Staf dringt aan op beter samenwerken |lieuioc £riJtsri)e ÖToitront Politie belegert huis van schietende psychopaat Akkoord over Norstads plan voor NAVO-leger Moordaanslag op jongen en dode bij vechtpartij Dulles wees Nederlands verzoek gisteren af West-Duitsland gaat raketten produceren Rompkabinet-Struycken staat voor de deur DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 BUREAUS: Steensi ADVERTENTIES: 0.20 per Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5J»3fi Negenendertigste jaargang no. 11443 CHRISTELIJK A TUI*4AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „^tantvastlch Is ahfbleofn tnyn hert in tcgljcnspocf Hernieuwd op wereldreis Zie pag. 5 Goedkopere defensie door coördinatie TAE NEDERLANDSE MINISTER van defensie, ir. Staf, heeft gisteren in kJ een rede, die bijval kreeg van verschillende kanten, aangedrongen ;en grotere effciëntie bii het vormen van een moderne N.A.V.O.- strijdmacht. Tijdens de militaire besprekingen in de N.A.V.O.-raad te Parijs, bracht de minister een degelijk Benelux-voorstel ter tafel over het overbodige werk dat wordt gedaan en de overbodige kosten die worden gemaakt, bij de ontwikkeling van het N.A.V.O.-leger. De coördinatie zal moeten worden verbeterd. De integratie van de Atlantische strijdkrachten moet verder worden doorgevoerd. In verband daarmee stellen de Beneluxlanden voor, in het secretariaat van de N.A.V.O. een orgaan te vormen, dat al voor de komende bijeenkomst van ie N.A.V.O.-ministers in april, concrete voorstellen voor de verbeteringen zou moeten doen. Minister Staf voerde als voorbeeld aan. dat oit de overzichten van de bijdragen die de vijftien N.A.V.O.- landen leveren, tal van dnplicaties blijken op vele onderdelen van de militaire inspanningen. De uitrusting met moderne wapens zal de kosten van de N.A.V.O.-strijdkrachten met twintig procent vermeerderen en door het N.A.V.O.-apparaat efficiënter te maken, zullen besparingen moeten worden gevonden. Duplicatie, aldus de Nederlandse mi nister. moet worden voorkomen door een gezamenlijke keuze van de wapens, door de produktie ervan te coördineren, door ook de logistiek en de gemeenschappe lijke bevoorrading te coördineren. Wat dit laatste punt betreft is het nu zo, dat er diverse aanvoerlijnen voor de N.A.V.O *ijn, die elkaar zelfs soms kruisen. Ai leen uit militair oogpunt is dit al een laakbare situatie, zo betoogde ir. Stat Er ligt een taak voor de N.A.V.O., om 4«e kwesties na te gaan. De Benelux beeft hiervan al een voorbeeld gegeven, wtbetreft de kernbewapening,'die ove- "Ééns geen nationale, maar met het op de kosten een N.A.V.O.-aan gelegenheid dient te zijn. Met België is Teengekomen dat het gehele onder ld van de Nike-raketten in België zal geschieden. Ten slotte deelde minister Staf moe dat na de aanvankelijke moeilijkheden er thans goede vooruitzichten zijn voor een samenwerking bij de wapen- produktie tussen Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië en de Benelux. Vandaag is het voorstel van de Bene luxlanden in de N.A.V.O.-raad bespro- tezamen met de eerder door secre taris-generaal Spaak ingediende ideeën Generaal Norstad, de opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrach ten, heeft gisteren in de raad toe stemming gekregen om de herbewa pening van de Europese legers met raketten te bespoedigen. Dit met het oog op de massale Russische troe penmacht. Norstad stelt zich als doel de vestiging van 1500 geleide projec tielen op bases in de Europese N.A.V.O.-iandcn. Niet alleen op militair gebied zijn gisteren werkgroep van de westelijke landen begon met het opstellen van ant woorden aan de Russische dreiging in de kwestie-Berlijn. Die antwoor den schijnen hierop neer te komen: „Wij willen met u praten over de spanningen tussen Oost en West. maar niet op basis van Sowjet-ulti- mata. Men vermoedt dat de ant woorden kort zullen zijn en de vol gende fundamentele punten zullen bevatten: De Russen wordt gevraagd of de nota van 27 november in feite een ultimatum is. Is dit het geval, dan weigeren de westelijke mogendheden te onderhandelen over dergelijke voorwaarden. Zo niet, dan is het Westen bereid alle kwesties tussen Oost en West in een serie ontmoetin gen i i bespreken. De Russen hebben nog woord op de westelijke 30 september, waarin w en de daaraa: heidskwesties bestuderen. :en viermogendheden- de Duitse hereniging verbonden veilig- n Centraal-Europa A'damse buurt 24uur in opschudding DUIM 24 UUR LANG heeft een 28-jarige Amsterdammer zijn familie- leden en buurtgenoten in angstige spanning gehouden door zich met een geladen pistool in de vuist in zijn woning aan de Baarsjesweg te ver schansen. Iedereen, die in zijn nabijheid kwam dreigde hij te zullen neer schieten en pas tegen het middernachtelijk uur haalde de buurt weer verlicht adem. Toen slaagde men er eindelijk in de man wat tot kalmte te brengen en hem over te halen zijn wapen uit handen te geven. MINISTER Ir. C. STAF beter s De westelijke grote drie Amerika. Frankrijk en Engeland verwerpen elke poging van de Sowjetunie, uni lateraal op te treden inzake de ver breking van internationale komsten over Berlijn. Het Moskouse voorstel dat West- Berlijn een gedemilitariseerde vrije stad moet worden, wordt afgewezen Eergisteravond sjnot de Amsterdam mer zich met zijn wapen, dat met zes scherpe patronen gevuld was, op in zijn slaapkamer en de gehele dag gisteren heeft hij zich daar schuil gehouden. De buurt was op de hoogte van zijn zonder linge gedrag en waarschuwde de politie, die voor de huisdeur bleef posten om in te grijpen als dat nodig mocht zijn. De spanning steeg ten top toen hij gisteravond omstreeks half negen ge wapend de trap af kwam en zijn wo ning verliet. Na enkele honderden me ters gelopen te hebben botste hij op Luns toch niet ontevreden heeft zich gisteren in de raad besprekingen'gevoerd. Een van de Noord.tlantische Verdrags- organisatie te Parijs fel gekeerd tegen een voorstel van zijn Neder landse ambtgenoot, mr. J. M. A. H. Luns, dat het westen de wapenleve ranties aan Indonesië moet staken, daar dit land wellicht tot het com munisme zal overgaan, aldus meldt Ass. Press. Dulles verklaarde voorts In deze ge heimezitting, dat hii de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Subandrio onlangs heeft gewaarschuwd tegen een aanval op Nederlands Nieuw-Guinca, daar Opheffing verhotl wordt verwacht I7RANKRIJK. Italië cn West- Duitsland hebben besloten, ge zamenlijk luchtafweerraketten en tanks te gaan produceren, zo wordt van welingelichte zijde in Parijs vernomen. Dit zal voor de eerste keer zijn dat West-Duitsland direct gaat deelnemen aan de produktie van raketten. Tot dusver is het de Westduitsers door een verdrag verboden, derge lijke wapens te maken, maar bij deze kwestie betrokken autoriteiten verklaarden dat er geen twijfel aan bestaat dat deze beperking zal wor den opgeheven. In feite, aldus deze zegslieden, maakt het raketprogramma deel uit van het NAVO-project, vervat in het geheime rapport (bekend als MC-70) voor het ge- moderne wapens leidelijk de NAVO-defensie. De drie landen hebben sloten, te beginnen met de produktie van tank van 30 ton. Verschillende delen de raketten en de tanks zullen ge assembleerd worden in fabrieken van de drie landen. De Westduitse minister van defensie, Franz Joseph Strauss heeft later tijdens persconferentie verklaard, dat „de prerequisieten voor gemeenschappelijke produktie van luchtafweerraketten den onderzocht". Hij zei, dat de raketten die mer plan is te gaan produceren „nogal be wegelijk" zullen zijn. De Duitsers hebben vaak hun ongenoegen te kennen gegeven verschillende Amerikaanse raketten, omdat deze van vaste installaties moeten worden gelanceerd. Strauss vertelde verder, dat de Duitsers in hoofdzaak zullen zorgen voor de elek tronische uitrusting. Op het ogenblik, aldus Strauss, kunnen de b3trokken raketten met conventionele koppen wor den gelanceerd. Hij sloot echter niet de mogelijkheid uit da» zij na wijziging met atoomkoppen uitgerust kunnen worden. Indonesië anders met dc Verenigde Sta> n te doen zou krijgen. Dulles antwoordde op het Nederlandse voorstel, dat de communistische mogend heden 9oms wapens leveren aan landen, zij binnen hun eigen kring willen halen. Om die reden wordt op de com munistische landen kritiek geoefend. Maai men, zei Dulles, op het westen kritiek (Zie vervolg pagina 7) de hoek van dc Slatuinenweg tegen een wandelend echtpaar op. Toen de echt genoot een opmerking maakte over ruwe gedrag, gaf de man hem een p fikse slagen in het gezicht en loste schot in de lucht. Hij vluchtte daa: een woning binnen en wist via het dak weer zijn eigen huis te bereiken. De politie, die hem onmiddellijk na het los sen van het schot achterna zette, n daardoor het spoor bijster en gedurende enkele minuten heerste grote verwar ring. Politie-auto's doorkruisten de stra ten om hem trachten te vinden, toer plotseling de mededeling kwam dat d< man zich weer in zijn eigen huis be vond. ditmaal in de voorkamer. Een kapelaan waagde het tenslotte dc woning binnen te gaan. Samep met buurman en het hoofd van de afdeling geestelijke hygiëne van de hoofdstede lijke G.G.G. wist men de man (mèt het pistool) in een taxi te loodsen en de pastorie te rijden. Het wapen hield hij evenwel nog steeds in de hand. Na urenlang praten gelukte het de mannen hem tot kalmte te brengen, waarna hij zijn pistool af gaf. In een gereedstaande wagen van de G.G. en G.D. werd hij daarna voor een onder zoek naar de Valeriuskliniek overge bracht. Drie schoten Gisteravond omstreeks zeven uu de 20-jarige Gerrit C. Pfrommer. slagerszoon uit Harderwijk, op het stille en donkere gedeelte van de Kruislaan in Amsterdam levensgevaarlijk gewond door drie revolverschoten. De familie Oostenrijk, die een I derij aan de Kruislaan bewoont, hc de schoten. Men liep naar buiten, i mening dat het op haar eenden gemunt was. Op de weg stuitte men op het li chaam van de slagerszoon. Even ver derop zag men een jongeman naar een blauw-witte opel lopen en snel wegrij den. De slagerszoon werd in levensge vaarlijke toestand in een ziekenhuis op genomen. Later bleek, dat hij de Opel in de loop van de dag in Ermelo had gehuurd en er mee naar Amsterdam was gereden. De politie heeft gisteravond een op roep verspreid om tot de opsporing van de Opel en eventueel tot aanhouding van de daders te komen. Tot nu toe heeft deze oproep geen resultaat gehad. Dader belde op Terwijl het parket nog druk bezig was met het onderzoek van dc moord aanslag op de slagerszoon werd de Am sterdamse politie even na half twaalf op gebeld met de mededeling dat er in een huis aan de Ruvsdaelkade een man tij dens een vechtpartij was neergeschoten. De dader, de 35-jarige bewoner van het huis, belde zelf op. Volgens de verklaring van de ver dachte kwamen twee mannen aan de deur met de mededeling, dat zij hazard spel wilden spelen. (De politie had reeds enige tijd het vermoeden, dat men in het huis hazard kon spelen). De bewo ner van het huis wilde zijn twee bezoe kers niet binnenlaten omdat hij al eer der moeilijkheden met hen had gehad. Na een korte worsteling, waarin de be woner volgens zijn verklaring met een stok werd geslagen, wist hij zich te be vrijden en liep naar boven om een ge laden pistool te halen. Halverwege de trap werd daarop de worsteling voort gezet. Op^r gegeven ogenblik ging daar op 't pistool af en trof J. P., bij de politie bekend staand als „Dikke Hannes". De kogel ging dwars door zijn hoofd en bleef in de arm van de andere indringer steken. Deze begaf zich naar het Wil- helmina-ziekenhuis. De bewoner werd werd gearresteerd en ingesloten. Een prooi der golven de betekenis van deze uitdrukking wordt heel duidelijk gedemon streerd als men deze foto ziet van het voorschip van het Zwitserse vrachtschip Nyon, dat vastgelopen was op de rotskust van oostelijk Enge land. Men zal zich herinneren dat de Nederlandse bergings vaartuigen die met het karwei belast waren, geen kans zagen het hele schip te redden. Met snijbranders heeft men toen het schip middendoor gesneden, om aldus het achterste deel met de waardevolle machines nog te kunnen bergen. Twintig procent loterij prijzen voor de fiscus? Het sdhijnt de bedoeling te zijn als enminste een nieuwe minister van finan- iën het met de heer H. J. Hofstra eens over enige tijd een speciale be lasting op loterijprijzen in te voeren. Een desbetreffend voorontwerp van wet heeft het departement verlaitcn. Op het ogenblik worden alleen de prijzen van de Staats loterij met vijftien procent belast. Dit percentage zou dan voor alle loterijprij- :en op twintig moeten komen. Toestand dijken verontrustend Het waterschap Schouwen heeft beslo- en een protestbrief te sturen aan de mi- lister van verkeer en waterstaat, waarin vordt aangedrongen op het treffen van ncatregelen voor de zwakke plekken in de Schouwense dijken, met name de Kou- dt-kerkse dijk en de Langendijk tussen Scharendijk en Brouwershaven. Unaniem was men van mening, dat de toestand van de dijken zeer verontrustend i> en men betreurde het, dat na de ramp van 1953 deze dijken nog steeds niet zijn verhoogd of verbreed. Bij even hoge wa terstanden als in 1953 zouden ze zeer weinig weerstand kunnen bieden. Vervroegde verkiezing in Luxemburg Pierre Freiden, de chrisrten-democra- tische leider van de afgetreden Luxem burgse coalitieregering, heeft groothertog Charlotte een verslag aangeboden over zijn besprekingen met dc verschillende partijen. Hij beveelt aan, het uit één Kamer be staande parlement spoedig te ontbinden en tegen 1 februari verkiezingen uit te schrijven. Dit bleek de wens te zijn van alle partijen die geen van alle wilden deelnemen aan een regering onder de huidige omstandigheden. Sport neemt tegenwoordig een belangrijke plaats in bij de militaire training en het is aan de prestaties te merken. Deze foto werd genomen tijdens de wedstrijden om het nationale cross-country kampioenschap, die gisteren in Ede zijn ge houden. Men kreeg het S km lange parcours ni«t tadeau NEDERLANDSE TROEPEN NAAR WEST-DUITSLAND? MINISTER STAF heeft gisteravond in Parijs gezegd de hoop te koesteren, dat In 1960 een Nederlandse gevechtsgroep ter sterkte van een derde divisie In West-Duitsland kan worden gelegerd. De minister van defensie verklaarde, van zijn Duitse ambtgenoot Strauss de verzekering gekregen te hebben, dat de Bondsrepu bliek hierin haar volle medewerking zal verlenen. De ligging van een dergelijke gevechtsgroep Is altijd een wens van Nederland geweest, aldus de minister. Gezien de plaats, waar het front in geval van een aanval uit het Oosten sou moeten worden gevoerd, Is het nemen van een dergelijke stap van groot strategisch belang. Volgens de minister zou het de bedoeling z(jn, de gevechtsgroep elke drie maanden af te Interpellatie is te verwachten over Kamerontbi nding (Van onze parlementaire redacteur) DE BESPREKINGEN van informateur Beel met de vijf fractievoorzitters zijn geheel volgens verwachtingen verlopen: er is vrijwel geen hoop meer dat er een oplossing voor deze crisis gevonden wordt. Prof. Beel zal hedenavond, uiterlijk morgen, na eerst de ministers van het rompkabinet nog geraadpleegd te hebben, naar H.M. de. Koningin gaan om verslag uit te brengen. In politieke kringen neemt men aan dat in ieder geval nog deze week aan mr. Struycken, de vice-president in het kabinet-Drees, de op dracht gegeven zal worden om een kabinet te formeren dat de taak zal krijgen de Tweede Kamer te ontbinden. Dit kabinet zal dan bestaan uit de hui dige niet-socialistischc ministers. Voor zo- nogelijk zullen de „socialistische por tefeuilles" onderling worden verdeeld. Zo het wel vast, dat minister Zijlstra ook het departement van financiën zal gaan beheren. Minister Klompé krijgt er sociale zaken bij, minister Staf het departement van landbouw, terwijl iter Struycken in ieder geval, als premier, ook het departement van alge- zaken moet besturen. Aan wie de portefeuille van justitie zal toevallen is nog niet bekend. Drie der huidige minis- zijn daarvoor kandidaat: Struycken, Cals en Helders. Men acht het echter nog helemaal uitgesloten dat men voor deze post nog een minister aantrekt. Zo'n procedure is echter wel wat moeilijk, om dat de nieuwe minister meteen demissio- zou zijn. Een probleempje dat in het verzinkt bij de vele moeilijkheden, vooral ook van staatsrechtelijke aard, die deze week tot een oplossing gebracht moeten worden. voornaamste taak van het rompka- binct wordt dan. gezien de opdracht aan dc formateur, de ontbinding der Tweede imer. Als het ontbindingsbesluit nog landag a s. getekend zal worden zullen verkiezingen voor de Tweede Kamer de loop van maart kunnen worden ge houden. hoogst waarschijnlijk op 11 ir Men kan wel aannemen dat het e tuele rompkabinet geen behoefte zal heb- aan een periode zonder parlement. Camer zal dus op termijn worden ontbonden, op een datum die in ieder geval niet ver van de verkiezingsdag afliggen. Men zal tot deze regeling komen gezien het weinige plezier, dat het land indertijd heeft gehad van de parlement- loze periode, die we in 1946 hebben ge kend. onder het regime van prof. Schi merhorn. Dc Tweede Kamer kan dus, als zij dit wenst, voortgaan met haar werkzaamhe den, zoals bijv. het uitbrengen van lopige verslagen. Het rompkabinet- Struycken zal echter, zoals we giste: reeds schreven, na het besluit tot 1 merontbinding getekend te hebben, v wel onmiddellijk zijn zetels aan H.M. de Koningin ter beschikking stellen. Daar ui>t kan men concluderen dat het over zuivere „beleidsvragen" niet met de Ka mer zal discussiëren. Hoogstens zullen zaken afgedaan worden waarover weinig of geen verschil van mening bestaat. Interpellatie Wel kan men aannemen, dat de socia listische Tweede-Kamerfractie er behoef te aan zal hebben om het rompkabinet- Struycken te interpelleren over het feit dat het Kamerontbinding uitschrijft. De ministers zullen dit debat niet willen ont wijken, maar men kan wel aannemei deze interpellatie meer de fractievoorzit ters zal beroeren dan het rompknbinet. Als de voortekenen dus niet bedriegen zal minister Zijlstra maandag a.s. dc ste minister van het rompkabinrt zijn die voor de Tweede Kamer verschijnt wetsontwerpen te verdedigen. Dat zullen dan de fameuze hclastingnn'werpen zijn. Het ligt voor de hand dat het rompkabi net bereid zal zijn om alle ontwerpen, ook de tijdelijke verhogingen van de directe belastingen, te verdedigen. Over dit punt kunnen de socialisten na tuurlijk weer een debat ontketenen. De iters van het rompkabinet zullen daarom des te meer tevreden zijn over erieuze informaticpoging van prof. Beel, waardoor onomstotelijk vast komt aan dat er geen andere mogelijkheid is dan het uitschrijven van vervroegde rkiezingen door het rompkabinet en het behandelen van alle belastingontwerpen. Men kan het betreuren dat het zo ge lopen is, maar verwijten zal men moeten richten aan het adres van de K.V.P., die rechtse kabinet niet heeft gewild. En rechtse kabinet was de enige moge lijkheid. Dat er in zo'n geval nog minis ters zijn die bereid zijn de Tweede Ka mer te ontbinden kan slechts worden toe gejuicht. Uit dc feiten zal deze weck bovendien nog blijken dat de poging-Beel om het demissionaire kabinet-Drees ver vroegde verkiezingen te laten uitschrij ven, ook heeft gefaald. Prof. Beel te gisteravond door H.M. de Koningin op paleis Soeebdljk ontvangen voor het uitbrengen van een interim rapport en had hedenmorgen een onder houd met dr. W. Droes in diens Kabinet. Prof. Beel had ook nog een conferentie met de negen nlet-soclallstlsche ministers. Prinses Armgard vijfenzeventig Prinses Armgard Kun'.gunde Alharda Agnes Oda zur Lippe Biestervold, geb. von Cramm, moeder van prins Bernhard, is vandaag vijfenzeventig Jaar geworden. Zij vierde haar verjaardag, in aanwezig heid van het koninklijk gezin, op het kasteeltje Huize Warmelo bij Diepenheim (Ov.). De jarige Prinses komt Slechts sporadisch in het openbaar. Men ziet haar meestal alleen bij hippische evene menten. 1 Wind en regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met later regen. Aanvanke- AIA lijk matige, morgen tot krachtig of hard toenemend* wind tussen zuidoost en suld. Weinig verandering lo temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag 19 december: zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 13 09 uur, ondeg 1.40 uur. Heden eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1