Jlicttuic £eiksrt|c (fournnl norme raket als satelliet in baan om de aarde Wie betaalt herbegrafenis stadhouder Willem J? Boelganin geeft al zijn fouten toe Crisis loopt ten einde: zeer binnenkort rompkabinet „FEIT VAN HET JAAR" IN AMERIKA Atlas heeft compleet zend- en ontvangstationaan hoord Zetelverdeling nog niet definitief bekend VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen Advertentie-afdeling Te) 3)441 ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 CUM* I t.LIJK-NA HON AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „itantuastfcfi is ghfbleuen myn bert ia tcatienspoct" Negenendertig»!? jaargang no. 11444 Volledig; pensioen •l.O.ÏÏ'. gewenst Zie pagina 5 DE AMERIKAANSE LUCHTMACHT heeft vannacht een prestatie van grote betekenis geleverd door een intercontinentale Atlas-raket in een baan om de aarde te brengen. Het is nog niet eerder voorgekomen dat een intercontinentaal projectiel zo volkomen kon worden beheerst, dat het in een bepaalde - van tevoren berekende - baan kon worden gebracht. Bovendien is bet nu niet zo, dat de raket een kunstmaantje op zijn plaats heeft gebracht, maar in dit geval draait de gehele derde trap van de raket om de aarde. De deskundigen i President Eisenhower noemde het succes een duidelijke stap voorwaarts in de ruimte-operaties. Een stap, die ïieuwe mogelijkheden voor de Verenigde Staten en voor de gehele mensheid opent. Een medewerker van de af- leling ruimtevaart der Convair-fabrieken, dr. Ehricke, verklaarde dat het slagen van dit experiment aantoont dat de romp van een raket als ruimtestation zal kunnen wor den gebruikt. „Wij kunnen de mens straks met een Atlas in de ruimte brengen, waarbij speciale regelingen moeten worden getroffen om hem in het leven te houden." de satelliet is aanzienlijk groter dan dat de derde Russische Spoetnik die nog steeds om de aarde draait. Deze laat- weegt volgens officiële Russische ge- sns 1.305 kilo Ikes stem in de satelliet Voor dc eerste keer schijnt presi dent Eisenhower direct bij de voor bereidingen van een ruimtereis be trokken te zijn geweest. Er doen namelijk geruchten de ronde, dat Eisenhowers stem uiteraard wanneer de proef slaagt te ho ren zal zijn uit de satelliet. Een verklaring van de president zou zijn opgenomen op aarde, in de satelliet zijn aangebracht en nu kunnen worden uitgezonden door op aarde op een knopje te druk ken. De geruchten zijn niet bevestigd en niet tegengesproken, maar on waarschijnlijk kan men ze niet noe men, gezien het „radio-ontvangst en zendstationnetje" dat de Atlas op zijn reis meevoert. Het was twee minuten na midder nacht, Nederlandse tijd, toen het enorme projectiel met donderend ge raas de lucht inging. Men verwachtte dat het, als gewoonlijk, was afge vuurd naar een doel ergens in de oceaan en pas toen het geruime tijd in de lucht was, werd meegedeeld dat 't na ongeveer twee uur in een haan om de aarde zou moeten draaien. Op het moment van de lancering woog de raket met zijn drie motoren 109.800 kilo. Twee van de motoren werden af geworpen nadat zij waren uitgewerkt. Die eerste twee motoren gaven het laatste en grootste gedeelte van de Atlas de der de trap dus een stuwdruk van 75.000 kilo. De derde motor, die nu meedraait om de aarde, had een stuwdruk van 30.000' kilo. Toen de eerste zware motoren waren afgeworpen, woog de satelliej die over bleef tussen de 3.825 en de 3.915 kilo. Zij legt haar baan om de aarde af in onge veer honderd minuten. Het gewicht „Chroesjtsjef had groot gelijk Geheel de wereld weet nu, dat Nikolai Boelganin, eens na Chroesjtsjef de grootste man in Rus land, staatsgevaarlijke praktijken heeft bedreven. De ex-premier is namelijk uit de politieke duisternis voren getreden zoals radio- Moskou zich uitdrukte om zijn zonden te belijden in de vergadering van het centrale partijcomité. Boelganin heeft nu toegegeven, dat kame raad Chroesjtsjef groot gelijk had toen hij hem een lid van de in ongenade gevallen anti-partijgroep noemde en hij voegde daaraan toe, dat mannen als Malenkof en Molotof al geen haar beter Het felste lid van de anti-partijgroep bleek de vroegere minister van buiten landse zaken Molotof te zijn, „een man die van het leven en het volk was ver vreemd en die niets van industrie of 1 landbouw wist.' En Malenkof was „een intrigant die tot elke gemene streek en tot elke gruwel in staat was." Boelganin kreeg de gelegenheid om zijn aanvallen te doen als voorzatter van de economische raad Stawropol. Samen met Malenkof. Molotof. Kaganowitsj en Sjepilof vormde hij, zoals bekend, de anti-partijgroep. Zij werden verraders genoemd van het voortschrijdende com munisme langs de Leninistische weg. Boelganin verklaarde dat hij de nominale leider van de opstandige groep is ge weest „Toen de aniti-partljactiviteiten van Malenkof, Kaganowitsj. Molotof Sjepilof zich in 1957 ontwikkelden, steunde ik hen en werd hun maestri! der en medeplichtige. Omdat ik in die tijd voorzitter was van de ministerraad, werd ik niet slechts medeplichtige, maar ook de leider. De anti-partijgroep kwam op mijn ministerie bijeen, waai tegen de partij gerichte activiteiten op touw wenden gezet" Nu heeft zijn werk bij de economische raad Boelganin echter „het genie e wijsheid doen be*e//en van de politiek der party en het centrale comité e praktische zijde daarvan, voor betreft de nationale economie uaa Twintig dagen De baan, die de satelliet beschrijft, ligt een afstand tussen 186 en duizend kilometer hoogte. Men verwacht dat zij ongeveer twintig dagen in de lucht zal blijven. Als doel van de lancering werd opgegevenhet beproeven van de lance ringsmogelijkheden en -techniek van de Atlasraket. Ook deze satelliet heeft een radiozen- er aan boord, die signalen uitzendt op 107.97 en 107.94 megacycles. Een nieuwig- heidje is, dat het mogelijk zal zijn de sa telliet te „ondervragen", wanneer zij on geveer twintig uur in de lucht is geweest. Hierbij wordt gebruik gemaakt bandopnemer bevat, die zowel radiosig nalen als gesproken woorden kan opvan gen. Wanneer van de grond af een signaal wordt gegeven, kan de satelliet dat terug zenden. Het hoofddoel van dit experiment is. volgens deskundigen, van de raket een heruitzendingsstation voor radiosignalen te maken. De frequenties waarop dit stel sel werkt, zijn niet bekendgemaakt. In de loop van vanmorgen werd de nieuwe kunstmaan al op verschillende plaatsen waargenomen. Een zegsman van de Amerikaanse luchtmacht sprak de ver wachting uit, dat zij de komende nachten als een heldere ster zichtbaar zal zijn boven het zuidelijk deel van de Verenig de Staten. Eerste excursie de Amerikaanse rfabrieken, die de raket bouwden, loemden deze geslaagde vlucht het groot ste feit van 1958 Een van hen, Karl Bos- in Amerikaanse ruimtevaartkrin- de „vader van de Atlas" zei dat de experts van Convair al lang hebben geweten, welke enorme mogelijkheden de Atlas-raket biedt. „Dit is onze eerste ex- ie in de ruimte en het is nog maar begin. Met nog iets er bovenop, kan de Atlas de maan of Venus bereiken", aldus Bossart. Radio-Moskou meldde vanmorgen in een kort bericht dat de Ameri kanen een bijna vier ton wegende satelliet in een baan om de aarde hebben gebracht. Commentaar werd er zoals gebruikelijk niet ge leverd. Juist had de radio in een dozijn talen de drieduizendste om wenteling van de derde Spoetnik wereldkundig gemaakt. Ook op 1 december startte een •Atlasraket. Thans is het „schot" beter gelukt. (Van onze parlementaire redacteur) DE CRISIS loopt ten einde. Vandaag werd een snelle politieke ont wikkeling verwacht, die ons land dan binnen zeer korte tijd het romp kabinet-S truy eken zal opleveren, dat de Tweede Kamer zal ontbinden. In het eindrapport, dat informateur Beel vandaag aan H.M. de Koningin uitbrengt, zal o.a. geadviseerd worden, het rompkabinet als gewoon kabinet te laten zitten tot de dag van de verkiezingen. De dag van gisteren was er een van grote activiteit. Allereerst werd geconfe reerd met minister-president dr. Drees om te horen dat het gehele demissionaire kabinet niet bereid Is om de Kamer te ontbinden. De socialistische ministers wensen daarvoor geen verantwoordelijk heid te dragen. Daarna sprak hij met de negen nieUsocialistische minister», die de consequenties moesten trekken uit de mededeling van dr Drees. Vervolgens waren de leden van het rompkabinet in een vrij langdurig gesprek gewikkeld met de voorzitters van de fracties der K.V.P., A.R. en C.H., de heren Romme, Zijlstra en Tilanus. Vele moeilijke staatsrechte lijke- en procedurekwesbies zijin daarbij aan de orde gekomen. Het gaat daarbij vooral om deze vraag of de niet-socia listische ministers automatisch een vol waardig kabinet vormen als H.M. de Ko ningin het ontslag van de P.v.d.A—minis- ters aanvaardt. Of dat er een formele opdracht tot de vorming van een kabinet aan mr. Struycken moet worden leend. In het eerste geval zou een vol waardige ministersploeg zelf de Tweede Kamer kunnen ontbinden. Ln het tweede geval zou de heer Struycken een opdracht moeten krijgen om een kabinet te for meren dat bereid is de Kamer naar huis te sturen Dat zijn staatsrechtelijke problemen, die wel tijd vergen, maar die niets afdoen aan de bereidheid van de negen ministers om de politieke impasse te doorbreken. De Koningin zal ln deze kwestie het laat ste woord moeten spreken. Er blijven echter voor het rompkabinet nog verschillende problemen te regelen. Daar Is o.a. de verdeling van dc zetels, waarover men uiteraard niet definitief kon beslissen in afwezigheid van de mi nisters Staf en Luns, die belden in ons land zijn teruggekeerd. Ook moet de vraag nog opgelost worden of dit kabinet (Van een onzer verslaggevers) DE HERBEGRAFENIS van de laatste stadhouder in ons land, prins Willem V in de koninklijke graf kelder te Delft, welke 29 april in alle soberheid plaats had, heeft administratiefrechtelijke moeilijkheden ge geven. Er zal een uitspraak van de Kroon moeten komen, omdat twee colleges van Gedeputeerde Staten, nl. in Zuid-Holland en Gelderland het niet eens zijn geworden over de bijdrage, die het waterschap van de Linge in de kosten van deze herbegrafenis had toe gezegd. Het zal de eerste keer in de geschiedenis van ons land zijn, dat naar aanleiding van een begrafenis van één der Oranje-vorsten een administratiefrechte lijke uitspraak in hoogste instantie moet worden ge vraagd. Het gaat hierbij niet o bedrag, want dit is gering. Het bestuur v; waterschap van de Linge had op verzoek van het comité, dat onder leiding van wijlen generaal jhr. W. Röell, deze herbegrafe nis voorbereidde, 25, toegezegd. Het geschil tus sen de dagelijkse besturen der beide provincies is ech ter ontstaan over de vraag of een waterschap wel ge rechtigd is grafenis v{ het een bedrag beschikbaar te laar stellen. het „Daar is geen bezwaar te gen", zo hebben de gedepu teerden van Zuid-Holland gezegd. „Het zou bepaald onjuist en in strijd met de doelstelling van het water schap zijn", zo luidde de con clusie van de Gelderse ge deputeerden. En zo ontstond het geschil, waarin de Kroon binnen afzienbare tijd een uitspraak zal moeten doen. herbe- Het waterschap van de Linge wie dan ook, heeft zijn territoir in twee provincies: in Gelderland en Zuid-Holland. Daarom is vol gens artikel 65 van de Wa terstaatswet 1900 het toezicht op het bestur aan de colleges van Gedeputeerde Staten ge meenschappelijk opgedragen. Ingeval deze colleges van Gedeputeerde Staten over de te nem^n beschikking ver schillen, zo gaat dit artikel verder, wordt door de Kroon beslist. En omdat volgens artikel 138 van het reglement van de Linge de colleges van Gede puteerde Staten van Gelder land en van Zuid-Holland ge meenschappelijk het toezicht op dit waterschap hebben, moet de Kroon er aan te pas komen, nu men verschil van inzicht heeft Toen eenmaal vast stond, dat de stoffelijke resten van prins Willem V, die in 1806 in ballingschap in Brunswijk overleed, overgebracht zou den worden naar Delft, vroeg het comité-Röell aan ver schillende instanties een bij drage voor de te maken kos ten. Zo ook aan het bestuur van het waterschap van de Linge. De toezegging van het waterschapsbestuur zou nor maal nagekomen zijn, wan neer het dagelijks bestuur van de provincie Gelderland geen spaak in het wiel had gestoken. De Zuidhollandse gedeputeer den, zich blijkbaar een uit spraak van de Kroon herin nerend, dat het waterschap Delfland wel een bedrag van 11.000 beschikbaar mocht stellen voor een glas-in-lood raam voor de Delftse Nieuwe kerk aanvankelijk hadden de gedeputeerden deze uit gaaf van het Delflandse wa terschap niet goedgekeurd had geen bezwaar tegen de uitgave van 25 door de Linge. Maar in Arnhem dachten de gedeputeerden er anders over. Zij sloegen het water schapsreglement er op na en lazen in artikel 1 wat de taak van het waterschap is. Het beheer en de bescherming van de hoedanigheid van het water tn dc Lingeboezem; het beheer ten behoeve van de scheepvaart van de Korne. de Linge en het kanaal van Steenenhoek, zo schrijft dit artikel o.m. voor. Daarom vonden de Gelderse gedepu teerden het onjuist, dat men geld beschikbaar wilde stel len als bijdrage in de kosten van een herbegrafenis. dit geschil een uitspraak te krijgen, zijn de ambtelijke molens al enige tijd geleden in werking gesteld. Aan de provinciale griffies in Arn hem en in Den Haag, en thans bij de Raad van State, welk college aan de Koningin advies zal moeten uitbren gen. En ten slotte zullen ook ambtenaren van he: ministe rie van verkeer en water staat zich met deze zaak moeten bezighouden, omdat de minister van verkeer en waterstaat met de uitvoering van het gevraagde Konink lijk Besluit wordt belast, -let gaat hier natuurlijk om een juiste interpretatie van een waterechapsreglement en een goede toepassing van de Waterstaatswet. Ook al ls een bedrag van slechts 25 in het geding en zijn de kosten, die door de verschillende ambtelijke instanties ge maakt worden, r'vorehs de uitspraak van de Kroon komt, veel en veel hoger. nieuwe minister», die dan ogenblikkelijk demissionair zUn, moet aantrekken. Hoe wel men deze mogelijkheid niet geheel kan uitsluiten (de negen ministers wor den overstelpt met werk) kan men daar. tegen toch ook wel politieke bezwaren inbrengen. Men kan stellen dat door het aantrekken van nieuwe ministers het ka rakter van het kabinet gaat veranderen. De negen ministers blijven niet aan, om dat zU dat zo leuk vinden, maar uit sluitend omdat er een kabinet moet zUn, dat de Tweede Kamer kan ontbinden. Er is immers geen ander kabinet te for meren. Het romp-kabinet zal men dan ook, politiek gezien, zuiver als een nood verband moeten beschouwen. Dit is geen zaak om messen over te trekken, want als men cén conclusie kan trekken uit de politieke activiteit van gisteren dan is het wel dat de negen ministers in ieder geval een homogene ploeg willen vormen. Samkalden voorspelt weinig goeds Prof. dr. I. Samkalden, de demissio naire minister van justitie, voorspelt het (niet-socialistische) rompkabinet veel goeds. De paar maanden die nog van de vervroegde verkiezingen scheiden, noemde hij een periode, welke in deze tijd van brandende kwesties groot gevaar is. Op zijn terrein noemde hij de loterijwet. het stakingsrecht toelating van niet-Nederlanders Indonesië. Op een P.v.d.A.-vergadering in sum schetste hij het „trieste ei angstigende beeld van politieke a de" dat volgens hem de Kamermeerder heid vertoont, nu zij zelf een kabinet moet vormen. De socialisten zullen, aldus prof. Sam kalden, een felle en duidelijke, maai waardige verkiezingsstrijd moeten voe ren, die de deur voor samenwerking met andere partijen open laat. Prof. Beel schijnt staatsrechtelijke be zwaren te nebben tegen de oorspronke lijke gedachte, dat het rompkabinet- Struycken zich. na het besluit tot Ka merontbinding getekend te hebben, on middellijk demissionai rzal laten ver klaren. Zou deze opvatting worden gedeeld, dan is het nog de vraag of er in de praktijk veel verandert. Ook als er dan een normaal kabinet tot medio maart, de ministers zullen de Tweede Kamer als niet volwaardig kunnen beschouwen Ze hebben immers het besluit getekend haar te ontbinden. Het is over al deze vragen, dat vele staatsrechtsgeleerden zich hoofd breken. Maar het einddoel staat vast: het rompkabinet Struycken Advertentie BESHIR-SMYRNA—S KARPETTEN Verlaagde prflzen 200x300 nn 298— BULTHUIS BOTERMARKT 23_J r BU I Een tegen zichzelf verdeelde wereld waarin zorgen en on rust de boventoon voeren, maakt zich op om het Kerst feest te vieren meestal met te veel uiterlijk vertoon en te weinig innerlijke bereidheid. Een schril beeld van deze ver wringing levert Berlijn: op de Glienick-brug te Potsdam, die de grens vormt tussen het oostelijk en het westelijk deel van de stad, is een grote kerst boom geplaatst, waarvan de lichtjes stralen naar beide zijden van het IJzeren Gordijn maar tegen het li$ht ziet men het sombere silhouet van een grensbewaker als een sym bool van de verdeeldheidHoe somber moet het Kerstfeest zijn voor wie niet ziet het licht van het Evangelie. Drie jaar geëist wegens overval De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft gisteren een gevangenis straf van drie Jaar geëist zowel tegen de 22-jarige machinist W. de M. uit Delfzijl als tegen de 31-Jarigc hotelbedlende H P. M. uit Amsterdam, die zich te verantwoor den hadden wegens een mislukte overval op de alleen wonende 58-jarige landbou wer M. G. B., wonende aan de Hoofdweg In Haarlemmermeer. VEEL WIND De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderlijke bewolking nn en dan regen. Ma- tige tot krachtige lijdelijk harde zuidelijke wind. Aan. houdend zacht, (Opgemaakt gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 20 december: zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur. Maan op 13.33 uur. onder 3.43 uur. Op 2fl dec. (tweede kerstdag) HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur -1 fx g< h 'bew ,ï|I Siï*

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1