Gebruiken bij veeziekten in Rijnland Knap Hongaars fotowerk, dat glans geeft aan dof verhaal Agenda voor Leiden Deviezen op record NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 Voor Volkskundevan Oud-Leiden De heer N. A. Commandeur leidde rondblik in stukje magische agrarische wereld TN DE volksgebruiken bij veeziekten neemt de tortelduif een eerste plaats J- in. Als zij oud wordt krijgt^zij rode pootjes en zij is derhalve bij de mensen een voorbehoedmiddel tegen roos. Maar je moet onze „koekeroe" om het eens goed Zuidhollands te zeggen zelf voeren en drinken van haar drinken. Zo'n „koerduif' alias „roekoe" zij kan heel oud worden is ook wel een huwelijkscadeau; ja, in andere streken meent men zelfs, dat alleen het geschonken dier de zo gewenste heil-brengende hoedanigheid bezit. Het kooitje met de koekeroe hangt niet alleen in de kamer, maar ook in het achterhuis, bij de ingang naar de stal. Het waakt ook over het vee in de stal. Voor de commissie van volkskunde van de vereniging „Oud- Leiden" trad als inleider op de heer N. A. Commandeur te Leiden, adjunct inspecteur van de Veeartsenijkundige Dienst, die het onderwerp behandel de „Volksgebruiken bij veeziekten in Rijnland". Telkens konden de terzake kundige aanwezigen met inzichten en mededelingen aanvullen. Van de inleiding en de daarbij gemaakte opmerkingen maakte dr. De Haan te Was senaar het navolgende overzicht. Ook de geit riekten aan, c.q. wen dat men haar of hem tussen de koeien riet in de wei. Het miltvuur een soms wel honderd jaar achtereen aan de bodem gebonden ziekte door sporenvormende bacteriën zou door geit of bok wor den buitengesloten. Vee, aan Jongziekte en veepest gestorven, werd oudtijds op kleine kerkhofjes met sloten omrings en vol houtopslag ter aarde besteld, welke kerkhofjes men tot bij Utrecht nog steeds aantreft, herinneringen ruïneuze veeziekten, die in de tachtiger jaren van de vorige eeuw voor het laatst bij ons zijn voorgekomen. Doch het milt vuur is nog steeds niet overwonnen: ook of de geit kan het krijgen en zelfs de (dertig jaar geleden in de Achterhoek door het gebruiik van Japanse scheer kwasten vervaardigd van zieke varkens). Een „pofferiige" koe geneest men door een zwart sajetdraadje 01 binden. Ja, men bijt soms zelfs wel het puntje van de koeietong af. Of. onschul diger, men geeft het dier een van achte ren vastgebonden strowis of stuk hout in de mond. De laatste geneeswij: geen magische „overleefsels" zoals de eerste; zij berusten immers op de boeren- impirie, die waarnam hoe de geweld pleging speeksel en ophoeren bevorderde, waardoor de „pofferige" koe ging af slanken. Was niet je handen in de koelbak, met die o zo gevaarlijke zeep. Wee de jonge veearts die dit argeloos zou doen. Het gevolg is dat de koe t.zA. het kalf Ij „verwerpt" of „vergooit" we werpen" overigens een gevolg 9 iBnfectrieziekte. Ook 't ragen en T regen met een nieuwe heidebezem zijn uiterst noodlottig, zoals er zich in Drente geen kippeveer in het hooi vinden. Magische kracht En als het kalf verworpen is, wat dan? Dan moet men rode kroten voeren, opdat het ziekelijke „witvuilen" opgevolgd zal worden door het gezonde „roodvuilen". In Drente moest men de moederkoe groene rogge voeren, tussen licht en don ker tersluiks weggehaald van een andere akker. Het gestolene blijkt ook hier magische kracht te bezitten— men denke aan vele wereldwijde parallellen ten on zent bijvoorbeeld aan het stelen van de haan voor het Schiermonnikoogse „Kal- lemooifeest" vanouds een lentelijk vrucht- ba a rh eidsfest ijn Bij Gouda brengt men wel een e de baarmoeder, met „schil" en al, in geknepen toestand, teneinde op die de Heeft het dier last van oogziekte? Steek dan een zwart of een leren bandje door het oor, dan trekt de righeid daar naar toe. Ringetjes in kinderoren zouden bijvoorbeeld destijds op Scheveningen dezelfde werking hebben: eerst zilveren rin getjes, later gouden. Bij de dieren geschiedt dit „curatief" en niet „pre ventief", dus alleen in geval Afscheid en bevestiging van ds. Bijlefeld Op 25 januari zal hij nog eenmaal in Leiden voorgaan wordt soms wel (poeder)suiker in de ogen geblazen, of gaat men romme len met het drabbige sap van de ta bakspruim. Dit alles in de hoop, dat door flink tranen het euvel zal ver dwijnen. Elzebagger In geval van uierontsteking smeert volgens het aloud adagium van ibus" de gloeiende uie me koemest. Afkoelend daaren tegen werk „elzebagger" met azijn, w middel nog steeds wordt toegepi „Elzebagger" is bagger uit een sloot waarlangs elzen dat zijn (anti) demo nische bomen! groeien. Duurt de ont steking te lang, dan gaat men wel d< .wrangwortel" zetten. In een huidinke ping zeit men de „helleborus viridis", di rangwortel. Te Overschie bijvoorbeeld stond deze vóór zestig jaar in overvloed op de bleek, speciaal voor dit medische doel. Het is overigens helenjaal geen e bloem, met z'n grove bladeren en groene dubbelkelker.. Ook bij ge wrichtsontsteking wordt het middel toe gepast, in de kossem aangebracht indien de voorbenen ontstoken zijn. Er ontstond reactieve ontsteking. Voor de therapie met de duivelse elzebagger en de duivelse wrangwortel geldt de over oude regel van het „de duivel met Beël- ■bub uitdrijven". Heeft het kalfje diarree, dan moet. olie of spek baat brengen. Of ook melk, waarin tevoren een gloeiende pook of een kooltje vuur is gedom peld. In de omtrek van Gouda acht en schapenvet een goed middel. In het geval van verstopping kan men zijn benauwde dier.een pijp laten roken, zo'n mooie lange Gou- enaar, en dan gestoken niet in de mond maar in de endelarm! Als de pijp niet uitgerookt wordt is het een hopeloos geval. Je mag er wel hand schoenen voor aantrekken, zo heet wordt de kop van de Gouwenaar. Doet zich koliek voor, dan geve men een levende paling in. De koe ligt met wolf-in-de-staart, algemene malaise veroorzaakt door kalk- gebrek. Een pijnlijke „remedie" is dan het maken van een insnijding, die met peper-en-zout wordt bestrooid, waarna er een lap-met-draadje omheen komt. Wolf in-de-staart heert zo, omdat de staart bij deze kwaal slap aanvoelt. De nageboorte bevestige men tegen de staldeur. Het zal eerlang een probaat middel tegen wonden zijn. Ook het vruchtwater der koeien heeft een sterk bloedstelpend vermogen, evenals het wereldvermaarde spinrag. Men spreekt in Rijnland van ,,'t vuil", „pootjesblaas" of „voetepog" in verband met de nage boorte. Sap van gekauwd gras en vooral het natuurzuivere velletje-van-het-ei zijn eveneens uitermate dienstig bij wond- behandeling. ituiking en manevettegen kaalhoof digheid. Een stukje gedroogde paardehoef bestrijd steenpuisten. op voor de nageltred, het trappen i spijker. Als dit ongelukkigerwijze alt, sla dan de spijker in de rech- terdeurpost van de stal. Ezelinnenmelk behoedt voor tbs. Ook ligelingen met zwakke darmpjes moe- n het hebben. Er waren zelfs bedrijven )or de verstrekking van ezelinnenmelk. Gcitemelk heeft een haast even gunsti ge reputatie. Het heeft een wat hoger etgehalte dan koemelk. En ofschoon de ;cit even vatbaar is als de koe, komt de tbc toch minder voor, aangezien het dier eelal bij de een of andere „daggelder" p z'n eentje leeft, lustig grazend in de vegberm. Zijn melk is geschikt voor strumapatiënten, mits de schildklier het dier (op een nogal gevaarlijke wijze) is weggenomen; daarna leeft ons geitje niet zo lang meer. De zelfkazers er zijn er nog in Oud-Ade, Rijpwetering, Warmond en de Weipoort doen wat geitemclk door de koemelk heen, ter vermijding van „losse kaas". De paardedeken wordt gebezigd om er in te slapen, wanneer je last hebt van ongemak. Dit was ook zo blijkens erhaal voor een Duitse geheime zender gedurende Hitiers Russische veldtocht, door welk feit de arme paar den moesten kreperen. Het schuim (zweet) van een paard is nuttig. Opgedroogd „zweetstof" geneest „beslote kliek" (kliek koliek). Formule Ten slotte stelde de inleider het „strij ken" en het „bezweren" aan de orde. Dit is het aanraken van het zieke dier ondei het prevelen van een formule dooi iemand die met geheime kracht begaafd is De petten moeten er bij af en men mag er geen geld voor vragen, zelfs een vriendelijk „dankjewel" is uit den boze. De bezweringsformule houdt men strikt voor zich; zij zal onder geen beding oververteld worden. Zij bestaat 1 lijks uit eigenlijk gezegde woorden lort van tongentaai. gemffnte leiden Officiële publikalies INZAMELING HUISVUIL Op le en 2e Kerstdag zal geen huisvuil worden ingezameld. Men wordt verzocht op die dagen geen emmers aan de openbare straa plaatsen. Het ophalen van huisvuil uit die per celen, welke gewoonlijk op donderdag worden bediend, zal nu plaats hebben op maandag 29 december e.k. en uit die per celen. welke gewoonlijk op vrijdag wor den bediend op dinsdag 30 december e.k. De Directeur Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdicnst. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en wethouders van den brengen ter openbare kennis, dat het kantoor van de Gemeente-Ontvangt dat van de Gemeentelijke dienst Kasbeheer en Kredietwezen, met uitzon dering van de kas aan de Nieuwsteeg, op 30 en 31 december 1958 voor het publiek gesloten zullen zijn. SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat de gemeente-secretarie en de bureaus dei gemeentelijke diensten en bedrijven, be houdens het hierna vermelde, op zater dag 27 december a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bureau van de burgerlijke stand zal voor het doen van aangiften van ge boorten en overlijden geopend zijn van 9.00—10.00 uur. Het gemeentelijk badhuis en het stedelijk museum „De Lakenhal' zullen geopend zijn als op andere zater- Opnieuw 2lh jaar geëist tegen overvaller De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft bevestiging van de 2Vi jaar gevangenisstraf met aftrek ge- eist, die de rechtbank in eerste aanleg had opgelegd aan de 26-jarige gedetineer de B. K. wegens diens aandeel in de mis lukte roofoverval op een apotheker in Hilversum. De uitspraak volgt op 6 januari. Filmstudiekring Leiden niet gedraaid in onze bioscopen. Wanneer er zo nu en dan eens één te zien is, moet men er wel ken- ten minste il weten wat nis van nemen, zo rr een heel klein beetje er op filmgebied in koop is. Daarom is het misgreep geweest (en daar leggen kleine Caroussel" graaf zijn, maar iemand die in allereerste plaats fotograaf is, kan een minder geslaagd cineast zijn. gaat Hongarije te zodat de films va K. en O. zeker geen r de filmstudiekring de nadruk op) „De laten draaien. We n, dat degenen die deze kring komen kijken, niet in de allereerste plaats het verhaaltje zoeken. Zij die dit wel laten domineren zullen gisteravond zeker teleurgesteld zijn geweest. Het verhaal van jonge liefde, die primitieve reacties oproept. Van dit gegeven had ook et Wild-Westfilm gemaakt'kunnen worden. De waarde van deze in 1956 te Cannes bekroonde film zit in de technische kant n deze rolprent. Een cineast moet een goed foto- Het paard Op 15 februari zal ds. W. A Bijlefeld. die in Leiden predikant is geweest voor het werk onder de oosterse studenten, als zendingspredikant der Hervormde Kerk worden bevestigd in de classis Zutphen. De classicale zendingscommis sie van Zutphen besloot, dat deze be vestiging zal plaats hebben in een avond kerkdienst te Aalten. Hij zal in deze dienst worden uitgezonden door de prae- ses der classicale vergadering, ds. J. Streefland *e Almen. Niet lang daarna hoopt ds. Bijlefeld met zijn gezin naar Afrika te vertrekken Voordien zal hij nog eenmaal voor gaan in een kerkdienst m Leiden. Dit zal geschieden op 25 januari. Ook rondom het paard valt veel te ver melden. Heeft de merrie pas „geveu- lend", dan worde prompt de nageboorte of het „haam" in de hoogste boom ge plaatst. Het dier zal dan. eenmaal vol wassen zijnde, fier daarheen stappen en het hoofd hoog dragen. Je mag dit haam vooral niet in de sloot smijtenOp een Rijnlands dorp waren zeer onlangs twee eulens verdronken, waarop de verzeke- ingsagent oordeelde: „ze zullen het aam wel in de sloot gedeponeerd heb- enMen kan het haam ook aan de hoogste „bergroe" (berg hooiberg hangen. Ook het zogenaamde veulenkoekje, een zeker deel van de nageboorte, is van uit- lemende betekenis. Het heeft de vorm •an een milt en men moet het bepaald vinden. Het milt-loze paard immers is bon-af. het wordt een reuzendraver In paardekringen hoort men ook wel. at een harde loper van de milt ge-neden ni zijn. Zelfs in de menselijke genees kunde heeft de milt z'n plaats gekregen in gemalen staat neme men hem in tegen epilepsie oftewel „vallende ziekte". Bij de „teelboeren" vooral is het paard in hoge ere, dus veel mee Gouda's omtrek dan bij Leiden i het rund verreweg de overhand heeft. Moet er een veulen komen, dan slaapt de boer desnoods tien dagen achtereen in de buurt van de merrie. Een veulen immers kan zich met het haam verstikken, doordat dit om de neusgaten sluit. Melk Diplomazwemmen van Leidse Watervrienden Op maandag 22 december zwommen 47 jongens en meisjes van de Leidse Wa tervrienden met succes voor hun diplo- i. Het aantal diploma's over 1958 kwam hiermede op 180 stuks. De namen van de geslaagden zijn: diploma A meisjes: Corrie Bekooy, Mia Sloos, Elsje Bavelaar, Maja Taffijn. Ca- Rijsbergen, Willy Bekooy. Netty Hogendorp, Annemarie Delsasso, Catrien de Kier, Marijke Onderwater, Ria van Wijk, Cily Muysert, Cobie Florisson, Dikkie Wiggers, Elly v. Assen; diploma A jongens: Herman Taffijn, Berry de Zwijger, Gerard Lagas, Dirk Verbrugge, ilco Plena, Rienes Link, Ton v. d. Mark, Cor Bey. Henny Wiggers, Robert Piena, Bert Assië; diploma B meisjes: Ingrid Serdijn, Jeanne Heemskerk. Gonny v. Es, Hanny Zaalberg. Ankie Heymans, Lucie Kik kert, Ria Ravensbergen, Olga v. Staden, Eef de Laaf. Hanneke Dubbeaar; diploma B jongens: Cor v. Helden, Ton- ny Heemskerk, Kees v. Ark, Frans Kalt- hoff, Sjaak Disselvelt, Hans v. Tongeren, Wim Beekman, Wim Veerman. Gerard v. d. Blom. Elf kandidaten werden afgewezen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Johannes Franciscus, zn van J. T. F. Hogervorst en J. C. de Grauw; Paula, dr van C. A. Kore- vaar en J. J. van Fruchten; Robert, zn van W. van der Pluijm en E. Stol; Geraldine, dr van I. Rijsbergen en M. A. Zandvliet; Maria Everdina Cor nelia, dr van F A. van der Boog en C. A. van der Steen; Antonius Ber- nardus, zn van A. B. Hamaker en M. Beij; Quirina Johanna Hubertina, dr van L. A. Zonneveld en C. M. Sosef; Gusta Maria, dr van J. P. de Meij en T. H. Manusama. Gehuwd: A. Swanepoel met J. van Dam; A. H. Oostra met M. K. Hodjes. Overleden: A. J. van Steenveldt, 67 jr; J. G. van Riemsdijk, 50 jr; I. Meijer, 76 jr; M. L. Bakker, 84 jr; G. Stakenburg. 80 jr, echtgenote van K. Vijlbrief. Kerstfeest. Op Cyprus zlji meer dai vierhonderd Grieks-cyprische politieke gevangenen vrijgelaten met oog op hei kerstfeest. maker van deze film Zoltan Fabri, ms verliefd op het fotobeeld. Hij er mee spelen., doet dat uitstekend er van één situatie een hele reeks geslaagde fotobeelden komen. Dal stoort de gang van het verhaal. Een typisch gedeelte in dit opzicht was een scène van een danspartij op een bruiloft. Door foto-opnamen en knappe montage dit stuk een geweldige filmische een strak ritme gekomen, maar het verhaal bleef, minuten lang op een laag pitje sudderen. Als voorfilm draaide een film, die eer beeld gaf van het Hongaarse land er volksgebruiken. Ook hier was goed foto werk te zien. Het gedeelte over volksge woonten was te veel geregisseerd t weinig spontaan om een indruk „eoht" op ons te maken. Doch uit beide films is duidelijk geworden, dat de techniek voor de Hongaarse filmmakers niet veel moeilijkheden heeft. Men werkt graag in studio's om stem mingsbeelden te geven bij avond of nacht; deze gedeelten geven te veel de indruk a-n papier, linnen en verf. Ook werkt men graag met stoom en rook om beelden te laten verdwijnen en voorschijn te roepen. Over het geheel heeft men goede montage, waardoor de film ook een behoorlijk artistiek r bereikt. vas een avond waarop het verhaal teleurstelde, maar waarop men een hopen goede indruk heeft gekregen de stand in de Hongaarse filnjjn- De Leidse amateur fotograaf P. de Boer, Magdalena Moonstraat 45, maakte ter gelegenheid van het kerstfeest deze foto met kruisfiguratie. De klokkestoel is die van de Maranathakerk aan de Lage Morsweg. Ontelbare klokken, over de ge hele wereld, roepen reeds van avond en vannacht de mensheid op om niet alleen Christus' ge boorte te gedenken, maar ruimte voor Hem te maken in huis en hart. Tot vrede en heil van alle A. C. „LUCIENNE" Exclusieve Damesconfectie BOTERMARKT 17 Tel. 32765 flr.uüu fi Voor ai Uw W DRUKWERK Ik Yrki 50 VISITEKAARTEN MET ENVELOPPEN bedrukt met naam en adres. Wit ivoorkarton zware kwaliteit f 3.75 HAARLEMMERSTRAAT 219— Nieuw systeem in Leiden Kerstbomen worden weer verbrand De kerstbomen worden voor de grote •rbranding op 3 januari aanstaande ver zameld op de speeltuinen. De betrokken riteiten hebben bezwaar gemaakt tegen de regeling zoals die tot nu toe heeft gegolden en waarbij de kinderen •n lange optocht de bomen naar de verbrandingsplaatsen meesleepten. Men vindt dat met het oog op het verkeer nveilig. Op de speeltuinen worden de bomen u verzameld op vrijdag 2 jan. van 9 •t 5 uur en zaterdag 3 jan. van 9 tot 11 ur. Bovendien kunnen bomen worden ingeleverd op de verbrandingsplaatsen VOORSCHOTEN Sportraad koos nieuw bestuur zaterdag 3 jan. van 9 tot 4 uur. Deze plaatsen zijn het Schuttersveld en de Rooseveltstraat (zijstraat 5-Meilaan). De op de speeltuinen verzamelde bomen •orden door de gemeentelijke reini gingsdienst naar de plaatsen vervoerd. De speeltuinen zijnNoorderkwartier, Oosterkwartier, Ons Eiland, Rondom de Watertoren, Zuiderkwartier, Om de Doorbraak, De Professorenwijk, Mors- ivartier, Westerkwartier, Vogelenwijk i Groenoord. De verbranding ls zaterdagavond 3 jan. issen 7.45 en 8 uur. Er zijn vier optoclv •n: van Kooipark en Hoge Morsweg aar Schuttersveld en van Kamerlingh- Onneslaan en Willem Klooslaan naar Rooseveltstraat. Muzikale medewerking verlenen: K. i G., jeugdorkest De Burcht, St. Pau- lusband, band Ned. Padvindsters-Gilde drumband De echo der Duinen te Noordwijk. TAE VOORSCHOTENSE sportraad heeft gisteravond in AUemansgeest op ■nigingen nieuw be- Geref. kerkdiensten in Leiden „voor belangstellenden" De Gereformeerde kerk van Leiden, wijk zuid-west, houdt op eerste kerst dag een tweetal diensten, die vooral zijn bestemd voor belangstellenden. Om 5 uur gaat ds. H. Heule voor in de Herv. Marana thakerk aan de Lage Morsweg. De kin deren van do zondagsschool Morsweg zingen, In de openbare school aan de Telderskade gaat om 5 uur dr. F. H. von Meyenfeldt voor in een dienst, die wordt afgewisseld met zang van het wijkkerkkoor, onder leiding van Cor Kurpershoek. Spreekbeurt Ds. J. Smink, die vanavond om 8 in Prediker zou spreken, is ziek. In zijn plaats spreekt op dezelfde tijd de heei J. Sloof te Voorsohoten. Woensdag Zeven uur tol 7.10 uur n.m.: klokken lulden in LEIDEN en OEGSTGEEST ter inleiding van het kerstfeest. Tien over 7 tot 7.15 uur: kerst-carillon- spel stadhuis. Stadhuisplein, 7.15 tot 7.45 uur: samen zang kerstliederen, uitgaande van comité „Advent en kerstfeest". OEGSTGEEST: bovenzaal Geref. kerk, 7.15 uur: kerstfeest jeugdclubs. Pieterskerk. 11 uur: nachtdienst. Hooglandse kerk, 11 uur: nachtdienst. Zuiderkerk. 11 uur: nachtdienst. Lutherse kerk, 11 uur: nachtdienst. Doopgsgezinde kerk, 10.30 uur: nacht- Remonstr. kerk, 10 uur: nachtdienst. Oud - Kathol lek e kerk, 10.45 uur: nacht mis. Leger des Heils, 4 uur in nacht van woensdag op donderdag straatzang, 6 uur donderdagmorgen kerstspel. Vrijdag Abattoir Maresingel, 10 tot 19: ten toonstelling L.P.K.V., van 2 tot 3 uur receptie bestuur. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: toneelgroep Arena met „Hoe Jan Klaassen de kous op de kop kreeg" Apotheken Op eerste kerstdag zijn geopend apo theek Rcijijt, Steenstraat 35, telefe. 20136, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, telef. 26274, uitgezonderd van 's mor gens 8 tot 's avonds 8 uur. Op tweede kerstdag zijn geopend apo theek Van Driesum. Mare 110, telef. 20406, en van donderdagavond 8 uur af tot "s morgens 8 uur apotheek Oegstgeest, Wil helminapark 8, telef. 26274 Vrijdagavond 8 uur gaat de apotheek weer open. Tentoonstellingen Rijksmuseum vooi volkenkunde: Wat doe je in de kouï Educatieve expositie ovei het leven van de Eskimo'» Geopend tot en met 1 maart 1959. Prentenkabinet, Kloksteeg: foto's en tekeningen van Ralph Prins. Geopend tot en met 10 januan Rijksmuseum voor geologie en minera logie, Van der Werfpark 1: Geologie van Nederland. Geopend tot 31 december. Lakenhal: expositie Vorming. Geopend tot 18 januan. Lakenhal: Schatten uit het Mauritshuls, Geopend tot 16 februari. vergadering, tegenwoordigd waren, stuur gekozen en de positie van het be stuur aan een grondige studie onderwor pen. De heren Campagne- en Klaverkamp stonden beiden een nogal officiële stringente binding tussen sportraad gemeente voor. Men is echter van ning, dat het bestuur, door de leden ge kozen, een volledige vrijheid -.-an delen moet behouden en zich niet banden mag leggen. Door het heengaan van beide heren behoefde het bestuur dig aanvulling, terwijl tevens tot uit breiding werd besloten. Hot nieuw ge kozen beetiuur is thans als volgt gevormd: M. Ddrksen (voorzitter), L. J. van Aken (vice voorzitter), J. M. Janssen (secre taris), J. H. Schoonbeek (penningmeester), D. Anker. C. Fortanier en J. Teske (le den); A. G. van der Linde werd adviseur Ondanks geringe bel a nes telling besloot men ook het volgend Jaar enkele bin nensport- en filmcausene-avonden te op ganiseren. Bij de rondvraag werd aan dacht gevraagd voor uitbreiding van hei aantal handbalvelden en voor het bou wen van gymnastiekzalen, die aangepast zijn aan binnensporten. (Advertentie) KERSTEXPOSITIE SIMCA Modellen 1959 CEBR. VAN ULDEN Hoge Rijndijk 90 Verkecrsdiploma'a Burgemeester C. J, van der Hoevei heeft in het Cultureel Centrum aan 1' cursisten van de verkeerscureus van d< afdeling Voorschoten van Veilig Verkeei het diploma uitgereikt. Na een kort In leidend woord door de voorzitter, de heer mr. Drossaart Bentfort, richtte de burge meester zioh tot de geslaagden en in het bijzohder tot de best-geslaagde, de heer J. W. de Reus. Bovendien verheugde het spreker, dat een gemeenteraadslid, n.l. de heer N. Lamiboo. geslaagd was. De burge meester sprak daarbij de wens uit, dat alle raadsleden hert diploma zouden be- Na een hersengymnastiek tussen drio verpleegsters en drie leden van de N S werden door de heer Groosz natuurop namen uit Oostenrijk vertoond. Papicromloop ook op hoogtepunt De bankbiljettenomloop is blijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank van 22 dezer met 261 miljoen tot een record van ƒ4407 min opgelopen, doordat de opvragingen bijna geheel geconcentreerd waren op de afgelopen week en maandag, daar de Kerstdagen in de tweede helft van de week vallen en de bankwereld zaterdag gesloten is. Dat de geldmarkt niet ernstig werd gestoord, komt door een recordaanwas van deviezen. De ove rige betalingen van de banken waren niet groot en zij beschikten over ruime mid delen door het gekweekte overschot op de kasreserve Hiervan is ƒ21 min be legd in schatkistpapier, hetwelk zij van de Nederlandsche Bank overnamen. Daap door is de rekening schatkistpapier, c gen. de erdw Met ingang van de nieuwe kasreservepcriode op 22 dezer werd de positie der banken iets moeilijker en enige instellingen heb ben 5,7 min voorschotten bij de Ned. Bank opgenomen, waardoor deze tot ƒ31,3 min stegen. Per saldo is hun stand met 78 min tot 562 min gedaald. Men taxeert thans het renteloos aan te hou den bedrag op ƒ540 min. De deviezen voorraad vermeerderde met ƒ92 min tot ƒ1510 min, de goudvoorraad met ƒ78 min tot 3957 min tezamen ƒ168 mlr tot een record van ƒ5467 min. De voor raad convertibele valuta liep door een omzetting van deviezen in goud terug van ƒ890,5 min tot ƒ872 min. De moei lijke deviezenpositie van Frankrijk moet hierin een grote rol hebben gespeeld. Het percentage goud en deviezen daalde van 84,54 tot 82,41. de stand van de schat kist met 22 min tot 547 min. Hoewel de laatste twee dagen de geldmarkt ver- krapte, bleef daggeld ltt pet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3