llicutue £dhsd)c (Courant krijgt t Weer „neen" als Kremlin antwoord KLEDIJ MR. LUNS: INDRUKWEKKEND DEBAT >prek over Alleen ges geheel Duitsland HISTORISCHE FOTO'S Steeds waarschijnlijker: vroege verkiezingen N.A.V.O. heeft aandacht voor Indonesië lil voorjaar rapport over kernenergiecentrale Vermeer: P.v.d.A. is niet bang voor vroege verkiezingen OPLEVING in Nederland Voor een dubbeltje verraden aan de communisten Nieuwe leden van de Hoge Raad I •1 a Diepe kloof gaapt tussen Rooms en Rood Spoedeisende zaak afgehandeld WOENSDAG 17 DECEMBER 1938 BUREAUS Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting Postrekening 58936 Negenendertigste jaargang no. 11442 LHRISTKLIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantnastlcfi ts ghtbltoen triyn hert ia tcgtienspoct" TRADITIONELE Zie pagina 7 I7ANAF het bevroren noorden van Noorwegen, tot in de hete woestijnen van Frans Noord-Afrika heeft men dezelfde mening over het Rus sische plan om Berlijn van het Westen af te zonderen: onaanvaardbaar. In Parijs hebben de ministers van buitenlandse zaken van alle N.A.V.O.- landen dit gistermiddag verklaard. Zij sluiten de deur echter niet geheel Toor de Russen: er kan over West-Berlijn worden gesproken, maar dan in het kader van een gesprek over het gehele Duitse vraagstuk. In een communiqué dat gisteravond werd uitgegeven wordt echter niet gesproken over het niveau waarop de N.A.V.O.-landen met de Russen 'willen onderhandelen. In ieder geval zijn Chroesjtsjefs plannen onaan vaardbaar en de ministers scharen zich dan ook unaniem achter de weste lijke Grote Drie, die de jongste nota van de Russische premier over Berlijn vierkant hebben verworpen. hoofd zou buigen voor het Britse verlan gen om de handelsprivileges, die nu be perkt zijn tot de zes E.E.G.-landen, uit te breiden tot Engeland en de rest van de vrije Europese landen. Na de behandeling van de kwestie debat is het beste, dat ik ooit in de I Berlijn in de ministerraad, zullen andere ministerraad van de N.A.V.O. heb N.A.V.O.-problemen aan de orde komen. del grote onenigheid bestaat, hebben de Westeuropese landen ten aanzien van de Sowjetunie dus grote eensgezindheid getoond. „Het De foto's die thans gemaakt wor den rond het Binnenhof krijgen wellicht historische waarde, want de gang van zaken om deze kabinetscrisis is een van de merkwaardigste uit de Neder landse parlementaire geschiede nis Zo mag men het wel uniek noemen dat een kabinets-infor- mateur ingrijpt in de beraad slagingen van het zittende parle ment en het debat over belang rijke en dringende zaken doet uitstellen. Het Nederlandse pu bliek is niet verwend (gelukkig) met wat men „politieke rellen" kan noemen en het is dan ook geen wonder dat .de belangstel lenden in rijen staan om *ich een plaatsje te veroveren op de publieke tribune. Vandaag drie flitsen: links de ministers Hofstra en Cals in de Kamervergadering van gisteren. De heer Hofstra was dus toch weer gekomen. Hij assisteerde mr. Cals, die een voorstel inzake scholenbouw moest verdedigen. De heer Hofstra behoefde niets te zeggen... VRIJDAG RAPPORT AAN KONINGIN Informateur Beel zal wel niet tot andere conclusie komen (Van onze parlementaire redacteur) Informateur Beel doet het kalmer aan dan menigeen heeft verwacht. Gisteren heeft hij een onderhoud gehad met de ministers Drees en Struycken en vandaag komen de voorzitters van de vijf grote constructieve fracties aan de beurt. De informateur wil dus het hopeloze van de huidige politieke impasse niet aannemen zonder zelf eerst met de politieke leiders gesproken te hebben. Maar in politieke kringen neemt men nog steeds aan, dat prof. Beel tot geen andere conclusie kan komen dan het uitschrijven van vervroegde verkiezingen. Nu het er naar uit ziet dat een kabinet niet te formeren valt, kan voor prof. Beel alleen nog maar de vraag interessant zijn welk kabinet het ingrijpende besluit moet nemen om vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. Er zijn maar twee mogelijkhedenóf het rompkabinet, óf het gehele demis sionaire kabinet moet dit doen. Het laat ste was tot gistermiddag bijzonder moei lijk, omdat de tegenstellingen in de Ka mer groter zijn dan ooit. In dit licht be zien kan de brief van informateur Beel aan de Tweede Kamer om de belasting- ontwerpen nog niet te behandelen, van invloed zijn. De Tweede Kamer heeft, on danks socialistische tegenstand, aan dit verzoek voldaan. In politieke kringen meegemaakt. Het communiqué is stellig zwakker dan wat over het standpunt in deze kwestie door de Atlantische afgevaardigden is ge legd", zo verklaarde mr. Luns, de Nederlandse voorzitter van de raad. In «felegatiekringen acht men het mo- (elijk dat nog voor het einde van dit jaar het antwoord op de Russische nota's over IBerlijn dat het communiqué tot basis zal hebben gereed zal zijn. Dit com muniqué heeft onder andere de warme tsstemming van de militaire N.A.V.O.- kider in Europa, generaal Norstad. I Bijzonder is men in Parijs te spreken I irer de rede van minister Dulles, die een luchtige houding bepleitte, hoewel hij 4 zijn mening uitsprak dat Rusland geen oórlog zal riskeren over de kwestie- Berlijn. „Maar aldus Dulles het on beschaamde en roekeloze Russische plan Btag zelfs niet de schijn wekken, met «ucces te worden bekroond. In dit opzicht heeft hij (Chroesjtsjef) veel weg van Hit- Ier: als we hem een vinger geven, neemt hij de hele hand". Spaaks rapport In de middagvergadering van de Atlan tische raad was het rapport van secreta ris-generaal Paul-Hcnri Spaak over d< door hem gevoerde politieke besprekln* gen ter tafel gekomen. Spaak wijst hierin onder andere op de gevaren buiten het Atlantische verbond, die alle N A.V.O.- Undcn bedreigen en dringt aan op mcei overleg over dergelijke kwesties. Trou wens over het algemeen wenst Spaak het overleg tussen alle N.A.V.O.-landen uitge breid te zien. Zo was deze bijeenkomst dus een toon beeld van eensgezindheid. De Franse mi nister van buitenlandse zaken, Couv Murville, kon bij zijn uiteenzetting het Franse standpunt zelfs beweren, de steun van alle N.A.V.O.-landen te heb ben. Dit is daarvan het enige voorbeeld, want op verschillende andere fronten voe ren de Fransen een verwoede strijd met bun bondgenoten. De Franse pers bijvoorbeeld, juichte listeren over de koele ontvangst die pre mier De Gaulle de Amerikaanse min Dulles bereidde, terwijl de Britse pers de itrijdende Britse delegatie bejubelde, die maandagavond eiste dat Frankrijk het Een moeilijk vraagstuk vormen de Franse ei9en, voor een groter aandeel in beslis singen over wereldproblemen. De Fran sen wensen zoals bekend meer nadruk te leggen op de westelijke „Grote Drie", waarin zij met Engeland en de Verenigde Staten overleg zouden moeten plegen over belangrijke vraagstukken. Verder wenst Frankrijk op dezelfde basis als Engeland, de Amerikaanse atoomgeheimen te delen. Ook wil Frank rijk dc N.A.V.O. reorganiseren, maar met gereedliggende voorstellen wil het niet akkoord gaan. Minister Luns overlegt met Lloyd Noordatlantische verdragsorga nisatie te Parijs vrijwel zeker ge acht, dat de toestand in Indonesië de orde zal komen bij de be sprekingen over het Verre Oosten, die morgen op de N.A.V.O.-confe- rentie zullen worden gehouden, al dus meldt A.N.P. Naar verluidt, heeft het secretariaat van de N.A.V.O. een document over Indo nesië opgesteld, dat door de minis ters zal worden besproken. Op uitnodiging van de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, zou minister mr. J. M. A. H. Luns heden het noenmaal gebruiken op de Britse am bassade in de Franse hoofdstad. Het werd niet uitgesloten geacht, dat hierbij de Britse levering van zes Fairey Gannet. vliegtuigen aan Indonesië ter sprake komen. Deze vliegtuigen zijn bestemd voor bestrijding van onderzeeboten. Minister mr. J. M. A. H. Luns zal naar een Nederlands diplomaat te Parijs aan A.P. verklaarde, een protest doen horen tegen de levering van zes marine-vlieg tuigen door Engeland aan Indonesië. Hij zal dit niet formeel doen, maar hjj zal in het onderhoud met zijn Britse ambt genoot uiting geven aan zjjn bezorgdheid Het departement van onderwijs heeft bepaald, dat de kinderen van de lagere school binnenkort uniformen moeten dra gen, daar dit in tal van Aziatische landen een gebruik is, de discipline bevordert, de uitdagende nozemkleding onmogelijk maakt, zuiniger is. de veiligheid bevor dert en alle verschillen in rijkdom uit wist. Verenigde Staten hebben hun betrekkin die negen maanden geleden een crisis doormaakten, weer opgelapt, schrijft de A.P.-correspondent te Djakarta. Een bijprodukt van deze verbetering is Ameri kaanse economische en militaire hulp. De Amerikaanse ambassadeur te Djakarta. Howard F. Jones, die veel hiertoe heeft bijgedragen,' verklaarde te menen, dat de ,-an wantrouwen en gebrek aan be grip tot het verleden behoort. Hiervoor n verschillende oorzaken. Washington het bewind van Sukarno anders gaan bekijken. Dacht het eerst, dat deze naar de communisten lonkte, thans wil het zijn (Zie vervolg pagina 7) Nederlands aandeel in bouw zal aanzienlijk moeten zijn voor de bouw van ccn door kernenergie san te drijven elektriciteitscentrale. Deze centrale zal. zoals men weet, in Geer- truidenberg moeten verrijzen. De aan biedingen zullen te zijner tijd worden bestudeerd door de Samenwerkende elektriciteitsproduktiebedrijvrn (S.E.P.). Inmiddels is voor de S.E.P. aan het werk de z.g. commissie-Roodenburg. die over enkele maanden zal rapporteren (men verwacht in maart of april) over de vraag of het technisch en economisch mogelijk is in Nederland een kernener giecentrale te bouwen met een vermogen van 150 megawatt (een megawatt is ge lijk aan duizend kilowatt). dat der Men kan voornaamste conclusies van het rapport aal zijn. dat men op korte termijn moei overgaan tot de bouw van een door atoomenergie aangedreven centrale Theoretisch is het natuurlijk mogelijk, dat de bouw voor een later tijdstip wordt aanbevolen of zelfs wordt ontraden, maar gezien de gegevens, die op het ogenblik beschikbaar zijn over de i biliteit van kerncentrales, is het i niet te boud te veronderstellen, dat de commissie tot spoedige bouw zal advi- aanbiedingen, daar lustrie nog niet in Bij de bouw za uit de buitenland! de Nederlandse i staat is gebleken r te komen. Toch zal het Nederlandse aan deel in de bouw vrij groot zijn. Het namelijk de bedoeling van de S.E.P. a hun opdracht de voorwaarde te verb den, dat zoveel mogelijk Nederlandse bedrijven worden ingeschakeld. Niet bij alle aanbiedingen is daarmee rekening gehouden, maar bij een eventuele leve- rings- en bouwopdracht zal men dan als nog voor een aanzienlijk Nederlands aandeel moeten zorgen. Bij de beoorde ling zal men namelijk uitsluitend op de technische mérites letten, zodat op zich zelf het gebruik maken van de mogelijk heden der Nederlandse industrie geen gewicht in de schaal legt. Pas bij de gunning zal men de eis stellen, dat er „zoveel mogelijk in samenwerking met het Nederlandse bedrijfsleven" gewerkt zal worden. Groot aantal doden bij brand in warenhuis Bij een hevige brand in een warenhuis in het centrum van Bogota, de hoofdstad van CohmVbië, zijn gisteravond tien men sen om het leven gekomen en 100 ge wond. Volgens onofficiële schattingen echter, heeft de brand minstens 80 doden De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen, die elkaar in paniek ver drongen en vertrapten, toen het brand alarm geklonken had. ,Ik wil nadrukkelijk verklaren dat we vervroegde verkiezingen in geen enkel opzicht schuwen, indien die tot een op lossing van de huidige kabinetscrisis zouden leiden. Maar ik vraag me af: ze nodig? In de Tweede Kamer was en flinke meerderheid, die het ka binet ten val bracht. Deze meerderheid moet thans ook de moed»opbrengen een regering te vormen. Het lijkt er veel op dat deze meerderheid nu aan het Neder landse volk wil vragen of ze 't wel goed gedaan heeft." Deze woorden sprak de voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer E. Vermeer, gisteravond op een partijver gadering van de federatie Amsterdam. De heer Vermeer betoogde onder meer dat het in wezen gaat om de rechtvaar dige verdeling van de welvaart. Hierbij voltrekt zich een scheidslijn sterker dan O.E.E.S. verwacht tevoren. Want het gaat óf i levenspeil van de grote massa v Nederlandse volk óf om het be: weinigen. „We zijn ook nu bereid king, maar vanwege de scherpe scheids lijn niet tot elke prijs. Alleen als vooruitstrevend programma ons de kans biedt de welvaart, produkt van gemeen schappelijke arbeid, recht' verdelen, zijn we tot die samenwerking De P.v.d.A.-voorzitter meende, prof. Romme nu kabinetsformateur worden. Uit de adviezen van prof. Beel aan de Koningin kan duidelijk blijken of Romme zijn verantwoordelijkheid durft te aanvaarden. De P.v.d.A. zal binnenkort verklaring komen over het stakingsrecht hetwelk volgens spr. geen vraagstuk dat door „bedenkelijke vonnissen." zi der meer van de baan kan worden ge veegd. Ernstig luisterden de Kamer leden van links naar rechts de heren Meulink, Biesheuvel, Bruins Slot, allen a.r., de K.V.P.'er Visch en het c.h. lid Van de Wetering) naar de voor stellen van orde die voorzitter Kortenhorst indiende en die er op neer kwamen dat men de zaak maar terug wilde draaien En dat alles geschiedde na dat een brief van prof. Beel was voorgeleen, die vlak voor de Kamervergadering in het kabi net van de voorzitter had be raadslaagd De Europese Economische Gemeen schap verwacht voor de komende den een opmerkelijke opleving in Neder lands industriële produktie, voor West- Duilsland en Italië een matige expansie, voor België-Luxemburg stagnatie Frankrijk een sterke daling. In de kolenindustrie is thans ee de staalproduktie daalt, doch de chemi sche industrie en de aardolie stijgen. De auto-nijverheid ondervindt groti ondanks tekenen van achteruitgang. De grootste achteruitgang ziet men bij tex tiel, kleding en schoeisel. De vraag naar deze goederen stijgt langzaam. De infla toire spanningen zijn verdwenen, de prijzen gestabiliseerd. In West-Duitsland en Nederland de particuliere investeringen t Frankrijk duidelijk af, in Italië blijven ze gelijk. De produktie der metaalverwerkende industrie wordt voor het eerste kwartaal van 1959 3 tot 5 pet. hoger geraamd dan een jaar tevoren, die van de machine- industrie zal nauwelijks groter zijn, zal waarschijnlijk aanzienlijk m scheepsruimte worden gebouwd. Dc vooruitgang in de bouwnijverheid I van West-Duitsland en Nederland zal de achteruitgang in andere landen goed Daarom betrokken de Jongens om de maken. I beurt de wacht bij de kiosk en observeer- TTET SPEL is uit voor vier kleine X-i Oostberlijnse jongens, die voor een dubbeltje mensen aan de com munisten verraadden. De Westber- lijnse politie heeft twee van de jon gens, één acht en de ander negen jaar, gearresteerd. De jongens wa ren op het idee gekomen toen zij hoorden dat de communisten er op uit waren de Oostberlijners te re gistreren die over de grens wipten om in West-Berlijn kranten te ko pen. Dit is al voldoende om een Oostberlijner in een communistische gevangenis te brengen. De jongens wisten dat Oostberlijners dikwijls dc grens overwippen om in een dichtbij staande kiosk kranten te kopen De kiosk stond juist ver genoeg van de grens af om beschut te zijn voor de verre kijkers van de communistische grens den hun stadgenoten die de vrije krantnr Daarna holden zij naar de commu nistische grenspolitie terug met beschrij vingen van de mensen die ze gezien hadden. Voor elke arrestatie kregen zij vijftig pfennig. Aan de Westberlijnse politie vertelde de twee gearresteerde jongens, «fat het gemakkelijke manier was om aan zak geld te komen. Eén van de andere twee jongens die de arrestatie wisten te ont lopen. zou per dag wel eens zes mark verdiend hebben. De Westberlijnse politie heeft de twee gearresteerde jongens met een waarschu wing vrijgelaten. Zij zijn naar Oost-Bcr- lijn teruggegaan met de belofte voortaan betere spelletjes te bedenken. Hr. Ms Snellius. het marine-opnemings vaartuig, dat donderdag uit Nieuw- Gu.nea ;n Den Helder zou arriveren, is een dag eerder, dus vandaag, omstreeks het middaguur in de marinehaven gekomen, neemt men aan, dat het onderhoud tussen de informateur en de demissionaire mi nister-president dr. Drees, betrekking had op het politieke geharrewar van de laat je dagen in de Tweede Kamer, dat prof. Beel stellig niet heeft kunnen waarderen. Trouwens ook voorzitter Kortenhorst schijnt tot deze conclusie te zijn gekomen, want in het debat om de behandeling tot maandag a.s. uit te stellen, zei hij, dat hij zich gisteren waarschijnlijk al te veel de discussie had gemengd. Het optre- n van de Kamervoorzitter in deze zaak heeft dan ook terecht veel misnoegen ge nekt. Vannacht veronderstelde men in Haag- e politieke kringen, dat prof. Beel om streeks vrijdag zijn rapport aan H.M. de Koningin zal uitbrengen. Als zijn pogin gen op niets uitlopen, wat dus vrijwel algemeen wordt verwacht, zou zaterdag het ontslag van de socialistische minis ters kunnen volgen. Dit zou men kunnen concluderen uit het feit dat de Kamer maandag waarschijnlijk de belastingont- werpen kan behandelen. Het eventuele rompkabinet zal daarop dan spoedig de roegde verkiezingen kunnen uitschrij- In sommige politieke kringen neemt aan dat dit kabinet zich daarop de missionair zal laten verklaren, omdat door een voortzetting van de begrotings behandeling de politieke onrust nog in hevige mate zou toenemen. De Tweede Kaïmer heeft gisteren drie leden van de Hoge Raad der Nederlanden benoemd, te weten mr. E. J. Korthals, advocaat en procureur in Amsterdam, mr. H. Schadce, raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof in Den Haag en mr. C. A. de Meyere, raadsheer in het Haagse hof. Bij de stemmingen waren er onder meer stemmen uitgebracht op mr. L. G. Korten horst, voorzitter van de Tweede Kamer. J. A. W. Burger, voorzitter van de so cialistische Kamerfractie en prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de K.V.P.- fractie. Of de stemmers op deze figuren, >m wier gedragingen in de Kamer de aatste dagen nogal rumoer is geweest, liever niet als volksvertegenwoordiger zien, is uiteraard in het duister gebleven. Het g.8. Marianne, een 110 ton metende Nederlander, ls gisteren in Noord-Jut land aan de grond gelopen. Bij een po ging vlot te komen, werd de lichtmatroos J. H Jandersen uit Rotterdam licht ge wond. Vrijspraak gevraagd voor Wohlgemuth De verdediger van dr. Wolfgang Wohl gemuth heeft gisteren vrijspraak geëist voor zijn cliënt. Wohlgemuth, d.e in 1954 met Otto John naar Oost-Berlijn ging, staat in Karlsruhe terecht op beschuldi ging van staatsverraderlijke betrekkingen met Oostduitse ambtenaren. Zijn verdediger trok een parallel tussen de besprekingen van Wohlgemuth met Oostduitse ambtenaren en het gewraakte overleg in 1956 van de Westduitse minis ter Schiiffer ln Oost-Berlijn. EISENHOWER NODIGT DE GAULLE UIT Minister Dulles heeft de Franse premier De Gaulle gisteren een uitnodiging van president Eisenhower overhandigd, om tijdstip dat he mschlkt" een be- brengen aan de Verenigde Staten. Aldus is meegedeeld door de Amerikaanse ambassade in Parijs. FRANKRIJK GETROFFEN DOOR FELLE STORM Een felle storm heeft gis4eren grote schade aangericht in Frankrijk. Door in stortingen kwamen op verschillende plaat sen mensen om het leven. In de haven van Rochelle zonk een vissersscheepje, waarbij vijf mensen verdronken. Ktcslnger, een Bondsdagafgovaardigde van de C.D.U-, is gisteren met een grote meerderheid van stemmen gekozen tot minister-president van de Westduitse staat Baden-Württemberg. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met voornamelijk In de kustpro vincies enkele verspreid voorkomende buien en in de nacht plaatselijk vorming van mist. Overwegend zwak ke wind tussen west en zuid. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 18 dec.: zon op 8.44 uur, onder 16.29 uur. Maan op 12.47 uur, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zs ïïSB .8 Ié |s Z« Helsinki Stockholm Oslo Kopenh gehregen ONO 5 O 6 N 3 ZZO 5 -13 2 5 0 2 1 rw bcw WZW 2 ZZW 4 t 0 1 Luxemb. Parijs regen geh bcw W 6 ZW 4 5 20 9 Grenoble geh bcw NO 2 6 1 Berlijn Frankfort half bew ZO 4 WZW 10 3 03 MUnehen Züricb Genève licht bcw licht bew Z 2 WZW 7 ZW 4 2 9 7 0 1 Locarno Innsbruck orrbcw O 2 OZO 2 2 -0 0 Ajacelo Madrid Mallorca Algiers half bcw half bcw half bew ZZO 1 ZZW 8 ZW 5 WNW 4 15 5 13 12 19 03 1 MR. IN 'T VELD IN DE SENAAT: (Van cmze parlementsredactie) TNE EERSTE KAMER heeft gistermiddag een aantal wetsontwerpen aan- genomen, waarvan er althans één van „spoedeisende aard" was, na melijk de wijziging van de wet op de vervreemding der landbouwgronden. Dit wijzigingsvoorstel heeft in de voorgeschiedenis van de kabinetscrisis een zeer belangrijke rol gespeeld. Het was immers naar aanleiding van de aanneming van het op dit ontwerp ingediende amendement-Biewenga (a.r.) waardoor de werkingsduur van de wet werd teruggebracht tot 1 januari 1963 dat de aanvoerder der socialistische Tweede-Kamerleden, mr. Burger, de K.V.P. en A.R. verweet met het regeringsprogram te hebben gebroken. Gisteren zaten de ministeriële partijgenoten van de heer Burger, dr Vondeling (landbouw) en prof. Samkalden (justitie), achter de rege ringstafel om het zo berucht geworden ontwerp door de Senaat heen te helpen. Het werd ten slotte hoofdelijke stemming aanvaard, zodat het op 1 januari a.s. van kracht kan worden. Het bleek gisteren eigenlijk alleen mr. In 't Veld (soc.) te zijn. die er behoefte aan had, om het wetsontwerp tot wijziging van de vervroemdingswet nog eens tegen de bredere achtergrond van de huidige politieke situatie te plaatsen. De leider der socialistische senatoren noemde de aanneming van het amendement-Biewen ga „duidelijk in strijd met de regerings verklaring van 23 oktober 19.V5" Hij maakte duidelijk, dat de P.v d.A veel meer dan de andere partijen belang hecht aan het regeringsprogram, omdat daarin althans lets van haar opvattingen is neer gelegd. Als zodanig vormt het een tegen wicht tegen de bij de andere groeperingen levende neiging om steeds maar weer af breuk te doen aan de socialistische ver langens. „De poging om steeds maar weer te knabbelen aan wat door dc socialis tische ministers wordt voorgesteld, heeft in onze kring een groeiend gevoel van onbehagen gewekt", aldus mr Tn 't Veld. .Wanneer het daarbij om kleinigheder ging", zo vervolgde hij. ..dan zou het nog niet zo erg zijn, maar de door he4. amende ment-Biewenga aangebrachte wijziging is bepaald geen kleinigheid. Het cant hier om een voor ons principieel punt. De be perking van de werkingsduur der wet zit ons bijzonder hoog". Mr. In 't Veld achtte de houding van de Kamermeerder heid, die in de Tweede Kamer eenvoudig over de minderheid is heengelopen, in strijd met een gezonde democratische op vatting. De weigering van die meerder heid om op het punt van het naleven van het regeringsprogram aan het verlangen van de P.v.d.A. tegemoet te komen, (in dit geval toch geen groot offer) heeft de socialisten pijnlijk getroffen. Het heeft bij hen het gevoel gewekt, dat de ande ren zich van alles kunnen losmaken en dat de socialisten daarmee alles ls ont vallen. wat hun regeringsverantwoorde lijkheid zou kunnen rechtvaardigen. De P.v.d.A.-fractieleider constateerde, dat er thans tossen katholieken en socia listen wel een heel grote kloof gaapt en dat de grondslag voor een loyaal samen gaan In brede-baslsverband ontbreekt. Een doelbewust regeringsbeleid op een duidelijke en deugdelijke grondslag Is echter nodig Dit Is geen P.v.d A., maar een landsbelang. (Zie vervolg op pagina 4)

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1