Jlicutue feiltsctfe(Courant lén nieuwe Franse frank in plaats van 100 oude f C.N.V. wijst het kabinet vijf dringende zaken op Arts brengt pokken van India naar Heidelberg over Sjelepin volgt gen. Serof op ongetje zoek Inwisselbaarheid van het pond sterling In maart internationaal verbod op kernproeven? Rechtvaardig deel na de bestedingsbeperking VLIEGTUIGEN STORTTEN NEER: 12 DODEN Deense Koning is ziek 1 Ballon Kleine Wereld D geland in Venezuela ZATERDAG 27 DECEMBER 1938 ADVERTENTIES: J 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11449 HoofdredacteurOr. B. DIEMEB CHRIST ELIJK-ISATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,.5tantuastlch is ahcbleuen myn hert in tegfienspoet" H.M. de Koningin Heilige onrust moet r ons drijven Zie pagina 6 Devaluatie met 10 tot 15 procent? In dit nummer en kerstbülage volgt (woensdag a.s.) een alweer uitvoerig oudejaarsnummer. Daaraan leggen w(j thans de laatste hand. Tussen de bedrijven door (nu door al dat extra werk in een extra korte week het Zondagsblad nog één keer moet vervallen) hebben wij met vereende krachten enkele extra pagina's voor u gereed ge maakt. Voor de vrouw is ook deze week pagina 4 gereserveerd. Pagina 7 biedt een reportage over de afbraak vain de Expo in Brussel net zo goed een groot karwei als de opbouw. 0 Op pagina 9 een interview met overste Venema over zijn expe ditie op Nederlands Nieuw- Guinea. Daar schrijft ook dr. Dominicus over de sombere da gen van december. Aleksander Michailowitsj Sjelepin (40), eerste secretaris van het cen- nité der Sowjet-jeugdbeweging omsomol, is benoemd tot hoofd van de ussische staatsveiligheidsdienst als op- Blger van generaal Serof, die twee we en geleden van deze post ontheven werd. elepin heeft een belangrijke rol gespeeld j de voorbereiding van de onderwijs- rming, die dezer dagen door de Op- Sowjet is goedgekeurd. Ook heeft ipnder de jongeren actie gevoerd tegen „anti-partijgroep". Hij is in het af- n jaar veel gezien met de partij- s en staat op goede voet met sjtsjef. Waarnemers geloven dat weer in actieve dienst bij het leger nu er niet over een nieuwe functie r hem is gesproken. Jacobus Petrus Fredericus Vonk, een jarig Utrechts jongetje, is sinds woens- agmiddag half twee spoorloos verdwe- t kind woont aan de Oude Gracht, emt niet aan dat het is verdron- ;t was woensdagmiddag zo druk ings de Oude Gracht, dat hij onmogelijk het water heeft kunnen Het jongetje was gekleed in een bruin erjasje met houten knopen en een line capuchon, donkergrijze lange roek. donkergrijze wollen trui. geel- geruite blouse, witte wollen sok- n bruine lage schoenen. Deli vergroot belang bij Am. Sumatra De N.V. Delimaatschappij heeft nog 1.700 aandelen in de American Sumatra Tobacco Comp. gekocht en bezit thans 117.010 aandelen of aanzienlijk meer je helft van het kapitaal van 577.030 delen op 30 november. T^ANDAAG waarschijnlijk zou het de dag zijn van wijziging van ver- schillende Europese valuta en het inwisselbaar maken van deze va luta. Het lange kerstweekeinde werd het meest gunstig geacht voor het nemen van deze maatregelen. In Londen en Parijs zouden vandaag ver moedelijk de volgende regeringsbesluiten worden afgekondigd: Het pond sterling wordt verder inwisselbaar gemaakt. 2. De tegenwoordige Franse frank maakt plaats voor een „zware" frank (ook wel De Gaulle-frank genoemd), die honderd keer de waarde zal hebben van de nu gel dige frank. --'tr 3. De pariteit van de „zware" frank ten opzichte van het pond en de dollar zal een devaluatie inhou den van 10 tot 15 procent. 4. De nieuwe Franse frank zal in wisselbaar worden gemaakt voor bepaalde operaties in het gebied van de Europese gemeenschappe lijke markt en mogelijk ook voor transacties met enkele andere landen. 5. Deze maatregelen in Londen en Washington gaan gepaard met een opheffing van de Europese Betalingsunie en een wijziging van een gemeenschappelijke mot netaire politiek voor alle zes lan den van de Europese Economi sche Gemeenschap. De inwisselbaarheid van het pond zou beperkt blijven tot niet-ingezetenen, dat wil zeggen tot personen, wonend buiten Enigeland en de andere delen van het sterlinggebied. Technisch zou de wijzi ging neerkomen op het eenmaken van het huidige twee typen van de zogenaam de non-resident sterling en van de twee soortgelijke typen van de andere Euro pese valuta. Een volledige inwisselbaarheid van het pond sterling is niet waarschijnlijk. De Britse valutareserve zouden dit niet kunnen verdragen. Vermoedelijk heeft het bij geruchte vernemen van het Engelse besluit de aan leiding gevormd van de reeds te lang uitgestelde hervorming van de Franse frank. Voor de rest is het samenvallen van het tijdstip van de inwisselbaarheid van het pond sterling met dat van de devaluatie van de frank zuiver toeval. De reden van de financiële hervorming in Frankrijk is de inflatie. De Franse prijzen zijn te hoog geworden om hoofd te kunnen bieden aan de buiten landse concurrentie. De kwestie is urgent geworden door de start van de Europese gemeenschap pelijke markt, omdat de buitenlandse concurrentie in Frankrijk nu groter zal worden. De inflatie in Frankrijk is gedeeltelijk veroorzaakt door de kosten van de strijd in Algerije en door andere bijzondere lasten. Bovendien heeft Frankrijk voorkeur gegeven aan een zekere i van inflatie om oen economische expan sie te bereiken. Akkoord Maandag a.s. zou dc Europese Beta lingsunie vervangen worden door Europees monetair akkoord. Dit akkoord, dat reeds drie jaren geleden werd gete kend en geratificeerd, maar nog niet var toepassing werd verklaard, werd in re serve gehouden ter vervanging van d« Europese Betalingsunie In geval men zot terugkeren tot de Inwisselbaarheid van de valuta. Het grote verschil met de E.B.U. zal zijn, dat volgens het nieuw© akkoord geen automatische kredieten worden verstrekt. Volgens het in 1955 beratkte akkoord neemt elk deelnemend land de volgende verplichtingen op zich. Ieder land moet aan zijn medeleden de marges meedelen, waarbuiten fluc tuaties in de waarde van de munt niel zullen worden toegelaten. Ieder land moet binnen bepaalde grenzen zijn valuta ter beschikking stellen van ieder ander deelnemend land, dat hierom vraagt. Voor de deelnemende landen bestaat de verplichting af te rekenen in Ameri kaanse dollans, buiten de maandelijkse regelingen om en Amerikaanse lars té accepteren ter regeling van vorderingen. Hedenmorgen vroeg liep de Franse kabinetszitting ten einde. Men meent, dat morgenavond voor de radio en televisie bekend zal worden gemaakt, wat er bc Geen ongerustheid voor gulden Onze beursmedewerker schrijft, lat men in Nederland geen onrust barende gevolgen voor de Neder Optimisme in Washington Sow jetunie zou eer aan zich willen houden PR BESTAAT een goede kans, zo gelooft men in Washington, dat tegen maart een internationale overeenkomst over een gecontroleerd verbod van karnproeven zal zijn ge tekend. De Amerikaanse onderhan delaars bij de besprekingen over dit vraagstuk in Genève hebben het mi nisterie van buitenlandse zaken mee gedeeld, dat Rusland oprecht naar staking der proeven en instelling van oen controlestelsel schijnt te streven. Zoals bekend is heeft men reeds een akkoord over vier artiekelen van een ont werp verdrag herijkt tijdens de bespre kingen, die in verband met de kerstdagen tot begin januari zijn opgeschort. Natuurlijk zijn er ook straks nog heel wat moeilijkheden te overwinnen, ma« een van de redenen tot optimisme noen men het feit, dat Rusland gelooft d; haar voorraad kernwapens ongeveer ge- an die van Amerika en Engeland De Sowjet-Unie zou in deze si- ie eer voor zich willen opeisen, dat zij het initiatief tot het sluiten van akkoord heeft genomen. Het voor- itruikelblok is thans nog de kwestie van de nationaliteit var, het per soneel, dat de controleposten in de werel moet bemannen. Rusland wenst dat de meeste inspei teurs op zijn gebied Sowjet-onderdanen zijn en dat er slechts enkele buitenlan ders worden toegelaten, terwijl Engeland en Amerika het ir.spectiestelsel graag ge heel internationaal zouden willen zien. Gromyko. de Russische minister va buitenlandse zaken heeft voor de Oppei ste Sowjet verklaard dat de Sowjet-Unie ten alle tijde bereid is een akkoord te te kenen en onvoorwaardelijk de proeven met kernwapens te staken. De voorstel len die het Westen In Genève heeft ge daan over het controle-stelsel noemde hij echter „absurd". Hij zei dat de Sowjet-regering bereid is in te stemmen met een beperkt aantal kernproeven voor vreedzame doeleinden. Rusland zou dan echter evenveel proe- i-en moeten kunnen nemen als Amerika en Engeland samen, aldus Gromyko. Hij zei dat over het aantal te nemen proeven van te voren overeenstemming moet den bereikt. landse gulden verwacht, wanneer het tot een nieuwe muntoperatie ir Frankrijk komt. Wel wijst hij er ech ter op, dat na terugkeer van de rust rondom de Franse frank het Franse vluchtkapitaal Nederland waar schijnlijk weer zal verlaten, waar door de deviezenvoorraad zal afne men. Blijkens de jongste weekstaat van de Nederlandsche Bank was deze met f 168 miljoen toegenomen, on getwijfeld tengevolge van de vrees voor nieuwe Franse devaluatie. Er internationaal een vlucht uit de Franse frank ontstaan, welke „hot money" naar ons land deed vloeien. De jongste gezant bij het Neder landse hof, de heer Ngo Dinh Luyen, die op 18 december zijn geloofsbrieven als gezant van Vietnam aan koningin Juliana aanbood, is de gelukkige vader van elf kinderen: tien dochters en een zoon. De kleine Jean Michel is nu twee maanden en de tien zusjes staan hier vol be wondering om vader en zoon ge schaard in de residentie van de gezant ie Londen. De heer Ngo Dinh Luyen is namelijk ook am bassadeur van Vietnam bij het hof van St. James. Rust op Cyprus door bestand De bevolking van Cyprus heeft voor c erste keer in de afgelopen vijf jaar e« redig kerstfeest gevierd. Nadat woensdag door deverzetsorganisatie EOKA was aan geboden alle acties te staken, zijn er geen aanslagen meer gepleegd. Ook tijdens de kerstdagen is een door kolonel Grivas dertekend pamflet verspreid, waarin permanente wapenstilstand wordt aange boden, mits ook de Britten hun acties >n. Duizenden jonge Griekse Cyprio- vandelden de afgelopen dagen door raten van Nicosia en vierden de op heffing van de avondklok, welke hen wekenlang had gedwongen thuis te (Van onze sociaal-economische redactie) IN EEN buitengewone vergadering van de verbondsraad heeft het Christelijk Nationaal Vakverbond vijf punten urgent gesteld, die geen uitstel kunnen lijden en dus ook door het thans zittende kabinet in behan deling genomen zullen moeten wor den. J De bemoeiing van de overheid ter bevordering van de werkgelegenheid, zal voort moeten gaan, vooral de be strijding van de werkloosheid in het noorden van het land moet als een dringende opdracht beschouwd wor- 2 De verantwoordelijkheid voor de no den van de weduwen en de wezen gedoogt geen opschorting van de be handeling van het thans aanhangig gemaakte wetsontwerp. Invoering van de nieuwe wet zal zo mogelijk op 1 oktober 1959 dienen te geschieden. Het wetsontwerp ter verlenging van de duurtetoeslag op de kinderbijslag zal zeer spoedig moeten komen en de voorbereiding van de wet voor een Invaliditeitsverzekering mag niet uit gesteld worden. De bestrijding van het woningtekort zal onverminderd voortgang moeten vinden. Vooral geldt dit de bouw van woningen, waarvan de huur door de arbeiders kan worden opgebracht. Het overleg over de vernieuwing van ten einde lopende collectieve arbeids overeenkomsten zal op normale wijze moeten worden voortgezet. Van de regering en de instanties, die nog met het toezicht op de loonvorming zijn belast, wordt verwacht, dat zij ver nieuwde contracten met bekwame spoed zullen bezien. Bij de beoorde ling dient bedacht te worden, dat de werknemers na de periode van be stedingsbeperking aanspraak hebben op een rechtvaardig deel van de ver betering van bedrijfsuitkomsten. Wij ziging van het unlformistische 6telsel van loonvorming wordt dringend ge boden geacht. De verbondsraad van het C.N.V, re kent op een voortgang in het onder zoek naar de structuur en de rechts vorming van de moderne onderne ming. De een jaar geleden toegezeg de adviesaanvrage door de regering aan de Sociaal Economische Raad nog niet verzonden. Het probleem van de medeverantwoordelijkheid de medezeggenschap van de arbei ders in de onderneming, dient aange pakt te worden. Aan dit vijf punten tellende urgentie program voegt de verbondsraad van het C.N.V. nog toe, dat de christelijke vakbe weging haar houding ook in de toekomst niet zal laten beïnvloeden door de aard van een zittend kabinet of door de poli tieke richting, waartoe de minister van soc. zaken en volksgezondheid behoort. De chr- vakbeweging wenst, evenals dit in het verleden h-"»t geval was, haar oordeel zelfstandig te bepalen, zonder zich te laten beïnvloeden door politieke situaties. Het C.N.V. heeft het niet juist geoor deeld reeds tijdens de kabinetscrisis zijn gevoelens tot uiting te brengen, omdat dit de schijn zou hebben kunnen wekken van een onoorbare bemoeiing van maatschappelijke organisatie met eer iitieke crisis- De christelijke vakbeweging blijft be reid mede te werken aan de tot stand- koming van een verantwoorde oplossing van het melk- en huursubsidicbeleid, zij herhaalt echter de reeds gestelde voor waarden. dat het gehele loon- en prijsbe leid daarbij aan de orde zal moeten ko men. Wat betreft het huurbeleid ver wacht men dat het beraad In de S E R. regering en Staten-Generaal, zoveel tijd zal vergen, dat In eilk geval ln 1959 niet gerekend zal behoeven te worden op verhoging van de huren. Als een els van rechtvaardigheid w gesteld, dat de loon- en galaristrekken- den in de voor 1959 verwachte toeneming van het nationaal Inkomen zullen delen. Het laten voortbestaan van het huidige unlformistische loonstelscl wordt eer belangrijkste oorzaken genoemd vai vertraging ln het doen delen door d« beider; ln de toegenomen welvaart. Mist en regen tijdens Kerstdagen DRIE vliegtuigongelukken, alle veroorzaakt door het slechte weer, hebben tijdens de Kerstdagen aan twaalf mensen het leven gekost. Vele tientallen werden gewond. Het ernstigste ongeluk gebeurde bij Christchurch, een plaatsje aan de Engelse Zuidkust. Een grote vier motorige Britannia van de BOAC stortte daar tijdens een dichte mist neer. Negen van de twaalf inzitten den verloren het leven. De drie an deren werden zwaar gewond. Het toestel was opgestegen van London Airport voor een oefemvhicht. De red dingswerkzaamheden werden zeer be moeilijkt doordat het terrein waar het vliegtuig terecht kwam, zeer slecht be gaanbaar was. Brandweerlieden slaagden er met moeite ln nog vier mensen levend uit het fel brandende wrak te slepen. Een van hen overleed korte tijd later. In een stromende regen is tijdens de start op het vliegveld van Salisbury in Rhodesia een DC-6 van de Franse Union Aeromaritime de Transport verongelukt. Drie vaj zeventig inzittenden kwamen om leven. Ongeveer twin-tig mensen liepen verwondingen op. Geen van de gewonden veékecrt in levensgevaar. Pas vele na de ramp was het juiste aantal slacht offers bekend, omdat de bemanning het vliegtuig na de ramp de passagiers opdracht hadden gegeven zich snel te ver spreiden, daar men vreesde voor een ont ploffing. Op het nippertje z(Jn In Wenen Kerstavond vierentwintig mensen aar dood ontsnapt toen het vliegtuig waai in zaten, 2,5 km voor dc landingsbaan brandend neerstortte. Zonder zich de t(jd gunnen nog wat kleren mee te n< vlogen de passagiers en de zeskopplge bemanning naar buiten. In allerijl zocht een goed heenkomen over de mod derige grond. De laatste man was nog maar na lijks uit het toestel, toen het met hevige knallen uit elkaar spatte. Brokken metaal floten door de lucht en vielen als een hagelbui tussen de hevig verschrikte pas sagiers. Toen het geweld voorbij wa6, bleek dat slechits vier mensen verwondin gen hadden opgelopen. Van twee hunner is de toestand ernstig maar niet levens gevaarlijk. Het vliegtuig een toestel Air France was op weg München naar Wenen. De juiste oorzaak van het ongeluk is niet bekend, maar ei is alle reden om aan te nemen dat hel slechte zich een van de voornaamste fac- Tijdens Kerst in V.S. 415 doden In de Verenigde Staten zijn gedurende de Kerstdagen 415 mensen ten gevolge van ongelukken om het lev en gekomen. Ver keersongelukken op de druk bereden we gen kostten 310 personen het leven, bij branden kwamen 63 mensen om en 42 werden het slachtoffer van andere onge lukken. Nor noodt eerder is het aantal verongelukten tijdens Kerstdagen zo hoog geweest ta de Ver. Staten, al» than6. IN HEIDELBERG is een kleine pok kenepidemie uitgebroken, die de dienst volksgezondheid heeft genood zaakt reeds de Eerste Kerstdag een begin te maken met de inenting van de bevolking. Tpt nu toe zijn acht patiënten in het ziekenhuis opgeno men. Het hoofd van de Amerikaanse open bare gezondheidsdienst in Washington, dr. Burncy, heeft inmiddels strenge maat regelen getroffen. De Amerikaanse qua rantainediensten in West-Europa en di* op de vliegvelden en havens m Amenn* hebben opdracht gekregen nauwkeuriger Inenting van bevolking begonnen dan ooit toe te zien. dat de gevaarlijke ziekte zich niet uitbreidt. Vooral tegenwoordig met de snelle verbindingen, zei dr. Burney, moet men zeer voorzichtig zijn met besmettelijke 'lekten. De pokken, die sinds het begin va verplichte inenting in 1874 in Duitsland vrijwel uitgeroeid zijn, zijn nog geen week geleden door een arts. die uit India terugkeerde, overgebracht. Hij heeft de besmetting 26 november in Madras op gelopen. Toen de arts zich ziek begon te voelen hij meende griep te hebben is hij per vliegtuig naar Duitsland ge reisd. Het toestel heeft Ceylon, Genève en Ziirich aangedaan. Passagiers, die in het vliegtuig in contact hebben gestaan met de arts, zijn verder naar Amster dam gereisd. De echtgenote van de arts heeft hem tot Ceylon vergezeld en is vandaar naai Napels gereisd. Het is niet bekend of zt ook ziek is en waar ze zich bevindt. Snelheidslimiet van 80 km in België Op alle wegen ln België behalve op de autosnelwegen zal op zaterdagen cn zondagen, benevens op alle wettelijke feestdagen en de daaraan voorafgaande dag. een algemene maximum snelheid van 80 km gelden. Deze maximum-snelheids bepaling is op deze dagen van kraoht van middags vijf uur tot 's nachts één uur. Autosnelwegen zijn in België kenbaar gemaakt door oen wit bord met rode rand daarin een zwarte letter A. De 59-jarige koning Frederik van Denemarken is gisteren met een am bulance-vliegtuig van zijn jachtvcr- blijf in Trend op Jutland naar Kopenhagen teruggekeerd. Hij heeft zware kou opgelopen en een van zijn longen is aangedaan. In het ziekenhuis van Farsoe is de Ko ning röntgenologisch onderzocht, waarna hem werd geadvi seerd zo spoedig mo gelijk naar dc hoofd- stad terug te keren om rust te nomen. In een medisch bulle tin wordt gezegd dat de ziekte van de Ko ning niet kwaadaar dig is, maar dat hij nog wel enige weken het bed zal moeten houden. De Nieuwjaarsreceptie aan het hof Is afgelost Men heeft echter wel hoop, dat de vorst zijn traditionele Nieuwjaarsrede kam houden. Koningin Ingrid en de drie prinsessen zouden vandaag uit Trend naar Kopenhagen terugkeren. Fa D. Kret en Zn. Zacht met regen beide Kerstdagen In on* land zacht cn bijzonder rustig bleven. Eerst gisteren in dc late middag bereikte ons een regen- gebied dat een periode van onbestendig depressieweer Inluidt. Dc depressie die vanmorgen bij Schotland lag, trekt via dc Noordzee naar Denemarken en brengt ns behalve regen ook een krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Daarmee wordt zeer zachte lucht aangevoerd, waar in de temperatuur tot ruim 10 gr. C. zal stijgen. Ook de laatste zondag van het jaar zal onbestendig weer te zien geven, tijdelijk nog enige regen, maar voor dc tijd van het jaar hoge temperaturen. een witte Kerst was dit jaar alleen ir sprake In een groot deel van Zweden In de randstaten. Zacht weer De Bilt verwacht tot mor genavond: Zacht weer met hier cn daar enige regen, maar ook tijdelijke opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. (Opgemaakt om 10.15 uur). ZON EN MAAN 28 december. Zon op 8.48 uur, onder 16.35 uur. Maan op 19.37 uur. onder 9 48 u. 29 december. Zon op 8.49 uur, onder 16.36 uur. Maan op 20.48 u„ onder 10.20 u. 2 januari laatste kwartier. HET WEER IN ElTtOPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Stockholm Oslo Kopenh. Grenoble Nice B.-rlljn ZZW 8 ZZW 3 windstil windstil NN~W 3 windstil ONO 2 windstil windstil ZZW A o E BRITSE BALLON De Kleine Wereld met drie mannen en een vrouw aan boord, die als eersten op de wind de Atlantische oceaan zijn overgestoken, sUn gisteravond geland In Venezuela. De ballonvaarders z(Jn ongedeerd terecht gekomen b(j de ollehaven Pedernales ongeveer 450 km van Caracra. De vlucht beeft twee weken geduurd en de bedoeling was geweest In West-Inöië te landen. De ballon heeft ongeveer de koers gevolgd van de derde reis van Columbus, met dien verstande dat het vaartuig tegen het einde van de reis Iets afdreef door passaatwinden. De laatste week was er geen radiocontact meer met de ballen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1