BRACHT EENS DE WERELD IN VERVOERING Kerstvlucht, nu 25 jaar geleden, hoogtepunt in luchtvaarthistorie KERSTRIJLACE 1958 nog onder hel donkere kleed tan de n ingen en de Fokker F XI III ..Pelikan ii ogenblik ging aan geen run de wach, tirop Nederland rooi deze vermelde. K ageslagen vleugels. Hel was alsof dt rrtal. i die het vlie de r lag en Grosfeld en I on Reuke, I toen de deuren tan de grote naar buiten werd gereden. De ten i oorbij. De tilucht de hoop hm! gei ■lucht aan teaarde luid ingebo neren over landen, bergen e, n de naam ran de KI M ua utigd. ff. Soe \ederlandse luchtvloot, hel m best in orde zou komen. De zoi testeld. kreeg de overhand en uitt ?rtaI hartverwarmend moet zijn ,v ers Pil-41/ in PU MP. Geen vlucht zon hel zijn. l)e motoren MAAR dat is de schaduw, die er ligt over de herdenking van de roemruchte Kerstvlucht van de „Pelikaan", dat nog slechts uit de mond van een hunner het verhaal kan worden opgetekend, want drie van de vier groten zijn ons door de dood ontvallen. Piet Soer, ster van Plesmans vloot, werd als eerste uit de kring weggerukt, nauwelijks twee jaren nadat hij als tweede piloot de triomfvlucht had gevlogen, en toen zijn dood bekend werd was er rouw in heel het land. Hij verongelukte op 6 april 1935 met de „Leeuwerik" nabij Brilon tijdens een hevige sneeuwstorm. Marconist C. H. van Beukering werd de tweede. In de jongste oorlog liet hij het leven in een con centratiekamp. En Iwan W. Smirnoff, de geweldige, overleed op 28 oktober 1956 op Mallorca, waar hij, de lucht- miljonair, na zijn pensionering was neergestreken. Zo is alleen dan nog de boordwerktuigkundige J. M. H. Gros feld onder ons, de laatste van de vier, die eens de wereld in vervoering brachten Het plan was uitgedokterd in de gmei v an Albert Plesman. Goed le KLM zou een versnel- !e Kerstvlucht naar Java gaan uit- zo maar een incidentele ilucht, en de nieuwe Fokkerma- hine, de FXX de ..Zilvermeeuw", ou daarvoor worden ingezet. Ja. die goede jaren dertig. In luchtvaart was allang een trijd om de heerschappij in de icht gaande. En Plesman keek oe. gereed en bereid om. als al- ijd. op het juiste ogenblik toe te in en de wereld te doen weten, de KLM .n die luchtvaart een laats had. Het waren jaren vol romantiek, die bij het uitbre- van de tweede wereldoorlog brupt een einde namen. Sinds Irville Wright in een machine motorkracht gedreven in waalf seconden een afstand van er 35 meter had afgelegd, ras de wereld van de ene ver- «zing in de andere gevallen. s A. Lindbergh, de lange merikaan. vloog in de ..Spirit of Louis" in 33 uur van New- k naar Parijs en legde in een Tuk een afstand af van meer dan T800' km. In hetzelfde jaar start- n Schiphol twee Nederlan- oor de eerste officiële post- lueht Holland-lndië-Holland. De fereld ging kleiner worden. Af tanden waren ingekrompen. Het liegtuig maakte alles mogelijk, ket ene record volgde op het an- lere. Cortes en Bellonte kregen. lauwelnks 25 jaar na de eerste lucht van Orville Wright, het nereldafstandsrccord op hun raam met de vlucht Le Bourget -Mandsjoerije. In 1930 legden zij le route Parijs-New York in één etappe af. De Amerikaanse ad- :aal Byrd vloog over de Noord- Zuidpool, de Duitser Wolfgang i Gronau van Warnemuende ir Amerika. Charles E. Kings- lord Smith maakte vluchten over ce Atlantische Oceaan, naar Aus tralië en naar Nieuw-Zeeland. Csai les Scott en Campbell Black v«a Portsmouth naar Johannes- tag. James Mollison. Amy John- Amelia Earhart. de eerste ivv, die alleen over de oceaan g, streden met elkaar om de .„vvrang. En de wereld keek toe, enthousiast nog als grote vluch- ten werden ondernomen, maar over de resultaten niet meer ver baasd Eerst nog overdonderd ?J door de prestaties. later ver- trouwd met de gedachte, dat het onmogelijke mogelijk kon worden. de ouderen herinnert doen. Laat haar zich dat niet meer? Op die gen immers scheen het een ogen blik of Nederland ten aanschouvve van de gehele wereld het gezicht zou verliezen. En van dit ogen- honderden getuige blijkei Plesman liet zich niet ken- ?n. De vlucht ging door. maar iet gemaakt door een toestel, dat aarvoor bijzonder geschikt werd hun alsof het Tiai t°bleef geacht. Een lijntoestel zou worden ngezet, weliswaar een toestel, dat Schiphol zijn sporen al had verdiend, maai de bemanning bij in prestatie toch verre bij de ..Zilvermeeuw" ten achter stond. De ..Pelikaan" werd voor de vlucht gereed gemaakt. Motoren erdcn aangeslagen, de post werd het 1 stilstaan. Een grote menigte be langstellend' gekomen 01 het vertrek toe te zwa; haar een goede reis toe sen Namens de regering minister van binnenlandse zake Goed. I. de Wilde onder haar. De overgeladen, de bemanning stap- stemming liet. de kou ten spijt, niets te wensen over. Traag kro pen de uren voorbij. Het werd erd gezwaaid verd gejuicht Uit de cockpit erscheen een hand. De blokken het werd half drie. voor de wielen werden wegge- drie, en toen hoorde trokken. Langzaam draaide de van de hangars het ..Pelikaan" naar het begin van van motoren, de startbaan. Een wolk van sneeuw stoof op. Om 03.00 A.T. had de vlucht van de ..Zilver meeuw" moeten beginnen. Toen ■fOp de ..Pelikaan" loskwam wees de Later vertelde Pl< dat ogenblik kwam ik de han gar binnen, en ik zag. dat onze werktuigkundige Veenendaal be zig was met de inspectie van de motoren. Ze draaiden, iat het een lieve lust was. Plotseling begon de middenmotor Veenendaal begon direct te onder zoeken wat het kon zijn. We dachten eerst, dat er iets starter, maar dat bleek niet juist. En weer sloeg Veenendaal de 1110- klok Sprongen Nederland, die Albert Plesman had gezegd: „Doe het in een dag of zeven" Posfjoger in de laatste maand van het 1933 dan zou Plesman een t snelvlucht laten ondernemen van at Schiphol naar Batavia, daarmee vooruitlopend op de versnelde In- dië-vluchten, die voor het komen- jaar waren geprojecteerd. r hij stond in zijn plannen niet alleen. Hij had een concur- nt. van wie niemand precies de ■aarte kende. De vliegtuigbou- Slot eigen toestellen eveneens cordvlucht naar Java laten maken, wellicht met het doel om in geval van succes te proberen het postvervoer naar die gewes ten in handen te krijgen. De Pan der Postjager ging h<*t opnemen tegen dc „Zilvermeeuw". Anders gezegd: Smirnoff en Soer gin gen het opnemen tegen Asjes en Geysendorffer. want Plesman. in weerwil van de concurrentie toch sportief, had deze beide cracks aan zijn concurrent afge- o imdat deze niet beschikte vliegers, die in 'ange af- standsvluchten waren gespeciali seerd. werd december 1933 een maand van spanning en van emo ties. Hoe zou de Postjager zich houden? Het was een niet te be antwoorden vraag, maar ach. ook achter dc voorgenomen vlucht van de „Zilvermeeuw" kon een vraagteken worden geplaatst. Ne derland en de wereld wachtten af. De Postjager vertrok een week voor de datum, waarop het ver- „Zilvermeeuw" was vastgesteld. In het begin ging het razend snel. Asjes en Geysendorf- op het spel We waren met onze conclusie gauw klaar: het defect zat in het kamrad". Plesmans gezicht betrok. Zou de vlucht moeten worden af gelast? Veenendaal gaf weinig hoop op een snelle réparat-e. Maar op het platform stonden de belangstellenden, de win terse kou trotserend, om een historisch ogenblik te belenen. Een gure Noord-Ooster joeg over Schiphol. Plesmans ge dachten gingen razend snel. Hij zag de 30 postzakken met 31.000 poststukken. Hij wist, dat in heel Indië duizenden Neder landers naar die post van thuis uitzagen. Hij wist. dal heel de wereld uitzag naar de prestaties tan de K.L.M. Hij begreep, dat hij een besluit moest nemen. AfgelastenZijn gezicht stond strak. En hij nam een besluit. De tocht zou doorgaan. Als dan de Zilvermeeuwonklaar ipas, zou een ander toestel worden ingezet. Hij confereerde met Aler en Martin. Zij besloten de Pelikaan" de plaats van de „Zilvermeeuw" te laten innemen. Minister De Wilde en ir. Damme. de directeur- generaal van de P.T.T. werden ingelicht. Het hangarpersoneel kreeg nieuwe instructies. Ples man maakte aan de wachtenden bekend, dat de Zilvermeeuw 'nipt zou vertrekken. Hij zei: „We mogen blij zijn, dat de storing tijdens het proefdraaien is opgetreden en niet onderweg. De bemanning krijgt het moei lijker, maar zij zal het goed Hartelijk en enthousiast vangst van dc bemanning kuan", na de geslaagde „Zilvermeeuw" was te groot om zelfs maar enig vertrouwen le stellen in de prestaties van de „Pelikaan". Maar Smirnoff. Soer, Grosfeld en Van Beukering zaten in de kist met de woorden van de baas nog in de oren. „Jongens doe hel in een dag of als het kan zouden zien. Zij vlogen zoals er voordien nog nimmer op de Indië-lijn was ge vlogen Smirnoff en Soer zaten afwisselend op de bok. Van rusten wilden zij niets weten, evenmin als Grosfeld en Van Beukering. Ze landden slechts om benzine in te nemen. En vooruit ging het dan weer. Zeven dagen, had de baas gezegd. Met grote sprongen ging het door het luchtruim, ze storm den op hun doel af. Toen de eer ste berichten in Nederland wer den ontvangen, waren ze al lang op weg naar Bushir. De afstand Rome—Bushir. toch nog altijd 4475 km. legden ze af in 24 uur. Het was ongelooflijk, dat was nog nooit vertoond. Even moest Ne derland van zijn verbazing be komen. eer het kon juichen. Maar toen laaide het enthousiasme fel op. De KLM werd bestormd met vragen. De telefoons op de redac ties stonden rood-gloeiend. „Waar is de „Pelikaan"? Wat zijn de laatste berichten?" Nog voordat de vlucht een goed einde had ge nomen kwamen de telegrammen en brieven met gelukwensen al binnen. Atlassen werden opgesla gen om de tocht te kunnen vol gen. Maar het was bijna niet bij le houden. En men begreep, dat niet de snelheid van het vliegtuig, maar het uithoudingsvermogen van de bemanning zou beslissen over de uitslag van de race met de tijd. „Waar is de „Pelikaan"?". Ze had het normale lijntoestel naar hen werd kwa had. motorstoring, maken het slechte nieuv tengevolge van ei noodlanding :en militair vliegveld bij Brin- en het zag er naar uit. dat t technici met reserve-onder- delen uit Amerika moesten arri veren alvorens de storing kon worden opgeheven. Het enthou siasme bij de Postjager-suppor- iers sloeg om in een grote neer slachtigheid. en die neerslachtig heid bleef, ook toen later bekend werd. dat de motoren ter plaatse konden worden gerepareerd Want het tijdverlies was te groot ge worden. Dc achterstand kon niet meer worden ingehaald De kans op een recordvlucht was radi caal verkeken De Postjager was in deze race voorgoed uitgescha- keld. En aller ogen richtten zich op de .Zilvermeeuw", die nu al leen moest proberen het prestige Nederland als luchtvaartna- te handhaven en te verbete- De manner van Plesman zet ten de tanden op elkaar. Pech De „Zilvermeeuw" zou vertrek ken m le vroege morgen van maandag 18 ecember om 03.00 A T me» een uitgelezen beman ning aan boord: Smirnoff. Soer. Grosfeld en Van Beukering. En Indië. de „Ijsvogel" met Sillevis aan de stuurknuppel al inge haald en zijn post overgenomen, ook de post van de Postjager. die Sillevis bij Brindisi had ingeladen Verder ging het. Jodphoer voor bij. op naar Batavia. En in Batavia was het enthou siasme niet minder dan in Hol land. Toen bekend werd, dat de „Pelikaan" vrijdag 22 december in de middag op het vlieg veld Tjililitan zou landen, ging een ononderbroken stroom van auto's en fietsen op weg om de bemanning te ontvangen. Het zou een ontvangst worden als er maar weinig vliegers is be reid. En het ging niet alleen om de post uit het moederland. Het' gmg om die stoere vier. die de wereld hadden laten zien, dat op het gebied van de vliegerij rekening met Holland diende te worden gehouden. Want nogmaals, Plesman had ge zegd: ..Jongens, doe het. als het kan, in een dag of zes". Zé deden het in minder. Ze de den het in vier da gen vier uren en 35 minuten. En ze braken alle re cords, die er maar vielen te breken. Smirnoff en Soer HBB en Grosfeld en U Beukering. Ze bra ken het record van Beekman met ruim drie dagen, en dat van de En gelsman Ulm. die over het traject Londen-Alor Star vijf dagen had ge vlogen en daarmee het re cord van Kingsford Smith met een dag had verbeterd. Zij hadden de snelste Indië- vlucht gemaakt en een nieuw wereldrecord gevestigd. Huldiging Ze landden op Tjililitan om 16.23 uur Javatijd. Nauwelijks waren de propellers tot stilstand geko men of een enthousiaste menigte stormde, de politie-afzetting door brekend. op de „Pelikaan" toe. De bemanning werd op de schou ders genomen en naar de stations hal gedragen. De officiële ont vangst viel volkomen in het wa ter. De autoriteiten en de be stuursleden van de Koninklijke Neder Ia ndsch-Indische Vereeni- ging voor de Luchtvaart werden in het gedrang opgenomen en het gejuich overstemde hun welkomst woorden. De huldiging kon pas een aan vang nemen, toen de menigte, vermoeid door het hoera-geroep een ogenblik zweeg. Ze werden toegesproken en ze spraken zelf. Soer zei: „We zijn reuze blij. dat het einddoel zo vlug is bereikt We hebben weinig geslapen, maar we zijn er", en hij stak een si- Raret op PJn Smjrnof: „We zijn een beetje moe. De volgende keer hopen wë het nog een beetje vlug ger te doen". Er kwamen telegrammen uit de gehele archipel, en het eerste was van de landvoogd. Er kwam een Rus. landgenoot van Smirnoff, die een toespraak in het Russisch hield. Het werd een feest, dat schier geen einde nam. Ooic uil Holland kwamen de gelukwensen. Dr. H. Colijn, minister-president, liet seinen: „Vol van bewondering voor uwe buitengewone prestatie zeg ik u mede namens mijn ambt genoten hartelijk dank voor de beloonde inspanning en vol harding". En minister mr. De Wilde verklaarde in een inter view: „Temidden van veel zor gen, die neerdrukken, is de prestatie van de „Pelikaan" en haar dappere bemanning als een heerlijke lichtstraal. Zij vervult ons met trots en met dank. Scheen eerst door een motor defect van de „Zilvermeeuw" een reden voor teleurstelling, nu de lange tocht met de Kerst- post in zo ongelooflijk korte tijd is volbracht, is de K.L.M nog des te meer in staat geweest, haar hoge standing op lucht vaartgebied te bewijzen. Aan directie en bemanning onze warme hulde". En ijlings werd een comité opgericht, dat zich ten doel stelde gelden bijeen te brengen teneinde de bemanning een cadeau te kunnen aanbieden. „Duizenden Nederlanders", aldus de oproep, ..zijn trots en dank baar dat de .pelikaan" be houden in Batavia is aange komen. Trots op deze buiten gewone prestatie en dankbaar voor de tijdige aankomst van de Kerstbrieven aan de talrijke familieleden en verwanten ii» Nederlands-Indië. Wij zijn over tuigd, dat naast de woorden van dank menigeen zich zal willen aansluiten om deze woorden met een tastbaar bewijs van waar dering te bevestigen". Thuisvlucht Het plan van Plesman was voor de helft werkelijkheid geworden De „Pelikaan" had de Kerstpost in een recordtempo afgeleverd in Batavia, vijftig minuten sneller dan de ..Zilvermeeuw' aan tijd was toebedacht. Maar nu zou nog de Nieuwjaarspost naar Holland moeten komen. De „Pelikaan" vloog in de nacht van 26 op 27 d cember te rug naar haar nest op Schiphol. En het werd een triomftocht Over al waar de vier landden, werden zij opgewacht door een enthou siast publiek. Op het vliegveld van Medan stonden naar schat ting 3000 icnseh, die het radio interview volgden, dat via dc Wereldomroep rechtstreeks naar Nederland werd uitgezonden. Daar stonden ze Jan de vier. van wie bij het vertrek uit Indië was ge zegd: „Voor een tocht als deze zijn andere mannen .odig dan wat wij gewoonlijk onder mannen verstaan. Een reis als die van de „Pelikaan" eist de hoedanig- heden^ van een buitengewoon Het gmg als op de heenweg. Dag eri nacht vliegen. Alleen maar landen om benzine in te ne men. De steden op de Indië-route vlogen onder hen voorbij. Dat was Rangoon, dat Allahabad, dat Ka- ratsji. Cairo werd aangedaan op 29 december. En toen kwam het zwaarste deel van de terugreis. Het weer werd beslist ongunstig. De eerste berichten luidden, dat het wel zou gaan, maar boven de F.iddelland- sc Zee stak een harde wind op. Smirnoff had laten weten, dol hij zou proberen zonder tussenlanding in Athene door te vliegen naar Rome. naar hij moest dat plan opgeven. Zware tegenwind belet te Smirnoff en Soer vast te hou den aan hun schema. Reeds tus sen Rangoon en Akv b werden drie kostbare uren vt-rloicn. Uit Karatsji seinde Smirnoff: „Moto ren nagezien, olies goed in orde". Uil Djask telegrafeerde hij echter „zware tegenwind". In Holland werd alles voor de ontvangst :n gereedheid gebracht. Nederland verkeerde in een ner veuze spanning. De .Pelikaan" vloog boven Europa en nader de Schiphol rap. Alleen dat weer. Het weer bleef ongunstig. En wat zou Smirnoff doen? Doorvliegen? Smirnoff en Soer, Grosfeld en Van Beukering waren niet meer te houden. De „Pelikaan" vloog door. Tegenwind en wolkenvelden konden hen niet meer tegenhou den De spanning werd groot Overal in iet land werden al vlag gen uitgestoken. Ja, die zaterdagavond 30 december. Van uur tot uur werd de positie van de pelikaan" bekendgemaakt: 8.50 uur: de „Pelikaan" pas seert Brussel; 9.10 uur: de motoren van de „Pelikaan" zijn boven Rotter dam gehoord. X'genrijk met hoeden, met ak> ocken. Er waren toespraken Van minister Kalff. die meedeelde dut het Ha re Majesteit de Koningin had be haagd .11e leden van de beman ning te benoemen tot lit'.der in de Orde van Oranjc-Nassau Minister Kalff zeide: Het jaai spoedt ten einde. Een jaai van zware druk op ons maatschappe lijk loven, doch een jaar. dal ik durf noemen een voor Nederland, heeft gebracht cc ving van het besrf, dal alleen in eendracht en saamhorigheid kan worden doorstreden de moeilijke tijd. die wij beleven Dit iaar heeft getoond, dat dc kern van onze natie begrijpt te zijn en tc moeten vormen een geheel, wars van elke invloed, die niet behoort in het zuiver Nederland» karak: ter. In dit jaar is gelegd hel lun- dament. waarop wij eendrachtig zullen moeten optrekken liet ge bouw van de herstellende wel vaart in Nederland en in dat fun dament vormt de sluilsteen de daad van deze vier mannen, een daad. die heeft getuigd van grote energie, taaie volharding en voor al van een ijzeren wil. een daad. die zal blijven voor ons allen het lichtende voorbeeld om in deze moeilijke tijden het einddoel te bereiken, tot zegen van ons va derland." 'eze joto ging over de gehele uereld. Dat waren :e dan (van I. ir r.): Iwan IV. Smirnoff rn Piet Soer. de twee itiloten. J. M. II. tsfeld, de boordwerktuigkundige en C. H. van Beukering. de mar- Op Schiphol Om tien minuten over half tien werden op Schiphol alle maatregelen voor de landing genomen. De grondverlich- ting werd ontstoken. De „Pe likaan" was in aantocht. Ge daver van motoren werd hoorbaar, maar kort daarop stierf het weg. Boven Schip hol hingen mistbanken en de vliegers moesten zich weer gaan oriënteren. Om 10.00 uur opnieuw motorgeronk. Maar voor de tweede maal werd het voor de wachten den een teleurstelling. Eindelijk om 10.15 uur daalde de „Pelikaan" veilig op Schiphol. De terugtocht was volbracht in vier dagen vier uren en 25 minuten. De geestdrift was ilet te be schrijven. Men schreeuwde zich de kelen hees. ontroerd werd het Wilhelmus Ingezet, men zwaaide Dat is dit jaar, dat Is deze maand, 25 jaar geleden. Slechts 25 Jaar geleden. De tijd vliegt snel. Na de „Pelikaan" kwan de „Ulver", dc „Snip", de L'hrlst- church-race. De prestatie van de stoere vier werd achterhaald. Nieuwe uitvindingen maakten nog grotere snelheden mogelijk snel heden, die zonder veel Inspanning konden worden bereikt. Nieuwe tijdperken werden Ingeluid. We slaan op het punt ook bij o--.e KLM het straaltijdperk binnen te treden. Schiphol-Ncw Vork In en kele uren. Nieuwe namen ver schijnen aan het vliegersflrma- ment. Soer sneuvelde In het har nas, Van Beukering liet het le ven in een concern ratiekamp. Smirnoff overleed op Mallorca. Alleen Grosfeld la nog In ons mid den. De enige, die het verhaal kan doen. Het verhaal van de Kerstvlucht van de „rcllkaan", een vlucht, die mede dc KLM heeft grootgemaakt, en gevlogen werd onder omstandigheden waarin wij ons zo moeilijk meer kunnen verplaatsen. En het Is al lemaal pas 25 jaar geleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 15