ti\ KOLEN Dienstbaarheid wezenlijke karaktertrek van de pers Oud-ambtenaren starten met „actie om recht" STAATSSECRETARIS TOT JUBILERENDE N.D.P. bakken met appelen! Nog sterkere positieve houding mogelijk en gewenst Paard heeft heimwee Herenmode Tip Crown no-iron shirts PeeksGloppenburg Mik ojan naar Washington in januari Streeft werkcomité naar politieke partijvorming? EE Daders moordaanslag op slagerszoon al gepakt Liftgever door Rooie Henk in nek geschoten DE TIP VAN BOOTZ 5 VRIJDAG 19 DECEMBER 19S8 Directeur Zuivelbureau biedt ontslag aan Op verzoek is aan de heer H. Dorlas om persoonlijke redenen eervol ontslag verleend als directeur van het Nederlands zuivelbureau. Het bestuur van dit bureau heeft deze aanvrage met leedwezen aan vaard met dank voor de door de heer Dorlas bewezen belangrijke diensten. De heer Dorlas heeft zich bereid ver klaard zijn functie te blijven waarnemen totdat een nieuwe directeur zal zijn ge vonden. Thijs de Tuinman zegt: Heerlijk 'J De vereniging De Nederlandse Dag bladpers heeft gisteren haar gouden jubileum gevierd en hoe kon het anders: de rec^tie van deze man- nen-van-de-publiciteit was bijzonder geanimeerd en druk bezocht. Op de foto ziet men hoe de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonk man, het bestuur zijn gelukwensen aanbood. bladondernemingen in Nederland (behalve „De Waarheid") lid zijn, heeft gisteren in Amsterdam, in het Koninklijk instituut voor de tropen, op grootse wijze haar vijftigjarig bestaan gevierd. Behalve naar de rede van de voorzitter, drs. W. van Norden (die we gisteren reeds hebben weer gegeven), kon men luisteren naar de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. R. G. A. Höppener en naar prof. mr. L A. Diepen horst, hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Tevens werd een bijzonder druk bezochte receptie gehouden. Behalve mr. Höppener waren nam de regering aanwezig de staatssecn rissen van binnenlandse zaken, p.b.o. bezitsvorming en van sociale zaken volksgezondheid, ars. W. K. N. Schmel- zer en mr. dr. A. A. van Rhijn. Ook dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noordholland en de burgemeesters van Amsterdam en Utrecht waren i wezig. Uit universitaire kring zagen prof. dr. K. Baschwitz, oud-hoogleraar in de perswetenschap aan de Stedelijke universiteit van Amsterdam, diens op volger prof. mr. dr. M. Rooy en dr. E Diemer. lector in de perswetenschap aan de V.U. Uit het organisatieleven wa ren onder anderen ter receptie de heei A. Borst Pzn. voorzitter var. het Ver bond van protestants-christelijke werk gevers, mr. A. B. Roosjen, voorzitter var de N.C.R.V. en de heer Joh. A. Conjong, voorzitter van de Ned, christelijke gra fische bedrijfsbond en de besturen der journalisten. Van de andere autoriteiten noemen we nog mr. J. A. Jonkman, zitter der Eerste Kamer. Overheid en pers Zoals gezegd, sprak na drs. Van Nor- dpn mr. Höppener. Deze betoogde, dat een gezonde open bare mening een wezenlijk bestanddeel voor elke krachtige samenleving is, name voor een waarachtig democratisch staatsbestel. De taak van de pers is hi op- en uitbouwen van een gave openbare mening. Zij moet de aandacht van haar lezers richten op de algemene zaak; zii moet de belangstelling hiervoor stimu leren. plichten i dit doel De rechten aldus de taak geworteld hun verhevenheid en aard. Deze diei baarheid zag hij ook als haar me wezenlijke karaktertrek. In het algemi geeft de Nederlandse perswereld blijk van epn juist inzicht en verantwoorde lijkheidsbesef aangaande deze norm. al dus mr. Höppener. Toch pleitte hij voor een „hernieuwde en voortgezette bezin ning op dit beslissend uitgangspunt, om dat ongetwijfeid een nog sterker positief gerichte houding van de pers mogelijk i gewenst is.' Overheid en pers ontmoeten elkaar op hetzelfde terrein van de openbare me ning waarvan de vorming een taak voor beide is, zo meende de staatssecretaris. Zij doen dit vanuit een verschillende ge- chtshoek: de pers. orgaan van de aatschappij. doet dit van onderop. BANDRECORDERS VOOR OORLOGSBLINDEN Op de december-reiinie van Brabantse oorlogsinvaliden is gisteren aan veertien oorlogsblinden een bandrecorder aangebo- door de stichting Moveo (meer ont spanning voor ernstige oorlogsgewonden». Uit de gehele provincie waren de invali- »n in bijna zestig auto's naar Breda gere- ;n, waar zij in de kantine van de n.v. Hero werden ontvangen. Het gezelschap, dat uit ongeveer 200 personen bestond, werd even later door het Bredase gemeen tebestuur in het culturele centrum De Beijerd verwelkomd. Daarna woonden ze filmvoorstelling bij in een der Bredase theaters en de rest van de dag hebben ze op de Koninklijke Militaire academie door gebracht. staande temidden van het volk, de i held streeft betzelfde na als gezags- instantie en dus van bovenaf. Dit verschil duidt volgens mr. Höppener niet op een tegenstelling. Het gezamenlijk doel blijft intact. Bezinning en verdieping van deze zijde der democratische staatgeachtc, achtte hij een historische noodzakelijk heid. Prof. mr. I. A. Diepenhorst, hoogleraar aan de V.U., besprak de voor- en nade len, die zich openbaren in het perswezen Hij deed dit rijkelijk geïllustreerd met merkwaardige voorbeelden, waarna hij besloot met de woorden: U zult willen instemmen met een oproep, uitgaande tot een ieder die wenst te leven vanuit de werkelijke grondslagen van ons natio naal volksbestaan, om bij alle tegenstel lingen van godsdienstig geloof, staatkun dige overtuiging en culturele opvatting, te houden aan de zowel algemeen menselijke als zuiver christelijke i ping: de waarheid ook door dagblad pers te verdedigen. BB-kringhooftleii mogen ook raadslid zijn De Kroon heeft het beroep van enige nwoners van de gemeente Druten tegen en besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland, waarbij een Drutenaar is toe gelaten als raadslid, hoewel hij kring- hoofd is van de B B (waaraan de ge meente ^en belangrijke financiële steun verleent), ongegrond verklaard. De Kroon woog, dat de betrokkene in dienst is een zelfstandig rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam, zodat het vervullen deze functie geen beletsel vormt om hem als lid van de gemeenteraad toe te Dit is een verhaal o een paard, en dit verhaal heeft ons zo ontroerd, dat het niet voor ons kunnen houden. Het komt uit Enge land en het paard heet Charlie. Charlie dan is geboren op een boer derij in het graafschap Cardigan shire, maar kortgeleden kreeg hij een nieuw baas. wiens boerderij meer dan 300 km verder is gelegen, nl. in Dunmow in Essex, aan de oostkust van Engeland. Nu zegt men daar: We hadden het wel verwacht, achteraf bezien had Charlie heimwee. Vrijdag werd het heim wee Charlie te machtig en hij ging ef vandoor. Heel Engeland staat er van op de kop. De Britse automobielclub heeft de wegenwachten opdracht gegeven goed op te letten, en politie en boe ren zijn eveneens gewaarschuwd Tot op heden heeft men hem nog niet kunnen vangen. Het was tel kens: bijna, maar op het laatste ogenblik wist Charlie toch nog altijd aan zijn belagers te optkomen. Het laatst is hij gezien in Baldock in Hertfordshire, op ongeveer 50 km van de boerderij vanwaar hij zijn reis begon. Dit betekent, dat het dier al acht rivieren is overgestoken en twee spoorbanen en vijf drukke verkeerswegen. Tal van kleine dor pen is hij op zijn weg gepasseerd, steeds in regelmatige draf. Zijn snelheid in aanmerking ge nomen, wordt geschat, dat Charlie thans ergens ten zuiden van Ban bury in Oxfordshire moet zijn. Die- renkenners hebben verklaard, dat honden en katten wel eens naar hun oude tehuis zijn teruggelopen over een afstand van meer dan 300 km. doch dat dit bij een paard nog nooit is geconstateerd. „Gewoonlijk." zo betoogde een deskundige, „zwerft een paard enige tijd rond. maar als het andere paarden tegenkomt zal het zich bij hen voegen." Maar Charlie doet dat niet. Hij is op weg naai de woeste heuvels van Wales waar tjij zijn jeugd heeft VehhaJk (25 met volle P&C-garantle krimpvrije no-iron poplin helder wit nieuwste boordmodel dress manchetten diverse mouwlengten. Een kostbaar merkshirt als P&C - Kerstgeschenk voor de speciale prijs van A MERIKA heeft i A om aan de Anasias Mikojai Russisch verzoek •ste vice-premler isum te verstrek- bezoek aan de V.S. Inge willigd. Volgens de aanvraag uit Moskou wil Mikojan begin januari voor twee we ken als gast van ambassadeur Mensjikof naar Washington komen. In Washington verwacht men. dat Mi kojan, die als de naaste medewerker van Chroesjtjsef wordt beschouwd, ook Dul les of mogelijk zelfs Eisenhower zal willen bezoeken. Het wordt aannemelijk geacht dat er dan over handelskwesties en de kwestie Berlijn zal worden gesproken. Mikojan zal de hoogste Sowjet-autoritcit zijn. die ooit een bezoek aan Amerika bracht. Hij is een deskundige op het gebied van handelsaangelegenheden en een van de weinig vroegere medewerkers van Sta. lin. die nog bij de machtshebbers van het Kremlin in aanzien staat. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat het bezoek van de eerste vice-premier zal worden gevolgd door een reis van Chroesjtsjef naar de V.S. Verdronken. In een sloot te Alkmaar is het stoffelijk overschot gevonden van de 53-jarige makelaar S. Dekker uit Alkmaar, die reeds zes weken werd vermist. Tegen AOW-korting op pensioen (Van een onzer verslaggevers) N AANTAL gepensioneerde ambtenaren heeft plannen ge reed om een grootscheepse lande lijke actie te starten met het doel een eind te maken aan het onrecht, dat de gepensioneerde overheids- BINNEN 24 UUR NA MISDRIJF AMSTERDAMSE recherche heeft gisteravond de twee daders van de moordaanslag op de 20-jarige slagerszoon Gerrit Pfrommer uit Harderwijk in de woning van een hunner gearresteerd. Het zijn de 25- jarige chauffeur H. B., die „Rooie Henk" wordt genoemd en de 23- jarige monteur Gerrit J., beiden uit Amsterdam. J. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Rooie Henk blijft nog ontkennen. De toestand van het slachtoffer is nog steeds ernstig. Inspecteur T. Sanders vertelde tijdens :en persconferentie hoe men de daders :o snel had kunnen inrekenen. Enkele iren na de moordaanslag had de :herche al een schat van gegevens binnen door mededelingen van de politie uit vele delen van het land. Toen gistermorgen de Opel in de Scha- [erlaan in Amsterdam werd gevonden :n daarin bloedsporen en vingerafdruk- ten werden aangetroffen, kon men lang- amerhand het net om de daders gaan dichthalen. Tegen het donker arresteerde inspecteur Sanders in het huis van Ger- J. de beide volkomen verraste jonge nnen. Gerrit J. wees in de tuin achter de woning de plaats aan waar het pistool begraven was. Later vertelde hij uitvoe rig de gebeurtenissen van de vorige dag. De twee jongens waren al geruime tijd werkloos. Zij maakten verschillende ke is naar Duitsland, waar de Gerrit J. woont. Vorige week had hij i zijn vriend de revolver laten zien en zo was bet plan gerijpt tot een overval. Woensdag was het tweetal liftend op weg naar Duitsland, maa Apeldoorn strandden ze. Ze probeerden nachtlogies te krijgen bij het Leger des Heils, maar dit werd hun geweigerd. Ze besloten de volgende dag terug te liften naar Amsterdam. Bij Hoevelaken nam de slagerszoon hen in zijn Opel mee. Deze praatte derweg over het vele geld, dat hij bij zich had, maar volgens Gerrit J. er nog helemaal geen plan voor de slag. Dat plan ontstond eerst in Amster dam. Rooie Henk, die alleen achterin zat. gaf Gerrit J. een knipoogje en dez greep. Er moest wat gebeuren Op verzoek van de jongens reed de slagerszoon de donkere Kruislaan Rooie Henk beval de chauffeur plotse ling te stoppen. Hij loste daarop twee schoten, die de slagerszoon in de nek troffen. Deze strompelde de auto c viel languit op de weg neer. Rooie Henk ging hem achterna en schoot zijn slacht offer in de buik. Inmiddels had Gerrit J de plaats van de bestuurder in de auto ingenomen en toen Rooie Henk de wagen binnenschoot, reed hij in snel tempo de Het was eerst de bedoeling om de wagen naar Duitsland te rijden, men moest van dit plan afzien omdat de bloedsporen te veel de aandacht den hebben getrokken. Dus werd de auto in de stille Schagerlaan geparkeerd de beide jongens gingen lopend naar huis. Rooie Henk was voor de justitie nog een onbekende. Gerrit J. heeft al e straflijst met diverse veroordelingen. In lift bekneld. De 60-jarige timmerm. S. Schipperheijn uit Nijmegen gebruikte bij zijn werkgever, een ijzerhandel, goederenlift als personenlift, maar raakte bij een poging de lift stop te zetten kneld tussen hek en lift. In een zieken huis overleed hij aan de opgelopen wondingen. Gezellige mensen stoken 2-- -A «Ti dienaren wordt aangedaan door de korting van hun pensioenuitkerin gen, waarvoor zij vaak hun leven lang premie hebben betaald, met de A.O.W.-uitkeringen. Er is een werkcomité gevormd, dat „op radicale wijze de strijd voor de belangen der gepensioneerden wil voeren en daartoe de medewerking inroept van wat het noemt het legioen van gepensioneerd en actief dienend overheidspersoneel." De organisato ren van de actie willen geen vereni ging of bond stichten, maar optreden als het centrale punt, van waaruit de actie wordt geleid. Om de onvermijdelijke uitgaven te kunnen bestrijden wordt een zg. brief- kaartpostzegelactie op touw gezet, waar voor men inmiddels vergunning heeft gekregen, en die erop neerkomt, dat aan postbus 166 in Schiedam briefkaarten, vermeldend naam en adres, alsmede het aantal kiesgerechtigden in het betrokken gezin, worden gezonden en waarop mi nimaal een kwartje en maximaal een gulden aan postzegels extra wordt ge plakt. CIJFERS De organisatoren van de actie hebben wat cijfers verzameld en zijn tot de con clusie gekomen, dat er rond 475.000 be langhebbenden zijn. Zij voegen daaraan toe, dat deze telling geheel buiten de bonden van overheidspersoneel is om gegaan en dat de bondsbestuurders mis schien even verrast kullen opkijken. Ove rigens wil men de bonden wel benaderen en instemming met de actie vragen. „Wij zijn van mening, dat. waar hpt werk van de bonden zonder succes is gebleven, er toch iets gedaan moet wor den. Wij hopen, dat de bonden ons ini tiatief zullen steunen", zo wordt gezegd. Het werkcomité heeft verder sis volgt geredeneerd: 475.000 „verongelijkten" hebben zonder twijfel minstens écn per soon nsast zich wiens of wier belangen voor honderd procent parallel lopen en afhankelijk zijn van de hunne. Dat be tekent dus 950.000 kiesgerechtigden voor de Tweede Kamer. „Bij een kiesdeler van 35.570 (in 1956) betekent dit. dat we. theoretisch gezien, volstrekt niet weer loos zijn. En het „legioen" sou uit de zittende kamerleden, die ztch nu reeda voor onze zaak verdienstelijk hebben gemaakt, aangevuld met op de voor grond tredende mensen uit de eigen be weging, een groep in de volksvertegen woordiging kunnen vormen, die niet weerloos zou staan tegenover een on recht, dat ons thans wordt aangedaan." aldus een communiqué van de werk groep. In een mondelinge toelichting ver klaarde een van de woordvoerders van het werkcomité, dat dit alles niet als een soort van dreigement om zelf een politieke partij te stichten mag worden opgevat, maar dat het meer moet woi^ den gezien als een aanduiding van de macht van het getal, dat in deze zaak een rol van betekenis moet kunnen DC TIP VOOR CLKF OAO Benelux-voorstel aanvaard Luns: Geen verzwakking van het NAVO-schilcT TNE UITEENZETTINGEN van de N.A.V.O.-opperbevelhebbers met con- crete mededelingen over de sterkte van de Sowjet-strijdkrachten, hebben nog eens duidelijk onderstreept dat niet aan verzwakking van het N.A.V.O.-schild mag worden gedacht." Aldus verklaarde minister Luns gistermiddag na de laatste bijeenkomst van de N.A.V.O.-raad in Parijs. De raad is gisteren uiteengegaan na een conferentie van drie dagen over militaire, politieke en economische problemen. Onder andere is het door minister Staf ingediende rapport voor een doelmatiger werking van de organisatie aangenomen, doch dit rapport zal niet worden gepubliceerd omdat het een „interne kwestie" betreft. Mr. Luns verklaarde, even voordat h(j terugreisde naar Nederland, dat de kwestie-BerlUn het hoogtepunt van de be sprekingen heeft gevormd, doch dat daar naast ook mnitair-technische kwesties grote aandacht hebben gekregen. Minister Luns had zich al eerder zeei tevreden getoond over het verloop var de conferentie. Ook zijn Amerikaanse col lega Dulles verklaarde trouwens dat het een van de beste N.A.V.O.-vergaderingcn tot op heden ls geweest. In een communiqué, dat na afloop werd uitgegeven, wordt nogmaals nadrukkelijk gezegd, dat niet mag worden toegegeven de Russische dreigementen. De raad zal de kwestie-Berlijn nauwlettend In 't oog houden en spoedig overleg plegen /er de antwoorden die op de Sowjct- ita's zullen worden gegeven. Een regeling van de Duitse kwestie dient volgens de vijftien N.A.V.O.-landcn te worden verbonden met regelingen voor de Europese veiligheid en een overeen komst voor gecontroleerde ontwapening. Over de economische samenwerking zegt het communiqué dat de in de organisatie toegepaste methode goed beantwoordt aan de behoeften, doch dat een zekeren sou plesse bij de procedure betere praktische resultaten zal opleveren. Wat betreft de Europese handel wordt gezegd dat de raad het zo spoedig moge lijk tot stand komen van een „multilate rale associatie" van de E.E.G.-landen met de overige leden van de O.E.E.S.-leden nodig acht De raad spreekt dan ook de hoop uit dat pogingen om een oplossing voor deze kwestie te vinden zo spoedig mogelijk zullen slagen. Op de laatste dag van de conferentie ls ook het visserijgeschil tussen Engeland en IJsland te sprake gekomen. De Brit- hen hebben voorgesteld, hun oorlogssche pen twee mijlen verder buiten de IJs landse wateren te houden. Dit echter op voorwaarde dat de IJslanders hun be- schermingavaartulgen binnen zes mijl uit de kust terugtrekken. Dit zou een tijde lijke regeling kunnen zijn, geldig tot da internationale zeerechtconferentle In 1960. Wat U bakt met Neerlands blozende appelen is altijd lekker! Smullen maar. En 't is."ook nog reuze" gezond

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5