CHRISTELIJK LADY ISABELLA Maak van „oma bejaardenprobleem geen Duidelijk huurbeleid is noodzakelijk Een woord voor vandaag Vereniging moet langs kerkelijke weg gaan Hervormde kerk van Oldeboorn was gesloten East Lynne Kanttekening Gezonde opmerkingen van een snibbigoudje In de Gereformeerde Kerk bode" voor de Classes Baren- drecht en Dordrecht schrijft een oma artikelen over het bejacr- denprobleem, dat rtf beslis: niet wil zijn: UET i* érg meegevallen met Sin terklaas: tk heb er maar drie bijgekregen van dat bejaarden- boek. En één exemplaar van een nieuw boek van diezelfde bejaar dendominee. Natuurlijk óók een bejaardenboek. Ik ben er al tn begonnen. Ik vind het mooier dan het vorige. Dit gaat erover dat oude mensen heus nog niet ala een vergeten hoopje stor in de ka mer van het leven behoeven te liggen. Ik denk dat ik het mijn dominee maar eena moet laten lezen, hij kan er nog van leren. Hij lijdt aan het bejaardenpro bleem. Meer dan oma zelf blijk baar. Trouwena wel aan méér problemen. Hij maakt van elke zaak een firnbleem. Toen mijn man nog eefde hij was ouderling leed onze dominee aan het „kerk- en-jeugdprobleem" Daarna heeft hij het erg te kwaad gehad met het ..kerk-en-industrie-pro- bleem". Ik denk wel eens: het is net als toen mijn kinderen nog klein waren. Zc kregen alles op z'n beurt: waterpokken, mazelen, kinkhoest, rooie hond Maar dat bejaardenprobleem blijft nogal hangen, dunkt me. Tenminste hij vertelde laatst opgetogen, dat het probleem bezig was zich te ont wikkelen tot een speciale weten schap. Hij heeft dat vreemde woord voor mij opgeschreven: ge rontologie, en er zou binnenkort wel een docent voor komen aan de Vrije Universiteit. Moeten we daar dan als oude mensen alle maal heen?, heb ik gevraagd. Maar dat hoefde niet. Ja. Je weet het anders nooit. U moet weten dat ik laatst ook al naar de soos geweest ben. Eerst heb ik hevig tegengesparteld. Mijn vader zaliger zei altijd: óns soort mensen gaat niet naar de soos, dat laten wij aan de liberale boeren over' Maar dit was een soos op Gereformeerde grondslag, zei de dominee. Dan worden alle oude mensen bij elkaar geharkt en dan zitten ze samen oud te zijn. Er schijnt een bejaarden- commissie te zijn die dat heeft opgezet, maar nu laat men het verder 3an de dominee over. want zij hebben overdag natuur lijk geen tijd. Hoe die soos nu wajOch, wel aardig. Het ging voornamelijk over de A.O.W. en hóe oud iedereen nu wel was. Ik ga er toch maar niet weer heen. Bejaardenzorg en snijbonen Ar gaten houden. Laatst zit ik op een middag in het foto-album te bladeren. Dan heeft een mens zo veel om over te denken. En daar fing de bel. Met een zucht ging ik naar de deur. Daar was een mevrouwtje dat ik niet kende. Vindt u het wel goed dat ik u eens een poosje gezelschap kom houden? Die bejaarden hebben het vaak zo eenzaam, is het niet? Ja. wat moet je dan? Enfin, ze was dan blijkbaar naar mij toe geor ganiseerd. praatte honderduit over mensen en dingen die me niet in teresseerden en verknoeide haar tijd met een nutteloos naaldwerk je Hebt u ook kinderen, vraag ik. Jawel, ze had er vier en die wa ren nu naar school. Maar het meisje is er wel. als ze straks thuiskomen. Ik had in mijn mond om te zeggen: Ik zorgde altijd dat ik thuis was als mijn kinde ren van school kwamen, maar ik heb het gelukkig nog ingehouden. Enfin, in onze probleemdagen be leef je van alles. Het bezoek heeft intussen toch wel vrucht gehad Ik heb dat mevrouwtje eens goed uitgelegd hoe je snijbonen moet inmaken. Dat wist te niet eens' Met de Sinterklaas ben ik b:j Gert geweest. U weet wel: mijn schoonzoon de dominee. We heb ben het maar wat laat gevierd, want Gert had kerkeraad. Alles moet erom doorgaan, zei hij. Nee. maar. onze Gert is wel actief! De volgende morgen was er verga dering van dominees uit de clas sis. ..Zeutes". noemen ze dat. ge loof ik. Ik moest mijn dochter even helpen met het ronddienen van de tomatensoep. Bij die zeu tes was ook een emeritus-dominee. Hij woont in Gerts gemeente. want Zeist was te duur. Ik houd veel van die man Zijn blijmoe dige glimlach heeft zoiets gehei ligd? Ik kan er ook goed mee praten, want hy houdt ook niet van al die probleemsjouwerlj. Ze hebben overigens graag dat die oude dominee op de zeutes erbij is Gert waardeert hem ook irg. Hij wil let L in de kerk is hij voor Gert een steunpunt. Maar nu ging het dan erover dat we in onze tijd toch vooral goed Gere formeerd moesten blijven. De ou de dominee zei ook nu niets. Ik hoorde hem alleen maar mompe len: het gaat goed! het gaat goed! Kijk, hij deed niets. HIJ zei niets. Hij bezielde alleen maar Als alle oude mensen nu eens zó waren, dan ging dat bejaardenprobleem ook wel over. Ankette En dan vielen ze een oud mens ook niet meer zo lastig. Laat me nu die dominee van ons in zijn ijver zonder verstand allemaal van die briefjes rondsturen onder de oude mensen van de gemeen te. Dat is een ankette. zei Gert. Daar stonden allemaal vragen op die je dan moest beantwoorden. Ik heb met een bestraffende blik dat papiertje oningevuld aan de dominee teruggegeven en ge vraagd: kunt u een oud mens niet een beetje met rust laten? Ja. u mag me dan een snibbig oudje vinden, maar u kunt me nog méér vertellen! Ik w 1 I geen probleem zijn! Maar hoe Ik het met dat boek aan moet leggen, weet Ik nog niet. Ik vind beslist dat onze dominee het lezen moet. Maar ala Ik het hem meegeef, komt er natuurlijk tóch niets van. Dan heeft hij het weer veel te druk met achter problemen aan te hollen. Ik geloof dat ik het maar zó doe: dat hij elke keer dat hij bij me komt, eerst een hoofdstuk eruit moet lezen vóór dat hij over het bejaardenpro bleem begint. Laten we hopen dat het helpt. Ik wil geen probleem sljn! Voorzitter Chr. Aannemersbond gebied in het bouwbedrijf meer zouden zijn. Men moet de moeilijkheden, zover die er zijn. echter ook niet over schatten en vooral niet het gehele land meten aan enkele knelgebieden." De nieuwe c.a.o. heeft voor grote delen van het land sanerend gewerkt. Daar onder rekende hij ook het feit dat in be paalde streken van het land de nieuwe c.a.o. de arbeider eerst heeft gebracht op het niveau waarvan juist in de vergade ringen van de N.C.A.B. bij herhaling gezegd is, dat de rechtvaardigheid eist, dat zulks zou gebeuren. tfoor Uw „verre" bloemengroet... I FLEUROP „Wij missen al te zeer een doel bewuste huurpolitiek. Na de half slachtige en toch eigenlijk bescha mende regeling van de huurver hoging met blokkering, brak nu alweer het nodige rumoer los, hoewel enig concreet voorstel niet aan de orde was en de regering nog slechts aan de S.E.R. had ver zocht haar van advies te dienen." Dit zei vanmorgen de heer J. Apon, voorzitter van de Ned. Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond tijdens de alge mene ledenvergadering te Utrecht. De heer Apon was van mening dat be paalde werknemerscentrales zich niet ontzien hebben, op weinig fraaie wijze druk uit te oefenen en de desbetreffende werkgroep het vormen van een objectief oordeel te bemoeilijken door bij voorbaat een afwijzend standpunt te proclameren. Inmiddels is wel duidelijk gebleken, aldus de heer Apon, dat het te dezer zake heersende verschil van inzicht op de achtergrond een der oorzaken is ge weest. die tot het huidige politieke con flict geleid hebben. De voorzitter sprak de wens uit, dat de oplossing die ter zijner tijd voor de politieke crisis zal worden gevonden, de mogelijkheid zal Inhouden om eindelijk een duidelijk en doelbewust huurbeleid Begrip bij minister Hij zou het helemaal niet betreuren indien minister Witte zou aanblijven terugkeren om het departement volkshuisvesting en bouwnijverheid beheren. „Het bouwbedrijf heeft bij hem in, het algemeen veel begrip en in ieder j geval een open oor en een grote be reidheid tot luisteren, tot gesprek en| tot overleg gevonden. Bereidheid ook om initiatieven uit het bedrijfsleven Ite Dordrecht hebben bezwaar te- te steunen. Juist als het gaat om be- j gen de nieuwe verhouding tussen grip voorde politie van het bouw-christelijke Gereformeerde ker- bedrijf in onze nationale economie, i ro zouden wU wel wensen, dat anderen ketn en de vrijgemaakte -Ge- aan hem een voorbeeld namen", aldus reformeerde kerken. In een brief de heer Apon. j aan alle zustergemeenten hebben I ze dit bezwaar kenbaar gemaakt. De kerkeraden van de Chr. Geref. kerk en van de Geref. Kerk (vrijge- maakt) te Eindhoven zijn het na samen- spreking een heel eind eens geworden. ..Het Is natuurlek struisvogelpolitiek zodat zij besloten oök samen diensten te om na invoering van de nieuwe c.a.o. te gaan houden. Ze kwamen tot de conclu- doen alsof er geen problemen op loon- sie. dat ze beiden de verbondsbeschou Beroepingswerk NED. PROT. BOND Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de afd. Beilen H. Menge- rink. voorganger afd. Kampen van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Moerkapelle: A. F. Hon- koop te Goes. Bedankt voor Boskoop: M. Blok te Rijssen. GEREF. KERKEN IVRUGEM.) Beroepen te Berkel: drs. C. Trimp te Middelburg. Het blij verwachten van het kerstgebeuren het is een uiting van de activiteit van Gods Heilige Geest. Ge vindt dat het duidelijkst getekend bij Elizabeth als Maria bij haar op bezoek komt. „En Elizabeth werd vervuld met de Heilige Geest", zo staat er en riep uit met luider stem: Gezegend zijt gij onder de vrouwen en gezegend is de vrucht van uw schootEn waaraan heb ik het te danken dat de moeder mijns Heren tot mij komt?" Deze vrouw heeft haar gelovig hart wijd opengezet voor het grote, het Goddelijke dat gebeuren gaat. Vol geloof en vertrouwen en vol blijdschap ook wacht zij af. Zalig is zij die geloofd heeft zo zegt zij want wat vanwege de Here tot haar gezegd is, zal volbracht worden Hoe moeilijk is het voor ons, mensen van een eeuw-vol jachten, mensen die altijd weer door allerlei spanningen in beslag worden genomen, om zo kinderlijk-crpen in het leven te staan. Om zo dat zalig zijn, dat gelukkig zijn te ervaren'. Waarom gunnen we onszelf toch zo weinig tijd om Jezus te verwachten? Dr. Vansteenberghe verlaat Belgische Evang. Zending Dr. O. Vansteenberghe, mede-direc teur van de Belgische Evangelische Zending, heeft om gezondheidsredenen per 31 december a.s. zijn ontslag aange boden. Dr. Vansteenberghe, die in het dingswerk in België een vooraanstaande rol speelt, begon zijn werk in 1917 in dat hem in 1934 tot mede-bestuurder benoemde. Twee jaar later werd hij mede-directeur, welke functie hij tot dusver heeft vervult. Clir. Gereformeerde kerk Dordrecht zegt: Plaatselijke B samenspreking afgewezen De christelüke gereformeerden Moeilijkheden niet overschatten Toen de hervormde gelovigen van Oldeboorn zondag j.l. naar de kerk wilden gaan vonden zij de deur van de kerk gesloten met de mededeling dat er geen dienst zou zijn. Deze mededeling was het gevolg van een conflict dat reeds enige tyd bestaat tussen ds. J. H. B. J. Austie enerzijds en de kerkeraad en kerkvoogdij anderzijds. Het conflict is reeds vrij oud en had Toen de commissie tot deze conclusie ertoe geleid dat ds. Austie legerpreai-, was gekomen droeg zij de kerkeraad en kant werd. De plaatselijke colleges heb- kerkvoogdij op om in de dienst van de 1gelopen zondag de gemeente mede te tueerd en vandaar uit zijn de lijnen ge trokken naar de ambtelijke bearbeiding der gemeente. Hier moet het grootste verschil tussen beide kerken gezocht worden. Een verschil, dat men niet zon der meer door samenspreking of ge meenschappelijke diensten kan oplossen noch door het stellen of opheffen bepaalde formules. De kerkeraad Dordrecht heeft daarom de zusterkerken met klem opgeroepen in een tijd nivellering de wacht te betrekken bij het Chr. Geref. beginsel. De zaak van ver- of hereniging moet langs kerkelijke weg aan de orde komen en die weg zal dan ook de kerkeraad van Dordrecht, naar hU mededeelt, gaan bewandelen en hjj spreekt als zUn i tuiging uit, dat van een spoedige entging van beide kerkengroepen, grond van bovenstaande overweging nog geen sprake kan zijn. Na „christus"-Lou nu ook een „Eli" ben echter ten onrechte toch terzijde geschoven. De provinciale commissie voor op zicht en tucht heeft de gehele kwes tie toen zorgvuldig onderzocht, en is lot de conclusie gekomen d»t er niets op de levenswandel van deze predi kant was aan t- merken. De moei lijkheden zijn echter onUtaan door een serie misverstanden van beide zijden. delen dat er van geen schuld sprake was b-.j dj. Austie. De kerkeraad weigert blijkbaar om de provinciale commissie te gehoorza mer.. Kerkordelijkheid zij echter geen recht om de pred.kant het werk in zijn gemeente te verbieden. De gesloten kerkdeur zal dan ook zeker ,,de weg ope nen" tot nieuwe kerkrechtelijke maatre gelen. dr. A. Kuiper af' de gebeurtenissen in 1892. toen de Ge reformeerde Kerken en de Christelijke Gereformeerde Kerken ineensmolten, slechts kwesties waren van verschil van inzicht. Hoewel ze niet tot volledige overeenstemming kwamen, vonden zy toch wel genoegzame eenparigheid op diverse punten. De verschillen in de pre diking oordeelden zij een kwestie van klimaat en van gescheiden leven over 60 jaar. ZIJ hebben nu elk aan eigen zusterkerken in den lande een schrijven gezonden met opwekking contact met el kander op te nemen om te trachten elkaar te vinden. Dit heeft de kerkeraad van de Chr. Geref. Kerk van Dordrecht aanleidingoPi gegeven een brief aan de zusterkerken tha'ns Zijn raadsbeslui te doen uitgaan waarin hij zijn veront-| turen van deze planeet. Het spel heeft rusting over deze verschijnselen uit- 2000 jaar geduurd en is thans uitgespeeld spreekt. Hij acht wat Eindhoven ge-1 en verloren." Het voorbeeld van de palingboer Lou uit Muiden, die zich als valse Christus heeft opgeworpen, vindt navolging. Dit blijkt wel uit een mededeling van ds. J. Enter jr. in het Vrije Evangelische blad ..Ons Orgaan": Op mijn bureau heb ik ven liggen van niemand profeet Elia. die inmiddels ook weerge keerd is. Al deze brieven zijn gericht aan het Comité van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland (met het dringend verzoek de inhoud door te geven) en ondertekend met „pro feet Elia". Verder geen naam of adres. Hij beheerst behalve de Nederlandse taal ook het Latijn. Met Bijbelteksten werkt hij kwistig. Een aantal brieven begint: „De Almachtige God openbaart daan heeft een doorkruising werk van de deputaten en in strijd met de uitspraak van de synoden. Hij is van gevoelen, dat er een groot ver schil bestaat tussen de Christelijke Gereformeerde en de vrijgemaakte Ge ref. Kerken in methode en inhoud van de prediking en in de kerkopvatting van laatstgenoemde, waarbij alle an dere kerken valse kerken zijn. In de Chr. Geref. Kerken zegt de Dordtse kerkeraad is altijd de schrif tuurlijk bevindelijke prediking geaccen- Advertentie Gistermorgen heeft de nieuwe paus 1 van de Rooms Katholieke Kerk, Jo hannes XXIII, een geheim conaisto- j rie geopend om 23 nieuwe kardinalen, j wier namen reeds eerder werden ge- publireerd. officieel aan te stellen. In sijn openingswoord srhonk de paus speciaal aandacht aan de toestand van de Rooms Katholieke Kerk in China. Zitten Is er voor een huisvrouw niet bi). Het werk moet doorgaan. Daarom btj opkomende pijnen 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO' bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zekei 88 „Ik kan het je niet zeggen, voordat ik Carlyle ge sproken heb. Zorg dat Je morgen hier bent, zo gauw als het donker wordt, misschien zal Carlyla hem hier zien te krijgen. Als Op dat ogenblik werd het raam geopend en de zware stem van mijnheer Hare klonk door de tuin: ..Barbara! Ben je van plan kou te vatten. Kom bin nen! Binnenkomen, hoor je?" „O Richard, wet spijt me dat". Duisterde ze nog. Maar vader is morgenavond zeker uit, hij blijft nooit twee avonden achter elkaar thuis Welterusten Er was nu haaat bU. zodat Barbara de volgende dag. ondanka de praatjes die er over zouden kunnen komen, opnieuw op het kantoor ven mijnheer Car lyle verscheen. De omstandigheden waren niet gun stig. Carlyle was weer niet aanwezig en de klerken konden ook niet zeggen wanneer hy terug was. „Mijnheer Dili" zei Barbara met nadruk toen de oude man bij de deur kwam. „Ik moet hem spreken. „Hij komt n.et terug voor vanavond laat. juffrouw Barbara. Kan ik Iets voor u doen?" „Nee. nee", zuchtte Barbara. Op dit ogenblik kwamen Isabella en haar dochter tje voorbij in het rijtuig. Ze zag Barbara bij de deur van hat kantoor staan. Wat moest ze daar bij haar man? Ze boog vluchtig en stijfjes voor Barbare en knikte mijnheer Dill vriendelijk toe. Toen was het rijtuig voorbij. Het wes vier uur. voor Barbara Carlyle te spre ken kreeg Ze vertelde hem hoe de zaken stonden. Cerlyle had een afkeer van achterbaksheid, maar dtt geval wist hij dst hij de juiste weg had geko- -n. Inderhaast maakte hij een plan op. Flj moes" rond naar het diner bij Jeafferson. Dat kon doorgaan. Richard moest naar zijn kantoor gaan. zo dra hij aankwam. Hl) moest niet geheimzinnig doen. went zijn vermomming was voldoende, niemand zou hem herkennen. Vervolgens schreef hij een briefje van «Oor ANN LUDLOW naar kapitein Thorn, dat er bericht gekomen was over de zaak waar hij voor kwam. Dat was ook zo. hij had alleen maar met eerder kunnen schrijven omdat hij niet op het kantoor was geweest. Toen na men andere zaken hem weer in beslag. Toen hij thuiskwam zat Lady Isabella al te wach ten. het rijtuig stond vóór. „Was Je vergeten dat we om zes uur bij Jeafferson moeten zijn?" vroeg ze. „Het spijt me. Isabella maar ik kon beslist niet eerder komen. En dat ik er nu ben is alleen om te zeggen dat ik niet mee kan komen. Wil je mijn ver ontschuldigingen aanbieden?" Pauze! Vreemde gedachten gingen door Isabella's hoofd. ..Hoezo?" vroeg ze. ..Er zijn plotseling zaken gekomen waar ik zelf bij moet zijn vanavond- Ik eet een paar sneedjes en dan ga Ik onmiddellijk waer naar het kantoor" Zei hij dat om bij Barbara Hare te kunnen zijn terwijl ze weg was? Het liet haar niet meer los. Haar gezicht trok strak. Cerlyle zag het. ..Je moet niet kwaad worden. Isabella. Ik kan er werkelijk niets aan doen. Het is een zaak die niet uit- de laatste brieven staat: „Gij zult Mij thans zoeken, doch gij zult Mij niet vinden. Want zie. Ik vaar met grote kracht op tot Mijn Vader, die Mij opwachting maakt. De Here is God! Pro. feet Elia. Afgezant Gods. Dr. ir. Den Hollander plaatsvervangend president-curator Het college van curatoren der Tech- nlsche Hogeschool te Delft heeft zijn lid dr. ir. F Q. den Hollander benoemd tot plaatsvervangend president-curator. Deze benoeming is een gevolg van het feit. dat de heer Den Hollander meer tijd beschikbaar zal krijgen voor de hoge school. nu hij per 1 januari as. aftreedt als president-directeur der Nederlandsche Spoorwegen. Kru iswoordpuzzel Horizontaal: 1. water in Z. Holland. 5. staafje om een rad vast te zetten. 8. rode edelsteen. 10. familielid, 12. ver taler. 14. achting. 15. mens. 17. onder richt, 18. bijb. figuur. 20. kwelling. 21. zuivelprodukt. 22. metalen vaatwerk. 24. voorvoegsel. 26. registerlijst, 27. ho ningdrank. 29. zijtak Elbe, 31. soort van kabeljauw. 32. ontzag. 33. telwoord (Eng.), 34. niet dicht opeen staande. Verticaal: 2. insektenetend zoogdier. 3. grond die bij een hoeve behoort, 4. koord van een speeltuig. 5. term bij het schaakspel. 6. koraalrif, 7. boom- loot. 9. bijl, 11. binnenkort, 13. ergens kamperen, 15. tegenstelling van vet. 16. edel. 18. vaartuig. 19. zandheuvel. 23. waskuip. 24. aardsoort. 25. twijg. 27. bijwoord. 28. ik 'Lat) 30. buitenhaven, 31. steensoort. gesteld kan worden en die ik ook niet aan Dill kan overlaten. Het spijt me dat het zo gelopen is". „Je gaat nooit 's avonds naar het kantoor", zei ze scherp met bleke lippen. ..Nee. want als er 's avonds iets is. dan neemt Dili dat altijd waar. Maar vanavond moet ik het beslist zelf doen". Weer een pauze. ..Kom Je dan na die tijd nog?" „Ik vrees van niet". Ze sloeg haar shawl om haar schouders en ging de trap af. Carlyle volgde om haar ln het rijtuig te helpen. Toen hij haar goede reis wenste, antwoordde ze niet maar keek strak voor zich. „Hoe laat. mevrouw?" vroeg de palfrenier, toen ze by Jeafferson waren. „Niet te laat. Half tien." Iets voor acht uur belde Richard Hare Jr., ge kleed in zijn boerenkiel en met zijn valse bakke baarden. aan het kantoor van mijnheer Carlyle. Het was een aarzelend belletje. Carlyle opende zelf. Hij was alleen. ..Kom binnen. Richard. Ben Je veel mensen tegen gekomen?" ...Ik heb de hele tijd voor me gekeken, mijnheer", was het antwoord. ..Als ik mensen aankijk zullen ze mij ook aankijken, dacht ik. Wat is het dorp ver anderd! Er is een nieuw huis gekomen, waar vroe ger die oude winkel van Morgan was, zie ik!" „Dat is het nieuwe politiebureau. Ja, West Lynne wordt zo langzamerhand een grote stad! En hoe gaat het met Je. Richard?" „Ellendig!", antwoordde Richard Hare. „Hoe zou het ook anders kunnen, mijnheer Carlyle, met zo'n vahe_ beschuldiging en met zulk slavenwerk als ik Oplossing vorige pUZZel ..Je kunt die gekke hoed wel afzetten. Richard 1. sober. 2. Oerle. 3. brein. 4. elite. Er is hier niemand." 5. renet, 6 groet. 7. ronde. 8. oneer, fWordt vervolgd) |9. edele. 10. Terek. 1' 2 j 1 "i- 1 1 1 1 19 1 I" 1 1 1 16 I'7 20 I 1 177 -1- I 1 1 I-I w Ij /- 1 2a r-1 1 1 1 i" POLITIEKE BESPIEGELINGEN LJET begint steeds duidelijker te 11 worden dat de K.V.P. de gedachte aan een brede basis niet gemakkelijk loslaat. De huidige brede basis is uiteengevallen en de socialisten heb ben een meerderheid tegenover zich gevonden: twee feiten die de huidige situatie zouden kunnen kenmerken. Maar de K.V.P. vindt het moeilijk, zich op deze beide feiten te baseren. De brede basis lokt haar meer dan de meerderheid-zonder-socialisten. Vervroegde verkiezingen zouden dan de oplossing moeten brengen; deze zouden de lucht moeten zuiveren, aan de socialisten de kans geven om stoom af te blazen en tegelijk om de nederlaag die ze vermoedelijk gaan lijden de socialisten tot rede en inschikkelijkheid kunnen brengen. De socialisten zijn van vervroegde verkiezingen geen voorstanders. Wij vermoeden dat zij zich bij de be paling van hun houding in deze minder laten leiden door staatkun dige dan wel door politieke over wegingen: zij dienen op verlies te rekenen. Gemakkelijk is hun positie niet. Een groot deel van hun aan hang zal het niet toelachen, te be horen tot een partij die ln de opposi tie Is. Vandaar ook dat nu reeds in weinige dagen van socialistische kant enkele malen met nadruk de bereid heid tot meeregeren is geuit, zozeer zelfs dat dit in eigen kring hier en daar ontstemming heeft opgeroepen (b.v. van prof: Barents in Het Pa rool). Om het wat goed te maken heeft nu partijvoorzitter Vermeer doen uitkomen dat men voor ver vroegde verkiezingen op zichzelf niet beducht is. Aan de andere kant is het ook zo, dat de K.V.P. harerzijds meent, zich een grote distantie van de socialisten nauwelijks te kunnen veroorloven. Zij is een grote partij, weliswaar met achter zich de steun van het gezags- woord dat de geestelijkheid spreken kan, maar de heterogene samenstel ling van de partij roept niettemin spanningen en daaruit voort vloeiende verplichtingen op. Voor zulk een partij lijkt een brede basis inderdaad de meest aangewezene. Dat de liberalen bij vervroegde ver kiezingen zijde kunnen spinnen, is aan henzelf uiteraard niet ontgaan. Of echter hun winst bij vervroegde verkiezingen bij de K.V.P. de be reidheid tot samenwerking met hen thans nog een minimale bereid heid zal doen toenemen, laat zich op zijn minst betwijfelen. De K.V.P. toch acht de houding door de libera len in de oppositie aangenomen nauwelijks een aanvaardbare garan tie, dat er straks op de liberalen alt regeringspartij staat valt te maken, Het heet dat bij vervroegde verkie zingen de protestants-christelijke partijen verlies zouden gaan lijden, Het kan zijn, maar wij achten dit niet zo zonder meer zeker. Want 1 door de nieuw geschapen politieke situatie Is de protestants-christelijke partijformatie toch wel echt als een zelfstandigheid naar voren getreden. Er Is hoe men daarover denken moge een verleden afgesloten, het gaat om de toekomst, en dan zullen bij ons volk, dat de politiek immers ernstig neemt, op hecht beginsel ge fundeerde politieke partijen stellig op enigé voorkeur mogen rekenen. Overigens hebben wij de laatste da gen reeds doen uitkomen, zulks met een beroep op gezaghebbende man nen uit het verleden der protestants- fhrlstelljke partijen als Groen Prlnsterer en De Savornln Lohman, dat wij voor een lichtvaardlee ontbln. ding van de Kamer in hoge mate beducht zijn. Naar dit middel grijpe men slechts wanneer het onvermljdeliik Is. Fn dat het thans In feite onvermltdelfik Is. Is ons ook Ml de huidige samen stelling van de Kamer nog niet kon nen blDken. Nog afgezien van d« vraa». of n& vervroegde verkledingen de sltnatle ln dit onzleht ral rlin s heterd. Alleen ln socialistisch verlies en In liberale winst zien wH nog geen uitredding uit de problemen. DE WEDUWEN EN WEZEN TN HET advies van de Sociaal-Eco nomische Raad over eea nieuwe wettelijke regeling voor de wedu wen. en wezenverzekering, dat be gin april van het vorig jaar aan de regering werd uitgebracht, kwamen naar ons gevoelen enkele leemten voor. In ons nummer van 13 febru ari 1957 wezen wij hierop. Het stemt ons thans tot grote vol doening, dat in het wetsontwerp voor een algemene weduwen- en wezenverzekering, dat eind vorige week nog juist door de regering bij de Tweede Kamer kon worden in gediend, voor vrijwel alle leemten, die wij meenden in het advies van de Sociaal-Economische Raad te moeten aanwijzen, een voorziening is getroffen. De S.E.R. had voorgesteld alleen aan de weduwen, die 50 jaar of ouder zijn een weduwenpensloen toe te kennen. Wij hebben toen onze voor keur uitgesproken voor een grens van 45 jaar. Gedeeltelijk is de regering thans aan deze wens tegemoet gekomen. Wan neer een weduwe namelijk reeds in het genot is geweest van een pen sioen op grond van het feit, dat zij kinderen beneden de leeftijd van lc jaar te verzorgen had of gebrek kig was, behoudt zij dit pensioen, ook al wordt aan de twee genoem de voorwaarden niet meer voldaan indien zij, althans tenminste 45 jaar of ouder is en de laatste vijf jaar een weduwenpensloen heeft geno ten. Deze regeling is aanmerkelijk beter dan wat de S.E.R. voorstelde, al zouden wij graag gezien hebben, dat de regering onvoorwaardelijk een leeftijdsgrens van 45 had gesteld voor iedere weduwe om voor een pensioen in aanmerking te komen. Een tweede belangrijk punt in het wetsontwerp, dat in nog meerdere mate onze instemming heeft, zijn de voorzieningen voor de invalide we duwe. Deze komt ongelimiteerd voor een pensioen in aanmerking, onge acht haar leeftijd. In de S.E.R.-commissie, die het ad vies aan de regering Indertijd voor bereidde, was slechts een kleinst mogelijke minderheid, voor het tref fen van voorzieningen voor de Inva lide-weduwe. De overgrote meerder heid van de commissie meende, dat een dergelijke voorziening niet ln een advies over een weduwen- en wezenvoorziening thuishoorde. De raad zelf nam het standpunt y de commissie echter niet over en advLseerde aan de regering wel regeling op te nemen voor de inva lide-weduwe. De regering heeft dit verzoek thans op de meest be vredigende wijze voldaan. Ook de bedragen voor de weduwen- en wezenpensioenen, die de rege ring heeft voorgesteld, kunnen onze Instemming hebben. Voor de wedu wen met kinderen gaat het pensioen nog beduidend uit boven de A.O.W.- uitkering. De regering is terecht van de gedachte uitgegaan, dat over het algemeen bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd dikwijls ook nog an dere fondsen tot uitkering komen, zodat de weduwe vóór de 65-jarige leeftijd meer uitsluitend Is aange wezen op de wettelijke sociale uit kering. De voorziening blijft echter een bodemvoorziening, die een prik kel in zich houdt voor het bedrijfs leven, de verantwoordelijkheid voor verdere voorzieningen op zich te ne men. Nogmaals spreken we de wens uit, dat deze verzekering, nu het sta dium van het wetsontwerp bereikt Is, ook zo spoedig mogelijk zal kun nen worden ingevoerd en dat de ont stane politieke crisis in dit opzicht geen ernstige vertraging van de in voering van de wet zal betekenen. Financiële bezwaren zijn er niet, omdat vla een verlaging van de pre mie voor de A.O.W. de premie i M de weduwen- en wezenverzekering geen verhoging behoeft te betekenen van de totale sociale premielast, die thans al wordt betaald. Hoewel de regering zich niet uit spreekt over de prioriteit van dit wetsontwerp ten opzichte van het reeds lange tijd ingediende ontwerp voor een algemene kinderbijslagwet, zouden wij nog eens met nadruk de voorkeur willen onderstrepen, die de S.E.R. heeft uitgesproken voor de weduwen- en wezenverzeke ring. Het is juist deze bevolkingsgroep, die in de na-oorlogse jaren sociaal tot de minst verzorgde behoort, en wij menen dat het een christelijke plicht is deze categorie van de be volking in sociaal opzicht in de eer ste plaats te helpen. .-president en minis ter van landbouw van Nleuw-Zeeland, C. F. Skinner zal morgen in ons land aankomen voor een algemeen oriënte rend bezoek. Hij wordt om kwart voor één 's middags uit Kopenhagen op Schip hol verwacht en zal op 19 december doorreizen naar Parijs. Tijdens zfjn be zoek zal minister Skinner gesprekken hebben met enige Nederlandse ambtge noten. Verder bezoekt hij een aantal be drijven. waaronder de chemische bedrij ven van de Staatsmijnen en de Fokker fabrieken in Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2