Willem Ruys hernieuwd op wereldreis Dagbladpers zucht onder fiscale druk Instellen volkscommunes: een historische daad Kli Knipperlichten bij alle onbewaakte overwegen Premier De Gaulle zoekt oplossing voor impasse GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL Ook u welkom op receptie DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 1600 arbeiders werken dag en nacht aan de verbouwing Alg. Ned. Verbond kende zeven prijzen toe Het Alg. Ned. Verbond te "s-Gravenha- ge heeft de volgende Visser-Neerlandia- p:ijzen en/of eervolle vermeldingen toe gekend: Stichting centrum voor jeugdpsy chiatrie te Utrecht 10.000, ten behoeve van het onderzoek, de opvoeding en be handeling van psychiatrisch gestoorde pubers in huize „Zandwijk" te Amers foort. E. W. Mulder te Amsterdam 1.000 voor het componeren van zijn werk „Vijf geestelijke begeleiding van verschillende instrumen ten: O. van Hemel te Hilversum 1.000 voor het componeren van zijn cantate „Maria Magdalena" voor koor, solo i kest; J. Reuland te Almelo 1.000 het componeren van zijn werk „Het Woord" voor mannenkoor, solo en orkest G. Boedijn te Hoorn 1.000 voor ziji beiaardcompositie met orkest en 250 voor zijn beiaardcompositie „Toren Zee"; ir. H. C. King te Amsterdam 750 voor zijn beiaardcompositie „Suite Klok- muziek"; A. Verlie te Eigen-Brakel 500 voor zijn beiaardcompositie „Sonatine' W Vogel te Amsterdam twee eervolle vermeldingen voor zijn beiaardcomposi ties „Thema met 13 variaties" en „Sonati ne voor beiaard"; mevrouw B. Tideman- Wijers te Almelo een eervolle vermelding voor haar „Kleine suite voor beiaard"; R. Peeters te Eisden een eervolle vermel ding voor zijn beiaardcompositie „Sara bande met De Wereldfederatie tot bescherming van dieren, in 1950 opgericht door dr mr. W. Hugenholtz te Leiden (nu ere voorzitter) heeft een adviserende stem gekregen in de Unesco. schip Willem Ruys, de trots van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, in september het grootste bouwdok van Wilton Fijenoord in en in febru ari van het komende jaar zal het schip als 23.300 tonner de werf weer verlaten. Zaterdag 7 maart 1959 ver trekt de herboren Willem Ruys voor de eerste „tocht rond de wereld" met 1300 passagiers aan boord. Het schip, dat nu nog ontredderd in het bouw dok ligt, is voor de eerste van een serie reizen, die door de K.R.L. na het uitvallen van Indonesië werden geprojecteerd, reeds volgeboekt. Het herstel en de verbouwing van het motorschip, waarvoor nu dag en nacht 1600 mensen in touw zijn. zal meer dan 20 miljoen gulden kosten. Dat is zes miljoen meer dan de bouw som die begroot was toen het schip, vlak voor de oorlog, gebouwd zou worden. De eérsta trip van de Willem Ruys voert de passagiers van Southampton, Singapore. Australië, Nieuw Zeeland, het Panamakanaal (in de zomer via New York), Miami terug naar Southampton en Rotterdam. De route is dus tegengesteld aan die welke gevolgd wordt door de Sibajak. het schip waarvoor de K.R.L. raeds eerder ander emplooi moest zoeken. De beste bessen... Jubileumviering van de N.D.P. sinds 1908 teruggelopen van hiJ ondcr meer „ide> dat ga„ndc 65, maar het lezerstal is in die- openbare mening een wezenlijk bestand zelfde vijftig jaar gestegen van on- deel is voor elke krachtige samenleving. vertelde vandaag drs. W. van Nor den, voorzitter van de vereniging De Nederlandse dagbladpers (waarin alle dagbladuitgevers, behalve die van de Waarheid, zijn verenigd) op de bijeenkomst van zijn organisatie, die ter gelegenheid van het vijftig jarig jubileum in Amsterdam werd gehouden. De heer Van Norden wees er op, dat het krantenbedrijf een niet onbelangrijke sector der economische activiteit van ons Er Is ongeveer 300 miljoen ge ïnvesteerd ln machines en gebouwen. De omzet overschreed het vorig jaar 200 miljoen, die van advertenties bedroeg 120 miljoen. Er werd 90 miljoen kg gebruikt van Norden besprak vervolgens de belangrijke functie van de krant als be middelaar tussen verkoper en publiek, grote verantwoordelijkheid met zich meebrengt, reden waarom zij met andere bij het reclamewezen betrokkenen stelsel van regelen heeft gemaakt, dat de consument beschermt tegen on ware en schadelijke publiciteit en de adverteerder tegen discriminerende of oneerlijke concurrentie Het bedrUfsdoel van de dagbladonder neming is immers niet alleen het na- exploitatiewinst. Deze is «lechts een zU het onmisbaar hulp middel voor een ander doel: het vervullen publieke taak. Geen democra tische maatschappij kan functioneren een vrije en gedifferentieerde dag bladpers. Haar vrijheid heeft twee aspec ten. Naar binnen dient zij te worden af- tepaald tegenover de economische aan spraken van het dagblad als bedrijf naar buiten dient zij te worden gehandhaafd tegenover de overheid Komend tot de behandeling van enkele actuele problemen. zHde de heer Van Norden over de commerciële televisie dat de dagbladpers natuurlijk liever geen reclame in de t v. ziet, omdat dit afbreuk kan doen aan haar zakelijke mogelijkheden Dit wil men echter niet reden gebruiken om de commerciële t.v. de weg te versoerren. We! vraagt men met klem eventuele exploitatie te doen geschieden volgens zakelijke begin selen. dus zonder directe of indirecte ■Óbsldiërinr en zonder het scheppen van een monopolistische positie. Ook vraagt de dagbladpers de eelegenheid te m bij de exploitatie de t.v.-reclame in enigerlei vorm te betrekken, opdat men de zekerheid van faire en zakelijke han delwijze krijgt. Voorts wees drs. Van Norden op de "el zeer zware fiscale druk op de pro. duktle en Invoer van krantenpapier. Ne derland Is het enige beschaafde land in Europa waar op krantenpapier invoer- rechten worden geheven, zo vertelde hij. Hij drong dai. ook aan op een vermlnde- druk. De laatste maatregelen rullen echter tot gevolg hebben, dat de krantenpapier weer omhoog ui gaan. Na de reden van de heer Van Nordcr. Dat emplooi werd in de vorm van rei zen rond de wereld gevonden en het blijkt een groot succes te zijn. Ook voor de Willem Ruys zijn er dus de belang stelling voor de eerste reds wijst daar reeds op voldoende toekomstmogelijk heden. Reeds jaren geleden was het dui delijk dat de Willem Ruys verbouwd en gerestaureerd zou moeten worden. Het schip was ongeveer tien jaren in de vaart en de naoorlogse materialen, die bij de afbouw waren gebruikt, waren aan vernieuwing toe. Het wegvallen van Indonesië als vaste bestemming, heeft de uitvoering van de plannen echter verhaast. Tijd voor da gebruikelijke voorbereidingen was er niet. Tijdens enkele cruises naar Canada werden de meest noodzakelijke voorbe reidende werkzaamheden op het bouw bureau, dat werf en rederij samen vorm den. uitgevoerd. Toen met het slopen werd begonnen was het gehele verbou wingsplan nog niet gereed en ook van daag worden nog regelmatig wijzigingen aangebracht De meest opvallende wijzigingen wor den uiteraard in hot interieur aange bracht, hoewel ook het uiterlijk van het vlaggeschiip van de Lloyd door het dich ten van promenades, het verlengen van' dekken en het „ophogen van de schoor stenen" gewijzigd werd. Het wegvallen van het vrachtvervoer schiep de mogelijkheid de passagiersac commodatie uit te breiden van 900 tot 1300 passagiers. Niet alleen het aantal hutten, ook de dekken, eetzalen, keuken, proviandruimen en bagageruimen zou den meer ruimte gaan vergen. Het slopen van het interieur is dan ook grondig ge beurd. Het luxueuse schip is op het ogen blik niet meer dan een verouderde machi nefabriek. waar de pneumatische boren het verblijf tot een minder prettige be zigheid maken, waar kabels en buizen met elkaar krijgertje spelen en waar de keurige toegangen van vroeger worden afgesloten door ruwbekistingshout En overal door het schip duikt de verwar mingsleiding op, die vanuit het ketel huis op de wal de temperatuur op het schip wat aangenamer maakt. Het Inbrengen van nieuwe hulpmoto- ren, waarvoor dwarsbalken werden ver wijderd en het aanbrengen van de stabili satievinnen. waarvoor gaten van \\z bij 4% meter In de romp werden gebrand, ormen slechts onderdelen van een uit- oerig karwei, dat de Willem Ruys on herkenbaar zal veranderen. joor iedereen onherkenbaar: de heer A. den Engelsman, opzichter dienst van da Rotterdamsche Lloyd kent ondanks de chaotische toestand schip als zijn broekzak. Maar hij stond in 1938 dan ook achter de tekentafels de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen waar de Willem Ruys werd gebouwd en waar het c ook tijdens de oorlog heeft gelegen. TwaaLf kilometers ventilatiekokers worden in het schip verwerkt om de luchtverversing te perfectioneren. Aan staal wordt bij de verbouwing 1140 ton venverkit en het hout dat gebruikt werd wordt maakt de 500 m3 royaal vol. Enorme hoeveelheden materiaal dus, die gave openbare de Willem Ruys nog een twintig jaren in I de vaart zullen houden. Zo ligt de Willem Ruys in het dok. Links op de voorgrond een i enorme schoorstenen, die enige meters verlengd zullen worden. Spoorwegen streven naar geheel automatische beveiliging HET PROBLEEM van de over wegen is een vraagstuk dat de N. S. in het bijzonder bezig houdt. De Spoorwegen gaan nog steeds door met het nemen van veiligheidsmaat regelen. Voor de onbewaakte over wegen betekent dit, dat men nog steeds voortgaat met het aanbren gen van automatische knipperlich ten. Per jaar wordt op deze manier een vijftiental overwegen beveiligd Verder streeft men naar een ver betering van het gezichtsveld bij on bewaakte kruisingen. t de bewaakte overwegen betreft deze willen de N.S. zoveel mogelijk ver vangen door tunnels of viaducten. Hier- komen in de eerste plaats die over wegen in aanmerking, waar het probleem het oponthoud door de lange slui tingstijden het meest knelt. Het aantal vrije kruisingen is in de loop der jaren gestadig groter geworden. Eind 1940 be droeg dit aantal 370. terwijl het eind 1956 al was opgelopen tot 472. Bij de Neder landse Spoorwegen ligt een respectabele van steden waar men graag vriji kruisingen zou willen toepassen. Plannen zijn in voorbereiding voor Schiedam. Delft, Breda en Tilburg. Bewaakte overwegen, die niet In erking komen om vervangen te sn door vrije kruisingen, hebben ook China lijkt onder dit systeem op een grote dierentuin PREMIER DE GAULLE zal zich persoonlijk inspannen om de O.E.E.S.-landen uit de vrijhandels impasse te helpen. Hij heeft de kwes tie gisteren besproken met de Britse minister van buitenlandse zaken Sel- wyn Lloyd en volgens een Engelse woordvoerder was dit het openhar tigste gesprek dat over de crisis is gevoerd tussen vertegenwoordigers van Frankrijk en Engeland. Zowel De Gaulle als Selwyn Lloyd zou den tijdens hun gesprek tot de con clusie zijn gekomen dat er geen moei lijkheden zijn. die niet met goede wil kunnen worden overwonnen. De Brit se woordvoerder voegde aan zijn ver klaring toe dat er geen sprake is van een topconferentie tussen de Britse. Franse en Westduitse regeringsleiders. Het Franse conservatieve blad Le Figa ro schrijft dat premier De Gaulle zich bereid heeft verklaard, te zoeken naar een formule voor associatie tussen de EEG-landen en de elf overige OEES- leden. Volgens het blad is het echter het voor naamste doel van de premier de sa menhang van de zes landen die bij de Euromarkt zijn betrokken, ten koste van alles in stand te houden. Berichten dat Frankrijk niet meer ak koord zou gaan met dc compromis voorstellen van dc zes landen, die be doeld zijn om de discriminatie na het inwerkingtreden van de Euromarkt te verzachten, zijn gisteren in Parijs per tinent tegengesproken. Zoals bekend hebben de zes E.E.G.-lan- den begin december bekendgemaakt dat zij enige, dus niet alle, voordelen van de gemeenschappelijke markt ook zullen verlenen aan de andere 11 lan den van de OEES. Westelijke diplo maten toonden zich verrast over deze mededeling van Franse zijde, die vol gens hen in tegenspraak is met dc hou ding van Frankrijk op de bijeenkomst van de ministerraad der OEES. Gemeld was dat de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murvil- le, op deze bijeenkomst, die maandag werd gehouden, Frankrijks steun aan deze voorstellen had ingetrokken, na dat de Britten gedreigd hadden met tegenmaatregelen als de discriminatie een feit mocht worden. Van Franse zijde werd nog meegedeeld, dat er misschien enig misverstand is ontstaan op deze bijeenkomst. Minis ter Couve de Murville heeft zich maan dag niet tegen de voorstellen zelf ge kant. doch alleen de resolutie inge trokken, waarin deze voorstellen wa- HET centrale comité van de Chi nese communistische partij, dat gisteren zoals wij in een deel van edities al meldden het af treden van Mao Tse-Toeng als presi dent officieel bevestigde, heeft ook de instelling van de volkscommunes besproken. In een communiqué dat na afloop van de besprekingen is uitgegeven, wordt het instellen van de communes ,.een gebeurtenis van grote historische betekenis" ge noemd. Over het aftreden van Mao Tse-Toeng zegt het communiqué: „Door het opgeven van zijn verplichtingen als president van de volksrepubliek en door zijn krachten iluitend te wijden aan het voorzitter schap van het centrale partijcomité, zal kameraad Mao Tse-Toeng des te beter in om zijn energie te concentreren op kwesties van leiding, politiek e ragslijn van partij en staat." Ook deze bijeenkomst van het partij comité stond onder leiding van Mao, die ■lgens het communiqué een aantal be langrijke toespraken heeft gehouden. En- el e uitspraken van de president werden het communiqué geciteerd: „Iedere dag gaat het verrottings proces bij de vijand voort, terwijl ons de toestand dagelijks beter wordt." En over Formosa: „Geen strijd of i tuur waarin de imperialistische logsmaniakken zich storten kan hen behoeden voor volledige vernieti Het is voor dc Amerikaanse imperia listen zinloos te trachten, Formosa te behouden. Als de agressieve Ai kaanse strijdkrachten zich niet uit vrije Nederlanders kandidaat voor Europese hof voor rechten van de mens Nederland heeft de professoren mr. F. M. baron Van Asbeck, mr. dr. L. J. C, Beaufort O. F. M. en mr. dr. J. H. W. Verzijl kandidaat gesteld voor een functie als rechtpr van het nieuwe Europese Hof )or de Rechten van de Mens. Hun namen komen voor op de lijst 45 kandidaten, die het ministercomité dc raad van Europa maandag Parijs heeft opgesteld. De raadgevende rgadering zal op haar vergadering in januari uit deze lijst de 15 rechters vooi het hof kiezen. COLUMBIË ROUWT Geheel Columbië zal drie dagen rouwen ia de ramp die dc hoofdstad Bogota heeft getroffen. Zoals gemeld kwam daar honderdtal mensen om het leven bij warenhuisbrand. Overal im het land worden rouwdiensten gehouden. fijn als u iets in huis hebt! wil terugtrekken, dan zal eens de dag aanbreken dat de Chinezen van het vaste land en van Formosa hen in vereniging zullen verdrijven." COMMUNES In Kwangtoeng, een van de Chi- :se provincies, is het systeem van 5 communes nu volledig in wer king. Er zijn daar 25.450 landbouw coöperaties tezamengebracht in 790 communes die 98,5 procent van dc boerengezinnen omvatten. Een 617.000 vrouwen zijn aan het ar beidsleger toegevoegd door ze van hun huishoudelijke plichten vrg te maken. In Kanton, de hoofdstad van de provin- ie Kwangtoeng, eten de mensen thans in kantines en slapen in slaapzalen. Bij Swa- tow, een andere oude Chinese havenstad, zijn nu 39.000 openbare ee.tgelegenheden, 21.000 kinderbewaarplaatsen en 1700 wat thans be- behuizing en voedsel. De ?n voor de voedselvoorziening, de kle ding en andere elementaire levensbehoef ten en betalen hun leden bovendien lonen dio zij naar eigen believen kunnen beste den. In de Whampao-commune bij Kan ton zullen de mensen volgens de krant bir.nen twee drie jaar in moderne eta gewoningen met elektriciteit en stromend water gehuisvest zijn. Andere bladen in Hongkong halen mi dedelingen van reizigers aan volgens wi de toestand in de communes niet zo roo kleurig is. De mensen klaagden volgens deze verhalen dat zij door het systeem alle persoonlijke bezit hadden verloren, dat hun gezin uit elkaar gerukt was en dat zij gedwongen waren hun huii met vreemden te delen. Professor Tsjandrasekhar, een vooraanstaand Indisch econoom die zes weken in communistisch China heeft doorgebracht, noemde het commune-systeem een nieuwe vorm van kolonialisme. Hij zei nergens een vrolijk gezicht te hebben gezien. Onder het commune-systeem lijkt China volgens hem op een grote dierentuin: men krijgt er drie maal tijden per dag, moet er heel hard werken, maar heeft er in het geheel geen vrijheid. Er zou ook veel beidskracht verspild worden. de volle aandacht van de Spoorwegen. Men wil zoveel mogelijk komen tot automatische waarschuwingsinstallaties. BiJ de drukste overwegen betekent dit, dat men voortgaat met de invoering van het systeem der halve bomen. De minder drukke bewaakte overwegen zullen worden beveiligd met automatische knipperlichten. Het resterende deel van de bewaakte overwegen, dat niet automatisch bevei ligd kan worden, zal worden uitgerust met moderne elektrisch bediende houten over wegbomen met een speciaal aankondi gingssysteem. Om eventuele noodlottige gevolgen van „vergeetachtige" overweg- wachters te voorkomen, wil men dc sein- inrichting afhankelijk maken van het neerlaten der bomen. Het sein springt dan pas op groen wanneer de bomen zijn neergelaten, zodat de trein nooit een open overweg kan passeren. Dat al deze beveiligingsmaatregelen noodzakelijk z(jn. w(|st het dodencijfer op onbewaakte overwegen duidelijk uit. Tot en met de maand november hebben dit jaar 40 mensen de dood op onbewaakte overwegen gevonden. Het vorige jaar was dit aantal 27. neemt vaker.., Zwaardemaker DE BEKENDE Amsterdamse straatmarkt. de Albert Cuyp, bestaat morgen, vrijdag 19 december. 75 jaar en we heb ben de uitnodiging ter recep tie te komen, die „ter tere van dc heer Albert Cuyp, uiteraard per soonlijk aanwezig", zal worden ge houden. Ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van de Raad voor maatschappelijk werk heeft het dagelijks bestuur een jubileum boek samengesteld, dat gisteren in de openbaarheid is gekomen op het jubileumcongres in de Stadsschouwburg te Utrecht. Het eerste exemplaar werd door de voorzitter, jhr. dr. C. G. Quarles van Ufford, aangeboden aan H.M. de Koningin, die als beschermvrouwe van de raad het congres bijwoonde. Links de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé. Het menen, de groot ste ooit in Ne derland georga niseerd. Zij be gint om 12 uur en duurt tot vier uur. Alle geregel de marktbezoekers worden in de eerste plaats op de receptie ver wacht. maar mocht u toch in Am sterdam zijn, dan bent ook u van harte welkom. De heer Albert Cuyp is een vriendelijk man, die beslist niemand zal weigeren. En bij de tractatie is met een groot bezoek rekening gehouden. We vernemen dat de feestgangers op ruime schaal worden onthaald. Luis ter maar. Ter beschikking van de receptie-gangers zijn: 1600 porties vlees. 3600 porties haring, 1800 por ties kaas. voor 4200 personen koek, voor 2000 personen chocolade en voor 3600 personen fruit. Deze zoete en hartige hapjes zullen door 24 da mes. gekleed in witte jassen, wor den aangeboden. De tractaties zullen de feeststem ming alleen maar verhogen, want ook zonder de kaas, het fruit en de chocolademelk zou het feest best groots zijn, weten we. En daarom zijn we morgen in Amsterdam om de heer Albert Cuyp de hand te drukken, indien we daartoe althans de gelegenheid krijgen. 1 SëprïT"pT"ir~S^7"&~cöö»^öy-«— Doctor K. P. van der Mandele: Kapitaal en arbeid samen WK!;„ ONTROERD maar ook nu de situatie volkomen beheersend, aanvaardde mr. Karei Paul van der Mandele gistermiddag uit handen van prof. dr. J. Tinbergen het bewijs dat hij was gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen. Daar- hield hij een markante rede over kapitaalvorming. Ingeleid door de rector magnificus prof. I W. Lambers gewaagde erepromotor prof. dr. J. Tinbergen van mr. Van der Mandeles grote verdiensten op velerlei terrein. „Op tal van hoge posten in het <misch leven hebt u blijk gegeven, de breedste samenhang te verstaan en ge hebt er raar gehandeld. Gij be schouwde geen werkgever zozeer de uwe ls het algemeen belang." Dc jonge doctor honoria causa dankte geroerd voor de hem bewezen eer en vroeg vervolgens de aandacht voor een onderwerp dat hem zeer na aan het hart ligtde kapitaalvorming. De taak waarvoor het Westen zich ge plaatst ziet, teneinde zijn levenstandaard zijn positie in de wereld te handha ven, is een doelmatige kapitaalvorming door allen en voor allen. Voordat men echter deze taak met succes op zich kan :al dienen te worden ontzenuwd re these, dat kapitaal arbeid twee elkaar vijandige elemen ten zijn, aldus dr. Van der Mandele. Kapitaal is niets anders dan gespaarde, (geïnvesteerde) arbeid en de natuurlijke verbondenheid tussen beide is te ver gelijken met die van de kip en het ei. Zonder ei geen kip; zonder kip geen ei. Zodra men tot deze conclusie komt en dus erkent dat kapitaal en arbeid geestelijk onder één noemer dienen te worden gebracht, zal men verbaasd staan over de ongekende apaarmogelijkheden. Als voorbeeld noemde dr. Van der .Man dele de dan mogelijk geworden ophef fing van het enorme administratieve en toeziende apparaat, dat uit wantrouwen jegens het kapitaal en ter bescherming van de arbeid is opgetrokken. Vrederc voorwaarden voor kapitaal vorming door allen zullen zijn dat de overheid haar uitgaven beperkt en do staat zich principieel bepaalt tot He financiering van openbare werken, als- ook dat aan het kapitaal in de onder neming weer de rechten van de eigenaar orden toegekend. Zo ontstaat een „trias economica" van kapitaal, leiding en ar- beid, respectievelijk als wetgevende, rechtelijke en uitvoerende macht. Een langdurige ovatie was het ant. woord van de vele aanwezigen. Onder hen bevonden zich minister-president dr. Drees, de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid-Holland mr. J. Klaasesz cn andere autoriteiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5