Kritiek op Australië is aan het afnemen béste rookworst .gelderse ga flitsen Directeur verduistert inkomsten van firma N.V.V. legt nu al eisen voor aan nieuw kabinet Doodvonnissen uitgesteld op Cyprus Reclamefilmpjes voor 30 Nederlandse bedrijven MeeSÏ&i Dulles ging niet akkoord 7 DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 Steeds meer tevreden emigranten (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) ER BEGINT in Australië een tevreden geslacht van emigranten op te groeien, men kan hiervan telkens de symptomen waarnemen. De kritische stemmen gaan verstommen, er wordt groter aandacht besteed aan de toekomst en minder aan het heden, kritiek wordt in sterker mate met tegenkritiek beantwoord. Dat wil zeggen, degenen die van teleur gesteldheid in hun emigratie naar buiten doen blijken, ontmoeten meer dankbare en tevreden klanken dan een aantal jaren geleden het geval was. Emigratie werkt op lange termijn! uit om het goeds dat in Australië wordt gevonden aan te tonen en u stallen, dan de ander. Gewijzigde positie In de „Dutch-Australian Weekly" een weekblad voor de Nederlanse emigranten in Australië, luchtte dezer dagen een ken nelijk teleurgesteld emigrant z'n gemoed. „Wat een verschrikkelijk land is dat hier; het lijkt wel een zandwoestijn. Er is hier helemaal geen cultuur en voor een intel lectueel is het geen leven. Wat zal ik blij wanneer ik terug kan gaan naar Nederland," zo riep de inzender uit. U had daarop de reacties moeten zien; het weekblad kon alle ingezonden stuk- n stukjes niet plaatsen, zozeer werd bedoelde oritious becritiseerd. Er bleef weinig van zijn critiek over; de een prees de natuur van de omgeving waarin hij woonde; de ander wees op hetgeen in cultureel opzicht bijzonder in en rond de steden wordt geboden; een volgende meen de dat in Australië juist nieuwe mogelijk heden voor mensen met intellect worden gevonden. Kortom, Het zijn deze stemmen uit de kringen an Nederlandse emigranten in dit land, dte bewijzen dat de positie Mis die aansluiting niet! slaagd en bepaalde posities hebben be reikt en bezit de overtuiging, dat vroeg of laat men eveneens zijn doel bereiken zal. De „voortrekkers" hadden dergelijke voorbeelden allerminst, deden met recht „een sprong in het duister"; velen hen zijn nu geslaagd en zijn voorbeelden voor degenen die na hen zijn gekomen. Bovendien is de hulp aan onze ei granten zo enorm uitgebreid in de loop der jaren, dank zij onze emigratiediensten; de kerken, de diverse verenigingen, dat men niet zo eenzaam meer staat ale die „voortrekkers". Dit alles demonstreert zich door de kritiek welke op de kritiek werd uitgeoefend. Onder de ingezonden stukken-schrij vers in genoemd blad waren er velen met een goede positie, die vol dankbaarheid hetgeen zij hadden bereikt. landgenoten in Australië gewijzigd is. ZijDit nu zijn de beste verdedigers t niet slechts op dat tevreden dan ontevreden emigranten :ijn, doch vooral ook, dat zeer velen bezig zijn zich in dit nieuwe land „in te Dat wil zeggen, men gaat een open oog krijgen voor de goede kanten welke het emigreren heeft, terwijl in het verleden die kwade kanten ervan duidelijker wer den afgetekend. volmaakt onjuist te beweren dat bedoelde criticus in alles ongelijk had; sterker, in veel opzichten heeft hij gelijk. De kritiek, welke hij uit is in het verleden reeds door duizenden zoal niet publiek gemaakt dan toch in elk geval bij onder linge gesprekken of in brieven naar de familie, weergegeven. Men zal zich mogelijk herinneren dat in de eerste jaren der emigratie zelfs in de Nederlandse bladen ingezonden stukken ■ol kritiek werden opgenomen. Mogelijk lat vele ingezonden stukkenschrijvers oen. thans tot de aanvallers van de hier besproken oriticus-behoren. Men is dan z'n tijd vergeten. Gelukkig naar, de tijd toen men (nog) een onte- reden emigrant was. is niet zo prettig! Steeds meer emigranten komen die perio- boven. vergeten hun aanvankelijke kritiek en scharen zich in de rij der ver dedigers van het nieuwe vaderland. Men ,,zit" gemakkelijker... Zoals reeds opgemerkt, er is heus wel reden om het nieuw ontdekte land te be- oriti6eren; het is er nu eenmaal anders iderlaod hetwelk men verliet. De „nieuweling" merkt dat het sterkste op; ziet dikwijls nog geen verband hem ontbreekt het inzicht in de toekomst, hij heeft slechts één herinnering: het derland dat hij verliet. Merkwaardig is dat als geheel de sfeer onder de Nederlandse emigranten in Aus tralië veel rustiger is geworden; voorbeglden hoe velen van he: emigratie geworden. Waar in het verleden het aantal-ontevreden emigranten dat de tevredenen schijnbaar of in werkelijk heid overtrof, is daarin thans een duide lijke verandering gekomen. De emigrant vól kritiek is thans figuur geworden. In V.S. werkt men aan bemande satelliet Het Amerikaanse regeringsbureau vo ruimte-onderzoek heeft de firma Rocket- dyne opdracht gegeven een raket drijflnstallatic te bouwen die in staat zal rijn een bemande satelliet in een baan om de aarde te brengen. Met het project voor het ontwikkelen van deze raketmotor zal viar tot zes jaar rijn gemoeid. De geschatte kosten bedra gen 200 miljoen dollar. De nieuwe motor moet een grotere aandrijfkracht bezitten dan „enige tot dusver bestaande raket", die van de Russische spoetniks inbo- Volgens een gisteren gehouden toe spraak van Keith Glennan, directeur van de Nasa, het regeringsbureau voor lucht vaart- en ruimteonderzoek, is thans be gonnen aan een uitvoerig programma dat er op is gericht, bemande satellieten te lanceren. Glennan wees erop dat het een programma op lange termijn is en dat aan het lanceren van een bemande satel liet nog veel onderzoekingen vooraf moe ten gaan. Vandaar dat de Ver. Staten het komen de jaar een groot aantal satellieten en andere ruimtellohamen zullen lanceren, aldus Glennan, om meer en omvangrijker gegevens te verzamelen die voor een suc cesvolle lancering en voltooiing van een bemande satellietvlucht nodig zijn. Marlan-H vlot. De Nederlandse kust vaarder Marlan-H, die gisteren in de Limfjord bij Jutland aan de grond is gelopen, is vanmiddag om halfvier op eigen kracht vlobgekomen. Het schip gaat nu voor onderzoek naar Aalborg. Aan boord is alles wel. H. D. LOUWES: „Statische tyrannie van indexcijfer" De heer H. D. Louwes, voorzitter va de Nationale coöperatieve aan- en ve koopvereniging voor de landbouw „Cen traal bureau", heeft in een rede vooi organisatie'onder meer gesproken ovi groeiende macht van de consumenten. Het was zijn stellige overtuiging, dat als de consumenten en met de name de vak verenigingen. evenals de boerenstand, tot een constructieve arbeid zouden komen als het Landbouw-economisch instf de werkelijke belangen van ons vol zeerste gediend zouden worden. Dit zou voor ons economische leven een bevrij ding kunnen betekenen, aldus de heer Louwes, van de statische tyrannie van het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud, die onze consumenten en ook onze vakbonden tot een concersvatieve macht in ons volk dreigen te maken. Honderdduizenden belegd in huizen Na snel speurwerk van recherche in hotelletje van bed gelicht werk heeft de Amsterdamse recherche in een hotel te Haarlem, waar hij onder valse naam zijn in trek had genomen, de 32-jarige di recteur-boekhouder L. P. van een Amsterdamse handelsfirma gearres teerd onder verdenking van ver duistering van enige honderdduizen den guldens ten nadele van de firma. De fraude werd gisteren ontdekt door de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst (FIOD) die bij de firma een onder zoek Instelde, omdat er ondanks de grote omzet geen vennootschapsbelasting werd betaald, wegens de geringe verdiensten. Hoe de directeur de fraude heeft ge pleegd, is nog niet precies uitgezocht. De leveranciers van de technische artike len, waarin de n.v. handelde werden maal betaald en de rekeningen vooi leverde goederen bij de cliënten normaal geïnd. Blijkbaar werd de gemaakte winst eohter slechts voor een klein deel in de boekhouding genoteerd. De FIOD vond het vreemd dat di directeur-boekhouder nan de familie-n.v.. waarin deze zelf geen aandelen had. een vermogen van circa vier-en-een-halve ton beschikte, waarvan een groot ge deelte in huizen en auto's was belegd. Hoe komt u aan zo'n fortuin?" vroegen de ambtenaren hem en hij antwoordde. „Ik heb ontzaglijk veel geluk gehad met roulette spelen/" De ambtenaren achtten dit onwaar schijnlijk en geizien hun bevindingen bij belastingonderzoek lichtten zij de politie in Geen snor voor oliehaarden „TEGEN HET CONSERVATISME" Scherpe rede van drs. Roemers Waarschuxving JJET N.V.V. draagt geen poltieke A verantwoordelijkheid, maar di wil geenszins zeggen, dat het niet ge interesserd is in de wijze, waarop de bestaande kabinetscrisis zal worden opgelost. Dit verklaarde de waarne mend-voorzitter van het N.V.V.. drs D. Roemers, vanmorgen op de hoofd- besturenvergadering van de socialis tische vakorganisatie, welke in Am sterdam wordt gehouden. Hij zei. dat zijn organisatie tegenover elk kabinet een constructieve politiek zal voeren, maar dat dit niet uitsluit dat zo nodig scherpe kritie kzal worden geoefend. „Het N.V.V.," zo vervolgde hij. „heeft behoefte reeds thans zijn eisen te stellen aan het door het nieuwe kabinet te ren sociaal-economisch beleid. In eerste plaats menen wij, dat, indien in de nationale economie ruimte mocht zijn voor een loonsverhoging, deze pri mair moet worden aangewend voor ver ruiming van de consumptie van de mlnst-draagkrachtlgen, die de zwaarste lasten van de bestedingsbeperking heb ben moeten dragen. Van ons kan geen enkele medewerking worden vcrwaoht om In de eerstkomende tijd tot huurver hoging te geraken. Ter oplossing het huurprohleem moet allereerst drastische verlaging van de bouwkosten aan de orde komen." Dasrbij rekent het N.V.V. op de tot standkoming van de weduwen- en we- zenverze' ering, waarin prioriteit moet worden .egeven boven de algemene kin- 'orts op ge- derbijslagwet. Er rekend, dat de nie ciale zaken zo spoedig mogelijk •etsontwerp tot herziening van i aliditeitswet zal indienen. En ook meent het N.V.V., dat een begin moet worden gemaakt met arbeidstijdverkorting. Waarschuwing „Wij realiseren ons maal al te goed, dat hel conservatisme in Nederland de kop heeft opgestoken. En dat de kans niet gering is dat dit conservatisme nog meer dan tevoren In het regerlngskat teel zal doordingen. Mocht dit in het concerete sociaal-economische beleid ge stalte krijgen, dan waarschuwen wij reeds thans, dat een dergelijke politiek op grote weerstand van het N.V.V. zal moeten rekenen. Wellicht ten overvloede delen wij daar bij mede, dat wij in deze eventuele strijd geen enkele behoefte hebben aan enige samenwerking met welke communisti sche groepering dan ook." aldus de heer Roemers, dje zei vurig te hopen, dat in de thans ontstane situatie de samen werking met K.A.B. en C.N.V. bewaard zal kunnen blijven In het begin van zijn rede bracht de heer Roemers de boycot van de zg. Pan- libhonco-schepen (onder goedkope vlag) ter sprake, en in verband daarmee de vonnissen van de Rotterdamse en Am sterdamse rechtbank-presidenten. Met name ver de uitspraak in Amsterdam is het N.V.V. bezorgd, omdat het gevolg daarvan is, dat het stakingsrecht in Ne derland zoal niet geheel wordt opgehe ven, dan toch in zeer aanzienlijke mate wordt beperkt. Dit is onverlragelijk. Het N.V.V. kan niet aanvaarden, dat de vrijheid van actie van de vakbewe ging, welke zij behoeft om haar taak in de maatschappij in het volle besef van haar verantwoordelijkheid te kun nen vervullen, zou worden beknot, aldus drs. Roemers. Hoofdinspecteur P. L. Landman van het bureau Leldseplein begaf zich gister avond naar de grote en luxueus ingerich te woning van de directeur in Amster dam-Zuid, maar trof niemand thuis. In radiowageti bleef hij met zijn assis tent wachten op de dingen die zouden komen. Kort na 1 uur vannacht hield een kleine auto voor het huls stil. De be stuurder stapte uit, opende de voordeur met een sleutel en verdween in het huds. Juist wilden de rechercheurs hem volgen, n het licht in de voorkamer aanging zij tot de ontdekking kwamen, dat de bestuurder niet de directeur was, van wie men wist dat hij een snor draagt. Zij be sloten te wachten. T elef oonnummer Even later keerde de bestuurder nssr later bleek een vriend van de directeur naar de auto terug met een pak onder de arm en reed weg. De politiewagen volgde hem. Radiografisch vroegen de rechercheurs snel on wiens naam het ken teken van de auto stond. Het bleek een wagentje van de firma te zijn. De vriend reed naar Dlemen, belde daar bU Iemand aan, en ging naar binnen. Dat deed later ook inspecteur Landman, maar maal binnengekomen trof hij slechts de lend en de bewoner van het huls lar ratcr bleek ook een vriend directeur aan, maar niet de gezochte If. Bü de telefoon ontdekte de polltle- an echter een op een notitieblokje ge krabbeld telefoonnummer en dat bleek oplossing, want het was het i het Haarlemse hotel. Om kwart vier lichtte de recherche hem daar zijn bed. Angstig geworden Bij het eerste verhoor bleek, dat de directeur-boekhouder angstig was gewor den door het onderzoek dat de FIOD bk hem inetelde. Hij keerde gisteravond niet zijn huis in Amsterdam-Zuid terug, zocht eerst zijn echtgenote in Eind hoven op en reed vervolgens naar Haar- r hij zich onder een valse inschreef in het hotel. Voorts bleek, dal hij het in acht jaar bijeengegaarde mogen grotendeels had belegd in huizen en auto's. In Hengelo bezat hij een dubbel huis, evenals in Slotervaart. De luxueus ingerichte woning in Amsterdam-Zuid was gehuurd. Acht jaar geleden trad P. als boekhouder in dienst van de familie- n.v. Mede omdat hij al eens een flink bedrag (van het verduisterde geld) aan de firma leende, werd hij nog niet zo lang geleden bovendien tot directeur benoemd De man is ingesloten en zal worden voor geleid. In de omgeving van Ede heeft men borden geplaatst, die daar blijkbaar tegen de Kerstdagen hard nodig zijn Sir Hugh Foot, de Britse gouverneur van Cyprus, heeft vandaag de terechtstel ling van twee jonge Cyprioten uitgesteld. De Jongelui waren ter dood veroordeeld wegena het vermoorden van een derde Cyprioot, In opdracht van de Eoka. Tot dusver is na alle terdoodveroordelingen op Cyprus steeds gratie verleend, doch gisteren bekrachtigde de gouverneur vooi het eerst een dergelijk vonnis. Dlit heeft geleld tot protesten var Griekse zijde. Bovendien verzocht eer groep socialisten in het Engelse Lager huis de gouverneur, de veroordeelden als nog te begenadigen. De Britse mlnlstei van buitenlandse zaken, Averoff, besprak de kwestie gisteren in Parijs met minister Selwyn Lloyd en wees arop, dat de geza menlijke pogingen om tot een oplossing voor de crisis te komen, spaak zouden kunnen lopen door de terechtstelling. Inmiddels heeft Averoff ook ln Parijs verklaard dat zijn land bereid is, zloh aan te sluiten bij Engeland en Turkije in een conferentie over de toekomst Cyprus. Het wil echter spreken ovei definitieve en hdet over een voorlopige regeling. N AFWACHTING van de invoe ring van de commerciële televisie in ons land heeft een dertigtal Ne derlandse bedrijven nu reeds stappen genomen om een aantal reclame filmpjes te laten vervaardigen. De voortvarende bedrijven hebben Joop Geesink's filmproduktie Dollywood N.V namelijk opdracht gegeven rolprenten te maken van het soort, dat reeds aan En- Duitse en Amerikaanse fabrikan ten wordt geleverd. De bedoeling is, dat voor elk van deze handelsondernemingen zes zogenaamde „televisie-spots" worden gemaakt, zodat de bedrijven in achtereenvolgende tele- •uitzendingen met verschillende :s" de aandacht op hun artikelen kunnen vestigen. Deze methode wordt gevolgd om de continuïteit in de reclame ?rzeker.?n. wat een zeer belangrijke factor is bij het voeren van een doel treffende campagne. een demonstratiebijeenkomst, die ren in het Amsterdamse City-thea- i-erd gehouden, heeft men dit onder aan de hand van illustratiefilmpjes uitvoerig toegelicht. Men gaat er in het ilgcmeen van uit. dat de aandacht van het publiek slechts blijvend op een ar tikel kan worden gevestigd als dit arti kel bij voortduring wordt aangeprezen. De filmproducenten moeten daarom voortdurend naar nieuwe elementen VLEES WAREN FABRIEK j. MEESTER N.V. WIJHE Televisieconcert met sopraan Maria Gallas De NTS relayeert morgenavond, 19 december, tussen 9.25 en 11.10 uur een operaconcert uit de Parijse Opera. Het opera-orkest begint met de ouverture Wilhelm Teil. Daarna zingt de sopraan Maria Callas aria's uit de opera's Ni ma van Verdi, de Troubadour en De Bi bier van Sevilla. Zij ia ook een van - solisten in het laatste deel van het cc eert, de tweede acte van Puccini's opera Tosca, waaraan ook het koor opera meewerkt. Dirigent is Georges Sebastian. Zaterdag aflevering „Luipaard op schoot" In het AVRO-televisleprogramma va zaterdag 20 december a.s. wordt ditmaal een aflevering opgenomen van de ver maarde filmserie „Luipaard op schoot", gemaakt en van commentaar voorzien door het reizende echtpaar Michaele en Armand Denis. Het is alweer de 24ste aflevering van deze boeiende fiflras, niemand van de kijkers zal er op tegen hebben, er desnoods nóg 24 te zien. Ditmaal voert de weg van het zwerven de echtpaar naar de legendarische reu zen van Afrika, de Watoessi. Onder in vloed van de moderne beschaving dreigt dit volk zijn typisch karakter te ver liezen, maar deze film zal ons toch nog verschillende kenmerken van zijn cultuur laten zien. Daarna laten de De nissen ons iets over de kameleon zien en ten slotte mogen we weer eens kijken naar hun bonte schaar van huisdieren. Van de verscheidenheid huisdiertjes, die dit echtpaar er op na houdt, zal niemand meer schrikken sinds we Michaele met haar luipaard op achoot zagen zitten I AVRO's grote plannen voor programmablad Nauwelijks is het AVRO-programma- blad voor de tweede keer in een nieuw jasje en meer uitgebreid verschenen, of het bevat al de mededeling van nieuwe pionnen. Over twee jaar nl. zal het blad in vierkleurendruk verschijnen, gemaakt volgens het koperdiepdrukprocédé. Er is al een (zeer kostbare) koperdiep diukpers besteld en die zal over twee jaar kunnen worden afgeleverd. Spoedig daarna wordt de vierkleurendruk feit, maar tevens zullen er dan mei mooiere foto's worden opgenomen. Wat de fotoreprodukties betreft wint op het ogenblik het NCRV-programma- blad het van alle Nederlandse omroep- organen, omdat dit op glanzend papiei wordt gedrukt. zoeken, om de herinnering bij het publiek steeds levendig en fris te houden, zonder in herhalingen te vallen. De filmproduktie-maatschapplj die de opdracht van de Nederlandse bedrijven heeft aanvaard, verwacht dat spoedig meer orders zullen komen, Volgend jaar denkt men 300 tot 400 „T.V.-spots" voor Nederlandse bedrijven te vervaardigen. Deze week 5.481 TV-toestellen de afgelopen week zijn in ons land minder dan 5.481 televisietoestellen geregistreerd, zodat het totaal aantal op 3PL-.266 is gekomen. Zulk een stijging tegen het einde van het jaar is wel verklaarbaar: velen wil len nog vóór de feestdagen een toestel in huis hebben. Ook heeft de goede Sint et nogal een paar uit zijn zak gehaald. De handel heeft het er druk mee ge had, want niet alleen worden op het ogen blik veel toestellen gekocht, maar ook vraagt men dikwijls er een op zicht. Ook voor die toestellen moeten antennes wor den geplaatst. Studio III nog voor nieuwe jaar gereed Het ziet er naar uit, dat de plannen worden verwezenlijkt en de nieuwe te levisiestudio in Bussum, die „Studio III" zal heten, inderdaad tussen Kerst en Nieuwjaar in gebruik kan worden geno men. Op het ogenblik wordt, zoals dat heet, naarstig „de laatste hand gelegd" en binnenkort hopen wij u een en andet over de nieuwe aanwinst, waar zo ver langend naar wordt uitgezien door de te levisiemensen, te kunnen vertellen. Verkoudheid Til SI zl'l vanavond Bij de NCRV is het tussen 8 en 10 ur amusement met allerlei muziek en zang en het huiskamerspel „Wie, wat, waar?" om 9 uur. Viktor Lukas bespeelt 10.10 uur het orgel in de Nicolalkerk Utrecht; het programma vermeldt werken van Bach. In het AVRO-programm wordt u B.15 uur aangesloten met het Con certgebouw te Amsterdam, waar het Concertgebouworkest, geleid door Geor» Szell composities van Berlioz, H. Andriessen, Rich. Straues en Franck uit. voert. De sopraan Sena Jurinac zingt liederen van Rich. Strauss. Duikboot op drift in het Kanaal Ergens b(j de ingang van het Kanaal drijft een aftandse Britse duikboot rond. Samen met nog een oude strijdmakker, was het schip onderweg van Malta naar Engeland om daar als dank voor de trouwe dienst ten prooi te vallen aan de slopen De sleepboot Rifleman zou het zaakje even opknappen en nam de beide onder zeeërs op sleeptouw. Tijdens het weer in de Golf van Biscaje sloege trossen echter los en de beide onbemande duikboten dreven weg in het duiste Voor de Volatile duurde de vrijheid niet lang. Na een zwerftocht over de Atlan tische Oceaan liep hij vast op de ri b(j Whitby in het Engelse graafschap Yorkshire. De Virulent had iheer geluk. Ondanks ijverige nasporingen heeft men het vaartuig nog steeds niet kunnen ont- heeft de scheepvaart in de dobberende duikboot dekka het Kanaal voc gewaarschuwd. Het zoeken naar het obstakel heeft gisteravond laat moeten opgeven omdat het weer te slecht werd. Vandaag men toeer proberen de „vluchteling" banden te leggen. (Vervolg van pagina 1) oefenen als het wapens levert san lan den, omdat die landen eventueel in het communistisch kamp zullen komen? A.N.P. meldt, dat de vergadering twee uur duurde en dat de zeven ministers van buitenlandse zaken, Dulles, Couv4 de Murville, Selwyn Lloyd, von Bren- tano en Luns en anderen, drie kwartier het rapport van het N.A.V.O.-*ecreta- riaat over Indonesië hebben besproken „Ik ben niet ontevreden", zei mr. Luns na afloop. „Het was een opbouwende bespreking". Uit de verklaringen mr. Luns kan worden afgeleid, dat in de bijeenkomst de Amerikaanse vi kering betreffende het defensief ge bruik van de te leveren wapens werd bevestigd en tevens, het Amerikaanse standpunt, dat geen gebiedsuitbreiding zal worden toegestaan. Een Nederland se zegsmaD zeide dat mr. Luns formeel verzoek had gedaan om geen wapenen te leveren. A.P. meldt voorts uit Parijs, dat minister Luns aan een maaltijd met zijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd informeel heeft geprotesteerd tegen de levering van zes Britse Gannet-vliegtuigen aan Indonesië. Selwyn Lloyd zou hebben verklaard, van te voren van de Indonesiërs ver zekeringen te hebben ontvangen, dat de vliegtuigen slechts nodig waren voor normale patrouillediensten en niet voor agressieve bedoelingen. l vanavond De NCRV verzorgt het televisiepro- gramma en begint om 8.20 uur met de kunstrubriek en brengt om 8.45 uur een reportage ven het Leger des Heils-kerst- feest in de Amsterdamse Jordean. Om uur weer de vrolijke rubriek Scherzo. Programma voor morgen VRIJDAG II DECEMBER 1951 Hilversum I, 40Ï m. T4I ke/s NCRV: 7 00 Nws en SOS-ber 7.10 Grsm 7 «0 Mem 7 50 Een woord voor de dag 100 Nws 115 3de mui ft 00 V d zieken 9 30 Gram 0 36 oudere luisteraars 12.00 Fluit en j: Land- en tulnbouwmeded 12 33 Gram 12 53 Gram of act 13 00 Nws 13 15 Lichte mui 13.45 Gram 14 05 Schoolradio 14 23 Gram 15 00 Idem 13 15 Voordracht 15 35 Metropol» ork 16 00 Kerstversiering ln de hulskamer, 18.50 Rcgerlngsultz: 90 Jaar wetgev Suriname en d« Nederlandse AnUller mr M de Niet 19 00 Nwa en weerbe Volgens A.N.P. verklaarde mr. Luns afloop van de maaltijd: „Alle zijden de Britse wapenleveringen aan Indonesië heb ik met de heer Selwyn Lloyd grondig besproken. De resultaten acht ik niet ge heel onbevredigend". Het geaprek had ge leid tot een aantal conclusies, waarop Luns niet nader wilde ingasn. A.N.P. verneemt nog, dat Nederland niet 1 tevoren was op de hoogte gesteld het Britse besluit (dit ln tegenstelling vroegere berichten). Aangenomen kan worden, dat mr. Luns gewezen heeft op het Nederlandse standpunt, dat levering van wapens aan Indoneaië morele ver antwoordelijkheid met zich meebrengt om tegenmaatregelen te nemen als de wapens toch tegen Nederlands Nieuw-Gulnea ge bruikt worden. De Australische minister van buiten landse zaken, R. Casey, heeft te Canberra de Britse leverantie een commerciële transactie genoemd, omdat anders de vliegtuigen waarschijnlijk van elders zou den zijn gekomen. Australië erkent Indo nesië» recht op wapenen voor de binnen landse veiligheid en de verdediging, doch zou natuurlijk bezorgd zijn over opbouw van een gewapende macht en voorberei dingen om de vrede te veratoren. Die be zorgdheid moest toenemen, toen een voor aanstaand Indonesiër sprak van geweld tegen Nederlands Nieuw-Gulnea Hier tegenover had de Auatrallacha regering kennis genomen van verzekeringen der Indonesische regering, dat Indonesië geen geweld zou gebruiken. i 9 10 Gram 9 40 Schoolradio Tijdelijk uitgeschakeld, caus 10.06 Morgen wijding. VARA 30 20 V d vrouw 10 66 Ka- 2 WD ■ubrlek; 1 bedrijf ln Rcnawoude 1230 Land- en tuin- houwmeded 12 33 Sport en prognose 12 50 Pianospel 13 00 Nws 13 15 Meded of gram 13 20 Amu* mui 13 55 Be u ra be r 14 00 Blok fluit en klavecimbel 14 30 Bockbespr 14 30 Gevar progr VARA: lS.Of V d zieken 17 00 V t ork-17 53 Act 18 00 Nw» 18 15 PvdA. pot eau» 18 35 Lichte mui 18 50 De puntje* op de 1, eaus 19 00 Liedjes v d Jeugd 19.10 Jazzmuz. VPRO 19 30 Het platteland. nu. eau» 19 48 VPRO- nws 20.00 Nws 20 05 Theaterkron 20 15 Boek- be«pr 20 20 Orgelconc 20 33 De cirkelgang 21 43 Hellevoetslula. 1 soliste 12 36 ultenl overz VPRO 22 40 Zorg om de klankbeeld 22 10 Mui ORAMMOFOONPLATENPROORAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Vrijdag 19 december 1038 van 18—30 uur '"*7,7: Larghetto Attaca: Allegro moderato, nor Zabaleta. harp: Symphonic Orke„ Radio Berlijn olv Ferenc Frlceay II. Chrietoph Wlllibald von Gluek: ..Orpheue und Eurydlke", opera ln drie bedrijven. Medewerkenden: Dietrich Fischer Diaskeu. Orpheus; Maria Stader. Eurydlke: Rite Strelch. Amor; Riaa Kamerkoor. Berltjns M-tcttenkccr. Ria* Symphonic Orkest. Bar-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7