GROOTMOEDER Arme, kleine Julenisse roert de rijstebrij ZIJ BESTUURDE EEN MERKWAARDIG EIGEN BEDRIJF schreef „HUISHOUDING" met een hoofdletter Braziliaanse kerstviering is lawaaiig 4 KERSTBIJL.4GE 1958 ROMANTIEK VAN DE BESLOTENHEID MIJN MOEDER is zo oud als de eeuw en zij was de jongste in het gezin van acht kinderen. Grootmoeder droeg tot drie jaar na moeders geboorte des zomers gebloemde mousseline, daarna kocht zij zich rok en blouse en stak zich 's zondags in 't zwart, met een witte jabot van Brusselse kant. Zij was toen veertig jaar en dus een dame van middelbare leeftijd, wat gezet van postuur en in volle waardigheid. Zij had drie taken, die haar geen ledige uren lieten: zij was vrouw, moeder en kapitein-stuurman op het schip van de huishouding. Ongetwijfeld schreef zij in gedachten „huis houding" met een hoofdletter. Toch was zij niets dan een kind van haar tijd. een normale huis vrouw. die duizend-en-êén touw tjes onzichtbaar in de hand hield en nimmer scheidde van haar ge heimvol sleutelmandje, dat zij 's avonds bij het ter ruste gaan vlak naast haar hoofd op het nachtkastje zette, tussen de ge doofde kaars in de blaker en het stille nachtlichtje in het glas Haar huishouding was een klein, besloten bedrijf, zelfverzorgend in alle opzichten Haar linnenkast bevatte werkelijk linnen en de stapels lagen feilloos gevouwen naast elkaar op de planken die met gehackte kastrandjes waren afgezet. Zij bewaarde er behalve haar ..linnen". compleet met kaasdoekjes voor in de geslepen stolp en rteteldoekjes voor over de broodschaal en de jampot in de vliegentijd, haar geheimen: een pillendoosje met ..eerste tandjes", twee of drie sleetse zijden baby schoentjes, een klein pakje brie ven in grootvaders fraai hand schrift. vergeeld en saamgebon den met een helgroen lintje een kraaltjestasje met moeizaam gespaarde munten, haar puntige, ook vergeelde glacé trouwschoen- tjes en een bedrukt satijnen sa- chetje met ritselend-droge rozen blaadjes. Op zakjes Verstopte laatjes De linnenkast, glanzend rood mahonie, had zware denren en binnenin verstopte laatjes met ko peren knopjes. Een zachte geur van lavendel en Lievevrouwebed stro huisde tussen de planken. Eenmaal per week. op zaterdag morgen tussen negen en tien, ging de kast royaal open: Groot moeder gaf haar gedienstige het huishoudgoed uit. Eenmaal per vier weken sloot Grootmoeder zich met haar oud ste dochter op in de slaapkamer: dan werd de enorme, vers-gevou wen was geborgen. De geweldige wasmand met alléén het platte goed was teruggekomen van de bleker, daarna was er. op de gro te uittrektafel in de huiskamer, geteld en gevouwen en op blau we bakken was alles, tevoren na tuurlijk stevig gerekt, naar de mangel op zolder gedragen. De normale gezinswas van onderkle- ding. blouses, witte schorten-met- kantjes. ruitjesschot ten, kousen en sokken werd wekelijks in huis ge daan en geborgen in aparte plan- kenkasten. waarin Grootmoeder met de ogen dicht de^weg wist kind een eigen plaatsje inruimde als het babykastje weer naar zol der ging. Het bestond niet. dat kinderhan den in deze kasten rommelden: de sleutels zaten veilig aan de machtige ring in het mandje Grootmoeder óf aan de óf vlak naast zich op tafel of aan recht had In dat sleutelmandje woonden ook de huishoudbeurs, het kleine gele notitieboekje, het potloodje, de kwitanties-van-de-week en de huishoudboekjes voor de leveran ciers. Steevast op maandagoch tend vulde Grootmoeder die boek jes in en "s zaterdags nog een keer. Dan. in de avond, ging de gedienstige fris opgepoetst met die boekjes in de grote hengsel mand de stad in. dikwijls aan de arm van haar goedmoedige vrij er: winkel in. winkel uit. om.de boodschappen voor mevrouw. Zij beklaagde zich daarover geens zins: het was een prettige ge woonte. De winter komt In september al keek Groot moeder de winter in. Want straks, als de kou werkelijk zich zou aandienen, nog maar met de eer ste novembervlagen. zou het ge zin onzichtbare, beveiligende deu ren naar de buitenwereld sluiten: moest de bevoorrading voor de donkere tijd volledig zijn. Eigenlijk begon het nog eerder, met de inmaak van zacht fruit, maar dat was toch nog feestelijk zomergedoe. Er werd bessensap gemaakt en jam. ook zoetzuur van augurken en glinsterende sja lotjes. Maar in september begon het eerst recht: kisten appelen wer den binnengedragen en manden vol verse groenten. Er werden nichtjes en vriendinnen gevraagd voor de appel-schil-dagen, maar Grootmoeders meisjes gingen zelf ook uit om bij andéren te schil len. De zoete appels werden in par tjes verdeeld, de zure gingen in schijfjes en de bakkersknecht haalde de manden vol gesneden vruchten af om ze te laten dro gen in de oven. Wie een droge zolder had reeg zelf de stukjes aan lange draden breikatoen en hing de snoeren breeduit in slin gers aan de balken. Dan kwam langzamerhand die heerlijke zoet zure geur door het bovenhuis trekken. Maar hoe het zij, de ge droogde vruchten werden in blik ken op zolder bewaard. Daar kwamen ook de bussen met tutti frutti, rozijnen en krenten en pruimedanten te staan, en de trommels met kilo's bruine bonen, grauwe en groene erwten en lin zen, opgedaan zodra de nieuwe oogst werd aangekondigd. ilder ook werden de ham- i worsten gehangen in hun van neteldoek. Daar hin gen aan dikke spijkers de rissen uien en daar stond de enorme aardappelkist van latwerk om het broeien te voorkomen. Hoe dik wijls ging Grootmoeder In de winter de zoldertrap op om de aardappels te keren en de verse appels en peren, die op rekken of op oude kranten waren uitge- Een andere voorraad stond in de kelder. Op planken de rijen flessen met bessen of frambozen- sap, de potjes jam. alles keurig toegelakt en met een datumetiket je op de buik. Nog eer oktober halverwege was stonden de grijze inmaakpot- ten op een rij: andijvie, snijbo nen en sperciebonen in het zout. zuurkool natuurlijk ook. Met plankjes, doekjes en stenen afgedekt wachtten de potten, tot na het rijpingsproces de gretige ijzeren vork hun inhoud van tijd tot tijd zou doen slinken. En niet te vergeten de pot met pekelspek en -krabbetjes en de ronde Keulse potten met boter, ook stevig onder de pekel. En de ingelegde eieren en de ijzeren smeltpannen met hard vet Niet overdadig in huis klaargespeeld in de lang zaam donkerder wordende herfst. Het werd voller en voller in huis. want grootmoeder sloeg ook rijst op. havermout, meel. koffie er. thee. Maar van overdaad betichtte niemand haar. integendeel, zij voerde een normaal burgerhuis houden. zij deed wat zij behoorde te doen. Dat zij brandstof, petro leum en kaarsen opsloeg, begreep ook iedereen. Zo 'noord? het. zo verzorgde het gezin zich sinds jaar en dag in het koude jaar getijde. Was er dan geen voedsel te krijgen in de winter? O zeker wel, maar er kón altijd stagnatie worden verwacht in de aanvoer als de wegen dichtbesneeuwd en vooral als de vaarten toegevro- ren waren. Kwam niet vrijwel alles over het water naar stad en dorp? Want wat in de stad gebeurde aan winteropslag was zeker niet meer dan wat het dorp deed. Ook daar sloegen de huisvrou wen.j zoveel als hun mogelijk was, voor de winter op. Zelfs de poveren, die men in die jaren nog zoveel kende, trachtten een wintervoorraad aan aardappelen en ingezouten groenten te ma ken. Hoe kon men anders de winterdag ingaan? Wat. als de kou het huis isoleerde als een snorrend kacheltje van intimi teit? Zo stond ook mijn Grootmoe der als kapiteinse op haar schip en reilde en zeilde met het tij. Zorgde altijd vooruit, keek im mer de toekomst in. Want zo betaamde het de goede huis vrouw. Zó veranderd sindsdien En ach. wat is e veel veranderd! Het moet nu al heel bar zijn. wil het wegvervoer gestagneerd worden door net win terweer. Van de vaart alleen han gen we niet meer af. Trouwens weike huisvrouw heeft het nog nodig. legeD de win ter zoveel voedsel op te slaan en te verduurzamen? De veilingen brengen de vruchten in bewaar plaatsen. die het beter houden dan onze zolders, boter en vet gaan óe koelhuizen in. De industre conserveert onze groenten, ons fruit, onze jams en tappt-n, maakt ons vlees, onze vis, ja hele maal tijden houdbaar doj; ze ui bus sen, flessen of potten te doen. Diepvries houdt zelfs de vers heid en de vitaminzn vrijwel ge heel vast. we kunnen soepen en groenten in gedroogji. vorm ko tenwie bepaaii zou willen kan haast alles kant en klaar oor het opwarmen in huis krij gen. In de barre kou b -.hoeven onze levensmiddelenzaken niet meer ,,nee" te verkopen we hebben het niet meer nodig, die totale bevoorrading. Zeker, we betalen voor geconserveerde etenswaren naar rato meer, dan mijn Groot moeder vroeger voor haar voor raadmaar we betalen de enorme massa werk, die wij met onze totaal andere levenswijze en in onze beperkte woningen niet meer voor elkaar kunnen krij gen. Ach, en de nichtjes en de vriendinnetjeszij laten zich niet meer uitnodigen om hele dagen te komen appelsschillen. Zij zitten op school en foei! haar handjes zouden er zo le lijk van worden! Maar tochal juichen wij nu de openheid van het gezin toe, er is, mét die zelfverzor- gende beslotenheid toch een stuk romantiek en huiselijkheid verloren gegaan -fl.: KERSTFEEST DENEMARKEN „Het Protestantisme wint in Brazilië verheugend snel veld. Waarschijnlijk nog meer dan in Japan, dat toch bekend staat als het land, waar het Protestantisme on gekend sterk groeit", zegt dr. J. J. Stam. En hij houdt eren op met het sorteren van de foto's, die verspreid over de tafel liggen. „Dit is de pastorie in Sao Paulo" en hij toont een zonnig kiekje, waarop een riant wit huis staat afgebeeld. Twee jaar heb ik in de Rua Bardo de Campinas 356 gewoond: de bovenverdieping appar tement 4 zoals dat heet ij de woning tan de Hollandse dominee. Zoals overal in het buitenland mist men vooral bij het naderen van de christelijke feestdagen de echte Hollandse sfeer. Daar bij komt nog, dat men in Brazilië slechts een Kerstdag, oen Pinksterdag en één Paasdag kent. Het klimaat rond Kerstmis is zacht en de étalages in de steden wor den om stemming op te roepen met imi tatie-sneeuw gevuld. Dennebomen ontbre ken en dus worden in de huizen kleine, magere groene boompjes neergezet, die voorzien van veel opzichtig versiersel voor onze begrippen tenslotte alleen maar ..schreeuwlelijk" zijn. Door de straten trekken opgetuigde reclamewagens, die met druk lawaai het ..commerciële cir cus" van de warenhuizen aankondigen. Maar de Protestanten vieren deze ene Kerstdag op eigen wijze en ontmoeten el kaar in de kerk. Ongeveer 50 pet. van de inheemse be volking is nog analphabeet. Maar de aan raking met het Christendom beïnvloedt het beschavingspeil ten goede. Dominee Stam geeft een voorbeeld: een Braziliaan se arbeider is protestant geworden, heeft lezen en schrijven geleerd en gaat tijdens het schaftuurtje in zijn fabriek uit de Bij bel voorlezen. Op deze simpele wijze en op andere manieren komt men in Brazilië in kontakt met de geopende Bijbel. |^ET grote toewijding roert de Julenisse in de pan vol rijst. In zijn vuurrode muts zit een scheur en zijn pakje is heel wat keren opgelapt. Be paald schoon ziet de Julenisse er ook niet uit. Hoe kan het anders. Hij komt regelrecht uit de bossen en na zich eerst nog een tijdje op een stoffige zolder of kelder verstopt te hebben, is hij pas te voorschijn gekomen om zijn werk te doen. Julenisse is arm, hij heeft eigen lijk geen cent. Want alles wat hij met -.verken in de bossen of huizen heeft verdiend, is naar de arme mensen gegaan. Geld om eens een nieuwe broek of een mooie muts te kopen, heeft hij dus niet. maar daar geeft die kleine kabouter helemaal niet om. Hij is er toch om de mensen te helpen" Want wat zouden ze in Denemarken tij dens de drukke dagen voor Kerst mis zonder de Julenisse. de kabou ter moeten doen" Wie zou er an ders die heerlijke rijstebrij of de boerenkool moeten bereiden, wie zou er de druk heen en weer ren nende huisvrouwen moeten hei- Kerstfeest in Denemarken, elk jaar weer een gebeurtenis, waar iedereen, groot of klein, naar toe leeft. Men vraagt er zelfs el kaar: „zie ik je aan deze kant voor hel Kerstfeest nog?", wat toch wel uitdrukt, dat in dit kleine Scandinavische land deze j december hét hoogtepunt van het vertaald zou dit Kerstlozen betekenen ki er toch op rekenen rijstebrij en rode ko voorgezet te krijgen. Julehjaertet het geld door Julchjaer- Men komt aai tet te verkopen, gelijke formaten Kerstharten De kleine hartjes op de mantel, de groter» T raan op de voorruit van llergrootste komen bijvoorbeeld in Kopen- n voorop de tram te zitten. Al het geld hag< ■■PBBHBHPtvèrdt iiet Maar daar blijft het niet bij. Zo zet elk jaar weer een groot Deens dagblad op hel raadhuisplein een enorme glazen kist Daarin kan iedereen stoppen wat hij wil. Hoe Jul men in die dagen daar in De-3a nemarken is. blijkt wel uit een opbrengst !n van.800.000. En daar kunnen heel wal Sc Julelose toch feest van vieren. Wie bijvoorbeeld als Nederlander juist tij-d dens de Kerstdagen in dit land zou zijn,' 6 krijgt altijd wel een tip waar het het feest ?n. Anders zorgt de hotelhouder be D het feestelijke Kerstmaal. „Modern wonen" de kabouter, druk „Lille Jule" geriefelijk", vertelt de pre dikant en hij kijkt met plezier prachtige balkon op de foto. dertien ..Maar liefst luidt al lachend het commentaar. Dr Stam spreekt graag over zijn werk in Brazilië Van 1966—augustus 1958 was hij er predikant van dc Ned. Protestantse Vereniging in Sao Paulo. een stad met drie miljoen inwoners. De kerk was eerst in november 1955 door de ge reformeerde predikant ds. J. C. Houtza- fiers uit Driebergen geïnstitueerd en dus ag hem een alleszins ..opbouwende" taak te wachten. Om aansluiting van zoveel mo gelijk Protestanten te bevorderen was de belijdenis gebaseerd op de erkenning van de Bijbel als Gods Woord en de Heidel- berger Catechismus. Het verheugend ge volg was. dat de oecumenische gedachte in deze gemeente volledig in praktijk werd gebracht Want zowel hei-vormde en ge reformeerde gezinnen als lutherse, remon strantse. vrije evangelische, doopsgezinde en vrijgemaakte immigranten sloten zich Paulo zeer prettig, zegt ds Stam en hij vertelt over zijn zondagsschool. Bijbel kringen. catechisatie en over de bijzonde re trouw, waarmede men iedere zondag weer naar het kerkje komt Dat wil wat zeggen, aangezien de afstanden bijzonder oost-west 32 km bedraagt. De meeste huisbezoeken vanuit dc pas torie staan voor de dominee dan ook ge lijk aan een tochtje van Amsterdam naar Zandvoort! De Nederlandse kolonie in Sao Paulo bestaat uit 1500 mensen, van wi# ongeveer 800 de Rooms-Katholieke gods dienst belijden. Velen van hen zijn verbon den aan vaderlandse concerns, die daar vestigingen hebben Naar het oordeel van dr Sum is het geenzins aan te bevelen naar Sao Paulo te komen zonder relaties Drie jaar armoede ia stellig hun deel Of- -°.v«r da**n men eigenlijk niet spre ken. Voor iedere Deen is de avond vóór de Eerste Kerstdag het aller- belangrijkst. De zondag daar weer voor. „Lille Ju le" (klein Kerstfeesti wordt de boom in een apart Ra- mertje opgetuigd. Nee, niet met slingers of zilve ren ballen. Men steekt er allemaal papieren vlagge tjes tussen de groene tak ken. Die wit met rode vlag getjes doen thans nog her inneren aan de tegen Duitsland rond 1860 verlo ren oorlog De zo zelfstan dige Denen weigerden nu eenmaal die uit Duitsland gekomen glazen kerstver siering in hun bomen te hangen. Nee. hun eigen vlag moest het zijn. geen Duitse ballen en denneap- pels. En zo gebeurt het nu nog. Als de boom dan hele maal klaar is. mogen voor de kleine kinderen de kaar sen heel eventjes branden, maar dan gaat de deur dan ook onherroepelijk op slot. tot de Kerstavond op de 24e is .aangebroken. Intussen heeft de huis vrouw de heerlijke zoete koeken en koekjes gebak ken en is ze druk bezig ge weest natuurlijk met de hulp van de kabouter Ju lenisse. die overigens nooit, zoals bij ons Sinterklaas, aanschouwen is i weer is het menu al jaren het geval i in vlees en bloed t maaltijd. Elk jaar gelijk, zoals dat nt De hoofdschotel vormt zonder twijfel de tul band van rijst. Eerst wordt de rijst met melk en wat vanille gekookt. Dan staat ze de hele dag op het vuur te pruttelen om vervolgens in een tulbandvorm te worden overgegoten als er eerst gehakte amandelen doorheen zijn ge roerd. Er gaat echter één hele amandel in de ze rijstebrij. Wie zo gelukkig is hem op zijn bord te vinden, krijgt een extra pakje van on der de boom. Dit traditionele gerecht dateert uit de achttiende'eeuw. toen Deense zeelui uit de Oostaziatische landen voor het eerst rijst meebrachten, een kostbaar voedsel toen, dat alleen op hoogtijdagen gegeten kon worden. Maar: dat gebeurt allemaal niet eer men op deze speciale kerkdag naar de kerk is geweest. Om vier uur gaan de deuren van de Lutherse Staatskerk wijd op en nemen allen plaats om eer thuis de kaarsen worden aangestoken eerst te horen pre ken van Het Grote Licht dat Kerstfeest bracht en nog brengt. Alle winkels en be drijven zijn dan gesloten opdat iedereen in de gelegenheid zal zijn deze dienst bij te wonen. Rode kool Voordat die heerlijke rijstebrij op tafel komt. heeft men zich eerst aan de rode kool met de gans te goed gedaan. Als alles op is en de tafel afgeruimd, worden de kaar sen ontstoken en de pakjes uitgedeeld Een rondedans om de boom zet een avond in. waarnaar ieder Deen eigenlijk het hele jaar met verlangen uitziet. Niets is erger voor een Deense man of vrouw dan dit feest niet in eigen land te kunnen meemaken. Wat ook bijzonder erg wordt gevonden, is het feit. dat heel wat mensen zo'n Kerst feest niet kunnen vieren. Wie in die dagen echter tot de Julelp6e behoort tletterlyk Kerstfeest in Denemarkenwie het ee« maal heeft meegemaakt, verlangt er weer naar terug. Dit hoorden wij allemaal van Dick Luiting, een Alkmaardcr, die ech ter een soort Deens hart schijnt te bezit ten. Hij vertelt graag over het land. zoali hij ook deed toen bij „Modern Wonen" de Korte Lijnbaan te Rotterdam een toonstelling werd geopend. De bezoeken kunnen hier kennis maken met een kern van Deense meubelen én wat bijzonder aardig is tegelijkertijd een indruk krij gen van de Deense Kerstgebruiken, vrouw Karen van Traa-Ellen. een Deense, die al veertig jaar in ons land woont, wai in haar openingswoord met recht trots op d< zo mooie meubels uit haar geboorteland. ..Wij moeten beide, om ons als klein land U kunnen handhaven met iets speciaals komen. Van Europa is Rotterdam de grootste ven. van Europa maken Denen de mooisU meubels", meende ze. De gilden En die trots wordt begrijpelijk indien met iets over het Deense vakmanschap hooit In dit destijds niet door Napoleon bezetti land. bestaan nog steeds de gilden, ook het meubelvak Men kent er sinds ee de Snedker-mester. ofwel de meester-meubel- maker, die slechts éénmaal in zijn leven eet proef van bekwaamheid mag afleggen om deze titel te kunnen voeren. In r menwerking met architecten, aan leen het ontwerpen, dus niet het digen. is toegestaan, maakt hij zijn stoelen, kasten en tafels. Dat wij in Holland over 't algemeen van die Scandinavische meubels zijn ge charmeerd. komt niet alleen door hun stijl maar zeker ook door de houtsoort en de warmgetinte wollen stoffen. Deze meubels gemaakt uit veelal mooie houtsoorten, zijn juist door dit gevlamde hout. warm kleur. En wij Nederlanders blijken nu t maal van dit warme interieur te houden. Julenisse Wie vóór dinsdag 6 januari een kijkje zou nemen in „Modern Wonen" moet eeeu een stoel met extra aandacht bekijken. Me nigmaal zal men ergens onder de zitting de naam tegenkomen van de meester-meu- beimaker én de ontwerper. Hans Wegener, mum Winkels. Svend A. Madsen of Finn Juhl. Dat zal hij er zien staan als blijk verantwoorde vormgeving en goed vakman schap. Zo'n bezichtiging is zeker de moei te waard, terwijl men daarnaast kan ken nis maken met de Julenisse. de kabouter, die voor de etalage trots in een grote pan zijn rijst aan het roeren is Want juist in i- gd JuJenisse toch ANK HOVINGH

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 14