STAD Rammelend stuk in een rommelige opvoering Uw Wijnkelder is bij de Slijter C. M. Meijer nam afscheid als incasseerder van de N.C.R.V. Voddenrapers van Abbé Pierre voor K. en O. Leiden Vierde Bollenstreekshow kan groot succes worden Minimum exportprijzen tegen meer reële omrekenkoers Minister Luns: ...Aanhoudende rode dreiging mag nimmer '11 reden tot verslapping zijn" NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 Twee jubilarissen op Schrij versbrug Op 23 december hopen twee brugwach ters van de Schrijversbrug hun veertig jarig jubileum te vieren bij de markt- en havendienst. Het zijn de heren F. van Dissel en K. van Staden. Zij zullen op die dag 's morgens om 10 uur worden ge huldigd. De heer Van Dissel werd in 1896 te Lei den geboren. Hij werd in 1918 benoemd tot assistent-brugwachter in los-vaste dienst en twee jaar later tot brugwach ter in tijdelijke dienst. In datzelfde jaar nog volgde zijn benoeming tot brugwach ter tweede klasse in vaste dienst. Drie jaar later werd hij bevorderd tot brug wachter eerste klasse, in welke functie de heer Van Dissel straks ook zijn ju bileum viert. De heer Van Staden werd in 1895 te Leiden geboren. In 1918 werd hij assistent- brugwachter in los-vaste dienst en in 1919 brugwachter tweede klasse in tijdelijke dienst. Een jaar later kwam hij in vaste dienst en nog drie jaren later werd hij opgenomen in de eerste klasse. Beide jubilarissen hebben een goede naam bij de dienst. Zij werken op de voo het scheepvaartverkeer drukste brug vai Leiden en doen dat steeds tot genoegei van directie en belanghebbenden. Agenda voor Leiden Woensdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: C.B.P.B., kerstavond. Schouwburg, 8 uur: Georgette Hage- doorn en Pierre Verdonk, voordracht. Oud-Hortuszicht, 8 uur: Ver. Slecht horenden, kerstavond. Turk, 8 uur: ledenverg. „Tuinhout Plantkunde". Antonius-clubhuis, 7.30 uur: bonte avond L.J.A. Marekark, 8 uur: wijkgemeente lenwijk", adventsbijeenkomst; spr.: ds. J. van der Wiel, zang van het koor „Cen trum", medew. van bazuinblazers en organist, kerstvertelling door J. Nieu- wenhuis. Museum geologie, 8 uur: filmavond. Foyer gehoorzaal, 8 uur: ouderavond u.l.o.-sohool Pieterskerkstraat. Den Burcht, 7.30 uur: ontspannings avond Alg. Bond Ouden van Dagen. OEGSTGEEST: Endegeest, 7 uur: avond. OEGSTGEST: Patronaatsgebouw, 8 De Gastspelers, Sassenheim, met „Onder één dak". OEGSTGEEST: Irene, 8 uur: wijkge meente Rhijngeest, bezinning op kerst feest. Prytaneum, 8 uur: „Koninkrijksdag 1958", herdenking door vele verenigingen. Donderdag School Kaasmarkt 1, 8 uur: ledenverg. Geref. schoolver. Gehoorzaal, 8 uur: kunstkring „Voor Allen", vioolrecital. De Lakenhal, 8 uur: opening tentoon stelling „Schatten uit het Maui itshuia". OEGSTGEEST, Geref. kerk: 8 uur: W. Wieringa, bonds secretaris van het C.N.V., over sociale vragen. Gebouw „Prediker", 7.30 uur: Herv. wijkgemeente „Marewijk", kerstwijding VrUdag Café Aniba, 8 uur: ledenverg. D.E.V. Groot-auditorium, 4 uur: inauguratie dr. J. A. Goedkoop. Wijkgebouw Levendaal 103, 8 kerstfeest van de afd. Leiden vai N.C.V.B. (4ioo jl - kz/ k. <j rack! „OSCAR" had gevraagd om geheimhouding en „niet verder vertellen", we zouden het niet hebben gedaan! Om de simpele reden, dat we thuis ge komen alles (gelukkig) weer bijnü vergeten zijn. Uit de inleiding vernamen we iets van de schrijver over verrassende effecten, die hij getracht had in te lassen, we hebben ze niet gezien of gehoord. De schrijver ging wat dit betreft de recensent op het pad der geheimhouding voor. Wat we wel hebben gezien was een rom melig verhaal, waarin, alweer volgens dezelfde inleiding, „de schrijver de niet eenvoudige taak op zich trachtte te ne men het publiek om de twee minuten aan het lachen te krijgen, wat een minimum van zestig maal lachen per avond inhoudt." We hebben niet zitten turven, maar we ten zeker, dat we dit aantal niet hebben gehaald. We menen, dat, als een auteur van een vaudeville, wat „Oscar" zijn wil zo n zin neerschrijft, hij daarin zijn geestigheid heeft uitgeput en verder zijn geest in alle schamelheid te kijk zet. Klucht noch vau deville zijn een optelsom van geestigheden. Wanneer een schrijver geest noch smaak heeft, doet hij beter zich met de schrij verij niet in te laten. Dat bewees dit stuk, dat door zijn vele grofheden geen behoor- OEGSTGEEST: Willem de Zwijgerkerk. 7.30 uur: chr. toneelgroep „Imperium" oe" kon "-«"ken. met „De Ster van Bethlehem". Zaterdag Geref. jeugdhuis, 8 uur: evangelisatie. Antonius-clubhuis, 8 uur: feestavond De Vriendenkring. Prytaneum, 3 tot 5 uur: receptie Het groene Kruis, t.g.v. gouden jubileum. Het gulden Vlies, 3 uur: P.C.O.V., afd. Leiden. J. de Rek (Amsterdam) over Hek senwaan en heksenwaag. Gebouw Middelstegracht 3, 7.30 uur: filmavond Jong Nederland voor Christus. Clubhuis Borneostraat, van 10 tot 10 uur: vogeltentoonstelling De Leidse Vogelvrienden. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor volkenkunde: Wat doe je in de kou? Educatieve expositie over het leven van de Eskimo's. Geopend tot en met 1 maart 1959. Boerhaavezalen, Lange Vrouwenkerk- koorsteeg: tentoonstelling Leids Kunst centrum. Geopend tot en met 24 dec. Prentenkabinet, Kloksteeg: foto's en tekeningen van Ralph Prins. Geopend tot en met 10 januari. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen dooi apo theek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552, en apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8. telef. 26274 De Nederlandse Comedie, die deze vierde abonnementsvoorstelling ver zorgde, kunnen we met dit stuk niet feliciteren. Bij de opvoering was men nog gehandicapt door de ziekte van Ko van Dijk. Zijn rol was overgenomen door Johan Fiolet, die de rol moest lezen en er maakte wat er van te maken was. Wan- op deze manier een hoofdrol GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalim OPENING BRUGGEN Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden brengen ter openbare ken- ïis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op 24 en 31 december 1958 na 19.00 uur niet meer geopend zullen wor den. Gisteren heeft de heer C M Meijer zUn tachtigste verjaardag gevierd en 's middags afscheid genomen als Incas seerder van de N.C.R.V. In zijn woning In het hofje aan de Kalvermarkt kwamen voor het afscheid behalve de leden van het plaatselijke comité enige heren van de N.C.R.V. uit Hilversum en Wagenin- gen bijeen om de heer Meijer te danken voor zijn van trouw en liefde getuigende arbeid in dienst van de christelijke Radio De heer B. Buddingh. chef v3n de pro- pagandadlenst, herinnerde er in een toe spraak aan, dat de heer Meiier dertig jaar geleden als propagandist-incasseer der van de N.C.R.V. zijn werk In Leiden en naaste omgeving begon. Hij heeft niet alleen getoond ,met mensen te kunnen opschieten en goed te kunnen rekenen, maar ook scheppend werk te kunnen doen De positie van de N.C.R.V. in Leiden was aanvankelijk te vergelijken bij een •peldeknop. maar mede door de daad kracht van de heer Meijer is zij een berg geworden Relatie moest hij onderhouden met honderdtallen mensen en hij moest altijd met grote bedragen omgaan- Ook voor de mannen van de N.C.R.V. is het contact met hem steeds een zierige gebeurtenis geweest; daar sprak de heer Buddingh eveneens erkentelijkheid unt. Hij bracht de dank over van bestuur en personeel van dt radiovereniging en bood als bewijs daar van een armbandhorloge aan. Als voorzitter van het plaatselijk co mité sprak de heer Joh. de Tombe eer kort woord. Hij wees erop. dat de heer Meijer zijn functie van penningmeester van het comité nog niet neerlegt er hij, zolang hem de kracht wordt geschon ken, ook zijn aandeel houdt In de orga nisatie van de reizen. Ten slotte sprak de heer Th. van Breda chef van de administratie in Wagenin- gen. Hij zei, dat de heer Meijer vrijwel dagelijks met deze afdeling te maken heeft gehad. Aan zijn administratie i keerde niets, al liep het aantal weekleden uit tot bijna tweeduizend. Namens het bureau van de secretaris-penningmeester dankte de heer Van Breda de tachtigjarige voor zijn trouw, toewijding en onkreuk baarheid en bood hem een grote ldst mei allerlei soorten sigaren aan. De heer Meijer anrak een dankwoord worden „gespeeld" begrijpt men, dat er veel van terecht komt. Het remt af, de vaart gaat er uit en het begint te ram melen. Dit was niet allemaal de schuld ,n de roloverneming door Fiolet. De ideren liepen maar wat en sjouwden rer het toneel met koffers zonder zich veel om spel en spelen te bekommeren. Voor velen zal het optreden van Joop Doderer een zekere vergoeding zijn ge weest voar het getrek in het derde be drijf. Claude Magnier schrijft (natuurlijk weer in de welbekende inleiding): „h moeilijk om gebraden kip met earamelola te vergelijken Het is zelfs moeilijk, zouden we er bij willen voegen, om „Oscar" met een goed stuk te vergelijken en deze opvoering met toneelspel op het peil, dat de Nederlandse Comedie geven Een rammelend stuk in een rommelige opvoering. Gelukkig worden nare dingen neller vergeten dan goede. A. C. BOUWMAN. Uitslag jeugdpuzzels Vandaag is de laatste dag va nzending van kleurplaten en O] ossingen van de puzzelprijsvras zoor de jeugd uit ons Sinterklaa lummer. Er zijn honderden inze iingen om precies te zijn: o ierlig na duizend dus moeten ie inzenders nog even geduld heb- jen. De uitslag komt in de kra /an volgende week dinsdag voensdag. Leidse markten met de aanstaande feestdagen Van de directie van de gemeentelijke markt- en havendienst vernamen wij. dat de komende feestdagen weinig invloed hebben op de diverse wekelijkse mark ten. De vee- en kaasmarkt, die op twee de kerstdag zou worden gehouden, is vervroegd tot 23 december. De woens dag- en zaterdagmiddagmarkten vinden normaal doorgang, dus ook op 27 december. HAAST IEDEREEN heeft wel Abbé Pierre na de oorlog in tens gehoord van het geweldige werk, dat Parijs is begonnen. Hij kreeg de beschik king over een vervallen huis in Neuilly, dat hij Emmaüs noemde. En be- u'ogen door de nood van zwervers en ontredderden stelde hij zijn huis voor hen open. Hij slaagde erin de mensen aan het werk te zetten en langzamer hand verrees een complex van barakken. Abbé Pierre is een man van wei nig woorden maar groot t>an daden, in nederigheid verricht met wegcijfe ring van zichzelf. Hij redeneert niet, preekt niet, maar handelt en weet de zwervers weer besef van het menszijn bij te brengen. Iets van het in prak tijk brengen van deze christelijke naastenliefde is te zien in de film „Dt voddenrapers van Abbé Pierre", die gisteravond voor leden van K. en O. ir het Antoniusclubhuis draaide. Van de documentaire film kan eei weldige propagandistische kracht uitgaan. het wonderlijke is. dat hij vaa) kort schiet, wanneer men het leven nensen gaat verfilmen, wie iedereen toewensen, dat de film tenminste L.P.V. „De oude Leidsche" jubileert DE VIERDE BOLLENSTREEKSHOW, tevens de 18e landelijke show der L.P.V. „De Oude Leidsche", ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan, te houden in de veilinghallen van „Bloemlust" te Rijnsburg, belooft een groot succes te worden. Er zijn 700 dieren ingeschreven. De Konijnenafdeling is de grootste (312 dieren) met inschrijvingen uit Doetin- chem, Zwolle, Spekholzerheide, Leiden en omliggende plaatsen. In de verschillende rassen zijn grote klassen te bezichtigen, zoals bij de Vlaam se Reuzen 43 stuks; 20 Franse Hangoren; 14 Lotha ringers; 26 Groot Zilver; 45 Weners; voorts Rijnlanders, Papdllons, Havanna's, Alaska's, Gouwenaars, Zilver vossen, Rexen, Tankonijnen, Hollanders, Klein Zilver (liefst 32 stuks). Russen. Polen en Kleurdwengen. Bij de Hoenders zijn ook de meest voorkomende rassen aanwezig, zoals Hol landse Hoenders in zwart, zilver en goud- pel; Rhode Island Red; Barnevelders; Amerikaanse en Nederlands* Leghorns en Brahma's. Bij de Krielhoenders, die thans in grote getale worden gefokt, In verband met de veinige ruimte waarover men in steden :n dorpen beschikt, zijo er zeer fraaie nzendingen. Nederlandse Sabelpootkne- len in hun fraaie kleuren en Hollandse Krielen in diverse kleurslagen, die zullen worden gekeurd door de nestor der Krie len keurmeesters, de heer A. P. Holle- Friese, Barnevelder, Welsumer Krielen, de fraaie Antwerpse Baardikrielen en Wit- kuiven, Java en Leghornkrielen, Zijde- hoenkriel, Orpington, Sussex en Wijan- dotte Krielen zullen voorts op deze ten toonstelling aanwezig zijn. Zelfs ook de sierduiven zijn goed ver tegenwoordigd, de minder bekende soor ten als Saksische Eksterkroppers en Stei ger Kroppers. Ook de prachtige Holle Kroppens, Hyacint duiven en een grote collectie Vdnkduiven mogen er zijn. Inzendingen van Pauwstaarten Krul- duiven, Oosterse Meeuwen, zijn er naast mooie klassen van prominente fokkers in Antwerpse Smierels, Oud Hollandse Tui melaars, Nederlandse Hoogvliegers en Nonduiven. Donderdagavond zal prof. dr. J. G. van Manen, voorzitter der Raad van Beheer en Toezicht op de pluimvee- en pelsdie- renteelt in Nederland, de expositie openen. Vrijdag en zaterdag zullen dan de poorten voor de bezoekers open gaan. Voor vooraitter F. v. d. Mark en zijn mannen is het aantal inzendingen een groot succes, terwijl ook de medewerking van de verenigingen uit Wassenaar, Wou- brugge, Noordwijk, Katwijk en Lis se veel tot dit succes hebben bijgedragen. Leids groepspsycholoog aan A'damse universiteit gepromoveerd De heer M. Mulder te Leiden, verbon den aan het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden, is gistermiddag aan de gemeente-universi teit van Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift getiteld „Groepsstruc tuur. motivatie en prestatie". Voor deze promotie bestond ook huiten de kring van psychologen veel belangstelling. Het vraagstuk van de groepsprestatie. dat in de dissertatie met een aantal psy chologische factoren in verband wordt gebracht, is van groot belang bij het vraagstuk van de tegenwoordige produk- tiviteitsbevordering Vandaar, dat enige jaren geleden de Contactgroep Opvoering Produktiviteit en de adviseur van de pro- duktiviteitsbevordering van het ministe rie van economische zaken, mr. J. A Berger, hebben bevorderd, dat uit de te genwaarderekening gelden ter beschik king werden gesteld voor dergelijk so ciaal wetenschappelijk researchwerk. Ook het onderzoek van de heer Mulder op deze wijze gesteund. Dit onderzoek jrste plaats gericht op de toet- enige nieuwe theorieën door i scherp opgestelde groepsexpe- sing va middel Evangelisatie-film Zaterdagavond half 8 houdt de groep Leiden van Jong Nederland voor Chris tus in het gebouw Middelstegracht 3 een evangelisatiebijeenkomst, waarin de film Bunjans Christenr«ns zal worden ver toond. Er zijn korte toespraken en sa menzang. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Monica Johanna Maria, d v H van der Westen en A M van Schagen: Franciscus, z v F Bakker en L. Hollebeek; Theodora Elisabeth Maria, d v T. A. J. Lamboo an C. A A. Vinkestijn; Maria Christina Anna d v H J A. Walling en B. J. M. Diks; Willem Marius, z vW. Voshart en M Lekkerkorker; Sylvia, d v W. Algera en N. de Jong; Gertrude Martina, d v A. W. J. Kulk en J. van Duljn; Petrus Hendrikus Maria, z v T. M. A Huigsloot en H. P. M. van Benten. OVERLEDEN M Ha ze voet, 48 J echtgenote van H. L. Duijm; W Dool. 78 J.. man; J. Betram. 72 J.. echtgen. van P. Werk. GEHUWD: H. Peters en S. M. Kloota. onder meer in het Marine Op komstcentrum te Voorschoten. Promotor was prof. dr. J. Koekebakker, hoogleraar in de groepspsychologie aan de gemeente-universiteit en hoofd van de afdeling geestelijke gezondheid van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Leidse Vogelvrienden houden expositie De Leidse Vogelvrienden houden za dag een vogeltentoonstelling in het'club- huis van de speeltuinvereniging Oostei kwartier aan de Borneostraat. De expo sitie is geopend van tien uur 's moi Afdeling Leiden J.O.V.D. Morgenavond 8 uur zal ia de bovenzaal van De Harmonie* de afdeling Leiden worden opgerioht van de J.O.V.D.. de Jongeren Organisatie voor Vrijheid Democratie. Geslipt op Hogewoerd Gistermiddag half 2 is de 3»-jange mi 'A. D. van de Kanaalweg op de Hoge woerd met haar bromfiets geslipt linkerschouder werd ontwricht. 4 Jaar geëist wegens poging tot doodslag De officier van justitie bij de Amster damse rechtbank heeft gistermiddag tegen een 36-jarige handlanger uit Amsterdam wegens poging tot doodslag vier jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest geëist De man heeft op 15 juli in het Franse Kamp op de grens van Hil versum en Bussum in het zomerhuisje, waar hij in die tijd verblijf hield, 's mor gens vroeg zijn 38-jarige vrouw, terwijl deze nog lag te alapen, in bed de keel dichtgeknepen, vervolgens een nylonkous om haar hals gesnoerd en ten slotte ook nog een theedoek gebruikt, totdat haa gezicht blauw aanliep en zij begon te rochelen. Vervolgens verliet hij bet huls op zijn bromfiets en ging in Den Haag middags naar de biscoop Nachts reed hij terug naar Amsterdam en meldde zich 's tends om 6 uur vrijwilig op het hoofdbu reau van politie. Jongen vermoordt vrouw en vier kinderen Na een klopjacht van enkele dagen is de politie m de Amerikaanse staat Ca- lifornië erin geslaagd de zestienjarige Carl Eder te arresteren, die een vijfvou dige moord op zijn geweten heeft. De jonge heeft maandag bekend dat hij de 37-jarige mevrouw Lois Pendergast vier kinderen heeft vermoord in hun woning te El Cajon. Toen de poiitli vroeg, waarom hij dit had gedaan, ant woordde hij: „Weet ik niet. Ik heb mi laten gaan." Enige tijd geleden was Carl Eder, eei eesjongen, liefdevol door de familie Pendergast in huis genomen. Toen de heer Pendergast vier dagen geleden thuis wam, vond hij de lijken van zijn vi drie kinderen, terwijl Carl spoorloos as. Pendergast zelf is onder behande- ng van een psychiater gesteld. Vreselijk ongeluk treft echtpaar Maandagavond is op de rijksweg te La in, het echtpaar Staal uit Hilver- um, waarvan de man op een fiets e vrouw op een bromfiets was gezel bij het plotseling oversteken van de weg door een auto aangereden. De 65-jarigi mevrouw Staal werd over de motorkap geslingerd en bleef dood in de berm van de weg liggen. Haar 69-jarige echt genoot viel en bleef eveneens levenloos op de weg liggen. Vermoedt wordt, dat de man aai gevolgen van de val overleden ia. kon evenwel niet met zekerheid worden vastgesteld, want op het ogenblik het ongeluk naderde nog een waarvan de bestuurder in het dimlicht noch de op de weg liggende heer Staal noch de beide rijwielen zag en slachtoffer en fietsen heenreed. evenredig was aan hun daden. Indertijd hebben wij onze teleurstelling daarover getoond, toen de film over het werk van Albert Schweizer draaide en bij de film over de arbeid van Abbé Pierre mc we hetzelfde doen. Het lijkt wel of alles zo goedkoop mogelijk moet. En dat heeft deze sympathieke Abbé toch werkelijk De film laat zien, hoe het werk met een hart vol liefde en medelijden voor de uitgestotene, de eenzame en ieder die hulp nodig heeft verricht, uitgroeit tot iets groots. Emmaüs wordt een wereldje op zichzelf, waar dezelfde krachten wer en bij deze lieden soms nog wat fel ler, als in de grote wereld. Liefde en haat, dankbaarheid en onverschilligheid botsen ook hier. Wanneer door de docu mentaire een vrij slap verhaaltje wordt gevlochten dat steunt op deze tegenstel lingen, dan is dat het zwakke punt. want daar mist men overtuigingskracht. Toch was het goed door de film te wor den geconfronteerd met de grote nood, die daar op sociaal terrein heerst. Lucandie ti van Veldhu Den Haag. de heer H L 1 Voorburg en de heren E P zen te R'dam. N S Arrlëns te Statema te Den Haag en J A Den Haag. Voor he mej C C Melchioi kand ex te Lelden Leiden Voor mej. M J van Voorburg en de heer P Kleerc- Wassenaar Voor het kand. ex. T natuurkunde: mo) K P Versteeg n. mej J ten Kate te Leiden en J Perdijk te Leiden. N He ij boer it en J L den Otter te Leadschen- or het doet. ex scheikunde: mej t Tonkelaar te Leiden en de heer ter te Leiden. Voor het kand ex en natuurkunde: de heer M M te Leiden Voor het kand ex. 1 natuurkunde: de heer T A Sies- e Lelden. Voor het kand ex K irkunde: mej M L Bakker de here W .1 K R Ltbbenga i og te Leiden. Oegstgeest V Acht jaar voor moeder die haar kind vermoordde De rechtbank te Utrecht heeft gister morgen de 29-Jange vrouw M. R. van der V.-G te Culemborg wegens moord op haar zoontje Leo veroordeeld tot acht Jaar gevangenisstraf met aftrek. Boven dien werd haar onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering ge last. Geëist was vijf jaar met aftrek en terbeschikkingstelling. Op 16 april )1. duwde de vrouw haar oudste kind van 20 maanden in een teil kokend water, waardoor het ernstige brandwonden aan het onderlichaam kreeg en korte tijd later in het ziekenhuis ia overleden. Een ongelukkige jeugd en een slechte verstandhouding met haar echt genoot vormden de achtergronden van het misdrijf. Het over haar uitgebracht» psychiatrisch rapport had verdachte in aanzienlijk verminderde mate toereke ningsvatbaar geacht. Vijftien koperen statenleden (Van een onzer verslaggevers) De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz heeft er in de gisteren begonnen wln- terzitting van de Provinciale Staten aan herinnerd, dat vijftien Statenleden op 20 juni 1946 lid van het provinciaal bestuur werden. Op 20 december zullen zij dus hun koperen jubileum als statenlid her denken. Mr. Klaasesz sprak zijn waarde ring uit voor de arbeid, die deze staten leden in de afgelopen jaren hebben ver richt en hoopte, dat zij nog vele jaren In het belang van ons gewest zullen mogen werken. Het betrof hier de statenleden: N. van der Brugge (a.r.), T. de Bruljn (soc.), C. van Dijk (Chr. Hist.), H. van Es (soc.), J. van de Griend (lib.), C. H. Hagedoorn (soc.), R. Langerak (soc.), J. Pasman (soc.), E. A. Polet (a.r.), G. van Praag (comm.), dr. J. P. van Praag (soc H. van Riel (lib.). F. J. G. Spieksma (kath. v. p.), A. Vlasblom (s.g.p.i, en J. Wilschut (a.r.). Edelherten behouden hun rustgebied De minister van landbouw heeft ge antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. H. W. van Koever- den (kaith.v.) over de afsluiting van 600 ha van het recreatiegebied onder Hoender- loo in Apeldoorn ten behoeve van de edelherten. De minister zegt, dat hij het ongedaan maken van deze bijna vier Jaar geleden genomen maatregel niet kan overwegen. Hij meent, dat de instandhouding van het ededhert, evenals van andere in het wild levende diersoorten, beschouwt dient te worden als een belangrijk deel van de waarden, in het bijzonder voor de recreatie voor het behoud waarvan vooral op de Vekrwe met zorg gewaakt dient te worden. Productschap siergewassen TA INSD AGMIDDAG werd onder voorzitterschap van dr. A. J. Verhage in Den Haag een openbare bestuursvergadering gehouden van het produktschap voor siergewassen ter behandeling van een korte agen da. De voornaamste punten daarvan waren een nota inzake compensatie teeltrecht bloemkwekerij en een schrijven van de Bond van Bloem bollenhandelaren betreffende om rekeningskoers minimum export prijzen bloembollen voor Engeland en Frankrijk. Voorts was er de ge bruikelijke vaststelling van verorde ningen en adviezen omtrent toe lating. De vergadering begon met een klein debat. Mr. F. B. M. Nederveen (Bond van Bloembollenhandelaren) stelde nJ een wijziging voor in de notulen van de voorgaande bijeenkomst met betrekking tot de weergave van het behandelde over de export van bolbloemen en bloembol len. De discussie, die daaruit ontstond, dreigde op een gegeven ogenblik een on prettige toon te krijgen. Dr. Verhage reeds zolang voortduurt, mag lanleiding zijn tot een ver slapping van onze waakzaamheid Militaire paraatheid is en blijft de enige garantie tegenover de Rus sische dreigingen. Dit neemt niet weg, dat het economische offensief, dat de Sowjetunie heeft gelanceerd, een onderwerp dient te zijn van serieuze studie binnen het verband van de N A.V.O Aldus minister Luns in de rede, waarmede hij gisteren de ministersconferentie van de N A V.O. heeft geopend. Minister Luns besprak voorts de op de vergadering in Parijs aan de orde ge stelde problemen. Daarbij legde de mi nister de nadruk op het belang van de ..annual review" en stelde dat het voor naamste doel ls, te voldoen aan de door de militaire experts gestelde minimum eisen, en dat tegen de achtergrond van de evaluatie van de Sow jet-dreiging. Uit studies die door de deskundigen zijn gemaakt, is immers gebleken, dat die dreigingen zeker niet minder groot zijo dan een jaar geleden. Dit is opnieuw duidelijk geworden door de BerUJcee kwestie, die kan worden beschouwd als een van de vele pogingen van de zijde van de Sowjetunie om de N A V.O -defen sie te ondermijnen, aldus mr. Luns. In dit licht dient ook te worden gezien het Rapackl-plan en de voorstellen om te geraken tot demilitarisette, deeatomlse- ring en „disengagement" in Midden- Mr. Luns legde vervolgens de nadruk op een aantal positieve resultaten die in N.A.V.O.-verband zijn geboekt. De toe nemende kracht van de schildstrljdkraih- ten, mede als gevolg van de Duitse bij drage en de grote vorderingen op het ter rein van de politieke consultaties, werden door hem genoemd. Daartegenover stelde de minister een aantal tekortkomingen, die verbeteringen noodzakelijk maken. Met neme wees hij op het belang, dat een wijziging in de politiek, waartoe door middel van consul tatie wordt besloten, niet tot stand komt dan nadat opnieuw consultatie heeft plaata gevonden. Dit. zeide hl), ls vooral belangrijk voor kleine laoden en vanzelf sprekend kan een efficiënte politieke con sultatie slechts tot stand komen op basis van voorbereiding door de deskundigen Dat de N.A.V.O-orgenisatie daarin voor ziet, is een gelukkige omstandigheid, al dus mr. Luns. vroeg toen of de aanmerking van mr. Nèderveen door de overige leden werd ondersteund. Een min of meer ijzig zwijgen was het antwoord, zodat de op merking van mr. Nederveen niet werd geaccepteerd. In de vergadering van de commissie van bijstand voor de bloemkwekerij werd het voorstel gedaan tot toepassing van compensatie van teeltrecht door de kweker zelf, dua zonder verplichting dat deze moet geschieden via het P.V.S., over te gaan. Het grootste deel betreft slechts tijdelijke overschrijvingen en zijn een gevolg van de moeilijkheden van het aanpassen van het teeltrecht aan de teelt. Een en ander veroorzaakt veel kos ten. Een kleine commissie uit de C.V.B. adviseerde van het zelf-compenseren van teeltrecht open grond in teeltrecht voor koude en/of verwarmde kas niet toe te staan en het zelf-compenseren van teelt recht koude kas in warme kas toe te staan onder bepaalde voorwaarden. Na een korte bespreking is men echter van dit punt afgestapt. Alle z.g.n. so ciale gevallen zullen afzonderlijk wor den bezien. Ponden en francs De bond van bloembollenhandelaren heeft met betrekking tot de omreke ningskoers, die wordt gehanteerd bij de herleiding van de vastgestelde mini mum exportprijzen voor Engeland en Frankrijk, een schrijven tot het P.V.S, gericht. Tot heden werd aangehouden de door de Ned. Bank vastgestelde z.g.n. administratieve koers, die voor het En gelse pond is gesteld op 10,64 en voor de Fr. fr. op 90,50. Verzocht werd voor de herleiding van de vastgestelde m.e.p. niet meer van deze administratieve koera gebruik te maken, doch hiervoor een meer reële koers aan te houden en wel voor het Pond 10,55 en voor de franc ƒ90.—. Omrekening volgens de admini stratieve koers betekent in vele geval len een verlaging van de vastgestelde m.e.p. Enkele leden meenden te moeten be twijfelen of wijziging voor Frankrijk no dig was. Verder gingen stemmen op de koers voor termijntransacties als her- leidingskoers te nemen doch deze sug gestie werd niet aanvaard. Tenslotte werd het verzoek van de bond geaccep teerd met dien verstande dat deze vast stelling geschiedt voor een geheel sei zoen, zodat van tussentijdse wijzigingen door onverhoopte ongunstige fluctuaties met pond of franc geen sprake zal zijn. Tenslotte werd de begroting 1959 van de commiskie van onpersoonlijke recla me van de vereniging der Nederlandse bloemisterij goedgekeurd. Hollandsche Stoomboot niet genoteerd De aandelen Hollandsche Stoomboot- mij., die op 122 stonden, werden gisteren op last van het beursbestuur niet geno teerd in verband met een te verwachten bericht dezer maatschappij, eerst het publiek dient kennis te i

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3