H. Filippo werd „ridder" receptie van Leidse Groene Kruis op Propagandacommissie zorgde jvoor spectaculaire verrassing: 232 nieuwe leden lp lister Uw Wijnkelder is bij de Slijter De Lakenhal trok in '57 27.761 bezoekers - NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1938 Vijftig jaar gezondheidszorg tik) HET stralendste ogenblik in de viering van het gouden jubileum van de afdeling Leiden van de vereniging voor gezondheidszorg „Het groene Kruis" was zeker de uitreiking van de versierselen behorend bij het ridder- tn ichap in de Orde van Oranje-Nassau, aan de secretaris, de heer H. Filippo, door de wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken. Dat gebeurde uterdagmiddag tijdens een receptie in het Prytaneum. De heer Filippo is iemand, in wiens leven Het groene Kruis een onmisbare grootheid is. Hij verd hier in 1924 bestuurslid en is al geruime tijd secretaris. Het was een volle receptie, waarop de drukte de zeer prettige sfeer aller minst ongunstig beïnvloedde. Veel toespraken zjjn er niet gehouden en het kleine aantal onvermijdelijke toespraken was kort alsof er een spreekmeter naast het recipiërende bestuur was opgesteld. De bestuursleden waren van zelfsprekend in deftig zwart, maar voor de rest was alles fleurig en feestelijk. zorg was in die tijd een hijzonder dringende zaak. De eerste receptieganger was mejuf- rouw G. B. C. van Rhijn. Zij is met haar 1 jaren op 4 januari hoopt zij 85 te -orden het oudste lid van de afdeling, laar vader was dokter A. van Rhijn en pze heeft vijftig jaar geleden mede de itoot tot de oprichting van de afdeling gegeven. Dokter Van Rhijn vond zich ech- oud om een bestuursfunctie te aan- en, maar zijn dochter was wel be reid het tweede secretariaat op zich te En r het d au uu kwam zij op de receptie vi !r gouden jubileum gelukwensen. Zij hield jjeok nog een toespraak, waarin zij met dankbaarheid gewaagde van de zegen, Het Groene Kruis voor velen van de Leidse burgerij in deze halve eeuw heeft logen betekenen. Verheugd was zij over de bijzondere groei van het ledental, tus- ,Bien de 8- en 9.000. Mej. Van Rhijn had voor het bestuur m bijzonder geschenk, een geschenk, 'larin zij al haar warme gevoelens voor eze gezondheidsorganisatie kon uitdruk- en: een zelfgemaakt schilderstukje. Mej 'an Rhijn heeft gaven op dit gebied; zij if lid van de Leidse tekenacademie „Ars iemula Naturae" geweest en schilderde iet-stilleven in het gebouw van de teken- icademie aan de Pieterskerkgracht. Voor een spectaculaire verrassing zorg- n( de de heer N. A. Kriek, die namens de :opagandacommissie 232 nieuwe leden Aanbood. Het ledental van de afdeling be- b weegt zich nu rond de negenduizend. Waardering Wethouder Menken vertegenwoor- igde het gemeentebestuur. Hij her innerde eraan, dat Leiden er hij de start van de afdeling wel even an ders uitzag dan tegenwoordig. Het teas nog het Leiden van de paarden tram, de benauwde bebouwing van ie Korevaarstraat en ook het onwel riekende Levendaal. Gezondheids- De wethouder verklaarde, dat het ge meentebestuur erkentelijk is voor de wij ze, waarop de afdeling van Het Groene Kruis haar werkzaamheden opvat en doet. In 1950 had de omschakeling plaats naar de kruisvereniging overeenkomstig de op vattingen van na 1945; die omschakeling heeft daarin geresulteerd, dat Het Groe ne Kruis volop meedraait in het moder- ne kruiswerk. Ter illustratie van de hechtheid van de afdeling wees de heer Menken op de bijna 9000 leden, de 9 zus ters en de verschillende centra in de stad (waaronder een goed geoutilleerd maga zijn). Vervolgens richtte de wethouder zich tot dc heer Filippo, „Leidéns oud- gemeente-ontvanger". In Harlingen deed de heer Filippo ook al kruis werk. Toen hij in 1923 Harlingen had verlaten en in Leiden zijn intree had gedaan, had hij geen lange tijd nodig om een deel van zijn vrije tijd weer in dienst van het kruiswerk te stel len: reeds in 1924 werd hij bestuurs lid. Toen de heer Menken had meege deeld, dat het Hare Majesteit de Ko ningin had behaagd, de heer Filippo te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau, klonk er een groot applaus op. Velen wensten hem ter- tond geluk met deze hoge onderschei ding, welker glans aftraalt op het ge- Het centrale moment op de receptie van het Leidse Groene Kruis: de secretaris, de heer H. Filippo, krijgt hier de versierselen behorende bij het ridder-zijn in de Orde van Oranje Nassau. De wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, speldt Foto N. Dokter J. C. Meyboom, voor zitter van de afdeling Leiden van Het Groene Kruis, neemt hier de gelukwensen en e zelfgemaakt schilderstukje ontvangst van het oudste lid i de afdeling, de 84-jarige mej. G. B. C. van Rhijn, wier vader, dokter A. van Rhijn, vijftig jaar geleden mede de stoot gaf tot de oprichting der afdeling. Foto N. van der Hoi heel van het Leidse Groene Kruis- Niets dan lof99 De heer A. in 't Veld, geneeskundig in specteur voor de volksgezondheid in Zuid-Holland, sloot zich geheel aan bij de woorden van waardering en hulde, die wethouder Menken tot de heer Filippo had gesproken. In zijn dagelijkse beroep was de heer Filippo gewoon, steeds Verontreiniging van het zeewater Een Noorse scbeepswerktuigkundige heeft een toestel geconstrueerd, waarmee verontreiniging van het zeewater door van tankschepen afkomstige olie kan worden vermeden. Dit is ook van belang voor de badplaatsbewoners, die het strand soms onbegaanbaar vinden door de olie en tal van vogels ontmoeten die zo zijn toege takeld, dat zy een langzame dood sterven. Het toestel, dat door twee man kan worden bediend, bestaat uit linnen strip pen, bedekt met een laag plastic en ge steund en versterkt door kleine alumi nium stangen. De strippen omsluiten ringvormige ruimte op de wateropper vlakte van waaruat de olie zich niet k; verspreiden. Men kan de ring kleiner maken, de olie wordt geconcentreerd en kan vervolgens met een zuigpomp worden verwijderd. Op 26 juli 1959 wordt het besluit olie- verontreiniging zeewater van kracht. Dit is van toepassing op zeeschepen, die duur zame oliesoorten voor de voortstuwing bezigen. Dan worden verscheidene voor zieningen noodzakelijk, zoals oliedichte lekbakken onder de brandstofoliepompen en de tante, terwijl in elke machinekamer lekolietante aanwezig moeten zijn, als mede een vast opgestelde spoelbak. De oude Leidsehe Uitslagen expositie Leidse pluimvee- vereniging De oude Leidsehe: hoofd- en Hoenders: fraaiste groot- en dwerg- hoen: B. Donk; fraaiste Nederlandse rassen: J. A. Ottenfraaiste Amerikaan se rassen: L. Serlie; fraaiste Middelzee rassen: J. Bath; fraaiste Aziatische ras sen: Th. H. Bouman. Krielhoenders: fraaiste Nederlandse rassen: B. Donk; fraaiste Belgische en Franse rassen: B. Heel; fraaiste Engelse en Amerikaanse rassen: W. G. Lefeber; fraaiste Middellandse rassen: J. W. la Haye. Konijnen: fraaiste der grote rassen: P. Hommel; fraaiste midden rassen: N. M. J. v. d. Kooy; fraaiste kleine rassen: T J. Boksman; fraaiste dwergrassen; Chr. Smelting; fraaiste kort- of langharige rassen: J. Westhoek; fraaiste ter teke ning: H. Bagheus. Sierduiven: fraaiste kropper: A. Wa- chelden; fraaiste klcurenduif: A. van Rooyen; fraaiste structuurduif: J. Augen- brou; fraaiste tuimelaar of hoogvlieger: D. Geurts; fraaiste overige rassen A. van Rooyen. Postduiven: beste doffer: H. v. Schie, J. de Mooi; beste duif: H. van Schie, J. de Mooy; hoogste aantal prijzen: J. de Mooy, H. van Schie. bordus, concierge van het wijkgebouw „St aalwijk", de heer J. H. de Jong, oud- diiecteur van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst, bestuursleden van de Cooperative vereniging voor Uitvaart verzorging, onder wie de heer Seugling. koster van de Evang. Lutherse kerk, dok- Bazuin, directeur van de gemeente lijke geneeskundige en gezondheidsdienst, dc heer A. Hollebeek namens het Leids Onderling Ziekenfonds, mej. A. J. van Nienes, lid van de gemeenteraad, me vrouw C. P. Braggaar-de Does, oud-lid van de Leidse gemeenteraad, dr. P. L. Schoonheim, predikant van het bijzon- 50 JAAR GEZONDHEIDSZORG .HET GROENE KRIJIS" Wijkverpleging Moedercursussen KR AAMVERZORGING Lidmaatschap: f 8.per jaar; 70 ct. per maand. Centraal Bureau: Middelweg 38 - Tel. 21753 te ontvangen, in zijn vrije tijd heeft hij zich gegeven tot heil van de medemens het Groene Kruiswerk is een belangrijk deel van zijn leven geworden. „Niets dan lof", zei de heer In 't Veld nadrukkelijk. In de heer Filippo wilde deze spreker allen eren, die hem bij de leiding van de afdeling zijn voorgegaan, de mensen, die het werk degelijk hebben gegrondvest. Gehele werk In zijn onderscheiding zag de dankbare heer Filippo een apprecia tie van de overheid voor het gehele werk van de kruisvereniging. Hij be trok in zijn bondig dankwoord zijn mede-bestuurders en ook de zusters, die hij de draagsters van het Groene- Kruis-werk noemde Eén zette het „Lang zal hij leven!" in en het laatste woord van de eerste regel klonk al uit tientallen kelen: „leven". Dat was voor hem, die in zijn werkzame leven het kruiswerk met zijn daadwerkelijke sympathie mede heeft verder gedragen tot de plaats, die het nu in de Leidse ge meenschap heeft. Namens het hoofdbestuur van de Zuid hollandse vereniging „Het Groene Kruis bood burgemeester K. van Diepeningen van Leiderdorp naast hartllijke en be moedigende gelukwensen een partij speel goed voor het kleuterbureau van de af- Wie er ook waren Ondier de talrijke receptiegangers wa ren verscheidene artsen, afgevaardigden var, het bestuur van de afdeling Leiden van het Oranje-Groene Kruis, van scheidene zusterafdelingen van Het Groe ne Kruis en van het Leidse Wit-Gele Kruis, alsmede van het college van re genten en diakenen van de Evang. Lu therse Gemeente, ds. D. J. Vossers namens de centrale kerkeraad van de Leidse Her vormde Gemeente, mej. A. C. Krijkamp namens de Sociale Raad, bestuursleden van de diaconie van de Leidse Hervormde Gemeente, dr. J. de Bruyne namens hei bestuur van de Leidse vereniging tot be stiijding der Tuberculose, de heer J. La dere kerkewerk van de Leidse Herv. Gt meente. ds. P. Kloek, Herv. predikant een vertegenwoordiging van de Leidse apothekers en afgevaardigden van nog andere organisaties op het gebied van de volksgezondheid. Bloemen, geschenken en schriftelijke ge lukwensen verhoogden de luister van deze dag. Na afloop van de receptie verenig den de bestuursleden zich aan een maal tijd. Tijdens deze maaltijd werd de heer Filippo in de kring van het bestuur nog hartelijk toegesproken. Hem werd daarbij de draagmedaille, behorende bij ziji onderscheiding, aangeboden. Er is maar één prettig - kerstfeest Vrolijk feest van De Vriendenkring DE amusementsvereniging Vriendenkring herdacht zater dag het eenjarig bestaan met jaar feestavond in het Antoniusclub- huis. Voorzitter H. Brouwer verwel komde in het bijzonder de afvaardi ging van de Dr. Van Voorthuyzen- school. Na enkele woorden te hebben gesproken over de actie tot werving van leden en donateurs, gaf hij het woord aan Peter Piekos, die als con férencier optrad in een cabaret- revueprogramma, dat werd gepre senteerd door theaterbureau Anova. Het programma stond onder leiding van Frans van Klingeren, terwijl de zikale omlijsting werd verzorgd dooi Veen. De laatste had met zijn piarn ziek ook een zelfstandig nummer; n pauze toonde hij, dat hij tevens met de clavloline wel raad weet. De Stefani's traden op met een goochelshow, die met een bewonderend applaus werd beloond. Mary Matonel, die het eerste deel van de avond plastische acrobatiek liet zien, bracht het tweede gedeelte een geheel ander genre van haar kunnen: zij danste toen namelijk een Hongaarse dans. De jongleur John Rico deed velen versteld staan en het Larryson-trio veroorzaakte een opgewekte stemming door middel van accordeonklanken. Sluitingsuur voor Leidse middenstand Vanavond en morgenavond kunnen de winkels in Leiden tot negen uur geopend tyn en niet tot half tien. Van P. C. la Fargue had het stede- lyk museum De Lakenhal sinds 1942 twee fraaie schilderyen ln bruikleen van het Leidse Volkshuls. Het zyn ..Gezicht van de westzyde van de Kort Mare naar het zuiden" en „Ge zicht van de westzyde van de Korte Mare naar het noorden". Toen het bestuur van het Volkshuls de schil deryen wilde verkopen, zyn deze De Lakenhal aangeboden en In eigendom aan het museum overgegaan. Dit schildery is de Korte Mare naar het noorden. Men ziet er de Mare- poort op. Links, ter hoogte van de lantaarnpaal staat nu het gebouw van de gem. geneeskundige en ge zondheidsdienst, rechts is de ophaal brug over de Langegracht te zien. De schuiten brachten het vee voor de veemarkt naar Leiden. Muzikale jeugddienst in de Pieterskerk In de Pieterskerk werd gistermorgen een jeugddienst ter voorbereiding het kerstfeest gehouden, die een sterk muzikaal karakter droeg. Medewerking verleende het koor van de Kon. Mare chaussee uit Den Haag onder leiding de heer W. Beyersbergen van Henegou wen, alsmede een koperkwartet var Kon. Militaire KapeL Het koperkwartet speelde, in plaats het orgelspel vóór de dienst, het „Zege koor" uit Judas Maccabeüs. Ook n dienst zweeg het orgel; het koperkwartet voerde ..Exaltate Deo" van A. Scarlatti uit Het koor van de marechaussee zong tijdens de dienst „Nobody knows the troubles I have seen", „Zum Sanctus' van Fr. Sohubert, „O bone Jesu" van D« Palestrina, gezang 18 (Komt allen teza men) en „Stille Nacht". Ds. D. H. Gijsbers preekte over di tekst „Morgen zult gij dc heerlijkheid dea Heren zien". Hij legde daarbij verband tussen de spijziging van het volk Israël met manna in de woestijn en de komst van Christus op aarde om de mensheid door de woestijn van het leven te leiden naar Gods „beloofde land". Reisduif had ook „goed materiaal" Zaterdag heeft de postduivenvereni ging De Reisduif haar jaarlijkse tentoon stelling gehouden in cafë-restaurant Bel- levue aan de Steenstraat. Ook nu bleek het ingezonden materiaal van prima ge halte. zodat de keurmeester J. Jacobz uit Delft het in verscheidene klassen moeilijk had. Ook bij dc hokkampioen- schappen was de strijd uitermate fel. De voornaamste uitslagen luiden: Klas I oude doffers 500 km en hoger: 1. J. van Alphen; 2. T. Platteel; 3. W. Kapaan; 4. A. Siera; 5. A. Siera. Klas 2, oude duivinnen, 500 km en ho ger: 1. J. van Alphen; 2. A. Siera; 3. F. W. Bouwman; 4. P. v. d. Drift. Klas 3. oude doffers 0—500 km: 1. W. Kapaan; 2. J. van Alphen; 3. Gebrs. Pracht; 4. A. Singeling; 5. N. Mank. Klas 4, oude duivinnen, 0500 km: 1. N. Mank; 2. F. W. Bouwman; 3. P. v. d. Drift; 4. N. Mank; 5. T. Platteel. Klas5. jonge doffers. 150—350 km: 1. A. Siera; 2 F W. Bouwman; 3. A. Sin geling; 4. Gebr. Pracht; 5. F. W. Bouw- Klas 6, jonge duivinnen, ISO350 km: 1. F. W. Bouwman; 2. J. van Alphen; 3. J. van Alphen; 4. Gebr. Pracht; 5. A. v. d. Hulst. Klas 7, Jonge dofrrra 0—150 km: 1. J. van Alphen; 2. A. Singeling; 3. A. v. d. Hulst; 4. N. v. d. Wijngaard. Klas M. jonge duivinnen 0-150 km: 1. N. Mank; 2. A. Siera; 3. F. W. Bouw man; 4. A. v. d. Hulst. Beste jonge doffer: J. van Alphen; beste jonge duivin: F. W. Bouwman; beste oude doffer: J. van Alphen; beste oude duivin: N. Mank; beste vogel van het geheel: J. van Alphen. Uitslag hokkampioenschappen: 1. N. Mank 364 4 pnt.; 2. J. van Alphen 364; 3. Gebr. Pracht 3634; 4. A. v. d. Hulst 3634 punt. Wijnen Beaujolais 1955 3.p. fl. Enfre deux Mers 2.75 p. fl. Zoefe Sp. wijn 2.p. fl. CEMEENTE LEIDEN Officiële puhlikatim AUTOBUSDIENST Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 19 december 1958 de aan de N.V. Eltax tot 1 januari 1959 verleende vergunning voor de uitoefening van een autobuadienst binnen de gemeen te Leiden over de trajecten S en K, met de daaraan verbonden voorwaarden, tot 1 januari 1961 hebben verlengd. Leiden, 22 december 1958. Burgemeester en Wethouders van Leiden de Secretaris, de Burgemeester J. BOOL F. H. VAN KINSCHOT In het vandaag verschenen jaarverslag over 1957 van het stedeiyk museum Lakenhal, wordt medegedeeld, dat vorig Jaar 27.761 bezoekers zijn gewei Na het zeer hoge aantal van 46.825 in het Rembrandtjaar ,waa een terugval te ver wachten. Voor tentoonstellingen werden 7556 betalende bezoekers geregistreerd, zodat er ruim 20.000 waren die naar het museum kwamen om de vaste collectie te bezichtigen. Het ia gebleken, dat zich enerzijds een nieuwe groep belangstellenden vormt en dat anderzijde de Leidse bevolking over het algemeen ln deze paselever ie dan zou veronderstellen. Vooral brede lagen uit de universitaire wereld hebben te weinig contact met het museum, aldus het jaarverslag. Omdat het niet mogeiyk Ls. in het be staande gebouw de gehele collectie be hoorlijk op te stellen, hadden in de in richting herhaaldelijk kleine veranderin gen plaats. De uitgebreide verzameling van werk van Florls Vereter werd tijde lijk opgesteld in de Van Mieriszaal. D collectie werd door aankopen weer verrijkt. Teken- en kleurwedstrijd voor Leidse scholieren In de stadsgehoorzaal werd zaterdag middag de uitslag bekendgemaakt van de teken- en kleurwedstrijd van bet Leidse Drankweercomité, die werd uit geschreven ter gelegenheid van de inter nationale drankbestrijdingsdag en waar aan tien Leidse scholen hebben deelge nomen. De deelneming stond open voor de klassen 5 en 6; achthonderd kinderen konden meedoen en vierhonderd kinde ren hebben dat gedün, een percentage, waarover de organisatoren niet ontevre den zijn. Voorzitter H. Wyrdeman opende het feest. Er werd een programma geboden, waarvan de verzorging berustte bij Jan- nie van Duuren met accordeon, de Leid se Sleuteltjes onder leiding van Henk Franke en de hoofdagent van politie R. T. S. Voerman, die een bevattelijk praat je hield over de drank ln het verkeer. Hier volgt dan nog de uitslag van de wedstrijd Irma Heemskerk en Corrie de Jong van dc openbare school Driftstraat; Inge de Kruis en Ton Tefij van de achool Ma- resingelDaan Bodijn en Ada van Lee- wen van de school Haverstraat; Peter Lincewier van de achool Drie-October- straat; Jan Bronsgeest, Jeanne Milane en Neeltje Rotmensen van de school Duivenbodestraat, Lidy van Rossen en Jan Koppelaar van school Langebrug, Chris Lefeber en Ploni Moerland van de school Zuidsingel, Klaas de Vries, Willie van Gent en Annie de Cler van de school Timorstraat, Onno Jongswaard m Ben nie Limburg van de Montessori-school de Rijnsburgersingel en tenslotte Donald Gort* van de school Aalmarkt. Zie vervolg stadsnieuws op pagina 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3