llicuwe £riJtsri)« GToitrant nterim-kabinet bereidt verklaring voor Atlas zendt kerstboodschap uit naar de aarde VEILIGHEID Koningin ontving vandaag Drees en Struycken Nazi-generaal gearresteerd Gevaarlijkste stuk van rijksweg 13 reeds eind volgend jaar verbeterd Djuanda dreigt met een militaire staatsgreep Frans-Brits overleg over vrijhandelszone Roofoverval op bejaarde boer Pilotenstaking in Amerika ZATERDAG 20 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11445 cuHl"! *.I.I IK-l\AriOI\AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastlcft if abcbUucn myn hert in tf^enspoct" Op bres voor Zie pagina 5 Geen nieuwe ministers te verwachten In dit nummer: or het samenstellen van een omvangrijk kerstnummer, dat wij u over enkele dagen hopen te bezorgen. Het Zon dagsblad moet daarvoor ditmaal wijken. In plaats daarvan bieden wij u vandaag, naast het nieuws en de gebruikelijke dagelijkse rubrie ken, een aantal reportages en ar tikelen. Pagina 4 is geheel gewijd aan de vrouw en vervangt het weke lijkse „Blad Zij". Op pagina 5 vindt u de weer gave van een gesprek dat een onzer redaoteuren had met dr. Ir. J. van Veen, een der grote mannen van het Deltaplan. Een bureau ter voorkoming van misdrijven vormt het niet-alle- daagse onderwerp van een repor tage op pag. 6. Voorts op deze pa gina een artikel over het Sint- Thomasltriden en een reportage over de nieuwe motorenhal op Schiphol. Ir. F. Q. den Hollander verlaat de Ned. Spoorwegen. Een vraag gesprek met deze eminente presi- dent-direobeur vindt u op pag. 9. BONN, zaterdagmorgen et is aan de waakzaamheid van de turenbergse politie te danken dat het foepje van aan de Westduitse justitie itsnapte nazi's m Kairo niet met een Ituw lid is uitgebreid. In Neurenberg heeft men namelijk de onnalige s.s.-generaal Bach-Zeiewski, van is beschuldigd in 1934 het bevel iben gegeven een landheer in Oost and te executeren, omdat deze vnpjthieën zou hebben gekoesterd voor •f-A.-ieider Ernst Rohm, wiens ver- lende staatsgreep tegen Hitier (de z.g. löhm-Putsch") in de kiem werd ge- ioord. Men koesterde bij de politie in Neuren- rg het vermoeden, dat ook Bach-Ze- roomemens was, gebruik te ma- een hem door „vrienden" gedaan nbod naar Egypte te vluchten en daar ilitiek asiel te vragen. Bach-Zelewski in worden gearresteerd, nadat een iner onderhebbenden had bekend, dat destijds het executie-bevel had ge- Bach-Zelewski zou destijds in de Neu- nbergse strafgevangenis, waar hij met overige nazi-oorlogsmisdadigers op berechting wachtte, Hermann Göring :en stuk zeep het vergif hebben ge- sn, waarmede deze zich door zelf- rd aan de voltrekking van het dood- onnis kon onttrekken. (Van onze parlementaire redacteur) H.M. de Koningin heeft vanmorgen de demissionaire minister-president, dr. Drees en daarna de vice-president, mr. Struycken, ontvangen. Gister avond trad er een plotselinge politieke windstilte in, waarschijnlijk het gevolg van de omstandigheid dat de Koningin enige tijd nodig had om de adviezen van informateur Beel te bestuderen. De leden van het rompkabinet zijn gis termiddag nog geruime tijd bijeen ge weest. Het is nu wel zeker, dat dit kabi zioh niet demissionair zal laten verklaren, maar dat het wel beschouwd wil worden als een zuiver interim-kabinet, dat opge treden is, omdat er geen ander ministerie te formeren was. In politieke kringen neemt men aan dat de negen niet-socialis- tische ministers weinig behoefte zullen hebben om veelvuldig voor het parlement te verschijnen. Natuurlijk niet omdat zij de betekenis van de volksvertegenwoor diging niet op de juiste waarde schatten, maar omdat zij zich beschouwen als leden van een ovengangskabinet, dat er nu maal moest kómen om vervroegde kiezLngen uit te schrijven. Zij voeren inderdaad het bewind in een abnormale politieke situatie. Het moet niet uitgeslo ten geacht worden dat het nood-karakter dit kabinet ook in zijn opdracht gegeven door H.M. de Koningin, tot uiting zal komen. Het ontslag van de socialistische mi nisters is spoedig te verwachten. Als dit is gebeurd kan de constituerende v« dcring van het interim-kabinet gehouden worden. Deze blijft, waarschijnlijk door tal van staatsrechtelijke moeilijkheden, iets langer uit dan men oorspronkelijk had verwacht. Zo lang zelfs dat men zich kan afvragen of het nog wel mogelijk is dat het interim-kabinet nog maandag voor de Kamer verschijnt om de rege ringsverklaring af te leggen en belasting- ontwerpen af te handelen. Over deze ver klaring kan men ongetwijfeld nog eer langdurig debat verwachten. Men hield dan ook rekening met de mogelijkheid dat de belastlngontwerpen eerst op dins dag worden behandeld. Om het karakiber van het kabinet niet te doen wijzigen schijnt men het er eens te zijn, dat geen ndeuwe ministers aangetrokken moeten worden. De poging van informateur Beel om het gehele de missionaire kabinet Drees te bewegen om vervroegde verkiezingen uit te schrijven, is vastgelopen op het verlangen van de socialistische ministers, dat eerst duide lijk moet worden vastgesteld dat er geen ander kabinet te formeren is. De infor matiepoging van de heer Beel, die dit juist heeft onderzocht, vonden zij niet voldoende. De socialistische ministers wensten een formatie Romme, die daar toe echter nieit bereid is. De socialistische bewindslieden hebben TOT DAN MAX. SNELHEID 70 KM. (Van een onzer verslaggevers) JET GEVAARLIJKSTE gedeelte van rijksweg 13, van Delft-zuid tot het ■t viadukt Overschie, zal reeds eind volgend jaar voorzien zijn van Iweemaal drie rijstroken, gescheiden door een middenberm. Tot zolang zal een maximumsnelheid van 70 kilometer per uur worden ingevoerd op dit weggedeelte. De KNAC weet al te melden, dat volgende maand deze naximumsnelheid bij algemene maatregel van bestuur zal worden af- lekondigd adressen van de KNAC en van de •elftse gemeenteraad, die spoed vroegen ij de verbetering van de zo gevaarlijke ijksweg en die een voorlopige Invoering >n de maximumsnelheid verlangden, eeft Rijkswaterstaat thans medegedeeld, men bij het project ter verbetering de rijksweg een twee- of meerploe- enstelsel zal invoeren en dat verschil- lende stukken tegelijk onderhanden zul len worden genomen, waardoor de ge hele verbetering sneller gereed zal komen, dan aanvankelijk was verwacht. Volgend jaar zal het ook zover komen, aldus meldt de KNAC, dat het verkeer tussen de Hoornbrug in Rijswijk en Delft zuid zich geheel over gescheiden rijbanen kan afwikkelen (zij het nog niet overal over zes rijstroken). Voorts worden in maart 1959 hij de Pauwmolen (Delft-zuid) en nabij de Zwet (halverwege tussen Delft en Overschie) de eerste stukken van het z.g. „wasbord onderhanden genomen. Er wordt steeds aan één weghelft tegelijk gewerkt. Men heeft daarvoor echter drie van de v' bestaande rijstroken nodig. Er zal i hulpstrook gelegd worden, om het v keer over twee rijstroken op gang houden. Van de Pauwmolen, resp. de Zwet, v der naar het zuiden werkend, denkt u in november 1959 over de gehele lengte van het gedeelte Pauwmolen-viadukt Overschie de zes rijstroken en de mid denberm klaar te hebben. Daartoe zal zestien uur per dag, of desnoods nog 1; ger, gewerkt worden. Alleen zal nog niet direct de toplaag van asfaltbeton op de gereconstrueerde weg worden aange bracht. Dat zal later gebeuren, maar het verkeer zal daar dan niet veel hinder van ondervinden. Overigens zal het weg dek eind volgend jaar reeds zeer accep tabel zijn en uiteraard zonder golvingen Binnen een jaar zijn dus de gevaren van ongescheiden rijbanen en van de gol vingen op rijksweg 13 geëlimineerd. Al thans tot aan het viadukt Overschie. Naar de KNAC verneemt zal de verbreding van dit viadukt waarschijnlijk in 1960 plaats vinden en de reconstructie van het laatste (minder gevaarlijke) stukje weg Overschie-Blijdorpsebrug in 1961, aan informateur Beel nog oen ander ver langen geuit: zij wensten dat de behan deling van de belastingvoorstellen zou den worden teruggedraaid tot voor di geruchtmakende ordedebatten. Voor dit punt had informateur Beel een oplossing' gevonden waarmede de socialistische mi nisters zich eventueel akkoord konden verklaren. Uitlevering van nationalistische Chinezen wordt gevreesd DE INDONESISCHE PREMIER DJUANDA heeft gisteren te Djakarta in het parlement gewaarschuwd, dat er een kleine kans bestaat op een militaire staatsgreep. Hij zou zijn best doen, deze te voorkomen, zeide hij volgens A.P. SUKARNO DANST met zijn tweede vrouw, mevrouw Hartini Sukarno, voor een gezelschap van buitenlandse ambassadeurs. Deze foto werd gemaakt tijdens de reis van de president door de Mo- lukken en langs de grens van Nederlands Nieuw-Guinea. De ambassa deurs van de Verenigde Staten, rood China, de Sowjetunie, Canada, Japan en twaalf Afrikaanse en Aziatische landen, benevens hun echtgenoten vergezelden hem. Sukarno nodigde hen herhaaldelijk uit deel te nemen aan de Indonesische dansen. Ikes klinkt uit kosmische ruimte „Hier spreekt de president der Verenigde Staten. Dank zij de wonderen der techniek bereikt mijn stem u vanaf een zich in de oneindige ruimte voortbewegende satelliet. Ik zend u slechts een eenvoudige boodschap. Ik wil u en het gehele mensdom op deze unieke wijze Amerika's wens voor vrede op aarde en goede wil tegenover alle stervelingen overbrengen." Zo klonk gisteravond om kwart over negen president Eisenhowers stem ergens uit de kosmische ruimte. De kerstboodschap van de Ameri kaanse president maakte een eind aan de geruchten waarvan wij giste ren al melding maakten. Eisen howers woorden werden opgevangen te Cape Canaveral, de lanceerbasis voor raketten in de Amerikaanse staat Florida, toen de Atlas-raket daar het dichtst in de buurt kwam. Ongeveer 48 uur voordat de raket werd afgevuurd, was de korte boodschap opge nomen. Zij werd nu doorgezonden naar Washington, waar president Eisenhower zelf als eerste de heruitzending hoorde. „Dit is een van de verbazingwekkendste dingen in deze tijd van grote uitvindin gen". aldus het eerste commentaar van de president De volgende proefneming zal. zoals wij gisteren al meldden, het zenden van een boodschap vanaf de aarde ZATERDAG NA KERST: Treinenloop als op zondap De treinenloop op de zaterdag na de Kerstdagen zal geschieden volgens de dienstregeling voor zondagen. Dit komt op neer. dat in vele gevallen van i beperkte treinenloop sprake zal zijn. Door auto gegrepen. Te Heiloo is gis teren bij het oversteken van de Rijks straatweg de 75-jarige mevrouw De Boei door een auto gegrepen en een eind mee gesleurd. Zij overleed ter plaatse. PRESIDENT EISENHOWER zendt boodschap uit kosmische ruimte 58936 onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 jan. het abonnementsgeld voor het le kwar taal 1959 a f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bii u een kwi tantie wordt aangeboden en het Is eemakkelllk voor onze admini- De abonnees, die gewend zijn het abonnement per iaar re betalen, ge lieven f 30— te gireren. Wilt u er vooral op letten dat het iuiste adre9. waar de krant be- zored wordt op het strookje wordt De betaling kan ook eeschieden aan ns loket: Steenstraat 37 Bii voorbaat vriendelijk dank voor •iw medewerking. DE ADMINISTRATIE liet zijn, die dan door instrumenten in de neus van de raket zouden moeten worden geregistreerd en vervolgens weer naar de aarde moeten wordeb teruggezonden. Eert van de volgende stappen die zal worden genomen, zal zoals president Eisenhower opmerkte, het uitzenden van beelden door een satelliet zijn. Het Ame rikaanse ministerie van landsverdediging ging nog verder, door te verklaren dat ln de toekomst aardsatellieten zullen worden gebruikt voor de overbrenging van tele foon-, telegraaf- en televisieseinen, zodat de intercontinentale diensten hierdoor sterk kunnen worden uitgebreid. De Atlas-raket die nu om de aarde draait, zendt aldus het ministerie op twee frequenties naar de aarde uit: van 132.435 en 132.905 megahertz. Overal in de westelijke wereld is men enthousiast over het Amerikaanse succes. „De Verenigde Staten liggen momenteel voor op de Sowjetunie", zo is de algemene reactie. Aan de andere kant zijn er ook sen die geloven dat Rusland binnen kort met iets groots zal komen om het mensdom ervan te overtuigen dat men ook achter het IJzeren Gordijn niet stil zit. Een van de deskundigen te Cape Canaveral verklaarde, dat nu is be wezen dat de Verenigde Staten in staat zijn, grote en zware satellieten op ruimtereizen nauwkeurig te be sturen. Deze satellieten zijn groot genoeg om mensen te vervoeren. Bovendien zou een raket als de gis teren gelanceerde Atlas kleinere raketten kunnen lanceren om Venus en Mars te onderzoeken of om in banen om de zon te worden ge bracht. „De regering heeft altijd een mili taire staatsgreep tegengegaan en zij is van mening, dat deze niet in dit land zal voorkomen. Maar dit zou kunnen gebeuren, indien de regering en het parlement minder tact zou den gebruiken." De regering zal haar uiterste best doen dit te voorkomen, verklaarde Djuanda. zonder duidelijk te maken wat hij zijn opmerking over tact bedoelde. hij wees erop. dat krachtens de noodtoe stand of staat van oorlog en beleg, die de vorige week met een jaar verlengd werd, het parlement slechts beperkte bevoegd heden heeft. „Ondanks de noodtoestand tracht de regering het land te redden. Het parlement kan zijn taak voortzetten, zolang de staat van oorlog dit toelaat. In al deze dingen moeten wij verstandig blijven, ter voorkoming van ongewenste situaties", aldus zei bij bij de behande ling van de begroting voor 1950. waarbij de militaire uitgaven met 35 procent hoogd worden. In nationallstisch-Chinese kringen te Taipeh op Formaso is grote opschudding ontstaan, naar aanleiding van berichten, dat de ambassadeur van communistisch China In Djakarta de Indonesische rege ring heeft veriocht om alle Chinezen, die tijdens de Indonesische opstand werder aangehouden, naar rood China uit te wij len. In officiële kringen te Taipeh sprak men de overtuiging uit. dat de Indi slsche regering aan een dergelijk verzoek niet kan voldoen. Het Indonesische persbureau Antara heeft het bericht, waarin de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Sufban- drio verklaarde, dat Engeland oorlogs schepen zou leveren, herroepen. Suban- drio zou hebben gesproken over oorlogs materiaal". De president van India, Rajendra Pra sad. heeft na een staatsiebezoek van elf dagen afscheid genomen van Indone sië. Hij hoopte, dat zijn bezoek de be trekkingen hechter had gemaakt. Sukar no zeide. dat beide volken elkaar lief hebben. 0 Een woordvoerder van het Indonesi sche consulaat-generaal te Singapore heeft bekend gemaakt, dat de Indonesi sche regering haar onderdanen verboden heeft Singapore te bezoeken met het doel einde te maken aan de bedrijvigheid UIT PARIJS wordt gemeld, dat Frankrijk en Engeland begin januari diplomatiek overleg zullen plegen over de vrijhandelszone. Ge tracht zal worden, de impasse in de besprekingen te doorbreken, voor dat deze op 15 januari worden her vat. Deze stap volgt op de bespre kingen van deze week tussen gene raal De Gaulle en de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd. Intussen heeft Engeland aangeboden, de invoerquota ven de O.E.E.S.-landen met meer dan 24 miljoen pond sterling (ongeveer 240 miljoen gulden) te verho gen. Dit is bekendgemaakt In een nota aan die landen, waarin de voorstellen, die Engeland maandag mondeling op de Parijse conferentie van de O.E.E.S. heeft gedaan, nog eens schriftelijk uiteen wor den gezet. Zij houden ln. dat Engeland invoercon tingenten voor goederen uat de zes E.E.G.- landen tot een maximum van drie pro cent der nationale produktie zal instellen, mits deze tegenover Engeland hetzelfde doen Het Britse aanbod werd gedaan ln verband met het feit, dat de E.E.G.-lan- den van 1 januari af bij het inwerkintre- den van de Euromarkt elkaar dezelfde voorkeurbehandeling zullen geven Dat er ook in Engeland vooraanstaande kringen zijn, die het helemaal niet de Britse politiek ten aanzien var vrijhandelszone eens zijn, blijkt uit de kritiek, die het onafhankelijke Britse weekblad Economist en de linkse New Statesman hebben lalen horen op de hou ding. die de Britse afvaardiging maandag te Parijs heeft aangenomen. De Economist meent, dat het dreigen van Engeland met economische vergel dingsmaatregelen tegen de zes E.E.G.- landen weinig zin heeft, omdat Frankrijk, de meest onverzettelijke van de zes, zich in feite weinig zorgon maakt over de be perkingen. welke Engeland aan de Franse export kan opleggen. De Britse regering heeft volgens het toonaangevende blad de fout gemaakt, dat zij de kracht van de positie van Engeland overschat ln dc ver keerde veronderstelling, dat zij een over eenkomst tot stand kan brengen door de Fransen te isoleren. De New Statesman schreef, dat Enge land sedert 1945 zijn tweeslachtige houding tegenover Europa heeft hervat door plan nen ter bevordering van eenheid te steu nen en intussen te weigeren, er zelf» aan deel te nemen en dan schreeuwend te pro testeren. als die plannen werkelijkheid dreigen te worden. Dit getekende overzicht toont de vijf door mensen gemaakte satel lieten die nu om de aarde draaien: de pas gelanceerde At las, de Explorers I en IV, de Vanguard I en de Spoetnik III. Te Arnhem zijn naar eerst thans be kend is geworden in de nacht van woensdag op donderdag twee gemaskerde overvallers binnengedrongen in de boer derij van de 78-jarige landbouwer W. Lo- dewijk, wonende op het terrein van het Nederlandse openluchtmuseum. De boer had een tijd geleden enige koeien ver kocht en hij had daardoor geld in huis. De overvallers moeten met dit feit op de hoogte zijn geweest. Omstreeks midder nacht drongen zij naar binnen en dreig den de bejaarde, alleenwonende man met een broodmes en sloegen hem in het ge zicht. De boer gaf beide onverlaten zijn geld, ruim 1 3000, waarvan dc overvallers hem een klein bedrag hebben teruggege ven. Tevoren hadden de indringers een poging gedaan de hond van de boer te vergiftigen, maar op het smeken van de landbouwer, toch vooral het dier te spa ren, lieten zij het beest lopen. Met de woorden: „Als je de politie roept, ga je er aan", verdwenen zij. De boer heeft direct hulp ingeroepen en is naar de eveneens op het terrein van het museum wonende heer Bon gelopen, hoofd van de bouwkundige afdeling, die direct de politie waarschuwde. Deze be gon het onderzoek met een politiehond Van de daders ontbreekt nog alk spoor der Indonesische opstandelingen te Sin gapore, welke nog steeds voortgaat, hoe wel de Indonesische regering een zwarte lijst van opstandelingen bij de regering van Singapore heeft ingediend. 0 De begroting omvat 28.9 miljard roe- piah aan uitgaven, waarvan 5 miljard voor het leger, vloot en luchtmacht elk 1 miljard of het dubbele van een jaar tevoren. Het tekort is 8 miljard. Zij werd aangenomen met 119 tegen 31 stemmen van de Masjoemi. Ongelukkig tijdstip De Amerikaanse vereniging van ver keersvliegers heeft de afgelopen nacht een staking afgekondigd voor haar leden, die In dienst x(Jn van de maatschappij Ame rican Airlines. Verwacht wordt dat de staking zich snel door de Verenigde Sta ten zal verspreiden. Dc slaking komt op een zeer ongelukkig ogenblik, omdat er tegen de kerstdagen en nieuwjaar meer dan anders zal worden gereisd. In Chicago worden onderhandelingen gevoerd om een oplossing voor bet con flict voortgekomen uit een loonregeling die de vliegers niet accepteren te vin den. Er zijn echter geen aanwijzingen dat een regeling in richt is. Sinds augustus van hot vorige jaar hebben de piloten bij de American Airlinea zonder oontract gewerkt. Dagelijks vervoert deze grote maat schappij, die is gevestigd aan de Ameri kaanse oostkust, 24.000 passagiert;. Tussen nu en nieuwjaar waren behalve de ge wone vluchten nog honderd extra-vluch ten volgeboekt. De maatschappij la nu onmiddellijk begonnen, plaatsruimte voor haar passagiers te krijgen bij andera maatschappijen. Bijzonder zacht decemberweer (Van onze weerkundige medewerker Vergezeld van regen drong vrijdag zeer zachte lucht on» land binnen, waarin de temperatuur tot 10 A 12 gr. C. i* gestegen. Voor deze tijd van december zijn het zeer hoge temperaturen. Bij Ierland ligt een depress ie, waaromheen zachte lucht blijft toestromen, maar waarmee ook enkele storingen met regen ons land bereiken. Tijdens het weekend zal het weer daarom sterk toiiielualllg blijven, al mogen u>y ook zondag enkele opklaringen ver wachten. De koude lucht i« nu geheel naar het uiterste noorden van Europa verdreven, zodat in de meeste landen de temperatuur voor december belangrijk boven nor maal ligt. ir WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen, maar ook opklaringen. Ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Ieta lagere tempe raturen. (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN 26 december: Volle Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur 5? Grenoble Nice Berlijn g hrb8Cn Ï?I ÏIS* ïtSe IBBEESTP. 175 *TEL,23557

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1