RITMEESTER Westelijke garanties tegen eventuele Duitse agressie ^Aardig snoepwinkeltje" vindt Leo der Heem (65) van zijn bedrijf van ONDER DRANKINVLOED VERONGELUKT Gelukwens van Coty voor president De Gaulle Debré mogelijk premier Geen reizigers naar Singapore Niet verkouden meer in 1987 5 MAANDAG 22 DECEMBER 1958 Antivoord aan de Sowjetunie -a A LS het Kremlin met de vereniging van Duitsland door vrije verkiezingen i* instemt, zijn Amerika, Engeland en Frankrijk bereid Rusland garan- li ties tegen eventuele Duitse agressie te geven. Dit is in grote lijnen de in- joud van de nota's, die de drie landen thans aan het opstellen zijn als ant- u woord op het Russische voorstel om een „vrije stad" van West-Berlijn te naken. Ook verlangen de drie landen, dat premier Chroe6jtsjef zijn ultima- *jtum van zes maanden intrekt. Het Westelijke plan is in grote lijnen itgewerkt bij de besprekingen der mi- isters van buitenlandse zaken vorige leek in Parijs. Volgens de New York Ti- n les zouden de Westerse mogendheden ich verplichten, het militair vermogen een herenigd Duitsland niet uit te iden als het zich bij de NAVO zou wil- aansluiten. Voorwaarde is, dat deze ereniging door vrije verkiezingen in bei- e delen van Duitsland is tot stand geko- ,en. Ook zouden zij dan geen N.A.V.O.- rijdkrachten legeren in het huidige Oost- uitse gebied. Ten slotte zouden de Wes- ilijke Grote Drie de Sowjetunie waar- r| orgen willen verschaffen tegen een even- ïieuwe Duitse aanval. Algemeen wordt Aangenomen, dat de ;ussen niet met dergelijke voorstellen kkoord zullen gaan. Reeds eerder heeft et Westen soortgelijke plannen geopperd, raarop het Kremlin echter niet is inge- Document Het Amerikaanse tenlandse zaken heeft dit weekeinde in Washington een uitvoerig document over de kwcstie-Berlijn gepubliceerd, waar in punt voor punt de Russische argu menten voor opzegging van het vicr- nogendhedenstatuut worden weerlegd. ïezegd wordt, dat de overeenkomst van tsdam op generlei wijze betrokken is de regelingen, die Duitsland en Ber- I hebben verdeeld en dat de bezettings- {eling reeds zes maaanden voor het iten van deze overeenkomst van kracht s. Ook zegt het document, dat de voort- rende stroom van vluchtelingen van st- naar West-Duitsland wel bewijst, de westelijke mogendheden hun bezet- gsverantwoordelijkheid behoorlijk na men. Het recht van de Grote Drie op je toegang tot Berlijn wordt een we- nlijk bestanddeel van hun recht op be zetting genoemd. Russische pogingen om aan de Verenigde Staten de vrije toegang te ontzeggen, zijn dan ook in strijd met het internationale recht. Peking Ook de regering van communistisch China heeft zich gisteren in de Ber- lijnse kwestie gemengd. Radio-Peking heeft een verklaring uitgezonden, waar in wordt gezegd dat rood-China de v stellen van het Kremlin „ten volle dersteunt". ..Berlijn moet worden teruggegeven het Duitse volk", aldus de verklaring, die het Russische voorstel „rechtvaardig en in overeenstemming met het unanieme verlangen van het gehele Duitse volk en in het belang van de wereldvrede" noemt. De Oostduitse regering heeft verklhard dat de N.A.V.O.-besluiten als inmenging in de binnenlandse aangelegenheden Oost-Duitsland worden beschouwd. Het overdragen van de Russische trolebevoegdheden noemt men een goede stap in de richting van een normalisatii van de toestand in Berlijn. De Oostduitse regering verklaart zich echter bereid alle vraagstukken inzake een vreedzame oplossing voor Berlijn een regeling treffen. Vapenleveran ties I zekere Callaghon, socialistisch i het Lagerhuis, blijft de Engelsi g maar lastig vallen over he J fit, dat deze allerlei wapenleverantiei ^fan Indonesië verhinderde. Namens de nrie regering werd verklaard, dat politieke situatie in Indonesië zo tig vindt, dat het leveren van wapens oiiet gewettigd is. Evenmin vindt zij, dat i|hans een bevredigende basis bestaat hervatting van kredietgaranties export naar Indonesië. Hoe vol- zou men in Nederland over deze f/iciële verklaringen, zijn. werden zij iet gelogenstraft door het bericht, dat "geland toch een aantal militaire vlieg- fjBigen zal leveren Natuurlijk heeft Djakarta „beloofd", at die nooit voor „agressieve doeleirv- en" gebruikt zullen wordenMaar et zijn vliegtuigen, die dienen voor de Rijd tegen onderzeeboten. Waarvoor tuden die anders gebruikt mogen wor- «n dan voor die actie tegen Nederlands i'uw-Guinea, waarvan het regime li oekarno zijn onderdanen al zo lang ■omenZo krijgen de Engelse Kiahsten toch hun zin. (Els. Weekblad) i Vapenleveran ties II De Engelse regering heeft aan Indo- tsië vliegtuigen geleverd, die met na- ie moeten dienen ter opsporing van *derzeeërs. In de Nederlandse pers is P dit bericht weinig commentaar ver- 1 then en. Dat is een loffelijke zelfbeper- i geweest. In het afgelopen jaar l teft Indonesië te kampen gehad met ;|cties van vijandelijke duikboten en liegtuigen van onbekende herkomst. toch niet zo onbekend, of men kon trmoeden dat ze uit noordelijke rich- inp kwamen. Nederland had met deze Uk gelukkig niets te maken, maar het uft nu toch nog, zij het niet officieel. ij Engel and geprotesteerd. Dit had ook iter nagelaten kunnen worden. (De Vapenleveran ties III De verzekering van minister Luns. t de Amerikanen een aanval op Nieuw- op dezelfde wijze zien als een op Formosa, heeft minder op- ien gebaard dan men had mogen ver- tachtenZojuist heeft een Engels la- 'huislid meegedeeld, dat Amerika wa tt aan Indonesië heeft geleverd voor t onwaarschijnlijk hoog bedrag. fdel i belangen van Formosa wordt door Washington klaarblijkelijk niet zo licht- innig omgesprongen als met die van lederland op Nieuw-Guinea. Bovendien weren de Engelsen ook al vliegtuigen Indonesië. Van je vrienden moet je maar hebben, zal minister Luns den- Hij heeft gelijk. Maar wat we niet «grijpen is zijn hardnekkig vertrouwen de vage verzekeringen van deze 'rienden, waarop zijn hele politiek te- Mover Indonesië is gebaseerd. Of 'wiet hij voldoende te hebben aan de "olijke vrijwilligers? (Vrij Nederland) drank is gistermorgen de 21- jarige vertegenwoordiger H. F. op 't Einde uit Amsterdam op rijksweg nr. 1 verongelukt toen hij in zijn bestelwagen onder Diemen op een zware trekker met oplegger botste. De vertegenwoordiger had in Amster dam tot diep i.n de nacht een café bezocht en was dermate onder invloed dat twee van zijn vrienden hem zijn contactsleu teltje afnamen. Daarbij ontstond een woordenwisseling, waarmee twee opge schoten knapen zich meenden te moeten bemoeien. De jongens namen het op voor de dronkerf vertegenwoordiger en dwon gen de vrienden hem het contactsleuteltje terug te geven. De vertegenwoordiger reed daarna om ndet bekende redenen richting het Gooi. Onder Diemen is de rechterbaan van de rijksweg opgebroken en de man had dus rekening te houden met tegenliggers. Op een zeker moment zwenkte hij evenwel te veel'naar links en botste op de trekker. De vertegenwoor diger was op slag dood. De trekker slipte door de klap, schoot door de afrastering die de rijbanen scheidt, reed over de opgebroken rijbaan, ramde een hek langs de Muldervaart en schoof het ondiepe water in. De twee in de cabine zittende mannen sloegen een raampje stuk en klauterden met een nat pak op de wal Zij hadden wat snijwonden en kneuzin gen opgelopen. In Amsterdam reed zaterdagavond een eveneens onder invloed verkerende bromfietser, de 27-jardge J. V. tegen eer geparkeerde auto. Zowel hij als zijn duo passagier, de 46-jarige G. A. B. kwamen te vallen. De laatste viel zodanig, dat hij kort nadien overleed, terwijl de dronken bromfietser ruzie stond te maken broeders van de GG en GD ovei transport van de gewonde naar een kenhuis. V. ging de broeders te lijf. die door twee agenten met de gummistok moesten worden ontzet. V. is ingesloten. Doordat de bestuurder J. Pultrum uit Houtigehage de macht over het stuur verloor, is zondagmorgen vroeg te Rijper- kerk op de rijksstraatweg Groningen— Leeuwarden een auto met vier inzittenden tegen een boom gebotst. Een van di zittenden, de 19-jarige M. van der Heide uit Bergen, was op slag dood. De ande ren werden gewond, terwijl .de auto ge heel werd vernield. In Doetinchem is zaterdagavond het zevenjarig dochtertje van de familie R. Radstake om het leven gekomen. Ze stapte voor haar huis uit de auto haar vader en stak zonder uit te kijken de weg over. Door een passerende auto werd zij overreden. De 78-jarige M. van Veldhuizen Lunteren is zaterdagmiddag met zijn fiets onder een autobus terecht gekomen. De bejaarde man was op slag dood. Zondagmorgen is een Engels jongetje tussen Rotterdam C.S. en Rotterdam Noord uit de Scandinevië-express geval len. Het zesjarig ventje liep slechte lichte verwondingen op. De jongen zat met moeder en twee broertjes in de trei speelde met de deurknop. De deur schoot ineens open, zodat het kereltje naar bui ten viel. In het ziekenhuis te Tegelen is nacht aan zijn verwondingen bezweken, de 44-jarige M. J. Faassen, vader van zeven kinderen, die gisteravond om streeks acht uur dooc een vrachtauto werd gegrepen. Koningin Elizabeth II gaf avondmaalstel Ter herdenking van haar bezoek aan de kerk van St. Mary te Rotterdam in -t jl. en ter gedegenheid van he 250-jarig bestaan van de kerk heeft Ko- ngin Elizabeth II (van Engeland nieuw immunie-zilver, bestaande uit een op zilver vergulde kelk met pateen, aan de kerk geschonken. Het zilver is vervaar digd door Philip Popham te Londen en draagt het koninklijk wapen en het sym bool van de ..Missions to Seamen", de zwevende engel, in basreliëf. De kelk is ingezet met twaalf turquoi9e juwelen en draagt de inscriptie: „Presented bij her Majesty Queen Elizabeth II to commemo rate her visit to St. Mary's church. Rotterdam in 250th year of its foundation, Mch 27th 1958". A is de kaarsen branden... dan de beste sigaar van het jaar: Ritmeester Gracia! Meesterlijk... en feestelijkzo'11 Gracia - dozen van 10 stuks f 3.60 - kisten van 25 stuks f 9.- N11 luchtgevecht boven Israels grondgebied Israëlische vliegtuigen hebben zaterdag ij een luchtgevecht boven het grensge bied met de Verenigde Arabische repu bliek een Egyptisch toestel van het type Mig-17 neergeschoten, zo heeft een woord voerder van het Israëlische leger be kendgemaakt. Volgens het bericht uit Jeruzalem kwa- en twee formaties van vier Migs ten ïiden van Bersjeba boven de Negef- oestijn in Israëlische richting gevlogen De Israëlische toestellen, die direct op- n om de Egyptenaren te verdrijven leden geen verliezen. 1 van de Egyptische toestellen die veertig kilometer het Israëlische lucht- n zouden zijn binnengedrongen d getroffen en verdween boven het ge bied van de Verenigde Arabische repu bliek, aldus de Israëlische woordvoerder. Inmiddels heeft een afgevaardigde van de VA.R. bij de Verenigde Naties in New York ontkend dat een Mig-straaljager door Israëlische jachtvliegtuigen is neer geschoten. Integendeel: Israëlische jacht vliegtuigen hadden het luchtruim van de V.A.R. geschonden en waren door toe stellen van de V.A.R. verdreven Boerderij verbrand. Zondagmiddag is door onbekende oorzaak de kapitale boerderij van de landbouwer Vrancken Necrbeek-Geleen tot de grond toe af gebrand. Het vee kon tijdig gered wor- maar hooi en stro gingen verloren. Zondagmiddag belde de laatste presi dent van de Vierde Franse Republiek. René Coty, de juist gekozen eerste pre sident van de Vijfde Republiek. Charles de Gaulle, in Colobcy-les-deux-Eglises op en wenste hem geluk met zijn succes. Dat was om kwart over vijf* Op dat ogenblik was het zeker dat De Gaullc de verkiezing met grote meerderheid van stemmen had gewonnen en de moei lijke weg naar het presidentschap had voltooid. In Frankrijk kreeg De Gaulle 77,5 pet van de ongeveer 80.000 uitge brachte stemmen, in de overzeese depar tementen 81,45 pet. en in de staten, die tot de Franse gemeenschap behoren 77,5 procent. Op 8 januari zal De Gaulle het paleis van de president betrekken. Hij ont vangt dan het grote kordon van het le- voor uw gezondheid gioen van eer, het symbool sidentschap. Samen zullen Coty Gaulle nog een krans leggen op het graf van de onbekende soldaat en dan ver trekt Coty naar zijn woonplaats Le Ha vre na vijf jaar onaer moeilijke omstan digheden president te zijn geweest. De eerste daad van de nieuwe presi dent, die grote bevoegdheden heeft ge kregen, zal het aanwijzen zijn van een nieuw kabinet. Verwacht wordt, dat De Gaulle senator Michèl Debré, een van de belangrijkste smeders van de nieuwe grondwet, tot premier zal benoemen. Debré heeft De Gaulle reeds jaren ge steund en staat zeer kritisch tegenover de Franse deelneming aan de E.E.G. Inmiddels heeft premier De Gaulle aan de Franse burgerlijke gezagsdrager in Algerije, Paul Delouvrier, een brief geschreven, waaruit blijkt dat De Gaulle vast van plan is de baas in Algerije te blijven en geen enkele extremistische or ganisatie zal toestaan, zijn voorschriften te overtreden. Zo schrijft De Gaulle dat het optreden van de politie in overeenstemming met de wet moet zijn. De fundamentele rechten van de mens moeten worden ge ëerbiedigd. Zoals bekend, is dit in het verleden niet altijd in Frankrijk het ge val geweest. De Franse premier draagt Delouvrier dan ook op alle faciliteiten te verlenen aan de speciale commissie, die belast is met het onderzoek naar het martelen van gevangengenomen Alge- ^ATERDAG bereikte een groot Ne- *-i derlander de 65-jarige leeftijd en ware hij in een overheidsbetrek- king, dan zou hieraan nog toegevoegd kunnen worden: de pensioengerech tigde leeftijd. Deze 65-jarige is echter Seen ambtenaar en evenmin is hij zins zijn werkkring vaarwel te zeg gen. Integendeel, meneer Leo want velen hem werkt dóór. Meneer Leo is namelijk de president directeur van de grootste Haagse radio-industrie Van der Heem N.V. Leonardus Wilhelmus van der Heem een merkwaardig man. Hij is „cap tain of industry", geboren en getogen Den Haag, doch door zijn grote jovialiteit zou men de indruk kunnen krijgen dat zijn wieg ergens anders stond. Waarmee wij overigens niets kwaads van de Hagenaars willen zeggen' Nadat de heer L. W. van der Heem de H.B.S. te Schiedam had doorlopen, ging hij in militaire dienst. Hij werd beroepsofficier en is dat 17 jaar lang ge- In de twintiger jaren, toen het leger in diskrediet raakte, besloot hij rijn sabel aan de kapstop te hangen. In die tijd, toen de radio nog nauwelijks bestond, knutselde hij veel op radio- gebied, tezamen met zijn 20 jaar oudere oer P H. J. van der Heem, die gepen .'ioneerd majoor was. De twee broer», waren voor de radio eigenlijk warm ge maakt door de I Dat Hec stichten en de enige werknemer werd de jonge zoon en neef Jan. Dit was het begin van het bedrijf, dat thans is uit gegroeid tot een vier fabrieken, waarbij ond 2500 mensen werk vinden. In 1933 stierf de heer P. H. J. van der Heem en werd als mededirecteur opge volgd door zijn zoon Jan. Veertien jaren in goede samenwerking volgden. Het :drijf werd steeds meer uitgebreid aar in 1957 overleed geheel plotseling de heer Jan van der Heem, nog geen 50 jaar oud. Wij hebben onlangs met de heer Leo an der Heem gesproken over het bedrijl 1 de opbouw waarvan bij zo'n groot aandeel heeft gehad. Och, zei hij, hel groeit vanzelf. Maar ik geloof wel, dat I werkkamer, 2ei de heer Van der Heem. men tegenwoordig de kans niet meer Het portret Is er blffvcn hangen, al heb zou hebben. Alles is nu zo gecompliceerd ik er véél gezanik van de Duitsers de sociale voorzieningen, de belastin-1 gehad. Bovendien durfde ik het later niet Indon. bevestigt In Singapore heeft gisteren een woordvoerder van het Indonesische consulaat bevestigd dat er geen In donesiërs naar Singapore mogen rei zen, in verband met de activiteit van de Indonesische opstandelingen daar. De woordvoerder ontkende echter dat niemand wordt toegestaan Su matra te verlaten. Indonesiërs van Sumatra of andere eilanden, zo ver klaarde hij, mogen wel naar de fede ratie van Malakka reizen. Een Brits zakenman, die juist uit Medan kwam, maakte gisteren in Koeala Loempoer bekend dat het in de Su- matraanse hoofstad onrustig is en dat het aantal militairen dat goed Is bewapend en er goed gevoed uitziet de laatste tijd aanzienlijk is toegeno men. Zoals bekend zijn de opstande lingen de laatste tijd nogal actief. Volgens een legercommuniqué dat In Djakarta is uitgegeven hebben de re geringstroepen op Sumatra onlangs 105 opstandelingen, onder wie een voor malig kapitein van de marine, gedood bij een razzia van drie dagen in het district Merangi. Ook werd pas gisteren uit Djakarta ge meld dat donderdag in Pematang Siantar drie personen om het leven zijn gekomen en twaalf gewond bij een aanslag in een bioscoop. Iemand gooide een handgranaat in een volle bioscoop, waar de film „A farewell to arms" draaide. In verband met de kritieke toestand Is een censuur ingesteld in Zuid- en Zuid oost-Celebes. Om verwarring onder de bevolking te voorkomen moeten alle berichten eerst worden voorgelegd aan de plaatselijke militaire commandant. gen, de prijsvoorschriften dat één dat niet meer kan bevatten. Wij zijn indertijd begonnen met een kapitaal f 15.000. Dat kon. omdat wij alles zelf deden. Nu gaat dat niet direct al mensen hebben voor al die ge compliceerde dingen. Die kosten een zaak geld cn daardoor heeft de individu geen kans meer een bedrijf van klein tot groot op te werken. Deze woorden van meneer Leo willen overigens ook weer niet zeggen, dat hij de gecompliceerdheid van het bedrijf niet overziet. Zijn naaste medewerkers, doch ook de mensen in de fabriek maar al te goed. dat hij het oog houdt op alle takken van zijn bedrijf. Tot de kleinste details weet hij hoe de zaken er bij staan. Zelf zegt hij: Als je goed een bedrijf leidt, moet je alles ander kunnen overlaten Een belangrijke eigenschap van de heer Van der Heem is ook, dat hij ..neen" durft te zeggen. Hij illustreerde deze eigenschap met het volgende verhaal. Toen in de be zettingstijd eens enige Duitse ambtenai in gezelschap ran militairen bij hem op de fabriek kwamen, wilde hij de ambte naren niet eerder te woord staan of de militairen moesten zijn weggegaan, heb een kwartier gescholden, zei hi), n Ik heb mijn zin gekregen Toen die Duit sers in mijn werkkamer waren, zeiden zij mij dat ik het portret van de Koningin moest weghalen. Ik vroeg waarom. Omdat uit alle openbare gebouwen die port ten verwijderd moesten worden. Maar dit is geen openbaar gebouw, doch mijn weg te halen voor mijn eigen per soneel. Anders zou dat gezegd hebben. Jongens hij is fout geworden. Als meneer Leo op zijn praatstoel zit. kan hij smakelijke dingen vertellen. Hier nog een verhaal uit de bezettingstijd. Ik had stofzuigers, vertelde hij een: maar geen vlees, dat ik nodig had voo mijn personeelsleden, die aan honge: oedeem leden. Daarom stuurde ik iemand erop uit om stofzuigers tegen vlees ruilen. Deze man werd echter gearres teerd en de Duitsers kwamen ook bij mij huiszoeking doen. Toen zagen zij, dat ik in mijn kamer een porseleinen beeldje had staan van de Pruisische koning F re derik de Grote. Zo'n Saksisch beeldje, weet u wel De huiszoekers maakten front voor dit beeldje, groetten stram militair en zeiden: „Wij gaan weg. Hie: is niets te vinden I" Later, vervolgde de heer Van der Heem, heb ik pas begrepen waarom d lui zo gauw waren verdwenen Ik li toen in een tijdschrift, dat Hitier et groot bewonderaar was van Frederik de Grote en latijd een afbeelding van hem bij zich droeg. Die oorlogstijd! Wij hebben wel eens gelachen, maar het was toch een droeve tijdl Toen hij dit ^ei. dacht de h»er Van der Heem speciaal aan zijn zonderlinge irlogsfunctie". Zonder dat 400.000 Ha- laars het wisten hebben zij toch veel. niet alles, aan hem te danken eehad, t in de hongerwinter had hij de lei ding van de centrale keukens. Bij de gasfabriek organiseerde hij teer om de ketels te kunnen stoken. Hout liet hu het gebombardeerde Bezuidenhout halen. Overal In het land kocht hij voed sel in voor miljoenen guldens. Vet :ijn de mensen er niet van geworden, naar men kreeg in ieder geval nog Een der eersten, die een radio kocht an Van der Heem, was dr. H. Colijn. De „fabriek" was toen nog gevestigd in tuinschuurtje achter een perceel in de Joan Maetsuyckerstraat in Den Haag Toen meneer Leo onlangs met een an zijn medewerkers op de Maan- weg reed. stopte hij even. Hij keek naar zijn fabriek en zei toen: Als je zo ziet. is het toch een aardig snoep- inkeltje geworden. Dat was de thans 65-jarige ten voe ten uit.uba J UIT DES MOINES, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Iowa. bereikte ons het bericht, dat een aantal za kenlieden en industriëlen nu al heeft gezegd hoe het jaar 1987 er uit zal zien. En opdat dit te zijner tijd zal zijn te controleren, hebben de heren hun visie in een bus ge stopt en deze bus laten inmetselen. Voor zover u er erg nieuwsgierig naar bent: In 1987 dan, heeft ieder een een zaktelefoon, wordt er brood gebakken dat nooit oud wordt, is er een algemene internationale taal, zijn textielwaren zo goedkoop en even hanteerbaar als papier en wor den onze woningen verwarmd door zonne-energie. Maar dat is nog niet alles. BELICHT BERICHT Elektronische controle-midde len zullen ver keersongelukken voorkomen, er worden in dat jaar auto's ge bouwd van staal hard plastic, die door een druk op de knop vleugels krijgen en gebruikt kunnen worden als vliegtuigen, de mens zal kunnen praten met ieder mens waar dan ook in de wereld en zij zullen elkaar tegelijkertijd kun nen zien en alle moeilijkheden, ver oorzaakt door taalverschillen zullen langs elektronische weg worden op geruimd. De communistische staten en de vrije naties, aldus de heren, zullen in een of andere vorm hun conflict de eerstkomende dertig jaren voort zetten, de Amerikaanse bevolking zal in 1987 ongeveer 275 miljoen zielen tellen en tegen die tijd zal er in de Verenigde Staten ook een volkskapitalisme zijn. O ja, dit i ook wel aardig: De mens zal dan nooit meer verkouden zijn. Ten minste, dat voorspellen deze Amerikaanse heren. voor uw gezondheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5