een alom bekend feit wordt veel gedronken. Elke dag wordt een groot aantal beschonken chauffeurs naar het politiebureau opgebracht, die. op welke wijze dan ook. Stelde wagens brokken hebben gemaakt. Een gebruikt Vooral koffie- technicus uit Kopenhagen, die meende hier iets tegen te moeten doen, heeft thans oc trooi aangevraagd op een foto- elektrische cel, die op alco holdamp werkt. Het appa raatje. dat op gezichthoogte wordt aangebracht, is met de motor verbonden cn schakelt deze uit, zodra het door de met alcohol bezwangerde adem van de chauffeur in werking wordt gesteld. Dc commentaar, welke een Deen se krant op de uitvinding gaf. was niet voor misverstand vatbaar. Op sarcastische wijze merkte het blad op, dat. in dien alle auto's met een „al cohol-cel" werden uitgerust, tientallen verkeerswegen te gen het middernachtelijk uur totaal verstopt zouden ra ken Een hetere remedie lijkt ons helemaal niet te drinken, of „onder invloed" geen gebruik van de bestuur derszitplaats te maken. Appa raatjes als deze worden per saldo nooit door mensen ge kocht, die er 't meeste profijt van zouden kunnen trekken roomkleurige tinten zijn fa voriet. zowel apart als in combinatie. De geheel zwarte auto, die vroeger niet van haar plaats te dringen was, komt bijna niet meer voor en ook het eens zo populaire grijr is aan het tanen Helder blauw wint ten koste van groen terwijl, vergeleken met voor afgaande jaren, de teruggang van pasteltinten tot staan it gebracht. landbouwtractoren in te Koelte zoivel als warmte Antokleuren 1959 Wat de kleur van d we auto-modellen beweegt de smaak zi stec-s in de richtin lichte en heldere tint. De juiste benaming voor een nieuw Brits auto-accessol re zou zijn: een geheel com pleet miniatuur luchtverver- slngs- en verwarmingssys teem. Het betreft hier de „De- lanair'' wagenverwarmer en demister, die door Delaney üallav Ltd. op Uc markt is gebracht. Deze air-conditioner werkt op drie manleren. Op de vrije weg is hij een ver warmer van frisse lucht, wat wil zeggen, dat hij lucht van buiten aanzuigt en verwarmt. II ttij druk verkeer kunnen uit- n vergelijking met de Ver laatgassen van andere auto's •nigde Staten Van zijn totale worden buitengesloten, waar- produktie. die In 1957 185.400 olj de reeds in de wagen aan andbouwtractoren bedroeg wezlge lucht door de verwar voerde Groot-Bntannië er mers blijft circuleren. Beide systemen ten slotte kunnen Veilig Verkeer, de „Via Se- iok gelijktijdig In werking cura" te Brussel, zal in het worden gesteld. komende jaar een nog inten sievere propaganda voor vei- Verkeersexamen lige wegen gaan maken. O m. zal daarbij worden overge- Ten einde toekomstige leer- gaan tot het inzetten van een krachten voor te bereiden rijdende propagandadienst, op hun taak het met ingang zoals het Verbond reeds sinds wan 1 januari verplicht ge- enkele jaren kent Evenals in Nederland zullen in alle ste den en dorpen van België „Veilig-Verkeersdagen" wor den georganiseerd, waarbij de jeugd zoveel mogelijk zal worden ingeschakeld. De di recteur van de „Via Secura", de heer R. Lenoble, heeft zo juist een tweedaags bezoek aan ons land gebracht om zich te laten voorlichten over de werkwijze van de propa- verkeersonderwijs te gandatournee van het Ver- kunnen geven, wordt mo- bond. Kaptein Iliano, hoofd menteel op alle Nederlandse Van de afdeling verkeersrege- kweekschclen ijverig gestu- iing Van de Rijkswacht, die deerd voor het verkeers hen vergezelde, heeft bij deze examen. Dit examen. dat gelegenheid verklaard, dat nu door het ministerie van on reeds vaststaat, dat de Expo dcrwijs, kunsten en weten- niettegenstaande een haast sc happen in nauuie samen- onvoorstelbare toename van werking met het Verbond het verkeer, het ongevallen- Veilip Verkeer wordt clJfer niet ongunstig bein- stelde Landbouwtractoren De industrie van de Britse andbouwtractoren neemt ge ■veldig in omvang toe Wat le export betreft, ligt het 'erenigd Koninkrijk voorbereid, zal landelijk wot den afgenomen en wel op 3 februari as. Door wijziging .'an de KweekschooIwet is enige tijd geleden het ver keersondtrwijs officieel aan de verplichte leerstof van de rijks-, de gemeentelijke en de bijzondere kweekscholen toe vloed heeft. Er werden zelf» minder ongevallen geregi streerd dan in correspond? rende perioden van vorige jaren I Naar voren werd ook gebracht dat het succes mei de borden, welke bij gevaar lijke kruispunten zijn ge plaatst en voorzien zijn van opschriften als Hier vleier _7 reeds 52 ernstig gewonden V Cl lig VCrkCCr opmerkelijk groot is geweest tn 195b in België De „Via Secura daarom nogmaal» vijftigdui zend borden langs de Belg «che wegen doen plaatsen 150 manden schelvis, makreel en wijting per etmaal. Langs de kust is niet gevist. De vloot liep vóór het Kerstfeest en op tweede kerstdag al binnen. Zaterdag is er in IJmuiden geen afslag geweest. Er waren wel veel schepen binnen, maar omdat ondermeer de Nederlandse Zeevis groothandel geen vis kocht, besloten de reders geen schepen te laten los sen. Vandaag Is er veel aanvoer. De SCH 153 komt aan de markt met 375 kisten verse haring en 5 kisten koolvis van eigen vangst en 620 kisten in Ierland gekochte haring. De trawler Emma IJM 15 lost een vangst van 240 kisten wijting. 75 schelvis, 10 kabeljauw en gul, 700 koolvis, 16 hakc, 200 makreel, 40 diversen en 20 stijve ka beljauwen. De vangsten om de Noord zijn voor deze schepen iets beter geweest voor de schepen, die een week geleden binnenkwamen; dat blijkt wel uit de op gegeven vangsten. De Toronto IJM 97 lost 35 wijting, 320 schelvis, 160 kabeljauw en gul, 95 kool vis. 20 haring, 195 makreel, 5 diversen dichte wijting en 75 stijve kabeljau- De Sakina Martina KW 32 komt aar markt met 900 kisten verse vis en KW 81 met 800 kisten verse vis uit de Twee-en-zestig schepen Van de logger- en kottervloot losten maar liefst 62 schepen voor de tweede beurt een flinke vangst tong, tarbot, wij ting en schol. Voor de eerste losbeurt lost de KW 52 107 kisten verse vis en 20 stij- kabeljauwen: de KW 51 is er met 85 k ten. de KW 70 met 75 kisten, de IJM 19 met 100 kisten platvis, IJM 129 met 66 kisten platvis, IJM 16 met 68 kisten plat vis, IJM 74 met 125 kisten vis en 20 stijve kabeljauwen, IJM 40 met 173 kisten vis en 20 stijve kabeljauwen en de Annle IJM 14 met 95 kisten verse vis. De han del kon dus vooruit vandaag. De Hoop naar Ierland Het hospitaalkerkschip De Hoop trefct waarschijnlijk 5 januari voor maand naar de Ierse Zee om de Neder landse vissers aldaar bij te staan. Daar- nj zal de De Hoop, naar men aanneemt, opnieuw naar de Lofoten in Noord-Noor- wegen gaan om de Noorse vissers hulp en bijstand te verlenen tijdens het grote ka bel j au wseizoen, waaraan 20.000 vissers met 5000 boten deelnemen KATWIJK AAN DEN RIJN Overzicht groenteveiling Ons vorige weekoverzicht moest in eni-gszina pessimistische toon worden ge teld en wij spraken toen de verwachting uit, dat het er in verband met de feest dagen niet beter op zou worden. Het Ia echer anders gelopen; de prijzen van ver schillende produkten liepen flink op. Het hoofdartikel ia waapeen; grote voorraden staan nog te velde. Vele tuinders nemen het risico om dit artikel op te kuilen en de winter over te houden liet ia niet zo, dat de gehele voorraad voor opelag ge- achikt is. Velen verwachten, dat door het zachte weer een gedeelte haaatig moet worden weggewerkt. De beste kwaliteit kwam in de afgelopen week bij de f 5 per kist, wat een redelijke prijs mag wor den genoemd. Wat veel of weinig afwijkt gaat voor f 2 tot f 3 per kist weg. Ook voor uien was meer belangstelling met iets oplopende prijzen, variërend van 1,50 tot 1.90 per kist. De partijtjes bloemkool worden steeds kleiner en ook de maat neemt af. Voor de consument wordt het daarom een niet goedkoop arti kel, de prijs varieerde van 50 tot 58. De win terkool deed het ook beter; rode kool ging tot maximaal 16 en groene- kool bracht van 10 tot 12 per 100 kg op. Met de andijvie van de koude grond zal het nu spoedig zijn gedaan. Hoewel de kwaliteit allesbehalve beat i«, was de prijs extra hoog, voor 44 tot 52 per 100 kg Breekpeen wil er nog niet In. De prijs is vrij laag, voor 0.90 tot 1,60 per kist. Spruiten komen In vele kwaliteiten aan de veiling en de prijzen variëren dan ook sterk. Ze noteerden van 20 tot 60 yaer 100 kg. Behalve van waapeen was de Aanvoer over het algomoen nog maar matig. Twee pestvogels gezien Dezer dagen zag een inwoner van het Commandeurspad in zijn tuin een twee tal pestvogels Deze vogels worden zeer zelden in ons land aangetroffen. Alleen wanneer in hun land. Siberië, hevige kou of hongersnood heerst, zwerven deze vo gels LEIDERDORP Nieuwjaarsreceptie Het gemeentebestuur recipleert donder dagmiddag van 4 tot 6 uur In hst raad huis. Commissie voeder granen 1958: De in mei van dit jaar door de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening ingestelde commissie voedergra- nen 1958 heeft thans advies uitgebracht over het meest wenselijke systeem tot effectuering van aan telers van inlandse voedergranen verleende prijsgaranties De meerderheid van de commissie (84) blijkt een stelsel van toeslagen met lage vaste heffingen te verkiezen boven het huidige stelsel, ook wanneer daarin bepaalde wijzigingen aangebracht zouden worden. De commissie meent, dat voor de vee houderij de kans op een lager prijspeil vergeleken bij thans aantrekkelijk is, dat handel en industrie weinig hinder van het stelsel zullen ondervinden en dat de aankopen meer op zuiver commerciële motieven zullen worden gebaseerd. Gezien de lage prijzen op de wereld markt, ontstaan door onnatuurlijke oor zaken, meent de commissie een stelsel van toeslagen zonder heffingen niet te moeten aanbevelen Bezwaren daarvan zouden ook zijn hei ontbreken van mid delen om volkomen prijabederf op de buitenlandse markt te verhinderen en het te verwachten uiterst lage prijspeil op de binnenlandse marlet, wat tegen strijdig zou zijn met de toekomstver wachtingen ten aanzien van het Europese prijspeil. Een stelsel van vaate heffingen zonder toeslagen zou volgens de commissie als belangrijk bezwaar kunnen hebben, dat de veehouderij gedurende perioden van meerdere maanden de voedergranen zou moeten aankopen tegen prijzen, die be langrijk boven het peil van de garantie prijs liggen. Ook zou in dat geval voor de teler van voedergranen m feite niet meer van een minimumprijsgarantie kun nen worden gesproken Voor het geval besloten zou worden het huidige stelsel te handhaven beveelt de commissie eenstemmig aan om het verschil tussen de garantieprijs en de maximum resp. minimumprijs voor alle granen te verhogen van f0.75 op f IJ50, aan de veehouders ook restitutie te ver lenen voor de kostprijsverboglng. ont staan doordat andere voedermiddelen dan granen in prijs zijn verhoogd door de invoerheffing op voedergranen en zeker te stellen, dat aan de veehouderij onder alle omstandigheden bij export volledige restitutie zal worden verleend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7