Jlieuuie (iTourant BLIJDSCHAP VAN KERST peelt kracht voor de toekomst r akte,'* Economische achteruitgang is in 1958 gestuit Kamer legt zich bij ontbinding neer dit jaar weer een oord van vrede Nieuwe proef met Atlas De eerste tekenen van opleving zijn te zien LAATSTE VERGADERING VAN HET JAAR UrOENSDAG 24 DECEMBER 1958 J ADVERTENTIES: J 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter. Negenendertigste jaargang no. 11-148 loMredacteur: Dr. B. DIEMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastich Is ahtbleutn thyn hert ia tcgljcnspoct" Schilder GODSHUIZEN Zie pagina 4 wege keizer Augustus, dal het ge hele rtfk moest worden ingeschre ven. Deze inschrijving had voor hel eerst plaats, toen Quirinius het be wind over Syrië1 voerde. En zg gingen allen op reis om zich te la- inschrijven, ieder naar zijn eigen stad. Ook Jozef trok op van Galilea, uit de stad Nazareth, naar Judea, jj| naar de stad van David, die Beth lehem heet, omdat hij uit het huis slacht van David was. om zich te laten inschrijven met Maria, zijn [Ondertrouwde vrouw, welke zwan ger 5 i zij daar dat de dagen den. dat zij. baren zou, en zü baar- haar eerstgeboren zoon en wik kelde Hem in doeken en legde Hem in een kribbe, omdat voor hen geen plaats was in de herberg. sn herders :n diezelfde landstreek, die zich ophielden in het veld en des nachts de wacht hielden over hun kudde- En op stond een engel des Heren b(j hen en de heerlijkheid des He- omstraalde hen, en zij vrees den met grote vreze. En de engel Jzeide tot hen: Weest niet bevreesd, want zie, ik verkondig u grote blijdschap, die heel het volk ten deel zal vallen: U is heden de Hei land geboren, namelijk Christus, de neie, in de stad van David. En dit zü u het teken: Gü zult een kind vinden in doeken gewikkeld liggende in een kribbe. En plot seling was er bij de engel een grote hemelse legermacht, die God loofde, zeggende: Ere zij God in den hoge, en vrede op aarde bü mensen des welbehagens. En het geschiedde, toen de enge- tn van hen heengevaren waren aar de hemel, dat de herders tot elkander spraken: Laten wij dan naar Bethlehem gaan om te zien hetgeen geschied is en ons door dc re is bekend gemaakt En zü gen haastig en vonden Maria Jozef, en het kind liggende in kribbe. En toen zij hel gezien [hadden, maakten zü bekend het- tot hen gesproken was over dit kind. En allen, die ervan hoor- I den, verbaasden zich over hetgeen door dc herders tot hen gezegd werd. Doch Maria bewaarde al deze woorden, die overwegende in haar hart. En de herders keerden terug. God lovende en prüzende alles wal zg hadden gehoord gezien, gelijk het hun gezegd Koningin en Prins vierden het feest met het personeel P VEN ALS DE GEBOORTE VAN CHRISTUS het begin was van het Christelijk leven, zo zal de onzelfzuchtige blijdschap die het kerstfeest ons-schenkt, ons nieuwe kracht geven voor de toekomst, zei gistermiddag prins Bernhard in de rede, die hij uitsprak op de kerstfeestviering van de Koninklijke familie samen met het paleispersoneel op Het Loo, Die door de Prins aangeroerde blijdschap heerste in het paleis en in de harten van de zeshonderd aanwezige leden van het hofpersoneel, hun echtgenoten en verloofden. Een hoge kerstboom stond vlak bij het toneel van de zaal, waarin het kerst feest werd gevierd en de koninklijke familie had er vlakbij plaats genomen De kaarsjes flakkerden in de boom en toverden afwisselend licht en schaduw op de wanden, die met groen en hulst waren versierd. Kerstkransen en ver gulde sterren hingen in de boom. Toen men de toneelzaal betrad, weer klonken kerstliedjes, gespeeld door het carillon van het paleis op de Dam, die Kerstfeest in Palestina Bethlehem VIER VIJFDUIZEND PELGRIMS Hammarskjöld hebben zich opgemaakt om het 'St van Christusgeboorte te vieren ie plaats waar Hij ter wereld cam: Bethlehem. Een guur plaatsje, een van de vele bergtoppen in het wetachtige landschap van Judea, 20 km non de Heilige Stad Jeru- ilem. De sfeer van het „vrede op trie" wordt ongetwijfeld meer ge véld dan vorig jaar, toen juist in 'te streken het strijdrumoer vrijwel ke dag losbarstte aan de Israëlisch trdaanse grens. Er zijn dan ook meer toeristen m in voorafgaande jaren, maar het mtal is nop niet groot vergeleken de onafzienbare rijen pelgrims, voordat de zwarte oorlogswolken ch drie jaar geleden samenpakten oven de grenzen van het beloofde md, hun jaarlijkse bedevaart kwa len maken. Het zijn niet alleen westerlingen, ie zich deze dagen op de gewijde laatsen willen bezinnen. Ook 2000 hristen-Arabieren in Israël zullen de tweede maal in dit jaar de tttsbomen voor zich zien openstaan het Jordaanse Bethlehem een tzoek te brengen aan de Kerk der 'itboorte. het Plein van de Kribbe, it Veld van de Herders. Ook met Pasen kregen zij van de ordaanse regering toestemming de Irenp bewaakte grens te overschrij- en om zich op Golgotha te verdie- 'n het lijden van de Heiland. Een verblijf in Bethlehem is de Is- "eliërs niet toegestaan. Slechts één °Q. van vanavond tot morgenavond, laat de grens open. Op het Veld van de Herders, dc •laats waar volgens de overlevering ene de Engelenzang moet hebben herklonken, houden de protestanten 'irschillendc plechtigheden. Een pro- tttantse kerkdienst, waarbij veel irstliederen worden gezongen, houdt ^en op het binnenplein van de kerk. 'ie het gehele stadsbeeld van Bethle- 'em beheerst. Ook de troepenmacht van de Ver- mi gde Naties, aan wier optreden "or een groot deel de betrekkelijke N*t in het Midden-Oosten te danken b. bereidt zich voor op het komen- Vredesfeest. Secretaris-generaal gisteren in Gaza gekomen om volgens de traditie, die helaas nu al drie jaar bestaat, het Kerstfeest met „zijn mannen" te vieren. De diensten in het V.N.-leger wor den zoveel mogelijk waargenomen door soldaten uit India, die hel Kerst feest niet vieren, zodat de militairen uit de christelijke landen Canada, Brazilië en de Skandinavische naties vrij kunnen zijn. op de band waren opgenomen en die door de zaal tintelden. De kerstbijeen komst werd geopend met het zingen van liederen, die werden begeleid door het fanfarecorps uit Niersen-Gortel, waar ook paleispersoneel woont. Het mannen koor van het paleis zong „O Heiland, open wijd de poort" en de achttienjarige Hongaarse vluchteling Istvan Papp speel de piano. De Koningin las met zachte, maar heldere stem het kerstevangeli waarna de Prins zijn rede uitsprak (z pag. 5). Twee verpleegsters, de zusters Scheppink, wijkverpleegster uit Niersen en C. van Westreenen uit Uddel, decli meerden kerstgedichten en de dertien jarige Dinie Bronkhorst zong met helder stemmetje het „Kindeke Jezus met oogkens klaar". Ontroerend was het kerstspel, dat dooi twaalf kinderen werd opgevoerd. Een voor een traden zij ten slotte naar v om de moraal van het spel „Vrede op aarde" met letters, die in de hand wer den gehouden, te vormen. In de andere hand hielden zij een brandende kaars. Na de bijeenkomst schonken de Ko ningin en de Prinsessen chocolade voor de aanwezigen en boden broodjes aan. Prinses Marijke en prins Bernhard reik ten Oranjekalenders van Pro Juventute en kerstbroden uit. Prinses Wilhelmina was niet aanwezig op Het Loo, maar volgde de bijeenkomst aan de radio, die een gedeelte ervan uitzond. VAN OVERAL IN DE WERELD viert men het thuis, in de kerk en in andere feestelijke bijeenkom sten, elders viert men het luidruchtig op straat, met het kerstmannetje een goedgeefse Sint-Nicolaas weer ergens anders in de meeste communistische landen vieren de christenen het thuis, heimelijk, in alle stilte. Zo gaat het bijvoorbeeld in Moskou, waar een ieder morgen aan het werk gaat, als alle dag. Toch is het een feest- week in de Russische hoofdstad, die zich voorbereidt op de Nieuwjaarsviering, het feest, dat een jaar met nieuwe suc cessen moet inluiden. En Moskou geeft het voorbeeld aan de gehele wereld achter het IJzeren Gordijn. katholieken en christenen van andere ge zindten in Polen zijn vanavond thuis voor het traditionele „wigilia", het avondmaal. Er wordt gegeten aan een tafel die met stro is bedekt om de aanzittenden eraan te herinneren dat Christus in een stal werd geboren. Voor het feestmaal wordt de kerstboom ontstoken en dan zullen, tijdens dc dertien gangen die het maal telt, geschenken worden gewisseld. Door- gaans gaat daarna 93 procent van de Poolse bevolking naar de „pasterka", de middernachtelijke herdersmis. Ongetwij feld zullen duizenden zich vannacht ver dringen bij de Sint Jan-kathedraal, om de zegen te ontvangen van kardinaal Wyszynski. die juist uit Rome is terug- Zo viert Polen het kerstfeest, terwijl de „kameraden" in andere communisti sche landen als na een gewone werkdag zijn gaan slapen. Polen op ander terrein dit jaar een „lichtend" voorbeeld. Nooit is er in de feestelijk sierde winkels zoveel keus geweest de oorlog als dit jaar voor de kerst. De staatsinvoermaatschappijen hebben de tegenheid gehad grote hoeveelheden grapefruits, sinaasappelen, cil andere delicatessen in te voeren. Voor Polen een bijna ongekende luxe. i plein metalen kerstboom, gemaakt van 1611 auto-onderdelen. De boom een stalen geraamte hangt aan een kraai versierd met andere auto-onderdelen. Zij wordt verlicht door 22 zoeklichten. Het is een vondst van de autofabriek Renault Elders in Frankrijk, bij geïsoleerde mi litaire posten in Algerije, werd vannacht een kerstdropping uitgevoerd. Massa's levende kalkoenen daalden per parachute boven de hoofden van de soldaten, die het feest op het slagveld zullen het aantal pakketten dat uit het moeder land arriveert bijna niet baas kunnen. OP KERSTOCHTEND zal in Rome paus Joannes XXIII twee ziekenhui zen bezoeken, het kinderziekenhuis van hét Kindje Jezus en het ziekenhuis van de Heilige Geest. In de acht weken die sinds zijn kroning zijn verlopen, heeft de paus zich al vaker en Vatikaan begeven dan ♦e voorgangers. Pierre Mendes-France treedt uit functies De voormalige radicale Franse pre mier Pierre Mendes-France. die bij de algemene verkiezingen van de vorige maand zijn parlementszetel verloor, is afgetreden als een der gouverneurs van het Internationale monetaire fonds en als een der plaatsvervangende gouver neurs van de Wereldbank. Mendes-France was de voornaamste leider van de niet-communistische cam pagne tegen generaal De Gaulles grond- irder buiten het Twee kinderen van de zestien weken geleden geboren Deinumer vierling mochten gisteren het diaconessenhuis in Leeuwarden verlaten om thuis ni een grote, brede wieg gelegd te worden. Het waren Willem en Dirkje, die uit het ziekenhuis „ontslagen" werden, maar bij gebrek aan een woning voor het echtpaar, bij oma een ruim onderdak vonden. Overigens niet lang, want binnenkort krijgt het gezin een eigen woning. „Ik had niet gedacht, dat het zulk prettige Kerstdagen voor me zouden wordenzei mevrouw Loutenbach, de moeder van de vierling, toen zij het ouderlijk huis betrad. Maar ik wacht ook vol spanning op de andere dcre twee. Meintje en IJtje, blijven zeker nog Oud en Nie huis, de ene in een wiegje, de andere in couveuse. Bij he ziekenhuis ontving de moeder voot lepel met het wapen i het zieken- afscheid uit het ieder van de vier kinderen een zilveren van Leeuwarden, geflankeerd zilveren kindertjes. Voor de zeventiende keer is van morgen om kwart voor zeven Neder landse tijd een Atlas-raket afge- urd, terwijl geruchten de ronde deden dat zij „iets levends" aan boord zou hebben. Er werd bij de lancering geen commentaar geleverd, doch van onofficiële zijde werd ge zegd, dat de raket na ongeveer 5000 kilometer te hebben afgelegd op een aards doel is neergekomen. Vermoedelijk zou geen officieel commentaar worden geleverd, voor dat het resultaat van de reis bekend zou zijn. Deze Atlas is een gewijzigd type van de raket die donderdag als een satelliet in een baan om de aarde is gebracht. Op 29 november heeft een Atlas-projectiel het afstands record voor intercontinentale projec tielen gebroken. Nasser doet aanval op communisten President Nasser van de Verenigde Arabische republiek heeft gisteren in een rede te Port Said de communisten in Syrië ervan beschuldigd, niet te willen meewerken aan de poging van de repu bliek om „een natie te bouwen". De Syrische communistische partij, al dus Nasser, heeft de vorige week meege deeld dat zij streeft naar afscheiding van Syrië van de Verenigde Arabische repu bliek. „Wij zullen echter iedereen neer slaan die tegen het Arabische nations- DE ECONOMISCHE ACHTERUITGANG i* in het tweede kwartaal van 1958 tot staan gekomen en daarna dienden de eerste tekenen van een omhooggaande conjunctuur zich aan, waarbij de verhoogde bouwactiviteit een belangrijke factor was. Verschillende bedrijfstakken toonden een toe neming der bedrijvigheid en de werkloosheid daalde, aldus een jaarover zicht van het ministerie van economische zaken. De in de tweede helft van 1957 begon nen economische ontspanning zette zich in 1958 voort. De overbesteding. die aan leiding gaf tot inflatoire verschijnselen, maakte plaats voor meer evenwicht tus sen inkomen en besteding. De bedrijvig heid liep iets terug met een lichte achter uitgang van produktic en ontspanning op de arbeidsmarkt, het sterkst in de ont wikkelingsgebieden, waarom de regering de bestedingsbeperking op sommige pun ten verzachtte. Dat daarna de achteruit gang tot staan kwam. geschiedde onder invloed van regeringsmaatregelen en mede omdat de uitvoer bleef stijgen. De werkloosheid De vermindering van de werkgelegen heid in de tweede helft van 1957 zette zich in 1958 aanvankelijk in vertraagd tempo voort. Eind februari was de ar beidsreserve van mannen na correctie van seizoensinvloeden gestegen tot 102.000 tegen 36.000 een jaar tevoren. In het tijd vak april tot augustus kwam een stilstand en daarna een vermindering tot 83.000 (na correctie) eind november. De index van de personeelsbezetting in de industrie was in het tweede kwartaal 106, in het derde 107 (1953 100). Door versnelling van structuurverbeterende overheidswerken en gesubsidieerde aanvullende werken, en aanpassing van het goed keu ringsbe- leid voor bouwwerken is getracht de ho gere werkloosheid in ontwikkelingsge- (Van onze parlementaire redacteur.) meerderheid achter zich om de Tweede Kamer te ontbinden en dus vervroegde verkiezingen uit te schrijven. Een motie van de socialistische fractie waarin de Kamer als haar oordeel moest uitspreken „dat Kamer ontbinding niet door 's lands belang wordt gevorderd" was van meet af aan kansloos. Ze werd met 86 tegen 54 stemmen verworpen. Behalve de socia listen stemden ook de beide communistische fracties voor. Dat de socialistische fractievoorzitter met deze motie kwam, lag voor de hand. Hij staat (het is de afgelopen dagen wel gebleken) op het standpunt, dat de Ka mermeerderheid die het kabinet-Drees ten val heeft gebracht de plicht heeft eei nieuw kabinet te vormen. Nu zei hel kabinet-Beel wel in de regeringsverkla ring, dat er werkelijk geen andere oplos sing te bedenken was dan dit kabinet, maar de socialisten hadden gaarne gezien dat prof. Romme een openlijke poging had ird. Deze stelling is in het debat over de regeringsverklaring door de rechterzijde en de liberalen van de hand gewezen Prof. Romme betoogde, dat het kabinet- Diees is gevallen, omdat een minister- crisis (het onaanvaardbaar van Hofstra) uugroeide tot het vertrek van alle so cialistische ministers. Als de regel geldt: wie breekt betaalt, hadden de socialisten dus. aldus prof. Romme. moeten proberen een kabinet te vormen. Want de socialis tische ministers zijn verantwoordelijk voor deze crisis. Dat was een redenering zo sofistisch, dat zij nauwelijks kon aan spreken. De heer Bruins Slot (a.r.) was het wel met de stelling eens dat de so cialisten deze crisis hebben veroorzaakt. Maar om dat te bewijzen ging hij verder terug dan de episode-Hofstra. Volgens de antirevolutionaire fractievoorzitter is het onbehagen in socialistische kring begon nen met de verkiezingsnederlagen van dit jaar. De rechtse partijen werden ten slotte geplaatst tegenover de dictatuur van de P.v.d.A. en de rechtse partijen waren genoodzaakt om d>- handschoen op Dit uitgangspunt werd gedeeld door de heer Tilanus (c.h.), die ook van mening was dat de P.v.d.A. zich om interne rade nen van het kabinet-Drees heeft losge maakt. „Of dit de meest gelukkige greep is geweest is haar zaak. Het is wel ver klaarbaar, maar niet in het belang van hel land," zo zei de C.H. fractievoorzit ter. En hij voegde daaraan toe: de heren hebben nu de vrijheid. Zij kunnen nu ech ter slechts enkele weken verkiezingspro paganda voeren in plaaas van anderhalf jaar. Ook de heer Oud (lib.) was van oordeel dat slechts in theorie een nieuw kabinet te maken is. Dat nieuwe kabinet zou zich dan tot de kiezers moeten wenden. Maai ei is nu eenmaal geen enkele groepering te maken, die daartoe bereid is. Op rozen Het interim-kabinet-Beel zat dus op ro zen. Spanning was er niet in dit debat, dat vaak een prelude was op de komen de verkiezingsstrijd. Behalve socialisten en communisten was men het er ovci eens dat een nieuw kabinet de tijd moet heb ben om werkelijk (4 jaar) te kunnen re geren. „Dit kabinet doet meer dBn zijn plicht," zo zeidc prof. Romme „omdat het bereid is de verkiezingen uit te schrij ven." Hij hoopte echter dat de verkie zingsstrijd niet alleen maar met boks handschoenen gevoerd zal worden. De heer Tilanus onthulde aanvankelij- afwijzend tegenover de Kameronthind gestaan te hebben, maar hij gaat da.in.ie nu akkoord, omdat nu wel va.«t staat dat de P.v.d.A. geen regeringsverantwoorde lijkheid meer wil dragen. Zo was e deze fractievoorzitters veel waardering voor het optreden van premier Beel met hen begreep ook de heer Oud (lib.) dat prof. Beel een groot persoonlijk offe: heeft gebracht. (£ie vervolg op pagine 5 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daaron vóór 1 jan. het abonnementsgeld voor het le kwar taal 1959 f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bii u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie De abonnees, die gewend zijn het abonnement Der laar te betalen, ge lleven f 30.— te gireren. Wilt u er vooral op letten dat het luiste adres, waar de krant be zorgd wordt od het strookje wordt vermeld? De betaline kan ook geschieden aan on» loket- Steenstraat 37 BH voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE bieden tegen te gaan. Daarnaast wa speciaal regionaal ontwikkelingsbe leid tot verbetering van het algemeen economisch klimaat. Het particuliere verbruik toonde enige vermindering in de eerste helft van 1958 door daling van de totale loonsom, doch was in het derde kwartaal weer iets hoger dan een jaar tevoren. De totale investeringen van overheid en bedrijfsleven waren in het eerste halfjaar I2\i procent minder dan een jaar tevoren, geheel 1958 10 pet., de industriële investeringen resp. 13 en 10 pet. Door er toewijzingsbeleid steeg het aantal woningen in aanbouw. binnenlandse prijsontwikkeling. De indi ces van groothandolsprijzen en koster van levensonderhoud vertonen vooral de laatste maanden grote stabiliteit. In ok tober was het laatste zelfs drie punten lager dan een jaar tevoren en gelijk aan het peil van midden 1957. De index van groothandelsprijzcn daalde van 145 in juli 1957 tot 139 in oktober 1958 (1948 100). Deze ontspanning was aanleiding tot vrij making van prijsstabilisatie. In het begin van 1958 bij wijze van proef op merk artikelen met daarna uitbreiding tot enige andere bedrijfstakken cn in het n, ook tot het overige dee! van het bedrijfs leven. Het overleg vooraf heeft pla: gemaakt voor controle achteraf Dit vc afgaande overleg is alleen gehandhaafd voor eerste levensbehoeften cn van prijv vorming onder invloed van kartels of machtsposities. Uitvoer verbeterd Het dekkingspercentage van de Invoer was In de eerste elf maanden van 89 tegen 75 een jaar tevoren, dit vooral door sterke vermindering van het invoer- volume tengevolge van voorraadinkrim- ping. Daarnaast door prijsdaling vai gevoerde goederen. De totale invot 11 maanden was 12.5 miljard tegen 14.4 miljard een jaar tevoren. De uitvoer daarentegen steeg tot ƒ11.1 miljard tegel 10.8 miljard een jaar tevoren, of 3 pet. Dit ondanks daling van prijsniveau algemene invoerdaling was 14 pet., die Ivoor investeringsgoederen 24 pet., grondstoffen en halffabricaten 15 pet., consumptiegoederen 2.5 pet. waardestijging van de uitvoer was 2.8 pet., dc volumestijging 9 pet. De da ling van de invoerprijzen was ruim 8 pet., an uitvoerprijzen 6.5 pet. De index der industriële produktie was i het eerste halfjaar van 1958 123.6 tegen 126.8 een jaar tevoren en steeg tot 128 in september cn 133 in oktober tegen 125 in oktober 1957. Frankrijk verlaagt invoerrechten In verband met de inwerkingtreding in de Europese Economische Gemeen schap zijn gisteren besluiten in het Franse staatsblad verschenen, waarbij de in voerrechten voor Italië. West-Duitsland, België, Luxemburg en Nederland met 10 procent verlaagd worden. PI Iets kouder op de Kerstdagen (Van onze weerkundige medewerker) De Ifirstdepressles, die in West-Europa nogal berucht zijn, zullen ons dit keer met rust laten, doordat er zich een hogedruk- pcbied heeft ontwikkeld, dat zich t>an Zweden tot Spanje uitstrekt. De noord oostenwind zal geleidelijk iets koudere lucht aanvoeren, maar ook in Denemar ken en het Oostzeegebied komt nog geen vorst van betekenis voor. De kans op neerslagen en opklaringen blijft klein cn overdag zal dc temperatuur drie tot vijf graden C. bedragen. De laatste twintig jaar hebben wij in ons land geen mooie witte kerst meer gehad. Droog De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend zwaar bewolkt en droog weer. Matige noor delijke wind. Dezelfde of lela lagere temperaturen. (Opge ld maakt om 11.15 uur). ZON F.N MAAN Eerste kerstdag zon op 8.48 uur, onder 10.32; maan op 16.33 uur, onder 7.39 uur. Tweede kerstdag: zon op 8.48 uur; onder 16.33 uur; maan op 17.28, onder 8.28 uur. 27 december; zon op 8.48 uur, onder 16.34; uur; maan op 18.31, onder 0 11 uur. HET WEER IN El ROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil OZO windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1